Wereldleiders verwelkomen Benedictus PAUS BENEDICTUS XVI 'Joseph is Benedetto geworden...Dettoo, Dettooo!' Gemengde Nederlandse reacties op Duitse paus Briljant van geest, maar onwrikbaar in zijn conservatisme Wetenswaardigheden over Benedictus XVI COC: Keuze Ratzinger een gemiste kans Habemus papam Afrika enigszins teleurgesteld in Beierse jctl am Inn In Marktl am Inn, de .plaats van de nieuwe jjedictus XVI, werd gis- feestgevierd. Een Wwagen reed door de riep de inwoners op jzamelen op het in ter ere van de ver- feen van hun dorps paus. Het Beierse '700 zielen. De Bei- Ê;r-president Stoiber ;n „historische dag n en heel Duits- inalen kozen favoriet iTie als paus het con- aat, komt er als kardi- ruit. Dat is het gezeg- voor de derde keer in lebben de kardinalen jet aan gehouden. Jo- Ü6 ringer gold met de chop van Milaan, kar- ttamanzi, als favoriet, 15 kardinalen maan- Sixtijnse Kapel in gingen. woensdag 20 april 2005 ten luiden nieuwe paus 1,45 :.a 4'6' )e klokken van de be- 52, e katholieke kerken in lene Europese steden javond geluid toen be- 2$ ddat er een nieuwe 3,40 )ok in Nederland kon- M arochies de zogeheten 9.27 ken vijf minuten laten o.iï )eklokken van de No- 1 :in Parijs begonnen uur te luiden. In '«lidden de klokken in antiago de Compostel- 1, Santander en Ma- in de Kroatische 0,n i Zagreb waren de 2.C4 e horen. 1.e iger kreeg roor humor Kardinaal Ratzinger 4.50 n 1988 de Karl Valen- .1.2 scheiding voor zijn 5'^ ior humor. Het eerbe- 94! Doemd naar een caba- München die in de ja- a igen dertig furore .M tatzinger toonde zich 17 ogenomen met de on- iing. „Humor is een aken een christen Mg ver beschikken.' ivaller voor ernieuwers im Rooms-katholie- even naar kerkelijke ng, zullen „zware tij- 301 en onder de nieuwe zei I. Wüst, de Neder- 21 rtegenwoordiger in de ia!» anale rooms-katholie- *2,3 uwingsbeweging We 451 ch (Wij zijn Kerk) gis- '3.s Hij beschouwt het als nvaller" dat de kardi- 51..strak conservatieve" Ratzinger tot paus ekozen. Ingehuldigd ndag De nieuwe paus Be- (VI wordt zondag 24 huldigd tijdens een De mis zal om 10 en gehouden op het jsplein. aus heeft aan ervaring De nieuwe paus Be- XVI heeft „een schat ing" en deelt de doe- Verenigde Naties van iale gerechtigheid en vrijheid. Dat heeft se- eneraal Kofi Annan Ikerenorganisatie gis- gezegd. Annan felici- rdinaal Joseph Ratzin- jn verkiezing. ritte rook denbosch kh - Net als in Rome ond rond zes uur wit- Ide schoorsteen van kin Oudenbosch ge steken dat er een gekozen. Het rooksig- gegeven door droge K>i in brand te steken. igin Beatrix It gelukswens Koningin Beatrix ravond in een tele- 1 gelukswensen over- aan de nieuwe paus, tsXVI. Ze wenst hem de vervulling van zijn 1de de Rijksvoorlich- er hoopt op letting koers Premier Balkenende de nieuwe paus, Be- (VI, de koers van zijn it. Johannes Paulus II, etten. Hij hoopt dat oog met andere gods- al blijven zoeken en igen de armoede zal Kardinaal Ratzinger: op één na machtigste man in Vaticaan nu zelf de baas door onze coorrespondent Wierd Duk Berlijn - Hij was op de paus na de machtigste man in het Vati caan. En nu is hij het zelf. De be houdende Duitse curiekardinaal Joseph Ratzinger, die het Con claaf in de Sixtijnse Kapel voor zat, is gisteren gekozen tot nieu we paus, Benedictus XVI. De Duitser, 78 jaar inmiddels, zal naar verwachting de conser vatieve lijn doorzetten van het pontificaat van Johannes Pau lus II. Ratzinger was het immers die zich, als prefect van de Con gregatie voor de Geloofsleer, profileerde als een onwankel bare verdediger van de katho lieke rechtzinnige doctrine. In die ideologische functie, die Ratzinger al twintig jaar uitoe fent, was de kardinaal uit Bei eren een trouwe raadgever van Johannes Paulus II. Diens con- amsterdam/anp - De Neder landse vereniging tot integratie van homoseksualiteit (COC) be schouwt de verkiezing van kar dinaal Ratzinger tot paus als een gemiste kans. „Er zal wei nig veranderen. Dat had anders gekund. Helaas", zei een woordvoerder gisteravond. Ratzinger schreef in 2003 in op dracht van het Vaticaan een richtlijn om regeringen ervan te overtuigen dat het huwelijk voor homoseksuelen een be dreiging voor de schepping is. Het COC ziet Ratzinger in de „voornaamste penvoerder" van het werk van zijn overleden voorganger. Paus Benedictus XVI zal om die reden „geen mil limeter" afwijken van het con servatieve beleid dat het Vati caan al jaren voert, verwacht de homovereniging. Directeur R. Witlox van de HIV Vereniging Nederland reageer de evenmin enthousiast. Rat zinger is voorstander van het verbod op condooms. Witlox: „Het lijkt op een lineaire voort zetting van het vórige pontifi caat. Dat betekent dat we niet zoveel hoeven te verwachten voor de preventie van aids. Dat is jammer en spijtig." servatieve richtlijnen voerde hij - soms met harde hand - in de praktijk van de kerk door. De 'briljante retoricus' Ratzin ger, wiens scherpe intellect door vriend en vijand wordt ge prezen, wordt door liberalen gezien als de dogmatische 'emi nence grise' die de kerk gevan gen houdt in de middeleeuwen. De Beier noemde homoseksua liteit 'intrinsiek kwaad'. Hij ad viseerde Amerikaanse bis schoppen om de communie te weigeren aan politici - als presi dentskandidaat John Kerry - die er liberale opvattingen op na houden over abortus. Hij bekri tiseerde het feminisme, dat vrouwen zou 'opzetten tegen mannen'. Hij pleitte tégen een EU-lidmaatschap voor Turkije, omdat Europa in zijn essentie 'christelijk' is. En Ratzinger zorgde ervoor dat dissidente, marxistisch georiënteerde be vrijdingstheologen in Latijns- Amerika uit hun ambt werden gezet. Ook zijn uitspraak dat de katholieke kerk superieur is aan Joseph Ratzinger tijdens een mis in het Beierse dorpje Ruhpolding in 1952. Foto: Reuters andere christelijke kerken, zorgde voor consternatie. Zijn rigoureuze theologie is de reden, schreven Italiaanse kranten vorige week nog, dat vrijzinniger Duitse en Ameri kaanse kardinalen zich tegen de kandidatuur van de 'grootin quisiteur' zouden hebben ge keerd. De man uit Marktl am Inn zou volgens zijn tegenstan ders als nieuwe paus tezeer po lariseren, ook omdat de char mante Duitser het charisma en de humor van de Poolse paus Johannes Paulus II mist. Ratzinger zelf beweerde toen dat hij geen ambities had voor het hoogste ambt. Hij wilde al jaren eerder terug naar Beieren om daar nog enkele boeken te schrijven. Maar Johannes Pau lus II had zijn vertrouweling ge vraagd in Rome te blijven. Ratzingers jeugdjaren speelden zich af onder het nazi-regime in Beieren. Opgegroeid in een diep religieus gezin deserteerde hij uit de Wehrmacht en be landde na de oorlog in een krijgsgevangenenkamp. Later, als een gerespecteerd theoloog, keerde hij zich tegen het ge dweep onder linkse studenten met het marxisme. De leer van de kerk, meent Ratzinger in na volging van Johannes Paulus II, moet losstaan van de tijdgeest. Joseph Ratzinger studeerde aan de Theologische Hogeschool in Freising en aan de Universiteit van München. Met 24 jaar werd de Duitser tot priester gewijd. Al op 50-jarige leeftijd werd hij tot kardinaal benoemd. In 1981 riep paus Johannes Paulus II Ratzinger naar het Vaticaan, waar hij de bewaker werd van de katholieke orthodoxie. 'Mijn betrouwbare vriend', zo noem de Johannes Paulus II zijn Duit se 'vice-paus'. Ook onder de gelovige leken heeft Ratzinger bewonderaars. De Beierse katholiek heeft zelfs een eigen fanclub met een web site (www.ratzingerfanclub- .com). Daar wordt de toen nog kardinaal en nu nieuwe paus geprezen als een 'briljant theo loog' en 'een man wiens geloof, eerlijkheid, integriteit en toewij ding aan de waarheid doorklin ken in diens werk'. rome - Benedictus XVI begroet de pelgrims op het Sint Pietersplein vlak na zijn verkie zing. Duitse media meldden gisteren dat er voor het eerst sinds bijna vijfhonderd jaar een Duitser tot paus was gekozen. Maar Ne derlanders zijn het niet met hen eens. Wij beschouwen Adriaan Florisz Boeyens, die van was. Hij kwam echter uit Lotharingen, dat 9 januari 1522 tot 14 september 1523 als paus nu tot Frankrijk behoort. Voor Nederlanders Adrianus VI de RK-Kerk bestuurde, als Neder- is daarom Victor il (1055-1057) de laatste lander. De Duitsers zien hem als de laatste Duitse paus. Duitse paus. De Duitsers zeggen eveneens Foto: EPA/Georgi Licovski dat Stephanus IX (1057-1058) een Duitser BiscJioppen in hun nopjes Joseph Ratzinger door sommigen gezien als tussenpaus den haag/gpd - De uitverkiezing van Paus Benedictus XVI heeft in Nederland gemengde reacties opgeroepen. Er is waardering voor zijn intelligentie, maar tegelijkertijd vrees voor zijn conservatie ve lijn. Bisschoppen, priesters én vertegen woordigers van de protestantse kerk ver wachten, dat de uitverkiezing van de 78- jarige Duitse kardinaal Joseph Ratzinger de kerk in beroering zal brengen. Bisschop Muskens van Breda had eigen lijk op een Italiaan gerekend. „Eerst een Pool, nu een Duitser. Dat is een breuk met het verleden." Muskens, die giste ren in spanning voor de televisie heeft gezeten, heeft lovende woorden voor de nieuwe paus. „Velen zeggen dat hij oer conservatief is, maar dat valt nog wel mee. Hij is zeer intelligent. Intelligent genoeg om niet alleen conservatief te zijn, want dat zal tegen hem werken." Muskens heeft de paus als kardinaal Ratzinger meerdere malen ontmoet in Rome. Want hem opviel, is dat hij behal ve Duits vloeiend Frans, Engels en Itali aans spreekt. „Hij kan met alle bis schoppen over de hele wereld spreken." Minder positief is ex-priester en 'paus wat cher' André Truyman. Hij ziet Rat zinger gezien zijn hoge leeftijd vooral als een 'tussenpaus'. „Ik vind het voor de miljoenen katholieken in de wereld jam mer, dat hij het is geworden. Het is een uiterst conservatieve man, een man uit de studeerkamer. Maar hij is de grote steunpilaar van de vorige paus geweest. Misschien dat hij daarom is gekozen." Algemeen secretaris van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN), B. Plaisier, fe liciteert de Rooms-Katholieke Kerk met de benoeming van Ratzinger als paus. „Het is toch een paus die vitaler is. Dat is voor het bestuur van de kerk wel be langrijk." Plaisier is verheugd dat de paus uit Duitsland komt, net als Nederland een land met ongeveer evenveel katholieken als protestanten. Toch is dat geen garan tie voor een goede verstandhouding, weet ook de algemeen secretaris. „In 2000 zocht Johannes Paulus II de ope ning naar andere godsdiensten. Maar Ratzinger vond dat andere kerken, waar onder de protestantse, niet als échte kerken beschouwd konden worden. Die lijn moet hij natuurlijk niet doorzetten", verwijst hij naar de verklaring Dominus lesus uit dat jaar. Plaisier hoopt op een 'verrassing' nu Ratzinger zelf paus is. Eergisteren nog zwarte rook en gisteravond eerst zwart, althans zo dacht men, en toen toch nog, na nog meer verwarring, witte rook. Foto: Reuters rome/anp - Regeringsleiders en kerkelijke leiders in Europa heb ben tevreden gereageerd op de verkiezing van de Duitse kardi naal Joseph Ratzinger tot paus Benedictus XVI. De Franse president Jacques Chirac feliciteerde de nieuwe kerkvorst en zei dat Frankrijk samen met het Vaticaan zal blijven werken aan vrede en ge rechtigheid. Spanje hoopt eveneens op een voortzetting van de historische banden met het Vaticaan, zei premier José Luis Rodriguez Zapatero. De Spaanse islamiti sche gemeenschap uitte beden kingen over de verkiezing. In het katholieke Polen luidden de klokken, toen de keuze van de opvolger van de Poolse paus Johannes Paulus II bekend werd. De voormalige president en vakbondsleider Lech Walesa noemde Ratzinger „een goede keus". „Hij zal de missie van onze dierbare paus voortzet ten zei hij. Walesa uitte wel twijfels over de leeftijd van Be nedictus XVI. „Hij is vrij oud, ik vraag me af of hij de taak die voor hem ligt aan kan." „Paus Benedictus XVI wacht de moeilijke opdracht om de juiste antwoorden te vinden op de vragen naar zingeving waarmee de samenleving in de 21ste eeuw geconfronteerd wordt", stelde de Belgische premier Guy Verhofstadt in een reactie. De aartsbisschop van de Britse stad Liverpool, Patrick Kelly, sprak zijn vertrouwen in de nieuwe paus uit. „Ik ken hem als een man met grote diep gang. Ik geloof dat hij een heel andere paus zal zijn." De Verenigde Staten hebben de verkiezing van de nieuwe paus verwelkomd. Het ministerie van buitenlandse zaken zei uit te zien naar samenwerking met Benedictus XVI. De organisatie van de slachtoffers van seksueel misbruik door priesters in de Verenigde Staten heeft de nieu we kerkvorst opgeroepen streng op te treden tegen dergelijke uitwassen. De paus moet de desbetreffende priesters straf fen en de slachtoffers niet nege ren, aldus de organisatie. Meer dan 4300 Amerikaanse priesters zijn aangeklaagd wegens mis bruik van meer dan 10.000 kin deren. Afrikaanse katholieken hebben de keuze van Joseph Ratzinger tot nieuwe paus begroet. Wel was er ook enige teleurstelling, omdat de hoop op een Afri kaanse paus in rook opging. Gelovigen in Nigeria en andere Afrikaanse landen speculeerden dat de Nigeriaanse kardinaal Francis Arinze een goede kans maakte. Als de 72-jarige was ge kozen, zou hij de eerste Afri kaanse kerkvorst zijn geweest sinds Gelasius I in 496. Veel Brazilianen hadden ge hoopt dat voor het eerst een landgenoot de hoogste functie binnen de Rooms-Katholieke Kerk zou gaan bekleden. De aartsbisschop van Sao Paulo, Claudio Hummes, werd tot de belangrijkste kandidaten voor het pausschap gerekend. „Daar bid ik voor." Bisschop Hurkmans van Den Bosch is juist blij dat Benedictus XIV waarschijn lijk de lijn van zijn voorganger zal door zetten. „Bovendien kan hij zijn opvattin gen altijd goed onderbouwen." Bisschop Van Luyn van Rotterdam, te vens vice-voorzitter van de Nederlandse Bisschoppenconferentie, heeft een hoge dunk van Ratzinger. „Het is een intelli gente, zeer gelovige man." Dat hij de nieuwe paus is, is volgens Van Luyn geen verrassing omdat hij één van de kardinalen was, die 'boven anderen uitstak'. De bisschop heeft Ratzinger meerdere malen ontmoet, voor het eerst in 1993. „Ik ben onder de indruk van de manier, waarop hij discussies voert. Hij luister goed en gaat moeilijke onderwer pen niet uit de weg." Joseph Ratzinger is de oudste kardinaal die tot paus wordt ge kozen sinds paus Clemens XII. Die werd ook op 78 jarige leef tijd paus, in'1730. Hij is de eer ste Duitse paus sinds Victor II (1055-1057). •Ondanks de krappe kas van het Vaticaan krijgen alle werk nemers de komende dagen een speciale beloning van 1.000 eu ro. De premie wordt betaald als de Heilige Stoel na de dood van een paus weer bezet is. De Vati caanse kamerheer Eduardo Martinez Somala had tot de speciale beloning besloten en toestemming vande kardinalen ontvangen. •De speciale website van fans van de nieuwe paus (ratzinger- fanclub.com) waar allerlei prul laria te koop zijn, was na de uit verkiezing onbereikbaar door de enorme toeloop. •In Polen is overwegend posi tief gereageerd op de keuze van een kardinaal uit het buurland. „We houden van je, ook al ben je geen Pool'", schreef een jon ge Poolse in een internetforum. Een ander mailde: „We felicite ren de Duitsers." •De Amerikaan Matt Foreman van de nationale homo-organi satie: „De nieuwe paus is een man die bekend staat om zijn niet aflatende krenkende uit spraken jegens homo's. Het is onvermijdelijk dat deze paus ons nog meer pijn zal veroorza ken." door onze correspondent Hans Geleijnse Vaticaanstad - „Joseph is Benedetto geworden", schreeuwt een Italiaanse van middelbare leeftijd, de armen ten hemel geheven. Ze wordt omhelsd door een groep opgewonden jonge ren. Dettoo, Dettoooo, krijsen ze. Wat op deze dinsdagmiddag 19 april kort na zes uur rond het Vaticaan ge beurt laat zich nauwelijks beschrij ven. Hier kondigt de moederkerk de geboorte van een nieuwe leider aan met de trots en vreugde van de jonge moeder die na een voorspoedige be valling haar eerste boreling aan de fa milie toont. De Italiaanse verwanten reageren zo als ze zich bij een door hun favoriete club gewonnen voetbalwedstrijd ui ten: ritmisch handgeklap, ge schreeuw, gejuich, uitzinnigheid. In het half uurtje tussen de verwarring over de rook die moeite had wit te worden en het Habemus papam van een wat nors kijkende kardinaal Me dina perste zich een mensenmassa door de smalle straatjes van de Borgo naar de brede Via della Conciliazione. „Zo moet het in de Middeleeuwen al zijn gegaan, alleen waarschuwen de mensen elkaar nu met het mobiel tje", lacht Anna, een jonge geschiede nislerares aan een Romeins lyceum. Nonnen juichen Joseph Ratzinger toe na zijn snelle verkiezing tot Benedictus XVI. Foto: Reuters Oh, wat spreekt hij prachtig, zegt ze lyrisch als Ratzinger met een glimlach op zijn gezicht zijn eerste woorden als paus spreekt: „De kardinalen heb ben mij, een simpel en nederig die naar in de wijngaard van God geko zen." „Dit wordt vast een hele goeie, ook til is het geen Italiaan", zegt ze. Grapjes zijn er ook: „Na een Pool, nu een hond, want we hebben nu een pasto re Tedesco (een Duitse herder) die op ons past", zegt een vrolijke jonge man. Hij wordt onmiddellijk bestraf fend toegesproken. „Doe niet zo on eerbiedig." Maai- de naam Benedictus de Zes tiende doet wat anders vermoeden dan de bijnaam die Ratzinger als lei der van de Congregatie van de Ge loofsleer al had: Gods Rottweiler. Er was ook een Benedictus zo'n hon derd jaar geleden. Dat was een hele progressieve man. Misschien wil de nieuwe paus wel laten zien dat zijn imago als kardinaal niet dat van zijn ziel was. In de menigte is zuster Anima van de Orde van het Mensgeworden Woord niet meer terug te vinden. Wat zal ze blij zijn. 's Middags had de ten zuiden van Rome wonende uit het Zeeuwse Oostburg afkomstige non nog loven de woorden over de Duitse kardinaal Joseph Ratzinger gesproken. Ze heeft niets dan lof over de conservatieve toespraak die Ratzinger een dag eer der hield. „Ik vond wat hij tijdens de misviering zei geweldig", zei de ruim tien jaar geleden in het klooster van Brunssum toegetreden Anima. Een verrassing moet het zijn, voor haar, maar ook voor tallozen op het plein. Eerder op de dag was de 78-ja- rige Duitse kardinaal door bookma kers en media nog afgeschreven als favoriet. Ratzingers uitval naar mo demisme en 'de dictatuur van het re lativisme' zou slecht zijn gevallen on der de wat meer vooruitstrevende he ren van het kiesgezelschap. Waar die informatie vandaan kwam, speelt gisteravond op een kolkend plein geen rol meer. Maar priester student Eric van Teylingen, afkomstig uit het bisdom Haarlem, wil wel een paar kanttekeningen maken bij dat conservatisme. „Tijdens mijn studie hier loop ik tegen alle nationaliteiten op, je bent hier echt in de wereldkerk. Dan merk je toch dat kwesties die in Nederland geweldig belangrijk wor den gevonden, in andere landen veel minder of zelfs helemaal niet spe len." Voor Eric moet het leergezag van de kerk boven alles staan. „Modernise ring is prima, maar dan denk ik toch meer aan de middelen waarmee de Kerk de Boodschap brengt. Dat is wat anders dan toegeven aan grillen van de tijd". Ratzinger zou het hem na kunnen zeggen. Vergeten zijn op dat moment de ver warring die er tweemaal was: 's mid dags na de twee ochtendstemmingen kwam er twee keer zwarte rook, waar bij de niet verwachte tweede keer ook klokgelui te horen was. Op het mo ment suprème was de rook juist eerst donker gekleurd, terwijl er opnieuw het reguliere klokgelui op het hele uur te horen was. Het besluit om ter uitsluiting van elke vergissing de pauskeuze voor het eerst ook kenbaar te maken met klok gelui zorgt juist voor enorme verwar ring. ,Ach, die kachel heeft 26 jaar niet gebrand. Er zijn maar een paar kardinalen die ook het vorige con claaf hebben meegemaakt, dus er moest wel geoefend worden, grapte Van Teylingen eerder die dag. Maar terwijl de menigte langzaam van het plein wegtrekt, doen de in Italië zo geliefde complottheorieën al weer de ronde. „De Italianen hebben dit met Ratzinger geregeld. Die heb ben een meerderheid in het conclaaf en daarom waren ze ook zo snel klaar", zegt Emilio Braccari, een ac countant van middelbare leeftijda Zijn wantrouwen zal ongetwijfeWr aangewakkerd zijn door de weten schap dat de zender RAI Uno al een kwartier na het bekend worden van Ratzingers pausschap een interview met hem uitzond. Natuurlijk, opge nomen kort voor het conclaaf, met Ratzinger in het zwarte werkkostuum van de kardinaal. Benedictus XVI lijkt een vriendelijk man. Maar als de in terviewer zegt dat zijn naam ook ver bonden wordt aan pauselijke ge schriften die door critici als 'katholiek fundamentalistisch' worden be schouwd. veert Ratzinger op. „Tegen dat gebruik van het begrip fundamentalisme maak ik ernstig be zwaar", zegt hij en de blik in zijn ogen liegt er niet om. Ratzinger spreekt zacht, maar misschien is het wel de eerste keer dat Italië in Bene dictus XVI bespeurt waar zijn be treurde voorganger Johannes Paulus II beroemd om werd: een ijzeren wil en principiële onverzettelijkheid.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9