Zoeterwoude: Rijnlandroute onbespreekbaar REGIO Nieuweweg met oude problemen Advocaat: 'De Bruggen rommelt niet met geld' ndijkers willen liorenwoningen Wethouder MacGilavry: Machteloos tegen de mentaliteit van de automobilist R3 Verbindingsweg A4 - A44 dwars door Voorschoten zou ook aanslag zijn op Westeindsepolder «SS Eerste eenden gaan op transport rrustlaan afgesloten id - De Meerrustlaan in id is de komende an- Iot twee jaar niet be- voor auto's. Verkeer in htingen moet geduren- d omrijden via de stlaan en de Jan Steen- straat wordt afgesloten ■nd met de bouw van fcienten en een super- lp de kop van de Dorps- i de Meerrustlaan ko- ïwketen te staan en grote kraan die de iterialen naar boven ta- is niet mogelijk dit op ere plek neer te zetten, iting gaat op 2 mei in. t blijft wel toegankelijk tgangers. De afsluiting 'oor parkeeroverlast el- u :n, want in de Meer- gold al een parkeerver- vrijdag 22 april 2005 -o &cn onl zoeterwoude - Zoeterwoude staat vierkant achter het protest van de gemeente Voorscho ten tegen de aanleg van de zogeheten Rijn landroute. Deze weg, die de A4 en de A44 moet verbinden, gaat dwars door Voorschoten en be tekent eveneens een aanslag op de Zoeter- woudse Westeindsepolder. „In die prachtige polder komen de aansluitin gen op de A4", aldus CDA-raadslid J. Gahr- mann, die gisteren tijdens een raadsvergade ring zijn zorgen uitte over de Rijnlandroute. Ook voor de andere fracties, van WD en PZ, is de Rijnlandroute onbespreekbaar. De voorkeur van de Zoeterwoudse politiek gaat uit naar het zogeheten Korte Vliettracé (een ondergrondse weg door Voorschoten onder de Korte Vliet en de Oude Rijn). Het Korte Vliettracé is een initiatief van de ge meente Voorschoten, dat momenteel wordt onderzocht op haalbaarheid. Voorschoten ziet een bovengrondse weg dwars door Voor schoten niet zitten, omdat deze veel overlast zou meebrengen voor de inwoners. Zoeterwoude vindt dat ook een verdiepte aanleg van de Leidse Churchilllaan niet mag worden afgeschreven, als alternatief voor de Rijnlandroute. Het argument dat ondertun neling van deze weg te duur zou zijn, gaat volgens CDA'er Gahrmann niet op. „IGjk eens naar het Sijtwende-project in Leidschendam- Voorburg. Daar is een tunnel gebouwd met 'kostendragers' erbovenop in de vorm van woningen en kantoren." Verkeerswethouder Van de Kooi denkt dat ondertunneling prima te financieren is via het heffen van tol. „Door er een tolweg van te maken kan je de kosten van ondergrondse aanleg in vijftig jaar terugverdienen." De Zoeterwoudse politiek belegt begin mei een extra commissievergadering over de Rijn landroute. Op 18 mei vergadert het algemeen bestuur van de regio Holland-Rijnland over de tracékeuze. Op 2 juni velt de 'stuurgroep Rijniandroute' een definitief oordeel. end euro voor |"J >1 in Osieczna r" oude - Een scholenge- ïap in het Poolse Osi- e gemeente waarmee oude een vriend- 01 and heeft, krijgt een be- 1000 euro voor de fvan 'speelelementen'. t de kindergemeente- e week bepaald. Elk niseert de gemeente ef oude een gemeente- gadering speciaal voor uit groep 7 van de cholen in het dorp. ^igingen ze met elkaar in over de subsidieaan- Sl oor drie projecten in u l De voorkeur van de lerderheid ging uit naar aag van de scholenge- lïap- ereden agent ,^idag op tv ian den rijn - De mo- die begin deze maand n bij een snelheidscon- d aangereden door een it, komt maandag uit- ian het woord in het imma Opsporing Ver agent constateerde in uren van de tweede een lasergun dat de er van een BMW te rijksweg 11 reed. De e de achtervolging in :erde de automobilist e len te dwingen. In k n te stoppen reed de lilist de agent aan, lij wist te ontkomen. !t ag wordt door de poli- !Z merkt als een poging lflag. ietsroutes wlderdag' fie van fietsen houdt, t. lerdag 5 mei kiezen uit chillende routes in en ind van Wijk en Wou- ns de traditionele Pol- ién route gaat door jk en Zoeterwoude, Rijnwoude en eentje ierdorp en Koudekerk. F ;g kunnen de deelne- kijkje nemen bij di- ingestelde boerderijen, en en molens. De fiets- 0 jn tussen de 15 en 20 ij r. Starten kan tussen 14.00 uur, onder 1 cafe De Meester in n rnde, boerderij Nojosa 1 wijk, restaurant Cro- \in Leiden. De overige ten zijn te vinden op derdag.nl. De Bree blijft strijden voor afsluiting door Loman Leefmans leiderdorp - Een vrachtwagen dendert met een gangetje van tachtig rakelings langs zijn tuin. „Zo, heb je nog meer bewijs nodig?", vraagt Karei de Bree een tikkeltje cynisch. De Bree strijdt als sinds 1996 voor de afsluiting van de Nieu weweg. Hij won rechtszaken van de gemeente en hij kreeg toezeggingen van plaatselijke bestuurders, maar aan de situa tie veranderde wezenlijk niets. Sterker nog, door de voltooiing van bedrijventerrein De Baan- derij en de aanleg van de nieu we wijk Driegatenbrug wordt de overlast alleen maar groter. „De gemeente legt een uit spraak van de Raad van State zomaar naast zich neer: bedrog is het." De Bree 'viert' binnenkort zijn tweede lustrum als actievoeder. Veel te lang, wat hem betreft. De bewoner van een prachtig losstaand stulpje op de hoek van de Zijldijk en de Nieuwe weg - met een weids uitzicht op de gemeente Alkemade - kwam halverwege de jaren negentig tot een voor hem huivering wekkende ontdekking. Iedere verkeersmaatregel binnen de bebouwde kom van Leider dorp, zoals het invoeren van eenrichtingsverkeer op de Van der Valk Boumanweg, leidde tot een toename van het verkeer op de Nieuwe wég. „En kijk nou toch eens; het is gewoon een slecht geasfalteerd boerenweg- getje, bedoeld voor wandelaars, fietsers en kleine trekkers." Gebogen over een plattegrond van Leiderdorp legt hij het nog maar eens uit. ,Als je vanaf De Baanderij komt, kan je de stop lichten van Rietschans en Enge- lendaal en de rotondes op de N445 in één keer omzeilen door over de Zijldijk en daarna de Nieuweweg te rijden. Steeds meer automobilisten en vracht wagenchauffeurs krijgen dat door. En de aanwezigheid van veel autobedrijven op die Baan derij, merk ik ook. Want wat is fijner dan een lekker proefritje te maken door de polder." Dat er vanuit de richting Lei den, vlak voor de Engelendaal, een nieuwe, aparte afslag rich ting het genoemde bedrijven terrein komt, stelt de Bree ook al niet gerust. „Dat wordt een toegangsweg, maar als je weer van De Baanderij wegwil, kom je toch voor al die stoplichten te staan. De Zijldijk blijft een aan lokkelijk alternatief. De Bree wist in 2002, na een slepende procedure, de rechter en daarna de Raad van State van zijn gelijk te overtuigen. De gemeente had bij de verkeers- wijzigingen op de Van der Valk Boumanweg onzorgvuldig ge handeld. De toenmalige ver keerswethouder Molkenboer zegde De Bree daarop toe dat de Nieuweweg 'fysiek' zou wor den afgesloten. Het zou een fietspad worden, zo meldde de bestuurder. Meer dan een ver bodsbord voor vrachtwagens en een tekst met 'alleen voor bestemmingsverkeer' heeft De Bree tot op de dag van vandaag niet gezien. Beide bordjes wor- Karel de Bree: „Kijk nou toch eens; het is gewoon een slecht geasfalteerd boerenweggetje, bedoeld voor wandelaars, fietsers en kleine trekkers." Foto: Hielco Kuipers den overigens massaal gene geerd. „De gemeente blijft de echte maatregelen maar voor zich uitschuiven", is De Bree's conclusie. Even gloorde er hoop bij hem toen PvdA'er Molkenboer de post 'verkeer' overdeed aan GroenLinks'er MacGillavry. „Groenlinks, dacht ik, een mi lieupartij; dat gaat in mijn voor deel werken. Maar sindsdien worden zelfs mijn brieven aan de gemeente niet meer beant woord." Met enige afgunst las De Bree onlangs in deze krant over de aanstaande maatrege len in de wijk Leyhof om sluip- verkeer tegen te gaan. „Ik verte genwoordig maar een paar be woners, die grote.buurtvereni ging daar hoeft maar te kikken en er komen drempels en 30-ki- lometerborden." De ontwikkelingen in een ande re nieuwe wijk houdt De Bree ook nauwlettend in de gaten: Driegatenbrug, op een ferme steenworp van zijn woning. Het buurtje in aanbouw, met ap partementen, dure huizen en een studentencomplex op de kop van de Engelendaal, krijgt maar één ontsluitingsweg. Die komt uit op de Zijldijk, vlakbij het viaduct. „Een tweede weg vanuit de wijk richting Engelen daal is uit de plannen ge schrapt. Uit vrees voor sluipver- keer", zegt De Bree met een veelzeggende glimlach. „Ik kan ik je nu al voorspellen hoe de aanstaande bewoners gaan rij den als ze Leiderdorp uit willen. Inderdaad, via de Nieuweweg." door Loman Leefmans leiderdorp - „Hoe goed we het ver keer ook regelen, tegen de mentali teit van automobilisten die racen of door rood licht rijden, kunnen we als bestuurders relatief weinig uitrich ten." Dat zegt de Leiderdorpse ver keerswethouder Don MacGilavry (GroenLinks). Hij reageert daarmee op een aantal recente artikelen en in gezonden brieven in deze krant waarin bewoners klagen over de ver keersstromen in hun gemeente. Een fors aantal klachten komt uit het gebied langs de sluiproute Laan van Ouderzorg, Van Poelgeestlaan en Vronkenlaan. Daar zijn onlangs nieuwe zebra's en drempels aange legd en er komt nog een nieuwe weg verhoging. Desondanks blijft een deel van de omwonenden ontevre den. „De maatregelen zijn in samen spraak met de bewoners getroffen. Dat er nog steeds geracet wordt, daar kunnen we betrekkelijk weinig aan doen. We kunnen de drempels ook weer niet zó hoog maken dat als er een ambulance langsrijdt de patiënt van de brancard rolt. Datzelfde pro bleem ontstaan als we maatregelen gaan nemen op de Buitenhoflaan, waar ook veel te hard wordt gereden. Daarbij wordt het in heel west Ne derland gewoon steeds drukker." MacGillavry verwacht dat veel ver keersproblemen in de bebouwde kom minder ernstig worden als de randweg via N445 en N446 om Lei derdorp heen wordt vervolmaakt. „Maar we kunnen het niet tegenhou den als vrachtverkeer capriolen gaat uithalen door vanaf De Baanderij he lemaal langs het huis van meneer De Bree over de Nieuweweg te rijden. En dat alleen maar om een paar stoplichten te ontwijken. De politie kan niet elke auto controleren." De wethouder bestrijdt dat Leider dorp een uitspraak van de Raad van State naast zich neerlegt en niet rea geert op de brieven van De Bree. „De gemeente moet een verkeersbesluit opnieuw motiveren. Dat is wat an ders dan een rechtszaak verliezen. 'En als er binnenkort een besluit over Zijldijk volgt, is dat direct ook een antwoord op zijn brieven." MacGillavry verwacht dat er op wat langere termijn elektronisch bestuur de wegafzettingen komen. Beweeg bare paaltjes of blokken, op afstand bestuurd, die een straat voor onge wenst verkeer afsluiten. Die zouden niet alleen bij de Nieuweweg, maar ook op andere plaatsen kunnen wor den aangelegd. „Dat moet eerst met alle gemeenten in de regio op elkaar worden afgestemd zodat bijvoor beeld de brandweer niet voor ieder paaltje een andere sleutel nodig heeft." De hoeveelheid reacties en klachten over het verkeer die de laatste tijd in Leiderdorp zijn geopperd, verbaast MacGillavry niet. „Het is bijna uni verseel: iedereen heeft verstand van voetbal en verkeer." Koningen voor weinigen weggelegd' oude-rijndijk - Oudere 1 s van Zoeterwoude- ivillen weten welke wo- ivoor hen worden ge- :n op welke termijn. Ze met name grote be- 1 an betaalbare huurap- inten. Dat kwam naar I dens een druk bezoch- komst voor zestigplus- Zoeterwoude-Rijndijk, ren werd gehouden in enkooi. I tijndijk zijn veel te wei- .irtementen voor oude- den veel aanwezigen, t van het (koop)appar- icomplex 'Drie Konin- I ft daaraan volgens hen eranderd. „Het is daar ,nd wonen hoor, maar tar voor weinigen weg- aldus een Rijndijker. Ier Ates kon de circa anwezigen geen exacte 1 voorschotelen en ook 1 uitsluitsel geven over te van huren of koop- Wel is zeker dat zowel >ude-Dorp als Zoeter- ijndijk er de komende 1 groot aantal apparte- bij krijgt. Aan de Rijn- len ze in de Meerbur- r, op het terrein van en op het terrein van Bruines. Met name op de laat ste locatie wordt gedacht aan appartementen in de sociale sfeer. De gemeente is daarover met woningbouwcorporatie Willibrord in gesprek. Om te weten te komen aan wel ke woningen nu precies be hoefte is, goedkope of dure huur/koophuizen, overweegt de gemeente een enquête te houden onder senioren. „Dan kunnen we nog specifieker voor ouderen gaan bouwen", aldus Ates. Volgens Angela de Koning van Willibrord is er in Zoeterwou de-Rijndijk nu 'bijna niets te huur". Het wordt volgens haar ook steeds lastiger om de bouw van goedkope appartementen financieel rond te krijgen. Van daar dat Willibrord steeds meer 'gemengde projecten' gaat bou wen, met zowel dure als goed kope huizen. De winst op de koopwoningen wordt gebruikt om sociale huurwoningen be taalbaar te houden. De bijeenkomst in De Eenden kooi was bedoeld om te weten te komen wat er leeft onder ou deren aan de Rijndijk. De ge meente wil de opmerkingen ge bruiken bij het ontwikkelen van plannen voor de toekomst. hazerswoude-rijndijk - De eerste groep muskuseenden in Hazerswoude wordt dinsdagochtend gevan gen en op transport gezet. De vogels gaan naar drie particulieren en naar het landgoed De Hooge Burch in Zwammerdam. Rijnwoude wil alle muskuseenden wegvangen omdat ze veel overlast veroorzaken. Om ze in de kooien te lokken, worden ze elke ochtend gelokt met brood. Archieffoto: Marco de Swart door Nancy Ubert vervolg van voorpagina den haag/zwammerdam - Dat de Zuid-Hollandse zorgorgani satie De Bruggen met geld heeft gerommeld, bestrijdt haar advocaat Van Slooten met klem. Het extra geld dat de stichting voor gedragsgestoor de gehandicapten binnen krijgt, komt echt ten goede aan de zorg, zei hij gisteren in het Haagse Paleis van Justitie. Daar werd door voorzienin- genrechter Paris het kort ge ding behandeld dat acht fami lieleden van gehandicapten hebben aangespannen tegen De Bruggen. Onder druk van de politiek is een paar jaar geleden meer geld beschikbaar gekomen voor verstandelijk gehandicap ten die extra zorg nodig heb ben omdat zij gestoord gedrag vertonen. Van Slooten: „Het geld kwam in 2000, maar pas later zijn de regels bedacht." Vandaar dat De Bruggen niet kan aangeven hoe het budget de afgelopen jaren precies is besteed. De acht eisers vragen dat ook niet. „Zo netjes zijn mijn cliën ten", aldus advocate Kleingeld- van Noorloos. Al vraagt menig eiser zich af wat er nu precies met al dat geld is gebeurd. Maar naar het verleden hoeft De Bruggen van de eisers niet te kijken. Als vanaf nu dan maar wel alles anders gaat ver lopen. Sommige problemen spelen volgens de betrokken al te lang. Verschillende familiele den zijn al naar de onafhanke lijke klachtencommissie ge stapt omdat zij vonden dat de zorg benedenmaats was en kregen gelijk. De Bruggen kreeg vervolgens te horen dat er wat moest veranderen. Maar niet alle familieleden kunnen zeggen dat de situatie daad werkelijk is verbeterd. Omdat ze het gevoel hebben dat hun kind of pupil steeds meer moet inleveren op de zorg, trekken de wettelijk ver tegenwoordigers van de ver standelijk gehandicapten nu via een kort geding aan de bel. Zij willen duidelijk hebben waaraan De Bruggen de zoge noemde SGEVG-gelden (Sterk Gedragsgestoord Ernstig Ver standelijk Gehandicapt) be steedt. En ook bij het budget dat de stichting krijgt voor de licht gehandicapten met een gedragsstoornis, moet dat in hun ogen voortaan glashelder zijn. Volgens directeur P. Razenberg van De Bruggen is over een paar maanden ook wel open heid van zaken te geven. Voor elke bewoner wordt de komen de maand opnieuw bekeken of hij recht heeft op extra zorg- geld. Als dat uiteindelijk wordt toegekend, wordt dit met de familie besproken en vastge legd in het zorgplan, beloofde hij gisteren op de zitting. Hij kon niet beloven dat elk dub beltje wordt vertaald naar één bewoner. Dat zou teveel admi nistratieve rompslomp geven. Als voorbeeld schetsta hij dat de computer van de ■Ctivitei- tenbegeleider door meerdere bewoners gefinancierd wordt. „Zoiets is niet per persoon af te schrijven." Wat de familieleden willen en De Bruggen kan bieden, ver schilt niet eens zoveel van el kaar, zo bleek in de loop van de zitting. Dat het toch tot een kort geding is gekomen heeft te maken met jarenlang gesteg gel, onderling wantrouwen, frustraties en gevoelens van onvrede. De kloof tussen de fa milieleden die hamerden op het extra zorggeld en de direc tie van De Bruggen was niet meer te dichten. Rechter Paris doet maandag 2 mei uitspraak in dit kort ge- ding.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13