Bijen in nood GESPREK VAN DE DAG WNF en Center Pares in de jungle Pak slaag geneest verslaafden Nakomelingei wereldleiders naar Nederlan Zware bevalling Chinese in Japanse kimono 'Acht jaar na de bij, sterft de mensheid uit' In het Siberische Novosibirsk kun nen alcohol- en drugsverslaafden met hun billen bloot om van hun slechte gewoonte af te komen. Vol gens de nieuwe methode van psychi ater Marina Tsjoechrova helpt een Heinrich Heine leder die spelletjes alleen maar als spelletjes beschouwt en werk als werk, heeft van geen van beide veel begrepen flink pak slaag - met een flexible stok op het blote achterwerk - een einde te maken aan de verslaving, schreef de krant The Moscow Times. Tsjoechrova heeft tot nu toe tien pa tiënten onder handen genomen, van wie er zes - na een behandeling van circa een jaar - geheel van de drank en drugs kunnen afblijven. Vier lie ten zich na de eerste paar aframme lingen niet meer zien en zouden weer in hun oude gewoonte zijn ver vallen. De patiënten moeten de eerste drie weken van de behandeling minstens een keer per week een sessie van driehonderd slagen op de billen in casseren. Daarna worden zij gesla gen op eigen verzoek, maar minstens een keer per maand, anp Het kan gerust uniek worden ge noemd, de samenwerking tussen het Wereld Natuur Fonds (WNF) en bungalowverhuurder Center Pares. Zaterdagmiddag werd het prille 'huwelijk' tussen de twee partijen in het Limburgse Heijen wereldkundig gemaakt op een persconferentie. Het WNF en Center Pares openden de Jungle Expedition in de Jungle Dome, (een tropische) megahal van het park Het Heijderbos. Het WNF stopt er per jaar enige tienduizen den euro's in. „Er is nu iets totaal nieuws ont staan, dat in Europa zijn gelijke niet kent", aldus de trotse huis- bioloog van Center Pares, Jean Henkens. ,,De bezoekers kunnen de jungle voelen en ondergaan. Dat is ook ons uitgangspunt. Het is goed om mensen zoveel moge lijk in contact te brengen met de natuur. Dan worden ze vanzelf ook milieubewuster en neemt de liefde voor de natuur alleen maar toe", meent Henkens. De Jungle Dome bestaat welis waar al zo'n zeven jaar, maar is in de achterliggende periode geheel aangepast aan de 'eisen' van het Wereld Natuur Fonds. Hoewel dat woord 'eisen' niet te streng moet worden gelezen, omdat Henkens maar al te graag wilde meewerken aan het (educatieve) project. „Wat mij betreft komen er op de andere parken ook zulke projecten van de grond, maar dan zal ik eerst de hoge heren in Rotterdam zover moeten zien te krijgen." De Jungle Dome - met glazen dak - is ondergebracht in een enorme hal van zo'n zestig meter lang en vijftien meter hoog met zo'n 8000 exotische bomen en planten en zo'n 300 vogels van 80 verschil lende soorten. Het klimaat, de temperatuur (minimum 20 gra den) en de luchtvochtigheid (tus sen de 70 en 100 procent) zijn precies als in het oerwoud, inclu sief donder en bliksem en de re gen (2000 mm per jaar valt er in de Jungle Dome). Over de inrichting is nagedacht: „Geen plantje komt uit een be schermd gebied. Als wij in tropi sche landen bomen en planten halen, zal dat nooit tot verstoring van de natuur leiden", zegt de huisbioloog, „en dat geldt ook voor de dieren die hier lopen en zwemmen. Die komen allemaal van opvanghuizen. Wij bieden ze een natuurlijk onderdak." Op twaalf plekken langs de Jungle Expedition kunnen deelnemers spellen doen, opdrachten uitvoe ren en op onderzoek uitgaan. „Spanning en plezier staan voor op", zegt Henkens, „maar de ex peditie leert ook veel over de schoonheid en de gevarieerdheid van het tropische regenwoud." Het is niet de eerste keer dat het WNF met een commercieel be drijf in zee gaat. Het WNF werkt al samen met De Efteling, met No- vomundo (dinershow in Hilver sum), Nokio, Cannon, Essent en enkele bioscopen. „Wij zoeken steeds vernieuwende manieren om in contact te komen met een breed publiek. Daarom creëren we ontmoetingsplekken. Center Pares is een uitermate goede part ner, dit park ontvangt per jaar zo'n 200.000 gasten en bovendien heeft de bungalowverhuurder een goede naam op het gebied van duurzaam toerisme, voor ons een speerpunt", aldus Marc van den •Tweel, directielid van het Wereld Natuur Fonds. Jan van Stipriaan Luïscius Voor informatie en reserveringen voor de Jungle Dome: 0900-4345337, www.centerparcs.nl en www.wnf.nl. Televisie- en filmproducent IdtV heeft vergaande planna voor een driedaagse confere tie over wereldvrede met kin deren en kleinkinderen van wereldleiders. Onder anderen de zoon van Zuid-Afrikaanse activist Stev Biko, de achterkleinzoon vai de Indiase vrijheidsstrijder J hatma Gandhi, de dochter v de Cubaanse dictator Fidel Castro en de dochter van de Joegoslavische leider Tito he ben al toegezegd om op 28, en 30 oktober in Maastricht verschijnen. Dat heeft een woordvoerster van IdtV zate dag gemeld. „Veel van deze kinderen zijn erfelijk belast reageerden allemaal enthou ast op onze uitnodiging en\ len graag vertellen over hun varingen", aldus de woord voerster. Het Rode Kruis heeft zich ge meld als sponsor en wil een scholenproject over de confi rentie maken. IdtV hoopt ook nog op de komst van onder anderen di dochter van de ontvoerde Q lombiaanse politica IngridE tancourt en de dochter vani vermoorde Israëlische prem Yitzak Rabin. Eind mei valti definitieve beslissing over dt conferentie, anp beijing - De spanningen tussen China en Japan mogen dan hoog zijn opgelopen, de fotograaf die in dit park in de Chinese hoofdstad Beijing bezoekers traditionele Japanse kledij verhuurt en ze daarin op de foto zet, heeft er vooralsnog geen last van. Hij doet nog steeds goede zaken. Foto: Reuters/Jason Lee MENSELIJK Een Zuid-Koreaan is na 272 POGINGEN eindelijk geslaagd voor het theoriege deelte van het RIJEXAMEN. De bijna 70-jarige Seo Sang-moon, die analfabeet is, leerde zichzelf de 'regels van de weg' door keer op keer mondelinge theorie examens af te leggen. Medewerkers van de rijschool waar Seo meer dan vijf jaar kind aan huis was, reageerden enthousiast op zijn slagen. Zij beschouwen hem 'bijna als familielid'. De bejaarde Zuid-Koreaan gaat zich nu op het praktijkge deelte van zijn rijexamen richten. Een toerist die voor zijn hotel in het zuiden van Thailand zijn huurauto maar niet aan de praat kon krijgen, ontdekte dat een VIJF METER LAN GE PYTHON de oorzaak was van de motorproblemen. Dat meldden Thaise kranten gisteren. Na een blik onder de motorkap bleek het reptiel de motor in een wurggreep te hou den. De politie moest eraan te pas komen om de python los te wikke len. Het dier herkreeg zijn vrijheid in een nabijgelegen bos. De Turk ALI AGCA, die paus Johan nes Paulus II in 1981 beschoot en zwaar verwondde, wil samen met Dan Brown een vervolg schrijven op diens wereldbestseller de DA VINCI CODE. Het boek moet De Vaticaan- Code gaan heten. Dit heeft Agca's advocaat laten weten. Agca ver wacht van het project 'welddadige resultaten voor de hele mensheid'. Agca nodigt Brown uit naar Istanbul te komen om het idee te bespreken. Als een vrouw na een zware bevalling laat ik me voorzichtig in de bank zakken, om de laatste meters van Danilo di Luca in deAmstel Gold Race te zien. Ja, zo kan ik het ook. Weinig wind, alleen een beetje mist. Een dag eerder reed ik met 12.000 andere wie lertoeristen de klassieker als toertocht, in de stro mende regen, de gierende windvlagen en - uiteinde lijk pas - de klamme mist. Na acht uur kwam ik van het zadel als een verpleeghuisbewoner die na twee dagen een schone pamper krijgt. Allebei m'n billen liggen open, een combinatie van een nieuwe en zeik natte koersbroek en het schuren over het zadel op die gemene Limburgse heilinkjes. Ik ben net-heel voor zichtig- ingesmeerd met sudocrème. Op camping Schoonbron in Schin op Geul heb ik de regen de hele nacht al op het dak van m'n caravan horen tikken. De rest van het gezin is - met basket balverplichtingen - thuis gebleven, maar met een ra cefiets ben je nooit alleen. In het kampeer straat je van veld G sleutelt vrijdagmiddag iedereen nog aan zijn rijwiel en worden bespiegeli?igen op de koers uitgewisseld. De dag daarop heb ik honderd meter na de start al een fietsmaat. Ene Henk, een orthopedisch schoen maker uitBrunssum. Hij is bijna twee meter lang, weegt honderd kilo en is van het type Magnus Back- stedt, de knoestige Zweedse wielerreus. De eerste tachtig kilometer sleurt hij mij de hellingen op, de laatste zeventig kilometer zou het mijn beurt moeten zijn. Maanden geleden - ik heb nummer 423 van de 12.000 deelnemers - heb ik in een optimistische bui ingeschreven voor de 200 kilometer. Maar met mijn geringe trainingsarbeid in het voorseizoen en het gu re weer van vandaag, kies ik voor de 150. Dat is geen probleem, zegt een meisje van de organisatie, maar de computerchip aan m'n voorwiel doet of ie van niks weet. Elke keer als ik over de elektronische mat ten op de weg rijd, krijg ik via sms op mijn gsm valse koersinformatie door. 'Beste Dick, om 08.17 uur ben jij van start gegaan voorde 200 km in de Toerversie van deAmstel Gold Race. T-Mobile wenst je veel suc ces'. Ik heb de Alpe d'Huez, de Croix de Fer en de Galibier beklommen, maar geen van die hellingen was zo steil als de Eyserbosweg, de Fromberg en de Keuten- berg (22 procent!). Afdalen is levensgevaarlijk door de klei en de steentjes die als puistige gelei op het wegdek spoelen en aanleiding zijn voor een enkele uitrukkende ambulance en vele honderden lekke banden. Zelf rijd ik na 45 kilometer lek, maar de orthope disch schoenmaker (waarom tref ik nooit een fiet senmaker?) blijft trouw op me wachten. Na 90 kilo meter staat zijn vrouw langs de kant met warme bouillon, een verademing na de droge wafels, de ou de krentenbollen en de zure Isostar die we bij de offi ciële bevoorradingsposten krijgen uitgereikt. 'Beste Dick, om 10.48 uur ben jij het derde registratiepunt na 153 km gepasseerd. T-Mobile wenst je veel succes in de laatste 47 kilometer. Dat had je gedacht, T-Mobile. Voorde 150 kilome ter-rijders ligt dit registratiepunt even na Vaals pas op 95 kilometer en moeten we er nog 55. De gemid delde snelheid zakt op dit laatste stuk naar een be schamende 22 kilometer per uur, als gevolg van een combinatie van koude spieren in doorweekte fiets- kleding, een aaneenschakeling van de gemeenste heuveltjes die een meedogenloze organisatie vlak voor de finish heeft gepland en duizenden fi- lerijdende wielertoeristen. Op de Bergseweg en de Keutenberg wordt massaal omhoog gewandeld, maar ondanks opspelende bovenbeenspieren en dankzij het kleine triple-blad van mijn Shimano Ulte- gra-groep kan ik blijven zitten. 'Beste Dick, om 15.49 uur begon je aan de laatste klim naar de Cauberg, dit is één kilometer voor de finish. T- Mobile. 'Als ik met een vuurrode druipneus (ik teken nogal door de kou) en getekend door de modder spatten op mijn gezicht voor de laatste keer de elektronische matten passeer, legt een fotograaf van de organisatie het flatteuze einde van mijn lij densweg vast. Een uur na mijn Amstel Gold Race ben ik met de caravan alweer op weg naar huis, om mijn billen te la ten verzorgen en sterke verhalen op te hangen. Want fietstochten zijn net bevallingen. Pas ver na afloop worden ze onvergetelijke ervaringen. Reageren? column@dickvanderplas.nl De 34.000 kaartjes van de Duits- landtournee van BRUCE SPRING STEEN zijn zaterdag binnen 26 mi nuten uitverkocht. Organisator Glo bal Concerts had het over een 'abso lute recordtijd'. De 55-jarige Ameri kaanse rocklegende treedt in juni op in Hamburg, Berlijn, München, Frankfurt en Düsseldorf. Foto: AP Met een BULLDOZER hebben onbe kenden in de nacht van vrijdag op zaterdag de ramen van een benzine station in het Belgische Grace-Hol- logne vernield. De daders stalen een fles chocolademelk en gingen er met hun bulldozer vandoor. De ma chine werd later teruggevonden. In Saudi-Arabië is een wetsontwerp ingediend dat de verspreiding van PORNO, via mobiele telefoons straf baar stelt. De maximumstraf is DUI ZEND ZWEEPSLAGEN en 100.000 riyal boete. Een algemeen verbod op de import van mobiele telefoons met internettoegang heeft het niet gehaald in Saudi-Arabië. Prins WILLEM ALEXANDER en prinses MAXIMA wassen hun han den voordat ze de Meiji-tempel in Tokio betreden. Het prinselijk paar is tot dinsdag in Japan voor een offi cieel bezoek. Foto: ANP Ziektes en virussen roeien comple te bijenvolken uit. Fruittelers en glastuinders wacht een flinke strop als er te weinig bijen zijn voor de bestuiving. En de natuurliefhebber ziet wilde planten uitsterven. „Men beseft het belang van het bijtje niet." Een witte sluier beschermt het ge zicht van imker Roel ten Klei. Ge zoem zwelt aan als hij een bijen kast opent. Een bij kruipt over zijn vinger. „Mooi toch", zegt de be drijfsleider van het Bijenhuis in Wageningen vertederd. Hij zucht. „Bijen zie je bijna niet. Voor im kers heeft men geen oog, terwijl het bijtje enorm belangrijk is." Veel mensen denken dat bijen al leen nut hebben omdat ze honing maken. Maar als bestuiver van ge wassen zijn ze nog veel belangrij ker voor de voedselvoorziening en de natuur. Maar de bij is in nood. Het aantal imkers daalt jaarlijks met twee procent. Naar schatting zijn er nog 7200 in Nederland. Ze heb ben zo'n 65.000 volken van elk tienduizenden bijen. Parasieten zoals de varroamijt en ziektes zo als Amerikaans vuilbroed slopen de bijenvolken. Het bespuiten van onkruid leidt tot zieke volken. Een nieuw gevaar ligt op de loer: de komst van de Afrikaanse kleine bijenkastkever, die in de Verenig de Staten al grote schade aan bij envolken heeft aangericht en on langs in Portugal is opgedoken. Eens komt 'ie met een bosje bloe men mee naar Nederland, ver wachten imkers. Het Bijenhuis is de zetel van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, waarbij de meeste imkers zijn aangeslo ten. Het ruikt er naar was en ho ning. In de kantine stelt de 60-ja- rige Ten Klei dat met de juiste be strijding virussen en ziekten aan gepakt kunnen worden. Maar voor de kleine bijenkastkever moet nog een list worden verzon nen. Een minstens zo groot pro bleem is de 'vergrijzing van im kers'. De doorsnee imker is een man van een jaar of vijftig. De aanwas van jonge imkers is mini maal. In de Betuwe staan pruimenbo men in volle bloei. De eerste bloe semfietstochten zijn alweer ge houden. Ondertussen maken fruittelers in Midden-Nederland zich ernstige zorgen. Zeker zestig procent van de telers zet in het voorjaar bijenvolken in om de bloesem in de boomgaarden te bestuiven. Volgens de Nederland se Fruittelers Organisatie (NFO) ligt het aanbod van bijenvolken dit jaar lager en zijn de volken ook van mindere kwaliteit. „Volgens sommigen is het verdwijnen van de bijen rampzalig voor de fruit teelt", zegt Heieen Koenraads. „Niemand kan precies vertellen hoe belangrijk bijen zijn, maar dat fruittelers baat hebben bij een ge zonde stand lijkt me duidelijk." De commerciële gewassen zijn sterk afhankelijk van de bij, zegt Ten Klei. „Als een bijtje zijn werk goed doet, zorgt hij voor een mooie, ronde appel. In de fruit teelt is de economische waarde van bijen ooit op vijftig miljoen euro geschat." Ook glastuinders kunnen niet zonder het insect. Voor het bestuiven van bijvoorbeeld auber gines en meloenen zijn bijenvol ken nodig. Zaadtelers hebben soms zelfs imkers in dienst. Alleen roering teweeg heeft gebracht. Voor 99 procent van de bijenhouders is het een tijdrovende hobby, waar veel specialistische kennis voor nodig is. Geld levert het amper op: een bijenvolk is tussen de zestig en honderd euro waard, een volk levert onder uitstekende omstandigheden zo'n 45 kilo ho ning per jaar. In de Tweede Wereldoorlog telde Nederland ruim 100.000 imkers voor de productie van honing en het bestuiven van fruit. Destijds stonden de polders vol koolzaad, nu staan daar aardappels of ge bouwen, zegt Ten Klei. Hij vindt dat dom. Want als plantjes niet goed worden bestoven, verdwij nen ze na een paar jaar. „Einstein heeft ooit gezegd dat acht jaar na het verdwijnen van de laatste bij, de mensheid uitsterft." Rudi Buis Een witte sluier beschermt imker Roel ten Klei, bijen laat zien. Foto: GPD/Cees Zorn die een honingraadi met behulp van bijen telen ze voldoende zaad voor bloemen en asperges. De gevolgen van het verdwij nen van het geelzwarte beest je rijn straks ook zichtbaar in' de wilde flora, zoals de bloe men langs de kant van de weg of op de hei. Toch maakt bijna niemand zich druk over de te loorgang van de bij. Minister Veerman van landbouw wil per augustus de bestrij ding van Ameri- Kinderen op ontdekkingstocht in de jungle in park Het Heijderbos. Foto: WNF-Center Pares

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2