'Soft-drugs in Europa accepteren' BUITENLAND 'Verkapte staatsgreep militairen en congres Ecuador' 'Iedere Kraut is een nazi, zelfs de paus' Cultuurstrijd VS woedt ook in apotheek Bulgaarse helikopter in Irak neergehaald Pleidooi burgemeester Leers Gletsjers Zuidpoolgebied smelten sneller dan gedacht Doden bij treinongeluk India Chef geheime dienst: Milosevic Het voorganger vermoorden Overstroming in Servië ite necropolis ekt in Egypte Archeologen zeggen te dodenstad tot nu toe »n gevonden uit het tijdperk van het oude ruim 5000 jaar geleden, n van Amerikanen en aren ontdekte de be- *-> ats in de regio Kom al- ongeveer 600 kilometer 1^1 en van de hoofdstad de graftomben von- 5 rcheologen een uit in gehouwen koeien- n de resten van zeven V hijsen lijsten igiers jton - De VS zijn van ten met passagiers te ei- luchtvaartmaatschap- over Amerikaans bied vliegen. Dit om A ische aanslagen te ten. De eis volgt na het op 8 april waarbij een estel, op weg naar Mexi- I gedwongen terug te adat de Amerikanen vastgesteld dat er twee «rs aan boord waren die jion-fly" lijst van de VS e igsveteranen bij ongeluk 01 Tweeëndertig Vietna- teranen uit de Vietnam- ijn gisteren omgeko- een busongeval in de e Kon Turn in het mid- f het land. De veteranen weg naar Ho Chi ad. Ze zouden daar op de overwinning dertig ,e( den van het toenmalige listische regime op de nen en Zuid-Vietnam n de bus zaten 33 men- werkers na explosie Als gevolg van een iie is gisteren een ko- in het westen van Tur- stort. Zeventien kom- om het leven geko- ree mensen konden uit in de buurt van Gediz gered. In Turkse mij- vaker gasexplosies, mijnen in particuliere waar de veiligheids- iften vaak minimaal vrijdag 22 april 2005 ohuwelijk in nse wet De Spaanse Tweede eeft gisteren ingestemd wetsvoorstel dat het welijk mogelijk maakt, naat (de Spaanse Eer- :r) de wet goedkeurt, lanje na Nederland en J it derde EU-land waar ohuwelijk kan worden In totaal stemden 183 itariërs voor en 136 te- onthielden zich van ig. Volgens het wets- mogen homoparen eren adopteren. pa: Schoner nwater Het zeewater langs de kusten moet schoner, iuropees parlement, één op de tien zwem- is een ziekte op te ir vervuild zeewater, één op de twintig De mening van het it dwingt de milieumi- aan het zeewater iropese stranden eisen te stellen. De is een overwinning "er Maaten. Hij kreeg n om zwemmers beter - leren over de kwaliteit zeewater F» door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Een week lang hield hij het aanzwellende leger demonstranten met veel bravoure voor dat ze hem niet weg konden krijgen. Maar de Ecuadoriaanse president Lucio Gutierrez koos uiteinde lijk toch eieren voor zijn geld. Brazilië heeft hem politiek asiel verleend. Guterriez vluchtte woensdag de Brazi liaanse ambassade in de hoofdstad Quito binnen, nadat het Congres hem in een kort spoeddebat uit zijn functie had gezet wegens minachting voor de grondwet. Kort daarvoor had de leger top de steun aan Gutierrez ingetrok ken na opnieuw een dag van felle pro testen in een groeiend aantal steden van het Zuid-Amerikaanse land. Daar mee kwam voor de volksvertegen woordigers het licht op groen te staan om Ecuador te 'bevrijden' van zijn 'de mocratische dictator'. Guiterrez, een links georiënteerde le- gerkolonel met een staatsgreep achter zijn naam, won in 2002 de verkiezin gen glansrijk. Nu had hij echter de ra zernij van de bevolking op zijn hals ge haald door het plegen van 'democra tisch vals spel'. Tot twee keer toe ont sloeg hij het Hooggerechtshof op eigen houtje. De eerste maal in december om een 'marionettenraad' aan te stel len. De tweede keer was vorige week, nadat het Hooggerechtshof de proces sen seponeerde tegen twee ex-presi- denten in ballingschap die beschul digd werden van corruptie. Gutierrez dacht op die manier het geloof in hem te herstellen. Een misrekening, want in plaats van applaus riep hij de volks woede over zich af. Is de politieke crisis voorbij nu vice- president Alfredo Palacio het roer heeft overgenomen? Fernando Busta- mente, docent politicologie aan de San Francisco Universiteit van Quito, heeft er een hard hoofd in. Hij vraagt zich openlijk af of Palacio op de been blijft, want de politieke beroering houdt aan. „De wijze waarop het Congres Gutier rez aan de dijk heeft gezet is net zo on grondwettelijk als zijn besluit om het Hooggerechtshof te ontbinden. Kwaad is met kwaad vergolden. Er is snelrecht gepleegd. Gutierrez heeft zich niet kunnen verdedigen. Woensdag heb ben slechts 62 van de 100 parlements leden gestemd. Voorstanders van Gut ierrez bleven weg." Wat Bustamente zorgen baart is dat de strijdkrachten in het hele proces de rol van scheidsrechter spelen. „Toen het leger de handen van Gutierrez aftrok, was zijn val een feit. De samenkomst van het Congres was een schijnzitting. Dit gegeven maakt dat elke politieke oplossing automatisch afhankelijk is van de goedkeuring van het leger." De politicoloog gaat nog een stapje ver der. Hij spreekt van een verkapte staatsgreep. „De militairen proberen de indruk te wekken, dat de onafhan kelijke volksvertegenwoordiging de president uit zijn functie heeft gezet. Maar in wezen heeft het Congres zich voor het karretje van de militairen la ten spannen." Of de nieuwe president het redt hangt volgens hem af van de steun van het leger. Bustamente: „Voor veel Ecuado- rianen is Palacio het product van een schijnstemming. Ondanks het gege ven, dat hij zich de laatste maanden van Gutierrez had gedistantieerd. Mensen hebben schoon genoeg van politici. Het merendeel wordt gezien als corrupt en ongeschikt voor hun taak. Als de bevolking de straat op blijft gaan om nieuwe verkiezingen te eisen, is ook Palacio geen lang leven beschoren." Lucio Gutierrez. Foto: Reuters brussel/gpd - De regeringslei ders en staatshoofden van de Europese Unie moeten cannabis accepteren als een genotmiddel waarvan het gebruik niet uit te roeien is, net als alcohol. Burge meester Leers van Maastricht kiest voor een beperkte legalise ring onder strenge controle, liet hij gisteren tijdens een hoorzit ting in het Europees Parlement weten. Volgens Leers is het ontbreken van Europese samenwerking de oorzaak van het feit dat de grensregio Limburg wordt 'overspoeld' door drugstoeris ten. Hij schat het aantal in Maastricht op zo'n vierduizend per dag. „Die constante stroom leidt tot overlast en criminali teit, want al die honderden ki lo's cannabis die zij dagelijks afnemen moeten ook worden geproduceerd. Illegaal. Canna bis mag in coffeeshops worden verkocht, maar die kunnen hun voorraad nergens officieel inko pen. We doen alsof het spul plotseling uit de lucht komt val len." Leers zegt dat dat 'bizarre as pect' van het Nederlandse drugsbeleid leidt tot zware cri minaliteit en maatschappelijke ontwrichting. „Dweilen met de kraan open", noemt hij de meer dan 100.000 manuren die de politie in Maastricht jaarlijks besteedt aan het oprollen en ontmantelen van cannabis- plantages. „Het leidt tot niets anders dan dat de productie zich steeds verder verspreidt en ondergronds gaat, en dat de ge organiseerde criminaliteit nog harder wordt. Wij zijn het af- voeiputje van Europa." De enige oplossing, aldus Leers, is een volledig gereguleerde verkoop en productie van can nabis. Verbieden heeft volgens hem geen zin en is 'niet realistisch'. „Dat verplaatst het probleem alleen maar naar de rest van Europa. De markt roei je im mers niet uit, bewijzen de lan den met een strenge repressie en tegelijk een zeer hoog can nabisgebruik." Burgemeester Leers benadrukte gisteren dat hij niet pleit voor het volledig vrijgeven van de verkoop en de productie van softdrugs. Hij wil naar een sys teem dat de hoeveelheid can nabis, die een koffieshop mag verkopen, ook legaal mag wor den geproduceerd. Volgens Leers draaien de regeringslei ders zichzelf en elkaar een rad voor ogen, door net te doen als of het uitbannen van softdrugs wel mogelijk is. londen/anp-dpa - De gletsjers in het Zuidpoolgebied smelten sneller dan gedacht als gevolg van de opwarming van de aar de. Dat is gebleken uit omvang rijk Brits-Amerikaans onder zoek, waarover het weten schappelijke blad Science van daag bericht. Volgens de onderzoekers zijn de gletsjers in de afgelopen vijf jaar met gemiddeld vijftig meter per jaar gekrompen, sneller dan in elke andere periode in de af gelopen vijftig jaar. Van de 244 onderzochte gletsjers was bij 87 procent sprake van een krimp in de afgelopen vijf decennia. De Sjögren-gletsjer is een uit schieter. Deze ijsmassa is sinds 1993 ongeveer 13 kilometer kleiner gewonden. Overigens is bij 32 gletsjers vastgesteld dat ze juist een beetje in omvang zijn toegenomen. Het smelten van gletsjers en ook van andere ijsmassa's aan de polen als gevolg van kli maatveranderingen, leidt tot een verhoging van de zeespie- gel. De gevolgen daarvan kunnen volgens experts uiteindelijk zeer ingrijpend zijn, vooral voor laag gelegen landen zoals Neder land. Nieuw haatobject Britse pers ntal beving nog op Het dodental als ge- de krachtige zeebeving ide paasdag voor de kust ndonesische Sumatra g steeds op. Volgens de ;egevens vielen er zeker en. Alleen in de afgelo- dagen zijn al bijna 200 gevonden. Verreweg e doden (835) vielen land Nias. De Verenig- s schatten het totale 1 eerder op zeker 1300. lr wil maand "uit Gaza' De top van het Is- leger heeft gisteren de jaangeraden de terug- luit de Gazastrook met in uit te stellen tot me- Istus. Eerder deze week ier Sharon al weten de eling met eenzelfde ie willen vertragen. Met ïl wordt tegemoet ge in religieuze gevoelig- n kolonisten en ortho- iUe tegenstanders van U De regering-Sharon 'leerste instantie op 20 ,spnen met de ontmante- le 21 nederzettingen itrook en vier in het II# van de Westelijke Jor- bagdad/anp-rtr-afp-dpa - Isla mitische opstandelingen in Irak hebben gisteren ten noorden van de hoofdstad Bagdad een MI-8 helikopter van een Bul gaars bedrijf neergeschoten met een raketgranaat. Alle elf inzittenden zijn daardoor om het leven gekomen. Dat hebben de Bulgaarse autoriteiten be vestigd. De helikopter was eigendom van de Bulgaarse maatschappij Heli Air. De driekoppige be manning was Bulgaars. De pas sagiers waren zes Amerikaanse en twee Filipijnse burgers. Voorzover bekend is het de eer ste keer dat een civiel lucht vaartuig in Irak is neergehaald. De getroffen helikopter was wel ingehuurd door de multinatio nale troepenmacht onder lei ding van de Verenigde Staten, waarvan ook Bulgaarse militai ren deel uitmaken. Een Iraakse groepering die zichzelf „Islami tisch Leger" noemt heeft op in ternet de verantwoordelijkheid opgeëist. De tweemotorige Russische MI- 8 geldt al meer dan dertig jaar als het transportwerkpaard van veel luchtvloten. Zowel de bur gerluchtvaart als veel legers maken gebruik van de machi ne. De helikopter heeft een be manning van drie en kan tot 24 passagiers vervoeren. Het persbureau Reuters heeft beelden van de neergeschoten helikopter ontvangen. Ze tonen het brandende wrak in de buurt van de plaats Tarmiya. ahmedabad - Een passagierstrein is gisteren in het westen van India op een stilstaande goederentrein gebotst. Volgens de Indiase politie zijn daardoor zeker elf mensen omgekomen, maar wordt gevreesd voor de levens van tientallen passagiers. Ruim tachtig mensen zijn gewond geraakt. Berichten over het aantal doden lopen uiteen van maximaal vijftien tot mogelijk tachtig. Volgens een woordvoerder van spoorwegmaatschappij Western Railways zijn in elk geval de machinist van de passagierstrein en zijn as sistent omgekomen. Uit de vier ontspoorde rijtuigen zijn bovendien de lichamen van tenminste negen passagiers geborgen. Foto: Reuters/Amit Dave door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - 'Panzer Papa'. 'God's Rottweiler'. 'Van Hitler-Jugend tot Papa Ratzi'. De Britse schandaalpers heeft een nieuw haatobject gevonden: Joseph Ratzinger, de nieuwe Duitse paus Benedictus XVI. De Duit sers, toch wel iets gewend als het gaat om anti-Duits gescheld aan de andere kant van het Ka naal, zijn 'not amused'. „Is de duivel soms jullie nieuwe collega?", vroeg Bild-columnist Wagner aan de collega's van The Sun en The Daily Mirror. „Mr. Devil? Jullie koppen over de paus stinken naar hem, naar zwavel en rotte eieren." De Britse boulevardbladen gaan steevast tekeer over het Duitse nazi-verleden als er voetbalwedstrijden tussen Duitse en Britse teams op het programma staan. Nu ook de nieuwe paus een Duitser is, met een oorlogsverleden, trekken zij elk cliché over de gehate 'Krauts' uit de kast. „Ze noemen hem Panzer Pa pa", schreef The Sun over het conservatisme van de paus. „Dit is omdat Benedictus XVI niet is af te stoppen, net als een Duitse tank, en omdat sommi gen vrezen dat hij net zo ver nietigend zal zijn." Vooral het lidmaatschap van de Hitier Jugend wordt Ratzinger nagedragen, net als zijn militai re dienst bij een onderdeel luchtafweergeschut. Dat Rat zinger deserteerde wordt overi gens verzwegen. Columnist Wagner ziet het alle maal met lede ogen aan. „Het lijkt wel alsof Hitier paus is ge worden. Voor jullie is blijkbaar iedere Kraut een nazi, zelfs als hij de paus is." Ook veel Duitsers hebben pro blemen met een aartsconserva tieve Duitse paus, die in het buitenland bovendien wordt geassocieerd met het nazi-ver leden. Vandaar dat de vreugde in eigen land over paus Bene dictus XVI zeer gematigd is. Die opmerkelijke terughou dendheid en de angst om het buitenland tegen de haren in te strijken, ergert commentator Peter Bacher. „Mijn God, wat is er toch met ons Duitsers aan de hand? Kunnen wij dan niet meer blij zijn?" den haag/anp - Slobodan Milosevic heeft zijn voorganger als president van Servië, Ivan Stambolic, laten vermoor den. Dit staat in een verklaring van Rade Markovic, een voonnalige chef van de Servische geheime dienst. Het hoogge rechtshof van Servië heeft deze verkla ring uiteindelijk als bewijs toegelaten, meldde de Belgradose krant Danas gis teren. Om Markovic' verklaring heeft een lange juridische strijd gewoed. Markovic had de verklaring later weer ingetrokken. Het gaat om zeldzaam concreet bewijs tegen Milosevic. Zowel in Belgrado als in Den Haag, waar Milosevic terechtstaat voor het Joegosla- vië-Tribunaal, hebben de aanklagers te kampen met gebrek aan bewijs. Milose vic heeft weinig sporen van zijn veron derstelde misdaden achtergelaten. Ook zouden veel voormalige medewer kers tal van documenten hebben vernie tigd na de val van Milosevic als presi dent van Joegoslavië in oktober 2000. Danas noemt de verklaring van Marko vic dan ook „het meest concrete bewijs tot nu toe". Stambolic, die Milosevic aan de macht had geholpen, werd in augustus 2000 ontvoerd en vermoord. Volgens Marko vic lag de uitvoering van de moord in handen van een commandant van een speciale politie-eenheid. Ulemek is eveneens de hoofdverdachte in het proces om de moord op de Servi sche premier Djindjic. De westers ge- oriëenteerde Djindjic, een van de leiders van de Servische oppositie die Milosevic in oktober 2000 ten val bracht, werd in maart 2003 in Belgrado doodgeschoten. Milosevic werd in april 2001 in Servië opgepakt, waar tal van onderzoeken naar hem liepen. Djindjic liet hem in ju ni 2001 naar Den Haag overbrengen, waar hij sindsdien in een Scheveningse VN-cel zit. Zijn proces wegens oorlogs misdaden voor het Joegoslavië-Tribu- naal begon in februari 2002 en verloopt moeizaam.Momenteel ligt de rechtszaak voor de twintigste keer plat omdat de verdachte weer ziek is. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Alle apothekers in de staat Il linois kregen onlangs van de staatsgouver- neur het voorschrift elk medicijn op recept aan hun klanten te verstrekken. Dit nadat een gewetensbezwaarde apotheker in Chica go had geweigerd anticonceptiepillen te ver strekken. Overal in de VS duiken vergelijkbare inci denten op. Cijfers zijn er niet. Maar voor- en tegenstanders van 'de' pil en de mor- ning-afterpil zijn het erover eens dat er een nieuw front is geopend in de strijd tussen persoonlijke morele overtuigingen en vrou wenrechten. Het debat in de VS concentreert zich op twee vragen. Hebben apothekers het recht in te grijpen in een besluit dat arts en pa tiënt hebben genomen? Kan de pil een 'stil le' abortus veroorzaken? Karen Brauer (45) vindt van wel. Zij is voorzitter van Pharma cists for Life International, een organisatie met zo'n 1600 leden die strijdt voor het recht van apothekers om nee te zeggen te gen 'medicijnen die een einde maken aan leven'. „Sommige anticonceptiepillen en de mor- ning-afterpil voorkomen dat een embryo zich nestelt in de baarmoeder. Dat is abor tus. Wij willen het ongeboren leven be schermen." Brauer vindt dat apothekers het recht hebben om patiënten hierover te waarschuwen. „Het is onze taak mensenle vens te redden door fouten van artsen te herstellen." „Brauer gelooft dat leven begint als de zaadcel de huid van de eicel doorboort. De meeste artsen zijn het niet met haar eens", zegt Susan Martinez, beleidsmedewerker bij Planned Parenthood, een Amerikaanse non-profitorganisatie die anticonceptie verstrekt en abortussen uitvoert. „Het de bat over de vraag wanneer leven begint wordt al heel lang gevoerd." De standaard opinie in de medische wereld is dat de zwangerschap begint als een be vruchte eicel zich nestelt in de baarmoeder. Hormonale anticonceptie is bedoeld om ovulatie en bevruchting te Voorkomen. Maar het baarmoederslijmvlies wordt ook minder geschikt gemaakt voor inplanting van een eicel, mocht die toch bevrucht ra ken. De morning-after pil is een noodvoor ziening die inplanting moet voorkomen. Planned Parenthood vindt het verontrus tend dat de cultuurstrijd in de VS zich uit gebreid heeft van het recht op abortus tot het recht op geboorteregeling. Martinez is tegen een preek in de apotheek. „Deze be weging is gewoon tegen de pil, omdat ge slachtsgemeenschap volgens God bedoeld is om kinderen te verwekken. Dat is duide lijk." Brauer ziet haar kruistocht echter niet als een strijd tussen vrouwenrechten en more le overtuigingen. Ze zegt dat zij opkomt voor de rechten van vrouwen. De pil maakt vrouwen tot een gemakkelijke seksuele prooi, terwijl zij juist het meeste risico lo pen op seksueel overdraagbare ziektes, meent Brauer. „We moeten de gezondheid van vrouwen beschermen, niet hun hele li chaam volgooien met chemicaliën." Er bestaat in de VS geen algemeen verscho ningsrecht voor apothekers. In vier staten mogen apothekers verstrekking van medi cijnen weigeren als ze morele bezwaren hebben. In dertien andere staten zijn regels in de maak om dat mogelijk te maken. In vier staten wordt juist gewerkt aan wetge ving die ervoor moet zorgen dat patiënten ongehinderd hun recepten kunnen krijgen. De Amerikaanse apothekersorganisatie APA vindt dat er ruimte voor gewetensbe zwaren van individuen moet zijn, zolang de apotheek maar zorgt dat het recept - door een andere apotheker - verstrekt kan wor den. jasa TOMic - Een Servische politieman staat in een ondergelopen tuin in Jasa Tomic, een dorp 80 kilome ter ten noordoosten van Belgrado. In het gebied liepen honderden huizen onder water na overstromin gen van de rivier de Tamis in buurland Roemenië. Foto: Reuters/Marko Djurica

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7