Spyker: Kwart minde auto's gestolf brengt toekomstauto een stuk De jammerlijke ondergang van een heer van stand GM dichterbij Total in het spo< van de concurred Auto Heemskerk filmster en winstmaker Startonderbreker rukt op &Wiel vrijdag 22 APRIL 2OO5 M. M mam1 redactie: Pete! (advertentie) UW NISSAN DEALER sinds 1972 Larnmenschansweg 128, 2321 HX LEIDEN. Tel.: 071-53 Alkemadelaan 1. 2371 EX ROELOFARENDSVEEN Tel.: 071 -331 28 66 www.autoheemskerk.com meer nodig en werkt een brake- by-wire systeem zonder rem vloeistof. Een auto als de Sequel -hij is overigens wel 2170 kilo zwaar- biedt volgens General Motors de middelen om een aantal grote maatschappelijke proble men het hoofd te bieden, zoals het verminderen van auto-uit laatgassen, de overstap naar hernieuwbare en stabiele ener- gievoorraden en het beperken Wakkere auto mobilist bepaalt lot motorrijder Amerikaanse sportwagens wezep - Eigenaren en liefheb bers van de Chevrolet Corvette, Chevrolet Camaro en Pontiac Firebird komen morgen in We zep bij elkaar voor de seizoens opening van Stingray '82. Zo heet de vereniging, met ruim 600 leden de grootste in zijn soort in Nederland. Nagenoeg alle leden hebben één of meer vah deze Amerikaanse sportwa gens. Meer dan 200 auto's wor den vanaf 13.30 uur verwacht op het parkeerterrein achter ca fé-restaurant Coelenhage, Zui derzeestraatweg 486 in Wezep. Ook zijn er stands met onder delen, accessoires, etc. Meer info: tel. 038 3763 485. Fiat investeert in Brazilië lijnden - Fiat gaat tot 2007 ruim 380 miljoen euro investeren in Brazilië. Dat gebeurt om de po sitie op de Zuid-Amerikaanse markt te versterken. Topman Sergio Marchionne van Fiat heeft gezegd dat de investerin gen erop gericht zijn om inno vatieve technologieën te ont wikkelen in de fabriek te Betim iri de staat Minas Gerais. Voor Fiat is Brazilië de op één na grootste markt wereldwijd. Het merk is er marktleider. door Peter Lodewijks zeewolde - De Spyker C8 Lavio- lette gaat een prominente rol spelen in de nieuwe film Basic Instinct 2: Risk Addiction. Ook hoopt het Nederlandse merk vol gend jaar winst te maken, als ge volg van een samenwerking met constructeur Karmann. Spyker sloot onlangs een over eenkomst met de filmprodu cent van Basic Instinct 2. De opnames van de film, met Sha ron Stone in de hoofdrol, be ginnen in mei. Het resultaat zal volgend jaar in de bioscoop te zien zijn. Het is niet voor het eerst dat een autofabrikant zijn model promoot via het witte doek. Wie herinnert zich niet de BMWs van James Bond en de Volvo's van The Saint. En recent bouw de Audi zelfs een geheel nieuwe auto, de RSQ (Rescue), speciaal voor een optreden in de film 'I Robot'. Deze futuristische wa gen was in februari nog te zien op de Amsterdamse AutoRai. Ook Spyker was prominent aanwezig op de autotentoon stelling in de hoofdstad. Het prestigieuze merk verwacht dat 'de kasstroom van de onderne ming vanaf begin 2006 positief Er was bepaald geen gebrek aan belangstelling bij de Spyker-stand op de AutoRai in februari. Foto: Peter Lodewijks is', ofwel dat er meer geld bin nen komt dan dat eruit gaat. Dat is een direct gevolg van een productieovereenkomst die Spyker heeft gesloten met de Duitse carrosseriebouwer Kar mann. Deze samenwerking zorgt voor verbetering van de productiecapaciteit waardoor de kostprijs per auto 'aanzien lijk' omlaag gaat, aldus Spyker. Karmann gaat het chassis en koetswerk leveren voor de C8 Spyder, waarvan er 350 uit de assemblagefabriek in Zeewolde moeten komen. Met de hulp van de Duitse fabrikant kan Spyker de productie- en leve ringstijden omlaag brengen, evenals de kosten. Een Spyker kost in Nederland op dit mo ment zo'n 350.000 euro. De on derneming verwierf kort gele den toestemming om in de Ver enigde Staten haar auto's aan de man te brengen. Ongeveer 70 procent van de klandizie moet daar vandaan komen. Spyker heeft over 2004 een net toverlies moeten schrijven van bijna 5 miljoen euro. Dat was ongeveer gelijk aan het verlies in 2003. Vorige maand werd be kend dat Maarten de Bruijn, de belangrijkste ontwerper bij de fabrikant, zijn functie had neer gelegd. Volgens Spyker was er tussen De Bruijn en de overige directieleden verschil van in zicht over het te voeren beleid. door Gert te Lintelo De pessimisten hebben gelijk ge kregen: nadat BMW vijfjaar ge leden de handen van Rover af- tfok, heeft het merk met de Vi- Ifjpg het hoofd niet boven water kunnen houden. Er komt een èinde aan ruim 100 jaar autoge- SChiedenis. De Rover Motor Company ont stond in 1904, nadat al sinds 1884 ervaringen waren opge daan met de bouw van de eer ste moderne fietsen en vanaf 1902 ook motorrijwielen. De eerste auto was de 8HP. In de erop volgende decennia maakte Rover naam met comfortabele, degelijke auto's die vooral bij de gegoede middenklasse in de smaak vielen. Toch was er wel degelijk oog voor nieuwe ontwikkelingen. Na de Tweede Wereldoorlog ex perimenteerde Rover met turbi Zoals op de Titanic nog gedanst werd tijdens de ondergang, werkten de Rover-ontwerpers tot voor kort nog aan dit fraaie studiemodel 75 Coupé. Foto: GPD nemotoren, wat in 1963 en 1965 leidde tot deelname aan de 24 Uren van Le Mans. Allesbehalve conservatief was ook de 2000, in 1964 de eerste Auto van het Jaar. Die eer viel Rover in 1977 opnieuw te beurt met de SDI, een geniaal ontwerp dat echter al snel door de mand viel van wege de treurige bouwkwaliteit. Die gebrekkige kwaliteit was te kenend voor de armlastige Brit se auto-industrie van die tijd, die worstelde met een verou derd machinepark en vakbon den die bij elke (broodnodige) saneringspoging het gereed schap neerlegden. Al sinds 1967 maakte Rover, met Austin, Jaguar, MG en Triumph, deel uit van de British Leyland Motor Corporation, een organisatie die uitblonk in ondoelmatigheid. BLMC werd in 1977 omgevormd tot British Leyland, in de volksmond ook wel 'British Elend' genoemd. Midden jaren tachtig werd een samenwerkingspartner gevon den in het Japanse Honda. Dat leidde tot de redelijke succes volle 200-, 400-, 600- en 800- modellen. Zelfs de nog onder Austin-beheer ontwikkelde Me tro, een kraak-, smaak- en vormloos wagentje dat echt be ter ondergronds had kunnen blijven en bedoeld als opvolger van de Mini, schopte het tot ruim twee miljoen exemplaren. In 1994 leek Rovers toekomst verzekerd met de overname door BMW. De cultuurverschil len bleken echter onoverbrug baar, zelfs geslaagde ontwerpen als de 75 en de MG TF konden daar niets aan veranderen. In 2000 verkochten de Duitsers Rover aan Phoenix Invest ments. BMW behield Mini en detroit/gpd - Het streven van General Motors Corporation om de auto opnieuw uit te vinden werd op de eerder dit jaar ge houden autoshow in Detroit be vestigd met de GM Sequel en eën hybride Opel. De Sequel is ujtgerust met technologieën als brandstofcellen, 'by-wire'-tech- niek en wielnaafmotoren. De auto is het stadium van stu diemodel voorbij, maar nog on betaalbaar. GM wil tegen 2010 een bruikba re brandstofcelaandrijving klaar hebben. De Sequel laat op dat gebied bemoedigende resulta ten zien: hij haalt een actieradi us van 480 kilometer uit zijn waterstofvoorraad (8 kilo in drie kunststof tanks) en accelereert in minder dan 10 seconden van 0 tot 100 km/u. De brandstof cellen en de vermogensmodule (de waterstof- en luchtverwer- kingssubsystemen, het koelsys teem en het distributiesysteem met hoog voltage) maken van de Sequel de voorbode van een auto die in de toekomst op bij na alle vlakken beter zal zijn. De traditionele mechanische rijsystemen zijn vervangen door elektronische 'by-wire' techno logie om remprestaties, accele ratie en weggedrag te verbete ren. Die techniek vervangt de me chanische en hydraulische ver bindingen door elektrische ka bels en actuatoren. By-wire- systemen zetten de handelin gen van de bestuurder om in signalen die een elektromotor De GM Sequel is vooral een proefproject op het gebied van nieuwe toepassingen voor de aandrijving. Maar ook qua uiterlijk kan de Amerikaanse fabrikant er goed mee voor de dag komen. De zoveelste nieu we trend in autoland heet namelijk 'crossover', een mix tussen populaire types auto als de suv, de mpv en de stationwagon. Met de Sequel lijkt General Motors deze nieuwe trend te volgen. Foto: GM activeren. In de ogen van GM zullen ze de auto-industrie grondig veranderen door de veiligheid te verbeteren, het rij den aangenamer te maken en de designers meer vrijheid te geven. Bovendien zal ook het onderhoud vereenvoudigen, omdat er veel minder bewegen de delen zijn die onderhevig zijn aan slijtage. Zo is er bij een stuur-by-wire bijvoorbeeld geen reservoir voor olievloeistof van ongevallen en files. Dat het GM ernst is met de au tomobiele toekomst brengt ook de Opel Astra GTC Diesel Hy brid Concept in beeld. Die hy bride auto verbruikt tot 25 pro cent minder brandstof, zegt GM. Het studiemodel dat in Detroit werd getoond is afgeleid van de productieversie van de Astra GTC en gebouwd in het Duitse Rüsselsheim. Het hybri de systeem van General Mo tors, afkomstig uit een samen werkingsverband met Daimler- Chrysler, kan gemakkelijk aan gepast worden aan voorwiel-, achterwiel- en vierwielaange- dreven auto's en aan benzine en dieselmotoren. Twee elek tronisch gestuurde elektromo toren drijven een reeks tand wielen aan om een oneindig va riabele aandrijving te creëren. Het systeem neemt evenveel plaats in als een klassieke auto matische versnellingsbak. Een batterij levert energie aan de elektromotoren en maakt bo vendien een volledig elektrische aandrijving mogelijk. De nikkel- metaal-hydride batterij bevindt zich, net als de koelinrichting, in de uitsparing voor het reser vewiel. De batterij werd ontwik keld in samenwerking met Var- ta. GM nam een compacte auto met (1.7) dieselmotor als basis, omdat het in Europa op mid dellange termijn geen potenti eel ziet voor hybride auto's met een benzinemotor. Naar gelang de rij omstandigheden leveren de elektromotoren extra vermo gen voor de dieselmotor of drij ven ze de Astra volledig elek trisch aan. De dieselmotor wordt bij stationair toerental volledig uitgeschakeld en de elektrische aandrijving zorgt al tijd voor het wegrijden. Ook bij remmen worden de elektromo toren gebruikt: kinetische ener gie wordt dan geregenereerd en opgeslagen in de batterij. De Astra GTC Diesel Hybrid heeft twee afzonderlijke elektrische systemen: een met hoog voltage voor de aandrijving en een dat als transformator fungeert voor het 12 volt-systeem. daarmee een rasechte kassakra ker. Het winstgevende Land Ro ver ging naar Ford. Van meet af aan was duidelijk dat alleen een sterke partner Rover nog zou kunnen redden. De aanvanke lijk hoopvol stemmende onder handelingen met het Chinese SAIC liepen echter op niets uit. De eerbiedwaardige oer-Britse gentleman is daarmee, na zich te hebben bezig gehouden met fietsen, motoren en auto's, weer een ridder te voet. Tikkende Mercedes Mercedes-Benz AMG heeft in samenwerking met de Zwitser se horlogemaker IWC Schaff- hausen een exclusief model ontwikkeld, de CLS 55 AMG 'IWC Ingenieur'. Er worden slechts 55 exemplaren ge bouwd. Levering dit najaar. bunnik/gpd Het aantal auto diefstallen in Nederland daalt gestaag. In het eerste kwartaal van dit jaar verdwenen er ruim duizend minder auto's dan in de eerste drie maanden van 2004, een daling van 23 procent. Over heel 2004 was al een daling ge noteerd van 13 procent. Als voornaamste oorzaken van deze trend noemt de Bovag de toegenomen aandacht van de politie voor veelplegers en het oprukken van de startonderbre- ker. Dat laatste komt door de verjonging van het Nederlandse autopark van bijna zeven mil joen voertuigen. Het aandeel oude auto's zonder zo'n beveli- ging wordt steeds geringer. Ver der geldt dat autodealers voor zichtiger zijn geworden met het meegeven van een auto aan een onbekende voor een proefrit. In de eerste drie maanden van dit jaar werden 3458 ai stolen, tegen 4499 in h kwartaal van 2004. De/ zijn afkomstig van de s Aanpak Voertuigcrimii waarin de Bovag same met de ANWB, de verz en de overheid. Voor zeer dure auto's 70.000 euro) vragen de raars sinds vorig jaar e heidsinstallatie met ee zendertje. Er wordt da bruik gemaakt van eer natie van gsm en gps-i Daarmee is de gestolei met behulp van satelli overal te traceren. Opi ment rijden er in Nede ongeveer 8500 voertuij met zo'n peilzender. V Bovagkrant is vorig jaa cent van de gestolen ai een zendertje na een p gen alweer teruggevon f K C Nieuwe brandstoffen: Excellii door Peter Lodewijks Als een brandstofproducent een echte klapper wil maken met een nieuwe benzine, moet hij die gewoon goedkoper dan die van de concurrenten in de markt zetten. Succes gegaran deerd, zeker na de recordprij- zen van de laatste weken. Zover ging Total echter niet bij de presentatie van twee nieuwe brandstoffen. Na marktleider Shell (V-Power) en BP (Ultimate) komt nu ook de Franse oliemaatschappij To tal met een nieuwe 'klantvrien delijke' brandstof. Onder de naam Excellium brengt Total een benzine met octaangetal 98 op de markt, die SuperPlus 98 vervangt. Daarnaast is er ook een zwavelarme Excellium die sel beschikbaar. Deze wordt naast de gewone Total-diesel verkocht. Net als Shell en BP claimt Total voor zijn nieuwe brandstoffen een lager verbruik, minder uit stoot van schadelijke gassen en een schonere motor. Daarnaast zegt Total dat het starten van een koude dieselmotor die ge voed wordt met Excellium, veel minder lawaai maakt. Hij is niet goedkoper aan de pomp (een fractie duu e zelfs) maar er kan volg (2 producent met een vo s Excellium 15 tot 50 kill a, meer worden gereden lijk van het wagentype d stijl van de bestuurder f lijk. Daarbij daalt de si uitstoot van koolmont 1 (CO) met 20 procent e i oxide (C02 ofwel broe ri met meer dan 5 proce b Als iedereen in Nederl n cellium zou tanken, h< ti Total zeer prettig zou 1 dan zou dat de C02-u et beperken met een hoe/, die overeenkomt met i' lijks door het wegverki ni Amsterdam wordt gep ceerd, zegt de brandst cent. Ter ondersteuning vai we producten heeft T< derland een eigen Exc ceteam gepresenteerd strijdt mee in de McGi sche GT3 Cup Challen derland, waarvan Tot. is. De coureurs zijn PI aans en Olav Mol, aai met gastrijder Veronici van Someren. Het teai deel aan 16 Porsche C verdeeld over acht racj einden. Panhard werd een dikke eeuw geleden opgericht (door René Panhard en Emil Levassor) en geldt daarmee als een van de oudste Europese automer ken. De Franse fabrikant bouwde een reeks origi nele personenwagens maar roerde zich ook op het gebied van de autosport (foto). In 1955 raakte Pan hard in financiële problemen en werd overgeno men door Citroën. Twaalf jaar later staakte Citroën de productie van het zieltogende merk. Komende zondag zijn er in de omgeving van Haarlem heel wat Panhards te bewonderen, wanneer hard Automobiel Club Nederland zijn houdt. De deelnemers verzamelen de Zoete Inval in Haarlemerliede en rond 17 uur weer terug. De stoet veivuen zondere gast: de vroegere 'huisstylist' va en Panhard in Nederland, Karei Suyling. mee in een van de Panhards waarvoor hi vele eigenzinnige folders en advertentie! ontworpen. Foto: Archief

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20