PSV: succesvolle mix van nieuw en oud 1 ananenseizoen eindigt met derde plaats Weer net niet voor Boogerd in Luik-Bastenaken-Luik Trainer Guus Hiddink spreekt van zeer indrukwekkend kampioenschap Jong vraagt \dacht voor j;aandonatie Vitesse maakt het de kampioen niet moeilijk SPORT maandag 25 april 2005 {spraak na iteurvideo wijk - De KNVB heeft Jzondag-speler Andries uder zijn rode kaart kwijt- hlden na het bekijken-van Lrbeelden. Eerder was de Me verdediger van de zon- ^fdeklasser voor zes wed- geschorst vanwege een ide elleboogstoot. De te wedstrijd was echter imen op video door een één van de spelers, istateerde zelfbij het be- van de beelden dat er geen elleboog had eld. Nadat de tuchtcom- llvan de KNVB eveneens ^0 had bekeken, kwam zij ilfde conclusie en sprake ialler vrij. idam/gpd - Alle bezoe- r jan de voetbalwedstrijd De Graafschap, gisteren Amsterdam Arena zijn 1 neus op het probleem orgaandonatie gedrukt, atief van middenvelder Jong kregen de toe- rers een antwoordkaart, e ze een donorregistra- lulier kunnen aanvragen. Ie Jong is al enige tijd adeur van de Nierstich- et wat de gevolgen van ;rziekte zijn. Mijn moe- eft al jaren een donor- s er iemand is die weet angrijk donomieren zijn n ik het wel." De Jong meer Nederlanders zich jgeven als donor. Op dit it is de wachttijd voor aornier 4,5 jaar. door Frans van den Nieuwenhof eindhoven - Hij was geëmotio neerd en had in de krochten van het Philips Stadion een traantje weggepinkt. Wat ogenschijnlijk niets des Hiddinks is, gebeurde dus toch. „Omdat ik trots ben, ongelofelijk trots, op hoe deze groep gewerkt heeft. Dit is een groep spelers die durft te win nen, die van binnen uit heel sterk gemotiveerd is. Dat heeft ons de titel gebracht. En dan breekt het even, diep van bin- Guus Hiddink, de vader van het succes. Voor de vijfde keer in zijn loopbaan veroverde hij za terdag de Nederlandse landsti tel, een record. „Ook dat doet me veel, moet ik zeggen. Daar ben ik erg trots op." Het was van alle vijf titels mis schien wel degene, die het Vogel lonkt naar Serie A Johann Vogel speelt volgend seizoen zeer waarschijnlijk in de Italiaanse serie A. „De kans is groot dat het Italië wordt", aldus de middenvel der van PSV na het behalen van de landstitel. „Ik heb er heel veel zin in." De Zwitser - die op een steenworp af stand is geboren van de Itali aanse grens - wilde niet in gaan op de vraag met welke club(s) hij in onderhandeling is. Johann Vogel staat sinds 1999 onder contract bij de Eindhovenaren. Het is nog onzeker of Jan Vennegoor of Hesselink zijn tot 2006 lopende contract bij PSV uitdient. De aanvaller wordt volgens Engelse media in verband gebracht met Tottenham Hotspur, de club van trainer Martin Jol en technisch directeur Frank Amesen. Vennegoor of Hes selink wilde zaterdagavond niet ingaan op de interesse uit Londen. „Daarvoor moet je bij PSV zijn. Ik heb de ge luiden ook gehoord, via via. Spurs is een mooie club", al dus Vennegoor of Hesselink die binnenkort met PSV praat over zijn toekomst. meest nadrukkelijk zijn stempel droeg. Tachtig procent van het team is door Hiddink aange trokken. „Het geeft me enorm veel voldoening. Ik praat niet graag in superlatieven, maar ik ben toch geneigd te spreken van een zeer indrukwekkend kampioenschap." Hiddink noemde drie factoren, die het succes mogelijk maak ten. „Voorafgaand aan het sei zoen heerste een beetje de te neur van: PSV, dat wordt niks dit jaar. Iedereen weet welke ombouw we hebben moeten realiseren. We verkeerden alle maal een beetje in het ongewis se. Ik ook. Maar de mix van nieuw en oud leidde al heel snel tot een overtuiging binnen de groep, dat er toch veel mo gelijk zou kunnen zijn." Die mix bestaat uit drie compo nenten. De nieuwelingen, die fris, dynamisch en eerzuchtig bleken. De kleine kem van top- spelers die bleven, Van Bommel voorop. En de komst van de Stille Leider. Van Phillip Cocu. „De jonge honden hebben de boel opgejaagd. Nieuwe impul sen maken altijd nieuwe krach ten los. Cocu was, in alle rust, een leider zoals een echte leider moet zijn. Zonder tamtam, zon der borstklopperij. Het is ver schrikkelijk mooi als je vanuit het onverwachte zoiets neer kunt zetten", zo zegt Hiddink. De herinneringen aan moeiza me oefenduels tegen Arminia Bielefeld, SM Caen, Boca Juni ors en Manchester United (alle verloren) verdwenen definitief na de, ook al verloren, Cham- pions-Leaguewedstrijd tegen Arsenal. „Daar zag ik een team dat zich echt verweerde. Op een mannelijke manier. We verlo ren door een ongelukkig eigen doelpunt van Alex, maar waren aanmerkelijk verder dan een jaar eerder. Toen was het naïef. Vond elk team het fijn om tegen PSV te spelen, omdat er gaten tussen alle linies vielen. Nu hebben we ook niet dagen lo pen jammeren. We stapten heel snel over de teleurstelling heen. Presteerden juist rond Europe se wedstrijden heel goed. Dat zegt veel over de weerbaar heid." Het onderlinge respect dreef de ploeg steeds weer voort. „Als er respect is, kan er veel geëist worden. Dan gaat iedereen daarin mee. De teamgeest en de discipline waren voorbeel- Cuus Hiddink veroverde voor de vijfde keer in zijn loopbaan de Nederlandse titel, een record. Foto: GPD/Pro Shots dig. Er heerste een heel sterk bewustzijn over hetgeen ge vraagd werd. Iedereen wilde en durfde in dienst van de ander te spelen. Hoe groot, klein, jong of oud ook. Het team was heel veeleisend voor elkaar. De per soon werd gescheiden van de prestatie, waardoor de lat steeds hoger kwam te liggen. Dét was een sterk punt dit jaar." Het woord 'collectief heeft vaak iets beklemmends, weet Hiddink.Alsof er iets niet mag, alsof creativiteit wordt onder drukt. Dürven winnen, daar gaat het om. Niet benepen zijn. Als je weet wat je taken en ver antwoordelijkheden zijn, voel je je vrij. Ben je niet bang om fou ten te maken en te verkrampen. En zul je zien dat blessures uit blijven. Blessures ontstaan niet toevallig. Die komen het meest voor bij teams die onder de druk bezwijken", zo verwees Hiddink nog naar AZ. eindhoven/gpd - Glimmend van trots toonde Mark van Bommel de kampioensschaal (de vierde in zes jaar tijd) aan de luid jubelende aanhang. Trots op een seizoen waaraan PSV als underdog begon - Ajax was immers de gedoodverfde favoriet voor het kampioen schap - maar uitgroeide tot een onaantastbare kampioen. Even wichtig, slim, doortastend. Dat was PSV in de kampioens wedstrijd tegen Vitesse (3-0) ook. Geen moment wekte de Eindhovense ploeg de indruk dat het zaterdag nog fout zou kunnen gaan. Dat er vijf basis spelers ontbraken (de geschors te Cocu en de gespaarde Lee, Vennegoor of Hesselink, Alex en Bouma) en dat een zesde (Vogel) halverwege vervangen werd, het deed allemaal niet ter zake. Vitesse blafte wel maar kon nooit bijten. Zoals zo vaak dit seizoen toonden de gasten wel erg veel respect voor PSV dat in het achterhoofd al met een vol gende uitdaging bezig was. Vier dagen voor de kraker tegen AC Milan liep de ploeg van Guus Hiddink alleen wat averij op doordat de tweede reserve- spits Robert al vroeg gebles seerd moest uitvallen. PSV begon voorzichtig aan het duel. Vitesse werd een paar keer gevaarlijk, maar Ji-sung Park en Mark van Bommel zorgden er al voor rust voor dat de confettikanonnen uit de stalling konden worden ge haald. Park scoorde fraai, in de 24ste minuut, door de bal vanaf een meter of twintig achter Ha- rald Wapenaar te knallen. Van Bommel bracht PSV rnet een knappe kopbal (na een voorzet van Park) op slag van rust op 2- 0. In de tweede helft drukte PSV het gaspedaal helemaal niet meer in. Hiddink kon het zich permitteren om ook Ooijer nog te vervangen, en Farfan slechts zeven minuutjes mee te laten pakken, dat alles met de halve finale van morgen in het ach terhoofd. Vlak voor tijd tilde Gerald Sibon de stand nog naar 3-0, waarna KNVB-directeur Henk Kessler de achttiende schaal uitreikte. PSV: Gomes; Lucius, Addo, Ooijer (83. Farfan) en Bogelund; Van Bommel, Beasley en Vogel (46. Van der Schaaf); Park, Robert (16. Afellay) en Sibon. VITESSE: Wapenaar; Vreven, Van den Berg (79. Schaars). Dingsdag en Jan sen. Rankovic (57. Gluscevic), Yakubu. Janssen en Frankel (57. Rojer); Amoah en Hersi. ;r| ^lmeervogels pakt tegen Quick Boys kampioenschap in zes minuten ao iton Diedrich burg - Leeg en verslagen erbij. Hendrik van Bee- ;eg een troostende aai bol van Martin Bekx, Iband getuigde van de 'zaligheid die Quick Boys latste wedstrijd van het had gegooid. Het sei- it in de herinnering zal als het 'bananensei- 'ok als het laatste sei- trainer Gert Aande- e zich temidden van de over een verspeeld lenschap vooral de momenten wilde herin- verslagen zaten ze er- tvijl midden op het veld en supporters van Us-, rvogels hun feestje vier- e eerste zes minuten na lapren beslissend voor het enschap, dat voor het nds 1999 bij de 'rooien' enburg terechtkwam. In minuten liep IJsseimeer- uit van 1-1 naar 3-1. Joys moest nog drie keer maar maakte er slechts Te weinig om Aandewiel Beelen, die naar Haar- irtrekken, een afscheid gouden randje te be- terugkijk, kijk ik terug op ntastische periode bij Joys", zei Aandewiel na tste competitiewedstrijd roer. „In die fantasti- snteriode hebben ook die nei jden plaatsgevonden die :jtep zijn voor het wel of niet an het kampioenschap." de niet alleen op het zo gelopen duel waarvan n Iers de wonden nog lik- rfder in het seizoen ver- W ploeg, toen nog koplo- rhter elkaar van Del en Scheveningen. „Of en hebben we het nog aten liggen, tegen Voor la thuis en tegen TOGR in Be wedstrijd", aldus Aan- Jan Houwaard, Hendrik van Beelen en Martin Bekx (vlnr) verbijten hun verdriet na de allesbeslissende wedstrijd tegen Usselmeervogels. Foto: Cees van Hoogdalem dewiel. „Het maakt nu geen verschil meer. Ik wil alleen maar terugkijken op wat we ge presteerd hebben." Dat is niet niks. Twee keer werd zijn ploeg kampioen, ook dit seizoen was Quick Boys er heel dicht bij. Capelle was aan het verhezen van Scheveningen en kon niet meer de lachende der de worden, in Spakenburg moest de beslissing vallen. Bij winst zou Quick Boys hoe dan ook een feestje hebben gevierd. De tuchtcommissie, die de be ruchte bananenzaak herbehan- delt, had nog roet in het eten kunnen gooien. Als de sanctie voor Quick Boys, wiens suppor ters drie weken geleden bana nen gooiden naar de donkere scheidsrechter Doest, opnieuw een punt aftrek zou zijn ge weest, had nog een beslissings wedstrijd tegen dezelfde tegen stander moeten volgen. Zo ver kwam het niet. Quick Boys was in de eerste helft de betere, maar kwam op achter stand door een doelpunt van Dennis van der Steen, die profi teerde van de ruimte die de Katwijkers achterin weggaven. De gelijkmaker vlak voor rust van Derek van der Plas, na een goede actie van Martin Bekx, was terecht. „We dachten in de rust dat ze klaar waren voor de slacht", zei Aandewiel. „We wil den het karwei afmaken." Bin nen een minuut kreeg zijn ploeg de eerste klap, na een verdedigende blunder van Glen van Dam scoorde Richard Corts. Zes minuten later maak te André Kemper er 3-1 van. „Zo'n klap komt vreselijk hard aan", zei Aandewiel. „Ik ben er trots op hoe de jongens zich hebben hersteld en hoe ze heb ben gevochten tot het einde." Dat vechten leverde veel druk op, maar weinig kansen. IJssel- meervogelsverdediger Erwin van der Lugt, volgend seizoen bij Rijnsburgse Boys, tikte een klein kwartier voor tijd de 3-2 in eigen doel. Het kostte zijn ploeg de titel niet. „Usselmeervogels is terecht kampioen", aldus Aandewiel. „Ik kan ze alleen beoordelen op de twee wedstrijden die wij te gen hen hebben gespeeld en volgens mij waren wij de twee beste ploegen. Het dubbeltje viel net hun kant op." Leeg en verslagen zaten ze er bij, de spelers. De laatste paar jaar hebben hun tol geëist, mentaal en fysiek. „We hebben vreselijk veel uit de spelers ge zogen", aldus Aandewiel. „Ze hebben er heel wat voor over moeten hebben om drie jaar achter elkaar zo ver te komen. Je ziet andere clubs met een se lectie die potentieel mee moet kunnen doen om de titel, maar die het niet redden. Bij ons, net als bij Usselmeervogels, zit je bij een club waar veel van je wordt gevergd. Ik ben vooral heel trots op wat deze groep heeft be reikt." Volgend seioen moet de ploeg verder zonder Van Beelen en met een andere trainer. „Dat is nodig", vindt Aandewiel. „Een nieuwe impuls is goed voor de ploeg. Co Adriaanse heeft gelijk met zijn 'houdbaarheidsdatum' voor een trainer. Ik zou ook zijn weggegaan als Haarlem niet was gekomen. Ik heb op mijn manier heel veel van ze geëist. Dat moet nu iemand anders gaan eisen, met een ander stemgeluid op een andere ma nier." Het echte afscheid van Aande wiel moet nog een maand op zich laten wachten. Het tweede elftal speelt de kampioenscom petitie en Quick Boys speelt op 31 mei tegen het Nederlands elftal. Daarna trekt Gert Aande wiel voor het laatst de kleedka merdeur van Nieuw-Zuid ach ter zich dicht. Met twee titels en een derde plaats op zak. Inschattingsfout Raboploeg kost kopman zege door Edward Swier ans - De rondemiss moet wel haast geschrokken zijn van de treurige blik in die helblauwe Haagse ogen. Meewarig staar de Michael Boogerd, aan de zijde van de even gedesillusio neerde nummer twee Jens Voigt, vlak voor de huldiging naar de afzichtelijke, blikken trofee. Hoe graag had de 32-ja- rige Rabo-kopman zijn naam in het nep-marmeren voetstuk gegraveerd gezien. Luik-Bas tenaken-Luik, zijn koers. Maar nee, wéér niet. Het was Rus sisch dit keer, Alexander Vino- koerov luidde de naam van de winnaar voluit. En de nummer drie? Tsja, die heette Boogerd. Boogerd zelf: „Deze koers krijgt niet de winnaar die ze had moeten krijgen. Ik de bes» te? Ja, en dat ben ik al vaker geweest. Ik kan echt iedereen voorbij rijden." Maar het ge beurde niet. Boogerd werd derde. Door een inschattings fout in de eigen gelederen én laf koersen van de overige ploegen in de uiterst attractie ve Ardennen-klassieker bleven de dappere vluchters Vino- koerov en Voigt vooruit. Dat hadden ze, op een enkeling na, bij de Rabobank-formatie nooit verwacht. De stalorders binnen de ban- kiersploeg waren gisteren dui delijk. Michael Boogerd was de ébsolute kopman, iedereen en alles zou zich ernaar schikken. Het had duidelijkheid moeten brengen, maar zorgde voor het tegenovergestelde. Omdat an deren het uitgedachte strijd plan in de war stuurden. Al vroeg was de wedstrijd in alle hevigheid ontbrand. Maar Boogerd wilde per se wachten met zijn krachtsexplosie tot de Cöte de Saint-Nicolas, op een kleine zes kilometer van de streep in Ans. Dat een tweetal notoire hardrijders op dat mo ment nog een minuut voor sprong zou hebben, was in de plannen echter niet ingecalcu leerd. Voigt, woensdag al auteur van een monstervlucht en gisteren ook al bijkans uit het vertrek actief, en de Kazach Vinokoer- ov hadden vanzelfsprekend ook geen enkele boodschap aan de plannen van Boogerd. Het zijn mannen van de lange adem. De Duitser Voigt zucht te eens flink in de aanloop naar de Cöte de la Vecquée. Hoewel er nog ruim vijftig ki lometer te rijden waren, schat te Alexander Vinokoerov de vlucht op waarde. Een groep van bijna 35 man, inclusief de Rabo's Boogerd, Kroon, Weening en Dekker, bleef zit ten. Waar Karsten Kroon het üefst zijn hart had laten spreken en meteen met Alexander Vino koerov wilde meespringen, vroeg hij nu eerst (en naar ei gen zeggen direct) Michael Boogerd naar diens opinie. De kopman kende de reputatie van de twee vluchters. „Twee lokomotieven, en geen gewone hè." Maar vond het niet nodig dat Kroon de sprong waagde. Aan de meet zei Boogerd dat hij er ook niet in geloofde dat Kroon zich bij het duo had kunnen voegen. „Toen Kar sten het me vroeg, waren ze ook al te ver weg. Het wós in mijn ogen al te laat, het risico was groot dat hij er tussenin kwam te zwemmen. Je werkt je kilometerslang in het zweet, blaast jezelf op en doet niet meer mee. Een helper in dat stadium kwijtspelen, zou zon de geweest zijn." Ook de ploegleiding had aan vankelijk weinig angst van de vlucht. Erik Breukink: „Het was nog ruim voor de Cöte de la Redoute, ik vond het alle maal nog niet zo bedreigend." Het was nog zo lang, het zou dus nog wel goed komen. Hulp kregen de Rabo's echter niet. Dat Di Luca, Celestino, Cunego en Valverde geen hel pers meer hadden en Rebellin zich niet sterk voelde, werkte in het nadeel van Boogerd c.s. Slechts Quick Step liet. in de persoon van Patrik Sinkewitz, een man meedraaien in de achtervolging. „Laf noemde Kroon het. Op vragen van verslaggevers wilde Kroon wel toegeven dat de keuze om niet achter Vino koerov aan te'springen „ach teraf gezien een inschattings fout genoemd mocht worden. Maar", zei de Drent, bang om weer uitgemaakt te worden voor het stoutste jongetje van de klas, „er was van tevoren afgesproken dat Michael de absolute kopman was en daar heb ik me dan ook neties aan gehouden." Als hij mee had gemogen, had hij dat dan ook in functie voor de ploeg gedaan. „Dan had Michael waarschijnlijk gewon nen", dacht Kroon. Of hij was zelf misschien wel winnaar ge worden. Immers, weinig cou reurs in het peloton kunnen een betere finale rijden dan Kroon. En in een sprint met Vinokoerov en Voigt was hij al lesbehalve kansloos geweest. Echter, bij de Rabobank zien ze - al zullen ze het nooit hard op zeggen en nimmer toege ven - liever Boogerd op het ereschavot. Ploegleider mana ger Erik Breukink: „Karsten moet zich niet al te druk ma ken. Hij is nog wat jaartjes jon ger dan Boogerd en Dekker. Zijn kansen komen heus nog wel, die anderen blijven niet eeuwig fietsen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13