erg laks met fout gedrag BINNENLAND 2 Zoeken naar bewijs voor straling umts-antennes Tjeenk Willink hekelt geldverspilling overheid Ministeries 'Geleverde pacemaker vaak verouderd model' Marokkaanse buurtvaders op de fiets Terpstra wil naam van Willem Aantjes zuiveren 'Versterk positie migrantenvrouwen' meldingen thanasie - Het aantal meldin- ïthanasie en hulp bij is toegenomen. De toetsingscommissies, leien of artsen zorg- idelen, kregen vorig zaken voorgelegd. In en dat er 1815. Dat het jaarverslag van de icommissies. In 1714 ging het om euthana- eer was er sprake van jelfdoding en 31 keer «n combinatie van e meeste mensen die den leden aan kanker. oudingen wenhandel - Het prostitutie- de Friese politie heeft A, vincie dertien mannen ren aangehouden voor de vrouwenhandel en in geschrifte. Dat Ie politie gisteren be ider de aanhoudingen le vrouwen van Hon- komst. mensen medicijnen - Het aantal Neder- it medicijnen gebruikt toegenomen. Het de anticonceptiepil lederlanders hadden ts minder vaak con- 1 /|de huisarts dan in Ik blijkt uit gisteren ge- de cijfers van het Cen- :au voor de Statistiek, •lfmedicatie nam toe. I verplichte jroor paarden Paarden hoeven icht een chip te heb- lentificatiemiddel ieren wil minister van Landbouw ook irofiel accepteren, zei lsman gisteren. Sinds ten paarden, pony's ie vervoerd worden of en krijgen, een eigen paspoort' hebben. Ge- aan dat paspoort wilde dat de dieren voor den worden van een verplichting stuit op eigenaren van paar- :n meerderheid in de moskee lint vandalen je Zwolse Ulu Mos- le laatste twee maan- aaldelijk mikpunt van Al vijf keer zijn ruiten ;ld, aldus een woord- I'an de moskee giste- aders slaan 's och- >r vijven toe, als de fd iog verlaten is. De rui mt, en ingegooid met ste lt v ssen. Volgens het be en. pt de schade al in de na in euro's. hoi lacht: 6 keer ig tot moord aae' - De enige meerderja- achte van een serie tijen in Alkmaar die ig jaar en begin 2005 iden, wordt zes keer at moord ten laste ge- heeft het openbaar ier ie in Alkmaar gisteren kir* n totaal werden in ver- jjjjj t de zaak zes verdach- ,h ehouden. Het OM be- tde 18-jarige Alkmaar van poging tot dood ling en openlijk ge- openbare weg. vrijdag 22 april 2005 grilliger is ndkracht den haag/gpd - De hele publieke sector, van justitie tot volksgezondheid, lijdt ernstig aan bureaucratische geldverspil ling. Rechters, onderwijzers, politie agenten, dokters en anderen die in de frontlinie staan, zijn door alle regelzucht steeds meer tijd kwijt aan vergaderingen en papierwerk. Ze komen daardoor veel te weinig toe aan het werk waarvoor ze zijn ingehuurd. Herman Tjeenk Willink, vice-president van de Raad van State, zei dat gisteren in een toelichting op het jaarverslag van de raad. De Raad van State is het belangrijkste adviescollege van het Rijk. Achtereenvolgende kabinetten hebben controle op controle gestapeld, zei hij. „We meten ons suf en brengen alles in kaart, omdat de politiek geen echte keu zen durft te maken. 'Den Haag' decen traliseert taken van het Rijk naar ge meenten, maar wil er greep op houden. We introduceren de vrije marktwerking in de zorg, maar wel zoals wij dat willen. Daardoor neemt de tussenlaag van con troleurs almaar toe", zei Tjeenk Willink. Hij verwees daarbij naar een eerder on derzoek in het onderwijs. Ondanks de belofte van het kabinet om regels af te schaffen werd een steeds groter deel van de 'onderwijseuro' besteed aan manage ment, controle, Haagse ambtenaren en administratie. Volgens een rapport van de Onderwijsraad slorpen deze kosten in het volwassenenberoepsonderwijs al 39 procent van het budget op. Tjeenk Willink noemde die cijfers 'onthullend' en vermoedt dat het er in andere secto ren niet veel beter aan toegaat. Tjeenk Willink vindt het merkwaardig dat het kabinet veel aandacht besteedt aan het terugdringen van de lastendruk voor het bedrijfsleven, maar amper ge ïnteresseerd is in de efficiency van de publieke sector. „Hoewel ongeveer alles wordt gemeten, blijft dit ongeweten." Hij zou graag zien dat daarin verande ring wordt gebracht. Tjeenk Willink waarschuwt ook voor het doorschieten van de Europese regel zucht. „De druk om Europees meer te regelen dan minimaal nodig is, is groot". De Tweede Kamer moet volgens hem vaker aan de rem trekken. Zo zou het parlement Nederlandse ministers vaker de opdracht kunnen meegeven om niet in te stemmen met Europese richtlijnen. Maar is het wel zaak om er op tijd bij te zijn. Het Franse parlement is op dat punt veel alerter, vindt hij. „Eu ropa raakt steeds meer binnenlandse kwesties. De Kamer moet in het geweer komen. Niets weerhoudt haar ervan om Europese richtlijnen op de agenda te zetten voor inhoudelijke discussie. Maar het gebeurt niet. De Kamer weet niet goed raad met Europa", aldus Tjeenk Willink. Rekenkamer: Controle rammelt den haag/gpd - De dertien mi nisteries en tien andere publieke instellingen doen nog te weinig om misdragingen van medewer kers te voorkomen. Ze hebben bijna allemaal gedragscodes over het aannemen van ge schenken, geheimhouding van gevoelige stukken, omgang met eigendommen van de baas en internetten op het werk. Maar de controle rammelt. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in het vandaag verschenen rapport 'Zorg voor Integriteit'. Op papier doen de ministeries het door de bank genomen beter dan de tien zo geheten rechtspersonen met een publieke taak (RWT's). Dat zijn onder meer het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen (CBR), het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) en uitkeringsinstantie UWV. Van deze RWT's doen er vier niets aan integriteitszorg, aldus de Rekenkamer. Het rapport zegt niets over het aantal misdragingen van mede werkers bij de 23 onderzochte instanties. Daarvoor is de regi stratie veel te onvolledig. Bij de ministeries wordt fout gedrag maar in vijftien procent van de gevallen geregistreerd. Bij de RWT's is dat amper beter: twin tig procent van de integriteits- schendingen wordt hier geregi streerd. Volgens de onderzoe kers bepalen de onderzochte instanties onvoldoende waar de risico's liggen. Slechts twee ministeries blijken de kwetsbaarheden goed in kaart te hebben gebracht. Vijf ministeries en zes RWT's ma ken helemaal geen risico-analy ses op het gebied van integri teitszorg. „In vergelijking tot eerder onderzoeken in 1996 en 1998 hebben de ministeries op dit punt weinig vooruitgang ge boekt", aldus de Rekenkamer. Vaak weten medewerkers niet eens wat ze nou wel en niet mogen. En als er al concrete re gels zijn over het maken van kopietjes op het werk, bellen naar het buitenland en het mel den van fout gedrag van colle ga's, dan is vaak helemaal niet duidelijk welke sanctie daar op staat. Bestraffingen, van schorsingen en ontslag tot strafrechtelijke vervolging, worden ook amper geregistreerd. De onderzoekers vinden dat verontrustend. Ge brekkig toezicht op integriteit van mensen die omgaan met publieke gegevens en middelen schaadt het vertrouwen in het openbaar bestuur", aldus de Rekenkamer. utrecht - De Marokkaanse buurtvaders in de Utrechtse wijk Zuilen hebben gisteren van de gemeente tien dienstfietsen gekregen. De buurtvaders lopen drie avonden per week in de wijk rond en spreken jongeren, als dat nodig is, aan op hun gedrag. Hun aanwezigheid is zo'n succes dat ook andere wijken gebruik willen maken van de sur veillerende buurtvaders. Omdat dit verder van huis is, hebben ze een fiets gekregen om snel van de ene naar de andere plek te komen. De vaders krijgen de fietsen in bruikleen. Foto: ANP/David van Dam de eind gehad en hem is daar door onrecht aangedaan. We moeten zeggen dat het ons spijt", aldus Terpstra. De politieke carrière van Aan tjes kwam in 1978 abrupt tot een einde toen de historicus Loe de Jong hem beschuldigde tijdens de oorlog lid te zijn ge weest van de Waffen SS. Later bleek hij alleen lid van de Ger maanse SS geweest te zijn, om dat hij op die manier tewerk stelling in Duitsland wilde ont lopen. den haag/gpd - Het is de hoog ste tijd voor eerherstel van Wil lem Aantjes, vindt Doekle Terp stra, scheidend voorzitter van de vakbond CNV. Terpstra wil dat het CDA, Aantjes' partij, hem bij de viering van het 25 jarig bestaan in mei excuses aanbiedt voor wat hem is aan gedaan. Terpstra doet zijn oproep in een interview met dagblad Trouw. Aantjes was voor Terp stra een bron van inspiratie. „We hebben het bij het verkeer- den haag/gpd - Migrantenvrouwen moeten een sterkere rechtspositie krijgen. Alleen zo kan wor den voorkomen dat deze vrouwen in hun land van herkomst worden achtergelaten. Jaarlijks worden tientallen vrouwen tijdens vakanties door hun echtgenoten gedumpt. Dat concludeert de Adviescommissie voor Vreemdelingenzaken in het rapport 'Tegen de wil achtergebleven', dat gisteren verscheen. De com missie noemt achterlating van vrouwen en kin deren 'een verwerpelijk verschijnsel'. Het rapport is gemaakt op verzoek van minister Verdonk (Vreemdelingenzaken) De commissie erkent dat na vakanties bij familie veel vrouwen niet naar Nederland terugkeren, maar achterblijven. Dat gebeurt vooral in Turkije en Marokko. De commissie heeft indicaties dat het fenomeen zich ook voordoet in landen als Egypte, Pakistan, Afghanistan en Iran. Mannen laten hun vrouw of kinderen achter omdat ze vinden dat ze zich in Nederland 'te- westers' ge dragen of kleden. De vrouwen hebben meestal te weinig kennis over de rechten die ze hebben. Volgens de com missie moet voorlichting dat gebrek aan kennis opheffen. Ze moeten onder meer leren hoe ze hun verblijfsvergunning kunnen verlengen. De vrouwen hebben vervolgens geen idee wat hun status is. Ook zou de norm voor consulaire bij stand moeten worden aangepast, zodat de vrou wen in hun penibele situatie makkelijker hulp kunnen krijgen. delft/anp - Leveranciers van medische hulpmiddelen als pa cemakers, kunstarmen en spe ciale schoenen kunnen patiën ten niet het beste of nieuwste product aanbieden. Zorgverze keraars drukken de vergoeding, die zij willen hiervoor betalen, aldus ondernemersorganisatie MKB-Nederland. „De leverancier zit zo klem dat hij de klant niet meer kan voor leggen wat er op de markt te koop is", stelt L. de Putter, se cretaris gezondheidszorg bij MKB Nederland. De organisatie overhandigde het rapport 'Kwaliteitsbeleid hulpmiddelen' gisteren aan minister Hooger- vorst (Volksgezondheid). Sinds 2001 bepalen de zorgver zekeraars in belangrijke mate de gang van zaken rond de ver strekking van de hulpmiddelen. Sinds deze deregulering is de kwaliteit flink achteruit gegaan, vindt het MKB. „Niet de cliënt met de functie beperking staat langer centraal, maar de uitgavenbeheersing van de zorgverzekeraar", schrijft de organisatie in een brandbrief aan de minister. „De verzekeraar stuurt daarom aan op een standaardproduct bij de leverancier, terwijl hulpmidde lenverstrekking per definitie maatwerk moet zijn." Het MKB wil voorkomen dat Nederland de weg van Duits land opgaat. Daar krijgen pa tiënten soms tien jaar oude pa cemakers uit China omdat die aanzienlijk goedkoper zijn dan de eigentijdse modellen. Klan ten kunnen beter krijgen, maar daar hangt een prijskaartje aap dat de verzekeraars niet willen betalen. Zorgverzekeraars Nederland, de koepel van de ziektekostenve- zekeraars, wilde nog niet reage ren op het rapport. Zowel het Rijk als de zorgverze keraars moeten volgens De Put ter maatregelen nemen. De overheid moet ervoor zorgen dat de leveranciers verkoop- combinaties mogen aangaan. Zo kunnen zij in de ogen van MKB wel een vuist maken tegen de verzekeraars. De NMa ver biedt dergelijke verkoopcombi naties nu. Daarnaast moet de minister er bij de zorgverzekeraars op aan dringen dat zij voor de hulp middelen een bepaalde stan daardkwaliteit afspreken. Wil een patiënt een hogere kwali teit, dan moet hij extra kosten bijbetalen. door Luuk Kortekaas [Verenigingen en orga- iet vrijwilligers moe- isprakelijkheidspolis ijken. Voortaan heb- Igers soortgelijke uitzendkrachten. De wordt voor hen aan- Dat blijkt uit een gis- eend geworden vonnis erechtshof in Arnhem, üligster van een die- Almelo was door een Beten. Ze kreeg spier en belandde in een laar advocaat deed la ep op de Flexwet en ordeelde vervolgens ier irhouding tussen een tie en vrijwilligers juri- ,n ereenkomt met die tus- jfj gever en werknemer. ar voor ensmokkel Het openbaar mi- OM) heeft gisteren echtbank in Gronin- raffen van drie tot zes 61st tegen zes Chinese die worden verdacht 0} sensmokkel. Het OM "I estal tevens als crimi- :d inisatie en verwijt hen "4 nheid bij een gijzeling. tussen de 18 en id, smokkelden vol- itie tientallen en mo meer landgenoten leland en Spanje. Voor [kenden de smokke- )0 euro. I den haag - De zorg over schade lijke gevolgen voor de gezond heid van de mens door straling van antennes voor mobiele tele fonie neemt toe. De overheid probeert de onrust te dempen door de plaats van de masten openbaar te maken. De weten schap zoekt nog vergeefs naar hard bewijs. „Men gaat eraan voorbij dat we elke dag zijn blootgesteld aan een straling die nooit in de natuur voorkwam." Informaticastudent Etwald Goes had wel het idee dat er iets niet goed zat. Maar wat? Thuis, in zijn flat in Utrecht, kreeg hij last van hartkloppin gen, vermoeidheid, dufheid en slaapproblemen. Was hij bij zijn ouders of op vakantie, dan verdwenen de Wachten. Hij las over elektromagnetische vel den, kocht meetapparatuur en volgens hem wist hij de oor zaak: de antenne op het zieken huis aan de overkant van de flat. Goes is inmiddels afgestudeerd en hij heeft Utrecht de rug toe gekeerd. Met zijn actiegroep stopumts.nl is hij de belangrijk ste tegenstander van zendmas ten in Nederland. Hij heeft zelfs overwogen te verhuizen naar umts-vrije gebieden in Frank rijk, maar hij vond het bij nader inzien belangrijker de strijd aan te gaan. Goes weet heel zeker dat er een verband is tussen ziekte en zendmasten: „Deze effecten worden niet van de ene op de andere dag zichtbaar, maar na jaren van blootstelling worden mensen in de buurt van zend masten veel vaker ziek dan mensen die verder weg wonen. Bloeddrukverhoging, depres sies, hartklachten en concen tratieproblemen zijn de meest voorkomende klachten." Goes haalt daarvoor onderzoe ken uit Frankrijk, Spanje en Po len aan. Maar zo stellig als Goes is, zo ver is de wetenschap nog niet, nog lang niet zelfs. Harde feiten over de gevaren van stra ling zijn er niet of nauwelijks. Er is een onderzoek van TNO on der 72 proefpersonen geweest, waarvan de conclusie luidde dat mensen in de omgeving van een umts-antenne last kunnen krijgen van hoofdpijn, duizelin gen en tintelingen. Maar de Gezondheidsraad, het adviesorgaan van de regering, bestrijdt de TNO-resultaten en pleit voor nader onderzoek. Op grond van het TNO-onderzoek kan volgens de Gezondheids raad 'niet worden vastgesteld of er een oorzakelijk verband be staat tussen blootstelling aan elektromagnetische velden enerzijds en vermindering van welbevinden of schade voor de gezondheid anderzijds'. De samenwerkende mobiele netwerkoperators, verzameld in Straling van mobile telefonie baart menig burger zorgen. Voor gezondheidsproblemen is echter weinig bewijs. Foto: GPD/Phil Nijhuis de organisatie Monet, halen weer hun eigen onderzoeken aan. Zij zijn kort gezegd de be drijven die de antennes plaat sen. Monet noemt weer het eer dergenoemde rapport van de Gezondheidsraad, Europees onderzoek en onderzoek van de Wereldgezondheidsorganisatie WHO. Die laatste organisatie meldt: 'Geen van de recente onderzoe ken heeft aangetoond dat blootstelling aan de radiofre quente velden van mobiele te lefoons of hun basisstations na delige effecten veroorzaken voor de gezondheid.' Goes weet ook dat er onderzoeken zijn die geen effecten lijken aan te to nen, maar die deugen volgens hem niet. „Deze onderzoeken voldoen nagenoeg nooit aan enkele belangrijke criteria voor gedegen onderzoek naar ge zondheidseffecten van elektro magnetische straling. Men gaat eraan voorbij dat mensen 24 uur per dag blootgesteld wor den aan een soort van straling die nog nooit in de natuur voorkwam. Dit soort straling wordt pas tien jaar op enige schaal en pas de laatste paar jaar op grote schaal gebruikt, en de paar studies die gedaan zijn, tonen allemaal een negatief ef fect op de gezondheid aan." Andere tegenstanders van zendmasten voeren nog een ex tra vraag aan: is een 'cocktail' van verschillende soorten stra ling niet gevaarlijk? Hugo Schooneveld van de Werkgroep Elektrische Overgevoeligheid wijst vooral op dat gevaar: „Als mensen bij ons komen met een klacht over een zendmast, is onze eerste waag altijd: Wat heeft u verder nog aan elektro nische apparatuur in huis? Want dat is even goed van in vloed. Eigenlijk kom je er maar heel moeilijk uit: sommige mensen hebben nu eenmaal een heel andere soort van over gevoeligheid voor straling dan anderen, en andere mensen hebben er weer helemaal geen last van. Dat maakt het ook zo moeilijk er beleid op te zetten." Dat het lastig is, erkent ook mi nister Brinkhorst van Economi sche Zaken. Juist deze week in formeerde hij de Tweede Ka mer over wat hij met antennes aan wil, mede naar aanleiding van de campagnes van tegen standers. Brinkhorst: „De rege ring zou deze problematiek niet serieus nemen en burgers zou den buitenspel staan bij de plaatsing van antennes. Maar wij gaan serieus en nuchter om met deze problematiek. Ons beleid is in eerste instantie ge baseerd op wetenschappelijke feiten, waarbij wij ons echter realiseren dat sommige mensen hun gezondheidsklachten in verband brengen met de aan wezigheid van antennes of met het gebruik van mobiele tele foons." Maar, zegt ook de minister in zijn brief aan de Tweede Ka mer, dit verband is niet aange toond: „Er kan echter niet wor den uitgesloten dat een derge lijk verband in de toekomst alnsog wordt gevonden. Dat wegen wij mee in de bdeids- vorming." Daarom zegrde re gering 'uit voorzorg' te kiezen voor meer onderzoek, en meer openbaarheid. De openbaar heid bevordert de minister bij voorbeeld met het antennere- gister, dat nu voor iedereen in te zien is op internet - en dat helpt volgens hem om onrust onder de bevolking in te dam men. Het nadere onderzoek komt er in samenwerking met staatssecretaris Van Geel van het ministerie van VROM. De bewindslieden beginnen samen een onderzoeksprogramma om de waarheid over stralingsge vaar te achterhalen. Voor Etwald Goes is dat niet meer nodig. Hij verwijt de over heid informatie achter te hou den: „Ik vind het heel duidelijk dat de overheid deze argumen ten wenst te negeren omdat er een te groot economisch belang

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5