REGIO De paus, het vagevuur en de hemel ier boven Onzekerheid over waar de paus nu precies is Jaloers vét cool colofon uit de archieven!" heid zich gedragen weet. Maar er wordt niet gebeden om Gods han den te binden." - Zit er niet het risico aan vast dat mensen te veel gewicht aan hun ge beden toekennen? „Ja, dat risico loop je: als ik niet gauw begin, dan gaat het mis. Maar ik denk juist dat het de bedoeling was deze mogelijkheid als troost te bieden: hij is niet uit jouw gezichts veld en handen verdwenen. Iets van dit gevoelen zie je ook buiten de ka tholieke kerk terug in de overvloed van bloemen die op de baar gelegd worden, postume onderscheidingen en lovende toespraken. Er spreekt een besef uit dat, ondanks het ster ven, een allerlaatste woord, een al lerlaatst eerbewijs gewenst wordt, om de overledene alsnog recht te doen. Het vagevuur is Gods wijze om deze wens te vervullen. Onze ge beden bevelen de overledene bij God aan." - Bidprentjes moeten helpen bij het bidden voor iémands zielenheil? „Ja, maar er is ook het verlangen naar een heel tastbare herinnering aan een dierbaar persoon die je is ontvallen. Je kunt op het bidprentje voor de paus trouwens goed zien dat de suggestie vermeden is dat gebed nodig is, yvrant anders... En er staat nadrukkelijk ook geen tekst van: nou ja, je kunt wel stoppen met bidden, want hij is er toch al wel." „Als je als paus sterft, dan heet je niet Johannes Paulus II meer, maar Karol Woityla. 'U kunt daar uw mij ter neerleggen, uw staf daar en uw dogma's daar.' Je kon het zien aan het ritueel van de uitvaart, dat was precies hetzelfde als voor iedere pa rochiaan, omdat een paus uiteinde lijk ook 'gewoon' een gedoopte christen is, onderhevig aan dezelfde bekoringen en genade als ieder an der." - Nog even over het conclaaf dat maandag begint: er wordt gezegd dat de Heilige Geest de pausverkiezing leidt. Maar hoe is diens rol eigenlijk? De kardinalen zitten daar immers met hun eigen voorkeuren en zijn er een aantal stemmingsronden. „Het conclaaf is, hoe menselijk ook samengesteld, een coproductie - van God en mens. Met onze kromme pennen schrijft God rustig recht. Het is niet zo dat je het werk van de Hei lige Geest er met een pincetje uit kunt en mag vissen, maar ook niet dat de stemming van de kardinalen eruit gevist mag worden. Bij paus verkiezingen gaat het toch vaak an ders dan vooraf was vermoed." Van Ulden herinnert zich hoe hij als tiener samen met andere gelovigen op tv zag hoe een nieuwe paus op het balkon van het Vaticaan werd voorgesteld. „Vol verwachting klopte ons hart en daar verscheen een klod- derig, dikkig dorpspastoortje. Dét was een afgang na de statige, rijzige figuur van paus Pius XII. Er ging een kreet van afkeuring door de zaal, waarvan later werd gezegd dat het een kreet van verbazing was. Welke klungel had zoiets bedacht?" „De volgende dag waren de com mentaren in de laanten beleefd: na zo'n enorm licht als Pius XII moest men even ademhalen, men was er niet uitgekomen en had het paus schap voorlopig even geparkeerd bij deze brave dorpspastoor. Maar het bleek deze man te zijn die het Twee de Vaticaanse Concilie is begon nen." „Dus ook de bewering dat de paus door de samenstelling van het kardi nalencollege zijn eigen opvolging ge regeld heeft, is niet waar. En iemand die het wordt, wordt toch een ander, zelfs anders dan hij zelf dacht te zijn. Je merkt toch dat in het hele spel van krachten Gods Geest waait." Wim Schrijver Nederland moet meer bewegen en gezonder eten, vindt de over heid die fors investeert in de strijd tegen vervetting. Het Natio naal Gezondheidsplan, waarbij meer dan 250 sportcentra zijn aangesloten, helpt een handje en leert dikkerds in dertien weken een nieuwe leefstijl opbouwen. Journaliste Nancy Ubert wil haar leven ook beteren en doet in de rubriek 'Vét cool' wekelijks ver slag van haar gevecht. 'Spieren zijn de motor van ons functioneren. Geef je mo tor regelmatig een onder houdsbeurt'. Ik krijg deze me dedeling - één van de pep praatjes die om de dag auto matisch naar mijn mailbox worden verstuurd - precies op tijd binnen. Ik dreig name- I lijk af te glijden naar mijn ou de, verfoeilijke gewoonte: te weinig bewegen. De bood schap van www.mijnleefstijl is het laatste zetje dat ik nodig heb. Ik pak mijn sporttas en fiets naar de sportschool. Begin vorige week mailde ik nog naar een lezeres (die schat stuurt me elke maandag een reactie op mijn column) dat mijn nieuwe leefstijl al zo in mijn systeem zit, dat ik niet meer anders kan dan flink be wegen en gezond eten. Een grove leugen! Want ik presteer het om de rest van de week het tegendeel te bewijzen. Ik dwaalde af naar een flash- loos bestaan. Smoesjes genoeg, dat wel. Mijn darmen rommelden af grijselijk na mijn avonturen in El Salvador. Ik had verschrik kelijk veel werk in te hellen. Mijn kinderen hadden extra aandacht nodig. En vrienden liepen de deur plat om de vi deo te zien die ik samen met mijn lief had gemaakt. Ik geef toe: voor je het weet sluipen rituelen binnen die je liever buiten de deur houdt. Coby, een kennis van me, kan daarover meepraten. Met haar vriend Leo geniet ze al een paar jaar van een niet on aanzienlijke erfenis in Nice. In mum van tijd hadden de twee de Franse geneugten in hun Hollandse patroon opgeno men. Om elf uur 's ochtends stond de anijslikeur op tafel, 's Middags maakte Coby sangria en bij het avondeten vloeide de wijn. De pot met knoflookmayonaise stond bij elke maaltijd op tafel en we kelijks gingen er kilo's brie doorheen. Coby - net als ik klein van stuk - werd even breed als ze lang is. Onlangs was ze voor verjaar - dagsbezoek in Nederland. Ik herkende haar niet meer. Moeke had het figuur van een jong meisje gekregen. Coby was 25 kilo lichter. Mijn meta morfose viel in het niet bij die van haar. Hoewel iemand be nadrukte dat het echt aan me te zien was dat mijn leefpa troon was veranderd, ging alle aandacht uit naar de 'extreme makeover' van Coby. Ieder een wilde weten hoe zij dat voor elkaar had gekregen. „Nance, ga zitten. Pak pen en papier en ik dicteer je mijn di eet." Gretig schreef ik op wat ze te zeggen had. „Is dat alles? Die zes crackers, anderhalve liter vetvrije yoghurttwee grapefruits („Denk erom: geen ander fruit.") en een on beperkte hoeveelheid groen ten was inderdaad haar dage lijkse voeding. Wijn dronk ze nog wel. „Maar niet meer dan vier glazen per dag en uitslui tend superdroge." Coby schoof dicht tegen me aan. „Het is een heel geheim dieet", vertrouwde ze me toe. „Ik heb moeten beloven dat ik het aan niemand zou door vertellen. Ik heb het namelijk gekregen van iemand die sa men met leden van de ko ninklijke familie heeft gelijnd. Dit dieet werkt altijd." Ja, logisch dat het werkt. Je krijgt amper nog wat binnen! Uitvoerig begon ik Coby uit te leggen wat ik de afgelopen weken dankzij mijn e-learning programma en coach van de sportschool heb geleerd. Co by had er geen oren naar. „Ik kan nu weer alles eten." „Co by, straks ben je weer even zwaar, misschien nog wel dik ker", probeerde ik nog. De Franse diva had dovemanso ren gekregen. „Je bent alleen maar jaloers", snibde ze. Gisteren werd de verleiding te groot. Ik besloot het koninklij ke dieet van Coby te probe ren. Ik filosofeerde dat ik dan wat sneller gewicht zou verlie zen. Ik heb het tien uur weten vol te houden, 's Avonds kreeg ik een onbedwingbare vreetaanval. Al die weken was me dat niet overkomen. (Op die ene dag na dat ik een zak yoghurt gums had leeg gevre ten.) Het was een goede les. Vanmorgen ben ik dus weer naar de sportschool gegaan. Een uur nadat ik gewoon - goed, gezond en lekker - had ontbeten. Vanmiddag heb ik alle columns van de afgelopen weken naar Coby gestuurd. Kan ze wat van leren. Deze zend ik er straks achteraan. Ik mag dan langzaam afslanken, ik blijf wel gezond bezig. En nee, ik ben niet jaloers, Coby. Het gaat eigenlijk prima zo. Nancy Ubert Reageren? n.ubert@hdc.nl Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met; 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. 16 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een toes aan portokosten per verschijnda Voor zaterdagabonnementen gf' zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gil Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 0! (als op zaterdag voor 12.00 uurw wordt de krant dezelfde dag nabi tussen 12.00 en 13.00 uur belt, or w a krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen schriftelijk, uiterlijk één maand de abonnementsperiode, t a v. a lezersservice, postbus 2,1800 M Voor leveringsvoorwaarden abon www.leidschdagblad.nl of KvK-m 37014187 unt AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databank aanzien van (de inhoud van) den worden uitdrukkelijk voorbehoud rechten berusten bij HDC Uitgev c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werkei beeldende kunstenaars aangesM CISAC-organisatie zijn geregeld 1 Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de« gegevens van abonnees gegevens kunnen tevens words gerichte informatie over voorde en te geven, zowel door onszelf: derden. Heeft u hier bezwaar teg "0 u dat laten weten aan HDC Med Lezersservice, postbus 2,1800 A! oist spe MT Tot in de hoogste kringen van het Va ticaan wordt gezegd dat Johannes Paulus II in de hemel is. Maar intussen wordt ook gébeden voor zijn zielen heil. Dat roept de vraag op: waar is Karol Woityla nu precies, al in de he mel of nog in het vagevuur? Kardinaal Joseph Ratzinger zei het tijdens de uitvaartmis van Johannes Paulus II voor de Sint Pieter, heel fraai: „Wij geloven dat onze geliefde paus vandaag voor het raam van zijn Vaders huis staat, dat hij ons ziet en dat hij ons zegent." En de Neder landse bisschoppen schreven dat 'hij was binnengetreden in Gods Ko ninkrijk van licht en vrede'. De paus is, simpel gezegd, in de he mel. En toch zijn in Nederland bij voorbeeld 550.000 bidprentjes ge drukt - en nog eens 100.000 extra wegens de grote belangstelling - om de oproep kracht bij te zetten te bid den voor diens zielenheil. Oftewel, de paus is in wat de katholieken het vagevuur noemen. - Is Karol Woityla nu in de hemel of toch nog in het vagevuur? „Het is een paradox", beaamt Leo van Ulden, pastoor in Sneek en vica ris van het bisdom Groningen. „Waar hij is, daar heeft niemand aan deze kant van het graf weet van, wij kunnen daar slechts stotterend over spreken. Wat wij wel uit de heilige Schrift weten, is dat niemand ons kan scheiden van Gods liefde." „Ik weet niet of je kunt zeggen dat hij in de hemel is. Wij zijn God niet. Het zou me, eerlijk gezegd, niet ver bazen als hij daar is. Maar wij weten niet wat er in een leven aan verbor genheden kan zijn. In de dood is de paus ook niets meer en ook niets minder dan iedere andere sterve- ling." Van Ulden memoreert het overlijden van Pius XII in 1958. „Daar hing de zelfde sfeer van complete verering omheen. Pas vele jaren later was er de, in mijn ogen onterecht overdre- ven, verguizing over zijn rol in de Tweede Wereldoorlog. Je moet dus uitkijken om iemand te offeren aan het beeld dat tijdgenoten van hem hebben. We weten allemaal dat het niet waar is dat het ene leven hele maal heilig en een ander leven hele maal slecht is." Hij begrijpt overigens wel waarom Ratzinger tijdens de uitvaart de paus in de hemel plaatste. „Je maakt het sterfbed mee, er staan honderddui zenden mensen op het plein, de hele entourage werkt mee aan een sfeer van verering en dan ga je natuurlijk niet zeggen: dames en heren, ik ben er nog lang niet zeker van, als dit maai' goed afloopt." - Wat is dat vagevuur eigenlijk? „Het vagevuur is een voorstelling van hieruit. Het ogenblik van over gang naar de hemel kunnen we niet vaststellen. We weten wel dat ieders leven in onvoltooidheid eindigt. Het kan zijn omdat de dood iemand de kans ontnam om plannen uit te voe ren, maar er kan ook zonde of falen meespelen waardoor men is blijven hangen in bepaalde voornemens. Het vagevuur wordt geacht, ik zou Op de vooravond van het conclaaf hielden gelovigen gisteravond een gebedswake in de Leidse Herensingelkerk. Ze zongen en lazen teksten van Johannes Paulus II. Foto's: Erik Taal Uit 'De schoolkatechismus' (1948): - Wie gaan naar de hemel? Naar de hemel gaan zij, die ster ven in staat van genade, en niets meer te boeten hebben. - Wat is het vagevuur? Het vagevuur is de plaats, waar de zielen van de rechtvaardigen door het lijden haar zondestraffen moeten uitboeten. - Wie gaan naar het vagevuur? Naar het vagevuur gaan zij, die sterven in staat van genade, maar nog niet zijn bevrijd van alle zon den. - Hoelang blijven de zielen in het vagevuur? De zielen blijven in het vagevuur, totdat zij door het lijden haar zondestraffen hebben uitgeboet, of door de hulp van anderen ver lost worden. bijna zeggen, de laatste herkansing van Gods barmhartigheid te zijn." - 'Vagevuur' klinkt niet prettig. „Taalkundig hangt het samen met een oud Nederlands woord: veeg, dat wij nog kennen in de uitdrukking 'het vege lijf redden'. Bij vuur moet je niet denken dat iemand boven een komfoor wordt gehouden, of boven gloeiende kolen - het is een vuur van wroeging, van spijt. Het is een vuur dat je als het ware schoon brandt tot je werkelijk tot zelfkennis bent gekomen. Het is niet zozeer dat God jou straft door je daarin te gooi en, maar dat je zelf zegt: ik zou toch graag, voordat ik werkelijk voor God verschijn, orde op zaken willen stel len en schoon schip maken." - Kun je door gebed iemands lot in het vagevuur veranderen? „Nee, het gebed voor het zielenheil heeft nooit de bedoeling gehad Gods oordeel te veranderen. Het is niet zo dat God tegen iemand zegt: jij boft niet, het was anders uitgepakt als de parochie in Sneek maar wat harder voor je had gebeden, maar de suk kels zijn het vergeten of doen het niet. Dat is niet het punt. Wel dat je in alle gebrokenheid door het gebed van anderen wordt gedragen. En ook door dat van Christus en door de voorspraak van de heiligen. Je staat niet moederziel alleen met je sores." Van Ulden ziet een overeenkomst met de bij protestanten gebruikelijke 'voorbede'. „Ik weet het, dat gebed gaat nooit over de grens van de dood heen. Maar het is wel een bede dat Gods Geest iemand verlichting of vrede mag geven. Daar wordt niet mee bedoeld dat iemand zelf niets meer hoeft te doen - de gemeente bidt immers voor hem - maar de be doeling is dat iedereen in zijn zwak- V VIA AG ANNO 1955, Maandag 18 April LEIDEN - Het dodelijk ongeval, dat Zaterdag voor Pasen in dt lemmerstraat plaats vond, heeft weer eens opnieuw aangetooi deze drukste en smalste algemene verkeersader bij lange na doet aan de eisen, die hier door het verkeer worden gesteld. V, deze enorme problematiek, vragen wij ons nu af of het niet m dat de Haarlemmerstraat op Zaterdagmiddag, bijvoorbeeld va tot zes uur, voor autoverkeer wordt afgesloten. Wat in drukke straten als in Den I Amsterdam en Utri gelijk is, moet toch Leiden kunnen? W Zaterdag enkele wi gesproken en zij z< stuk voor stuk van juichen, gezien d« regel het 'rustig wil zou bevorderen. ANNO 1980, vrijdag 18 april LEIDEN - Weer ten binnenstadsbeeld; kleinste vuilnisaut rige was al een tiji gebruik, tot op d versleten. Dit nieu gelse model teltw technische snufjes wat vlotter mee kan worden, en v ren te zien in de P wijk. Het is de nie techniek om e sloppen en stegen te houden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bii 18 in zwart wit) over te maker 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante I de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U kri binnen drie weken thuisgestuurd. Drinken is doorgaans goed voor hardlopers. Maar onderzoek) Boston beweren dat te veel vocht op de marathon levens kan In de Amerikaanse stad overleed in 'Jjn' //gf hardlopen t 2002 een deelne- 7*7 7 7 mer aan hypona- drinken Om Het dm tremie. Door een teveel aan vocht daalt dan het zoutgehalte zo, dat gevaar vo£, zondheid ontstaat. Navraag bij de Leiderdorpse sportarts JAA u: DER LEDEN. or Wat vindt u van de conclusie van het team onderzoekers d' Children 's Hospital in Boston dat veel drinken riskant is! „Ik ken het bericht niet, maar het klinkt een beetje opgeklq A weet ik dat hyponatremie onder extreme omstandigheden |C ontstaan. Ik twijfel er ook niet aan dat die deelnemer indener overleden, maar meestal is er dan meer aan de hand. Warn W dat je door te veel water en thee drinken in levensgevaar ve;e krijg je al andere klachts' misselijkheid. Bovendii,0 vatten de veelgebruikte da ne dorstlessers natriuriO1 dat gebruikt, loopt geei vaar. Het gaat er name dat de verhouding voc! natrium in het lichaam! lans is." I Dus kunnen we volop voor de volgende mart „Je moet niet drinkeni Ij drinken, maar het latei gen van de omstandig! Bijvoorbeeld tijdens ee winterwedstrijd elke 5 ter een klein slokje en tijdens een marathon onder zomers standigheden elke 5 kilometer juist uitgebreid drinken." Wat adviseert u deelnemers aan de Singelloop van aansh vrijdag op drankgebied? „Niets bijzonders. Zeker geen halve liter vlak voor de start, fS dat gaat maar klotsen. Enkele slokken water kan geen kwai Wat drinkt een sportieve dokter voor de wedstrijd? „Toen ik nog hardliep, deed ik tijdens de wedstrijd alles vo het boekje. Toch ging dat de eerste keer fout, omdat ik tijd; training ik geen druppel had gedronken. Een beginnersfou 0j. lichaam was daardoor niet ingesteld op al die op zich heel r(j woorde drankj ese Wat drinkt een sportieve dokter na de wedstrijd? „Ik zou dan zo graag een biertje drinken, maar dat is me vl ee zo'n inspanning nooit goed bekomen. Dus vlak na de finis! maar wat sportdranken en dan 's avonds pas een biertje 11 koelkast." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Henk B jj >t

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8