BINNENLAND Politiebond wil richtlijnen voor opbergen dienstpistool 'Geweerde KLM-passagiers hadden band met 11/9- kaper' Generaal pardon voor dief van winkelwagen Geloof is in, kerk is uit Bewindslieden met excellentie aanspreken Deze week bij Libelle r n bij café j, idgeschoten Van Aartsen voor lekenrechtspraak Wilders steeds vaker bedreigd Van der Hoeven: vernieuwing op havo en vwo 1 ten door brand ading hennep jicïN - Een beginnende ;in een vrachtwagen met ppvezels veroorzaakt za- i files op de A2 Amster- Utrecht. Rond half elf par- de chauffeur zijn combi- jp de vluchtstrook bij lit omdat hij rook uit de ik zag komen. De gealar- Jde brandweer kon de le jin de kiem smoren. Om- re\ee van de drie rijstroken n afgesloten voor het ber serk, ontstond richting een file van tien kilo- Ul Aan de andere kant ont ken rij vanwege kijkers. 1' idam - Door een schiet- inde buurt van een café- irant in Rotterdam is gis- ;nd een man omgeko- jen tweede man is zwaar- overgebracht naar een 'u huis. Het incident vond DU*voor de deur van de uit- elegenheid in Rotter- fest. In het pand was op oment een besloten feest tweehonderd aan de gang. Volgens de woordvoerder hebben en groot aantal getuigen d. In de omgeving van het staurant is cameratoe- p De politie bekijkt of er op Iden iets te zien is van de i partij- ner poep voor uwe buren - Een 48-jarige vrouw =|ume had zaterdagmiddag last van haar buren dat tijd vond voor drastische ïgelen. Om de burenruzie echten gooide de vrouw ïmer hondenpoep bij ieuwe buren naar bin- ie waren in hun pas ge- huis aan het klussen, ij maakten ze volgens de touw te veel herrie. De heeft de boze vrouw ïouden en meegenomen et bureau. De schade zal i worden verhaald, aldus Ktrdvoerder. i bekent ord Canadees idam - De Amsterdamse heeft een man aange- f ivoor de moord van een Canadees, zaterdag in :lkamer in het centrum iterdam. De verdachte tl gedeeltelijke bekente- elegd. De verdachte mel- rdagavond zelfbij de re- van het hotel dat er een jewonde op de kamer t slachtoffer overleed ter aan zijn verwondingen. Canadees om het leven imen, is nog onduidelijk, in een woordvoerder ver lat hij verwondingen had thoofd. sje (13) krijgt erbod na pilsje - De politie heeft vrij- ind een 13-jarige fietster verbod van vijf uur opge- ndat zij in beschonken ld een aanrijding veroor- Dat heeft de politie gis- lekendgemaakt. De fiets- eende op een kruising wrrang aan een 32-jarige Mist. Die schepte het dat tegen de voorruit te rende weg, maar enkele minuten later rug. Agenten roken een jke alcohollucht bij de Het meisje zei 'slechts' lalf biertje te hebben ge- |(jin. De politie heeft haar iintrole naar een huisart- t gebracht. Ze is niet louden. loo Kuikens d bij brand Een brand in een kip- luur in Vinkei in de ge- Maasdonk heeft aan kuikens het leven gekost, id brak gistermorgen brandweer kon niet men dat de schuur volle- randde. Ook was het niet jk de kuikens te redden, 'rand is asbest vrijgeko- tandelaren rresteerd bi - De Algemene In- dienst (AID) heeft zater- ren mannen aangehou- verdacht worden van gof gebruik van groeibe- lars (hormonen) en die rgeneesmiddelen. Een verdachten is een meng- 'delaar, de overige ver- 1 zijn veehandelaren en ders. Dat heeft de in- dienst gisteren bekend st In totaal zijn honderd rs bij een laboratorium trd voor onderzoek naar rmonen en verboden eesmiddelen. Op één een stier aangetroffen de herkomst niet vast nwas. Het dier is in be tomen. maandag 18 april 2005 den haag/gpd - De Nederland se Politiebond wil dat er lande lijke regels komen voor het op bergen van een dienstwapen na werktijd. Nu bepalen korpsen zelf de voorschriften. PvdA, WD en D66 vinden dat dit zo moet blijven. Een unifor me regel kan een familiedrama zoals in Hilversum afgelopen zaterdag gebeurde, niet voorko men menen deze fracties. Het CDA denkt echter dat een regel die overal geldt, in elk geval duidelijkheid schep i. De Nederlandse Politiebond (NPb) lanceerde dit plan, nadat afgelopen weekeinde in Hilver sum een hoofdagent met zijn dienstpistool zijn drie kinderen, zijn vrouw en vervolgens zich zelf dood schoot. In Nederland zijn er 30.000 agenten die een dienstwapen dragen. Volgens NPb-woordvoerder Jan-Willem Van de Pol moeten deze agen ten in principe hun wapen mee naar huis nemen, omdat ze, in dien nodig, ook in hun vrije tijd moeten ingrijpen als zich inci denten voordoen. „Maar som mige agenten sluiten uniform en wapen op in een kluis van het politiebureau als hun dienst er op zit. Als ze het wapen wel mee naar huis nemen, moeten ze die thuis opbergen in een kluis. Maar lang niet alle dien ders hebben thuis zo'n ding. Wij willen dat voor alle agenten met een dienstwapen landelijke richtlijnen komen." PvdA-Tweede-Kamerlid Piet Straub heeft zelf 32 jaar bij de politie in Twente gewerkt. „Het is maar goed dat elk korps zelf bepaalt of het dienstwapen wel of niet mee naar huis mag", zegt hij. „Woon je als agent in een grote stad dan kan het han dig zijn om je wapen op het bu reau te houden. Of juist thuis als je ver van het bureau woont. Hetzelfde geldt voor het platte land. Er zijn agenten die elk moment oproepbaar zijn voor de ME of het arrestatieteam. Die moeten snel bij hun wapen kunnen. Ik zie bij het hanteren van welke regel dan ook, het meeste in het gebruiken van je gezonde verstand." Drama's als in Hilversum zijn helaas nooit te voorkomen, me nen Straub, WD-collega Laeti- tita Griffith en D66'er Louse- wies van der Laan. Daar is geen zinvol voorschrift voor te be denken. „Iemand kan altijd iets anders vinden. Dat voorkom je niet met een zelfde regel voor het opbergen van wapens", al dus Griffith. CDA-kamerlid Wim van Fessem ziet wel iets in één voorschrift. „Dan weten mensen in elk ge val waar ze aan toe zijn en werkt het over hetzelfde." De kist met het lichaam van een van de slachtoffers werd via een raam op de bovenverdieping naar buiten gebracht. Foto: ANP Saudische broers zaten op dezelfde vliegschool als kaper van onze correspondent Ans Bouwmans washington/gpd - De twee Saoediërs die ervoor zorgden dat een KLM-toestel een dikke week geleden op weg naar Mexico rechtsomkeert moest maken, hebben op dezelfde vliegschool in Arizona gezeten als Hani Hanjour, een van de kapers van de aanslagen van 11 september 2001. Dat meldt het Amerikaanse weekblad News week op basis van anonieme bronnen. De Verenigde Staten wilden het vliegtuig op vrijdag 8 april niet toelaten in hun luchtruim, om dat er twee namen op de passa gierslijst stonden die ook voor kwamen op hun lijst met 'ver dachte personen', de zoge noemde No Fly List. De VS zijn bang voor een herhaling van 11 september 2001, toen passa giers vier vliegtuigen kaapten en die in het WTC en het Penta gon boorden. De KLM controleerde de No Fly List tot vorige week alleen voor vluchten naar de VS. Om her haling van het incident te voor komen heeft de Nederlandse luchtvaartmaatschappij vorige week besloten dat voortaan ook te doen voor vluchten die over de VS heen gaan. De VS hadden de gegevens over de betrokken vlucht, de KL 685, volgens afspraak gekregen van giers werden na terugkeer niet gearresteerd. Ook hebben de Amerikaanse autoriteiten niet om hun uitlevering gevraagd. Minister Donner is vertrouwe lijk over de achtergronden inge licht. Newsweek meldt dat het er op lijkt dat het verhaal van de mannen klopt dat ze hun zieke vader, een oud-diplomaat, in Mexico wilden bezoeken. Maar amsterdam/anp - WD-aan voerder Van Aartsen is voor stander van de invoering van lekenrechtspraak in Nederland. Dat is een systeem waarbij niet- juridisch geschoolde burgers meebeslissen over de schuld van een verdachte en de op te leggen straf. Van Aartsen zei dat zaterdag tijdens een WD-bij- eenkomst in Amsterdam. Hij sprak van een „innovatief en concreet voorstel, waarmee wij in de Tweede Kamer aan de slag kunnen." De WD-aanvoerder nam in Amsterdam het rapport 'Effec tief en op maat' in ontvangst, waarin een projectgroep uit de partij voorstellen doet voor wij zigingen van het strafstelsel. Dat is volgens het rapport no dig om de veiligheid en de be strijding van de criminaliteit in Nederland te verbeteren. In De nemarken en Duitsland leidt le kenrechtspraak tot goede resul taten: het systeem vergroot het vertrouwen van de burger in de rechtspraak. enschede/anp - Geert Wilders krijgt steeds meer doodsbedrei gingen uit islamitische hoek. Het onafhankelijke Kamerlid doet vier tot vijf keer per week aangifte bij de politie. Dat zei Wilders gisteren in Enschede bij zijn eerste publieke inter view na de moord op Theo van Gogh. De politicus, die met een leger aan politie en veiligheidsmen sen verscheen, zegde toe dat hij ondanks de doodsbedreigingen de komende tijd met de bus door Nederland toert om cam pagne te voeren tegen de Euro pese grondwet. berkel-enschot/gpd - Het on derwijs op havo en vwo gaat op de schop. Minister Van der Hoeven (onderwijs) vindt ver nieuwing, in navolging van het vmbo, dringend nodig. Volgens Van der Hoeven zijn er op havo en vwo problemen die om een oplossing vragen. Een ervan is dat de aansluiting met het hoger onderwijs voer veel leerlingen nog steeds niet goed is. „Er vallen op de hogescho len en universiteiten nog altijd veel studenten uit." Van der Hoeven kreeg bijval van J. Houben, lid van de raad van bestuur van Fontys Hoge scholen. „Dertig procent van de studenten haakt af. Als bij een bedrijf als Philips bij de pro ductie van tv-toestellen dertig procent afvalt, gaat het bedrijf failliet." de Mexicaanse autoriteiten, volgens anonieme bronnen van Ook met Canada hebben de VS zo'n afspraak. Geen van de betrokken instan ties wil de namen van de twee betrokken passagiers bekend maken. Het zou gaan om twee broers die ooit een pilotenop- leiding volgden in Phoenix, Ari zona. De Saoediër Hani Han jour nam daar lessen en haalde er zijn pilotendiploma. Volgens het vorig jaar gepubliceerde rapport van de onafhankelijke 9/11 onderzoekscommissie stond een aantal van Hanjour's kennissen uit die tijd ook onder verdenking. De twee betrokken KLM-passa- het blad gaat het ook om twee 'slechteriken' met 'verre maar uitgebreide banden' met ter reurbeweging al-Qaïda. Volgens Newsweek mochten de twee na het incident Groot- Brittannië niet meer in, het land van waaruit ze de reis naar Mexico hadden ondernomen. Het ministerie van justitie houdt vast aan de lezing uit de brief van minister Donner. Daarin staat dat de twee na on derzoek in Nederland op het vliegtuig naar Londen zijn ge zet. Van daaruit zijn ze na een verhoor naar hun land van her komst teruggestuurd. Staatssecretaris Van der Knaap mist respect den haag/anp - Staatssecretaris Van der Knaap van Defensie vindt dat bewindslieden met meer respect moeten worden bejegend. De CDA-bewinds- man, een vertrouweling van de premier, wil dat ze weer met 'excellentie' worden aangespro ken. Het kabinet is echter niet van plan deze aanspreektitel weer in te voeren, maakte mi nister Donner van Justitie zater dag duidelijk. Volgens Van der Knaap dient het aanspreken met excellentie meerdere doelen: „Het geeft wat meer cachet", aldus Van der Knaap zaterdag in een in terview in de Volkskrant. De staatssecretaris wordt binnen de hiërarchisch ingestelde krijgsmacht nog voortdurend excellentie genoemd. Hij vindt dat 'fantastisch'. Maar buiten de muren van Defensie is er minder respect. Premier Balke nende hoort het woord alleen als hij met Van der Knaap in een militaire omgeving is. De staatssecretaris ergert zich ook aan de cultuur van het el kaar aanspreken met de voor naam. Dat haalt volgens hem „de status van bewindslieden helemaal onderuit." Hij zag een keer toenmalig vice-premier Jorritsma uit een vergadering komen. „Ze zocht haar chauf feur, die over het Plein schreeuwde: 'Annemarie! Ik ben hier!' Dat is voor mij de we reld op zijn kop." Minister Donner zei zaterdag op een CDA-bijeenkomst de discussie over het gebruik van de term excellentie 'niet zo zin nig' te vinden. Wel is hij het met Van der Knaap eens dat bewindslieden respect verdie nen. Fractieleider Dittrich van D66 heeft geen goed woord over voor de uitlatingen van Van der Knaap. „Bewindslieden moeten respect afdwingen door hun beleid, door de problemen in de samenleving op te lossen, en niet door op te leggen dat ze met excellentie aangesproken worden. Ik vind dat Van der Knaap zich belachelijk maakt." PvdA- kamerlid Noorman-Den Uyl noemde de uitlatingen van Van der Knaap hooghartig. Om der het bewind van haar vader, die premier was in de jaren '70, werd het gebruik van de term excellentie formeel afgeschaft. door Carine Neefjes amsterdam/den haag - Winke liers zijn het spuugzat: de voort durende strijd tegen diefstal van winkelwagens. Sommige onder nemers moeten hun gestolen kar terugkopen van de gemeen te waar het ding als gevonden voorwerp is gedumpt. „Dit is echt te gek voor woorden!" Ze worden bij bosjes gejat, maar voor een debutant is het verdomd lastig om er van door te gaan met een beveiligde win kelwagen van Ikea. Wie met de kar het terrein verlaat, wordt verrast door de elektronische wielklem. De wielen blokkeren en je kan geen kant meer op. Alleen ervaren 'klanten' die met grof geweld de winkelwagen het terrein af sleuren, halen hun buit binnen. Ikea in Amsterdam-Zuidoost heeft vorige week aangifte ge daan van diefstal van 350 kar ren. „Dit is te heftig. De schade is meer dan 70.000 euro. Wij zijn het spuugzat", zegt woord voerster Ellen van den Boom gaard. De politie in Amsterdam erkent het probleem en begint vandaag met een opsporingsac tie. Voor dieven die hun gesto len winkelwagen het afgelopen weekeinde hebben ingeleverd, geldt een generaal pardon. Wie de kar in zijn bezit houdt, krijgt een boete van een paar hon derd euro. „De Bijlmer staat vol met die karren", zucht een agent van bureau Ganzenhoef, die opera tie Winkelwagen uitvoert. Naast de metrohalte bij Ikea, enkele honderden meters van de win kel verwijderd, staan er drie aan elkaar geketend. Inhoud: een leeg bierflesje en folders van het warenhuis. Ook sieren winkel wagens de galerijen van flats, liggen ze in parken en sloten of worden ze gebruikt als privé- Een medewerker van Albert Heijn verzamelt winkelwagentjes en brengt ze terug naar de winkel. Per jaar verdwijnen er 20.000 winkelwagentjes. Foto: GPD/Phil Nijhuis boodschappenwagen. Een Pa kistaanse vrouw loopt zaterdag middag met rammelende kar over de markt. Op de vraag hoe ze aan die wagen komt, zegt ze: 'Van huis meegenomen'. Jaarlijks worden 20.000 winkel wagens gestolen, blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor Levensmiddelenhandel. In totaal gaat het om een schade post van vier miljoen euro; de wagens kosten gemiddeld 200 euro per stuk. Ondernemers in- vesteren tienduizenden euro's in de beveiliging van de bood- schappenkar, maar dieven zijn hen steeds weer te slim af. De elektronische wielklem is bij supermarkten favoriet. Voorlo per van dit systeem is de super marktketen Hoogvliet, met 42 filialen in Noord- en Zuid-Hol land, Utrecht en Gelderland. „Het elektronische blokkeersys- teem kost wel twintig tot dertig duizend euro per filiaal", vertelt commercieel-directeur Harrie Westra. Dat beveiliging een taak is van ondernemers, ziet Westra ook in. „Maar de overheid moet niet partij kiezen voor dieven, zoals in Maassluis gebeurt. Vol gens de algemene politieveror dening moeten supermarkten hun gestolen winkelwagentjes terugkopen van de gemeente, als de kar niet binnen 24 uur wordt opgehaald. Maar met een drukke winkel lukt dat niet al tijd. Voor meer dan 200 euro moet de ondernemer z'n gejatte eigendom terug kopen. Dat is echt te gek voor woorden!" Ook Dirk van den Broek, eige naar van zo'n 100 supermark ten, heeft last van winkelwa gendiefstal. „Ze maken er ko nijnenhokken en vogelkooitjes van. Je hebt er echt gekke snui ters tussen. Soms halen we ou de karren weg en krijgt een winkel nieuwe wagens. Opeens duikt er dan toch weer een oud model op in het nieuwe 'wa genpark'. Dan heeft een dief zijn oude kar voor een nieuwe ingewisseld. Stiekem moet ik la chen, maar het is natuurlijk in triest," aldus directeur Van den Broek. Over de beveiliging denkt hij re gelmatig na. „Soms voel ik mij net Willy Wortel: wat moet ik nu weer bedenken om die gas ten tegen te houden? Wij heb ben eens geëxperimenteerd met een alarmsysteem op de winkelwagen. Als de klant het terrein afreed, ging er een bel. Het was erg klantonvriendelijk en uiteindelijk werkte het niet." Van den Broek is redelijk tevre den over de elektronische wiel klem. Maar ook bij zijn filialen worden er wel eens beveiligde karren met een noodgang van het terrein af gescheurd. venlo/gpd - Geloof is in, de kerk is uit. Dat is de voornaam ste conclusie van een represen tatieve enquête van marketing bureau Pasa, die in opdracht van het Limburgs DagbladJDag- blad de Limburger geloofsbele ving peilde van Limburgers. Van alle Limburgers noemt 75 procent zich 'gelovig'. Bij een enquête in 1989 was dat welis waar nog 86 procent, maar in 1993 was dat percentage al ge daald tot 76 en daarna is het stabiel gebleven. Het aantal 'kerkelijken' - gelovi gen die meer dan één keer per maand de kerk bezoeken - is daarentegen fors gekelderd, van 51 procent in 1989 naar een schamele 19 procent nu. Veruit de meeste Limburgers komen alleen nog in de kerk bij specia le gelegenheden, en 11 procent komt er helemaal niet meer. Bovendien: liefst 55 procent zegt weinig tot geen waarde te hechten aan de kerk als insti tuut en organisatie. „Geloof en kerk drijven niet op uitkomsten van enquêtes, maar op een overtuigde band van ge lovigen met Christus", laat bis schop Wiertz van Roermond in een eerste reactie weten. .An derzijds is het niet irrelevant hoe mensen uit verschillende generaties geloven, en hoe ze aankijken tegen de kerk en te gen wat de kerk verkondigt." Er zijn nogal wat verschillen tussen de generaties. Bij de 65- plussers staan geloof en kerk nog steeds in zeer hoog aan zien: 93 procent noemt zich ge lovig, 74 procent is regelmatige kerkganger, en 61 procent hecht veel tot zeer veel waarde aan de kerk als instituut. Bijna diametraal daar tegenover staat de generatie van 18- tot 24-jarigen, van wie 58 procent zich gelovig noemt, maar 91 procent zelden of nooit een kerk van binnen ziet, en 74 pro cent aan de kerk als instituut weinig tot geen waarde toe dicht. In de groep van 25 tot 34 jaar - de generatie die geboren is net né de roerige jaren '60 - lijkt er sprake te zijn vaneen opleving in de geloofsbèSving. (advertentie) De allerleukste uitjes met superkorting!

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3