Gebruikers Muziekhuis blij maar voorzichti| KUNST CULTUUR Oeroud verhaal is bij Joop Keesmaat in goede handen Het betere beukwerk in de Veen Sfeervol jubileumconcert Crescendo Dans in bollenveld Ongedwongen sfeer bi Toneelgroep Voorschot? Uitbundig spel in 'Hilletje Jans' Baerilyn maandag 25 april 2005 Tom Waits. Foto: EPA/Yui Mok Waits ageert tegen tv-redame Amsterdam - De Amerikaanse zanger Tom Waits overweegt juridische stappen tegen een tv-reclame van Opel. In de re clame, die te zien is op de Zweedse televisie, is muziek te horen die sterk lijkt op die van hem zelf. Waits weigert zijn muziek te laten gebruiken voor commerciële doeleinden. Maar ook in tv-reclames van Audi en Lancia was al typische Tom Waits-muziek te horen. Volgens Waits bestelen de automerken hem door in hun reclames zijn muziek te imiteren. Hij heeft al diverse malen met succes actie ondernomen tegen commerci eel gebruik van zijn muziek en imago. Britse kunstenaar Paolozzi dood londen/anp - Een van de meest invloedrijke Britse kunstenaars van de 20e eeuw, Sir Eduardo Paolozzi, is overleden. Paolozzi wordt beschouwd als de grond legger van de Britse popartbe weging en is vooral bekend om zijn mechanische sculpturen en een serie mozaïeken op de mu ren van het metrostation Tot tenham Court Road-in Londen. In de jaren vijftig werkte hij vooral als beeldhouwer en ge bruikte hij gietvormen van ma chineonderdelen om robotach tige structuren te maken. In de jaren zestig ging hij over tot het maken van meer ingenieuze constructies. De Tate Gallery in Londen organiseerde in 1971 een grote overzichtstentoon stelling van het werk van Pao lozzi. door Herman Joustra leiden - De gebruikers van het Muziek huis zijn blij met het voornemen van cultuurwethouder Hessing om 750.000 euro te investeren in het op knappen van het gebouw aan de Mid delstegracht. Ze houden wel een slag om de arm omdat een definitief be sluit nog moet worden genomen door de gemeenteraad. De wethouder kondigde vrijdag aan de 7,5 ton te willen gebruiken om het onderkomen aan de Middelstegracht te voorzien van een goed werkende geluidsisolatie. Bovendien wil hij het Muziekhuis brandveilig maken. Hessing maakte een en ander be kend, nadat was gebleken dat de ge meente over 2004 een meevaller had van 15 miljoen euro. Kort geleden nog gaf de gemeente aan van de con certfunctie van het Muziekhuis af te willen, omdat het opknappen van het gebouw te veel geld zou kosten. Voorzitter Johan Andree van de Stich ting Muziekhuis is 'optimistisch'. „Maar ik blijf voorzichtig, ik geloof het pas als ik een brief met het defini tieve besluit onder ogen krijg. Inclu sief handtekeningen. Het is een voor nemen van de wethouder, nog geen besluit. De gemeenteraad moet het voorstel nog goedkeuren. Aan de an dere kant: de politiek kan eigenlijk niet meer terug. Men was bezorgd over de toekomst van het Muziekhuis en nu heeft men geld gevonden om die toekomst veilig te stellen. Ik denk dat het wel gaat goedkomen." Geluidsisolatie Ook voorzitter Theun Kohlbeck, van de Leidse Vereniging van Popmuzi kanten, een van de huurders van het pand, wil nog niet op het definitieve besluit vooruitlopen. „Als ik de be richten mag geloven, is de gemeente bereid in het gebouw te investeren. Maar persoonlijk ben ik nog niet be naderd. Ik durf dus nog niet te jui chen. Wat gebeurt er bijvoorbeeld als het college valt? Ik ben in de loop der jaren heel voorzichtig geworden en hou dus nog even een slag om de arm. Al verwacht ik niet dat de ge meente nog terugkrabbelt, na de golf van verontwaardiging over het plan de concertfunctie van het Muziekhuis te schrappen. Maar ik geloof het pas echt als de geluidsisolatie er in zit." Sinan Cengiz van Cultureel Centrum de X, dat na het vertrek uit het Volks huis zijn intrek zou nemen in het Muziekhuis, zegt een 'dubbel gevoel' te hebben over het voornemen van Hessing. ,,Aan de ene kant is het na tuurlijk mooi dat er nu een oplossing is gevonden. Ik denk ook dat het wel goed komt. Aan de andere kant: als het geld er niet was geweest, was Lei den gedwongen geweest een visie te ontwikkelen over een vierde kernpo dium. Als die discussie had opgele verd dat er elders een nieuw gebouw zou worden neergezet voor de kleine podia, dan zou dat helemaal geweldig zijn geweest. Dat zie ik nu de eerste twintig jaar niet meer gebeure f1 Cengiz refereert met zijn ufü aan een eerder besluit van meente geen speciaal, eigen in te stellen voor kleine 'muz jes' als Hot House, De Buren Made in Leiden, Folkclub Hjf' Cultureel Centrum de X, het ten 'vierde kernpodium', na dS gehoorzaal, de Leidse Scho en het LAK-theater. Deze organisaties beschikkg* Cultureel Centrum de X na, een eigen locatie. Folkclub lf« mede daarom zelfs met zijn p|S mering gestopt. lisse - Het bollenveld van de Gebr. Beelen, aan de Loosterweg in Lisse, was vrij dagavond het toneel voor een dansvoorstelling. Japanse Butoh-dans temidden van Hollandse bollenvelden. Butoh is een dansvorm die voortkomt uit de diepste universele gevoelens van de mens en hangt vaak nauw samen met de specifieke, natuurlijke locatie waar het plaats heeft. Omdat de locatie deze keer een bloe menveld was had de dansgroep zich laten inspireren door kleur, groei en vergan kelijkheid. De voorstelling met de titel 'Fields of Colour' was een initiatief Stichting Fields of Wonder dat sinds de oprichting zes jaar geleden al zesje stellingen op locatie heeft gemaakt. Foto: Hielco Kuipers ji theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'Gilgamesj, hij die alles gezien heeft' van het RO-theater. Regie: Peter Sonneveld. Spel: Joop Keesmaat. Gezien: 23/4, Leidse Schouwburg. „Hij die alles gezien heeft, de grondvesten van de wereld. Hij die alles wist, alles begreep. Hij die alle landen ontdekte, alle wijsheid verzamelde. Wat be dekt was, zag hij; hem bleef niets verborgen. Hij heeft ken nis gebracht van voor de grote watervloed, heeft verre wegen bereisd, en is tot rust geko men." Zo begint het heldendicht over Gilgamesj, de mythische, half goddelijke koning van Oeroek in Babylonië. Bijzonder is wel dat het geen eenduidig verhaal is van bovenmenselijke presta ties en lof, van een god die alles kan, maar ook van menselijke zwakheden, inzicht, ontwikke ling en pessimisme. Gilgamesj is in het begin van het verhaal geen rechtschapen vorst, maar een botte, onrede lijke tiran. Hij maakt het zo bont dat de goden het nodig vinden wat meer harmonie in de wereld te brengen en een te genhanger te scheppen: de na tuurmens Enkidoe. Na een zwaar gevecht worden ze vrien den. Samen overwinnen ze het monster Chumbawa en de ver woestende hemelstier. Als Gilgamesj de godin van de liefde schoffeert, moet Enkidoe sterven. Gilgamesj is ontroost baar en gaat op zoek naar het kruid van de eeuwige jeugd. Een overlever van een vloed die de rest van de wereld verdronk, vertelt het hem dat dat te vin den is op de zeebodem. Gil gamesj bindt stenen aan zijn voeten en duikt het kruid met grote moeite op. Even later is een moment van onoplettend heid genoeg om het weer kwijt te raken: een slang eet het op en blokkeert de weg naar het eeuwige geluk (waar hebben we dat meer gehoord?). „Neem en lees het tablet van lapis lazuli, dat vertelt hoe Gilgamesj alle moeilijkheden het hoofd bood", zijn de laatste woorden. De halfgod is intussen wel hard tegen het menselijk tekort op gelopen. Het Gilgamesj-epos is een prachtig verhaal vol oeroude motieven in een onverwacht di recte taal. Het werd zo'n 4500 jaar geleden in Mesopotamië opgetekend op kleitabletten in spijkerschrift. Die tabletten dui ken op in het decor, of liever gezegd, ze dalen neer in het mooie toneelbeeld dat steeds voller wordt. Het is moeilijk om iemand te vinden die zo'n ver haal beter kan vertellen dan Joop Keesmaat. Hij houdt het tempo er op een aangename manier in, zijn dictie is glashel der, hij vraagt geen aandacht voor zichzelf en overdrijft de emoties niet, maar laat de tekst zijn werk doen. Voor de muziek van Willem Brink en slagwerker Wim Konink geldt hetzelfde: het gaat om het verhaal. Met dank ook aan regisseur Peter Sonneveld. door Joris Rietbroek roelofarendsveen - Een goed gevulde feesttent, rijkelijk stro mend bier en zeven plaatselijke coverbands die allen een half uurtje optreden. Dat is in het kort het jaarlijkse feestje van jongerensociëteit Splotsz in Roelofarendsveën, dat 'De Veen gaat Vreemd' heet. Meer dan dertig muzikanten uit het dorp speelden zaterdagavond tien tallen covers van onder ande ren Nirvana, Red Hot Chili Pep pers en Coldplay. Sommige bandleden kennen el kaar en spelen al langer samen, anderen zijn onbekenden van elkaar. De bezoekers maakt de samenstelling niet veel uit, het publiek slikt de muziek van de lokale helden als zoete koek. Vooral de eerste vier bands trekken stevig van leer, zoals The Nasty Motherfuckers from Hell. Met zo'n naam hoeft het publiek niet op schattige lief desliedjes te rekenen: de vijf he ren onder leiding van zanger Lion Zandvliet spelen harde, logge rock van Velvet Revolver en Silverchair. Wel denken ze ook even aan de meisjes in de zaal door 'You're the one that I want' uit de film 'Grease' te spelen. Maar wel op hun eigen manier: het lieve liedje krijgt een beukende metaluitvoering. Alleen aan de tekst is het vrolij ke origineel nog te herkennen. Ook weinig subtiel qua muziek en groepsnaam: Over je Zuiger, volgens hun eigen biografietje kind aan huis in het Pieter Baan Centrum. Hoewel de band een zangeres in de gelederen heeft, krijgen de luisteraars geen 'vrouwenrock' van bijvoorbeeld Anouk voorgeschoteld. Michel le 'Mies' Hoogenboom zingt namelijk liever iets van Metalli- ca of de klassieker 'Whole lotta Rosie' van AC/DC en schreeuwt daarom de longen uit haar lijf. Intussen vormen haar begelei ders het strakste combo van de avond. Drie oudere muzikanten heb ben zich verenigd in 'Anti Alco hol Commercial' en spelen de muziek waar ze ruim tien jaar geleden al op los gingen. Op Nirvana bijvoorbeeld, maar ook op the Presidents of the USA. Ook de Peter Gaz Reunion is vooral in de alternatieve rock van de jaren negentig blijven hangen. Oud werk van the Red Hot Chili Peppers laten ze ho ren, en van Primus en Jane's Addiction, om uiteindelijk ook nog gas terug te nemen en een knappe versie van David Bo wie's 'Fame' te spelen. De laatste drie gezelschappen zetten hun gitaarversterkers een pietsie zachter, zoals de sinds 2002 bestaande band Helix. De vier in maatpak gesto ken mannen laten het betere beukwerk links liggen. Liever spelen ze wat gevoeliger mate riaal, zoals Coldplay en Radio- head. Het zeskoppige 'Duo The Hap py Four' maakt er met behulp van een blazerssectie een feest je van. 'Dance the night away' heet een van hun liedjes en dat doet het publiek voor het podi um maar al te graag. Een funk- versie van discokraker 'I will survive' maakt het af. Dan is het aan The Nick Daleman Tribute Band om een eind aan het fes tijn te breien, wat ze doen met bekende rockhits als 'Zombie' van The Cranberries. Een prima afsluiter van een wederom ge slaagde editie van 'De Veen gaat Vreemd'. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Over de schadelijkheid van tabak' van Anton Tsjechov en 'Atalanta' van Peer Wittenbols door Toneelgroep Voorschoten. Regie: Jemke van Veenendaal. Gezien: 22/4, De Verdieping/Cultureel centrum, Voorschoten. uitspreken. Dat geeft on: een jachtig tempo. Gelufi bloeit hun optreden eerf< maal echt op. Bijvoorbe wanneer Iris (Nelly van de) en Daphne (Hannel een levendige beschrij' ven van de krachtmei Atalanta (Lindsay Boi Hippomenes (Raymoni meer). Tsjechov laat een vroi de houden over 'Over delijkheid van tabak'. 1 sonage laat het nodige komen, behalve het oni zelf. De spanning tussei gen verhaal van de vroi lezing die maar niet bej weet Irene van Dijk goi buiten. Bij 'jong' en 'oud' trouvjj de sfeer in het eigen mi :j tertje De Verdieping in zin ongedwongen. Nati acteren spannend - ooi schien. juist voor een za i( circa twintig bezoekers, n mand even de tekst kwi y schiet de souffleur op d5 rij gewoon even te hulp J een mag dat zien en ho 1 tekent de ongedwongei Eind 2005 bestaat de Toneel groep Voorschoten veertig jaar. Vooruitlopend op dit jubileum brengt het gezelschap twee kleine producties uit. Irene van Dijk brengt een tekst van Tsje chov, vier leden van de eigen jeugdafdeling laten zien hoe ze aan een tekst van Wittenbols hebben gewerkt. Volop aanstekelijk enthousias me, maar het resultaat van hun inspanningen is bij de jeugd nog broos. De Atalanta-tekst bevat namelijk eigentijdse taal en meer literaire passages. Die dubbelheid zit hen nog dwars. Het ene moment is er een zeke re flair, het andere moment lij ken ze blij dat ze de tekst zon der haperen hebben kunnen muziek recensie Lidy van der Spek Oranjeconcert: Chr. Harmoniever. Crescendo o.l.v. Erik Waerts en Christel Peters. Gehoord: 22/4, Geref. Kerk, Sassenheim. Het Oranjeconcert belooft een feestelijke opmaat te worden van het Bevrijdingsconcert op 30 april; beide optredens ter ge legenheid van het 100-jarig be staan van de Chr. Harmonie vereniging Crescendo. De ver eniging heeft een Leerlingen en Startersorkest o.l.v. Erik Waerts, en een Aspirantenen semble onder aanvoering van Christel Peters. Voordat het eer ste orkest losbarst, wordt me vrouw Janneke Duijm gehul digd omdat zij 50 jaar op veel fronten hand- en spandiensten voor Crescendo heeft verricht, bovendien al jaren lang klari nettist is in de vereniging. Uit handen van de burgemeester ontvangt zij dan ook lintje en versierselen behorend bij het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. Daarop wordt Duijm gefêteerd op een mooi stukje harmonie- muziek met opvallend veel dwarsfluiten en natuurlijk een horde klarinetten, bespeeld door de Starters. Het stuk heet 'Little Stars' en dat zijn de mu zikanten ook! 'Song of the Lake' gloeit meer door donkere kleu ren, van hoorn, trombone en bariton die prachtig homogeen spelen, af en toe overruled door een vitale uitbarsting van het hele orkest. Ook in 'Festive Dance' flitsen de verschillende klankkleuren tegen elkaar, nog eens versterkt door slagwerk en contrabas. De klarinetten heb ben het vooral voor 't zeggen in een warm 'Reeds of Distinction' van J.L. Hosay. Zij zetten de melodie uit; fluiten en saxen blazen daar een fraaie voile overheen, en het grootste koper geeft 'bij paukenslag' nog eens een zet in de goede richting. Het Aspiranten Ensemble heeft speciaal een stuk ingestudeerd voor Janneke Duijm, het Ameri kaanse 'Legion of Merit' van Ja mes Cumow, geschreven voor mensen die een onderscheiding verdiend hebben. Een fraai meerstemmig stuk waarin de verschillende klanknuances prachtig te onderscheiden zijn. Voor deze gelegenheid arran geerde Erik Waerts een Ierse versie op 'Three songs for Scot tish students' met plenty neer waartse loopjes die niet echt eensgezind willen sporen. In de naam 'Boom-Boom' ligt het melodische en ritmische thema verankerd, dat het aspiranten Ensemble strak in de maat en in een voortvarend tempo uit voert. Als het echte Leerlingenorkest optreedt (met 'Cassiopeia') hoor je dat meteen aan de vol wassen orkestklank, aan de ver rassend afwisselende dyna miek, doortrokken van neuzige klarinetstootjes en helle fliere fluiters waaronder weer dat mooie donkere koper ronkt. Crescendo heeft ook een Djem- bé groep. Samen met de slag werkers halen zij ritmisch een stuk West Afrika binnen de mu ren van de Gereformeerde Kerk. Van achter uit de zaal komen ze. 'Djembé Spirit' begint met een ritmisch intro waarop het orkest treffend antwoord geeft, vervolgens meedeint op steeds andere ritmes, totdat de djem- bégroep een knallende solo mag verzorgen, met gezongen ritmische 'boodschappen'. Een originele draai aan een sfeervol jubileumconcert. nurnberg - Een afbeelding van Marilyn Monroe gemaakt van gekleurde snoepjes, 'gummi bears', is momenteel te zien op een expositie in het Duitse Nurnberg. De snoepjeskunst van kunstenaar Jo hannes Cordes heeft als titel 'Baerilyn'. Foto: EPA/Alexander Ruesche theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Het bijzondere leven van Hilletje Jans' door het Leiderdorpse gezelschap 'Aardewerk Hemelse Gerechten'. Tekst: Ad de Bont en Alan Zipson. Regie: Helene Kok. Gezien: 23/4, voormalige MeelfabriekLeiderdorp. Daar nog te zien: t/m 29/4 (schoolvoorstellingen voor basisscholen en eerste klassen Voortgezet Onderwijs). Van buiten is de 'Zijlstroom' maar een onooglijk gebouwtje: de voormalige Leiderdorpse Meelfabriek aan de Zijldijk oogt somber en vervallen. Van bin nen echter tref je een karakte ristieke ruimte, die theaterma kers moet inspireren tot een lo catieproject. Het Leiderdorpse gezelschap 'Aardewerk He melse Gerechten' is de uitda ging aangegaan en presenteert hier een uitbundige productie die qua speelstijl en bonte vormgeving vaak sterk te verge lijken is met het werk van to neelgroep De Appel. De ruimte doet drenst als het liederlijke café 'De Verj sekop'. Maar met een t fantasie kun je de speell zien als het binnenruii een achttiende-eeuws op Indië vaart. Beide 1< zijn relevant voor 'Het dere leven van Hilletje Twee vertellers lichten - oogde tijdsbeeld toe enl den ons door de lotgevd Hilletje Jans die eerst tej rechte een moord in d< nen krijgt geschoven ei gens enkele avonturen beleeft. Aanleiding geni elk geval voor een afwi: reeks kleurrijke theatei Om te overleven gaat I vele jaren als man door| ven. Yvonne van de Nii met Hilletje Jans/Jan prachtrol in handen. Di te beseffen. Haar vertol knap omdat ze een hel» evenwicht weet te bei sen een krachtige hooft haar plaats in het coll< ze productie is immers lijk gericht op groepsw waarbij al te nadrulckel tisch optreden uit de ti vallen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10