Betuwelijn kost elk jaar 20 miljoen Tuinfeest! BINNENLAND 1 'A/s ze maar niet in de speeltuin liggen' Rundvlees in de schappen bijna honderd procent veilig Wat is Creutzfeldt-Jakob? IKEA Kind ontsnapt uit politieauto ProRail legt rekening bij staat Advocaat: Vervolging Eric O. schaadt aanzien Nederland Maximaal zes jaar straf voor verkoop Explosion Voor 5 euro sta ik mijn zitplaats af. elten: 200 loudingen >am - Burgemeester Op- verwacht dat er de ko- tijd nog honderd tot nderd personen worden ouden voor hun aandeel dien na de bekerwed- syenoord-Ajax. De ge- foto- en videobeelden le twintig rechercheurs bij het aanhouden van ien', stelde Opstelten >nd. er 01 Ie bij etpartij a vrijdag 22 april 2005 Bij een schietpartij wijk is gistermorgen een >e man uit Drunen neer- en en vrijwel direct ld en. Een motorrijder of ivf assagiers nam de man us ruur toen hij met zijn au- o*n stoplicht stond te ld n. Diverse mensen wa- lige van wat de politie ekening' noemt. roermond/gpd - Laat een ver dachte riiet alleen in de politie auto: dat is een les die alle agenten krijgen tijdens hun op leiding. Afgelopen woensdag vergaten twee dienders daaraan te denken toen ze twee jongens uit Roermond (zes en zeven jaar) oppakten. De jonge daders hadden op een kinderboerderij dieren met ste nen bekogeld. Genoeg aanlei ding voor de agenten ze mee te nemen naar huis voor een goed gesprek met de ouders. Eerst le verden ze de zevenjarige thuis af. Toen ze weer bij hun auto terugkwamen, moeten ze grote ogen hebben opgezet. De zesja rige zat er niet meer in, terwijl de auto toch afgesloten was. Als een volleerd crimineel had de jongen gebruikgemaakt van de gelegenheid: met een in de auto achtergelaten zaklamp sloeg hij een ruit in. Ook de handsfreeset had hij vernield. Minder slim was dat de jongen vluchtte naar de meest logische plek: thuis. Daar troffen de agenten het kind aan. Ze na men hem mee naar het bureau waar hij zich zeer agressief ge droeg. De ouders van de zesja rige draaien op voor de kosten. En ze kregen van de politie te horen dat ze hulp moeten zoe ken voor hun kind. Buurtgenoten vermiste vrouw en kinderen tussen hoop en vrees plundert dode buur - Een 27-jarige man Jiten heeft dinsdag- net twee vrienden het zijn dode buurtgenoot lerd. De buurman was lagen eerder overleden, haalden de wasmachi- roger, een tv en een ste- rijn huis. entjes voor >rgingshuizen - Het Nationaal Fonds nhulp geeft deze maand jes met een maximum- Ivan 45 kilometer per bewoners van vijf ver- itehuizen. Het Fonds om ouderen die geen i hebben mobiel te Het fonds geeft de ou- ok rijlessen. controleert tuigvleugel l - Technici van de KLM gisteren geen afwijkin- men vinden aan een van een Boeing 777. Het ïieuwe toestel met be ng New York keerde ag terug naar Schiphol assagiers hadden ge- t een van de vleugels e trillingen vertoonde, gers liepen uren vertra- ddetentie verkrachting iden - De rechtbank in den heeft gisteren een rige jongen veroordeeld maanden jeugddetentie de verkrachting van een iger dan twaalf jaar. De acht bewezen dat de n juni 2004 op 15-jarige in Franeker een kind rkracht. fsewijk wil bouts spreken ch - Bewoners van de wijk in Den Bosch wil- gesprek met burge- Rombouts. Ze hebben oeite met de manier hij de afgelopen weken heeft gekarakteriseerd, braken in de wijk relle- a een uitzending van pamma Probleemwij- v SBS6. Volgens Rom- e ranniseren tien tot vijf- n. ninelen de wijk. arde fietsster je snelweg ;en - De politie heeft iddag een 83-jarige in- Cl er van Beuningen met ts van de snelweg A73 1 De vrouw maakte vol- politie een verwarde in- e Beuningse had geen e ze op de snelweg te- as gekomen. De politie vrouw thuisgebracht. valt op kind Weefmolen 1 - Een 11-jarig kind is op de kermis in Dok- ivond geraakt nadat een venop hem viel. De lef achter een bakje van ifmolen hangen en werd ingezwaaid. Het kind is 5 onbekende verwon- naar het ziekenhuis racht. idwet EU in het Fries ic - De Europese grond- ichijnt toch in de Friese nister Bot van Buiten- 'aken heeft zijn verzet en opgegeven, meldde ren in antwoord op lijke vragen van Groen- riesland en het rijk de- osten delen. Bot hikte ar nog tegen de kosten 'ertaling van de 492 pa an en was ervan over- it Friezen voldoende hebben aan een Neder- rersie. den haag/gpd - Het kost de staat jaarlijks 20 miljoen euro extra om de verliezen van de Be tuwelijn in de eerste jaren te compenseren. Dat zegt directeur Bert Klerk van Prorail, die het goederenspoor van de Rotter damse haven naar Duitsland de eerste drie tot vijfjaar gaat ex ploiteren. Klerk verscheen gisteren voor de Tweede Kamer tijdens een hoorzitting. Het jaarbedrag komt bovenop de bekende mil jardenoverschrijding van de Be tuwelijn. Prorail verwacht dat de lijn pas in 2010 kostendekkend is en wil daarom tot die tijd een jaarlijk se bijdrage van de staat. Ver keersminister Peijs gaat niet voetstoots akkoord met de hoge rekening van Prorail, laat een woordvoerster weten. Ze gaat nogmaals met de railbeheerder onderhandelen. „We houden de verdeling van risico's tussen de staat en de beheerder op nieuw tegen het licht", aldus de woordvoerster. Op 1 januari 2007 moeten de eerste treinen over het goede renspoor rijden. ProRail is de tijdelijke exploi tant van de Betuwelijn: op zijn vroegst in 2010 wordt de lijn definitief aanbesteed. Het is in de beginperiode nog onzeker hoeveel treinen er over de lijn gaan rijden en of deze winstge vend wordt. ProRail wil de spoorlijn samen met het Rotter damse havenbedrijf gaan ex ploiteren. Volgende week spreekt de Ka mer met Peijs over de exploita tie van de spoorlijn. door Edine Wijnands zoetermeer/gpd - Anderhalve week nadat onderwijzeres Clau dia Harteveld-van Veen en haar dochters Marieke (5) en Charlot te (3) spoorloos verdwenen, be gon de politie gistermorgen een groot sporenonderzoek bij hun huis in Zoetermeer. Een paar uur later werd de echtgenoot van de vrouw en vader van de twee kin deren aangehouden. „Zijn ze gevonden?" De ene na de andere buurtbewoner meldt zich bij het groepje mensen dat zich heeft verzameld bij het speelveldje achter de Haverak ker in Zoetermeer. Nieuwsgie rig volgen ze de politie, die druk doende is met het afeetten van een stukje speeltuin. Sommigen zijn bang: „Het zal toch niet? Niet hier. Niet op de plaats waar mijn kinderen spelen." Al anderhalve week is de ver dwijning van Claudia Harte- veld-Van Veen (31) en haar dochtertjes Marieke en Charlot te het gesprek van de dag in de buurt. Van het ene op het ande re moment waren ze weg, spoorloos. Richard, vader en echtgenoot, ontdekte hun ver missing. „Hij ging die maan dagochtend om half acht naar zijn werk", zegt een buurtge noot. „Toen hij thuiskwam, wa ren ze weg. Zomaar. Zij had haar gsm en haar pasjes ge woon thuis laten liggen." De politie plaatst groene scher men rond het huis en contai ners. Het huis wordt uitge kamd, een stukje er omheen onderzocht. De auto gaat mee voor onderzoek. Op dat mo ment is de officiële lezing nog, dat de vader niet verdacht wordt. Maar zijn betrokkenheid blijft terugkomen in de ge sprekken op straat. Tot grote ergernis van een buurman: „Jullie gissen maar wat. Stel dat hij er echt niets mee te maken heeft. Moet je je voorstellen: vrouw weg, kinde ren weg. Afschuwelijk, toch? Je Bij het huis van de sinds 11 april vermiste Caroline Harteveld en haar dochtertjes doen agenten van de technische recherche sporenonderzoek. Foto: GPD/Phil Nijhuis zou maar in zijn schoenen staan." Niemand kent het gezin erg goed. „Ze zijn erg op zichzelf." Dat zijn er wel meer in de buurt. Vooral de wat jongere mensen. Ze wonen hier, maar leven en werken elders. Oppervlakkig, van gezicht ken nen velen elkaar wel. Zo ken nen ze ook het gezin van Clau dia. „Een heel gewone familie. Wel leuk. Zij is in elk geval aar dig," weet een buurtbewoon ster. „We zagen elkaar wel eens als we de hond uitlieten." Door ieders hoofd spookt de vraag wat er met de drie is ge beurd. „Ik hoopte tot nu toe steeds dat ze een geheime lief de achterna was gereisd of zo. Ze was toch nog gezien in Leid- schendam? Maar nu de politie dit onderzoek is begonnen, vrees ik dat er wat anders is ge beurd. Wat dan? Je weet het niet: dat gezin in Hilversum leek ook zo gewoon." De buren zijn bang dat Claudia en haar kinderen niet meer le ven. „Dan hoop ik dat het iets met een familiekwestie te ma ken heeft", zegt één van de om wonenden. „Hoe erg dat ook klinkt voor die familie. Maar stel, ze zijn slachtoffer gewor den van één of andere loslo pende gek. Die hen iets aan deed, hier, bij de speeltuin. Daar moet je toch niet aan den ken? Mijn kinderen spelen Ifier altijd." Kijkend naar de schermen waarachter de technische re cherche zich in witte pakken hijst voor het onderzoek, blijft de buurt gissen, raden, nieuw tjes uitwisselen. Gissen en kij ken is het enige dat de buurtbe woners kunnen doen. Zien hoe de politie de honden weer weg brengt, zonder dat ze zijn inge zet. Hoe mannen in witte pak ken auto's onderzoeken. Hoe een steeds groter gebied wordt afgezet rond het huis en hoe politie in en uit de portakabin loopt. „Ik hoop nog steeds dat ze gewoon terugkomen. Mor gen of zo. Even in Spanje ge weest, zoiets. Al had ze geen papieren bij zich. Maar toch. Ik mag toch hopen. Als ze hier ge vonden worden, op het speel- tuintje? Nee, alsjeblieft niet. Ik hoop dat ze leven. Het moet ge woon. Maar ik vrees iets an ders." den haag/gpd - Kip vanavond? Vis? Of toch gewoon rundvlees? Nu voor het eerst in Nederland een jonge vrouw de menselijke vorm van de 'gekkekoeienziekte' BSE heeft opgelopen, rijst de vraag of rundvlees wel veilig is. De oorzaak van het krijgen van de ziekte Variant Creutzfeldt-Ja- kob (vGD) is vermoedelijk het eten van besmet rundvlees. Des kundigen bezweren dat Neder land voldoende maatregelen heeft genomen. Een overzicht. De menselijke variant van de 'gekkekoeienziekte' heeft een verwoestend effect. Nadat in 1986 BSE voor het eerst bij rundvee in Groot-Brittannië werd geconstateerd, raakten daar de eerste mensen ziek. Het aantal dodelijke slachtoffers van vCJD in Groot-Brittannië is inmiddels 149. Er zijn nog zes patiënten in leven. Hun overle vingskansen zijn nihil: de mees te slachtoffers die besmet vlees hebben gegeten, overlijden bin nen anderhalfjaar. In Groot-Brittannië is bij circa 180.000 runderen BSE gecon stateerd; in Nederland is tot nu toe bij 77 runderen BSE gevon den. Het daadwerkelijke aantal ligt waarschijnlijk op enkele honderden. De eerste 'gekke koe' troffen de autoriteiten op vrijdag 21 maart 1997 in het Gelderse Wilp. Sinds 2001 wor den alle runderen ouder dan dertig maanden bij de slacht op BSE getest. Dat zijn er enkele duizenden per dag, meer dan een half miljoen per jaar. In daarop volgende jaren steeg het aantal gevallen van BSE sterk tot circa twintig per jaar. In 2004 waren er 'slechts' zes run deren: de autoriteiten haalden opgelucht adem. Vrijwel direct nadat BSE zich in Groot-Brittannië openbaarde, hebben de Nederlandse autori teiten een reeks maatregelen genomen om te voorkomen dat er besmet vlees in de koelvak ken belandt. Zo geldt er sinds 1993 een meldingsplicht voor scrapie bij schapen. Scrapie is een ziekte die is verwant aan BSE. Hoe het eerste rund met BSE werd besmet, is onduide lijk. Maar volgens één van de theorieën is dat gebeurd door bijvoeding met diermeel, dat was geproduceerd uit slachtaf val van met scrapie besmette schapen. Scrapie is overigens niet besmettelijk voor de mens. Sinds 1994 geldt er een verbod op vleesbeendermeel van zoog dieren in veevoer van herkau wers, zoals runderen. In januari 2001 is dat nog eens aange scherpt; sindsdien is het verbo- (advertentie) BOLLÖ tuinset 2 klapstoelen met klaptafel van £9^ 00 4990 Nu bij IKEA: alles voor een heerlijke zomer in je tuin of op je balkon. Van hangmat tot barbecue en van tuinmeubels tot potten. Kom langs of kijk op IKEA.nl en klik op 'Het is zomer!' Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9 - 20 uur. www.IKEA.nl 0900-235 45 32 (0.10/min.) den om alle diermeel te voeren aan runderen, omdat het ver moeden bestaat dat BSE zich verspreidt via meel van besmet te dieren. Al het risicomateriaal moet worden verwijderd en vernietigd. Dat zijn de milt, schedel, amandelen, beenmerg en met name het ruggenmerg van dieren. Rundvlees is dus veilig als de boer niet illegaal diermeel bij voert. Ook moet hij verdenkin gen op tijd melden. Daarnaast moeten slachterijen zorgvuldig het risicomateriaal bij runderen verwijderen. Dat gebeurt niet altijd. In 2003 meldde de Alge mene Inspectiedienst (AID) dat slachterijen stelselmatig knoei en met vlees. Ze verwerken ver boden organen en vlees tóch in voedingsmiddelen om te be sparen op destructiekosten. Niettemin is de kans dat men sen de 'gekkekoeienziekte' op lopen erg klein. Miljoenen Brit ten hebben honderden tonnen vlees van BSE-koeien veror berd. Zo bezien valt het aantal van 150 slachtoffers mee. Pro bleem is dat de piek nog kan komen. De incubatietijd van de ziekte Variant Creutzfeldt-Jakob kan oplopen tot 35 jaar. Dege nen die nu nog ziek worden, hebben vCJD vermoedelijk tien tot vijftien jaar geleden opgelo pen. Dat vermoeden ook de art sen die de dodelijk ziekte heb ben geconstateerd bij de 26-ja- rige Nederlandse vrouw. Het rundvlees dat nu in de schappen ligt, is voor bijna honderd procent veilig. In spiervlees zoals biefstuk en runderlappen, is BSE nog nooit arnhem/gpd - „Dit is een ver volging door het openbaar mi nisterie tegen beter weten in. Het brengt toekomstige militai re missies in gevaar en heeft het internationale aanzien van Ne derland geschaad en het rechts gevoel van burger en militair." Advocaat Knoops van marinier Eric O. haalde gisteren op de slotdag van het proces bij het gerechtshof in Arnhem fel uit naar het openbaar ministerie, vanwege het hoger beroep te gen de sergeant-majoor. Die werd door de rechtbank vrijge sproken van schuld aan de dood van een Irakese burger op 27 december 2003. Knoops wil dat ook het hof tot vrijspraak komt. De aanklager eiste woensdag zes maanden voorwaardelijke militaire detentie en een taak straf van 240 uur tegen de mari nier. Op een juridische rondreis over de wereld haalde de advo caat van O. gisteren uitspraken aan van de hoogste rechtscolle ges uit onder me?r België, Duitsland, Amerika, Canada, Is raël en het Joegoslavië Tribu naal om zijn gelijk aan te tonen. In de ogen van de aanklager is O. een militair die zich die be wuste dag in 2003 te veel liet opfokken door de chaotische drukte rond de berging van een container waarvoor hij verant woordelijk was. Hij zou daar door naar zijn wapen hebben gegrepen zonder dat er enige dreiging was. Volgens advocaat Knoops heeft O. precies volgens het boekje gehandeld en valt hem niets te verwijten. Na een pleidooi dat van negen uur 's morgens tot half vier 's middags duurde, concludeerde Knoops dat het hof niet anders kan dan O. vrijspreken. Het hof doet op 4 mei uitspraak. Een medewerker van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees kijkt toe hoe een 'verdacht' rund in een vrachtwagen wordt ge laden. Archieffoto: GPD aangetroffen. Ook niertjes, hart en melk kunnen gewoon wor den gegeten of gedronken. Sinds oktober 2000 wordt in de hele Europese Unie risicoweef sels bij runderen verwijderd. Brits rundvlees wordt sinds 1999 weer toegelaten op de markt en kan veilig worden ge geten. Voor de consumenten die elk gevaar willen uitsluiten: een be perkt risico geldt voor weefsels van runderen, zoals vlees aan het been. Dat zijn bijvoorbeeld tussenribstukken en ossen staart. Ook in de lever, zweze rik, darmen en pens kan de ziekteverwekker van BSE voor komen. In de keuken is het on mogelijk besmet vlees alsnog BSE-vrij te krijgen. den haag/anp - Iemand die de nieuwe partydrug Explosion verkoopt of bereidt, loopt het risico op een gevangenisstraf van maximaal zes jaar. Dat schrijft minister Hoogervorst (Volksgezondheid) in antwoord op vragen van de PvdA. Hij heeft de Inspectie voor de Ge zondheidszorg gevraagd om met andere opsporingsdiensten onderzoek te verrichten naar de verkoop en distributie van Ex plosion. Explosion is volgens de inspec tie een niet-geregistreerd ge neesmiddel en die mogen niet worden verkocht. De nieuwe drug te koop aangeboden in kleine buisjes met daarin vanil- leolie en methylon. Methylon lijkt zowel qua chemische structuur als qua werkzaam heid op MDMA, het werkzame bestanddeel in XTC-pillen. Vooralsnog is er weinig bekend over de werking van de drug. Deskundigen verrichten daar nog onderzoek naar. De risico's lijken vergelijkbaar met die van XTC. De nieuwe drug kwam eind vo rige maand in de publiciteit na dat radiopresentator Giel Bee- len (3FM) Explosion tijdens een uitzending gebruikteJBDe vraag naar de nieuwe drug is daarna explosief gegroeid. Vorige week meldden bedrijven die het mid del op internet te koop aanbo den, dat hun voorraad was uit verkocht. utrecht/anp - Bij een Nederlandse patiënt is de ziekte Variant Creutzfeldt-Jakob (vCJD) vastge steld. Genetisch epidemioloog prof. dr. C. van Duijn van het Erasmus Medisch Centrum in Rot terdam, houdt nog een kleine slag om de arm of de diagnose juist is. De ziekte kan pas definitief worden vastgesteld als de patiënt is overleden. Alle signalen wijzen volgens Van Duijn op vCJD. Ze wil, in overleg met de familie, niet praten over de toestand van de patiënt. Ze beschrijft de ziek te in het algemeen. Van Duijn werkt bij het Ne derlands expertisecentrum Creutzfeldt-Jakob dat is ondergebracht bij het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam. De kans dat een patiënt overleeft is erg klein. Er is geen duidelijke behandeling tegen de ziekte. Meestal sterven patiënten binnen anderhalf jaar. De ziekte slaat meestal toe bij mensen die rond de dertig jaar oud zijn. Ze is moeilijk te herken nen. In het begin heeft de patiënt last van psychi sche problemen zoals angsten en hallucinaties. Daarna treden neurologische verschijnselen op, zoals bewegings- en evenwichtsstoornissen. Uit eindelijk wordt de patiënt dement. Bij deze vari ant duurt het doorgaans twee jaar voordat de diagnose kan worden gesteld. Dit kan nadat op hersenfoto's duidelijke afwijkingen te zien zijn. Zolang die afwijkingen niet zijn waar te nemen, denken artsen vaak aan psychiatrische proble men. Er is weinig tegen de ziekte te doen. De patiënt ervaart zware pijnen door aantasting van het ze nuwstelsel. Artsen doen vooral aan pijnbestrij ding. Mensen kunnen Creutzfeldt-Jakob oplopen door transplantaties van zenuwweefsel, gebruik van besmet instrumentarium bij neurochirurgische operaties, of het eten van besmet vlees. L (advertentie) Vandaag In Editie Commercieel Kijk op onze speciale editie voor commercieel talent. fT) Vacaturekrant.nl commercieel ups testsn topianem

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3