De totaalman Ober op zee SPORT zaterdag 23 april 200S SI Ergens in de loop van de af gelopen herfst liet Guus Hiddink PSV voor een dag of tien PSV en trok erop uit, Zuid- Amerika in. Guus ging shop pen. Winkelen dus. Guus Hiddink mag dan welis waar graag - en nog zeer over tuigend ook - op zijn H. David son als hem dat van pas komt de enige, echte ambassadeur van de Achterhoek uithangen, behalve dat is hij ook een man van de wereld en een man van de wereld gaat, juist in het na jaar als de verlokkingen van herfstivandelingen in zijn ge liefde geboorteoord bijna niet te weerstaan zijn, niet louter voor zijn plezier voetbal kijken in Argentinië en Brazilië. Die heeft wel wat beters te doen. Banjeren door de natuur van staatsboswachterij Slangen burg - in oktober op zijn fraaist zoals u weet! Rijden op zijn bike, anders wel. Deurzakken met Bennie Jolink in zijn stam café of op de staantribune met schorre stem De Graafschap aanmoedigen. Al deze verlei dingen tezamen, op Guus had den ze geen vat. Als een man met een missie en een goldcard op zak beklom Guus tribunes in Buenos Aires en Rio, op zoek naar nieuwe Romario's of Ronaldo 's. En kwam thuis met Robert. Guus'oog was eerst gevallen op de Argentijn Tevez en later op de Braziliaan Robinho, maar die bleken, de goede naam van Guus én PSV in het internatio nale voetbal ten spijt, niet tot een verhuizing naar Eindhoven te bewegen. Guus heeft het nog op een masseren gezet en Ro binho beloofd dat hij na een goaltje of 100 op de nieuwe zender van De Mol naar Chel sea mocht om in navolging van andere PSV ers (en straks ook nog Alex) de wereld van Peter Stuyvesant te betreden, maar hoe hij de door God gezegende heertjes ook kietelde met het op waarheid gebaseerde sprookje van de roebel die de voetbalwe- maakte wat goals in Mexico, maar mislukte in Zwitserland, Rusland en Japan en zou op zijn best voor Roman Abramo- vich iets kunnen betekenen als ober op diens oceaanzeiljacht. „Hij kan er echt niks van ver telden mijn Eindhovense vrien den mij onlangs toen ik ze in de perskamer vroeg naar de kwaliteiten van Robert, die Guus Hiddink sinds zijn aan komst in het Philips Stadion (keurig op tijd, wat niet voor hem pleit - geef ik toe), alsof het zijn taak was, voor ons ver borgen hield. Dat hij Vennegoor ofHesselink niet uit de basiself van PSV ver drong en dat boven hem nog Si bon de voorrang geniet als 'Lange Jantot het spelen van een wedstrijd onbekwaam is, zegt inderdaad veel over Ro bert. Zijn hattrick (dat zijn naam wordt uitgesproken als die van een nichterige Franse kapper, ook dat helpt niet) in het be kerduel met Top Oss werd mij minachtend voorgesteld als doelpunten die ik ook had kunnen maken. Tóen mocht Robert een penalt}' nemen tegen Lyon en bemlde PSV in één trap zijn contract terug. Tóen kopte hij de win nende goal tegen Willem II in de touwen. Tóen scoorde hij twee, ten onrechte geannuleer de. doelpunten in de Kuip en trapte ook nog a la Romario of Ronaldo tegen Feyenoord uit een onmogelijke hoek met windkracht 8 een bal op de lat en schoot nog on-Braziliaans hard (want niet met de beroe ring van een vioolsnaar, maar als een paukenslag) een penal ty raak. Mijn Eindhovense vrienden hebben gelijk. Robèrt is geen tweede Romario. Hij is ook niet de nieuwe Ronaldo. Maar ik zeg u, Guus heeft gelijk, voor een ober op zee is hij nog 'n ta melijk goede voetballer. Lang leve Robert. Frank Snoeks Naar Braziliaanse maatstaven gemeten is Robinho een Jaguar en Robert nog geen Rover reld regeert, vermunven door Guus lieten zij zich niet. Jammer. PSV kan mij geen Romario's of Ronaldo's genoeg in Brazilië ontdekken. Robinho kostte PSV in de win terstop 15 miljoen euro, is mij door mijn Eindhovense bron nen verzekerd. Op dat moment onbetaalbaar. Had PSV tóen geweten dat het zich mi bevond in de halve finales van de Champions League, zat het nu niet opgescheept met Robert de Pinho de Souza. Deze kostte PSV 'maar' 4 miljoen. Naar Braziliaanse maatstaven gemeten is Robinho een Jaguar en Robert nog geen Rover. Hij VOOR MEKAAR lobbert Minkhorst an de succesvolste trainers uit agionale) amateurvoetbal, Arie dijk, stopt. Definitief. Vandaag voor het laatst op de bank bij ede. „Hij heeft tegen mij ge- straks ga ik van die bank af en er ook niet meer op", ver- de man die hem opvolgt en jidige assistent, Frank Bloem- I. „Zijn werkwijze is een voor- gebleken voor veel trainers en zegt hij. Bloemheuvel en an- over de Leidenaar. inge carrière als trainer bracht dijk et eens bij heel veel In bijna dertig jaar diende de •tballer van onder meer UVS )S (FC Utrecht) alleen UVS, lurgse Boys, Quick Boys, Kat- n Ter Leede. Meestal tekende ;erjarige contracten, wat niet ikelijk was in de top van het lurvoetbal. Met Lagendijk niet alleen een trainer voor rste elftal, maar iemand die eniging adopteerde, de club sionaliseerde en de organisa- ir zijn hand zette, atwijk dat eind jaren '80 de te amateurklasse bestormde ïdio jaren '90 het voetbal dic- is al vele malen bewierookt, igent van de successen, Arie dijk, aarmee ook. Er wordt zegd dat geen ploeg ooit zo roetbalde als het Katwijk van en. Het succes is nooit geëve- ook niet door Lagendijk. i niet gemakkelijk voor me- let lijkt dat ik dat ook voor migeving niet ben. Dat is agendijk, 19 mei 1989) ert, maar sociaal, innemend rokken, zo typeren mensen (werk)omgeving Arie Lagen- Tlvertuigend, rechtlijnig, maar iJlér vasthoudend. Eigenwijs, Ineigend naar betweterigheid, al had hij ook gelijk. Hij is ie- die met een bijna manische renheid zijn vak verstond, in anderen verlangde, maar zover kon brengen dat ze len aan zijn verwachtingen, d juist in het begin moeite em", zegt Carlo van Zeist, speler van Ter Leede en ook onder Lagendijk actief bij Katwijk. „Toen hij wegging bij Katwijk, vond ik dat niet erg. Maar ik was dolblij dat hij me belde toen hij bij Ter Leede zat. We konden in de eerste jaren niet goed met elkaar opschieten, maar ik miste uiteindelijk zijn werkwijze, zijn omgang met mensen." „Hij wist spelers te doorgronden", zegt Bloemheuvel, die ook als spe ler nog onder hem trainde. „Zo wist hij het maximale uit spelers te ha len. Hij was echt geïnteresseerd in je als mens en omdat hij wist hoe hij met je om moest gaan, kon hij je tot het uiterste dwingen. Hij geeft je heel veel vertrouwen. Dan wil je wat terug doen en doe je extra je best." Voor Leen van der Marei, tegen woordig bestuurslid van Katwijk, was Lagendijk allesbehalve een ge makkelijke. Waar Lagendijk kwam, ging Van der Marei. „Zijn vakman schap staat niet ter discussie, en ik heb goede herinneringen, maar ze ker ook nare. Mijn vertrek bij Kat wijk was weloverwogen, dat bij Ter Leede abrupt. Het heeft me toen heel diep geraakt. We konden niet door één deur. Ik had geen zin om tegen beter weten in te vechten voor een basisplaats. Ik vind dat hij bij bepaalde beslissingen te star is geweest. Voor de ontwikkelingen van de mensen die net buiten het eerste vielen, heeft hij minder oog gehad. Dat heeft me gestoken." Maar pijn slijt, en inzicht komt - in elk geval bij Van der Marei. „Want nu ik zelf aan de andere kant sta, realiseer ik me dat ook ik niet altijd rekening kan en moet houden met wisselspelers." Arie is een heel goed, fijn en soci aal mens", zegt Peter Hoogeveen, een vriend van hem en een belang rijke geldschieter van Ter Leede. „Als er kinderen kwamen bij een speler, of als hij voor iemand in het ziekenhuis moet zijn, is hij de eer ste - en vaak de enige - die er staat. Hij kan zich alleen niet heel goed uiten op bepaalde momenten. Hij is een binnenvetter. Hij slaat din gen op, tot het ontploft." Het gaat er niet om je werkwijze ten koste van alles op te leggen aan een club. Maar ik heb wel be paalde ideeën waar ik niet van af wijk. (19 mei 1989) Ze moeten mij bij een club een beetje mijn gang laten gaan. (16 januari 1996) Jazeker, beamen mensen als de oud-voorzitter van Katwijk Gerrit de Best, voormalig bestuurslid Ge rard van Zuylen van Rijnsburgse Boys, en ook Bloemheuvel en Hoo geveen, hij kan best dwingend zijn. „Maar hij had altijd met iedereen een open en eerlijke relatie", weet Bloemheuvel zeker. „Spelers wisten zo dat er nooit spelletjes werden gespeeld. Hij wekte nooit valse ver wachtingen - joh, jij wordt volgend jaar mijn linksbuiten, en dat hij je dan niet opstelde. En hij kan zaken goed uitleggen. Hij is didactisch heel sterk." „Zijn visie is altijd dezelfde geble ven", vindt Van Zeist. „Als persoon is hij veranderd. Hij is makkelijker geworden in de loop der jaren. In het begin zat hij er extreem boven op met de discipline. Ook kon je toen minder met hem discussiëren dan nu. Hij is andere meningen gaan meewegen." Lagendijk introduceerde zijn ma nier van denken en werken als hij bij een club binnenkwam. Zo heb ben De Best en Van Zuylen het er varen. De trainer kon als de beste een elftal bouwen, zo lang je hem maar de ruimte gaf. „Bij Rijnsburg waren we trendsetter, door spelers bij andere clubs te halen. Lagendijk heeft de basis gelegd voor het ni veau waarop de club nu staat", zegt Van Zuylen. „We hebben hem de tijd gegeven, de gelegenheid, en geen eisen gesteld. We hadden een prachtig uitgebalanceerd en fantas tisch elftal. We hebben enorme succesjaren meegemaakt. We zijn met hem kampioen geworden van - toen nog - de eerste klasse, alleen het landskampioenschap hebben we net niet gered. Hij had een be paalde autoriteit en die moest je accepteren. Ging je daar niet in mee, ja, helaas." „Hij had een zienswijze en hij wist de mensen om hem heen en de vrijwilligers bij de club erin te laten geloven", zegt Katwijker De Best. „Hij is ook een man die heel veel uren in de vereniging stopt. Hij zet te een structuur neer en zorgde dat die bewaakt werd." Hij is een 'to taalman', zegt Hoogeveen daarom. De Michels van de amateurvelden, zegt De Best. Bloemheuvel: „Maar Michels kon heel hard zijn. Dat heb ik bij Arie nooit gezien. Dus in dat opzicht gaat de vergelijking mank. Er zijn wel parallellen: ze zetten al- Arie Lagendijk neemt na een carrière van bijna dertig jaar vandaag afscheid als trainer. Zijn laatste wedstrijd in de hoofdklasse is Ter Leede - Kozakken Boys. Foto: Cees van Hoogdalem lebei de organisatie neer bij een club en hebben allebei de Holland se School gepropageerd." Het publiek wil altijd aanvallend voetbal zien, liefst met vleugelspit sen. Het 4-3-3 systeem is voor mij niet heilig. Ik vind het wel de beste tactische variant voor als je de bal hebt, maar ook als je hem niet hebt. Binnen deze tactiek speel ik het liefst pressievoetbal (6 oktober 2001) „De techniek is bij hem de basis", zegt Bloemheuvel. „Hij doet veel tactische oefeningen, positiespelle tjes en daar doorheen zit de condi tietraining geweven. Het is niet eens zozeer dat zijn trainingen veelzijdig of gevarieerd zijn. Ze zijn heel erg gericht op het inslijpen van bepaalde patronen, situaties en de manier van spelen. Dat kan ook al leen maar goed als je bepaalde oe feningen steeds herhaalt." Het is me niet gelukt om op mijn manier dat wereldje binnen te ko men, terwijl ik er een paar keer dicht bij zat. Misschien heb ik me niet goed verkocht, of was ik niet goed genoeg. Ik heb op de cursus betaald voetbal gezeten met be kende trainers en ik voelde me niet de minste. Het is een van de weini ge dingen waarvan ik het jammer vind dat het er nooit van gekomen is. (6 oktober 2001) „Ik heb me in de loop der jaren re gelmatig verbaasd dat hij nooit door het betaalde voetbal is wegge haald", zegt oud-voorzitter De Best. „Arie is een allround vakman. Hij heeft zelfbij ons trainers opge leid, hij bekommerde zich om de jeugdopleiding. Zijn voetbalstijl werd altijd en overal gepropageerd binnen een club. Hij is van het kali ber Foppe de Haan." „Ik denk dat er momenteel wel mindere trainers aan de slag zijn in het betaalde voetbal", verklaart Bloemheuvel. „Ik zie coaches dingen doen waar van ik denk: heb je daar wel over nagedacht? Bij Lagendijk is alles zó voorbereid, zó goed doordacht, hij laat niets aan het toeval over." Veel trainers mogen een voorbeeld aan hem nemen, vindt Hoogeveen. Arie Lagendijk had het betaalde voetbal aangekund. Er is ooit even sprake geweest van Ajax. Misschien was hij te bescheiden, of te voor zichtig. Hij had een goede baan, en wilde altijd op zeker gaan." Ik heb altijd de stille hoop gehad om met Ter Leede dat laatste stap je te kunnen zetten. (6 oktober 2001) Lagendijk bezorgde Ter Leede twee kampioenschappen, waarmee tel kens promotie naar de hoogste amateurklasse werd bereikt. Onder de Leidenaar degradeerde de club een keer. Vorig seizoen won Ter Leede de nationale beker voor amateurs en daarna de Supercup tegen Quick Boys. Een titel in de hoofdklasse ont breekt bij Ter Leede inderdaad, zegt Bloemheuvel. Maar daarmee eindigt zijn trainerscarrière niet in een teleurstelling. Daarvoor is zijn betekenis voor het vak te groot, me nen Van Zuylen en De Best. „So wieso vind ik dat tegenwoordig te snel geëist wordt dat een trainer re sultaten haalt", zegt de eerste. „Op korte termijn kan het misschien met een gekocht elftal. Voor de lan ge termijn werkt dat niet." „Hij zal af en toe best balen, dat we noot kampioen zijn geworden", al dus Bloemheuvel. „Maar zijn rela tie met Ter Leede is nog niet over, hij wordt technisch manager. Ik denk dat als het dan wel lukt. hij daar net zoveel bevrediging uit haalt. Al is het in een andere rol." Van Zeist: „Hij heeft van Ter Leede een club gemaakt die ieder jaar bij de eerste vijf is geëindigd. Het ont breken van een titel is geen smet." „Ik denk dat hij uiteindelijk te mak kelijk is geworden", geeft Hooge veen aan. „Te veel accepteerde, menselijk werd, te lief. Vroeger werd er behoorlijk wat hout gehakt. Een toptrainer mag niet te tolerant worden. Misschien is het dus wel goed dat hij afscheid neemt." ircel Didden 1 lts: Leiden mastiek- en Turnvereniging e bij de club betrokken ge- egen was, ben ik praktisch op en de gymzaal binnen komen Mensen zeiden in die tijd dat I een sport voor mij was. Ik id gebleven en op mijn zeven- l ik zelf les geven. Dan raak je lere activiteiten betrokken. Ik ïgetje altijd mee op kamp en toen ik te oud werd, ging ik mee als lei ding. Zo komt er steeds meer bij." Wat doe je allemaal voor Excelsior? „Samen met Paul Mulder was ik jaren lang een manusje van alles. We zaten in het bestuur en organiseerden heel veel activiteiten. Dat werd eigenlijk een beet je teveel. Vorig jaar heb ik daarom een activiteitencommissie opgestart en daarvoor een activiteitenplan geschre ven. In de commissie zitten zestien mensen. Iedereen organiseert nu iets, zoals onderlinge wedstrijden, een bow lingmiddag en een gyminstuif. Zou hou je het als vereniging ook langer vol. Ik hou me nu vooral nog bezig met het co- ordineren. Daarnaast is het kamp echt 'mijn ding' en hou ik me bezig met de website en ledenwerving. Ook geef ik se lectietraining, maar dat wordt betaald." Hoeveel tijd kost dat allemaal? „Het varieert heel erg. Dat plan schrij ven kostte heel veel tijd. Het leek bijna een fulltime job. Het was dan ook 110 pagina's dik. Maar ik vind het leuk en het is tenslotte voor de club." Worden je inspanningen voldoende ge waardeerd? „Vorig jaar ben ik 'Excelsiorlid van het jaar' geworden. Het is leuk om zo'n complimentje te krijgen. Het gaat dus niet onopgemerkt voorbij. Ik vind het trouwens niet uitzonderlijk wat ik heb gedaan." Zou je je een leven zonder Excelsior kunnen voorstellen? „Ik zou wel in een gat vallen, denk ik. Ik ben 23 jaar bij de vereniging. Excelsior is echt een stukje van mezelf geworden." 'Voor Mekaar' is een serie over vrijwilligers in de sport. Kandidaten kunt u aanmelden via sportredactie.ld@hdc.nl of per brief: sportredac tie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Lei den.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21