>eutzfeldt n Utrecht |ni ierSte 2CV3.1 Oppositie haalt keihard uit naar Leids college 'Geld inzetten waarvoor het bedoeld is' w Singel loop Vrijdag 22 april ER9HH8 Aantal partijen eist vertrek wethouders naar aanleiding uitspraak Raad van State Oostvlietpolder enselijke variant van BSE lick Boys: 'Duidelijkheid >r de laatste speelronde' Laatste hand aan corsowagens Familie verstandelijk gehandicapten sleept De Bruggen voor rechter 'Niemand voelt zich ergens verantwoordelijk voor' Actie Hoveniers bij de Keukenhof Onveilig vliegen aan schandpaal Willem II verrast Ajax Man vermiste vrouw vast o°51 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRIJDAG 22 april 2005 Start verkoop 22 maart Voor geluid kun je niet vluchten VW komt drie ton te kort op jaarrekening HDAGBLAD.Nl John Heitinga levensgroot op de 'billboards' J Tentoonstelling van Gerrit de Blanken in De Lakenhal Zonnig 14/16' cht/gpd - Bij een 26-jarige uit Utrecht is een variant de ziekte van Creutzfeldt-Ja- (vCJD) vastgesteld. Het is het eerst dat de menselijke van de gekkekoeienziek- Ezich in Nederland voor- Volgens het Mesos Me- iCentrum in Utrecht, waar verblijft, is haar toe- 'uitermate ernstig'. [ziekenhuis is compleet illen, zegt Ad Kloet van de Ivan Bestuur van Mesos. hadden we nooit aan ge- Maar het vermoeden van leuroloog Hoff bleek juist. :oek door specialisten expertisecentrum van ismus Medisch Centrum jtterdam en van het Euro- I centrum in Edinburgh n dat nu bevestigd." ;e vrouw is begin april iychische klachten in s Overvecht opgenomen, fet ziekenhuis vertoonde zij trekkingen die op vCJD Hoe de jonge vrouw \t ziekte is besmet, is voor- jen raadsel. Kloet: „Ze is ngeland of Amerika ge il Ze heeft geen bloed transfusie gekregen en is on langs evenmin geopereerd. Het verbaast ons enorm dat deze patiënt Creutzfeldt-Jakob heeft." Het ziekenhuis heeft de verpleegafdeling waar de vrouw ligt, niet voor andere patiënten gesloten. Kloet: „Daar is geen enkele reden voor. De zielde is niet besmettelijk. Alleen wan neer er sprake is van contact met ruggemergvocht van zo'n patiënt. Mogelijk ook met bloed, maar daar zijn de weten schappers nog niet zeker van." De Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ). is niet verbaasd door de uitbraak van Creutz- feldt-Jakob in Nederland. Woordvoerder Kuit: „In Enge land zijn al zeker honderd ge vallen van Creutzfeldt-Jakob vastgesteld. Ook in Ierland, Frankrijk, Italië, Japan, Canada en de Verenigde Staten komt de ziekte voor. Nederland is wel een van de eerste landen met honderd procent veilig vlees. Dat wordt sinds 1997 goed ge controleerd." Pagina Binnenland 1: Rundvlees in de schappen bijna 100 procent veilig r/KATWUK - De president |de Utrechtse rechtbank ig om 10.00 uur uit- in het kort geding dat Boys tegen de KNVB aangespannen en dat gis- diende. De club eist niet vervolgd te worden voor ...Jbananenincident' en in elk lgeen punt in mindering te voor de gebeurtenissen april bij de wedstrijd Quick Capelle. De Katwijkse wil zo duidelijkheid creë- over de stand op de rang- in de hoofdklasse B, voor zaterdag de laatste speel- e in de competitie plaats - de Utrechtse rechtbank 3e advocaat H. Knijff na- de KNVB aan dat Quick gewoon het verloop van ichtzaak moet afwachten. COMMENTAAR PESSIMISME behoort tot de vader- volksaard, maar de hui somberheid heeft wel erg wortel geschoten. Als bur- van dit land zijn we somber de toekomst, verwachten lat de komende generaties der gelukkig zullen zijn, en (e ronduit bezorgd over vei- id en criminaliteit, de kos- levensonderhoud en de ratie van allochtonen. Des- nks voelen 'we' igvoor een radi- koersverande- zo blijkt uit de bif ren gepubliceer- J sultaten van een [ête. Kennelijk fezen 'we' de veilige zwart- rij boven de risico's van op- ine. Maar liefst 150.000 sen vulden de internet-en- dtfe 21minuten.nl in. Het 1 dat uit het onderzoek ruikt vertrouwd: na de uit- '(1 lige jaren negentig van de eeuw overheerst nog de kater. Waar in zo'n ge- 1 stevige wandeling of an- vormen van lichaamsbewe- de beste remedie zijn, kie- de meeste slachtoffers er voor de zwaarmoedigheid zweten. Zo is de Nederlan- 'lijkens de enquête niet ge- de stand van de econo mie. Maar over innovatie en an dere manieren de bedrijvigheid een impuls te geven wordt wei nig nagedacht. Ook op andere punten blijken wij als burgers niet rijp voor een ommezwaai: liever wekelijks iets langer wer ken dan een verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd; liever iets meer inkomenszeker heid dan een stevige groei van de welvaart en daling van de werkloosheid. En op andere punten zijn u en ik als burger regel recht tegenstrijdig in onze wensen: werklo zen en arbeidsonge schikten moeten weer aan het werk, maar aan het uit keringsstelsel moet niet te veel worden gerommeld. De meesten van ons hebben nog altijd een redelijk tot goed bestaan. Maar met elkaar hebben we een slecht leven. Misschien dat we ons af moeten vragen of al dat geklaag wel terecht is: Nederland be hoort nog altijd tot de rijkste landen ter wereld, met redelijke collectieve voorzieningen en een fatsoenlijke garantie dat wie buiten de boot valt wordt gehol pen. Wie veranderingsgezind is, houdt op te mopperen. Peter de Vries door Timoteus Waarsenburg leiden - De Leidse gemeenteraad stoort zich aan de luchtige reactie van de wet houders R. Hillebrand en A. Geertsema op de vernietigende uitspraak van de Raad van State in de kwestie rond de Oostvlietpolder. Bovendien klinkt de vraag steeds luider hoe geloofwaardig de twee wethouders nog zijn. Een aantal oppositiepartijen eist zelfs het vertrek van de beide bestuurders. Deze week haalde de Raad van State voor de derde keer een dikke streep door het plan om in de Oostvlietpolder een bedrijventerrein aan te leggen. Gedepu teerde Staten mag het Leidse bestem mingsplan niet goedkeuren omdat het op tal van punten niet deugt. En dat be tekent voorlopig geen bedrijventerrein in de Oostvlietpolder, geen doorgroeilo- catie voor Leidse bedrijven en een hoop financiële schade: een paar weken gele den kocht de gemeente, in de overtui ging binnenkort aan de slag te kunnen, voor zo'n 8 miljoen euro 50 hectare grond in de polder. „Dit is het volgende debacle in de Oost- vlietpolder-soap", zegt SP-voorman Paul Day. „Behalve dat de gemeente echt politiek broddelwerk heeft afgele verd, stoor ik mij ook bijzonder aan de luchtigheid waarmee het college op de ze tegenslag reageert. Wat de SP betreft mogen ze opstappen." „Dit zegt wel wat over de befaamde bestuurskracht van het college", reageert Jacques de Coo van LWG/ De Groenen. „Het wordt tijd dat de wethouders Geertsema en Hille brand politieke consequenties trekken." Leefbaar Leiden deelt die mening. De Christenunie en het CDA hebben in middels een interpellatiedebat aange vraagd voor de gemeenteraadsvergade ring van aanstaande dinsdag. Volgens Filip van As, fractievoorzitter van de CU, zit het college 'in zwaar weer'. „We heb ben als raad het college voor een aantal fouten geprobeerd te behoeden. En die fouten zijn toch gemaakt. Wat mij be treft heeft het college heel wat uit te leg gen", aldus Van As. „We willen duide lijkheid van de wethouders over de fei ten, de toekomst en hun geloofwaardig heid", zegt CDA-raadslid Jan-Jaap de Haan. „Want ik ben lang zo positief niet als de wethouders. Als blijkt dat we met de Oostvlietpolder echt helemaal terug bij af zijn, wil ik graag van de wethou ders horen hoe zij hun positie zien." Pagina Ri: Ook collegepartijen kritisch na Oostvlietpolder-uitspraak Viilem Spierdijk Die is ernstig vertraagd door een procedurefout bij de KNVB. De advocaat van de voetbal bond vond het geen probleem dat er zaterdag nog geen duide lijkheid bestaat over de afloop van de zaak. „Het is niet onge bruikelijk dat er aan het einde van de competitie nog ondui delijkheid is over lopende tuchtzaken." De advocaat van Quick Boys, A. Balkenende, vond het juist wel belangrijk dat er voor de laatste speelronde een uitspraak is. „Voor de supporters, voor de club die de kampioenfestivitei ten moet voorbereiden, maar vooral voor de spelers. Die kun nen geen topprestatie leveren als er onduidelijkheid bestaat", aldus de raadsman. Pagina Sport: Alleen als IJsselmeervogels wint, is het beslist sassenheim/bollenstreek - In opperste concentratie steekt een van de vele vrijwilligers die in de Klinkenberg hal in Sassenheim aan het werk zijn bloemen in een wa gen die dit weekeinde meerijdt in het Bloemencorso van de Bollenstreek. Veel tijd om hun bloemenkunstwerken af te maken hebben de stekers niet meer, want het corso rijdt dit jaar voor het eerst niet alleen op zaterdag. Van avond in Noordwijkerhout kunnen de corsofans al hun hart ophalen. Daar rijden de praalwagens en de luxe wa gens tussen negen en tien uur een rondje door het dorpscentrum. De invallende duisternis hoeft daarbij geen probleem te zijn, want alle wagens worden ver licht. Het nieuwe Noordwijkerhouts evenement wordt dan ook het Verlichte Corso genoemd. Morgen rijdt het Bloemencorso van de Bollenstreek vanaf 9.30 uur zijn gebruikelijk route tussen Noordwijk en Haarlem, waar de binnenkomst om 21.00 uur wordt verwacht. Foto: Hielco Kuipers 1 door Nancy Ubert den haag/zwammerdam - Gehandicap ten die een hele middag op een piep klein, stinkend kamertje worden opge sloten of urenlang in eigen uitwerpselen moeten zitten. Geschrokken van die er barmelijke omstandigheden hebben acht wettelijke vertegenwoordigers van verstandelijk gehandicapten die bij De Bruggen worden opgevangen, een kort geding aangespannen tegen de Zuid- Hollandse zorgorganisatie. Ze eisen dat Stichting De Bruggen in kaart brengt waaraan het 'extra zorggeld' wordt be steed, dat de organisatie krijgt voor haar tientallen bewoners die gedragsgestoord zijn. Gisterochtend troffen de partijen elkaar bij de Haagse rechtbank. Franc kan zich behoorlijk vervelen. Dat is voor hem funest, want dan begint hij zichzelf te verwonden (automutilatie). Franc hoeft geen littekens op te lopen, want als hij wordt beziggehouden en af geleid, speelt automutilatie geen enkele rol meer. Franc woont op landgoed Hooge Burch in Zwammerdam, een van de locaties van De Bruggen. Zijn vader, J. Orlebeke, wil dat op Hooge Burch ex tra activiteiten worden georganiseerd zodat Franc zichzelf niet langer pijn doet. Op zoek naai" een oplossing, ont dekte Orlebeke enige tijd geleden dat De Bruggen voor bewoners als Franc toesla gen krijgt. Ook voor de licht verstande lijk gehandicapten met gedragsproble men betaalt het Zorgkantoor De Brug gen extra. In de verzorging en begelei ding van Franc zag Orlebeke dat geld niet terug. De teerling was geworpen. Orlebeke staat niet alleen. Meer familie leden of wettelijke vertegenwoordigers den haag/gpd - Nederlanders nemen steeds minder verant woordelijkheid voor hun eigen omgeving. Problemen in de buurt moet de overheid maar oplossen, vindt een grote meer derheid. Dat blijkt uit represen tatief onderzoek onder ruim duizend Nederlanders van 13 jaar en ouder in opdracht van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Dit 'nationale vrijheidson- derzoek' wordt sinds 2002 jaar lijks herhaald. Uit de jongste enquêteresultaten blijkt dat 63 procent vindt dat de overheid moet zorgen voor veiligheid op straat. Vorig jaar was dat nog 51 procent. Als er spanningen zijn tussen bevolkingsgroepen in een wijk zou volgens zestig procent de overheid het initiatief moeten nemen voor een oplossing. Vo rig jaar vond nog ongeveer de helft van de Nederlanders dat die verantwoordelijkheden bij henzelf liggen. „Ik bemoei me bij voorkeur zo weinig mogelijk met de mensen in mijn buurt", zegt bijna eenderde van de res pondenten. De uitkomsten staan haaks op een van de be langrijkste missies van het kabi net-Balkenende: burgers moe ten meer eigen verantwoorde lijkheid nemen en minder aan de overheid overlaten. Het privé-belang wint het in toenemende mate van het alge meen belang. Met de stelling: 'Ik vind dat de overheid het recht heeft opvangcentra aan te wijzen voor junks en daklozen, ook al is dat in mijn eigen buurt' zijn steeds minder men sen het eens. Inmiddels vindt bovendien een kwart van de Nederlanders dat geen geld meer moet worden uitgegeven aan ontwikkelingssamenwer king. In 2002 vond zestien pro cent van de mensen dit. Dat veel mensen een gebrek aan solidariteit in de samenle ving ervaren blijkt ook het on derzoek '21 minuten'. Het gaat hierbij om een online-enquête onder ongeveer 150.000 Neder landers, georganiseerd door be drijfsadviesbureau McKinsey. Zestig procent van de deelne mers aan het onderzoek zegt te wensen dat de samenleving meer solidair wordt. Niettemin is het gros van de mensen van mening dat het goed is meer druk uit te oefenen om uit de WW te komen en streng voor de WAO te selecteren. Uit het vrijheidsonderzoek blijkt ook dat mensen iets ster ker zijn gaan hechten aan de vrijheid van meningsuiting en minder aan een verbod op dis criminatie. Een groeiende groep mensen vindt echter dat de vrijheid van meningsuiting eindigt waar anderen worden gekwetst. De steun voor kunste naars ën cabaretiers die men sen beledigen is afgenomen van 48 procent naar veertig pro cent. Slechts 53 procent vindt dat kunstenaars die vanwege hun uitingen worden bedreigd bescherming moeten krijgen. Zeventig procent van de men- VRIJHEID IN NEDERLAND De vrijheid is in Nederland te ver doorgeschoten GPD/RS/Nabonaal vnjheidsonderzoek 2005 sen vindt dat de overheid er voor moet zorgen dat alle, ook afwijkende, geluiden kunnen worden gehoord. In 2002 vond nog tachtig procent dit. lisse - Bezoekers van de Keu kenhof krijgen maandag een tulp of tulpenbolletje cadeau. Geen presentje van de bloem- bollentuin maar van FNV Bondgenoten. De vakbond voert in Lisse actie voor een be tere CAO voor de hoveniers. Keukenhof is niet gelukkig met het aangekondigde protest en geeft geen toestemming om binnen de poorten van de tuin de actie te voeren. Het steekt des te meer omdat de dertig hoveniers die bij de Lissese tuin in dienst zijn, helemaal niet volgens de omstreden CAO worden uitbetaald. Luxemburg - Vliegtuigpassa giers moeten bij het boeken te horen krijgen welke maat schappij de vlucht gaat uitvoe ren. Ze kunnen dan op internet een zwarte lijst raadplegen van onveilige maatschappijen die in EU-landen worden geweerd. De Europese ministers van Ver keer hebben gisteren ingestemd met een voorstel hiertoe van de Europese Commissie. Na goed keuring door het Europees Par lement kan het in 2007 ingaan. tilburg - Willem II heeft zich verrassend geplaatst voor de fi nale van het toernooi om de Amstel Cup. De Tilburgse for matie versloeg op eigen veld Ajax in de halve finales met 1 -0. Tom Caluwé maakte in de 38e minuut het doelpunt. Met de benauwde zege verzekerden de Brabanders zich meteen van Europees voetbal in het komen de seizoen. Willem II speelt in de bekerfinale tegen PSV. Het duel is op 29 mei in de Kuip. zoetermeer - De politie heeft gisteravond de 33-jarige echtge noot van de vermiste Zoeter- meerse Claudia Harteveld-van Veen en hun dochtertjes Marie ke en Charlotte aangehouden. De man wordt verdacht van be trokkenheid bij de vermissing van de 31-jarige vrouw en de meisjes van 5 en 3 jaar. In de woning zijn sporen aangetrof fen. Pagina Binnenland 1 Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! van bewoners van De Bruggen willen dat het 'geoormerkte geld' wordt ingezet voor de mensen voor wie het is bedoeld. Hun advocate J. Kleingeld-van Noorloos gisteren op de zitting: „Het is zó triest. Alles kalft af. Je ziet ouders met een mes het vuil van de grond en het meubilair schrapen of ze zijn met een emmertje sop bezig. Er is niet alleen te weinig per soneel om de boel schoon te houden, er is ook te weinig verzorgend personeel." Pagina R3: 'De Bruggen rommelt niet met geld' üfi Ja, ik kwartaalabonnement en ontvang J de eerste 2 weken gratis! J Ik betaal: I automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) M V 1 Naam: I Adres: Postcode Plaats: Tblefoon: Geboortedatum: p-mail - Bank/giro* Hand teke ni n g Uitsluitend by afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1