Horeca laakt 'wazig' beleid terrassen Wel spoed, geen politie via 112 hondenbezitters moeten wennen aan de regels' 'Hulp aan illegalen en asielzoekers steeds complexer' REGIO 2 Leidsch Dagblad [tl Deze hondenbezitters in het plantsoen houden zich aan de regels. Tijdens het uitlaten van hun hond, houden ze het dier keurig aan de lijn. Foto: Mark Lamers uitwerpselen van hun dier laten liggen, zijn een stuk moeilijker te betrappen. Dat poepen duurt maar 10 seconden", zegt Kop- mels. In het Van der Werfpark zitten twee vrouwen op een bankje. Naast hen ligt een hond in het zonnetje te genieten. Hij is niet aangelijnd. Ellen van Hoven vindt het beleid maar onduide lijk. „Waar mag mijn hond dan wel loslopen? Kijk, ik heb zakjes bij me om de poep op te rui men." GOA Piet van der Heide vindt dat goed, maar legt de vrouw uit dat in het park de hond aangelijnd moet zijn. „Dan moeten er bordjes ko men. Het is toch te gek voor woorden dat hier geen honden mogen loslopen. Ik heb mijn hond toch onder controle?" Het blijft bij een waarschuwing. „Het hangt van de situatie af of we een boete geven. We geven de mensen vaak een keuze. Als ze hun hond direct aan de lijn doen, zijn we wat milder", al dus Kopmels. Kopmels ziet het als taak van de GOA's de mensen op te voeden. „Ze moeten wennen aan de re gels. Het hondenpoep-gedeelte snappen hondenbezitters vaak wel. Ze vinden het zelf ook niet leuk als ze voor hun huis in een drol trappen. Mensen ruimen het dus steeds meer op. Dat honden niet overal mogen los lopen, vinden ze echter maar raar. Vaak hoor je ze zeggen dat hun hond toch niemand kwaad doet. Maar veel mensen zijn bang voor honden en daar moet je ook rekening mee hou den." Vanaf eind april is een kaartje beschikbaar met daarop de bij na vijftig over de stad versprei de uitrengebieden. De gemeen te stuurt het kaartje naar ieder een die vorig jaar hondenbelas ting heeft betaald. Daarnaast ligt de kaart bij het stadhuis en het Stadsbouwhuis. Hondenbe zitster Jacqueline (haar achter naam wil ze niet zeggen) vindt dat de kaartjes erg laat beschik baar zijn. „Het beleid is al in oktober ingegaan. De gemeente had eerst met oplossingen moeten komen voor er zo'n streng beleid kwam." De ge meentewoordvoerder legt uit dat de kaart pas gemaakt kon worden nadat de gebieden offi cieel door het college waren aangewezen. „Er is een in spraakperiode aan voorafge gaan. Het besluit is pas in maart genomen." Om hondenbezitters tegemoet te komen, heeft de gemeente bij populaire uitiaatgebieden hondenpoepbakken geplaatst. Daaraan hangen zakjes waar mee baasjes de uitwerpselen kunnen opruimen. Het zakje kunnen ze vervolgens kwijt in de bak. „De bakken worden veel gebruikt", zegt de woord voerder. „We moeten ze vaker legen dan we aanvankelijk dachten." Hij vindt dat het beleid effect heeft. Elk jaar doet het ingeni eursbureau Oranjewoud een onderzoek. In 2003 scoorde Lei den voor hondenpoep in het groen een 6 en voor poep op verharde plaatsen een 9. In 2004 bleef dit cijfer laatste gelijk en kreeg de stad voor poep in het groen een 8. „Objectief ge zien wordt Leiden steeds scho ner, maar de mensen ervaren het anders", aldus de woord voerder. Kopmels beaamt dat. „Er ligt echt minder hondenpoep op straat en in de parken. Mensen merken het echter niet. Elke keer als je in een drol staat, is dat een probleem, ook al ligt er in totaal minder op straat. In Utrecht is de hondenpoep met 50 procent afgenomen. Maar omdat mensen er meer op let ten, denken ze dat het erger is geworden." Een wandelaar in het Van der Werfpark vindt niet dat het park schoner is geworden sinds het strengere beleid van kracht is. Hoewel hij er met zijn zoontje in de buggy doorheen loopt, komt hij er niet graag. „Ik loop er meestal snel doorheen. Het zou leuk zijn om hier met de kinderen te zitten, maar het is te vies. Ook spelen is voor de kinderen geen doen, ze lopen telkens in de poep." Volgens de gemeentewoord voerder is het Van der Werfpark een verhaal apart. „Daar mogen eigenlijk helemaal geen honden komen. Helaas worden de bordjes die dat aangeven steeds vernield. Als die borden er niet staan, kun je mensen moeilijk een boete geven. Binnenkort gaan we ze weer plaatsen en dan is het Van der Werfpark verboden voor honden, ook al zijn ze aangelijnd." De route van de GOA's loopt verder via het Plantsoen. Daar loopt een meisje met haar hond los. „O shit", zegt ze als ze de GOA's aan ziet komen. Snel doet ze haar hond een riem om en loopt weg. „Kijk, ze weet het wel", zegt Van der Heide. „Het is al iets dat mensen weten dat honden in het Plantsoen aan de lijn moeten, nu de uitvoering nog." maandag 18 april 2005 R1 door Silvan Schoonhoven leiden - Is een belletje naar 112 genoeg om de politie te laten uitrukken als je wordt bedreigd? Erik Duindam (16) uit Leider dorp vreest sinds vorige week dat dat niet zo is. De vwo-scho- lier van het Visser 't Hooft Ly ceum kwam in de problemen met een groep jongeren die zijn fiets had gestolen en belde tot twee keer toe het noodnum mer. Niemand kwam opdagen, zegt hij. Volgens de politie zijn agenten wel degelijk uitgerukt, maar konden ze het slachtoffer niet vinden in de Leidse bin nenstad. 'Heel erg geschrokken' is Erik van de confrontatie met zijn bedreigers. „Zelfs de volgende ochtend stond ik nog te trillen op m'n poten." Erik had die avond een feest gehad bij Do- natello's in de Haarlemmer straat. Toen hij om tien uur op zijn fiets wilde stappen, bleek het voertuig verdwenen. Hij nam dus maar plaats op de ba gagedrager van een vriend. Tot zijn verbazing trof de Leider dorper even verder in de Haar lemmerstraat zijn eigen fiets aan, ontdaan van het slot en met een nieuwe kabel erom heen gewikkeld. Om de diefstal en de ontdekking te melden, belde Erik het nummer 0900- 8844 ('geen spoed, wel politie'). Of hij even een kwartiertje de wacht wilde houden bij de te ruggevonden fiets, de agenten zouden direct komen. De enige die echter kwam op dagen, was de nieuwe eigenaar van Erik's fiets. In het gezel schap van een man of zeven, al lemaal groter en ouder dan Er ik. „Heb je een probleem?" en „het is jouw fiets niet", gaven de jongens het slachtoffer te kennen. De sfeer werd zo be dreigend, dat Erik het tijd vond om 112 te bellen. Zeker toen de groep Erik en zijn vrienden be gon te achtervolgen. „Ze kwa men ons achterop. De een bel de de ander als ze ons zagen en dan verscheen de hele groep weer om de hoek. We konden er niet aan ontkomen. We voel den ons zwaar bedreigd. Uit eindelijk wisten we te ontsnap pen, maar al die tijd hebben we geen politie gezien, al heb ik tot twee keer toe het noodnummer gebeld." Het is een ongelukkige samen loop van omstandigheden, ver klaart een woordvoerder van de politie. „Er is direct een wagen naar de Haarlemmerstraat ge gaan, maar die trof niemand aan. Later kregen we van de meldkamer weer een andere plaats waar de jongens zouden staan, maar ook daar troffen de agenten niemand. We konden Erik zelf inmiddels niet meer bereiken, omdat de accu van zijn telefoon leeg was. Kortom, de agenten hebben hun best gedaan." door Erna Straatsma leiden - Ondanks een forse af name van het aantal vluchtelin gen heeft de Stichting Uitgepro cedeerde Vluchtelingen (STUV) het niet rustiger gekregen. Dat meldt de Leidse stichting in haar jaarverslag over 2004. Door een stringenter toelatings beleid is het aantal cliënten van STUV terug op het niveau van 2002. Toen meldden zich 114 vluchtelingen zonder verblijfs vergunning voor hulp. In 2003 waren dat er 195 en vorig jaar liep het aantal terug naar 127. De overgebleven hulpvragen waren echter wel ingewikkel der. STUV zegt dat ze in 2004 met zeer veel 'schrijnende situ aties' is geconfronteerd. Het aantal hulpvragen van buiten landers die al jaren illegaal in Nederland verblijven nam fors toe. Het betrof veelal personen die zich altijd goed wisten te redden, totdat ze ziek werden. Ook op andere terreinen kostte hulp meer tijd door 'complexe re dossiers', 'toenemende uit zichtloosheid' en psychische problematiek bij cliënten. Door de overgang van een 'open-einde-subsidie' naar een 'budgetsubsidie' van de ge meente zag STUV zich genood zaakt om op 1 juni 2004 een stop in te voeren voor geldelijke ondersteuning van cliënten. Nieuwe hulpzoekenden kun nen nog wel bij STUV terecht voor juridische, medische en andere ondersteuning. STUV hoopt dat de cliëntenstop bin nenkort wordt opgeheven door een maatregel van de gemeen te. "Veel mensen die wij niet kunnen helpen, verdwijnen uit het vizier. Dit is voor ons een permanente bron van zorg, omdat je niet weet waar zij blij ven en wat de maatschappelijke gevolgen zijn van hun 'niet-be- staan'. Samen met een aantal kerkelij ke organisaties zoekt STUV naar de mogelijkheden van een 'adoptiehuis' voor tijdelijke huisvesting van asielzoekers. Hier kunnen cliënten wonen, zo lang er nog een procedure voor een verblijfsvergunning loopt. De bedoeling is dat buurtbewoners actief worden betrokken bij de begeleiding van asielzoekers. 'Zo'n adoptie huis krijgt daardoor wellicht een breder draagvlak in de di recte woonomgeving'. STUV heeft vorig jaar twee nieuwe doorgangshuizen in gebruik ge nomen en heeft daarnaast ook een aantal panden waar 'zeer schrijnende gevallen' zijn on dergebracht. STUV werkt momenteel samen met een aantal andere organi saties in Leiden aan de oprich ting van een nieuwe stichting, die illegale kinderen financieel kan steunen bij het volgen van onderwijs. De beoogde Stichting Illegale kinderen in het Onderwijs (STI- LO) wil onderwijsorganisatie en fondsen benaderen om financi ële steun. Illegale, leerplichtige kinderen hebben geen kans op een verblijfsvergunning, maar zijn wel verplicht om naar school te gaan. i eTja, ik neem een vast kwartaalabonnement ea J ontvang de eerste 2 weken gratis! 1 I Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) I Naam DM V J Adres J Poetcode Plaats J Telefoonnr: (l.v.m. braorgoontrole) Geboortedatum I e-mailadres: I I Bank-/girorekeningnummer* I I Handtekening: Uitsluitend bij s J Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) I E-mail: lezersservicetshdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. I Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de 1 krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. liundefaculteit dt geld over .De faculteit der Wis- jn Natuurwetenschap- eft in 2004 in totaal 1,5 leuro overgehouden, oor het eerst sinds 1999, (faculteit jaarlijks rode schreef. Het bestuur be- ,2001 tot ingrijpende re- atjes en bezuinigingen, ineer op biologie. De fa- slaagde er echter ook in misten te verhogen, met es van Nederlandse on sorganisaties en van in- ien en bedrijven. Hierin oral het nieuwgevormde it Biologie Leiden suc- Tvvee zorgenkindjes, het iuca-instituut LIACS en rus Botanicus, hebben )5 sluitende begrotin- resenteerd. kanshebber Bouwfonds Het Kamerlingh On- ouw (KOg) van de Leidse faculteit is genomineerd Monumenten-prijs van ovfonds Nederlandse aten. Het gebouw heeft melding gekregen in de ie 'grootschalige projec- maakt kans op de titel [onument 2005. Het gt concurrentie van het artlooper Complex in en het Machine Pomp- i in Amsterdam. Het uit terende gebouw is de en jaren gerenoveerd en if ingedeeld door archi ls Ruijssenaars. Bouw- lecteerde het KOg uit emelde monumenten. ii wordt de winnaar be- i] de prijs hoort een be- 110.000 euro. glen auto's in ur Leimuiden en - Een boerenschuur uiden is geruime tijd ge ls stalling voor dure ge- uto's. Een van die au- de gestolen Porsche [-speler Angelos Charis- l meldt dagblad De Te- Enige tijd geleden deed ie een inval in de waar auto's met een van enkele tonnen klaar om te worden ver- naar Afrika. De politie door mensen die t er vaak verdachte linde schuur bezig ij hadden de schuur onder het mom van deltje in oud ijzer. 1 LEIDEN Vergunningensysteem onduidelijk door Eric-Jan Berendsen leiden - Horecaondernemers in Leiden zijn boos op de gemeente omdat zij nog steeds niet over een terrasvergunning beschik ken. Normaal gesproken worden de papieren toegestuurd voordat het terrasseizoen begint, maar de kroegbazen weten nog van niks. „Ik krijg verontruste leden aan de telefoon die willen weten waar ze aan toe zijn, maar ik kan hun geen antwoord geven", al dus Richard van Leeuwen, voor zitter van Koninklijke Horeca Ne derland, afdeling Leiden. Het terrasseizoen liep in Leiden van half april tot 4 oktober. „Maar nadat er vorig jaar een boel commotie was over de enorme verhoging van de pre- carioheffing voor de terrassen, is het seizoen opgerekt naar het hele jaar. Zo is de gemeente de horeca tegemoetgekomen. Als of je in januari een terras buiten kan zetten." Het probleem is volgens Van Leeuwen dat de gemeente ab soluut niet weet waar alle ter rassen staan en hoe groot ze zijn. „Het hele beleid van de ge meente is erg wazig. Aan de ene kant hebben ambtenaren alle terrassen geïnventariseerd bij de verhoging van de precario- heffing, maar aan de andere kant weet de gemeente de eige naars van die terrassen niet te vinden als het op een vergun ning aankomt. Als onderne mers hebben wij recht om te weten waar we aan toe zijn. Na mens de horeca heb ik de ge meente al eens gevraagd de aanvraagformulieren voor 1 april te versturen. Maar dat is blijkbaar niet gelukt." Van Leeuwen zegt wel de toezegging van de gemeente te hebben dat de terrassen voorlopig worden gedoogd. „Maar als je dan con tact hebt met de politie hoor je dat die van niets weet." Het uitblijven van de vergun ningen is voor de gemeente ex tra pijnlijk omdat per 1 mei de terrassen mèt een vergunning langer mogen openblijven. Eer der deze maand ging de politiek akkoord met de notitie Evalua tie van de verruimde openstel ling terrassen 2004. Dat bete kent dat de terrassen dit jaar tussen 1 mei en 1 oktober op vrijdag- en zaterdagavonden mogen openblijven tot 1.30 uur. Doordeweeks geldt een sluitingstijd van 24.00 uur, net als tussen 1 oktober en 1 mei. Kroegen moeten daarbij wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Eén van die voorwaar den is dat er een terrasvergun ning is. Een woordvoerster van de ge meente laat weten dat er 'enige vertraging' is opgetreden en dat er 'nieuw terrassenbeleid is ontwikkeld. „We maken een in haalslag en voortaan worden er vergunningen afgegeven voor drie jaar. Belangrijk is dat er nu het hele jaar door een vergun ning kan worden afgegeven, omdat er geen sprake meer is van een seizoen." Volgende week gaat er een brief naar alle horecaondernemers, vertelt de woordvoerster. „Het maakt niet uit of ze een terras hebben. In die brief wordt het nieuwe beleid uitgelegd. Wie zijn de aanspreekpunten, wat houdt het beleid in, wat zijn de voorwaarden en hoe is de handhaving? Dat soort dingen. Als iedereen is ingelicht, gaan we de formulieren opsturen. Tot die tijd treden we niet handhavend op, behalve als terrassen voor gevaarlijke situa ties zorgen of overlast veroorza ken." Het voorjaar is begonnen: De terrassen op de Nieuwe Rijn zijn bezet. Foto Hielco Kuipers M id i? ilf to isa de Wekker d m Het verschijnsel hon- i prijkt elk jaar hoog in >ri nissen-toptien. Hoewel ji ereen last heeft van de of !e drollen, besloot de m lepas oktober vorig jaar la iwerkelijk te controle- iii ondeneigenaren zich :od egels hielden. iroef in de Slaaghwijk d rerd besloten op drie ie in actie te komen: het ju van voorzieningen voor an «zitters, communice- ze de regels en strikte dt ring. Elke hondenbezit- tie 'verplicht de uitwerp- >er nzijn of haar huisdier igi imen. Bovendien moe- an len overal in de stad ii |n, behalve op de aan- Da uitrengebieden. Ge- je! ijke Opsporings Ambte-, lig OA's) zien toe op de en van de regels. Elke lsi ing komt het baasje op :ci evan 30 euro te staan, dti opmels, die hoofd van DJ sis, zegt dat zijn mede- je, elke dag verschillende di 'controleren. „We sd geen vast schema, zo- m nvoorspelbaar zijn." mt tober hebben de GOA's de "oetes uitgedeeld. ■rl 'e op loslopende hon- n{ akkelijk. Baasjes die de ►ereld, mijn krant. I Msch iük Dagblad Steeds meer Leidenaars ruimen hondenpoep op, maar de ergernis blijft

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7