LEIDE VW in de problemen Hillebrands opmerkelijke optimisme Ukstuiners Oostvlietpolder willen excuses van Leiden °nderzoek naar loverboys Kritiek op college na uitspraak REGIO R1 'Drie ton tekort op jaarrekening' Sloop houten winkels Vijf Meiplein Ide stelling l vrijdag 22 april 2005 ter gepakt om markt 30 n een bedrijf aan de rkt heeft de politie gis- d vroeg een 41-jarige ïii aangehouden die be- 2i iet een inbraak. Hij et raam binnenge- maar werd daarbij ge- een voorbijganger, litie belde. door Silvan Schoonhoven regio - De VW Holland Rijnland heeft een tekort van meer dan drie ton op de jaarrekening. Dat zeggen bronnen binnen de VW en de Leidse gemeenteraad. Het personeel is nog niet geïnfor meerd over eventuele maatrege len om de instelling weer finan cieel gezond te krijgen. Tegenvallende inkomsten zou den de oorzaak zijn van de pro blemen. Interim-directeur Car- la Kieft wil 'bevestigen noch ontkennen' dat de VW in fi nanciële moeilijkheden zit. De gemeente wil alleen kwijt dat er overleg gaande is over de beste ding van subsidie, maar dat ge beurt elk jaar. De gemeenteraad is in vertrouwen ingelicht over de zaak, laat wethouder Geert- sema (toerisme) weten. De VW Holland Rijnland ont stond ruim twee jaar geleden als samenvoeging van zes re gionale VW's. Vorig jaar was al duidelijk dat de nieuwe instel ling te kampen had met een aanzienlijke terugloop van klanten. Zelfs tijdens het hoog seizoen werkte het kantoor aan de Leidse Stationsweg met een minimumbezetting. Vooral van internet ondervindt de VW veel concurrentie. Toeristen boeken steeds vaker zelf een kamer van achter hun computerscherm. De VW kreeg in februari felle kritiek uit Noordwijk, waar de hotelbedden leeg bleven. Raadsleden en een wethouder vonden dat die kustgemeente te weinig terugkreeg voor de 328.000 euro subsidie die Noordwijk bijdraagt. In maart maakte de VW be kend dat er dit jaar geen evene mentenmagazines komen we gens een gebrek aan adverteer ders. F. van Leeuwen van de af deling marketing weet het dat aan de verslechterde economie. Volgens hem hebben uitgere kend de belangrijkste adver teerders - fietsverhuurders, at tractieparken en restaurants - de wind tegen. leiden - Met de sloop van de houten winkels aan het Vijf Meiplein is deze week begonnen. Op de plaats van de kiosken komen drie winkelstroken, woningen en een parkeergarage. Dit bouwplan is onderdeel van een alge hele renovatie en uitbreiding van winkelcentrum De Lui- felbaan. Zo worden op het Bevrijdingsplein de Etos en Blokker gesloopt en komt er op die plek een nieuwe, gro tere Albert Heijn. Op die supermarkt verrijst een woon toren van negentien verdiepingen. Het winkelcentrum in Leiden Zuid-West moet het twee de economisch hart van Leiden worden in oppervlakte en winkelaanbod. Er komen twintig nieuwe zaken. Het pro ject moet in de loop van 2008 klaar zijn. Het eerste deel van de nieuwbouw op de kop van het Bevrijdingsplein wordt medio juni opgeleverd. Eind augustus volgt de rest van de nieuwbouw aan het plein. Hier komen onder andere de Hema, Blokker, Etos en enkele andere zaken. Daarna begint de bouw rond de gesloopte kiosken op het Vijf Meiplein. Daar komt onder meer een Lidl super markt. Foto: Hielco Kuipers t leiden - Studenten criminologie op de kaart te zetten. Hi Leidse Oostvlietpolder ver- irlopig niet in een terrein vol en woningen, nu de Raad /oor de tweede keer het plan neente Leiden heeft tegen- De volkstuinhouders die n hun huisje vrezen, kunnen igelucht ademhalen. Het en wroeten in de aarde kan loorgaan. Toch overheerst Eïrs van vereniging Oost- 2en blijdschap. Ze zijn d en eisen excuses van de N voor de huisjes die enkele 'voor niets' gesloopt lijken ig op een zonnige donder dagmorgen op het volkstuinencom plex in de Oostvlietpolder. Het getjilp van vogels overheerst. Aan beide kan ten van de strook volkshuisjes ligt een weiland. Het gedartel van de pasgebo ren lammetjes levert een idyllisch plaatje op. Aad Kuiken (73) geniet van zijn met zorg opgebouwde tuin vol tulpen. Het resultaat mag er zijn, vindt hij zelf, maar het heeft hem wel veel bloed, zweet en tranen gekost. „Vier jaar gele den werd mijn oude tuinhuisje ge sloopt. Ik moest plaats maken voor dat nieuw aan te leggen industrieterrein. Uiteindelijk kreeg ik maar een appel en een ei voor mijn tuin." Het geld voor de onteigening was veel te weinig om een nieuw huisje mee op te bouwen, klaagt hij. Maar toen de vorige bewoonster van zijn huidige tuinhuisje overleed, kon hij daar direct intrekken. „Ik heb echt geluk gehad", weet de man. Veel andere volütuin- ders waren minder fortuinlijk. Zij ver loren hun volkstuin zonder er een al ternatief voor terug te krijgen. „Dat doet pijn in mijn hart." Zeker nu on duidelijk is of het industrieterrein en de geplande woningen er überhaupt wel komen. „Het is één grote blamage. De gemeente had die mensen nog ja ren van hun tuintje kunnen laten ge nieten." De voormalige volkstuinders hebben daarom recht op een excuus van de gemeente, vindt hij. Ook Cornelis Vermeer (70) is boos. „Eerst verplichten ze je om weg te gaan en dan doen ze er niets mee. Ik ben zes jaar geleden dus eigenlijk voor niets verhuisd." In de komst van het bedrijventerrein in de polder gelooft de man inmiddels niet meer. „Ik zal in ieder geval de tijd tot mijn dood hier wel kunnen uitzingen." Desondanks steekt het optreden van de gemeente hem. „Al dat geblunder. Het kost de samenleving handenvol geld. En wat gaat het nu opleveren? Helemaal niets." Volgens Peter Jansen (37) levert de uit spraak van de Raad van State slechts uitstel van executie op. „De plannen gaan toch wel door." De gemeente zal uiteindelijk aan het langste eind trek ken, verwacht hij. „Nog eenderde van de huidige tuinhuisjes moet dan ver dwijnen." En dat wordt de doodsteek voor de vereniging Oostvliet. „Met minder leden komen we in de financi ële problemen want kosten als water en rioolbelasting gaan natuurlijk ge woon door." Schuin tegenover het huisje van Jan sen is een man van zeventig met hou ten planken aan de slag. Hij heeft het nieuwtje over de toekomst van de pol der nog niet gehoord, maar is zicht baar opgelucht als het hem verteld wordt. „Dat is geweldig!" Nu bouwt de man, die anoniem wil blijven, het krakkemikkige tuinhuisje niet voor niets op, zegt hij. „Ik had de hoop nog tien jaar van deze tuin te kunnen ge nieten. Wie weet gaat dat echt luk ken." leiden - Studenten criminologie van de Universiteit Leiden gaan onderzoek doen naar zogehe ten loverboys en jeugdprostitu- tie in Leiden. De onderzoekers willen te weten komen om hoe veel daders en slachtoffers het precies gaat. De PvdA kaartte het probleem eerder aan, maar kreeg weinig steun. College en raad vonden het niet nodig om een 'actief beleid' te voeren, omdat het probleem in Leiden volgens hen te klein is. Vooral het PvdA-duoraadslid Roelof van Laar spant zich in om de loverboys-problematiek op de kaart te zetten. Hij schreef er een notitie over waarin hij betoogt dat er in Lei den wel degelijk loverboys ac tief zijn, die minderjarige meis jes inpalmen om ze vervolgens over te halen in de prostitutie te gaan. Van organisaties die zich met jeugdprostitutie bezighouden, heeft Van Laar begrepen dat er sprake is van zeker tien gevallen in de afgelopen drie jaar. Hij dringt daarom aan op meer voorlichting op scholen, maar andere fracties menen dat er onder jongeren dringender pro blemen zijn. Straatsma onkere wolken verza- h de afgelopen jaren 'dossier Oostvlietpol- nsen op een snelle ng van een bedrijven- iken zienderogen. Te- vertoonde wethouder •and een opmerkelijk Zijn hoop op een ip leek zelfs alleen nemen, naarmate de zich opstapelden. :n overzicht van zijn zorgen bij raadsfrac- le grote hoeveelheid jwaarmee Hillebrand juni 2001): telijke organisatie tar voegen. Er wordt 11 xspanning gevraagd, aanpoten om alle n elkaar te krijgen, ik denk ik wel dat we organisatie deze pro- de manier voor men krijgen of kun- hietiging van het be splan Oostvlietpolder us 2001): m in de Leidse regio iuwend gebrek aan ijf te wonen en te wer- kri hele kleine stukjes be- ;n noeten we jarenlang kin is het heel zuur iets mis gaat, iets in wordt vernietigd en nul staat." „We an gemangeld. We kun- b: er van vooraf aan be- aar dan dreigt dus oenario. Wethouder Ron Hillebrand. Archieffoto: Henk Bouwman Uari 2003: nieuwd of het streek- wt halen. Mijn angst ot vertraging leidt, kof een rechter zegt: et door. n informatiebijeen- r buurtbewoners (28 1003) vraagt Diederik )ek van de Stichting :po ehartiging Oostvliet- 6.1 trom het bestem- i nu wel overeind zal blijven: „Omdat dit een veel beter plan Als reactie op de commotie over een plotseling opduikend juridisch advies, waaruit zou blijken dat bebouwing van de Oostvlietpolder een moeilijk haalbare zaak is (12 april 2004): „Indeafgelopen dagen heb ik niet veel meer gemerkt dan dat een paniekerige sfeer is ont staan. We doen niet mee aan paniekvoetbal. We zetten eerst alles op een rijtje voor de gemeenteraad. Een dag later (13 april), via een woordvoerder: „Ik heb niet de behoefte om nog een nadere toelichting te geven, en ook niet om te reageren op uitspraken van anderen. De brief aan de gemeenteraad waarin het college schrijft dat het niet op de hoogte is gebracht van het advies, spreekt voor zich." Nadat de Raad van State het streekplan heeft geschrapt (21 juli 2004): „Ik had veel liever gehad dat het nu allemaal in orde was. Toch werpt deze uitspraak zijn scha duw vooruit. Er is meer duide lijkheid dan de vorige keer. Ik zeg het even in mijn woorden: het afwijken van rijksbeleid kan, zegt de Raad van State, mits dat maar voldoende gemo tiveerd is." „Onze analyse is dat deze uitspraak een stap in de goede richting is. De kans dat het bestemmingsplan dit keer ongeschonden de eindstreep haalt, is veel groter. In een interview over alle grote bouwprojecten waar hij mee bezig is (18 september 2004): „Dynamiek in een stad is het al lerbelangrijkste. De gemeente hoeft niet alles zelf te bedenken. Als het nodig is, moeten we er bovenop zitten. Ik denk ook dat deze wethoudersploeg de pret tigste is die er ooit heeft gezeten. We zijn heel nuchter en verdoen heel weinig tijd met het elkaar vliegen afvangen. We zijn resul taatgericht. Beter duizend vier kante meter ergens af, dan nog tien jaar onzekerheid. Grootheidswaanzin is misschien een te sterk woord. Maar Leiden wil altijd uitblinken en wil al tijd het beste jongetje van de klas zijn.Al onze projecten moeten zo'n beetje afzijn in 2010. Bij de meeste moet dat ook wel lukken. In een artikel onder de kop 'zorgen over mogelijke bouw- stop', over de problemen op het gebied van luchtkwaliteit (8 april 2005) „Ik kan me toch niet voorstellen dat Nederland dit zo maar over zich heen laat komen. Er zal toch wel iets zijn waardoor dit probleem wordt opgelost. Na een definitieve streep door het bestemmingsplan (20 april 2005): Wij hebben als gemeente geen grote steken laten vallen. De provincie had sommige zaken beter moeten motiveren. vervolg van voorpagina leiden - Een deel van de oppo sitie in de Leidse raad eist het vertrek van wethouders Hille brand en Geertsema. Maar ook een aantal collegepartijen uit stevige kritiek op de wethou ders die zich hebben bezigge houden met de Oostvlietpolder. „Pas als het college gereageerd heeft, kan ik een oordeel geven of iemand hier echt schuld aan heeft," zegt PvdA-fractievoor- zitter Connie Broeyer. „Maar er mag een stevig debat worden gevoerd, want de tegenslag voor de gemeente is enorm." Paul van Meenen, fractievoor zitter D66 wil een nieuwe dis cussie over de wenselijkheid van een bedrijventerrein in de Oostvlietpolder: „De belangrijk ste vraag die we ons nu moeten stellen is of het nog wel zinvol is om eindeloos op deze weg verder te gaan." De democra ten weten zich in deze opvat ting gesteund door Groenlinks. Raadslid Jos Posthuma: „De tot nu toe gevolgde strategie van het college geeft geen vertrou wen voor de toekomst. Boven dien leidt Leiden door deze uit spraak forse imagoschade." Alleen collegepartner WD rea geert uiterst kalm. „Dit leidt tot een vervelende vertraging", zegt WD-voorman Leendert de Lange. „Ik verwacht dat het col lege vertelt hoe we verder moe ten. Maar ik vind niet dat de wethouders de raad een verkla ring schuldig zijn." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ^fja, k neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Naam- DM V 'ostcode Plaats: (i.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum lank-/grrorekerüngTiummer Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad (advertentie) Supportert van de uitspelende club moeten niet meer in het stadion worden toegelaten. Ceef uw mening www.leidschdagblad.nl Wat je je haar ook aandoet, met Dove maak je het gfcd. Met je haar laat je zien wie je bent Maar daarvoor moet je haar veel door staan. Want wat we allemaal wel niet doen om de gewenste look te krijgen! Föhnen, kammen, borstelen, vast zet ten. kleuren, krullen, straighten.. Het nadeel is dat het je haar licht of soms zelfs zwaar kan beschadigen of uitdrogen. Daarom heeft Dove nu 2 nieuwe productlijnen om het goed te maken: Essential Care voor normaal tot licht beschadigd haar (lichtblauw) en Intense Care voor droog of beschadigd haar (donkerblauw) Wat je je haar ook aandoet, met Dove maak je het goed

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11