Beatrix houdt van pukkeltjeszegel GESPREK VAN DE DAG Sarvodaya De grootste Belg aller tijden is zeker en vast een Vlaming Topkunst voor weesjes van tsunami in Sri Lanka 3'E-mail en sms slech voor IQ dan cannah 5De gemiddelde homo is zeker geen grootverdiener Jongste uitgever van Nederland in de erotiek Nederlanders plakken al 23 jaar dezelfde majesteit op hun brieven De Woensdag zaterdag 23 april 200; „Het is een misvatting dat homo's verschrikkelijk veel verdienen. De gaymarketeers denken daarmee het kip met de gouden eieren te hebben gevonden, maar dat valt allemaal wel mee", stelt directeur Rob Doms van Gay.nl. Hij is maandag een van de sprekers op Het Gaymarketing Semi nar in de Amsterdam RAI. Op dat se minar komen onder andere enkele succesverhalen aan de orde van merken die zich in hun marke tingstrategie al richten op de gays en lesbiennes. Gays zijn volgens Doms wel vaak trendsettend, maar komen niet met vette salarissen thuis. Het congres is onderdeel van de Rainbow Experience, het homo- en lesbiennes evenement, dat van giste ren begon in de RAI. De RAI ver wacht 20.000 bezoekers. De gayscè ne - naar schatting 1 miljoen mensen groot - wordt aangekondigd als een 'koopkrachtige en trendsettende doelgroep waar geld aan te verdie nen valt'. Omdat veel homostellen doorgaans geen kinderen hebben, maar wel een dubbel inkomen, zou den ze veel meer te besteden heb ben, volgens onder anderen hoofd redacteur Henk Krol van de Gay Krant. Uit onderzoek van de gayglossie ■Squeeze en Gay.nl blijkt dat de meeste homomannen het gemiddel de jaarinkomen van de man - 37.000 euro per jaar - niet halen. Volgens Squeeze en Gay.nl komen de meeste homo's komen niet boven de 30.000 euro bruto per jaar. Krol blijft er bij dat homo's toch „erg goed verdie nen". „Dat blijkt ook uit allerlei in ternationale onderzoeken. Daarom zijn ze als groep ook interessant voor het droppen van een nieuwe pro duct. Ze zijn gevoelig voor nieuwe dingen, omarmen het of straffen het genadeloos af', weet Krol. Zo is het merk Perrier groot geworden omdat de gays het massaal gingen drinken. Krol kent verscheidene producten die in het verleden door homo's op de markt zijn gezet. „De oorbel. Vroeger was je een nicht als je die droeg. Je kunt nu geen bouwsteiger meer opkomen of iemand draagt wel een oorbel." MENSELIJK De Amerikaanse zangeres MARIAH CAREY is haar comeback succesvol begonnen. Haar jongste cd 'The Emancipation of Mimi' bereikte de ze week direct de eerste plek van de Amerikaanse hitparades. In de eer ste verkoopweek gingen er 404.000 exemplaren over de toonbank, aan merkelijk meer dan de 323.000 stuks die Carey in 1999 aan de man bracht toen de succesvolle cd Rain bow op de markt verscheen. In de afgelopen jaren zat de carrière van de POPDIVA behoorlijk in het slop. Foto: Reuters Weereen nieuw initiatief van Oran jefanaat JOHAN VLEMMIX. Het ORANJEPILS, geproduceerd door brouwerij Olm uit Winschoten, krijgt op Koninginnedag zijn primeur. Zo'n vijftien cafés in Eindhoven hebben volgens de directeur van Olm, M. Schneider, al enkele vaten van het speciale, oranjekleurige bier besteld. Inmiddels heeft de brouwe rij al zo'n kleine duizend vaten ver kocht door het hele land. De bedoe ling is om naast Koninginnedag ook tijdens de bezoeken van koningin Beatrix het bier in de kroegen te ver kopen. De VLAMINGEN willen af van het KONINGSHUIS. In een interneten- quête van Het Laatste Nieuws ant woordde 58 procent van de bezoe kers met 'ja' op de vraag of het ko ningshuis moet worden afgeschaft. Er deden 2815 mensen mee. Een Russische TWEELING is giste ren in het westen van Australië in een ROEIBOOT gestapt in een po ging als eerste roeiend de Indische Oceaan over te steken. Zij hopen over ongeveer honderd dagen in Zuid-Afrika aan te komen, een tocht van ongeveer 7400 kilometer. Voorzitter Aike Jan VENINGA van voetbalclub FC TER APEL '96 baalt als een stekker van de Keuringsdienst van Waren. Want een pilsje drinken na een ver hitte vergadering of een wedstrijd is er niet meer bij. De koelkast moet namelijk weg omdat het plafond in de bestuurskamer twee centimeter te laag is. Veninga: ,,Het plafond moet minimaal 2,40 meter hoog zijn, dat van ons is 2,38 meter." Om het pilsje te redden, hebben de bestuurders de gemeente VLAGTWEDDE te vergeefs verzocht de vergaderkamer aan te passen. Zanger JAN SMIT redt vrouwen van slechte motorduivels en de mobiele gamer moet hem daarbij helpen. Het spel 'Jan Smit' voor op de (nieu were) mobiele telefoons ligt vanaf vrijdag in de winkels. Smit is naar eigen zeggen de eerste Nederlandse artiest die een mobiele game heeft. „Het doel is met de auto VROUWEN te redden die worden achtervolgd door BOEVEN." Daarbij moeten zo veel mogelijk punten worden ge scoord. Het idee voor het spel is me de door Smit bedacht.Ik houd nou eenmaal veel van vrouwen." Foto: GPD/Affonso Gavinha Een op zes paren heeft problemen met ZWANGER worden. Voor hen is door pa tiëntenvereniging Freya, het Universitair Medisch Centrum St Radboud (UMC) in Nijmegen en anderen een CD-ROM ontwikkeld, waarop alle oorzaken en mo gelijke behandelingen van vruchtbaarheidsproblemen te vinden zijn. De cd-rom bevat vrijwel alle beschikbare informatie daarover. Verschillende paren vertellen in videofragmenten over hun ervaringen met een gekozen methode om toch in verwachting te raken. Het schijfje bevat ook videobeelden van onder meer in vi tro fertilisatie (IVF), eicelpunctie en een eileideroperatie. Volgens Freya is de cd-rom een belangrijke vernieuwing voor paren met vruchtbaarheidsproblemen. Zij worden bij de arts vaak overspoeld met informatie, die ze niet in een keer kunnen bevatten. Bovendien is het belangrijk dat paren de juiste keuze maken, nu kostbare vruchtbaarheidsbehandelingen lang niet meer altijd worden ver goed door verzekeraars, aldus een woordvoerster van Freya. De cd-rom is via de behandelend gynaecoloog gratis verkrijgbaar. Stel, je bent net klaar met de havo en weet niet wat je verder wilt doen. Pa vroeg: waarom kom je niet bij mij werken? En op die manier werd Joey Medendorp, inmiddels 19 jaar, een van de jongste uitgevers van Nederland met het erotische tijd schrift Lust. Het concept, de inhoud en de naam Lust; Lekker Uitdagend Sexy,en Trendy, zijn door Joey be dacht. Het benodigde kapitaal en het personeel kwam uit de uitgeve rij Johnimedia van vader John Me dendorp, die met de titels De Eroti sche Krant en Eromagazine, geen vreemde is in de erotische industrie. Phil Bosmans Fouten zie je dik als de liefde dun is „Lust is absoluut geen pornogra fisch blad", benadrukt Joey Meden- dorp. Met het maandblad wil hij een tijdschrift neerzetten over on deugende feestjes en nieuws over de erotische industrie. Het is de be doeling dat fotografen van het blad op beurzen als de Extravaganza en de Kama Sutra beurs rondlopen en daar sexy foto's maken van mensen die dat willen. „Mits ze natuurlijk ouder zijn dan 18 jaar", zegt John Medendorp. In de eerste editie valt het op dat het vooral vrouwen zijn die voor de Lust-fotografen uit de kleren zijn gegaan. „Het zijn inderdaad vooral vrouwen en stellen die in het blad willen. Mannen trekken beduidend minder vaak hun kleding uit", aldus de jonge uitgever. Hoe dat kan, weet hij niet. „Als we namelijk een advertentie zetten voor mannelijke modellen, komen er postzakken vol reacties. Dan denken ze allemaal dat ze in een pornofilm mogen spe len." Geen weeshuis, maar kunst. Volgens de stichting GRO, die zich inzet voor de weeskinderen in Sri Lanka, is dat een be tere manier om slachtoffers van de tsunami te helpen. Daarom is er maandagavond in kasteel Wittenburg in Was senaar een veiling van ruim honderd hedendaagse kunst werken. Er zijn onder meer werken te koop van Karei Appel, Cor- neille, Jan Dibbets, Kees Verkade, Lucebert en Simon Vin kenoog. Maar er gaan ook vroege 20ste eeuwse werken on der de hamer, zoals een tekening van Eugeen van Mieg- hem, een aquarel van Willem van den Berg en etsen van Max Liebermann en Marius Bauer. De werken worden ge schonken door de kunstenaars zelf, galleries, kunsthandel en particulieren. Vooraf houdt veilingmeester Jan-Pieter Glerum een lezing over hedendaagse kunst. Door de tsunami van tweede kerstdag hebben duizenden kinderen in Sri Lanka hun ouders en soms hun hele familie verloren. Ze zijn zoveel mogelijk opgevangen in noodkam pen in hun eigen district zolang er kans bestond op hereni ging met ouders of familie. Dat verblijf kan echter niet te lang duren, vooral jonge meisjes zijn erg kwetsbaar. In de eerste weken na de ramp gingen er al geruchten over ver krachtingen in de kampen. Eerder dit jaar mislukte een particulier Nederlands initia tief voor de bouw van een weeshuis waar deze kinderen te recht konden. Sri Lanka heeft de bouw van nieuwe wees huizen namelijk verboden. Het land telt zeven weeshuizen, waarvan enkele geheel of gedeeltelijk zijn vernield. De regering en Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, streven er naar weeskinderen zoveel mogelijk bij gezinnen onder te brengen. Dat zou beter zijn voor hun ontwikkeling en het verwerken van trauma's. Slechts dege nen voor wie een dergelijke opvang onmogelijk is, kunnen terecht in één van de zeven weeshuizen. Elk gezin dat een kind opvangt, krijgt daarvoor vijft roepie, ongeveer 45 euro. Diverse hulporganisaties echter hun twijfels over deze regeling. Ze vrezen nen kinderen opnemen voor het geld en ze vervolg het werk zetten en uitbuiten. Daarom heeft de rege grootste landelijke en onafhankelijke welzijnsorgan Sarvoday gevraagd te onderzoeken in welke omstai den de weeskinderen leven. Als die niet voldoen, w de kinderen alsnog in een van de bestaande weesh ondergebracht. De verwachting is dat daar uiteinde zo'n tweehonderd kinderen terecht zullen komen, al de kosten van herbouw en uitbreiding van de zei weeshuizen zijn geraamd op honderdvijftigduizene Daarvoor is het geld voor de benefiet-vei koop in ee stantie bestemd. De opbrengst gaat in elk geval red streeks naar Sarvoday, die al jaren verantwoordelijl de opvang van weeskinderen in Sri Lanka, gpd *De volledige lijst van kunstwerken en kunstenaars www. kunstvoorkinderen, org Ontstellend. Afschuwelijk. De ontvangst van nieuwe post zegels met het portret van koningin Beatrix was in 1982 niet mis. Een schandaal, meenden kamerleden. De vorstin onwaardig, oordeel den verzamelaars. Bijna een kwarteeuw later zijn de 'puk keltjeszegels' nog steeds in omloop. Aan vervanging wordt niet gedacht. Koningin Beatrix is tevreden over de pukkeltjes- of stip peltjeszegels met haar beel tenis die al 23 jaar worden uitgegeven. De zegels, ont worpen door Peter Struyken uit Gorinchem, zijn tijdloos en hebben nog steeds een krachtige uitstraling, meldt een woordvoerder van TPG Post. Beatrix deelt die op vatting. Ze had dan ook flin ke vinger in de pap had bij de keuze van het omstreden ontwerp. Verzamelaars, postzegel- hazelaren en anderen vin den het maar niks. Jaloers kijken ze naar Denemarken. Het portret van koningin Margrethe is sinds haar aan treden in 1972 al vijf keer veranderd. Een regeringsju bileum of bijzondere ver jaardag is daarvoor een mooie aanleiding, zoals Post Danmark laat zien. Zo werd van portret gewisseld bij het tienjarig en 25-jarig jubile um van Margrethe en kwam er een nieuwe serie 'dalig- maerke' bij haar zestigste verjaardag. Filatelist en specialist Hero Wit vindt dat ook logisch. „Die zegels gaan tien tot twaalf jaar mee, dan kom je met wat nieuws. De konin gin wordt ook ouder." Ook in de andere Europese ko ninkrijken worden de zoge noemde permanente zegels regelmatig ververst. In Bel gië is de omloopsnelheid van de Albert-zegels zelfs zeer hoog. In zijn twaalf re geringsjaren zijn de portret ten al drie keer veranderd - van brilloze koning naar een goedlachse vorst mét bril bijvoorbeeld. Dat Nederland nu al 23 jaar cjezelfde zegels heeft, met slechts variaties in de kleur stelling en achtergrond, is uitzonderlijk. Voor de ko ninginnen Wilhelmina en Juliana werd tijdens hun re geringstijd wel een paar keer van portret veranderd. „Beatrix vindt de stippeltjes zegels een mooi ontwerp", verklaart de woordvoerder van TPG Post het gebrek aan variatie. De lange voorge schiedenis van de postze gels speelt wellicht ook mee. Er was meteen veel kritiek op de wijze waarop Beatrix werd afgebeeld. Cabaretier Wim Kan vroeg zich af of Nederland opeens een Suri naamse koningin had gekre gen, gezien de gepronon ceerde lippen. 'Een lekkere krullenbol' vond columnist Peter de Boer in Algemeen Dagblad, die geen goed woord over had voor het werk van ontwerper Peter Struyken. De toenmalige di recteur van de afdeling vormgeving van de PTT, Oxenaar, trok zich er niets van aan. Hij stond achter de keuze en had daarbij de steun van Beatrix zelf. Struyken vertaalde een foto van de koningin op ingeni euze wijze in puntjes, die met hulp van de compu ter op papier zijn gezet. De stippeltjes - hatelijk wordt ook wel van pukkeltjes gesproken - vormen geen ty pisch raster, maar vormen een schijnbaar toeval lig patroon, dankzij hulp van een compu terprogramma van de Techni sche Universiteit Delft. Ook de kleurschake ringen werden door Struyken bepaald. In de eerste jaren zwarte puntjes tegen een gekleurde achter grond, in latere varianten werden gekleurde puntjes tegen een witte achtergrond geplaatst. Begin dit jaar zijn aan die serie weer een paar nieuwe postzegels toege voegd, omdat de ta rieven omhoog gingen. Maar ui teraard wel met Beatrix in puntjes erop. Opnieuw een gemiste kans, aldus verza melaars, om eindelijk eens met écht iets nieuws te ko men. Hans Jacobs Hugo Claus, Kim Clijsters, Jean- Marie Pfaff, Eddy Merckx, Peter Paul Rubens, Toots Thielemans of Guido Gezelle? Na Nederland, Groot-Brittannië, Duitsland en Frankrijk kiest ook België de 'grootste' landgenoot. Er is wel iets vreemds aan de hand: de ver kiezing wordt alleen in Vlaande ren gehouden. De verkiezing van de 'grootste Belg' is een initiatief van de om roep VRTin samenwerking met de lorant De Standaard en tijd schrift Humo. De Franstalige RTBF doet niet mee. Gevolg is dat zanger Arno wél op de lijst van 100 kandidaten figureert, maar ie mand als Adamo niet. Ook de na men van Sabine Dardenne en Laetitia Delhez (beiden slachtoffer van Mare Dutroux en vorig jaar nog verkozen tot markantste Bel gen) komen op de lijst van 100 niet voor. Wel van de partij zijn Louis-Paul Boon, Pieter Bruegel de Oude, de uitvinder van de saxofoon, Adolphe Sax, én Desi- derius Erasmus, omdat hij jaren lang in België actief was. Het is zoiets als, de grootste Brit 4 kiezen en al leen de Schot ten laten stemmen, mopperde de krant De Mor gen. Ge heid dat Sean Con- nery dan zou winnen. In Nederland ging na veel discussie Pim Fortuyn met de hoofdprijs aan de haal. In België wordt Jozef De Veuster uit Treme- lo, beter bekend als pater Damiaan en onlangs door Het Nieuwsblad nog uitgeroepen tot Belg der Belgen, nu al getipt als winnaar. Verantwoordelijk voor de selectie van kandidaten voor de titel 'grootste Belg' is een Commis sie van Wijzen, waarin onder meer bondscoach Aimé Ant- huenis en Europees Commis saris Louis Michel (een Waal) zitting hadden. Tot gisteren kon iedereen no minaties insturen voor de lijst. Uit al die voorstellen worden elf namen gekozen die aan de lijst worden toegevoegd. Op de pu- bliekslijst staan de namen van onder andere Willy Vandersteen (geestelijk vader van Suske en Wiske), kruisvaarder Godfried Van Bouillon en wijlen weerman Armand Pien. Fictieve persona ges als Kuifje en Manneken Pis zijn uitgesloten van deelname. Tot en met 15 mei kan worden ge stemd. Wie uiteindelijk met de ti tel 'grootste Belg' aan de haal gaat, wordt eind november dui delijk. Infomanie maakt vooral mannen Foto: AP Pascale Thewissen Regelmatig gebruik van e-mail en sms is schadelijker voor de intelli gentie dan het gebruik van canna bis. Dat zeggen Britse psycholo gen, die in opdracht van een tech nologiebedrijf Hewlett Packard onderzoek hebben gedaan bij 1100 vrijwilligers. Volgens het onderzoek, waarover de Britse kranten The Times en The Guardian gisteren berichtten, leidt veelvuldig gebruik van elek tronische tekstberichten tot slape righeid, apathie en concentratie problemen. E-mailen bleek bo vendien een bijzonder verslaven de bezigheid te zijn. Het IQ van de deelnemers liet een tijdelijke daling met maar liefst tien punten zien. Bij cannabisge bruikers is dat gemiddeld 'slechts' vier punten, aldus de verontruste wetenschappers. Zij noemen het verschijnsel, dat vooral werkende mannen lijkt te treffen „infoma nie". De onderzoekers wijten de daling van het IQ aan de constan te afleiding die de digitalt 1 richten met zich meebreirc constateren dat gebruike mail een totaal gebrek aa k| •pline aan de dag leggen a gaat over electronische p ÏJ Mensen zijn geneigd om elk bericht te antwoordeii als het mailtje tijdens eer f of vergadering binnenkoi 'ei alle gevolgen van dien: d( nen worden moe omdat steeds weer op iets andel ft ten richten. Daardoor ku werknemers zich niet me e centreren op datgene wa 'e worden betaald. Ook kan de obsessie om n reikbaar te zijn en altijd c101 moeten reageren, leiden blemen in de privé-sfeer. onderzoek komt naar vor maar al te vaak alle mani overboord gaan als een b mailtje van het werk moe M beantwoord. De woensdagen beginnen me steeds meer de keel uit te hangen. Vooral de ochtenden. Rest van de dag ook wel want sinds enige maanden plan ik of plannen anderen namens mij alle rotklusjes in het midden van de week. Afgelopen woensdagmiddag moest ik naar het ziekenhuis. Controle. Liep goed af gelukkig. Maar laat ik het niet meer over medische zaken heb ben anders wordt het weer zo'n zeurstukje waar nie mand op zit te wachten. Later in de middag moest ik met iemand van de golfclub afspraken maken voor een examen. De man zag me drie ballen slaan en zei: "Als u nu eerst eens een proefexamen aflegde, wat vind u daarvan?" Hooghartig gezeur van die mensen enkel omdat ik een wit balletje niet precies de gewen ste kant op kan meppen. Ofwel naar de goede kant maar over niet de gewenste afstand. Of allebei niet. Van die dingen en dat allemaal op woensdagmid dag. De ochtend is nog erger. EUende nu al weken lang. Huis moet aan kant en grondig ook. Alle rot zooi naast mijn kant van het bed moet weg en daar na moet de hele slaapkamer spie en span. Dan de keuken, het wasgoed en mijn werktafel waar de pa pieren van de afgelopen week zich verzameld heb ben. Moet gesorteerd, opgeruimd en afgestoft. Mijn vrouw lapt ramen, strijkt, zwiert en zwabbert de hele morgen. En dan rond een uur of één als we allebei bekaf zijn, als onze hele flat eruitziet als om door een ringetje te halen, als de geur van boenwas zich over alle vertrekken heeft verspreid, gaat de bel. En dan lieve vrienden staat de werkster voor de deur. Godallemachtig iedere woensdag werken we ons drie slagen rondom voor hare majesteit de werkster. Uitslapen kan niet, rustig aan doen kan niet want het huis moet schoon omdat de werkster komt. Heeft geen zin te protesteren want dan wordt mij verzocht me niet te bemoeien met zaken waar ik nu eenmaal geen verstand van heb. Werkster begint met nog wat overgebleven restjes kalmpjes weg te gooien en gaat dan stofzuigen. Grondig stofzuigen. Je kan beter vertrekken. Dus plan ik woensdagmiddag din gen buitenshuis. Bezoek aan boekhouder, tand arts oflkea. Allemaal vreselijke dingen die beter "maar gebeurd kunnen zijn". Maar die tezamen de hele woensdag tot een rampendag degrade ren. Vicieuze cirkel. Met de werkster, best mens geen kwaad woord daar niet van, als stofzuigend middelpunt. En alle droe- 1 fenis om haar heen. Waren vroeger over j de hele week verspreid, de rotklussen. I Vielen niet zo op. Ja vroeger. Maar ooit, /R i nog niet eens zo langgeleden, schijn ik gezegd te hebben: "Als we eens een werk ster namen En sindsdien eer ik het oude vers "Oh, donderdag, oh donderdag, oh schoonste aller dagen! des ochtends nog een halve week, des middags maar twee dagen".

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2