SPORT Noordwijk is in zijn nopjes met komst Marbus Clubs moeten bij discriminatie hun verantwoordelijkheid neme:; 'Seizoen Docos is verlor* John Heitinga in zijn hemd Bezzai gaat verc bij Haar H DC 993 vrijdag 22 april 2005 Vermolen verlaat Rijnsburgse Boys rijnsburg - Mike Vermoten vertrekt na één seizoen bij Rijnsburgse Boys. De 20-jarige Haarlemmer keert terug naar EDO, de club waai- hij begon met voetballen. Hij stond onder contract bij FC Utrecht en Haarlem, waar hij vertrok nadat hij trainer Roy Wesseling voor 'pannenkoek' had uitgemaakt. EDO strijdt om lijfsbehoud in de eerste klasse zondag. Danny Voskuil naar Ter Leede sassenheim - Ter Leede, uitko mend in de hoofdklasse A van het zaterdagvoetbal, heeft aan valler Danny Voskuil aange trokken voor volgend seizoen. Voskuil (30) speelde de afgelo pen negentien jaar bij Scheve- ningen. Van Riessen in Jong Oranje leiden - De Leidse schaatster Laurine van Riessen is opgeno men in Jong Oranje. De 17-jari- ge Leidse is eerste op de natio nale ranglijst bij de B-junioren. Van Riessen is de eerste schaatsster van IJsvereniging Leiden die in Jong Oranje wordt opgenomen. LZ1886 speelt vanavond al leiden - De waterpoloërs van LZ 1886 speten vanavond al hun eerste promotie degradatiewedstrijd tegen VZC. De ploeg uit Veenendaal is weliswaar nog niet klaar met de competitie in de eerste klasse, maar het is al zeker dat VZC als tweede ein digt. Als LZ de best-of-three-se- rie wint is het behouden voor de hoofdklasse. Vanavond spe ten de Leidenaars om 20.30 uur thuis in het Vijf Meibad. Mor gen is het duel in in Veenen- daalk. Een eventueel beslissend derde duel wordt op dinsdag om 21.00 in Leiden verspeeld. Aandewiel haalt praktijkexamen katwijk - Gert Aandewiel is ge slaagd voor zijn praktijkexamen dat nodig is voor het behalen van het diploma coach betaald voetbal. Daarmee heeft hij twee van de vier hoofdonderdelen van de KNVB-cursus succesvol afgerond. In de week van negen tot en met twaalf mei volgen dan nog de eindgesprekken. De Katwijker zou in eerste instantie bij Feyenoord zijn kunsten ver tonen, maar daar kon hij van wege de volle agenda's van de hoofdmacht en Jong Feyenoord deze week niet terecht. De nieuwe trainer van HFC Haar lem deed het praktijkexamen daarom bij zijn eigen Quick Boys. Omniworld nu echt op drempel almere - Zondaghoofdklasser FC Omniworld heeft aan bijna alle voorwaarden voldaan om met ingang van komend sei zoen toegelaten te worden tot het betaald voetbal. Het busi nessplan, de begroting en de juridische structuur van de Al- meerse club zijn door de licen tiecommissie van de KNVB po sitief beoordeeld. De laatste horde betreft de infrastructuur en veiligheid. Omniworld geeft vanmiddag een persconferentie over de toetreding tot het be taald voetbal. De KNVB ont houdt zich van commentaar zolang Omniworld nog niet aan alle eisen heeft voldaan. Amsterdam - Alphenaar John Heitinga is vanaf eind april op levens grote 'billboards' langs de openbare weg te bewonderen. De 21-jari- ge international speelt de hoofdrol in een opvallende Sloggi-redame voor vrouwen- en mannenondergoed. De stoere, verdediger van Ajax, zelf nog redelijk discreet afgebeeld, wordt geflankeerd door schaars geklede, tot de verbeelding sprekende modellen. „We zoch ten een sportman die in alle opzichten voldoet aan dat waar Sloggi voor staat: jong, amtibieus, talentvol en succesvol. De juiste voetbal ler vonden wij in John Heitinga. Zijn persoonlijkheid zal zowel man nen als vrouwen aanspreken", aldus Rob Brand, directeur van Sloggi Nederland over de nu al spraakmakende campagne. Foto: ANP leiden - Houssin Be 51 zijn voetballoopbaaiM bij HFC Haarlem. De j ge Leidenaar zette zijn handtekening or verbintenis voor met een optie op seizoen. Bezzai ver! j( TOP/Oss, waar hij zoenen speelde. Voor Bezzai beston jr interesse. ADO De j( wilde hem. „Het w creet, maar het ging f, laatste moment niet i lr Door het vertrek van \-c Serginho Greene na enoord, hoopte de 1 ger op serieuze bel j; ling van de Waalwijk visionist. „Maar RK iemand met meer er ervaring." Woensd: je voordat de partijen e uit waren gekomen )e ook Volendam noj was een beetje laat ei mijn beslissing al gei |e Bezzai, die bij Spart, h met Haarlems nieuf ner Gert Aandewiel de, is opgelucht da een club in de buur 6| slag kan. De lange ai naar Noord-Brabani hem op. „Ik wilde ni zo ver rijden. Bo kreeg ik van dat aul last van mijn rug e Mentaal was het zw ker als ik geblesseen dat hete eind in i moest zitten. Bij Haa ik een nieuwe uitda club krijgt een nieuw ke en er zit wel wat in nieuwe spelers die haald hebben." Een van die spelers lijk André de Rid Bb| Noordwijker zag zi a tract met Stormvope star niet verlengd w( voerde al gesprekker naburige club. door Robbert Minkhorst noordwijk - Bram Marbus (Go Ahead Eagles) keert in principe terug bij zijn oude club w Noordwijk. De 33-jarige spits speelt, als hij tussentijds niet alsnog overeenstemming be reikt met een profclub, volgend seizoen weer in de badplaats. Marbus zet een verlenging van het profbestaan niet helemaal uit zijn hoofd. „Het zou mooi zijn als je op mijn leeftijd nog ergens pinchhitter kan zijn - zo als Martin Drenth bij FC Gro ningen." Daar staat tegenover dat hij niet voor een appel en een ei komt voetballen. „Als 20- jarige accepteer je alles nog. Een aanbieding moet wel vol doen aan de eisen van een ou dere speler. Ik heb nu een ge zin." Geld is ook de reden dat de Noordwijker zijn verblijf in De venter bij eerstedivisieclub Go Ahead Eagles niet voortzet. De club, die fors moet saneren, had de voetballer een sterk ver laagde aanbieding gedaan. „In vijf jaar bouw je wel een band op met de club, maar bij Go Ahead ga ik zeker weg. Ik kan blijven, maar dan moet ik zo verschrikkelijk veel salaris inleveren, daar heb ik geen trek in", meldt de spits. „Ik ben profvoetballer en het is dus ook een baan. Ik moet er een hypo theek voor een huis van beta len. Dat zou straks een moeilijk verhaal worden." De afgelopen tijd was de speler in gesprek met nog één andere club in het betaalde voetbal. De aanbie ding was 'niet naar zijn zin'. Marbus begon zijn loopbaan in Noordwijk. Een terugkeer naar de oude liefde was dus ook de meest logische keuze. Andere amateur clubs uit de regio, waaronder Quick Boys, toon den interesse. Voor Marbus wa ren die geen optie. „Misschien haal ik als Noordwijker nog een hoop ellende op mijn hals als ik ergens anders heen ga. Bij Noordwijk ken ik iedereen, van af mijn huis is het twee minu ten lopen naar het veld en de nieuwe trainer Hein van Heek ken ik vrij goed, ook privé. Een aardige gozer." Behalve bij Go Ahead Eagles voetbalde hij nog drie jaar in de eredivisie bij Sparta, en eerder voor Excelsior en Cambuur. Voor de Deventer club scoorde hij ruim veertig keer in meer dan 120 wedstrijden. Dit sei- Maar Foreholte wordt ook geen kampioen Bram Marbus: „Misschien haal ik als Noordwijker nog een hoop el lende op mijn hals als ik ergens anders heen ga." Archieffoto: Dick Hogewoning zoen is hij clübtopscorer (met vijf doelpunten) en nog altijd een van de meest waardevolle spelers. Noordwijk is verguld met de te rugkeer van de aanvaller. „Fan tastisch", reageert trainer Van Heek, die de 'vangst'op het conto van de technische leiding schrijft. „Vanaf het moment dat bekend was dat hij weg zou gaan, hebben ze contact ge zocht en gehoudèn. Ze hebben hun uiterste best gedaan." Marbus acht het waarschijnlijk dat hij na de zomer in Noord wijk voetbalt. „Clubs hebben de macht. Er zijn zoveel spelers die nog wat zoeken. Ik moet reëel zijn: ik ben 33 en heb geen loopbaan meer voor me. De kans dat clubs dan voor een jongere spits kiezen, is te billij ken." door Robbert Minkhorst leiden - Geen titelstrijd, maar een gevecht tegen degradatie. Docos-trainer Pieter van Zoest had zijn debuut bij de Leidse der deklasser anders voorgesteld. Nee, dan Foreholte. Bij winst op Docos zondag blijft voor de Voorhoutse club de bovenste plaats in beeld. Maar trainer Re- né Ras denkt daar (nog) niet aan in zijn laatste jaar bij Foreholte. De twee oefenmeesters blikken vooruit. Docos gaat degraderen. Ras: „Ik vind Docos zeker niet één van de minste ploegen. De ploeg heeft zulke kwaliteiten in huis, dat die zich er wel boven op knokt. Voorin en op het middenveld heeft Docos heel knappe spelers rondlopen. Het is gewoon een goede ploeg. Het is de competitie waar iedereen gek van wordt. Het onderlinge verschil is nu vier punten. Als wij verliezen, hebben wij weer een groot probleem." Van Zoest: „Natuurlijk gaan wij niet degraderen. We staan er nu slecht voor, maar afgelopen zondag tegen koploper ONA speelden we een goede wed strijd. Daar borduur ik op voort. In deze klasse gebeurt van alles. Als wij de laatste drie wedstrij den winnen, kunnen we nog zomaar de nacompetitie halen. Aan het kampioenschap denk ik niet meer." Foreholte wordt kampioen. Van Zoest: „Ook dat zou zo maar kunnen, maar daar geloof ik niet in. In januari heb ik ge zegd: de ploeg die een serie neerzet, wordt kampioen. Fore holte staat vijf punten achter. Dat gat is te groot. Ik denk dat ONA, Blauw-Zwart of Voor schoten het wordt." Ras: „We maken ons eerst druk om de onderkant van de rang lijst. We hebben nog drie pun ten nodig. Die wil ik eerst heb ben. Na de winterstop hebben we een paar wedstrijden heel knullig verloren. Het linkerrijtje was de doelstelling. Dit is mijn derde jaar bij Foreholte, en de tweede keer dat ik zo'n compe titieverloop meemaak. In mijn eerste jaar waren we in de voor laatste wedstrijd veilig en wer den we in de laatste periode kampioen omdat we als vierde waren geëindigd." Kijkend naar beide selecties, zouden de rollen eigenlijk om gedraaid moeten zijn. Van Zoest: „Dat denk ik wel, al horen Foreholte en Docos alle bei in het linkkerrijtje thuis. Wij hadden een moeilijke riode waarin we zovee kaarten kregen, dat 01 opbreekt. Als een paai nu een kaart krijgen, z lijk drie of vier wedstri schorst. Onze selectie om dat op te vangen. "3 dat het seizoen verlor int had er meer van verwi J1 is mijn inschattingsfoC schien, maar ik vind h - raar dat vier of vijf me gele kaarten halen." Ras: „We ontlopen ell veel. Docos heeft een goede uitschieters na. Ik heb een brede, grot van 24 spelers waaruit peuren." Wat maakt dat jullie s: „De vorm van de de strijd. Wij moeten rec kansen afmaken. We ze af én toe erin te scl Daarbij krijgen we wa lijk doelpunten tegen, juiste moment scoren juiste moment een teg.1. vermijden. Als we voo5 c geef ik ons een goede Van Zoest: „De strijd, schiet ze erin, daar diirzy om. Foreholte en Doc J lebei voetballende plo en ook wij, zullen niet kont in de goal gaan li 'L zullen allebei kansen 45e OPINIE Op een grijze tweede paasmaandag bezoek ik als neutrale toeschouwer de wedstrijd WSB-Feyenoord, een topper in de strijd om het kampi oenschap in de eerste klasse B. Tot mijn verbazing en afgrijzen vinden tijdens deze wedstrijd meerdere naast mij staande WSB-supporters het nodig een Rotterdamse verdedi ger uit te maken voor 'aap'. In eerste instantie verwijt ik mezelf een ge hoorprobleem maar nadat de aap meermalen uit de mouw komt, ver dwijnt het zelfverwijt en besluit ik eens goed op te letten wat er alle maal om me heen gezegd word. Naast de genoemde verwensing blij ken meerdere 'supporters' zich ook over te geven aan oerwoudgeluiden. Mijn verbazing en ergernis hierover worden nog eens vergroot doordat er niemand aanstalten maakt dit ge drag een halt toe te roepen. 'Norma le' supporters houden zich afzijdig terwijl ook het verantwoordelijke be stuur in geen velden of wegen te be kennen is om de duidelijk hoorbare geluiden te stoppen. Een krappe twee weken later stem ik op zaterdagavond af op het NOS- journaal van 8 uur. Verrassend ge noeg verschijnt plots het logo van Quick Boys in beeld. Wederom is mijn verbazing en afgrijzen groot wanneer Philip Freriks vertelt dat de wedstrijd Quick-Boys-Capelle vroeg tijdig is gestaakt nadat supporters bananen op het veld hebben gegooid. Treurig gestemd zet ik tele visie af, mezelf afvragend hoe dit on versneden racisme vat heeft kunnen krijgen op de mij altijd als prettig be kend staande en voetbalgekke Bol lenstreek. In het licht van mijn eerdere erva ring in Noordwijkerhout besluit ik de nasleep van het Katwijkse inci dent nauwgezet te gaan volgen. Na een eerste hoopgevende, expliciete schuldbetuiging van zowel voorzitter Kuijt als trainer Aandewiel ('normen en waarden zijn belangrijker dan een kampioenschap'), blijft het ake lig stil van de kant van de verant woordelijke mensen van Quick Boys. Een echt hard en beklijvend stand punt wordt niet ingenomen, bang als men is dat de KNVB de club ver antwoordelijk acht en een forse straf oplegt. Natuurlijk, Quick Boys vindt het wel erg wat er is gebeurd, maar het is toch vooral een kwestie van een paar opgeschoten supporters die toevallig lid zijn van de club. Tot mijn grote verbazing gaat het be stuur zelfs in beroep tegen de (door een laffe KNVB) opgelegde milde straf van een punt in mindering. In middels gaat de club zelfs verder door in een juridisch steekspel de KNVB te dagen in een kort geding, hiermee aangevend dat de club het kampioenschap van het eerste elftal wel degelijk belangrijker vindt dan de normen en waarden dan de ver eniging. Een laakbaar signaal. Het bestuur van Quick Boys had zich door de straf openlijk te accepteren, duidelijk kunnen distantiëren van het wangedrag dat onder de vlag van hun vereniging heeft plaatsgevon den. De situatie bekijkend, kan ik slechts twee redenen bedenken waarom ik in beide gevallen geen standvastig bestuurlijk statement tegen het ra cisme heb waargenomen. Zou het zo kunnen zijn dat de be stuurders van beide clubs deze ra cistische uitingen niet echt een pro bleem vinden? Door zich niet expli ciet in woord en daad te van deze ui tingen te distantiëren, roepen beide besturen op z'n minst deze verden king op zichzelf af. Echter, omdat ik een (naïef?) geloof heb in het goede van de mens zal ik ze het voordeel van de twijfel gunnen. Rest de mogelijkheid dat de bestu ren hun verantwoordelijkheid ontlo pen om de normen en waarden waar hun clubs voor staan ook in moeilijke tijden uit te dragen. Bij een kampioenschap worden de erebaan tjes ten volle uitgebuit en staat het bestuur vooraan om te vertellen dat het een succes is van de hete vereni ging en vooral van haar supporters. Echter, als de supporters zich eens niet zo netjes gedragen en de club zelfs in diskrediet brengen, is er nie mand binnen het bestuur die de on verlaten durft aan te spreken op hun belachelijke denkbeelden. Iedere moeilijke issue wordt vakkundig met de mantel der liefde bedekt en de supporters zijn ineens een externe partij waar het bestuur niet verant woordelijk voor is. Graag zou ik zien dat de besturen van de clubs uit de bollenstreek dui delijker uitdragen waar zij vinden dat hun clubs voor staan. Wanneer medemensen uit de naam van jullie voetbalvereniging tot in het diepst van hun ziel gekwetst worden mid dels oerwoudgeluiden of gi bananen is het niet gepast verantwoordelijkheden prf deze 'supporters' af te bakt de kansen die zich voordoi 'E: voor eens en altijd af te rek Hm deze ronduit belachelijke lachwekkend achterhaalde van openlijk racisme. En n |es verantwoordelijkheid die p 2 voorzitters- of bestuursschle groot voetbalinstituut. Ik h 0( in de toekomst met een go d-t moed jullie sportparken wf1 kunnen bezoeken. Maarten Smakman De auteur is oud-speler vilc daghoofdklassers FC Lissc Leede

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18