Geweld op scholen fors toegenomen Een hele goede zet, het Postbank BetaalPakket BINNENLAND 2 Twintig jaar cel en tbs geëist in familiedrama 'Beter goede muziek dan grenzen aan geluidsoverlast' Texelse scholieren vinden granaten (40% goedkoper dan losse producten) Dat is de kracht -van de Postbank «lachte van nantroof vrij Het openbaar minis- dinsdag een ver- die was opgepakt voor betrokkenheid bij de itroof op Schiphol weer ten. De arrestatie van de stilgehouden. Volgens irdvoerder van de ma- iee op Schiphol heeft lie weken vastgezeten, apende overval op 25 fe- waarbij de daders voor ;er 75 miljoen euro aan n en diamanten hebben naakt, is waarschijnlijk gei d de grootste in de ge- ?,'i mis- iltransporten z [illegaal lag - Vanuit de grote Eu- 52 havens vinden vaak ille- H insporten van afval Dat heeft het ministerie ,an lOM gisteren bekendge- ,In de achttien havens am; totaal 240 afvaltranspor- i! [ontroleerd. Daarvan wa- 113 illegaal. In de havens 5y nsterdam, Rotterdam en ijk doorzocht de VROM- j 33 afvaltransporten. daarvan hadden niet daats vinden, veelal ie juiste vergunningen donderdag 21 april 2005 wil geld ivan HBO's ac - Onderwij sinstellin- subsidieregels hebben len, zullen dat geld terugbetalen. Dat heeft :retaris Rutte (Onder- teren in de Tweede Ka- jd. In wat de HBO- jis gaan heten, hebben 'tolen, universiteiten en opleidingencentra miljoen euro te veel gen. n bijval voor «rechtspraak (g - De WD krijgt geen n coalitiepartner CDA idee om in Nederland ihtspraak in te voeren, ctieleider Van Aartsen een warm plei- n gewone burgers in "laken mee te laten beslis- :r het vonnis. Het CDA lo! ar de meerwaarde niet e i Kamerlid Van Vroon- desgevraagd. den haag/anp - Voor de recht bank in Den Haag is gisteren twintig jaar cel en tbs geëist te gen de 39-jarige man die op 14 oktober in Naaldwijk zijn 37-ja- rige ex en drie van haar kinde ren (1, 2 en 12 jaar oud) zou hebben vermoord. De man was twee keer eerder veroordeeld wegens huiselijk geweld. Volgens officier van justitie Kole leefde de vrouw lange tijd in angst. Dat blijkt uit haar afscheidsbrief aan de man en uit de bewakingscamera die zij had aangeschaft. Kole denkt dat de man van te voren plannen heeft gemaakt voor de moord. ,,Zijn rugzak pakte hij twee dagen voor de gebeurtenissen al in. Deze was gevuld met handschoenen, bijl, messen, beitels, foto's van de vrouw en de dagvaarding voor een zaak over een straatver bod." den hoorn - Leerlingen van basisschool De Hogeberg in Den Burg op Texel heb ben gisteren bij de 'Actie Schoon Strand' op het Noordzeestrand van het eiland twee granaten uit de Tweede Wereldoor log aangetroffen. De leerlingen hebben geen gevaar gelopen, aldus een woord voerder van ded 'Actie'. „Alle leerlingen zijn vooraf gewaarschuwd dat ze van me talen voorwerpen moesten afblijven, zo als we ook hebben gezegd dat ze moes ten oppassen voor mogelijk aangespoelde giftige stoffen." Zo'n zeshonderd leerlin gen van de basisschool 'veegden' een groot deel van het Texelse Noordzee strand schoon. Zij lieten zich daarbij spon soren door bewoners van het eiland en bedrijven. De leerlingen verzamelden met de schoonmaak zo'n 15.000 euro voor goede doelen. Foto: ANP utrecht/anp - Gemeenten worstelen met de beheersing van geluidsoverlast bij evenementen. Kies daarom voor goe de muziek in plaats van voor geluids- grenzen, vindt G. Rooijmans van de ge meente Breda. Hij komt tot die mening doordat organisatoren van muziekfesti vals de toegestane geluidsniveaus over treden, ze niet kunnen handhaven of te maken krijgen met bands die niet willen komen als ze niet vrijuit mogen spelen. Rooijmans zei dat gisteren in Utrecht op de Geluidshinderdag over horeca- en evenementenlawaai van de Nederlandse Stichting Geluidshinder. Hij vindt het stellen van maximaal toelaatbare ge luidsniveaus bij een muziekfestival zin loos. Duidelijke afspraken bij een evene ment, strikte handhaving daarvan en overleg met de omwonenden zodat die weten wat hen te wachten staat werken veel beter, vindt Rooijmans. Aanvangstijd, tijdsduur, eindtijd en kwa liteit van geluidstechnici en muziekin stallaties zijn zeker zo belangrijk als het geluidsniveau. Over het opbouwen en afbreken van podia, laden, lossen en parkeren zijn goede afspraken nodig. Doort muziek maakt ook uit. Lage bromtonen kunnen kilometers verderop nog overlast geven. Voor (geluids) overlast bij evenementen bestaat geen landelijke regelgeving. Het is een zaak voor de gemeenten. Het aan tal aanvragen voor een vergunning voor een evenement groeit nog steeds. Veel gemeenten worstelen met de afweging van individuele en algemene belangen. Recreatielawaai staat in de topvijf van meest storende geluidsbronnen in Ne derland. Ongeveer 2 miljoen mensen hebben er last van, waarvan bijna de helft in ernstige mate. Vooral kermissen, horeca en evenementen in de open lucht geven veel geluidshinder. Zo'n 70 procent van de geluidsoverlast komt door muziek, 58 procent door komende en vertrekkende bezoekers. den haag/gpd - Middelbare scholen worden geteisterd door geweldsincidenten. Het gaat om diefstal, drugs- en zelfs wapen handel. Niet alleen leerlingen maken zich schuldig aan geweld dadig gedrag. Ook ouders mis dragen zich op school. Bijna dertig procent van de ba sisscholen heeft te maken met agressieve ouders die elkaar of onderwijzers uitschelden, pes ten, chanteren en bedreigen. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Onderwijsinspectie. Bij stichting Meld Misdaad Anoniem zijn het afgelopen halfjaar ruim zestig meldingen binnengekomen van gewelds incidenten. Het gaat om vooral om drugshandel en diefstal. Maar er kwamen ook meldin gen binnen van mishandeling, wapenhandel, bedreiging, ver nielingen, fraude, zedenmis drijven en brandstichting. Leerlingen zijn bang voor re presailles van daders. „Daarom durven ze medeleerlingen niet aan te geven bij de politie of naar de veiligheidscoördinator op school te stappen", verklaart een woordvoerder van de stich ting Meld Misdaad Anoniem. Vanwege het anonieme karak ter van de telefoonlijn is niet met zekerheid te zeggen of de meldingen vooral afkomstig zijn van leerlingen, leraren of ouders. Wel zijn al enkele da ders aangehouden. Uit het jaarverslag 2004 van de Onderwijsinspectie blijkt dat op dertig procent van de basis scholen ouders agressief gedrag vertonen. In twee procent van de gevallen gebruiken ze zelfs fysiek geweld. In februari gaf de inspecteur-generaal al aan dat het bij basisscholen in grote steden nog erger is gesteld. Daar heeft de helft van de ba sisscholen met dergelijke inci denten te maken. Geweld op scholen is een maat schappelijk probleem dat zor gen baart, benadrukt inspec teur-generaal Kervezee. De In spectie heeft besloten een meldpunt in te stellen waar leerlingen en leraren gevallen van discriminatie en extremis me kunnen melden. Het Postbank BetaalPakket is het meest complete pakket voor al je bankzaken. Bijna een miljoen Postbankklanten gebruiken het al. Voor al hun betalingen, zelfs op vakantie. Ze werden recent bevestigd in hun keuze. De Consumentenbond vergeleek in maart 2005 de betaalpakketten die banken hun klanten tegenwoordig aanbieden. Het Postbank BetaalPakket kwam daaruit als meest voordelige. Het pakket kost 28,45 per. jaar en geeft kortingen tot ruim 40% op de prijs van de losse produkten. Daarnaast kun je o.a. wereldwijd gratis pinnen met je Giropas en heb je als extra niet alleen een Creditcard voor jezelf maar ook één voor je partner. Dit Postbank BetaalPakket is de rest van het jaar gratis als je vóór 28 mei beslist. Bel nu 0900 1901 (5 cent p/m) of kijk op postbank.nl onderdeel van ING ik

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5