BUITENLAND Geen Chinees excuus voor Japan-protesten Onzekerheid troef onder kardinalen Veel onduidelijkheid over gijzeling van tientallen sjiieten in Irak Extreem-rechts overschaduwt herdenking Opnieuw vele demonstranten de straat op Manneke pist cider Twaalf doden door busongeluk Zwitserse Alpen Positief bezoek Musharraf Melkert geen baas van VN ontwikkelingsprogramma cremeert d: flat in brand i - In België heeft giste- man geprobeerd zijn iond te cremeren op de rue. Daarbij veroorzaakte brand. Het incident ich voor op een terras n appartementengebouw aarbeek. Achteraf bleek iade nogal mee te vallen: de gevel had geleden on- ivuur. De man had ronden aan zijn arm en id was volgens de politie geblakerd". iarde onthoofd fout' huwelijk In Egypte is een 80-jari- onthoofd door de broer vrouw van zijn zoon. De lehoort tot de stam van na s, die af zou stammen profeet Mohammed, s een oude traditie had mogen trouwen met een an eenvoudige afkomst, in bruidegom schondèn iwenoude taboe ondanks arschuwing van de amb- van de burgerlijke stand. van de bruid liet het de hoofd van de bejaar- traat zien, ter afschrik- ff toekomstige huwe- igen beneden de stand Haura's. chwitz van ië' herdacht cradina - Meer dan 3000 joden en zigeuners i gisteren in het Bosni- inja Gradina de 60ste dag herdacht van de be- ;van het concentratie- asenovac. In dat kamp, leens aangeduid als het die Auschwitz', ver den met het nazi-Duits- allieerde ustasa-bewind latië tijdens de Tweede oorlog honderdduizen- ven, joden en zigeuners. trek Blair it al geregeld' Een naaste medewer- de Britse premier Blair, Campbell, is al bezig de overdracht van Blair aan tijgenoot Gordon de huidige minister van in, te regelen. Dit het Britse dagblad The ]dent gisteren. Campbell oor de twee topmannen Britse Labour-partij een tover wat ze doen wan- I na de verkiezingen be- aan de macht blijven en toe Blair dan plaats oor Brown. Volgens ,1 eilingen en veel Labour- i|ten is Brown populair ld en Blair niet. maandag 18 april 2005 fj 'Heilige Geest weet al wie het wordt, maar heeft het ons nog niet verteld' t president s-Cyprus Premier Talat van de Republiek van Noord- heeft gisteren de presi- ^rkiezingen gewonnen. 1 ia 40 jaar leiderschap ufDenktash (81) het bijl- neergegooid. Talat (53) Republikeinse Turkse TP), die in februari al imentsverkiezingen e nieuwe president is iplan een einde te ma lde Turks-Griekse [V ng van het eiland. e bemanning ^testation ISS Een Sojoez-capsule 1 boord drie astronauten ch gisterochtend vastge- iaan het internationale •tation ISS. Dat heeft het ecentrum bij Moskou Het ruimtevaartuig was ichtend vertrokken van- issische lanceerbasis :r in Kazachstan. De gej Krikalev en John auit de Verenigde Staten en de huidige tweekop- ining en blijven een aan boord van het ISS. lanse medereiziger Vittori keert over acht ig naai' aarde. Ngtuigwrak rg Papoea Reddingswerkers gisteren na vijf dagen iet wrak gevonden van in passagiersvliegtuig sdag verging in de afge- ikK 'ost-Indonesische pro- 'apoea. Alle 17 inzitten- 3 - 1 de Twin Otter zijn om- in. Het toestel van de lo- tschappij GT Air bleek Jmeter van de bestem- larotali tegen een berg pvlogen. ir 7 doden dien in Togo iij botsingen tussen ri- *nde politieke groeperin- zaterdag in Lomé zeker ^Joden en meer dan 150 en gevallen. Dit is giste- een Togolese mensen- «ganisatie en van de ie vernomen. Togo is 2 'dood van president a in februari in een po- lsis gedompeld. door onze correspondent Hans Celeijnse Vaticaanstad - Het van de bui tenwereld afgeschermde con claaf dat een nieuwe paus moet opleveren begint vanmiddag zonder een duidelijke favoriet. De 115 kardinalen die in dit ritue le onderonsje kiezen wie de lei der wordt van meer dan één mil jard katholieken in de wereld, zijn te verdeeld om een blok te vormen dat bij de eerste stem ming vandaag een tweederde meerderheid voor één 'papabile' oplevert. Toch spraken 'prinsen van de kerk' die vorige week de inge stelde radiostilte trotseerden anoniem de verwachting uit dat het tot een snelle pauskeuze komt. „De heilige geest heeft haast", zei een van hen. De Mexicaanse kardinaal Rivera Carrera voegde daar gisteren na een misviering aan toe dat „de Heilige Geest al weet wie het wordt, maar hij heeft het ons nog niet verteld". De eerste stemming vandaag levert de afgevaardigden uit 52 landen in elk geval een goed in zicht over de belangrijkste voorkeuren in het gezelschap. De 78-jarige dekaan van de Cu riekardinalen, de Duitser Jo seph Ratzinger, kreeg in de bin nen- en buitenlandse media de meeste kansen toegedicht. De zeer conservatieve Ratzinger, hoofd van de Congregatie voor de Geloofsleer en ook om die ideologische functie beplakt met etiketten als 'Gods Rottwei ler', zou op meer dan 40 stem men kunnen rekenen. Dat is echter lang niet genoeg om de vereiste tweederde meerderheid van 77 te halen. Niettemin heeft zijn kandida tuur tot reacties geleid: een blok van meer progressief inge stelde kardinalen schuift de eveneens 78-jarige Italiaanse kardinaal Carlo Martini naar voren. Martini heeft zich in het verleden niet alleen krachtig uitgesproken over kwesties van sociale rechtvaardigheid, maar ook laten doorschemeren dat er iets zou moeten veranderen in omstreden standpunten van de kerk als het verbod op voorbe hoedmiddelen en vrouwelijke priesters. Martini beschouwt zichzelf niet als 'papabile' (hij heeft lichte verschijnselen van de ziekte van Parkinson) maar geldt als een van de lobbyisten voor Ita liaanse gematigd-conservatie- ven als Tettamanzi en Ruini. Opvallend is dat de laatste -zeer prominent aanwezig in het ver zet van het Vaticaan tegen een berlijn/anp - De herdenking van het einde van de Tweede Wereldoorlog in Duitsland wordt dit jaar meer dan ooit overschaduwd door extreem rechtse tendensen. Neonazi's hebben aangekondigd op 8 mei in Berlijn een grote beto ging te houden. Het parlement zag zich genoodzaakt daar met een speciale wet een stokje voor te steken. Officieel viert de Bondsrepubliek 8 mei als dag van de bevrijding van de „mensenverachtende" natio- naal-socialistische tirannie. Zestig jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog zag het parlement zich ook genood zaakt het strafrecht te verscher pen. Personen die in het open baar de nazi-dictatuur bagatel liseren, verheerlijken of recht vaardigen, kunnen voortaan drie jaar worden opgesloten of een geldstraf krijgen. De Bondsrepubliek kan en mag niet toelaten dat neonazi's de zestigste viering van het einde van de Tweede Wereldoorlog ontsieren, zei minister Schily van Binnenlandse Zaken. „Alle ogen in de wereld zullen die dag op ons zijn gericht." peking-tokyo/anp - China biedt Japan geen verontschuldigingen aan voor de anti-Japanse protes ten. Dat zei de Chinese minister Li Zhaoxing gisteren in Peking tegen zijn Japanse collega Nobu- taka Machimura. Dit weekeinde gingen opnieuw duizenden Chi nezen de straat op. Machimura toonde zich onte vreden na het gesprek, aldus het Japanse persbureau Kyodo. „De Chinese topleiders schij nen niet te begrijpen wat voor enorme schok deze kwestie bij het Japanse volk teweeg heeft gebracht. Ik vond de reactie zeer betreurenswaardig", aldus de minister. Li zei tijdens het twee uur du rende onderhoud „excessieve acties" niet te steunen, maar liet ook weten dat de „Chinese regering niets heeft gedaan waarvoor het haar verontschul digingen moet aanbieden aan het Japanse volk". De foute Ja panse houding inzake onder meer de Tweede Wereldoorlog Het beroemde balkon van de Sint Pieter, waar binnenkort de nieuwe paus zal verschijnen. Foto: EPA referendum over kunstmatige bevruchting- zich totaal uit de publiciteit houdt. Dat geldt trouwens ook voor Latijns- Amerikaanse kanshebbers als de Braziliaanse kardinaal Hum mes en zijn collega Rodriguez Maradiage uit Honduras. De kardinalen zijn onderge bracht in het Vaticaanse 'hotel' Huis van de Heilige Agnes. Van daar zullen zij per speciale bus naar de Sixtijnse kapel worden gebracht voor de dagelijkse stemmingen, twee 's morgens en twee 's middags. Elk contact met de buitenwe reld is verboden. Telefoontjes moeten worden ingeleverd en ze moeten het gedurende het conclaaf ook zonder televisie, radio en kranten stellen. Uit angst voor elektronisch afluiste ren -door nieuwsgierige inlich tingendiensten en journalisten is de Sixtijnse kapel waar de stemmingen worden gehouden voorzien van de meest moder ne afweerapparatuur. Volgens het dagblad Corriere della Sera, zeer goed geïnfor meerd over de roerselen binnen het Vaticaan, zullen de meeste kardinalen zich bij het stem men laten leiden door het voor beeld van Johannes Paulus II. „Favoriet is een kerkvorst met behoudende standpunten maar wel een die weet te inspireren en het directe contact met de gelovigen zoekt", schreef de krant. In die laatste twee ver langens zit ook weerstand tegen de meer introverte Ratzinger verpakt. brussel/anp - Het Brussel- se beeldje Manneke Pis plast op 4 juni geen water, maar een alcoholische ver snapering. Brusselse sup porters van de 100-jarige Spaanse voetbalclub Spor ting Gijon hebben dit gere geld, zo meldde de Vlaam se krant De Morgen zater dag. Het beeldje laat die dag cider stromen, de drank van de regio waar Sporting Gijon speelt. Om te voorkomen dat liefheb bers te dicht bij het bron zen beeldje komen, delen de supporters ook drank uit aan het publiek. Het eeuwenoude Manneke Pis bij de Grote Markt van Brussel trekt dagelijks dui zenden toeristen. Volgens de legende herinnert Man neke Pis aan een jongetje dat een beginnende brand bluste door erop te plas sen. Het stadsbestuur laat het beeldje regelmatig aan kleden, bijvoorbeeld als Sinterklaas of Elvis Presley. zürich/anp-afp-dpa - Bij een busongeluk in de Zwitserse Al pen zijn gisteren twaalf doden gevallen - zes vrouwen, vijf mannen en een 15-jarige jon gen. Vijftien andere inzittenden raakten volgens de politie ge wond. Het gaat om het ernstig ste busongeluk in Zwitserland sinds 1982. De bus met 27 mensen aan boord stortte op weg naar de Grote Sint-Bernardspas in het zuidwesten van Zwitserland in een ravijn. De inzittenden wa ren 24 Zwitserse toeristen die op weg waren naar Italië, twee buschauffeurs en een reisleid- ster. Het voertuig sloeg ver schillende malen over de kop en landde 200 meter lager in een dal. Sommige passagiers werden uit het voertuig geslin gerd en overleefden. Anderen die de val helemaal meemaak ten, kwamen om het leven. Cir ca 200 reddingswerkers haal den de slachtoffers met touwen omhoog. Het westen van Zwit serland wordt door zware sneeuwval geplaagd. Veel we gen en treinverbindingen zijn lamgelegd door de sneeuw. Op de plek des onheils was de sneeuw echter geruimd. De oorzaak van de ramp is dan ook nog onduidelijk. Een brandweerman verzamelt brokstukken van de verongelukte bus. Foto: EPA Ook in het zuiden van Frankrijk zorgde hevige sneeuwval afge lopen weekeinde voor chaos. Onder het gewicht van de sneeuw sneuvelden bomen die elektriciteitsleidingen verniel den. Zeker 145.000 huishou dens zitten zonder stroom. Vooral het bij Nederlanders po pulaire departement Ardèche is is de oorzaak van de protesten, zei een Chinese zegsman. De spanning tussen beide lan den loopt de laatste tijd sterk op. De protesten begonnen na een besluit van de Japanse re gering om schoolboeken goed te keuren waarin de Japanse misdaden tijdens de oorlog worden verdoezeld. Naast de protesten over het Ja panse oorlogsverleden liep de relatie afgelopen week een nieuwe deuk op toen Tokyo aan Japanse bedrijven toestem ming gaf om te boren naar olie en gas in een omstreden gebied in de Oost-Chinese Zee. China beschouwt de regio als zijn ter ritorium. Ook levert de Japanse poging om lid te worden van de VN-Veiligheidsraad frictie op. Het Chinese Volksdagblad riep gisteren het volk op problemen op een ordentelijke en beheers te wijze op te lossen en om de „sociale stabiliteit" te bewaren. Desondanks gingen dit week einde weer tienduizenden Chi nezen de straat om te proteste ren. Volgens deskundigen blijkt uit de omvang van het protest dat Peking het stilzwijgend goedkeurt. In de zuidelijke stad Shenzhen gingen tienduizenden mensen gisteren de straat op. Hier werd een pop van Koizumi verbrand. „Wij gaan deze protesten niet stoppen", zei een demonstrant. In Hongkong riepen 5000 man leuzen tegen Japan. Verdere de monstraties waren er volgens het persbureau AFP in Sheny ang, Nanning, Zhuhai, Dong- guan en Changsha. In de me tropool Sjanghai uitten zater dag 20.000 man hun ongenoe gen. Hier werd het Japanse consulaat bekogeld met onder meer stenen. Ook werden ra men van Japanse restaurants ingegooid. In deze stad wonen 40.000 Japanners en zijn hon derden Japanse bedrijven ge vestigd. Het is de ergste crisis in de Sino-Japanse relatie sinds beide landen hun diplomatieke banden in 1972 normaliseer den. new delhi - Het bezoek van het Pakistaanse staatshoofd Pervez Musharraf aan buurland India is dit weekeinde in een bijzonder posi tieve sfeer verlopen. Beide landen hebben besloten hun handelsbe trekkingen uit te breiden. Over de omstreden kwestie Kashmir werd zoals vooraf verwacht geen doorbraak bereikt. Musharraf (r.) en de Indiase premier Manmohan Singh (I.) spraken gisteren twee uur met elkaar. „Naar mijn mening is op alle fronten vooruitgang geboekt", zei Musharraf na afloop. De nucleaire aartsrivalen repten over de noodzaak om alle openstaande kwesties op te lossen, en dan vooral het al lang voortslepende conflict over Kashmir. Musharraf arriveer de zaterdag in Ajmer waar hij een belangrijke islamitische tombe be zocht. Later reisde hij door naar de hoofdstad voor een banket met premier Singh. Het Pakistaanse staatshoofd omschreef in New Delhi de reis als „zeer historisch". Foto: EPA getroffen. De Fréjus-tunnel tus sen Italië en Frankrijk is geslo ten. De hogesnelheidstrein TGV van Grenoble naar Parijs rijdt niet. washington/anp - Ad Melkert loopt een prestigieuze functie bij de Verenigde Naties in New York mis. De Nederlandse ex- minister en voormalige PvdA- topman heeft zelf van VN- baas Kofi Annan gehoord dat hij geen directeur van het Ont wikkelingsprogramma (UNDP) van de VN wordt. Dat heeft vice-premier Gerrit Zalm zaterdagmiddag tijdens het voorjaarsoverleg van het Internationaal Monetair Fonds in Washington bekend gemaakt. Melkert had Zalm zelf vrijdagavond op de hoogte gesteld van zijn afgewezen kandidatuur na een gesprek met Annan op het VN-hoofd- kantoor. „Het is erg jammer want Mel kert had naar mijn gevoel een goede kans", aldus Zalm. „Wie het wel wordt, weet ik niet. Melkert was in elk geval tevre den over de inzet van de Ne derlandse regering en dat is leuk om te horen." Volgens Zalm is er geen enkele twijfel over het aanblijven van Mel kert als bewindvoerder van de Wereldbank. Het kabinet droeg de oud- PvdA-leider in maart voor als opvolger van de Brit Mark Malloch Brown. Premier Bal kenende noemde zijn oude politieke rivaal toen nog een serieuze kandidaat voor de post. Het leek voor de ambitieuze Melkert de kans te zijn om te rug te keren in de (internatio nale) spotlights. Daaruit ver dween hij na de voor de PvdA desastreus verlopen verkiezin gen van mei 2002. Met dank aan Balkenende werd Melkert later dat jaar bewindvoerder van de Wereldbank in Was hington. Onder de overgebleven kandi daten voor de topfunctie zijn de Noorse minister van Ont wikkelingssamenwerking Hil- de Frafjord Johnson en de Britse Valerie Amos. Zij is een voorvechter van vrouwenrech ten en de eerste zwarte leider in het Britse Hogerhuis. De baas van de UNDP is na Annan een van de invloedrijk ste bestuurders bij de VN. De ontwikkelingsorganisatie, de grootste tak van de Verenigde Naties, werkt in 166 tonden aan onder meer armoHiebe- strijding, democratisering en de bestrijding van HIV/aids. bagdad/anp-afp-rtr - Het Iraakse leger heeft de stad Ma- daen omsingeld waar vermeende soennitische opstande lingen mogelijk tot 150 sjiieten in gijzeling houden. Maar veel blijft onduidelijk en zegslieden van de regering spra ken elkaar dit weekeinde voortdurend tegen. Madaen ligt 40 kilometer ten zuiden van Bagdad. Hier zouden vrijdag 15 wagens met rebellen zijn binnengere den en tientallen sjiieten in gijzeling hebben genomen. Zij zouden het vertrek eisen van alle sjiieten uit de stad of de gijzelaars zouden worden gedood. Over het aantal gijze laars verschillen de meningen. Een zegsman van een sjii- tische partij sprak van 150, terwijl een politiewoordvoer der het op 60 hield. Anderen ontkennen zelfs dat er men sen gegijzeld worden. In Madaen wonen zowel soennie ten als sjiieten. De regering droeg veel bij tot de onduidelijkheid. Zo ver klaarde een minister op het ene moment dat het offensief was ingezet, terwijl dat later weer moest worden ontkend. Volgens de politie hebben Iraakse en multinationale troe pen een cordon rond Madaen gelegd. Niemand heeft de verantwoordelijkheid voor de actie op geëist. En in een verklaring op internet stelde de Iraakse vleugel van al-Qaeda dat het incident is verzonnen om de stad te kunnen binnenvallen. Een andere soennitische re bellengroep onderschreef deze theorie. De regio ten zuiden van Bagdad staat bekend als zeer ge vaarlijk. Hier vinden veel ontvoeringen en berovingen plaats. Volgens een bron binnen het ministerie van bin nenlandse zaken gaat het mogelijk om een vergelding voor een eerdere ontvoering van leden van de soenniti sche Dulaim-stam. Ondanks alle onduidelijkheid neemt de angst voor een sektarische strijd toe. De vorming van een nieuwe rege ring waarin de belangen van sjiieten, soennieten en Koer den evenwichtig moeten worden uitgebalanceerd, is nog steeds niet rond. Al maanden steggelen de groepen over de verdeling van posten. Volgens een parlementariër heeft de belangrijkste geeste lijke leider van de sjiieten in Irak, grootayattolah Ali al-Sis- tani, rijn ongenoegen geuit over de vertraging. Al-Sistani eist dat de partijen zich richten op het ontwerpen van een grondwet in plaats van vechten over ministersposten. De vooraanstaande sjiitische parlmentariër al-Hamudi zei dat de regering deze week moet zijn gevormd „omdat de veiligheid verder verslechtert en de economische situatie het niet langer toelaat". Volgens hem moeten vooral de soennieten tevreden worden gesteld. Soennieten waren decennia aan de macht in Irak. Na de val van Saddam Hussein verloren zij deze positie. Velen voelen zich gemarginaliseerd door de Koerden en sjiieten. Het rijn vooral soennitische oud-aanhangers van Saddam Hussein die verantwoordelijk rijn voor het geweld. Het Iraakse leger verklaarde gisteren een van de leiders van de opstand te hebben gepakt. Het gaat om Hashim Hussein Radhan al-Jabouri. Hij is een neef van Izzat Ibra him, een van de naaste bondgenoten van Saddam Hus sein. Al-Jabouri pleegde vooral aanslagen tegen het Iraak se leger, aldus de regering. Het geweld kostte in het weekeinde zeker 14 mensen het leven. Onder de doden rijn drie Amerikaanse militairen, een 27-jarige Amerikaanse hulpverleenster en een Frans man van Tsjechische origine. Verder kwamen nog drie Iraakse agenten en zes burgers door aanslagen om het le-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5