SCHRIJVENDE LEZERS Waarvoor gaat Leiden bij Rijn Gouwe Lijn betalen? Japanse struisvogelpoliti< Geen slaaphuis in een woonwijl Kies nu voor lage maandlasten voor uw eigen huis. Bel RVS: 0900-0916 Leugens over inrichting Plantsc? Genoten Voorhouters moeten Kamer overtuigen Geen euthanasie mogelijk op baby Ziekelijke kijk Koninklijk Huis laat anti-paapse gezicht zien Boos over ontbreken koningin bij uitvaart paus Burger dom houden over Europ; Spelregels voor ingezonden brieven Om in aanmerking te komen voor plaatsing op de pagina Schrijvende Lezers moeten brieven zijn voor zien van naam, adres en telefoon nummer van de auteur. Naam en woonplaats van de briefschrijver worden - behoudens uitzonderlijke gevallen - bij de brief afgedrukt. Brieven moeten reageren op een eerdere publicatie in het Leidsch Dagblad. De bijdrage mag maxi maal 400 woorden tellen. De re dactie behoudt zich het recht voor bijdragen in te korten en te redige ren. Brieven van politieke partijen, gemeenteraadsleden of -fracties komen in de regel niet voor plaat sing in aanmerking. Zij hebben een ander podium waarop zij hun me ning kunnen ventileren. Brieven naar: redactie.ld@hdc.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden, of fax: 071 -53 56 415. Heeft u zondag 10 april ook zo intens genoten van het geweldi ge programma van het Leids studentenorkest 'Collegium Musicum' dat als gast optrad voor werkgemeenschap De Ra tel die dit programma aanbood aan zijn leden en genodigden? Het was geweldig. Even alle zorgen en narigheden vergeten en opgaan in de prachtige mu ziek. Ik weet zeker dat veel gas ten blij naar huis gingen. Veel dank aan 'de Ratel' en de leden van Collegium Musicum. T. Kenter-Hakker, Leiden. We hebben in dit land een re gering die democratisch is ge kozen en zegt democratisch te regeren. Vanuit dit standpunt gezien zou het toch ongelofelijk en ondemocratisch zijn dat de Tweede-Kamercommissie, die de Kamer gaat adviseren over de fusie, een positief advies zou geven inzake de fusie van de gemeenten Voorhout, Sassen- heim en Warmond. Uiteindelijk is er een referendum geweest waarin de drie gemeenten in meerderheid tegen de fusie wa ren. Hoe moet een bevolking den ken over democratie als aan de ze uitslag van het referendum wordt voorbijgegaan? De Be trokken Voorhouters heeft steeds gewezen op de mogelijk heden van verregaande samen werkingsverbanden. Daarnaast is door hen ook steeds gewezen op de geldverspilling die gaan de is voor iets wat nog niet be sloten is. Waarom deze haast? Het is niet alleen voor de Be trokken Voorhouters maar voor alle Voorhouters belangrijk om op 28 april naar de hoorzitting te gaan om de kamercommissie te overtuigen van de blijvende zelfstandigheid van Voorhout en hen te overtuigen van de an dere scenario's die ook moge lijk zijn om de problemen voor Warmond op te lossen. Want daar gaat het uiteindelijk toch om? Jacques Hoek, Voorhout. Het is dr oevig dat uw journalist in het artikel 'Ook in België eu thanasie baby's' (9 april) niet beseft dat dit onzin is. Euthana sie is levensbeëindiging op uit drukkelijk verzoek en kan dus niet worden toegepast bij ba by's. Door te pas en te onpas iedere levensbeëindiging in medische context euthanasie te noemen, wordt de discussie hierover ver vuild. Mede hierdoor wordt (onder meer in de Verenigde Staten) euthanasie ook 'moord' genoemd en 'Nazipraktijk'. In onze wet staat omschreven wat de voorwaarden zijn voor euthanasie, dat mag u toch wel weten. Woordgebruik is belang rijk, zeker in de krant. Mevrouw E.S. Oonk-Croen, Oegstgeest. Hiermee protesteer ik tegen de uitlatingen van Nienke Wijkstra in haar column van vrijdag 15 april. Het verkeerd en onwetend ge schreven stuk is een belediging voor het Christelijk geloof. Het in de Bijbel gebruikte Woord is de naamgeving van Gods Zoon die, zoals Johannes ons literair uitlegt, voor ons zieleheil in de wereld kwam. Mevrouw Nienke Wijkstra heeft zo een ziekelijke kijk. Waarom moeten Christenen het ontgelden? Waar komt de behoefte vandaan om, zonder te weten waar het over gaat, te beledigen, uw krant onwaardig? C.A.M. van den Berg, Noordwijk. DONDERDAG 21 april 20() betaalt 17 milioen voor RGI.' laneriik mint in de nnderhandelinpen rnmnensatie van het inknmensvprlips opmppntp nipt allpc 7plf hnpft tp hptn- ppn cnnnrlün Hip unnr Hp Hpnr lnnnt? nipt opctnl-pn in ppn onpH fi« 'Leiden betaalt 17 miljoen voor RGL' lees ik in de krant van 16 april, op de pagina waarop een portret staat van gerechtsdeurwaarder Bram Buik on der de omineuze kop 'Schulden ma ken is heel gemakkelijk'. Die 17 miljoen valt nog mee in het licht van de eerder voorspelde 20 mil joen, maar het is goed hierbij te be denken dat we het alleen hebben over de bijdrage aan de RGL zoals die door de provincie wordt aangelegd. Het artikel spreekt terecht van 'Be langrijk punt in de onderhandelingen is de vraag voor welke kosten Leiden gedekt is... De aanleg van de lightrail door de binnenstad levert veel extra posten op, zoals het verleggen van riolering, het aanpassen van bruggen of het omleggen van buslijnen'. Hier kunnen we gerust bijtellen de overgedimensioneerde luxe fietsgara- ge onder het Stadhuisplein, de veilig heidsmaatregelen (kijk hoe elders ge lijkvloers kruisende metrobanen wor den voorzien van spoorbomen), de compensatie van het inkomensverlies van jaren voor de aanpalende mid denstanders en de sloop van een aantal in de weg zittende gebouwen. Het effect van platgereden fietsers en extra lang in de file staande automo bilisten op de Lammenschansweg la ten we dan nog buiten beschouwing. Dat worden allemaal fors tegenval lende kostenposten, die waarschijn lijk die 17 miljoen ver in de schaduw gaan stellen. Optimistisch stelt het artikel dat de gemeente niet alles zelf hoeft te beta len: 'meer dan de helft komt voor rekening van de gemeente, de rest moet komen van partijen als de uni versiteit, het LUMC en het ROC'. Dat wil ik nog zien gebeuren. Niet zo lang geleden (29 januari) meende de wet houder al dat 'de universiteit, het LUMC en mogelijk ook het ROC 'sub stantieel moesten bijdragen' aan de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn'. Het LUMC was het daar niet mee eens. „We betalen toch ook niet mee aan een spoorlijn die voor de deur loopt? Dat kan een leuke discussie wor den, die we hopelijk in de krant kun nen volgen. Dat de gemeente op enige wijze geld moet bijdragen aan verbetering van het openbaar vervoer in de regio lijkt logisch, maar financiering van deze tot mislukken gedoemde hobbylijn van allerlei bestuurders, die mis schien het liefst trambestuurder wa ren geworden, door de binnenstad is weggegooid geld. Waarom het geld niet gestoken in een goed fun rende verbinding met Utrech bel spoor met ongelijkvloerse gen) en daarmee op de resty traal en oostelijk Nederland? HSL klaar is, zal het spoorwet de Randstad zich ontwikkelei richting van een metroachtig voerssysteem. Daarop moete aansluiten, niet op een nosta miljoenenlijntje. A.F, Oud-premier Van Agt heeft het goed uitgedrukt. Nederlandse rooms-katholieken voelen zich nu tweederangsburgers. Het Nederlandse vorstenhuis heeft het gepresteerd om het katho lieke volksdeel tot in zijn ziel te kwetsen. Men had geen 'uitno diging' gehad om acte de pré- sence te geven op de begrafenis van Zijne Heiligheid Paus Jo hannes Paulus II. Nee, dat had het Marokkaanse vorstenhuis ook niet, maar er was wel een vertegenwoordiger. Ook het Zweedse koningshuis had geen 'uitnodiging', maar had wel de innerlijke beschaving om de laatste eer te bewijzen aan een medestaatshoofd. Deze schof fering van de Nederlandse ka tholieken is de zoveelste slechte beurt van de Oranjes, zeker nu er een katholieke prinses in hun midden is. Voor mij heeft het koninklijk huis afgedaan, met al zijn pretenties en geldhonger. Een president is op deze ma nier beter. Die staat boven de partijen, al is hij dan ook partij gebonden. Lucille Traas-van Vianen, Katwijk. Gisteravond liep ik in huis nog zachtjes het Requiem te zingen en het 'In Paradisum'. Wat was het mooi. Eenvoudig, het ge klap had iets minder gemogen, maar wat was de muziek schit terend. Ik zou het vandaag op nieuw helemaal willen meema ken. Veel staatshoofden gaven elkaar de hand, vriend en/of vijand, en ook dat deed me wat en ik dacht 'wie weet wat daar nog uit voortkomt'. Jammer dat het voorbij is. Ook fijn dat onze minister-pre sident aanwezig was, want ons landje staat nou niet bepaald hoog aangeschreven bij de geestelijken daar. En wie schit terde daar door afwezigheid, wie liet ons vooral katholieken vallen als een baksteen? Ja, 'Majesteit'. In het verre verle den ging mijns inziens konin gin Juliana niet naar zo'n be grafenis in Rome. We stonden toen beslist niet stil bij het sa mengaan van allerlei geloven, elk geloof stond apart, maar na ongeveer 27 jaar zijn we dacht ik juist bezig de muren te slech ten en samen te gaan. Ze zal denk ik sympathie verloren hebben bij de vele aanwezigen én thuisblijvers, die alles volg den. Ik vond het onbegrijpelijk en weinig warmvoelend. Zij zou moeten weten hoe het hoort, vooral in deze tijd, bij zo'n groots gebeuren. En dan met Kerstmis via de radio mooie woorden spreken tegen haar onderdanen. Ik voel geen be- V£ Tal van staatshoofden woonden de uitvaart van paus Johannes Paulus II bij. Foto: EPA hoefte meer daarnaar te luiste ren, tijdverlies! Ik luister liever naar iemand die iets zegt uit zijn hart en het oprecht meent, en ernaar handelt. Wat Van Agt, onze ex-minister-president zei, daar was ik het voor 100 pro cent mee eens. Ja, ik was er boos over en velen met mij. Ik was er zo bij betrokken dat ik na afloop het gevoel had van 'Ik kom weer thuis' (van de tv). Oh, wat zou ik alles graag nog eens willen horen. Voor de paus ben ik blij dat hij uit zijn lijden is verlost en naar het Hiernamaals is gegaan. Ik en velen met mij zullen hem missen. De koningin viert maar fijn feest het hele jaar, als ik maar thuis mag blijven met vele anderen. M.CJ. Bosch, Leiderdorp. Een man komt na een wande ling eindelijk aan bij het slaap huis. De zon schijnt, het is een mooie dag.Het is nog vroeg, het slaaphuis is nog niet open. Ge lukkig is er een muurtje om even op uit te rusten.De man zet voorzichtig z'n laatste halve liter (bier) naast zich neer. Dit mag niet naar binnen dus is dit een goed moment. Maar daar komt mijn Bram. En zijn voet bal. Helaas helemaal per onge luk gaat het flesje om. Hoe rea geert deze man? Afgelopen zaterdag las ik in het Leidsch Dagblad het artikel 'Gestoord in de bajes' van Mar io es de Koning in de Zaterdag- bijlage. Het artikel beschreef zwaar gestoorde en soms ge vaarlijke geesteszieken waarvan de helft na de gevangenisstraf op straat terecht komt. Behalve ziek in hun hoofd zijn ze vaak ook verslaafd aan alcohol en drugs. Mede door hun psychi sche problemen vervallen ze, zodra ze vrij zijn, in hetzelfde patroon van zwerven, drugs en diefstal of geweld. Zonder de regelmaat van de gevangenis stoppen ze vaak met hun medi catie. Deze mensen moeten zeker op gevangen worden maar het is onverantwoordelijk om dat te doen in een straat waar zoveel kinderen zo regelmatig buiten spelen. Ik ben moeder van twee jonge kinderen, en woon tege het oude GGD gebouw kinderen spelen bijna dag, samen met andere ren op straat. Op een ii tieavond voor buurtbei sprak een medewerker stichting 'De Binnenve de zorg hebben over d< thuislozen,) en verteldi over deze mensen. Mensen met psychiatii problemen die vaak ge meer willen en geen m willen gebruiken, men: verslavingsproblemen, listen en veelplegers. 2 hun schroevendraaiers sen, drugs en alcohol n inleveren voordat ze hi huis betreden. Het is een heel onveilig deze twee groepen hier dag samen zullen kom lang moeten we wacht eerste incident? Niemand weet van te deze twee groepen opi zullen reageren. Kinde len, voetballen, zijn joi vaak naïef. Ze geloven les wat gezegd wordt, moment dat mijn kind gedaan wordt zal de pi tijd te laat zijn. Dus geen slaaphuis in woonwijk! J. van de (advertentie) Bij u thuis aan tafel. 0900-0916 Lage netto maandlasten. 0900-0916 0,10/min.) In China gaan miljoenen de straat op om uiting te geven aan hun ongenoegen over een herziene uitgave van een Ja pans geschiedenisboek, waarin het militaire verleden van het land van de rijzende zon in de jaren dertig en veertig slechts op summiere en versluierde wijze aan de orde wordt ge steld. In Nederland is er nauwelijks nog een hond te vinden die zich aan de Japanse struisvogel politiek op dit terrein stoort. En waarom zou men ook. Het is een ver-van-ons-bed-show en het is al zo lang verleden tijd. Dat de huidige premier van Ja pan, Koizumi geheten, er tot er gernis van vele eigen landgeno ten een gewoonte van heeft ge maakt om elk jaar een sjinto- tempel te bezoeken om er eer te bewijzen aan de 'oorlogshel den' (lees: oorlogsmisdadigers) van zijn Nippon, het laat de overgrote meerderheid van de Nederlanders volstrekt koud. Voor sommige oudere Neder landers, te weten degenen die het Jappenkamp hebben over leefd ('ach, wat zeuren die nu toch weer') valt het te hopen, dat kroonprins Willem-Alexan- der en zijn zwangere Maxima tijdens hun recente reis door het land van de kersenbloesem niet per ongeluk de verkeerde afslag hebben genomen. Over de timing van wederzijdse officiële bezoeken uit en naar Japan heb ik in uw veelgelezen rubriek al menigmaal mijn ver bazing uitgesproken. J het is weer eens zover mei, één dag voor de denking in ons land, k vengenoemde Koizun Japan-centrum in Lei< Japanse premier zal ei lerlei plichtplegingen buigingen worden gen, dat staat wel vast ve inwoners van de sti ik tientallen jaren heb en gewoond, mocht u Koizumi op het Rapei ronddrentelen (ik zal zijn, ook niet met spai denkt u dan even aan to-tempel? Dank u wel. P8C Deskundig advies. 0900-0916 0,10/min.) Een eigen huis, prachtig. Maar dan wel zorgeloos, tegen lage maandlasten graag. Als RVS adviseur kijk ik daarom naar uw totale kostenplaatje. Ik reken voor hoe u zo voordelig mogelijk woont, met de laagste netto maandlasten. Wat daarbij helpt: belt u vóór 23 april a.s. voor een afspraak en sluit u vervolgens een RVS-hypotheek af, dan krijgt u ook nog eens 0,2% rentekorting*. Of u nu verhuist, een verbouwing financiert of uw hypotheek oversluit, u profiteert altijd. Dus laten we eens praten. Bel nu voor een afspraak bij u thuis. Vraag de RVS adviseur naar de voorwaarden. Altijd tijd voor u. 0900-0916 In een bericht in het Leidsch Dagblad van 1 april 2005 wordt mij, met naam en toenaam, ter zake van de vertraging van de inrichting van het Plantsoen de Zwarte Piet toegeschoven. Door een, beroepshalve, verblijf bui tenslands nam ik pas recent van dat bericht kennis. Ofschoon het bericht voor inge wijden (maar wie is dat nog na zoveel tijd) kenbaar is als een kwalijke gemeentelijke april grap is het dat niet voor vele anderen. Daarom hecht ik er aan het gepresenteerde alsnog in het juiste licht te zetten. Nadat in het begin van 2002 alle banken uit het Plantsoen zijn verwijderd, maar in mei van dat jaar ijlings weer zijn herplaatst, heeft de gemeente tot begin juli 2003 gewacht met het aanvra gen van een vergunning voor onder meer nieuw meubilair. Niet vorig jaar, 2004, maar in oktober 2003 verleende de ge meente zichzelf de Monumen tenvergunning voor de inrich ting van het Plantsoen na het debacle in de jaren daarvoor. Inderdaad maakte ik bezwaar tegen deze vergunning, waar door die van rechtswege werd geschorst. De gemeente deed er vervolgens meer dan een jaar over om op mijn bezwaar schrift, afwijzend, te reageren: in december 2004 ontving ik het besluit na heroverweging. Begin januari 2005 stelde ik bij de rechtbank beroep in tegen de afwijzing. Nu drie maanden nadien wordt mij verweten de zaken op te houden. Dat is een gotspe: de gemeente heeft meer dan een jaar verloren I m gaan om een vergunni vragen en vervolgens* meer dan een jaar doo afhandeling van mijn schrift. Mij vertraging schoenen schuiven is ten enenmale onjuist hoorlijk. Eveneens onbehoorlij n recent planten van bo d. strijd met de Monumi in' ordening: niet alleen i lil: gunning daarvoor gesi ook is het zogenaamd or gingsplan niet, zoals v 18: aan de Adviescommisbu telijke Kwaliteit voorgiler heb van dit strafbaar f dels bij het openbaar j0' aangifte gedaan. Pensioenen. Verzekeringen. Hypotheken. De kop van het artikel 'Grondwet laat burger koud' en de uitkomst van de NOVA-enquête door Interview-NSS, 66 procent gaat op 1 juni niet stemmen, in het Leidsch dagblad van zater dag 2 april, maken de strategie van het kabinet duidelijk. Nu, nog geen twee maanden voor het referen dum over de grondwet van Europa, merkt de burger nog steeds (nagenoeg) niets van een cam pagne voor of tegen de Europese grondwet, en de discussies op tv en in andere media zijn be perkt. Hoe minder over de voor- en nadelen van de grondwet wordt gepraat, des te minder het onderwerp bij de gewone bevolking in de belang stelling staat. Hoe meer de grondwet van Europa wordt doodgezwegen, des te minder kiezers gaan stemmen. En dit is natuurlijk wat kabinet en voor-stemmende partijen willen. Er was/is 1 miljoen voor campagne. Vö genstanders hebben met hun aanvrage 681 drag ruimschoots overschreden, toch n Jp' gewone burger niets van campagnes. Z 3g drag zijn opgegaan aan pr-adviseurs, a; zen om vooral radiostilte te houden ovt ropese grondwet? Goed dat het Leidsch Dagblad er in de lage een hele pagina aan wijdt, en ik ho NOVA voor- en tegenstanders op voor j* begrijpelijk niveau ruim aan het woordr er zijn mensen die alleen de gratis huisi bladen lezen. Er moet nog heel wat geb j

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16