REGIO Diep door het stof voor nieuwe wegen Wie neemt de opvoeding ter hand HOOFD DORP Nieuw- Vennep LEIDEN huisartsen stond gistermorgen het antwoordapparaat aan. bben op dit moment een werkonderbreking als protest tegen r- 7 de bezuinigings- hSSChien moeten we plannen van de re- tiënten mobiliseren' ge,ins".™ldtbiJ- voorbeeld een stem huisartsenpraktijk De Florijn in Leiderdorp. Actieleider in de e regio is huisarts G.L NIJESSEN. Ook zijn praktijk zat gister- op slot. Alleen was hij zelf wel aan het werk en heeft hij het de Tweede Kamer niet kunnen volgen. vrijdag 22 april 2005 VRAAG jei\patiënten heeft u gisteren moeten teleurstellen? dee. Het antwoordapparaat stond erop. Er zullen wel een 19 tiënten aan de deur zijn geweest, maar het is gebruikelijk 0 erst bellen om een afspraak te maken. Ik heb het idee dat )ei< legrip hebben voor de it u die drie uur du- erkonderbreking J tracht? ijn praktijk zat welis- roe cht, maar ik was zelf aan het werk. Ik ben tnelijk met één patiënt iweest. Dat zal voor tsen gelden. Je hebt orë tiënten ingepland. Als :eh (t die ochtend behan- je ze wel op een an- tent terug. We hebben niet gezamenlijk, zoals in Fries- 1 een beeldscherm naar het debat in de Tweede Kamer ge- enig idee hoeveel huisartsen er hebben meegedaan? llphense regio hebben we circa 45 huisartsen. Ik schat dat d$tuk of 40 actie hebben gevoerd. Onder de collega's heerst 1 il boosheid. Ik ben zelf ook nog nooit zo militant geweest Iet is een grof schandaal dat artsen 20 procent van hun ing moeten inleveren." esf kamerdebat iets opgeleverd? zelf dus niets van het debat meegekregen. Van mijn echt- die adjunct-griffier in de Tweede Kamer is, heb ik begre- minister Hoogervorst denkt een akkoord met de huisart- Bt ebben. Maar dat heeft hij mooi mis." 'ISV dus meer acties van de huisartsen? niet. Ik heb liever dat we tot overeenstemming komen. Als lukt, ben ik persoonlijk voorstander van heftiger acties. Al t moeilijk in ons beroep. Je bent hulpverlener en de patiënt t de dupe worden. Misschien moeten we de patiënten mo- hoewel het lastig zal zijn mensen uit te leggen wat het m is met de nieuwe financieringsstructuur." heo de With foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN 955, Vrijdag 22 April OM - De goede kansen, welke Hillegom geboden werden na de \u( ig zijn niet onbenut gebleven. Deze bollengemeente, de groot- eigenlijke bollenstreek, werd dankzij particuliere initiatieven iPlide handelscentrum voor de stichting van het beurscomplex Met vrucht werd geijverd voor het opvoeren van de aantrek- d der gemeente als wooncentrum. De hoofdbasis van bestaan, iteelt en handel, werd versterkt. Op sociaal en cultureel ge- 131 d bereikt wat de omstandigheden toelieten. r®[ lies klemt echter temeer het probleem van de woningbouw. ;or ossing van het woningprobleem kan leiden tot volledige ont- van de grote mogelijkheden, die voor een gemeente als deze groot zijn. [980, dinsdag 22 april Renoveren in Leiden is voor de meeste aannemers intussen irikking. De vernielzucht van de jeugd als het om leegstaan- in gaat loopt de spuigaten uit. „Deze woning wordt ver staat er op de affiche van dit huis aan de Marnixstraat. „De- g wordt vernield" is eveneens van toepassing, hief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door blni HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van lagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan e van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad ie: T Klein en H. de Wit I: directie hdcuz@hdc.nl iredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg -mail: redactie.ld@hdcnl rooR aat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 ostbus 54,2300 AB Leiden [tijden van de receptie zijn: met donderdag 1630 uur 08.30 -12.30 uur 071-5 356415 fax 071-5 356 B25 overlijden, geboorte, jubilea iniilieberichten, desgewenst met j ifbeelding, via www.hdcmedia.nl of familieberichten@nhd.hdc.nl. e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- IEVERKOOP m.b.t.: 6813661 1:023-5150 543 1 B-6813677 ji lilhandel: 071-5 356 300 taus kunnen contact opnemen 13636 gratis) 5196800 f nten v taling (acceptgiro) (alleen aut ine) p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken .matisch afschrijven van het tsgeld ontvangen €0,50 korting verzending per post Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08.00-1300 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) opzeggen Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Lokale overheden moeten diep door het stof voor nieuwe infrastructuur. De Rijn Gouwe Lijn, de verbreding van de A4, de Rijnlandroute en diverse an dere wensen vereisen vele miljoenen euro's. De zestien gemeenten in de regio HollandRijnland staan voor de niet eenvoudige opgave om dat geld bijeen te krijgen. Een 'mobiliteits fonds' moet uitkomst bieden. A4 Leiderdorp, Leiden en Zoeterwoude hebben er al ervaring mee. Geza menlijk dragen deze gemeenten 41,5 miljoen euro bij aan een tunnelbak voor de te verbreden A4. Het rijk wil de de meerkosten van dit project niet geheel dragen. Lokale overhe den zagen zich in 1999 genoodzaakt om een aantal rigoureuze bouw plannen te bedenken, om de één ki lometer lange tunnelbak toch moge lijk te maken. Voor Leiderdorp zijn de gevolgen het grootst. Deze gemeente moet 18 mil joen ophoesten en betaalt dat be drag uit de opbrengst van woning en kantorenbouw langs de A4. Zoe terwoude moet 10 miljoen bijdragen en studeert op de mogelijkheden om voetbalclub Meerburg te verhuizen. Dat terrein zou vervolgens geschikt zijn voor winstgevende nieuwbouw. Leiden legt 12 miljoen bij. Het ge meentebestuur wil het bedrag terug verdienen uit de opbrengst van woonwijk Roomburg. Rijn Gouwe Lijn De beoogde sneltram tussen Gouda en Noordwijk kost zo'n 400 miljoen euro. De aanleg van het oostelijke traject, tussen Gouda en Leiden, is inmiddels zeker gesteld. Voor de res terende route is de financiering (nog) niet geregeld. Om het oostelijke tracé (in totaal 36 kilometer) mogelijk te maken delen rijk, provincie en de betrokken ge meenten de kosten. Minister Peijs draagt maximaal 140 miljoen euro bij, de provincie 40 miljoen euro en de gezamenlijke gemeenten 50 mil joen euro. De provincie is risicodra ger van het project. Achter gesloten deuren voeren de gemeenten momenteel onderhande lingen met de provincie over de aan hen gevraagde bijdrage. Een extern onderzoeksbureau heeft daarvoor de nodige rekensommen gemaakt: ge meenten betalen standaardbedragen per woning en per vierkante meter bedrijfsvloeroppervlak. Daar boven op komt een toeslag voor de 'ruim telijke potentie' die de sneltram een gemeente verschaft. Dat is onder meer afhankelijk van het aantal hal tes per gemeente en de verwachte bouwmogelijkheden in de buurt van die haltes. Leiden profiteert naar verwachting het meest van de lijn en moet een gemeentelijke bijdrage leveren van meer dan 10 miljoen euro. Wethou der Rogier van der Sande liet vorig jaar weten dat de bijdrage is terug te verdienen uit de opbrengst van grondtransacties De overige gemeenten langs het oos telijke tracé willen hun bijdrage te rugverdienen door bebouwing van de Oude Rijn-zone. Concrete afspra ken over de hoeveelheid te bouwen woningen en bedrijfsterreinen zijn nog niet gemaakt. De Oegstgeestse wethouder Rianne Meester sneuvelde onlangs over de kwestie 'bijdrage Rijn Gouwe Lijn'. De gemeenteraad zegde het vertrou wen in haar op nadat bekend werd dat ze had ingestemd met een bij drage van 5,6 miljoen euro. De raad had een maximale bijdrage van 3,5 miljoen euro toegezegd. Minister Peijs heeft de aanleg van Een overzichtskaart van de regio, met daarop het tracé voor de Rijn Gouwe Lijn, de voorlopig geschrapte noordelijke N206 en de nieuwe weg tussen de A4 en de A44, door Voorschoten. Het is nog niet bekend hoe die weg, de Rijnlandroute, precies gaat lopen. Kaart: Cartographies het westelijke tracé voor zich uitge schoven. Ze heeft vooralsnog geen geld voor een 'lightrail' tussen Lei den en Noordwijk. De westelijke sneltramlijn is relatief veel duurder dan het stuk tussen Leiden en Alphen, waar veel be staand spoor te gebruiken is. Het gaat om een 14 kilometer lang tra ject, waarvan de geschatte aanleg- kosten 147 tot 165 miljoen euro be dragen. Ook hier verwacht het rijk een ge meentelijke bijdrage, maar het pro bleem daarbij is dat de tram slechts twee gemeenten doorkruist: Noord wijk en Katwijk. Worden zij met de kosten opgezadeld, dan kan dat wel eens op een erg hoog, niet te beta len, bedrag uitkomen. De regionale portefeuillehouder ver keer en vervoer, Mare Witteman (burgemeester van Warmond), lijkt het daarom een beter idee om een regionale bijdrage te leveren. Dat zou betekenen dat alle zestien ge meenten in HollandRijnland meebe talen aan de sneltram. Rijnlandroute Komende maand valt het besluit over een nieuw tracé tussen de A4 en de A44, ofwel de Rijnlandroute. Waarschijnlijk gaat deze weg via Val kenburg (door middel van eeen ver breding van de N206 of ten zuiden van het Valkenburgsemeer), ten zui den van de Leidse Stevenshof door Voorschoten naar de A4. De nieuwe weg mag zo'n 400 mil joen euro kosten. Witteman gaat er van uit dat driekwart van de kosten door rijk en provincie wordt betaald. De regio moet de resterende 100 miljoen euro bijleggen. Een fors be drag, waarvoor een regionaal 'mobi liteitsfonds' uitkomst kan bieden, denkt Witteman. In de loop van dit jaar moet hierover een discussie los branden. „Je kunt allerlei dingen be denken om zo'n fonds te vullen", zegt Witteman. Hij denkt daarbij on der meer aan rekeningrijden, par- keergelden en regionale wegenbelas ting. „Het bedrijfsleven kan ook een rol spelen." Voorschoten hoopt op een tunnel, maar zo'n voorziening kost 961 mil joen en is dus onbetaalbaar, heeft bureau DHV becijferd. De gemeente zelf hoopt nu op een verdiepte weg aanleg, die zo'n 500 tot 700 miljoen euro zou kosten. Een statenlid deed vorige week de suggestie om 'alvast te beginnen' met een verbreding van de N206. Een overzichtelijk project, waarvan de kosten slechts 28 miljoen euro bedragen, luidde de redenering. Noordelijke N206 Na afronding van een milieu-effect rapportage is vooralsnog besloten de verlenging van de N206, (ten noord oosten) van De Zilk naar de N205, niet door te laten gaan. Witteman: „De studie gaf aan dat de weg juist leidt tot meer congestie, door een toestroom van verkeer. In plaats daarvan werken we nu aan een ver betering van de N208." Ook hier dragen regiogemeenten aan bij. Op termijn zal de Noordelijke N206 er wel komen, verwacht Witteman. „Ook daar kan het mobiliteitsfonds een rol in spelen." De kosten van de weg worden geschat op 150 miljoen euro. Erna Straatsma TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. „Ik ben beroofd. Ik had de portemonnee in mijn jaszak zitten. En nu zit ik weer thuis, helemaal tril lend. Ik ben al naar de politie geweest. Alles is geblokkeerd. Ja, ik be waar de pincodes in het ritsvakje. Stom, maar ik moet het wel doen, want ik onthoud geen cijfer meer." Mijn 83-jarige tante belt op een mo ment dat het hele huis doet alsof het van mij af hankelijk is. De één wil weten waar zijn broek ligt, de ander moet geld hebben en de derde pro beert te melden dat zij weg wil. Ik wil mijn ont hutste tante niet afkap pen en mijn kinderen niet vermoorden. Wat doe ik nu als pedagogi sche ouder? Juist, ik ben met een woedend hoofd op de slaapkamer gaan zitten met de deur op slot. Hun problemen los sen zich toch vanzelf op. Al 1000 keer heb ik onze kinderen gevraagd - en ik ben daar al op heel jonge leeftijd mee begonnen - niet te gaan jengelen tij dens een gesprek met wie dan ook. Toch doen ze het nog steeds. Zouden hun leerkrachten dat beter aanpakken? Ik moet daar steeds aan denken na de nationale televisie-enquête over opvoeding. Daarin geven leerkrachten te kennen geen hoge pet op te heb ben van de opvoedkwali- teiten van de gemiddelde ouder. We leggen de op voeding vaak neer bij school en verwachten te veel van onze kinderen. Omdat ik behoorlijk ge middeld ben, verplaats ik me al twee dagen in de rol van leerkracht. Na wel 1000 ouderavonden, ta feltjesavonden en vijfrni- nutengesprekken meen ik een beetje zicht te hebben op wat een leer kracht doet en wat hem beweegt. Theo is de rec tor, coördinator en direc teur van onze school. Ik ben de docent voor alle vakken. Onze buurman is de conciërge voor te laat komen en een luisterend oor. We zijn een hecht team, kennen onze leer lingen bij naam en weten elke gevoelige snaar te raken. Sam heeft weer eens niet gewoekerd met zijn ta lenten. Nul studiepunten voor Frans. We willen hem onmiddellijk hard aanpakken. „Fout, fout", roept Theo. Eerst praten. „Hoe komt het?" Schou derophalend: „weet ik niet." „Waarom heb je de verslagen niet ingele verd?" „Heb ik wel ge daan, maar ze waren niet goed." „En die gramma ticatest?" „Ging ook niet." „Heb je er met die docent over gesproken?" „Nee." „Wat heb je er wel aan gedaan?" „Wat moet ik er aan doen?" „Misschien teksten ma ken, woorden oefenen." We zien zijn verhaal lijd zaam aan. „Weet je met een 4 en een 5 ga ik het nog net halen." „Hoezo? „Nou dat zijn de nor men." „Ben je daar te vreden mee?" „Niet echt, maar zo gaat het wel luk ken." Ik schiet uit mijn slof en ben weer ouder. „Is er niet een docent die jou eens zegt, dat iets harder en regelmatiger werken erbij hoort. Die wil dat zijn klas gemiddeld een zeven haalt voor zijn vak. Die trots is als je eens al les op alles gaat zetten." „Mam, zo is het sys teem." „Welk systeem?" „Een 5 komma 6 wordt een 6. Wat, ja zelfs een 5 komma 45 wordt een 6." Ik duw hem het studie- hok in met allemaal Franse teksten. „Lees, maak, voer uit." Rector Theo kan het niet meer aan en vlucht het huis uit. Ik ga op de slaapka mer zitten en denk aan Fleur die met haar klas in Boedapest zit. Zes do centen omringen haar. Leggen wij de opvoeding nu bij school neer? Wat verwacht de school van onze dochter? Ze kan heel lief zijn. Ze vindt kunst meestal wel leuk en houdt van de opera, waar ze op sjiek heen gaan. We hebben de laat ste week alles over Boe dapest opgezocht. Ze heeft een woordenboekje bij zich. Ze zal toch geen gekke dingen doen? We hebben haar wel drie maal op het hart gedrukt zich aan de regels te hou den. Dat zal toch gaan lukken? Olivier zit bij de conciër ge de band van zijn fiets te plakken. Vanuit het slaapkamerraam hoor ik onze buurman gezellig kletsen over die stomme lessen thuis. De conciër ge vertelt hem wat over zijn verschrikkelijke ou ders en zijn verschrikke lijke schooltijd. Mare en Fré komen vrolijk via de achterzijde binnen. Ik zie ze lachen en vervolgens roepen: „Waar zijn jullie allemaal?" „Sst", roep ik uit het raam. „We spelen schooltje. Jullie verstoren de lessen." Ze htftien nog harder. „Kom naar bene den", roepen ze streng. „Zijn jullie niet goed bij je hoofd?" „We zouden toch met ons allen eten voor Theo's verjaardag? De school is al lang uit. Op dat sein stormt Sam binnen. „Hoe zit het nu met die pincodes van tante Gera? Ik heb iets voor haar bedacht. Het is een slimme methode waar ik misschien wel patent op kan aanvra gen." „Frans was het toch, dat ik je dadelijk ga overhoren? Zie je niet dat ik met Marc in gesprek ben?" Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl uil Noordelijke N206 lil Rijnlandroute Rijn Gouwe Lijn-West Rijn Gouwe Lijn-Oost N205 N206 Noordwijker- hout N207 N208 Roelof- arendsveen N207 N206 Zoeterwoude ©CARTOGRAPHY

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15