Berisping voor tekor aan toezicl 'In Leiden heerst een waar schrikbewind' Combi-brug woi: 'fraaie stadsentre Tweede Kamerlid wil meldpunt ondernemersonvriendelijk overheidsgedrag Kleinste winkelcentrum blij met nieuwe klandizie Expositie en lezing over sloopt Intergymnasiaal debattoern Zwembad De Zijl nu wel in on Justitie doet inval bij Novacap HDC972 Mijlpaal voor LEIDEN 8i REGIO bowlende blinden m x am leiden - In bowlingcentrum Hans Menken aan de Boshui- zerlaan wordt zaterdagmorgen voor de 25ste keer de beker uit gereikt aan de winnaar van de bowlingcompetitie die de Ne derlandse Vereniging van Blin den en Slechtzienden afdeling Leiden organiseert. De bijna 90- jarige Truus Smal reikt om half twaalf de prijzen uit. Zij was in 1980 mede-initiatiefneemster van de competitie. Acht Leidse teams in Batavierenrace leiden - Acht teams van stu denten en medewerkers van de Universiteit Leiden doen mee aan de jaarlijkse Batavierenrace van Nijmegen naar Enschede. Onder meer studentenvereni ging Catena, medewerkers van studentenhuisvester SLS Wo nen, de christelijke studenten vereniging Panoplia en de bèta studievereniging De Leidsche Flesch hebben zich aangemeld. In ploegen lopen de deelne mers'in de nacht van vrijdag 22 op zaterdag 23 april in totaal 180 kilometer via Duitsland, de Achterhoek en Twente. Het evenement trekt jaarlijks 8000 deelnemers van diverse univer siteiten en HBO-instellingen. Daarnaast is er een universi teitscompetitie, maar Leiden laat als enige universiteit ver stek gaan, zegt woordvoerder Erwin Udo. door Erna Straatsma leiden - Zwembad De Zijl is in december 2003 door de provin cie berispt vanwege een tekort aan toezichthoudend personeel. Bij een latere controle, in april 2004, was alles in orde. Vorige maand zei sportbedrijf- directeur Bert Paauw nog dat de provincie nooit kritiek heeft gehad op het toezicht in De Zijl. Dat zei hij als reactie op be zorgde uitspraken van mede werkers en klanten over een vermeend tekort aan personeel. Het zou regelmatig voorkomen dat er te weinig medewerkers rondom de baden staan. Ook zou een deel van het personeel over geen EHBO- en reanima- tiediploma hebben. Dat werd door Paauw ontkend. De provincie brengt regelmatig onaangekondigde bezoeken aan zwembaden om het toe zicht te controleren. De contro les in december 2003 en april 2004 zijn de meest recente con troles in De Zijl en werden overdag gehouden. Sinds 1 fe bruari van dit jaar coi de provincie ook of het tijdens avond- en weeki in orde is. Op deze tiji heeft De Zijl nog nooit 1 gehad. In december trof de p in het zwembad 'te wei soneel' aan. „Het toezi niet in orde", zegt een voerder. Ongekwalifice soneel hebben de cot niet aangetroffen. Paauw zegt het onderz december 2003 niet „Het komt op mij niet rend over. Dat onderz ruim voor mijn komst, niet anders dan dat het in De Zijl goed is gereg y de locatiemanager." Na enige 'navraag' voeg y het volgende aan zijn c< >r taar toe: „Er was zekei weinig personeel. Het om dat de vier a vijf m kers die er waren, niet n op de juiste positie Dat was alles. Vervolge rc de locatiemanager dat c men met het betrokkei 1; neel." door Silvan Schoonhoven leiden - Een fraai vormgegeven ophaalbrug moet het worden, een landmark bij de entree van Leiden. Dat is wat de ontwer pers van het tracé van de Rijn Gouwe Lijn (RGL) voor ogen hebben met de 'combibrug' over het Rijn-Schiekanaal, waarover zowel de NS-trein als de sneltram gaat rijden. Als het aan de ontwerpers ligt, komt de brug ruim zes meter boven het water te liggen. De Kanaalweg moet dan ruim een meter om laag en de spoorwegovergang verdwijnt. De fietsbrug blijft wel bestaan. De ontwerpers hebben liever een brug waar zowel de trein als de sneltram overheen rijdt dan twee aparte bruggen. Uit eindelijk heeft de politiek het laatste woord over de verschil lende ontwerpvarianten van het RGL-tracé, maar de ontwerpers presenteren hun eigen voor keuren. Deze week is dat het tracé tussen Zoeterwoude en station Lammenschans, volgen de week staat het binnenstad tracé op het programma. Be langstellenden kunnen er hun pijlen op afvuren. De Fietsersbond, die eerder veel kritiek had, weigert aan de ontwerpsessies mee Wethouder Hessing heeft in februari een ni derzoek naar verkee d toegezegd, maar heeft niet laten uitvoeren, de cijfers van het fietsvérs de hand kun je komen verkeersveilig ontwerp de bond. Waar de sneltram de A moet - aan de oostkan it snelweg - een transfer men. Langs polderpa k< nesteyn komen de nier op een groen talud te li| brug over het Rijn-Sch ie komt hoog boven het liggen om te voorkome twaalf keer per dag opr I-' Bij een hoogte van meter hoeft de brug n keer per dag open en 1 iai dienstregeling niet gehi de Is de lightrail de bru| seerd, dan gaan de raRc het talud geleidelijk b de trein bij het ROC 0 gane grond is. Met ee ie lus draait het spoor ROC heen de Lammer ze: weg op. De ruime boel 111 dig om een gezellig plei eren bij de halte, maar naar van garage Heen fel tegen omdat het au 1 moet worden verplaatsi Ri leiden - De sloop van de oude volkswijk rond de Oranje- en Waardgracht staat de komende periode centraal in het mini- museum 't Huis op de Waard. Een expositie van foto's van wijkbewoner René Hendriks en persfotograaf Jan Holvast be licht het leven in de volksbuurt ten tijde van de sloop en nieuwbouw in de jaren zestig en zeventig. Wethouder Ruud Hessing opent de nieuwe tenion ling zaterdag om 11.00 dag erna, op zondag houdt historicus Cor 15.00 uur een lezing ov s ciale geschiedenis van in die turbulente jaren. Het minimuseum is in het verzorgingshuis mr op de Waard aan de straat 5. De tentoonsiirs gratis, de lezing van S irj 1,50 euro. de leiden - Ter lering maar zeker ook ter vermaak. Dat is de mo tivatie van leerlingen van 22 zelfstandige gymnasia om mee te doen aan de tweede editie van het landelijk intergymnasi aal debattoernooi dat zaterdag 23 april wordt gehouden in het Academiegebouw van de Leid se universiteit. De 22 teams gaan in drie debatvoi strijd met elkaar aan. waarin onder anderi magnificus Breimer en merlid Van Vroonhovi genwoordigd zijn, bt J de kwaliteiten van de j 'r asten. Het toernooi b(| p' 9.45 uur. Vanaf 15.30 ben de finaledebatten Bezoek aan Leidse winkelier is aanleiding voor actie WD door Eric-Jan Berendsen leiden - WD Tweede Kamerlid Char lie Aptroot gaat het meldpunt onder nemersonvriendelijk overheidsge drag (OOG) oprichten. Directe aan leiding hiervoor is de commotie die is ontstaan rond de Leidse winkelier Eric Opdam. Opdam verving een oud, blauw zon nescherm aan zijn tabakswarenwin- kel aan de Haarlemmerstraat voor een nieuw, rood exemplaar. Maar omdat hij dat volgens de gemeente zonder bouwvergunning heeft ge daan, hangt, hem nu een boete van 2500 per week boven zijn hoofd. Ap troot, die vorige week in Leiden een kijkje nam, heeft geen goed woord voor de gemeente over. Volgens Aptroot zijn voor een goed ondernemingsklimaat minder regels, lagere lasten en méér vrijheid en flexibiliteit hard nodig. „Er is echter nog één voorwaarde die noodzakelijk is voor een bloeiend bedrijfsleven en dus méér werkgelegenheid. Dat is een overheid die positief staat tegen over ondernemen en ondernemers, hen ruimte biedt en belemmeringen wegneemt." En dat laatste is volgens Aptroot in Leiden en de rest van het land helaas niet altijd het geval. „Toen ik vorige week in Leiden bij de winkel van Op dam op de Haarlemmerstraat ging kijken, wilde ik hoor en wederhoor toepassen. Dus belde ik het secreta riaat van het college van burgemees ter en wethouders. Een ambtenaar deelde mij mee dat de ondernemers in Leiden a-socialen zijn en dat ik maar beter in Den Haag kon blij ven." Dat deed Aptroot niet en hij stelde zich persoonlijk op de hoogte van de situatie rond winkelier Opdam. „Ik vind het onaanvaardbaar dat een ge meente zo omgaat met onderne mers. De gemeenteraad dient hier op te treden. Zo niet, dan moeten ande re overheden, bijvoorbeeld het rijk, hard optreden tegen zulk gedrag. Ondernemers expres belemmeren te ondernemen, kleine zelfstandige on dernemers de stad uit pesten, kan niet worden geaccepteerd." Daarom gaat Aptroot de minister van Economische Zaken voorstellen een meldpunt ondernemersonvriendelijk overheidsgedrag op te zetten, kort weg meldpunt OOG. „Daar kunnen alle meldingen worden gedaan over slecht overheidsoptreden, of het nu gemeenten, provincies, waterschap pen, de belastingdienst, min of organisaties als de Voedsel renautoriteit of de Arbeidsin zijn. De lijst wordt gepublice les wordt openbaar gemaakt, punt wordt uitgezocht en aan zodat het overheidsoptreden toekomst niet langer ondern onvriendelijk is. Goede gen en andere overheden hebben vrezen, slechte worden schandpaal genageld en moei gedrag veranderen." lisse - Justitie heeft bij een inval bij het tulpenfonds Novacap een band in beslag genomen van de participantenvergade ring van eind februari. Deze week krijgt de FIOD/ECD een kopie van de band. De FIO D/ECD is al meer dan een jaar bezig is met een onderzoek naar de gang van zaken rond het beleggingsfonds. Ruim 120 mensen legden 85 miljoen euro in, maar moeten met name door het faillissement van de destijds voor Novacap werken de bloembollenbemiddelaar SBC nog altijd afwachten hoe veel ze uiteindelijk van die be legging terugzien. Volgens Novacap is er bij en door SBC op grote schaal ge fraudeerd, volgens voormalig SBC-directeur M. van der Poll is het juist de schuld van Nova- capdirecteur M. Vrijburg dat zijn bedrijf failliet ging met alle gevolgen voor het beleggings fonds van dien. Van der Poll deed eerder deze maand aan gifte bij het Openbaar Ministe rie tegen Vrijburg en zijn voor malige compagnon J.Franken. Volgens hem hebben ze zich schuldig gemaakt aan meineed, valsheid in geschrifte, BTW- ffaude, oplichting en overtre ding van de wet toezicht beleg gingsinstellingen. De Autoriteit Financiële Markten, die onder meer toezicht houdt op beleg gingsfondsen, heeft inmiddels een zogenoemde stille curator benoemd bij Novacap. Als Roomburg volgebouwd is en veel mensen uit de wijk gaan boodschappen doen op de IJsselkade, dan moet de supermarkt misschien weg. Ruimte om uit te breiden is er niet in het kleine winkelcentrum. Ook zijn er dan niet genoeg parkeerplaatsen. Foto: Hielco Kuipers Roomburg aangewezen op vijf winkels in Meerburg door Hans Groenendijk leiden - Slechts vijf winkels zijn er te vin den in de Rivierenbuurt in Leiden. Een sla ger, een bakker, een kapper, een veredel de tabakszaak en de buurtsuper. Het win- kelcentrumpje is zo klein, dat het niet eens een naam heeft. Toch wordt juist hier een enorme groei van klanten ver wacht door de komst van nieuwbouwwijk Roomburg. Het winkeliersechtpaar Frido (50) en Ca- rolien (46) Wijnen zag wel brood in de bouw van Roomburg. Een jaar geleden betrokken ze een vervallen buurtsuper aan de IJsselkade in het aangrenzende Meerburg. Na een grondige renovatie beginnen zij nu, onder de vlag van su permarktconcern Spar, de eerste vluch ten te plukken van hun strategische aan koop. „We zijn een echte buurtsuper voor de veelal oudere mensen die in de ze wijk wonen. Maar de eerste klanten uit Roomburg hebben we inmiddels ook mogen verwelkomen. In de afgelopen maanden steeg onze omzet met zo'n vijf procent, dat zal in de komende tijd al leen maar toenemen." Bewoners van Roomburg komen naar het aangrenzende Meerburg, omdat in het bestemmingsplan van de nieuw bouwwijk geen winkelruimtes werden opgenomen. De allereerste bewoners van Roomburg hebben er echter be hoorlijk de pest in. Al maanden moeten ze via een enorme omweg naar de buurtsuper van de aangrenzende woon wijk. Het pad dat de twee wijken zou moeten verbinden, is nog altijd niet klaar. Voor het pinnen van geld en het doen van de boodschappen, moeten ze daardoor steeds een flink stuk rijden. Carolien Wijnen begrijpt de irritatie wel. „Die reistijd is natuurlijk vervelend. Maar veel beter zal het niet worden, want er komt een bussluis. Mensen zul len dus óf moeten blijven omrijden, of met de fiets hun boodschappen komen doen. Geen ideale situatie, als je zware tassen moet sjouwen. Gelukkig hebben wij ook een bezorgservice." Frido Wijnen vreest dat er in de toe komst het nodige zal moeten verande ren wanneer de gehele woonwijk Room burg af is. „Mijn winkel is veel te klein om al die mensen hier op te vangen. Dan zal ik echt moeten uitbreiden. Op deze locatie is dat lastig, er zijn bijvoor beeld helemaal geen parkeerplaatsen." Verhuizen is voor het echtpaar wel een optie, maar dan moet er een geschikt pand komen tussen de twee wijken in. Frido Wijnen: „We wachten maar af wat de gemeente van plan is. Maar als het aan de gemeente ligt, verandert er waar schijnlijk niet veel. Volgens Wijnen zou een eventueel ver trek van de supermarkt wel het einde betekenen van het kleinste winkelcen trum van Leiden. „Voor de andere win keliers zou ons vertrek de doodssteek zijn. Dan missen ze toch de aanloop van onze supermarkt. Wij zouden dat niet fijn vinden, hoor. We hebben een goede band met de buren." Zo'n vaart zal het volgens de andere vier winkeliers echter niet lopen. Bij tabaks verkoper Luca Totaal is men allang blij met de nieuwe klandizie. Verkoopmede werkster Amanda Kwakkenbos zegt en thousiast: „Ik zie bij de bevoorrading dat er de laatste tijd steeds meer verschillen de sigaretten worden verkocht. Dat kan maar één ding betekenen. Nieuwe klan ten." Singel met een prachtige bal kondeur." „Ik lees tegenwoordig dagelijks in de krant over burgers die het aan de stok hebben met de overheid over een bouwver gunning", vervolgt Boer. „Wie denkt dat alleen voor bouw kundige ingrepen een bouw vergunning nodig is, leeft in een ver verleden. Vooral in de binnenstad is de regelzucht volledig uit de hand gelopen en wordt voor vrijwel iedere wijzi ging aan de buitengevel een vergunning geëist. Alleen een naambordje mag nog net, maar let wel op dat de letters niet te groot zijn want je zit zo in de problemen." De 'bouw- politie' heeft het volgens Boer vooral voorzien op gevelrecla me, de juiste verfkleur, zonne schermen, terrassen en dakka pellen. Staat een pand op de monu mentenlijst, dan krijgt de eige naar te maken met monumen tenzorg, weet Boer uit eigen er varing. „Die eist ook nog voor de binnenkant een vergunning, zodat zelfs onderhoud een pro bleem kan worden Daar kan je dus maar beter niet aan begin nen. Een goed voorbeeld hier van is Trianon waar al tien jaar wórdt verbouwd. Historische waarden maken het nog steeds onmogelijk het pand bruikbaar te maken voor een economisch of cultureel doel. Hoe deze panden uiteindelijk in stand moeten worden gehouden, schijnt niemand zich af te vra gen." Een van de grootste hordes bij het verkrijgen van een bouw vergunning is de behandeling Een winkelier krijgt een boete van de gemeente omdat hij zonder bouwvergunning een zonnescherm vervangt. Aan de andere kant kan de eigenaar van een pand blijkbaar ongestraft zijn gevel laten verloe deren zoals op deze foto aan de Breestraat. Overigens huurt de fotowinkel de ruimte op de begane grond en is dus niet verantwoordelijk voor een eventuele opknapbeurt. Foto Hielco Kuipers in de Adviescommissie Ruim telijke Kwaliteit, meent Boer. „Deze bewaakt het architecto nisch aanzien van Leiden en geeft advies aan de overheid over de aanvraag. In deze com missie wordt van de meeste plannen gehakt gemaakt. Het plan is ongewenst, te groot, verpest het straatbeeld, ver stoort het ritme van een ge bouw, of heeft de verkeerde kleur, noem maar op. Met het zelfde recht zou je het tegen overgestelde kunnen beweren, maar over smaak valt niet te twisten krijg je dan te horen. Ik waag me af waarom de politiek hier niets tegen doet." „Een overheid die zo met de belangen van burgers solt, ver wart bestuurskracht met over- heidsterreur en onttrekt zich aan bestuurlijke verantwoorde lijkheid", vindt Boer. „Die overheid moet zich niet meer afvragen waarom de burger geen vertrouwen meer heeft in de politiek. Nee, in feite is het andersom en heeft de politiek helemaal geen vertrouwen in de burger want zij gaat er van uit dat burgers uitsluitend de bedoeling hebben hun panden zoveel mogelijk te ontsieren. Deze angst van de overheid tast de individuele vrijheid aan. Als er nog politici zijn die het bestuur aan de burger willen teruggeven, moeten ze eerst maar eens zorgen dat de bur ger weer baas wordt over zijn eigen huis." Eric-Jan Berendsen Jan Boer, de exploitant van Tri anon, is het zat. Hij wordt kots misselijk van alle regeltjes die de overheid hem oplegt bij de verbouwing van de bioscoop aan de Breestraat. Boer heeft om zijn woede te uiten de ac tiegroep 'Leiden in verzet, Co mité Leiden Ontzet' opgericht. Hij hoopt dat een groot aantal ondernemers zijn mening deelt en actie wil voeren. „Bijvoor beeld een pamfletje in de etala ge met daarop de tekst 'in Lei den heerst een schrikbewind'. Misschien dat zoiets de ge meente een beetje in verlegen heid brengt. Het is in ieder ge val beter dan een paar ruiten ingooien bij het stadhuis." Wie in Leiden een bouwver gunning aanwaagt, loopt grote kans van een koude kermis thuis te komen, weet Boer. „De kans dat een plan een vergun ning oplevert, is minder dan 50 procent. Wat wel zeker is, is de rekening. Ondanks de weige ring, worden toch legeskosten in rekening gebracht. Wie zich bij deze weigering niet wil neerleggen, kan een procedure beginnen en rekenen op hoge juridische kosten. Ook dit is geen garantie voor succes. Wie in het volste vertouwen dat een advocaat de zaak wel recht trekt alvast het bouwplan uit voert, kan terechtkomen in een bureaucratische nachtmerrie en te maken krijgen met dwangsommen van de afdeling handhaving van de gemeente. Denk aan het geval van de ser re van de Grote Beer en on langs nog iemand op de Oude Onder redactie van Tïmoteus Waarscnburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 Jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. V

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14