KUNST CULTUUR Virtuoze eenvoud van een pottenbakker Dichterbij het uiterlijk kun je niet komen 'Blijven aan Middelstegracht is beste en goedkoopste oplossin De kunst van h( Japans timmere Huilerig verhaal me een opdringerige morf vrijdag 22 april 2005 Rita Reys. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Jubileum Dutch Swing College den haag - De Dutch Swing College Band viert haar 60-jari- ge bestaan met een groot con cert in de Philipszaal in Den Haag op 11 mei. Tijdens het concert treden bekende arties ten als 'Europe's First Lady of Jazz' Rita Reys, klarinettist Mr. Acker Bilk en trompettist Kenny Ball op. De Dutch Swing Colle ge Band begon op 5 mei 1945 als een amateur-gezelschap. Toenmalig bandleider Peter Schilperoort wilde Nederland kennis laten maken met de mu ziek van zijn bevrijders. De band is zeer succesvol, mede dankzij de eigen arrangemen ten, interpretaties en composi ties. De laatste vijftien jaar staat het orkest onder leidng van Bob Kaper, die zelfs al bijna veertig jaar lid is van de band. Jan Brokken wint ICODO-prijs utrecht - Jan Brokken heeft met zijn roman 'Mijn kleine waanzin' de ICODO-prijs 2004 gewonnen. In dit boek be schrijft Brokken aan de hand van persoonlijke lotgevallen een halve eeuw Nederlandse geschiedenis. De ICODO-prijs is een initiatief van de Stichting Informatie- en Coördinatieor gaan Dienstverlening Oorlogs getroffenen (ICODO). Ze wil jaarlijks een film, een toneel stuk, een tv-productie of een publicatie bekronen die laat zien hoe geweldservaringen kunnen doorwerken op het in dividu en op de sociale omge ving. Prijs voor Danstheater Amsterdam - Het Internatio naal Danstheater heeft als eer ste niet-Hongaarse gezelschap de Hungarian Dance Award ge wonnen. De prijs, een bronzen beeld, wordt op 1 mei uitgereikt in het Operetta Theater van Boedapest. De Hungarian Dance Award wordt sinds 1993 toegekend door het magazine Dance Art en was tot nu toe al leen bestemd voor gezelschap pen uit Hongarije zelf. Dit jaar is het een Europese prijs gewor den. Het Internationaal Dans theater is vereerd dat het de eerste niet-Hongaarse winnaar in de categorie 'folkloristische dans' is geworden. Top uitgeverij Spectrum weg den haag - Het blijft roerig in de Nederlandse uitgeverswe reld. Na tal van eerdere 'verhui zingen' van redacteuren en schrijvers van de ene uitgeverij naar de andere, verlaten nu uit gever Henk ter Borg en de re dacteuren Pieter de Bruijn Kops en Ton van Luin hun uitgeverij Het Spectrum. Gedrieën stap pen ze begin juni over naar de nieuwe, recentelijk door Derk Sauer van de grond getilde uit geverij Nieuw Amsterdam. Ter Borg werkte niet minder dan 26 jaar bij Het Spectrum. Overzichtstentoonstelling van het werk van Gerrit de Blanken in De Lakenhal door Ad van Kaam leiden - In het begin van de vori ge eeuw kende Leiderdorp langs de Oude Rijn en de Does een bloeiende aardewerkindustrie. Een van de belangrijkste verte genwoordigers daarvan was Ger rit de Blanken (1894-1961). Diens zoon Gerrit jr. deed recentelijk een omvangrijke schenking aan De Lakenhal. Als dank daarvoor én vanwege de verschijning van een monografie is er in het mu seum een overzichtstentoonstel ling van het leven en werk van deze 'virtuoze' pottenbakker te Eén van de aardigste stukken op de expositie is niet een vaas, schaal of schenkkan, maar een schilderij. Het is van de hand van dorpsgenoot Jan Roeland- se, exponent van de Leidse School. Het toont Gerrit de Blanken achter de draaischijf in zijn pottenbakkerij aan de Doeswerf. Het is alles bij elkaar - schilderij en pottenbakkerij - de perfecte afspiegeling van het artistieke klimaat zoals dat langs de boorden van de Rijn heerste in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw. Dat waren moeilijke jaren. Het was crisistijd. Materialen voor het glazuren en brandstof om de pijp rokende te houden, wa- Twee schalen van Gerrit de Blanken, zo fraai vormgegeven en zo prachtig geglazuurd datje er niet aan moet denken ze te gebruiken. Publiciteitsfoto ren schaars. Het viel niet mee voor een zelfstandig onderne mer met kunstzinnige inspira ties om het hoofd boven water te houden. Typerend is de brief die Gerrit de Blanken in die tijd schreef aan de koningin. Hij bood aan een speciale schaal voor Hare Majesteit te maken. 'Omdat', zo liet hij fijntjes we ten, 'hij toch niets anders om handen had'. Deze curieuze 'bedelbrief is bewaard geble ven. Ligt uiteraard in de vitrines van de tentoonstelling. Naast deze artifacten over heerst op de expositie vanzelf sprekend het aardewerk. Vooral natuurlijk van de hand van Ger rit de Blanken, maar ook van tijdgenoten als Lanooij, Brou wer, Zaalberg en Lebeau. De 120 stuks aardewerk bieden een fraai overzicht van wat er in die tijd in Nederland op keramisch gebied werd gepresteerd. Want dit waren toen de toonaange vende namen. Toegepaste kunst. Dat is wat het is. Het zijn zonder uitzon- beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: 'Skin-deep', foto's van Daniëlle Kwaaitaal, Carla van de Puttelaar, Martine Stig, Ari Versluis Ellie Uyttenbroek en Krystyna Ziach. Te zien: tot en met 31/5, dagelijks 8-20 uur, galerie Leids Universitair Medisch Centrum, Albinusdreef 2, Leiden. Mensen zijn uniek en verschil lend, maar tegelijkertijd lijken ze sterk op elkaar. Dat is al thans de conclusie die je kunt trekken uit de fotografie van Ari Versluis en Ellie Uyttenbroek, te zien in de galerie van het Leids Universitair Medisch Centrum. Samen met vier andere fotogra fen exposeren zij een aantal werken waarin het uiterlijk van mensen centraal staat. Versluis en Uyttenbroek expo seren de meeste foto's, name lijk acht, die bovendien door hun grote formaat sterk aanwe zig zijn. Op het eerste gezicht ontstaat daardoor de indruk dat de tentoonstelling vooral om hen draait. Maar dat is slechts schijn. Juist door de combinatie met het werk van Daniëlle Kwaaitaal, Carla van de Putte laar, Martine Stig en Krystyna Ziach krijgt de tentoonstelling meer diepgang. En wordt dui delijk waarom deze foto's zijn samengebracht. Versluis en Uyttenbroek por tretteren mensen die een aantal dingen met elkaar gemeen heb ben. Bijvoorbeeld hun kleding, haardracht, leeftijd en sociale achtergrond. Met die foto's stellen zij series samen van tel kens twaalf portretten, keurig naast en onder elkaar afge drukt. Zo zien we bijvoorbeeld twaalf jongens met ontbloot bovenlijf die allemaal hetzelfde kapsel hebben en waarvan de meesten een kettinkje of oor bellen dragen. Voor een ander werk werd een aantal dames van middelbare leeftijd in strandkleding gefoto grafeerd. Enzovoorts. Het zijn typen die iedereen eigenlijk wel kent, maar waarvan we ons pas bewust worden als we er veel van bij elkaar zien. Tegelijker tijd maken de foto's nog iets anders duidelijk. Namelijk dat ook van ons eigen type talloze exemplaren rondlopen, waar van moeiteloos zo'n zelfde serie gemaakt kan worden. Ook de vier andere fotografen laten zich inspireren door de buitenkant van mensen. Erg mooi is de serie die Martine Stig maakte van zeven blozende jonge vrouwen. Hier zien we wat emoties met ons uiterlijk kunnen doen. Carla van de Put telaar maakt bijna voelbaar wat het is om aangeraakt te worden. Zij fotografeert vrouwen die heel voorzichtig hun eigen li chaam aftasten. Daniëlle Kwaaitaal doet ongeveer het zelfde, maar dan met water. Haar zwemmende vrouwen be vinden zich in een schimmige wereld, die hun lichamen doet veranderen. Zeer fraai is tenslotte de foto Martine Stig, uit de serie 'Bloos'. Foto: courtesy Motive Gallery die Krystyna Ziach maakte van een rug bedekt met zweetdrup pels. Beeldvullend en van zeer dichtbij gefotografeerd zien we dering gebruiksvoorwerpen. Schalen, schenkkannen, vazen, borden, ja zelfs eierdopjes. Maar zo fraai vormgegeven en zo prachtig geglazuurd dat je er niet aan moet denken het te ge bruiken voor de functie die het oorspronkelijk heeft. Hoog en droog wegzetten, ver buiten het bereik van kinderen houden en uitsluitend vanaf een veilige af stand bewonderen. Een prachtig voorbeeld is een mokkakopje, zo flinterdun ge draaid dat je er bijna doorheen kunt kijken. Het is aardewerk, maar fijn als porcelein. Gerrit de Blanken won met het ont werp de gouden medaille op de Wereldtentoonstelling in Parijs in 1937. „Die dingen zetten hem apart", zegt Claudia Thunnissen, co auteur van de monografie, „het glazuur, het frêle en het sierlij ke. Hoogst opmerkelijk als je het afzet tegen de tijd waarin hij zijn mooiste dingen maakte. Crisis en oorlog. En toch, als je er nu hier in het museum zo te genaan kijkt, is wat opvalt aan zijn ontwerpen dat ze tijdloos zijn. Heel bijzonder." Virtuoze eenvoud, Gerrit de Blanken, pottenbakker uit Leiderdorp - tot en met 21 augustus 2005. De Lakenhal, Oude Singel 28-32 Leiden. Openings tijden: dinsdag tot en met vrijdag 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag 12.00-17.00 uur. Het boek van Claudia Thunnissen en Rob Sperna Weiland is verkrijgbaar in de museumwinkel voor 29,95. concert recensie Dick van Teylingen Yamoto in concert. Gehoord op 21/4, Stadsgehoorzaal, Leiden. Japanners verstaan de kunst om iets onbenulligs tot kunst te verheffen. Iets waarvan wij den ken dat het onbenullig is, dan. Papiertjes vouwen, thee drin ken, bloemen in een vaas zetten - laat een Japanner het doen en het wordt smaakvol en verant woord. Zeer benullig. Dit geldt ook voor op een trom mel slaan. Begin jaren negentig kon het westen kennismaken met groepen als Ondekoza, hun uitgestrekte verzameling trom mels en de manier waarop die bespeeld werden: met buiten gewone energie, concentratie en toewijding. Ook Yamato staat in die traditie van lang en fanatiek trainen om meester te worden in je activiteit. En dat is hier trommelen. De groep be staat een jaar of tien en speelde alles bij elkaar opgeteld voor meer dan een miljoen mensen op alle continenten. In Neder land hebben ze een flinke speellijst, tot september spelen ze in tien landen. "And then we will to USA", meldt de website hoopvol. Vijf mannen en vijf vrouwen sloegen gisteren de uitverkoch te Stadsgehoorzaal met verba zing over wat er allemaal te be reiken is met ritme, gelijkheid, timing en snelheid. Dat is de basis. Daarnaast zijn er nog heel wat andere elemen bijdragen aan de show. zichtsuitdrukking ('diti klap en ik ben er trots 0 stapjes en dansjes, kret keurig gelijk), dramatist lichting (met en zonder acrobatiek met trommi to) mime, verrassende handelingen, clowneriq harmonische rangschik mensen en trommels (i zonder bloemen), inter met het publiek, chore; tjes voor armen en stok kleine toneelstukjes. Te kaar opbieden, bijvoorl elkaar voor het lapje ho Afgetraind vakmanscha humor, dat is het succe Yamato. Het publiek kl een slag in de rondte er zich meeslepen door df uitvoerder. Voor de afwisseling wo wat andere instrument zet. Een man komt op bekkentjes (misschien wel pannendeksels van nees), en haalt daar eei sende variatie aan klan Twee vrouwen spelen op een soort Japanse b ziet hoeveel verstand ik f heb). Een mooie aanvu maar altijd spelen de ta '1 Japanse trommels) de rol. Complexe ritmes, ii kelde overgangen, het 1 e maal geen moeite te ko0 de drummers kijken daa of meppen op tromme lerleukste is dat er op a bedenken is - een mooei gangspunt. Alles kan ki als je het maar met gen zet en liefde doet. Pl ij huid, poriën, moedervlekken en ontelbare druppeltjes. Van wie deze rug is doet er niet toe. Het gaat de fotografe puur om het weergeven van een lichamelijke sensatie. Dichterbij het uiterlijk van een mens kun je niet ko men. theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: Chopin - Chanson de Daniël. Een muzikale voorstelling van Herman van Veen. Met: Truus te Selle, Lilja Hermannsdóttir en Frédérik Steenbrink. Gezien: 21/4, Schouwburg, Leiden. De geschiedenis van een gek, dat beoogt 'Chopin - Chanson de Daniël' te zijn. Herman van Veen bedacht voor drie van zijn pupillen een voorstelling waar in een pianist zijn zoontje, zijn geliefde en vervolgens zijn ver stand verliest, maar veel meer dan een huilerig verhaal met een opdringerige moraal weet hij er niet van te maken. Wie echt leeft voor echte kunst, moet dat privé duur betalen. Nou, dat risico loopt Van Veen zelf niet. Het dunne script over de drie hoeksrelatie tussen twee vrou wen en een man, waarbij de in- breekster in het huwelijk tevens een boosaardige recensente is, bevat weinig tekst en die hangt aan elkaar van clichés. De dia logen laat Van Veen grotendeels weg. De handeling moet wor den afgeleid uit vage mime in een quasi-filmische montage. Die wordt begeleid door een aantal 'veelzeggende', te muziekfragmenten, pin zelf natuurlijk, ma;m van Joni Mitchell, Moz zelfs Leonard Bernstei^3 muziek moet het verhae ken. Want de spelers li geenszins. Truus te Selle als de mi heeft de meeste tekst. als enige ook de naam goed uitspreken en zij 1 B gen de klippen op acte ze niet weet dat de pati ze in de inrichting moe ken, ooit door haar de - geschreven is en dat ze dels samenwoont met vrouw. Zij houdt zich c dat werkt heel goed. Lifej mannsdóttir heeft aam minder talent. Zij kan je dansen, maar dat ho verhaal behoorlijk op. Steenbrink als de gekki die zich inbeeldt Chop zijn, heeft de rotste rol. moet betekenisvol raai en daarmee diepte in stelling brengen. Maar het allerzieligst i: gel, die er voor spek ei bij staat. Alleen zijn pedaal wor( drukt, het geluid komtl bandje. Het tekent de het jatwerk en de mati tentie waarmee Herm; Veen een gemakzuchl stelling fabriekt. Gebruikers Muziekhuis broeden op indienen van schadeclaim door Herman Joustra leiden - De gemeente mag het dan als te duur bestempelen, verbou wing van het Muziekhuis is de beste én goedkoopste oplossing om de huidige problemen van geluidsover last en brandonveiligheid te lijf te gaan. Dat vinden het bestuur van de gelijknamige stichting die het pand aan de Middelstegracht beheert, ge bruiker de Leidse Vereniging van Popmuzikanten en de tot voor kort beoogde gebruiker Cultureel Cen trum de X. Alternatieven als het tij delijk gebruikmaken van het LVC zo als de gemeente voorzichtig opper de, wijzen zij vooralsnog van de hand. „Aan de Middelstegracht blij ven kost het minst." Twee rédenen voerde de gemeente Leiden, eigenaar van het gebouw, onlangs aan om de concertfunctie van het Muziekhuis aan de Middel stegracht te schrappen: het gebouw voldoet niet aan de veiligheidseisen van de brandweer en de geluidsiso latie is onvoldoende. Om die proble men uit de wereld te helpen zou een bedrag nodig zijn van 600.000 euro. En dat vindt de gemeente te veel. Het aanbrengen van een goede ge luidsisolatie is heel goed mogelijk voor een lager bedrag, denkt de LVP. De vereniging onderwierp het ge bouw samen met een aannemer aan een bouwkundige inspectie om te bepalen waarom de geluidsisolatie Een muzikaal optreden in de concertzaal van het Muziekhuis, O-bus. De gemeente is van plan de concertfunctie van het gebouw aan de Middelstegracht te schrappen. Archieffoto: Taco van der Eb onvoldoende is. tiet gebouw bestaat platen, zo schetst Rob Meere van de chanische geluidstrillingen, waarbij grofweg uit een stalen geraamte van vereniging de situatie. „De hele con- de betonnen platen fungeren als een binten met daartussen betonnen structie heeft daardoor last van me- membraan. Een simpele oplossing is het plaatsen van rubberen delen tus sen de binten." „Maar het grootste lek zit in de con certzaal, in Q-bus. Een van de mu ren is daar maar voor 70, 80 procent geïsoleerd. De rest van de muur iso leren is hier de meest voor de hand liggende oplossing. Wat dat kost is nog niet duidelijk, omdat het hier een verkennend onderzoek betrof. Maar het door de gemeente ge noemde bedrag van 5 ton is buiten proportioneel", meent de LVP. Voorzitter Johan Andree van het Muziekhuis voegt er aan toe dat het aanbrengen van extra geluidsisolatie geen garantie is voor het uitbannen van geluidsoverlast. „Je kunt pas zeggen of een isolatie goed werkt als je die hebt aangebracht. Maar ik heb wel het idee dat het pand, voor min der geld dan de gemeente denkt, goed en effectief is op te lappen." Verhuizen naar een andere plek is voor Andree vooralsnog geen reële optie. „Bereikbaarheid is belangrijk voor een Muziekhuis, anders is het niet levensvatbaar, dan blijft het pu bliek weg. Het Muziekhuis hoort in het centrum thuis. Hier blijven is dan het goedkoopst." „Verhuizen kost ook geld. Daar komt bij dat je elders in de stad tegen de zelfde problemen aanloopt. Leiden heeft geen geschikte panden waai' muziek kan worden gemaakt. Dat betekent dat je een nieuw te betrek ken gebouw ook brandveilig moet maken en voorzien van een goede geluidsisolatie." Een tijdelijk verblijf in het LVC, dat dan de programmering gedeeltelijk zou moeten overnemen, is niet re- eel, vindt Andree. „Al was het maar omdat dat pand ook niet aan de ge- luidseisen voldoet. En de huur die wij aan het LVC zouden moeten be talen, kunnen wij niet ophoesten", reageert voorzitter Theun Kohlbeck van de LVP. „Daar komt bij dat wij dan onze barinkomsten zouden mis sen. En dat is nu juist de kurk waar op onze vereniging drijft." Mocht de gemeente definitief een streep zetten door de concertfunctie van het Muziekhuis, dan kan zij re kenen op een stapel schadeclaims, zeggen de betrokkenen. Andree: „We bereiden juridische stappen voor. De problemen zijn niet aan ons te wijten. We hebben misschien al zelf een halve ton geïnvesteerd in het pand, ondermeer in het verbou wen van de bar en isolatie van het podium. Bovendien moeten we straks concerten afgelasten en ar tiesten en boekingsbureaus een schadevergoeding betalen, of de concerten wel door laten gaan en dan dwangsommen betalen voor de geluidsoverlast. Nou, die rekeningen gaan rechtstreeks naar de gemeen te." Kohlbeck: „We hebben nog tot 2008 afschrijvingen in dit gebouw." Ook Cultureel Centrum De X broedt op het indienen van een schade claim. Op aandringen vai meente is De X vertrokke Volkshuis en heeft het zijn nomen in het Muziekhuis reert Sinan Céngiz. „In al daarvan hebben we een ka jt* trokken dicht bij het Muziel hebben al een aannemer j,. keld voor een verbouwing Muziekhuis en nu dreigt de huizing niet door te gaan. B hebben we al maanden gee 10( sten, omdat we zonder e niets kunnen organiseren.' Cengiz zegt de politieke p Leiden te willen mobiliserf wethouder van zijn plani houden. „De partijen zijn b naar een oplossing te zot hebben we gemerkt tijden ste commissievergadering. ten wat hun mogelijkhedei ternatieven zijn. Of ze berei geld te vinden voor de vei Of het nu om acht ton ga twee miljoen. Het gaat 01 jt reidheid. Als die er niet is, op." Kohlbeck beaamt dat: „D moet vaststellen dat een ii in het Muziekhuis nodig is vesteren betekent dat een M ne podia een nekschot k moet wel zeggen dat ik blij v wethouder Hessing. Hij gee ej^ blemen toe en zegt dat die 1 zijn door de gemeente. Hi leen niet hoe hij het moet 0 j h<

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22