Studiefoni voor illega leerlingen LEIDEN REGIO Een plek aan zee, maar zonder zeezicht Fietsendieven sparen bezoekers rouwcentrum niet Leidenaars minder tevreden over contact met gemeente Lenferinks bijbaantje Alle Leidse kastanjes worden getest op zie Leidse biologen vinden booinsoort= vrijdag 22 april 2005 leiden - Leidse biologen heb ben een nieuwe boomsoort ontdekt in het centrale hoog land van Vietnam. Het gaat om een 'agarboom', uit de soort Aquilaria. Agarbomen produ ceren een zoetgeurende, exclu sieve hars die gebruikt wordt in medicijnen, wierook en par fum. Om die reden zijn alle agarsoorten in het verleden al intensief gekapt en daardoor zeer zeldzaam. Eén kilo hout kost bijna 23.000 euro. De ont dekking is gedaan door botani cus Le Cong Kiet van de Neder landse Rainforest Protection Foundation en door Paul Kess- ler en Marcel Eurlings van het National Herbarium in Leiden. Zij gaven de nieuwe boom de haam Aquilaria rugosa. Bijdrage voor Van der Willigenhof leiden - Zorgcentrum Van der Willigenhof aan de Apollolaan in Leiden krijgt 2225 euro van het Nationaal Fonds Ouderen- hulp voor de aanschaf van een geluidsinstallatie en spelmateri aal. Het bedrag wordt maandag 25 april overhandigd. Het Na tionaal Fonds Ouderenhulp steunt projecten die tot doel hebben eenzaamheid en ar moede onder ouderen te be strijden. Leidsch Blond bier is jarig leiden - Met een bierbrouwde- monstratie in bierwinkel Man van Drank viert de brouwerij van Leidsch Blond zaterdag de eerste verjaardag van het Leidse biertje. Brouwer en informati cus Jan-Willem Fukkink de monstreert tussen twaalf en vier hoe een blond biertje tot stand komt. Hij geeft uitleg over ingrediënten en receptuur. De Leidse brouwer kan een jaar na de introductie nog niet leven van de opbrengsten. Wel is hij tevreden over het aantal afzet punten van het drankje: inmid dels een veertigtal. De afzet is in de winter flink teruggevallen, maar veert weer op nu de lente zich aandient. Brouwerij De Wijde wereld heeft inmiddels 21.000 liter Leidsch Blond be reid. Een drankenhandel gaat voortaan de distributie verzor gen in de regio. „Ik heb tegen woordig weer een vaste baan en kan niet meer zelf de klanten afrijden." Peter Hoogeveen in zijn zaak aan de Noordwijkse Boulevard. Zicht op zee is er niet bij. Foto: Hielco Kuipers Noordwijkse horecabaas wil lagere duinen door Gerard Baas noordwijk - Gezeten aan een tafeltje bij het raam van zijn Brasserie Bon-Bon trakteert Pe ter Hoogeveen zijn bezoek op een drankje. Nadat de serveer ster de bestelling heeft ge bracht, stelt Hoogeveen een vraag. „Kijk eens naar buiten. Wat zie je?" Niet veel, behalve een man met zijn hond, een paar geparkeerde auto's en een kleine duinpartij achter een speciaal op zeezicht aangelegd wandelgebiedje. „Maar zie je de zee? Nee toch? En vind je dat niet vreemd voor een zaak aan de boulevard van Noordwijk?" Ja, dat is vreemd, vindt Hooge veen, hoewel het een gevolg is van een natuurlijk proces. Want na een stormachtige winter ge beurt het altijd dat het duinpar tijtje tussen Brasserie Bon-Bon en het strand zo hoog opstuift dat het zicht op zee verdwijnt. „Mijn zaak is sterk afhankelijk van zeezicht. En een bus toeris ten, die de keuze heeft tussen mijn zaak en een strandtent zal eerder naar die tent gaan. Dat is oneerlijke concurrentie. Ik kan doen wat ik wil, maar mensen willen de zee zien." De gemeente zou het duinpar tijtje een 'centimeter of vijftig a zestig moeten afgraven, vindt Hoogeveen. Daarbij hoeft er helemaal niet zo veel zand te verdwijnen. Sterker nog, het zand hoeft niet weg, maar kan richting zee worden geschoven. Daar staan de schotten die er juist zijn neergezet om zand op te vangen. En de kosten van de ze kleine operatie, ergens tus sen de 1000 en 1500 euro, zou Hoogeveen desnoods zelf wil len dragen. „Het gaat om een zaak waar in de zomer tussen de vijftien en twintig man wer ken." Hij draagt meer argumenten aan die pleiten voor het zand- schuifkarwei dat niet meer dan een middagje werk hoeft te zijn: „Niet alleen mijn zaak, maar nog veel meer zaken aan de Ko ningin Wilhelminaboulevard profiteren er van. Van Hotel Noordzee tot aan het Pannen koekhuis. Al die zaken krijgen dan opeens het zeezicht, dat ze nodig hebben voor hun klan ten. We hebben er ook recht op, want we betalen er allemaal de hoofdprijs aan huur en be lasting voor." Verder, en misschien stuit dat Hoogeveen nog het meest te gen de borst, zijn de duinen ter hoogte van de Blauwe Gans zelfs lager dan hij het zelf zou willen. „Is dat meten met twee maten of niet?" Volgens het Hoogheemraad schap Rijnland, de beheerder van onder meer het strand en de duinen, geldt er slechts één maat: 8 rpeter boven NAP. Deze hoogte is cruciaal in verband met het waterkeringsbeheer- plan, de leidraad die Rijnland te hanteren heeft bij het 'in stand houden van de waterkerende functie van de zeewering'. „Het aftoppen van de duinen is in principe verboden", zegt voor lichter E. Albrecht, „want Noordwijk, maar ook Katwijk, wordt aangemerkt als zwakke schakel in de waterkering." En aftoppen door middel van het verschuiven van het zand is verboden omdat zand op het strand kwetsbaarder is voor af slag en erosie. Maar er is hoop voor Hoogeveen en zijn colle ga's aan de KW-Boulevard. Af- zanden is wel toegestaan als het niveau van de duinen boven de 8 meter boven NAP blijft, het vrijkomende zand in het duin profiel wordt verwerkt én als het werk tussen 1 februari en 1 oktober plaatsvindt. Als Hooge veen aan die voorwaarden vol doet krijgt hij een vergunning om de duinen af te toppen. door Eric-Jan Berendsen leiden - De inwoners van deze stad waren vorig jaar minder tevreden over de contacten met de verschillende diensten van de gemeente dan in 2003 en 2002. Vorig jaar was 83 procent te vreden over het contact met Leiden terwijl dat in 2003 nog 88 procent was tegen 87 procent in 2002. Ook zijn Lei denaars minder content over de vrien delijkheid (88 procent) en behulp zaamheid (85 procent) van de onge veer 1500 ambtenaren in hun stad. Die cijfers lagen in de twee voorgaande ja ren op 95 en 93 procent en 92 en 89 procent. Dat blijkt uit het Burgeijaar- verslag 2004 van burgemeester Henri Lenferink. Over de beantwoording van brieven van burgers aan de gemeente, belooft Lenferink beterschap. Hoewel de af spraak is dat er binnen zes weken een antwoord moet worden verstuurd naar een briefschrijver, werd die ter mijn niet altijd gehaald. Dat leverde een stroom van klachten op. Onder zoek wees vorig jaar uit dat de ge meente geen goed zicht had op de be antwoording van brieven en de ter mijn daarvan. Dat komt doordat de post soms onvoldoende en niet altijd op dezelfde manier wordt geregi streerd en op verschillende postadres sen niet op dezelfde manier werd be handeld. Inmiddels is er een nieuw re gistratieoverzicht opgezet waardoor er een betere kijk is op ingekomen post. Dit jaar moet 90 procent van de brie ven en e-mails binnen zes weken zijn beantwoord. Gebeurt dat niet dan krijgt de briefschrijver in ieder geval een tussenbericht. De tevredenheid over het telefonisch contact met de gemeente daalde van 80 procent in 2003 naar 77 procent in 2004. In 2002 was dat 74 procent. Voor dit jaar belooft Lenferink dat telefoons worden opgenomen als ze maximaal vier keer zijn overgegaan. Gebeurt dat niet dan wordt de beller doorverbon den of kan een bericht inspreken. Hondenpoep blijft een bron van over last voor de Leidenaars. Vorig jaar had 37 procent daar last van tegen 34 pro cent in 2003 en 2002. Ook aan rommel op straat storen de bewoners van deze stad zich; 29 procent gaf aan er vorig jaar last van te hebben gehad tegen 28 procent in 2003 en 27 procent in 2002. Ze waren afgelopen maandag even binnen bij uitvaartonder nemer Van der Luit. Om hun opgebaarde schoonvader en opa een laatste bezoek te bren gen. Johan Bentvelzens doch ter was op haar gloednieuwe fiets gekomen. En die, vertelt haar aangeslagen vader, werd in de tien minuten dat hij voor de deur van de rouwonderne- ming aan de Willem de Zwij gerlaan stond, gestolen. „Het is vreselijk dat we in een samen leving leven waar het klaarblij kelijk geaccepteerd is dat fiet sen bij een station gepikt wor den, maar dat zoiets nu ook het geval is bij een uitvaartonder neming." Bentvelzen kan er niet over uit. De fiets is later teruggevonden door zijn zwager. Die zag twee jongens van allochtone af komst op de opengebroken en kapotte fiets van zijn dochter rijden. Toen hij de achtervol ging inzette kreeg hij de fiets naar zich toegegooid. Vervolgens kreeg Bentvelzen De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 nog een teleurstelling te ver werken. „De verzekeraar ver goedt niets van de driehonderd euro schade die de jongens met hun slijptol hebben aange bracht. We hadden de fiets be ter niet terug kunnen vinden. Als we die dieven met fiets hadden laten lopen, had de verzekering wel uitgekeerd, was het antwoord." Ook de politie kon niets voor hem betekenen. „Op een door verwijzing naar slachtofferhulp na, hield het op, omdat we geen goed signalement had den." Zijn zwager, die ook net van Van der Luit afkwam, was te emotioneel geweest om de tronies van de fietsendieven in zijn geheugen op te slaan. Een aangifte van vernielingen heeft de politie niet opgenomen. „Ze konden niks voor ons beteke nen, zeiden ze. Als we aangifte hadden kunnen doen, hadden ze dat toch wel gezegd?" Wat Bentvelzen ook verbaast, is dat niemand die jongens heeft weerhouden van hun daad. „Ze hebben die fiets hoogst waarschijnlijk aan de overkant van de Willem de Zwijgerlaan, dus aan de Gooimeerlaan met een slijptol gemolesteerd. Want behalve de sloten, waren ook de banden en de kabels van de remmen en de versnellingen doorgesneden. Tegelijkertijd moeten er tientallen mensen zijn langsgereden en niemand heeft ingegrepen. Ik vind dat zo erg." Marijn Kramp De gemeente gaat een aantal straatwerkzaamhe- den weer 'ouderwets' aanbesteden omdat de eer ste Europese openbare aanbestedingsprocedure voor het onderhoud van straatwerk mislukt Is. Een aantal aannemers mag dingen naar drie klus sen in de stad. Hiermee komt voorlopig een einde aan een boel commotie van de afgelopen weken rond de Europese aanbesteding. Welke aannemer of aannemers het werk krijgen toebedeeld, is nog niet duidelijk. De concurrentie is namelijk moordend, ook vanuit het stadhuis. Daarom hebben wij nog wel een suggestie voor de gemeente. Onlangs betrapte onze fotograaf burgemeester Henri Lenferink bij het straten van een paadje langs zijn woning. Mis schien heeft hij in zijn vrije tijd nog wel een paar uurtjes over om het onderhoud elders in Leiden voor zijn rekening te nemen. Dat zou aanmerke lijk in prijs kunnen schelen. Het is overigens niet bekend of Lenferink voor de werkzaamheden rond zijn woning bij diverse aannemers in binnen- en buitenland offerte had aangevraagd. Foto: Taco van der Eb door Marijn Kramp leiden - Illegale leerlingen kun nen in de toekomst een beroep doen op een studiefonds. Vol gens de Stichting Uitgeproce deerde Vluchtelingen (STUV) is zo'n fonds hard nodig, omdat il legale jongeren wel leerplichtig zijn maar geen recht hebben op studiefinanciering. Het zijn leerlingen zonder boek en pen, kenmerkt STUV-voor- zitter Joost Martens de groep. Om deze zaken voor hen te be kostigen richt STUV samen met een aantal verwante organisa ties een nieuw fonds op, ge naamd Studiefonds Illegale leerlingen in het Onderwijs (STILO). De bedoeling is dat er met ingang van het nieuwe schooljaar een beroep kan wor den gedaan op dit studiefonds. Hoeveel geld er in dit fonds komt, is nog niet duidelijk. „We moeten, voordat we geld gaan werven, eerst uitzoeken hoe groot de groep illegale leerlin gen in Leiden bij benadering is", verklaart Martens. Dit onderzoek heeft de komen de periode plaats. Leidse mid delbare scholen en ROC's wor den hiervoor aangeschreven. Deze instellingen hebben dit soort gegevens over het alge meen niet paraat, is Martens' ervaring. „Veel scholen weten niet dat een leerling Nederland verblijft, men ze over het alge achter als het eindes 1 dert. Dan is er een i( bewijs nodig." Voor legale vluchteliS nog geen verblijfvt hebben is enige tijd een fonds opgericL STUV. De basis daan vorig jaar gelegd toen de prijzen viel bij Ons ze woningbouwvereni de STUV 5000 euro' een StudieDoelfonds geren die in de asielj zitten. Ook voor hen ze wel naar school maar dat ze geen teg^ ming krijgen in de ten. In totaal zit er 18.00^ het StudieDoelfonds. lingen die een opleidi aan een middelbare stfQ hogeschool of een u l kunnen een beroep o]ef doen voor een rentelo a Als ze vervolgens een K vergunning krijgen en het recht op studiefii verwerven, moeten ze I terugbetalen. Mairtei geen status wordt ver ten we de lening om Dan hopen we dat de de vluchteling zijn kennis in het land komst kan benutten." Overlast door het vernielen van tele fooncellen en bushokjes, graffiti en het wildplakken van posters nam af. De burgemeester is elk jaar verplicht een burgerjaarverslag uit te brengen. Hierin rapporteert hij over de kwaliteit van de dienstverlening. Het verslag 2004 is het vierde burgerjaarverslag van Leiden. Het laat zien hoe de ge meente heeft gepresteerd onder meer op het gebied van dienstverlening. Een belangrijke bron voor deze uitspraken vormt de stadsenquête waarin 3000 Leidenaars naar hun mening over de gemeente wordt gevraagd. leiden - Alle wilde kastanjebo men worden de komende pe riode onderzocht op de myste rieuze ziekte die sinds enige tijd in het westen van het land heerst. De gemeente loopt alle 1623 wilde kastanjebomen na op het moment dat ze in blad staan. Ook controleert ze de 34 monu mentale kastanjes in particulie re tuinen. De GroenLinks-frac- tie spoorde de gemeente aan tot deze actie. De gemeente is niet van plan zieke bomen di rect te rooien. Alleen dode bo- men en bomen die eie aangetast worden gek n De gemeente, zo laat Links weten, heeft al bomen ontdekt met men van de kastanjezin ke bomen gaan 'bl( sl hun bast die vervolgei Groenlinks maakt zi over de ziekte. Behah lies van bomen vreest 0 hoge kosten. In Friesl onlangs 50 tot 75 prfi de bomen aangetast.de vangende boom kost 2000 en 4300 euro. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356521 tijdens kantooruren. F^g ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.n Wijkvereniging Aktief verzorgt vanavond een bingo in haar clubgebouw aan de Berlage- straat 2. De avond begint om 20.00 uur, de zaal gaat een half uur eerder open. De Turks Islamitische Cultu rele Vereniging verzorgt van avond samen met het CDA een informatiebijeenkomst over het Europese referendum op 1 juni a.s. De bijeenkomst is in de Turkse moskee aan de Cura- gaostraat en duurt van 19.00 tot 22.00 uur. Exodus Leiden en Rotary Oegstgeest houden zaterdag vanaf 14.00 uur een grote kunstveiling in de Lokhorst- kerk in Leiden. De opbrengst van de veiling komt ten goede aan bewonersactiviteiten van Exodus Leiden, een stichting die zich inzet om ex-gedeti neerden terug te laten keren in de maatschappij. Op het plein voor de Vredes- kerk aan de Burggravenlaan is zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur een perkplantenmarkt. Terre des Hommes organi seert zaterdag van 11.00 tot 15.30 uur een stekjesmarkt bij haar winkel in de Burgsteeg. In Wijkservicecentrum Van der Willigenhof kunt u elke za terdagochtend tussen 10.00 en 11.00 uur koffie en thee drin ken. Plaats: Brahmslaan 16, Lei den. Historicus Cor Smit geeft zon dagmiddag in 't Huis op de Waard aan de Minnestraat 5 een lezing over de sociale ge schiedenis van de wijk ten tijde van de sloop, sanering en nieuwbouw. De lezing begint om 15.00 uur. Drumfanfare Tamarco houdt zondag tussen 10.00 en 16.00 uur een rommelmarkt in haar clubgebouw aan de Van der Marckstraat 19B in Leiderdorp. IVN houdt zondagmiddag om 14.00 uur een wandeling over landgoed De Horsten aan de Papeweg in Voorschoten rond het thema 'ontluikend groen en strandwaalenlandschap'. Deel name kost 1 euro. Om twee uur begint ook een IVN-wandeling door het Heempark in Leiden. Deelname

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12