'Meer steun bedrijfsleven grondwet EU' B 8 N IN8 EIM KI E8 21 Actie tegen wapenbeurs in Amsterdamse Rai Politie lost met arrestatie serie zedendelicten op Psychologiegekte: iedereen werkt aan zichzelf Brussel vreest stagnatie bij afwijzing 'Zo blijft er hooguit een kinderboerderij over Vuurpotten tegen de vorst Gemeente moet radicaal anders denken en werken Boek moet inspireren tot een omslag neel wil nde lunch Ruim driekwart van de en in Nederland vindt itabel als de bedrijfs- roketten en patat in de en alleen nog gezonde aanbiedt. Dat blijkt uit en gepubliceerde WerkMonitor, een ;k onder 440 werkne- 18 jaar en ouder. •en of de vijf werken let helemaal niet zit- Ueen gezond te eten. iroblemen urwerkramp In de vijf jaar na de jamp in Enschede in 1700 mensen behan- psychische gevolgen. Cment zijn nog 180 behandeling. Dat ant Nazorg Vuur - in p gisteren weten. De jat op in een nieuw nt centrum voor psy- na. Door de ramp op vamen 22 mensen om. arrestatie irboxmoord lm - De politie heeft een verdachte gear- 3 in verband met de een vrouw in in Rot- 12 april. De eerste een 20-jarige Rotter- is vrijgelaten omdat er nde aanwijzingen zijn okkenheid. De vrouw, rige Chinese die hier 0 :rbleef, is door wur- ekomen. De 19-jarige die de politie zondag is ook van Chinese af- ook illegaal. _atuurbrug oor wild - De nieuwe natuur de A2 tussen Den Eindhoven is een fuik yebverstekend wild. brug bevinden zich ?n verschillende jacht- ïn waaruit op het wild en gejaagd. Dat zei het 1Z lid Van Boxtel vgiste- uitzending van Om- iant. Ze wil van het n Gedeputeerde Sta- ihoe een en ander elkaar verhoudt. Min- van Verkeer en Water- ai it de brug vandaag. elzorger B Ide kracht n - Thuiszorgbemid- reau De ZorgZaak in n gaat in september ke nantelzorgers oplei- ofessionele zieken- Bijna een op de vijf miljoen mensen die vrienden helpen, gaat men op achteruit. Bi te professionaliseren, zorgverleners in aan- TOor vergoedingen leging. Als de proef is, zal de opleiding dere delen in Neder- len aangeboden. Tien cifegers kunnen zich tot 0 iu scholen. t ;ere balkons complex De balkons en er- ien groot aantal wo- het wooncomplex op de Kop van Zuid in n worden verstevigd. NO mogen bewoners in wel gebruiken, :ten de balkons en er- tn verstevigd. Begin ;en de bewoners het alkons uit voorzorg treden. De boutver- n zouden mogelijk niet >eg zijn. in enregen bij tele op A12 n - Verschillende op- liensten hebben in de donderdag op vrijdag ter hoogte van Ede jn een paar honderd itgedeeld. Alleen al urders reden te hard. viel door de mand ij de controle van zit- iselde. Hij bleek ille- tderland te zijn en had wijs. In totaal contro- e diensten 560 auto's (|'l htwagens. De politie 'gram coke, 28 hen- :n en kleine hoeveel- let en hasj in beslag. Ie coach jnten LOI e LOI biedt als eerste instelling in Neder- we studenten een 'di tch' aan. Deze compu- al rde begeleider moti- ft studietips en helpt tken van een studie- De 'i-coach' spoort i via e-mail of sms aan verk op tijd in te zen- tarschuwt wanneer een examen voor te De i-coach functio- s maart en wordt vol- directeur Kuipers in- d iloor bijna de helft van on i studenten gebruikt. zaterdag 23 april 2005 amsterdam/gpd - Actievoerders hebben omwonenden van de Rai in Amsterdam per brief gewaarschuwd voor aanslagen tijdens de wapenbeurs Itec, die van 26 april tot en met 28 april in het congres centrum wordt gehouden. Omdat op de brief het bedrijfslogo staat, heeft de Rai aangifte gedaan van valsheid in geschrif te. De Rai verspreidt een 'echte' brief onder bewoners. Bewoners lazen in de falsificatie dat ze rekening moesten houden met een aan slag, 'al is die kans uiterst gering'. In de brief staat: 'Op de Itec-beurs lopen tal van vooraanstaande vertegenwoordi gers van de Amerikaanse en Britse leger leiding. In het recente verleden is het ge bleken dat fundamentalistische strijders het op militair personeel hebben ge munt, uit woede over de oorlog in Af ghanistan en in Irak. Hoewel de kans op een aanslag gering is, doet u er goed aan uit bescherming van uw glaswerk kruis lings tape over uw ramen te plakken.' Een omwonende was bij het lezen eerst verbaasd, vervolgens dacht hij dat het om een geintje ging en daarna werd hij kwaad. „Als het om een protest gaat, is het wel heel ingewikkeld. Je denkt dat het van de Rai is. Als je actie voert, zet je naam er dan onder." Rai-woordvoerder Wildenberg noemt de brief 'opruiend' en 'grensoverschrij dend'. In de 'echte' brief schrijft de Rai 'er alles aan te doen om het evenement ordelijk te laten verlopen'. Wildenberg: .Amsterdam Rai is er voor iedereen, wij doen niet aan politiek. Linkse en rechtse partijen zijn hier welkom. Als het maar binnen de wetgeving valt en het geen gevaar oplevert voor de openbare orde." Het actiecomité Itec Vertrek!, dat dins dag bij de Rai een protestactie houdt, zegt 'van geen brief te weten'. Burge meester Cohen is tegenstander van de beurs, maar kan die niet verbieden om dat er geen echte wapens, maar 'simula tiewapens' zijn te zien. Het Tropeninstituut in Amsterdam be sloot eerder deze week geen ruimte te verhuren voor een diner van wapenpro ducenten. schiphol/anp - Het Nederlandse bedrijfsleven moet zich actiever opstellen in de campagne voor steun aan de Europese grond wet. Daartoe heeft Europees commissaris Mandelson (buiten landse handel) gisteren op Schip hol opgeroepen, bij de start van de 'ja-campagne' in Nederland. Mandelson vreest op 'zijn minst stagnatie' als Europa de grondwet afwijst. „Dat is ook slecht voor de Europese econo mie. Te veel zakenmensen heb ben de eenvoudige oplossing gekozen en besloten dat de grondwet een politieke kwestie is en dat zij er niets mee te ma ken hebben. Ze zouden het niet meer fout kunnen hebben. Een 'ja-stem' is van vitaal belang voor de welvaart", zei de Britse eurocommissaris „Daarom is het ook zo belang rijk voor de zakenwereld om zich vóór de Europese grond wet uit te spreken en alles te doen wat in hun mogelijkheden ligt om van deze campagne een succes te maken", stelde Man delson. De campagne die gisteren be gon onder het motto 'een ster ker Nederland in een beter Eu ropa' is van de organisatie Beter Europa, waarin vijf politieke partijen (CDA, WD, PvdA, D66 en Groenlinks), VNO-NCW, de grote vakcentrales en diverse maatschappelijke organisaties samenwerken. „Het bedrijfsleven mag wel wat dieper in de buidel tasten", al dus directeur van de Stichting Beter Europa en ex-europarle mentariër voor de PvdA Van Huiten. „Bedrijven kijken de kat nu nog te veel uit de boom, terwijl zij er ook belang bij heb ben dat de EU een grondwet krijgt en goed functioneert. De start vond plaats op Schip hol om het belang van de grondwet voor het bedrijfsleven te onderstrepen. ,Als luchtha ven en bedrijf hebben wij een overweldigend belang bij de sterkte van Europa", stelde di recteur Cerfontaine van Schip hol. „Een 'nee-stem' zou een absolute ramp zijn." Mandelson benadrukte dat Eu ropa minder gewicht in de schaal legt als het niet sterker en slagvaardiger opereert door een 'nee-stem'. Dat zou ook zijn positie bij grote handels- overlegrondes met de Verenig de Staten, China en 'andere op komende economieën', fors be moeilijken, stelde hij. kesteren - Kersenteler Van Capel in Kesteren heeft gisterochtend in alle vroegte ruim 1300 vuurpotten aangestoken om te voorkomen dat de bloesemknoppen door de vorst werden aangetast. Van Capel heeft 3,5 hectare kersen. De vuurpotten zorgen er voor dat de temperatuur onder de fruitbomen met een paar graden stijgt. Slechts enkele Nederlandse fruittelers gebruiken dit systeem, dat is overgewaaid uit de druivenstre- ken, omdat het vrij kostbaar is. Foto: ANP dordrecht/anp - De politie heeft met de arrestatie van een 23-jarige man uit Dor drecht mogelijk een serie zedendelicten in de omgeving van Dordrecht opgelost. De verdachte heeft inmiddels vier ver krachtingen en twee aanrandingen be kend. Dat hebben de politie en het OM in Dordrecht gisteren bekendgemaakt. Half maart ontstond bij de politie een vermoeden dat er een verband zou zijn tussen een aantal zedenzaken in 2004 en 2005 in de regio Zuid-Holland-Zuid. Een onderzoeksteam van ongeveer dertig personen maakte een plan van aanpak om bij een nieuwe melding direct in ac tie te kunnen komen. Motoragenten, surveillancediensten en rechercheurs waren geïnformeerd en konden direct ingezet worden. Dat leidde uiteindelijk tot de arrestatie van de verdachte toen hij op 5 april een 15-jarig meisje achterna fietste, seksueel getinte opmerkingen maakte en haar onzedelijk betastte. De man is op 8 april voorgeleid aan de rechter-commissaris en in bewaring ge steld. Nadat hij in eerste instantie had ontkend, heeft hij de zes zedendelicten bekend. Het eerste misdrijf dat de man inmid dels heeft bekend, vond plaats op 30 ju ni vorig jaar in een kelderbox in Zwijn- drecht. Daar verkrachtte hij een inmid dels 19-jarige vrouw. Daarna randde hij op 31 augustus 2004 in een lift van een flat in Papendrecht een 14-jarig meisje aan. Deze zaak is belicht in het tv-pro- gramma Opsporing Verzocht en resul teerde in ongeveer 140 tips. Zijn volgende slachtoffer was een 16-ja- rig fietster uit Dordrecht. Zij werd op 12 november 2004 in de bosjes verkracht. Vier dagen later sloeg de man toe op een fietspad tussen Sliedrecht en Papen drecht. Een 20-jarige vrouw op skeelers was het slachtoffer. Ook deze verkrach tingszaak kwam in Opsporing Verzocht. Op 2 februari van dit jaar volgde nog een verkrachting. Een 14-jarig meisje werd op weg naar school op de Middelweg in Dordrecht verkracht. Naar aanleiding van een uitzending van Meldkamer (SBS6) kwamen hierover twintig tips binnen. De politie heeft maandenlang onder zoek gedaan en kreeg een vermoeden dat er een seriematig opererende dader actief was. Agenten spraken met meer dan 1700 inwoners in de regio en bena derden diverse bedrijven, scholen eh in stellingen. In de omgeving van de mis drijven zijn ongeveer 3000 flyers uitge deeld met een signalement en composi tietekening van de vermoedelijke dader. Het OM is nog volop bezig met het on derzoek en sluit niet uit dat de man nog meer zedenmisdrijven op zijn kerfstok heeft. rotterdam/gpd - Enkele frac ties uit de Rotterdamse ge meenteraad en de directie van Diergaarde Blijdorp komen in het geweer tegen bezuiniging- voorstellen van B en W die de beroemde dierentuin zwaar dreigen te treffen. Blijdorp moet vanaf volgend jaar tot 2009 stapsgewijs zeven tig procent van de huidige ge meentelijke bijdrage van 4,7 miljoen euro per jaar inleveren. Volgend jaar al krijgt Blijdorp 1,5 miljoen euro minder. De Rotterdamse oppositiepartij PvdA, maar ook collegepartij Leefbaar Rotterdam zijn furi eus. CDA en WD lijken de plannen vooralsnog te steunen. Dierentuindirecteur Dorresteijn voelde zich vorige week na de bekendwording van de plannen overvallen. „Ik vind het onbe grijpelijk dat de grootste pu- blieksattractie van Rotterdam aan bezuinigingen moet wor den opgeofferd. De afgelopen vijftien jaar heeft Blijdorp zich ontwikkeld van een noodlijden de, slecht bezochte dierentuin tot één van de meest bezochte attracties van Nederland. En dat is ons gelukt in nauwe sa menwerking met het gemeente bestuur. Nu laat datzelfde be stuur ons vallen." Mark de Boer, voorzitter van de ondernemingsraad, ziet de toe komst somber in.Als dit door gaat, stevenen we regelrecht op een faillissement af. Dan blijft er hooguit een veredelde kin derboerderij over." Over een paar weken zullen de bezuini gingsplannen in de gemeente raad worden besproken. De Boer kondigt aan dat het ge meentebestuur dan kan reke nen op een grote demonstratie. Verhoging van de toegangsprij zen, zoals de Rotterdamse WD heeft gesuggereerd, biedt vol gens de OR-voorzitter geen soe laas. Blijdorp is juist trots dat het met 15 euro per los kaartje de goedkoopste dierentuin van Nederland is. Artis vraagt nu 16 euro en dat hebben ze in Amsterdam gewe ten. De klandizie holde achter uit. De gemeente heeft daar al met een miljoen moeten bij springen." den haag/anp - Burgers voelen zich steeds machtelozer en on tevredener over de gemeente. Elk jaar moeten inwoners meer lokale lasten ophoesten, terwijl ze tegelijk zien dat de openbare ruimtes en openbare scholen vervuilen en ze zich ergeren aan het parkeerbeleid. De ver houdingen tussen bestuur en burger zijn zoek. Om de kloof en het onbegrip tussen burgers en gemeente te keren, moet de gemeente radi caal anders gaan denken. Ze moet zich beperken tot de kerntaken: sturen en beslissen. Dat betekent dat ze veel werk zaamheden moet afstoten aan partners en aansluiting moet zoeken bij netwerken van bur gers en instituties. De gemeente moet zich beperken tot de re gie: dat is efficiënt en goed koop. Dat is kort gezegd de kern van het boek 'De regisserende ge meente' dat auteur P. van Mou- rik gisteren heeft overhandigd aan burgemeester Deetman van Den Haag en tevens voor zitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) Volgens Van Mourik is het toe nemende onbegrip bekend, maar weten lokale bestuurders niet hoe ze dit kunnen tegen gaan. Met dit boek wil hij hand vatten aanreiken en inspireren tot een omslag. Gebeurt dat niet, dan is de kans groot dat inwoners uiteindelijk weigeren te betalen. Van Mourik vindt dat gemeenten wel hun best doen, maar dat verbeteringen te weinig zoden aan de dijk zet ten. Hij vindt dat het roer helemaal om moet. Als gemeenten werk uitbesteden dat niet tot hun kerntaken behoort, houden ze meer tijd en geld over. Van Mourik denkt aan personeels zaken, financiën en bouw- en woningtoezicht. Deze taken vergen specialisatie en kunnen daarom minstens zo goed beter door marktpartijen worden ge daan. Het belangrijkste is vol gens de auteur een kleine, slag vaardige en hoogwaardige ge meentelijke organisatie over te houden. Ook moet de gemeente zich een spiegel van de samenleving voorhouden. Zij moet zich rich ten op de kennis van woning corporaties en wijkverenigin- gen en kleine netwerken van burgers in de wijken zelf. Als re gisseur zou de gemeente bur gers niet alleen moeten stimu leren, maar ook echt verant woordelijk moeten maken voor de resultaten. „Mensen zijn dan trotser op wat ze bereiken en de band met de gemeente wordt beter." Deetman zei vrijdag dat het boek past in een omwenteling die nodig is. Hij erkende dat de overheid alles zelf wil regelen en weinig uit handen durft te geven. Tegelijk vraagt en ver wacht de burger steeds meer van de overheid. „De gemeen ten moeten hun kijk op de bur ger kritisch onder de loep ne- door Peter Blom den haag - Verbijsterend is de huidige belangstelling voor psy chologie. Zo is de oplage van Psychologie Magazine in de af gelopen vijfjaar ruim verdub beld, van 40.000 naar een kleine 90.000 maandelijkse exempla ren. Dat is nog maar één voor beeld. Hoe te oordelen over deze hausse? Bij de Rijksuniversiteit Gronin gen meldden zich vorig jaar maar liefst 500 eerstejaars aan voor psychologie, zodat er dit jaar een numerus clausus (hoogstens 500) moet worden ingesteld. Op de televisie wemelt het van psychologiserende spelletjes als Expeditie Robinson. Het nieu we Mirror Mission van BNN wordt zelfs samen met psycho logen gemaakt. Kranten, da mesbladen, glossy's, niets en niemand ontkomt er aan. Je zou het positief kunnen be oordelen. Eindelijk kunnen we ons allemaal de luxe van de be studering van je eigenste ik en dat van de ander permitteren. Volgens de hoofdredacteur van Psychologie Magazine, Ruud Hollander, van origine klinisch psycholoog, bevindt de wester se mensheid zich thans dan ook in de top van de piramide van Maslow. In de laatste wereldoorlog be dacht psycholoog Abraham Maslow een model van zes op klimmende stadia in de ontwik keling van mens en mensheid. Aan de brede onderkant van zijn piramide bevindt zich de primitieve behoefte aan eten en Negenhonderd studenten aan de faculteit psychologie van de Universiteit van Amsterdam doen examen. Foto: Dijkstra bv slapen (stadium één) en aan de smalle top de heel wat verfijn der behoefte aan meer spiritue le zaken, zoals bepaalde vor men van zelfontplooiing en zelfkennis (stadium zes). Be hoefte aan psychologie dus! Voor wie niet in piramides wenst te verkeren - op welke verdieping dan ook - heeft Hol lander nóg een verklaring voor onze onstuitbare behoefte aan mensenkennis. „Het kan ook een reactie zijn op de overvloedige jaren '90. Mensen hebben ontdekt dat je van designkleding en een duur dere auto niet echt gelukkiger wordt en hebben andere waar den dan toen. Vrije tijd, vrien den en spiritualiteit zijn belang rijker geworden." Met ziekelijk narcisme heeft dit psychologietijdperk niets van doen, meent Hollander: „Het gaat immers niet alleen om in zicht in jezelf maar ook om in zicht in anderen." Hij schetst de huidige ontwik kelingen over de hele linie als positief. Voor hem - als hoofd redacteur - is het tevens lucra tief: zijn uitgever Weekbladpers is zó verheugd over de binnen komende geldstromen dat er maandelijks tien extra redactio nele pagina's aan het blad toe gevoegd mogen worden. „Zo versterkt het verschijnsel zich zelf." De Groninger hoogleraar dr. Trudy Dehue (theorie en ge schiedenis van de psychologie) beklemtoont nog een andere, minder positieve verklaring. De algemene psychologiefascinatie is ook een gevolg van de verhar ding, de verrechtsing van de maatschappij. Nu de maakbaarheid van die maatschappij een illusie is ge bleken, stort men zich op de maakbaarheid van het individu. Dehue: „De mensen wordt ge leerd: we moeten aan onszelf werken. Gaandeweg ontstaat het idee dat succes een keuze is en verliezen ook." Alle vlekjes moeten zoveel mo gelijk worden weggewerkt. Ook de psychische. Hoewel de patiënt volgens het biologische model er niets aan doen kan dat hij een probleem heeft, is hij er volgens datzelfde model wel verantwoordelijk voor de serieuze pogingen van dat probleem af te komen. „Het is jóuw brein." Dat moet dan vaak met behulp van producten waar anderen geld aan verdie nen, stelt Dehue. Ze vergelijkt het met plastische chirurgie. „Je mag geen scheve tanden hebben en ook Reen scheve geest. Er wordewfenor- me eisen gesteld. We moeten allemaal goed functioneren. Anders tel je niet mee. Dat be schouw ik niet als een luxe, eer der als een verplichting." De farmaceutische industrie suggereert met haar propagan da voor antidepressiva dat de mate van somberheid thans ef fectief begrensd kan en móet worden. De acceptatie van die somber heid neemt door dergelijke sug gesties steeds meer af. Dehue publiceerde vorige maand in Maandblad Geestelijke Volksge zondheid een kritisch essay over deze ontwikkeling, Verdie nen aan neerslachtigheid. Zij concludeert: „Je mag geen loser zijn. Vroeger was een loser zielig, nu is het iemand die aan zichzelf moet werken. Je zou wellicht ook iets meer kunnen kijken naar de pech die mensen kunnen hebben."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5