Topman Essent zwicht voor druk ECONOMIE 2 ONTVANGERS: VAN £4387- VOOR 79,- Transportministers eens over tolheffing Protest tegen kopieerheffing op mp3-spelers Pernod Ricard neemt Allied Domecq over Prestatiebonus bij NS 6 MAANDEN GRATIS DIGITALE TV Helft van bonus over 2004 gaat naar goede doel Megazuivelfusie Campina en Aria Foods van de baan Waarschuwing Greenspan voor begrotingstekort VS Roman Abramovitsj rijkste Rus met 11,2 miljard Martha 130 in Frico-spotje BCC0 alüïfenrte personeel jrerk neer Circa 2000 werkne- Nobel hebben Bondgenoten gis- I het werk twee uur d. Daarmee wil FNV iten het bedrijf dwin- A|oet te komen aan de •isen. Twee weken •pen de CAO-onder- >n vast. Breekpunt forming van het inds. Onder meer in leim, Hengelo, Rotterdam werd ac- Een woordvoerder a [obel telde aan het 36-ïde middag ruim 1700 8,#ers. Volgens hem zijn 30 istallaties stilgelegd en luctieproces niet in .1 gekomen. naliteit bij ven daalt Nederlandse bedrij- 52, n vorig jaar fors min- ;en gekregen met cri- De daling in vergelij- 002 doet zich voor in 9 en. In totaal kregen 40, in 2004 ongeveer 2,7 te maken met cri- Zij leden daardoor 30 je van circa 700 mil- Dat blijkt uit een on- igln TNS NIPO in op- i5|i de ministers Remkes 17ïdse zaken) en Don- es e) onder bijna 38.000 s heeft het mago' Philips heeft de bes- e in het Nederlandse 56,jen. Het elektronica- oort vooral goed ijn strategie. Dat 20in onderzoek dat het 23 gement Team jaar- 62! tvoeren. Philips-top- erlee werd door 1000 tevens verkozen tot 59, ïurder. Hij moet de wel delen met me- |ohn de Mol. Shell r terug naar een k. Het olieconcern 57! ijst in 2004 en 2003 19 rde plaats wordt in- loor Rabobank. I plan bij gen ENCI 44! r- Bij ENCI in Maas- 1 akkoord bereikt iciaal plan voor de Li5,ps van de cementfa- reen die 58 jaar of 78 lt onder een speciale ;eling. ENCI betaalt 158ste een vergoe- 20, nd van 80 tot 75 79 tdat ze met 62 jaar x2<2 ien gaan. Voor 50 2, rs wordt nieuw werk 13 i overigen vertrek- 1 108 of in 2010, afhan- 4 le sluiting van de ce- 179 In totaal moeten er 4 550 mensen weg tot so, ting van de oven. Na 23 gen nog een keer 100 204, poorbedrijf ver-mensen 4,2C 8.5cflet Britse spoorbe- »rk Rail wil 200 werk- 5,691 de in surseance 1.5;autoproducent MG 97! ïemen. Binnen enke- 5^61 rganiseert Network nenmarkt. Vorige 4^1 en ongeveer 5000 i.9i merners ontslagen 3i9i dat er voor de auto- o,s rijwel geen toekomst 4 81 it Chinese bedrijf 5® 1G Rover willen 6,li 1, maar zag daar op 9 moment vanaf. vrijdag 22 april 2005 7.2! aaa parijs/ANP - Pemod Ricard neemt ziin Britse col- ken bii. Behalve de twee aniisdranken waar woerden/anp - Grote IT-bedrij- ven als Apple, Sony en Philips zijn in Nederland in het geweer gekomen tegen plannen om een kopieerheffing in te voeren voor mp3-spelers. Binnen twee maanden is zo'n heffing te ver wachten, aldus Taselaar van ICT Office, dat de belangen van IT- en telecombedrijven behar tigt. Er ligt een voorstel op tafel voor een heffing van 3,28 euro per gigabyte aan opslagcapaciteit. Dit voorstel is volgens ICT Offi ce gedaan door de Stichting Thuiskopie, die is belast met de inning en verdeling van vergoe dingen aan auteursrechtheb benden voor het kopiëren van blanco geluidsdragers. Een populaire muziekspeler als de iPod van Apple met 40 giga byte aan opslagcapaciteit zou daarmee 131 euro in prijs om- hoogschieten. Dit is onaccepta bel, aldus ICT Office, ook om dat invoering in meerdere Eu ropese landen dreigt. De bran chevereniging denkt dat IT-be- drijven er in de toekomst voor kiezen om nieuwe producten eerst in de VS en Azië te intro duceren. Nieuwe ontwikkelin gen gaan daarmee aan Europa voorbij, met alle gevolgen voor de Nederlandse elektronicasec tor. De IT-branche zegt machteloos te staan tegen de voorstellen van Stichting Thuiskopie, om dat heffingen zijn toegestaan volgens de auteurswet. Kopi eertoeslagen gelden nu al voor lege cassettebandjes, cd's en dvd's. ICT Office vreest dat in de toekomst ook harddiskrecor ders en mobiele telefoons aan de beurt komen. Om het tij te keren heeft de branchevereniging deze week samen met FIAR, de lobbyclub van bruingoedfabrikanten, een brief gestuurd naar premier Balkenende. Daarin wordt ge pleit voor een bevriezing van nieuwe heffingen. De brief is mede ondertekend door direc teuren van Apple, Dell, Hew lett-Packard, Nokia, Philips, In tel, Siemens, Sony, Lexmark en Epson. ICT Office voert nog samen met FIAR overleg met de Stichting Thuiskopie. Dit gebeurt onder voorzitterschap van oud-com missaris van de koningin in Groningen Vonhoff. parijs/anp - Pemod Ricard neemt zijn Britse col lega Allied Domecq over. Het Franse dranken concern deed een bod van 10,7 miljard euro in aandelen en contanten en Allied daarmee stem de daarmee in. Pemod geeft voor de overname 17,5 miljoen nieuwe aandelen uit. Het bod is uit gebracht samen met het Amerikaanse Fortune Brands, dat voor enkele merken van Allied onge veer 4,1 miljard euro in contanten neertelt. De overname is de grootste tot nu toe dit jaar in Europa. Pemod Ricard verkleint met de aankoop van Allied de afstand tot Diageo, het grootste drankenconcem ter wereld. De twee partijen hebben afgesproken dat Allied 37 miljoen pond sterling betaalt aan Pernod als de aandeelhou ders niet met de overname instemmen of wan neer er een hoger bod komt dat Allied accepteert. Pemod Ricard krijgt er een aantal bekende mer ken bij. Behalve de twee anijsdranken waar het naar is genoemd, had het al Chivas Regal, Jame son, Jacob's Creek, Martell en Dubonnet in zijn assortiment. Dat wordt uitgebreid met onder meer Ballantine's, Kahlua, Tia Maria, Malibu, Mumm en enkele wijnhuizen. Pernod verkoopt zijn Larios Gin aan Fortune Brands en krijgt daarvoor in ruil Beefeater Gin van Allied. Fortune Brands, eigenaar van onder meer Jim Bean en DeKuyper, houdt aan de trans actie onder andere Canadian Club en Courvou- sier over. Verder wil Pemod de fastfoodactivitei- ten en het ijsmerk Baskin Robbins van Allied van de hand doen, alsmede enkele lokale drankmer- ken. Allied haalde vorig jaar een omzet van 4,65 mil jard euro. Pemod was goed voor 3,6 miljard euro, terwijl Fortune Brands 5,7 miljard euro omzette. den bosch/gpd - Essent-topman M. Boersma is gisteren gezwicht voor de druk van de aandeelhou ders. Hij staat de helft van de bonus van 161.000 euro over 2004 af. Het geld gaat in overleg met Essent-medewerkers naar een goed doel. Wat betreft 2005 en latere jaren gaan de raad van commissarissen en de aandeel houders criteria bespreken voor de bezoldiging van de topman. De knieval van zowel Boersma als de raad van commissarissen kwam gisteren nadat de aan deelhoudersvergadering was geschorst voor de lunch. Tij dens de lunch maakten de drie grootste aandeelhouders, de provincies Noord-Brabant, Overijssel en Limburg en een paar gemeenten met een flink aandelenpakket zoals Den Bosch en Tilburg de raad van commissarissen duidelijk dat een gebaar noodzakelijk was. „De jaarrekening zouden we hebben goedgekeurd, maar een kwijting van de raad van com missarissen zou dan een vraag teken worden", aldus de Bos sche wethouder Van de Mortel. Een kwijting staat gelijk aan een motie van wantrouwen. Dat had vermoedelijk geleid tot een aftreden van de voltallige raad van commissarissen. Direct na de pauze trad Boers ma naar voren om een verkla ring af te leggen: „Ik ben opge groeid in een omgeving waar afspraak afspraak is. Maar er is hier vandaag een moreel be roep op mij gedaan. Ik kan mijn niet onttrekken aan wat u heeft gezegd. En ik kan mij ook niet ontrekken aan de klachten van klanten die niet goed worden geholpen. Ik lig wakker van die klachten." De Brabantse gedeputeerde Hoes dacht meteen dezelfde re geling voor 2005 te kunen voor stellen, maar daar trapte de raad van commissarissen niet in en ook Boersma niet. „Er is een moreel beroep op mij ge daan over 2004 en dat heb ik gehonoreerd", aldus Boersma. Hoewel het bezoldigingscon tract over 2005 al rond is, kwa men de commissarissen met een ander voorstel voor 2005. Al snel bleek evenwel dat vooral de Deense boeren moeite had den met de voorgenomen fusie. De vermogenstructuur - Cam- pina-leden hebben vermogen in de coöperatie - stuitte op be zwaren. Nederlandse boeren tekenden bezwaar tegen een mogelijke verevening vanwege de hogere melkprijs in Dene marken. Volgens Aria-lid Piet Visser wa ren vooral de grote, vaak Ne derlandse Aria-leden voorstan der van de fusie. Hij noemt het jammer voor de ontwikkeling van de melkveehouderij, dat de fusie is afgeblazen. Campina- directeur Sanders betreurt het mislukken van de fusie en het voortijdige vertrek van Modig: Met hem treedt een van de grondleggers van de beoogde fusie terug. Mede daarom is op dit moment de basis voor ver dere besprekingen vervallen". Volgens Sanders blijft Campina streven naar internationale groei. leeuwarden/gpd - De fusie van zuivelconcern Campina en het Deense Aria Foods is van de baan. Dat heeft de directie van Campina gisteren bekendge maakt na gebleken geschillen over de vermogenstructuur, weerstand van de Aria-leden en twijfel bij Campina-boeren. Ar ia-directeur Ake Modig heeft ontslag genomen. Vorig jaar werd de voorgeno men megafusie bekendge maakt. Eerder mislukte al een fusiepoging. Maar eind vorig jaar leek de grootste zuivelco- operatie van de wereld met een jaaromzet van 10 miljard euro toch gestalte te krijgen. Direc teur Tiny Sanders van Campina zou de nieuwe baas van de on derneming worden. Het hoofd kantoor zou in Kopenhagen ko men. Beide ondernemingen zouden nog lange tijd hun ei gen karakter behouden. Boe- ren-leden werd een hogere melkprijs in het vooruitzicht gesteld. den haag/gpd - De 23.000 werknemers van de NS krijgen dit jaar een eenmalige loons verhoging van 300 euro. Met in gang van volgend jaar krijgen ze bovendien een loonsverhoging van 3 procent. Daarbovenop ontvangt het spoorwegperso neel in 2007 een prestatiebonus van 300 euro op voorwaarde dat de reizigers tevreden zijn over de geleverde prestaties. Dit zijn de NS-directie en bonden gisternacht overeengekomen. De CAO overstijgt de afspraken van de sociale partners in het Najaarsakkoord ruimschoots. Dat akkoord van afgelopen na jaar gaat uit van een maximale loonstijging van 1,25 procent. Het NS-personeel ontvangt in het tweede ziektejaar 90 pro cent terwijl in het Najaarsak koord een plafond van 70 pro cent was vastgelegd. Wel is er afgesproken dat het ziektever zuim moet dalen. Naast loonstijging en zieken geld hebben de bonden zwaar ingezet op uitbreiding van de werkzekerheidsgarantie. Ma chinisten, conducteurs van NS Internationaal, baliemedewer kers en werknemers met een gedeeltelijke arbeidshandicap zijn tot 2011 zeker van hun baan. In de oude afspraken had alleen het rijdend personeel de garantie op werk tot minimaal 2010. Voor de onderhoudspoot Ned- train is een afvloeiingsregeling bedongen voor 55-plussers. Daarmee verwacht FNV'er Van den Berg dat gedwongen ont slagen voorkomen worden. Bij het NS-onderdeel vervallen 650 van de 4000 banen. De huidige zes CAO's bij de spoorwegen worden samenge voegd tot één voor het hele per soneel. Het wordt nu makkelij ker om binnen het bedrijf een andere baan te krijgen. Daar naast zijn de bedrijfsonderde len steeds meer naar elkaar toe gegroeid. FNV en CNV zijn erg te spreken. Zij noemen de gemaakte af spraken 'baanbrekend' en lo ven de NS-directie. „Petje af voor NS," zegt voorzitter Jonge- jan van CNV Bedrijvenbond. „Hier wordt getoond wat werk geversverantwoordelijkheid en modern ondernemerschap is." en Toshiba verdvd fï ny en Toshiba lijken 4^4! 1 te hebbert begraven 2<$andaard voor de Ivd-technologie. Bei- é!iï elektronicaconcerns 9 7j derdag aan te willen 4^0!r een gezamenlijke 2,7(jvoor dvd's die een dkwaliteit en meer i;ï iciteit moet opleve- merkte tot dusver sa- ig'n nder meer Philips 4.5! -raytechnologie. To- fikkelde samen met 5*9 nyo HD DVD. Toshi- ;9.9< lat consumenten het lat zijn bij één stan- schalkwijk - Voor ze de filmset opgaat wordt Martha 130 nog even in de make-up gezet. Een flinke straal water over snuit, rug en uiers. Dan is ze klaar om een glansrol te vervullen in een nieuwe commer cial van zuivelfabrikant Frico. Een scène werd gisteren op een roton de in het Utrechtse Schalkwijk opgenomen. Tot onvrede van auto mobilisten: de rotonde was urenlang afgezet. Sterallures zijn Martha 130 niet vreemd. Martha 130 komt - net als de zes andere koeien in het spotje - uit de stal van Eef Vernooy. De boer uit 't Goy is een ech te filmsterrenmaker. Zo was ook topactrice Lize 423 uit zijn stal af komstig. Zij maakte naam in de Melkuniereclames, met Peer 'geen bommetje' Mascini als tegenspeler. Foto: GPD/Annette Vlug washington/anp/afp/rtr - Alan Greenspan heeft gewaar schuwd voor het alsmaar oplo pende tekort op de begroting van de VS. „Als daar niet gauw iets aan gedaan wordt, kan de economie stagneren of erger", aldus de president van het Amerikaanse stelsel van centra le banken gisteren voor de be grotingscommissie van de Se naat. Volgens de Fed-president moet er dringend iets gedaan worden aan het groeiende begrotingste kort. „Onder de huidige om standigheden en met de voor spellingen voor de toekomst, is het duidelijk dat het tekort op het federale budget onhoud baar zal worden. Het tekort zal leiden tot alsmaar stijgende rentes en rentelasten, waardoor het deficit alleen maar zal toe nemen", aldus Greenspan. Hij zei verder dat de financiële situatie waarschijnlijk niet zal verbeteren in de komende ja ren, tenzij er ingrijpende maat regelen worden genomen. Vooral de aanstaande pensioe- nering van de na-oorlogse ge neratie baart Greenspan ernsti ge zorgen. „Ik vrees dat we nu al meer middelen ter beschik king hebben gesteld aan die ge neratie dan onze economie kan leveren. Als er beloften moeten worden gebroken, kan dat beter zo snel mogelijk gebeuren." De Amerikaanse president Bush heeft in februari in zijn begrotingsvoorstellen een plan opgesteld om het begrotingste kort te verminderen met bijna 10 procent tot oktober 2006. Nu bedraagt het tekort nog 427 miljard dollar. In het financiële jaar 2010 moet het tekort zijn afgenomen tot 207 miljard dol lar. Om dit te bereiken, wil Bush miljarden bezuiningen op onderwijs, milieubescherming en landbouwsubsidies. moskou/anp - Roman Abramo vitsj, gouverneur van de Russi sche regio Tsjoekotka en geld schieter van de Londense voet balclub Chelsea, is de rijkste Rus. Hij staat met een vermo gen van 14,7 miljard dollar (11,2 miljard euro) bovenaan de top- 100, die het Amerikaanse za- kentijdschrift Forbes publiceert in zijn Russische edi tie. Grote verliezer is Michail Chodorkovski, voormalig top man van de oliemaatschappij Yukos die zwaar onder vuur ligt van de autoriteiten in Moskou. Zijn geschatte vermogen be droeg vorig jaar nog 15,2 mil jard dollar. Dat is teruggelopen tot rond de 2 miljard dollar, vooral omdat zijn bedrijf flink in waarde is gedaald. De rang lijst telt 30 miljardairs. Zes min der dan vorig jaar. Toch is het totale vermogen van de 100 met 4 miljard omhoog gegaan naar 141 miljard dollar (108 miljard euro). Van de top-100 werken er 18 voor de Russische autori teiten. firapt 280 in Brabant Bij de GTI-vestigin- rd-Brabant verliezen 680 medewerkers lij de reorganisatie 'ling Utiliteit Zuid inisch dienstverlener en ontslag voor 210 s onvermijdelijk, den de vestigingen Tilburg en Roosen- in. Bestuurder Sza- 1 FNV Bondgenoten een ramp voor de nheid in Noord-Bra- 'ns de bestuurder e bedrijfsleiding bij grote fouten ge- irdoor er nu op alle nsen te veel zijn. luxemburg/gpd - De Europese transport ministers zijn het gisteren in Luxemburg eens geworden over de eisen waaraan tol heffingen voor het vrachtverkeer in de EU moeten voldoen. Daarmee moet er een eind komen aan de dreigende wildgroei van tolsystemen binnen de EU. Landen die tol heffen voor het vrachtver keer, mogen zelf bepalen op welke wegen ze dat doen. De Europese Commissie gaat er op toezien dat landen niet meer aan tol opstrijken dan er aan constructie- en on derhoudskosten is uitgegeven. Wel is de besteding vrij. Minister Peijs (verkeer): „We zijn niet over alle onderdelen even gelukkig, maar het ak koord moest er wel komen". Onderdeel waar Nederland minder gelukkig mee is, is de mogelijkheid die landen houden om kortingen te geven aan frequente gebrui kers van bepaalde tolwegen. Landen zou den die mogelijkheid kunnen gebruiken om hun eigen vrachtvervoerders te bevoor delen. Zo hanteert Tsjechië nu nog kortin gen tot 50 procent voor bedrijven uit eigen land. Straks mag die korting maximaal 13 procent bedragen. En ook frequente ge bruikers uit het buitenland komen voor kortingen in aanmerking. „Het gevaar van concurrentievervalsing is daarmee van de baan", aldus Peijs. Landen met wegen in berggebieden mogen bovenop de normale basistol een extra hef fing van 15 procent vragen en maximaal 25 procent als die wegen ook in grensgebie den liggen. Maar die extra opbrengst moet wel besteed worden aan onderhoud of nieuwe verbindingen. Zo mag Oostenrijk een toeslag van 25 procent heffen op de Brennerpas-tol mits het geld gereserveerd wordt voor de aanleg van de 50 kilometer lange Brenner-trein tunnel. Het Europees parlement moet zich nog over het door de ministers bereikte ak koord uitspreken. Een meerderheid wil dat er bij tolheffing ook rekening wordt gehou den met kosten als luchtvervuiling, geluids hinder en congestie, maar de transportmi nisters voelen daar weinig voor. Brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) is teleurgesteld dat de tol- opbrengst niet gekoppeld is aan verplichte investeringen in nieuwe wegen. Volgens verladersorganisatie EVO is het risico le vensgroot dat lidstaten de heffing beschou wen als een snelle methode om de staats kas te spekken. Digitenne is digitale Ti/ en radio op z'n mooist Zonder kabel of schotel geniet |e van glashelder beeld en zuiver geluid Ca snel naar één van deze dealers en profiteer! Betei en goedkoper SLIM BEK EKEN Harense Smid SCHEER -FOPPEN Voor het begin van de aandeelhoudersvergadering van Essent in Den Bosch werd bij de ingang gedemonstreerd tegen de hoge beloning van topman Boersma (inzet). Foto"s: ANP/Robert Vos „De bonus over 2005 wordt voor 50 procent bepaald door de winst en voor 50 procent voor de prestaties op het gebied van klantvriendelijkheid", zei voorzitter Pennings. Hoes noemde het voorstel een 'be langrijk markeringspunt'. „Tot nu toe hadden de aandeelhou ders helemaal niets te zeggen over de bezoldiging bij Essent, maar die positie is versterkt nu we ook over de prestatie-indi catoren gaan meepraten. Dat zal de raad van commissarissen moeten accepteren", aldus Hoes. De vakbonden FNV, CNV en AbvaKabo mochten in de aan deelhoudersvergadering hun ongenoegen uiten. De bonden dreigden een enquêteprocedu re naar de beloningen bij de Ondernemingskamer te begin nen. Vakbond CNV pleit voor een speciaal fonds waarin be stuursvoorzitters „een deel van onverantwoorde en niet uit te leggen inkomensstijgingen moeten storten". Het geld zou ten goede moeten komen aan laagbetaalden. Bonussen straks niet meer aftrekbaar? Bonussen van topmanagers zijn in de toekomst mogelijk nog maar gedeeltelijk of helemaal niet meer aftrekbaar voor de vennootschapsbelasting. Het kabinet bespreekt deze maatre gel vandaag, bevestigen ingewijden. De ministers bekijken hoe ze paal en perk kunnen stellen aan het toekennen van buitensporige beloningen aan topmanagers. Ook andere fis cale ingrepen komen aan bod, maar de meeste daarvan ma ken weinig kans. Ze zijn óf makkelijk te omzeilen óf schade lijk voor de Nederlandse concurrentiepositie. Vooral de CDA-bewindslieden dringen aan op concrete maatregelen tegen topinkomens. Premier Balkenende en minister De Geus (sociale zaken) namen de afgelopen weken scherp stel ling tegen de zelfverrijking bij de top van het bedrijfsleven. Tot dusver zette het kabinet in zijn strijd tegen de topinko mens steeds in op maatregelen als het vergroten van de macht van de aandeelhouders. Fiscale ingrepen werden door minister Zalm (financiën) onwenselijk genoemd. PvdA-Ka- merlid Crone zegt in te hopen dat het kabinet inderdaad be sluit de aftrekbaarheid te schrappen. „Alle beetjes helpen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9