Voor geluid kun je niet vluchten GESPREK VAN DE DAG NK kleipijproken wijkt uit vanwege rookverbod I Kroonprins bij inauguratie van paus Benedictus XVI Beatrix krijgt afdankertje van Christina en Jorge Hunebedmuseum gaat over de landsgrenzen Verkeerslawaai grootste irritatiebron Met voorbedachten rade VRIJDAG 22 april 2005 Het Dordtsche Pyproockers Gilde organiseert al jaren het Nederlands Kampioenschap kleipijproken. Om de twee jaar heeft dit NK plaats in Dordrecht. Dit jaar wijkt het gilde uit naai- Rotterdam, want de gemeente Dordrecht kan geen subsidie geven voor een openbaar evenement waar wordt gerookt. Een gemeentelijke jurist wees er op dat de gemeente geen subsidie mag geven voor een openbaar evene ment als er geen rookvrije ruimte is. Het moet immers voor iedereen toegankelijk 2ijn. Maar de kunst van het pijproken is dat de pijp zo lang mogelijk blijft branden en dus roken. Bijkomend probleem was dat de plek waar het gilde de kampioenschappen hield, hotel Bellevue, fail liet ging. „We hebben daarom maar besloten om Dordrecht te verlaten en het NK in café De Tijdgeest in Rotterdam te houden", aldus be stuurslid jan Heuzeveldt. Het heeft zondagmiddag plaats. MENSELIJK Een veiling van creaties van kunste naars en bekende Nederlanders ten bate van de hulporganisatie CHIL- DRIGHT heeft 75.000 euro opge bracht. Kunstwerken van onder an deren zanger GERARD JOLING, za kenman ERIK DE VLIEGER en mo deontwerper FRANS MOLENAAR gingen in Odeon in Amsterdam on der de hamer. De Vlieger maakte voor het goede doel een collage van negatieve nieuwsberichten die de afgelopen tijd over hem in de media zijn verschenen. Een bieder telde hier 3500 euro voor neer. Het kunstwerk dat het minst opleverde, namelijk 150 euro, was het schilde rij met tulpen van Joling. ChildRight gebruikt de opbrengst om in Kenia een opvanghuis en een school op te zetten voor uitgehuwelijkte meisjes. Foto: ANP Een Vietnam-veteraan heeft pruimta bak in het gezicht van de Amerikaan se actrice JANE FONDA gespuugd. De politie sprak over een grote hoe veelheid tabak. Met zijn daad uitte de 54-jarige Michael Smith zijn on vrede over de pacifistische, anti- Amerikaanse houding van Fonda tij dens de VIETNAM-OORLOG. Hij be laagde de 67-jarige Fonda toen zij haar autobiografie signeerde in een boekwinkel in Kansas City. Smith moest negentig minuten in de rij wachten voordat hij bij Fonda was. In een interview met de krant Kansas City Star had hij de Oscar-winnares een verraadster genoemd. Foto: EPA Amsterdamse HORECA-ondernemers vrezen een chaos tijdens KONINGINNEN ACHT als burgemeester JOB COHEN vasthoudt aan het beperkte aantal buiten- taps. De uitbaters hadden vergunningen voor in totaal 47 tappunten aange vraagd, maar er zijn er 'slechts 27 toegewezen. ,,Dat wordt dringen voor die tienduizenden feestgangers," zegt John Schraven van de Amsterdamse afdeling van Koninklijke Horeca Nederland. „We hebben het over barretjes van 2.20 meter, waar acht mensen omheen kunnen staan. Je kunt er maar twee biertjes tegelijk op tappen. Wij vrezen dat het te druk wordt rond die taps om het nog leuk te hebben. Het wordt een chaos." De ondernemers vrezen dat een tekort aan tappunten agressie in de hand werkt. Een half uur dringen om dan met een stel doodgeslagen biertjes terug te keren, daar worden mensen chagrijnig van. Een politiewoordvoerder stelt juist dat een overdaad aan bars een risico voor de openbare orde oplevert. Ondernemer ADAM CURRY moet ruim 1,8 miljoen dollar terugboeken aan de curator van zijn FAILLIETE helikopterbedrijf Rotorjet. Curry sluisde een groot deel van de op brengst van een verkochte helikop ter door naar zijn privérekening. De aangestelde curator ontdekte dit tij dens de afwikkeling van het faillis sement en spande een rechtszaak aan. De rechtbank in Amsterdam stelde deze week dat dit onrechtma tig is ten opzichte van overige schuldeisers. De rechtbank stelt dat Curry andere schuldeisers benadeel de met zijn overboeking. Weliswaar waren die er niet op dat moment, maar volgens de rechtbank zouden uitkeringsinstantie UWV en de Be lastingdienst nog wel aankloppen. Foto: ANP Kroonprins Willem-Alexander zal zondag samen met minister-presi dent Balkenende in Rome aanwezig zijn bij de inhuldiging van de nieuwe paus Benedictus XVI. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) giste ren laten weten. Volgens de RVD heeft de aanwezig heid van de Prins van Oranje niets te maken met de kritiek die alom is ge uit op het ontbreken van het Neder landse koningshuis bij de begrafenis van paus Johannes Paulus II. Een woordvoerder van de RVD stelt dat het sinds 1978, toen paus Paulus VI overleed, steeds zo is geweest dat Nederland een hogere vertegen woordiging stuurde naar de introni- satie van de nieuwe paus dan naar de begrafénis van de overleden kerk vorst. „De regering vindt nog steeds dat er een goed besluit is genomen omtrent de begrafenis van Johannes Paulus II", aldus de woordvoerder. „Ditmaal is de minister-president Jaap van de Merwe Cabaret: sociale chirurgie onder narcose van de humor naar de begrafenis geweest. Het past in de sinds 1978 gevolgde lijn dat nu de Prins van Oranje bij de inhuldi ging is. Prinses Maxima gaat niet mee", zegt de woordvoerder van de RVD. „De koningin, die zich ook in haar werk gesteund weet door het geloof, respecteert ieders godsdienst en le vensovertuiging. Ze heeft uiteraard waardering voor de belangrijke rol die de overleden paus heeft ge speeld", meldt de RVD op haar web site. De RVD betreurt de suggestie die is ontstaan dat de koningin geen respect zou hebben betoond voor de overleden paus en de katholieken in Nederland. Op het ontbreken van de koninklijke familie bij de uitvaart van Johannes Paulus II is zeer veel kritiek geleverd. Oud-premier Van Agt noemde het wegblijven zelfs een „affront" voor het katholieke volksdeel in Neder land, hoewel onder zijn premier schap ook geen Oranjes naar de be grafenissen en intronisaties in Rome afreisden. Alle andere vorstenhuizen ter wereld stuurden wel een verte genwoordiging. De Britse kroonprins Charles schoof zijn huwelijk met Ca milla Parker-Bowles er een dag voor op. Maar de Nederlandse regering vond het land adequaat vertegen woordigd in de persoon van minis ter-president Balkenende en blijft volgens de RVD bij die mening. "Vivat Oraenge', het schilderij van Jan Davidsz. de Heem dat de Ver eniging Rembrandt wil kopen als jubileumcadeau voor koningin Beatrix, blijkt al eerder in konink lijk bezit te zijn geweest. Haar zwager, Jorge Guillermo, heeft het schilderij na zijn scheiding van prinses Christina in 1994, via een kunsthandel in Londen verkocht. De toenmalige koper heeft het doek, dat sinds gisteren te zien is in het Rijksmuseum in Amster dam, weer doorverkocht aan een Zwitser, die het nu op zijn beurt voor 800.000 euro aanbiedt. De Vereniging Rembrandt probeert bij bedrijfsleven en bevolking geld los te peuteren om het schilderij te kopen. De club vindt dat het werk van De Heem 'vanwege de kwaliteit en de historische betekenis' moet wor den aangekocht voor het Neder lands openbaar kunstbezit. De koningin krijgt het schilderij, dat tien jaar geleden dus al bij haar jongste zus in villa Eikenhorst in Wassenaar aan de muur hing, dan ook niet privé: het moet op paleis Het Loo komen te hangen. Het bijzondere werk, rond 1670 gemaakt als solidariteitsverklaring met de Oranjes, is door Jorge Guillermo niet met de inboedel van hun woning in Wassenaar bij Sotheby's in Amsterdam aange boden, maar in Londen. Het is ook bij een Londense kunsthan delaar, Johnny van Haeften, waar de Vereniging Rembrandt het schilderij vorig jaar heeft gevon den. 'Vivat Oraenge' blijft tot 16 mei in het Rijksmuseum te zien. GPD Vivat Oraenge. Foto: GPD Het nieuwe Hunebedcentrum in Borger, dat op 28 april de deuren opent voor pu bliek, wil het museum gebniiken om Di the te promoten. Het museum laat niet leen de bezoekers kennis maken met he fenomeen hunebedden, ook wil het een trum de overige archeologische vondste in Drenthe onder de aandacht brengen. Sterker nog, het museum kijkt over de grenzen en gaat een samenwerking met onze oosterburen aan, die 52 hunebedd op de Hündsrück koesteren. Het nieuwi ruim zeven miljoen euro kostende, mus um bestaat uit twee gebouwen. Het is 01 worpen door het architectenbureau Aid 1 en Hennie Van Eyck. Het oorspronkelijk museumgebouwtje ondergaat een renoi tie. De bezoekers die in het nieuwe mus um komen, beleven hoe de Drenthen 551 jaar geleden leefden. Met het aantal evenementen in Nederland stijgt ook het aantal klachten over geluidshinder. Ge meenten proberen klachten te be perken door omwonenden bijtijds te waarschuwen. Maar een echte oplossing is het niet. „Geluid is ter reur." Jan Kramer van de Nederlandse Stichting Geluidshinder weet het nog goed. Vroeger, mijmert hij. Vroeger, toen hij als kind rond- banjerde bij de Vlaardingse vlag getjesdagen, stond in een hoek op een zeepkistje een vrouw te zin gen. Het publiek kroop dicht op een om haar te kunnen verstaan, zo zacht was het. „Nu wedijveren bands bij evenementen om aan dacht", zegt Kramer. „De een produceert nog meer geluid dan de ander." Niet iedereen is daar blij mee. Gemeenten bepalen zelf hun eve- nementenbeleid. Ze moeten zelf beslissen wat het maximale ge luidsniveau wordt en hoe klach ten zijn te voorkomen. Dat is niet eenvoudig, weten ze bij de NSG. Een belangrijk onderwerp, want het aantal evenementen neemt toe. Gemeenten hebben ze nodig. Ze trekken bezoekers en de kassa rinkelt en de gemeente wordt op de kaart gezet. Met talloze maat regelen, zoals een eindtijd voor een feest en een rem op het ge luidsniveau, proberen gemeenten overlast te voorkomen. Vaak te vergeefs: het aantal klachten over geluidshinder lijkt toe té nemen. De NSG rept zelfs van twee mil joen Nederlanders die er last van hebben. Je kunt een klachtenlijn in het le ven roepen, zoals in Amsterdam. Het voorkomt rechtszaken, is daar de ervaring. „Maar het neemt het lawaai niet weg", zegt een woord voerster van de Stichting Bestrij ding Akoestische Milieuvervuiling (BAM). Wie klaagt, vindt zij, heeft gelijk: „Er wordt nog wel eens ba dinerend gereageerd op klachten over het lawaai. Maar dat is onte recht. Harde muziek is niet zo on schuldig als het lijkt." Ze vertelt hoe lawaai aantoonbaar kan leiden tot klaplongen. Dat bo vendien in Nederland jaarlijks 30.000 jongeren gehoorproble men krijgen als gevolg van harde muziek. En hoe twee miljoen Ne derlanders sowieso al slechtho rend zijn geworden. Soms leidt de muziek tot een piep in het oor. Eentje die zo gekmakend kan zijn, dat er mensen zijn die er zelf moord voor pleegden, weten ze bij BAM. „Geluid is dus niet on schuldig. Niet voor niets gebrui- Foto: Ton Kastermans ken landen als de Verenigde Sta ten harde muziek als martelme thode." BAM vindt: demp het volume. Iets dat technisch goed kan, weten ze bij Q-audio, een bedrijf uit 's-Her- togenbosch dat geluid verzorgt bij evenementen. „Met technische middelen is het geluid zo te rich ten dat bezoekers van eên evene ment uit hun bol kunnen gaan, terwijl de buren er veel minder last van hebben." Pas dat toe, ver zucht BAM: „Want geluid is ter reur. Je kunt er niet voor vluch ten." Edine Wijnands Nederlanders ervaren verkeerslawaai als de groot ste geluidshinder. In 2003 hadden 3,7 miljoen mensen daar last van, blijkt uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM.) Vliegtuiglawaai staat op de tweede plaats, direct gevolgd door herrie van de buren. Ook la waai van bedrijven vormt een flinke bron van er gernis. Een goede nummer vijf is de lawaaiover last van recreatie. Zo'n twee miljoen Nederlanders ondervinden daar flink wat last van. Kermissen, horeca, popfestivals, braderieën, Koninginnen acht of andere grootschalige evenementen kun nen voor omwonenden een gek makende bron zijn van irritatie. Een optreden van een popgroep veroorzaakt al gauw 110 decibel (dBA), evenv 'gj als een flinke cirkelzaag. Een middelgroot eve rar ment levert al snel 80 tot 85 dBA lawaai tegen gevels van woonhuizen'. Wie drie kwartier of 1 ger geluid van 90 dBA ervaart, loopt al kans 0 blijvende gehoorschade. Dat is bijvoorbeeld 1 geval bij het geluid van een zeer zware vracht gen. Erger is het gesteld bij het geluid van eer laaghangende helikopter (100 dBA) of pneum sche boor (120 dBA). Dergelijke lawaaibronnt bevinden zich in het gevaarlijke gebied van k Br op gehoorschade. De absolute pijngrens ligt v 140 dBA en is vergelijkbaar met het geluid vai straalmotor op 25 meter afstand. Er zijn heel wat boeken in omloop die van dienst kun nen zijn bij het overleven in de grote boze wereld. Een willekeurige dwarsdoorsnede: 'Onthaasten in dertig stappen', 'Ontwikkel uw zesde zintuig', 'De huis-, tuin en keukenwijzer voor niet giftige paddestoelen', 'Het leef voor jezelf basisboek werkboek' en'Hoe te winke len als je rood staat'. Fantastisch! Voor slechts 9,95 euro haal je meer uit je werk, voor 4,90 wordt je elke dag een beetje brutaler en voor een luttele 17,95 kun je denken en voelen wat je wil. Ik kan alleen geen fitting monteren aan de losse draad jes die al een jaar in mijn halletje bungelen, waardoor iedere bezoeker verwoedt met de lichtschakelaar zit te scratchen. Ik heb geen verstand van verzekeren, ik ben niet bij machte een broek eigenhandig in te korten, ik weet niet hoe je een doorgeslagen stop moet vervangen of hoe ik een back-up van mijn computerbestanden op deserver moet zetten. Ik zou het allemaal wel willen kunnen, maar dat blijft bij een gedachte. Die van 17,95 is dus alvast weggegooid geld. 24. Het eerste etmaal van mijn leven heeft het laatste uur geslagen. En wat heeft de spelende vrouw geleerd? Veel dingen die ik alweer ben vergeten. Ik kon ooit punniken en breien, ik had technica-tien les en heb heel wat gefiguurzaagd. Ik heb leren zwemmen, fiet sen, zeilen, paardrijden, skiën en autorijden. Ddt na alle praktische basisdingen, als lezen, schrijven, veters strikken en klok kijken. Maar het is nóóit genoeg. Iedere dag kom ik tot de ont dekking dat ik iets niet kan, wat ik misschien wel zou moeten kunnen, of waarvan de noodzaak zich plots klaps aandient. Het lijkt heel tegenstrijdigI weet, hoe meer ik besef dat ik heel veel niet 1 hoe meer ik niet weet. Een achterstand die groter wordt, naarmate ik mijn best doe hem in te halen. Tijd is een factor. Eens te meer blijkt dat ook in dit ge val keuzes je leven bepalen. Alle keuzes. Boeken, hob by's, vrienden, studie. Iedere stap die je zet, bepaalt de vorm van kennis die je opdoet en begrenst tegelijkertijd je mogelijkheid om andere kennis op te doen. Op zich is dat geen ramp, prioriteiten stellen is ook iets wat je moet leren. Noodzaak is ook een goede leerschool. Daarom kan ik wel, tot op zekere hoogte, mijn fiets re pareren, maar bleek pas sinds kort dat ik geen stoppen kan vervangen. Simpelweg omdat ik het nooit heb hoe ven doen. Geen prioriteit. Totdat ik in het donker zat, ineens ook niet meer kon koken en bedacht dat ik er verdraaid weinig aan had dat ik wel weet hoe het taal- verwervings-mechanisme bij kinderen tot zeven jaar verloopt. Het idee dat het grootste deel van mijn studie hoogstivaarschijnlijk overbodige kennis bevat, is gezien de onderwerpen en complexiteit van de stof, in zekere zin een opluchtingen aan de andere kanteen ondrage lijk frustrerend gevoel van tijdverspilling. En niet alleen op die manier. Behalve de keuze voor be paalde kennis, heeft kiezen voor kennis in het alge meen als gevolg dat andere dingen onbenut blijven. Een zonnige dag, bijvoorbeeld, die er vanachter het raam in de universiteitsbibliotheek kwaadaardig onbe zorgd bij ligt. De verleidelijke lichtval van een zonne straal op een opengeslagen boek is moeilijk te weer staan. Ze dringt zich in al haar schaamteloze vrijblij vendheid aan me op en zet het nut van kennis in de schaduw. Ook op sociaal niveau is kennis een vriend en een vijand. Mee kunnen praten, op de hoogte zijn en iets zinnigs te melden hebben, is geen overbodige luxe voor een goed gesprek. De vraag is: wanneer diént dat gesprek plaats te vinden? Colleges volgen, stu deren en werken vreten tijd, dus voor gezellig eten met vrienden is in mijn agenda weinig plaats. Dat is vol te houden, omdat ik weet dat dit het moment is om kennis op te doen. En ik ben ervan overtuigd dat het mij gelukkig maakt. Maar zou ik niet net zo gelukkig zijn als ik zeker wist dat ik alle huis-tuin-en-keukenproblemen eigenhandig zou kunnen oplos- f sen? Misschien. Voor 9,95 euro heb ik 'Geluk in eigen hand'. Heb ik daarmee dan ook antwoord op al mijn vragen? Nee, want kennis is bij uitstek het antivoord op een vraag die nog niet gesteld is. Wat betreft mijn gebrek aan kennis, kennen en kunnen, heb ik me in middels bij één ding neergelegd: ik kan niét in de toekomst kijken. Reageren? reacties_op_column@hotmail- *W< »-I op wor ven ief e fm< in{ rad \d\ in HG - •chij nisti !ake eno ren ijke riesl oste arnt 'erta an e it Fr heb rersi

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2