lilversum erbij sterd na imiliedrama FEI3D Geplaagd Quick Boys bezwijkt onder grote druk Supportersgeweld rond voetbaltopper Ruzie in coalitie om SER-advies over WW Singel loop Vrijdag 22 april ACTIEWEEK 50 €urocent f gezinsleden omgekomen stee houdt 'meidendag' Drie namen op de muur bij de keuken 'Engelenkerk moet op panorama!' maandag i8 april 2005 Start verkoop 22 maart REGIO Leidse horeca laakt 'wazig' beleid terrassen Neerslag mogelijk |«a®l 2 fi 14/16 (2/3 RUNDVLEESKROKET Geldig van ma 18 t/m zon 24 april tfei Edward de Vries Lentsch lie de Paepe isum - Vertwijfeling over agwat de aanleiding is ge- tot de vijfvoudige familie- overheerste dit weekein- lilversum. Zaterdagmid- rden in een woning aan •rtsweg de lichamen ge- van de vijf gezinsleden de tragedie om het leven in. De school van de dood- oten kinderen Bram, Pim x vangt vanochtend leer- en ouders op om hen in egenheid te stellen over ama te praten. emeentebestuur heeft in met de nabestaanden en op het raadhuis vanaf uur een condoleancere- te openen. Bij de gisteren den Hilversumse City rerd door duizenden re- jlopers een minuut stilte (genomen. Telijke overschotten wer- irdag rond half een op «verdieping van het ije ontdekt door twee ite familieleden. De li- van moeder José (42) [drie kinderen (3, 6 en 8 irden in bed aangetrof- districtschef J. Crijns Hilversumse politie te vader eerst zijn vrouw van het leven beroofd, daarna zijn kinderen en vervolgens zelfmoord gepleegd. De 46-jarige Frans Nijhoff werkte als hoofdagent bij het Korps Landelijke Politiedien sten in Amsterdam. De man heeft gebruik gemaakt van zijn diens twapen. Volgens meerdere bronnen zat hij al enige tijd overspannen thuis. De KLPD wil dat niet be vestigen. De politie Gooi en Vechtstreek stelt samen met de rijksrecherche een onderzoek in naar de toedracht. De hulpverlening aan familie en buurtbewoners kwam zater dagmiddag direct op gang, ver klaarde een geschokte burge meester Bakker zaterdagavond tijdens een persconferentie. Massaal toegestroomde buurt bewoners zeiden zaterdag niet te begrijpen hoe de moord heeft kunnen plaatsvinden in 'een doorsnee-gezin'. Alle ouders van de Montessori school-Zuid. waar de kinderen heengingen, werden dit week einde telefonisch op de hoogte gebracht. De school ruimt vanochtend van half negen tot half elf speci aal ruimte in om onder begelei ding uitgebreid aandacht aan de tragedie te besteden. Ook voor de ouders is er vandaag opvang. Zie verder pagina Binnenland wijk - Estec wil afreke- et het vooroordeel dat vaart een mannenzaak n wetenschap, techniek ntevaart saai en niets ïeisjes? Absoluut niet", it in een persbericht. En Ite bewijzen, heeft het in ijk gevestigde testcen- de Europese ruimte- janisatie Esa een specia- irganiseerd voor vrou- ice Girl's Day'. Die morgens gehouden bij 's middags in Space te permanente ruimte- itoonstelling naast Es- let motto 'meiden on- tar' nemen op 28 april londerd schoolgaande s in de leeftijd van 13 tot 17 jaar en hun docentes een kijkje achter de schermen. Zij krijgen de gelegenheid om van gedachten te wisselen met as tronaut André Kuipers. Boven dien zijn ingenieurs, natuur kundigen en wetenschapsvoor- lichters aanwezig om te vertel len over hun werk bij Estec. Over belangstelling hebben Es tec en Space Expo bij voorbaat niet te klagen. Er zijn uitnodi gingen gestuurd naar scholen in onder andere Leiden, Den Haag en Haarlem. „Binnen de kortste keren zaten we vol. Nie mand kan zich dus meer aan melden. Misschien wel een vol gende keer, want we sluiten niet uit dat deze dag eën ver volg krijgt", aldus een van de organisatoren. COMMENTAAR EXCELLENTIE zichzelf nuttige debat rmen en waarden begint door te slaan. Toen Balkenende twee jaar dit thema op de politie- plaatste, reageerden enkers als de spreek- e hondjes van Pavlov, ssie over de herwaar van fatsoens- en om- els vonden zij op voor- onaccepta- gkeer naar de rlijkheid en vijftig, jken ze een lijk te krijgen, zaterdag tssecretaris Van der een partijgenoot van nde - een oproep om peet voor bewindslie- tonen. Zij zouden voort excellentie aangespro- ten worden in plaats r, mevrouw, Jan, Piet na. Staatssecretaris Van toont zich een ware oning. dan zo zijn dat Cees Knaap op het ministerie nsie nog steeds met ex- wordt aangesproken, acht is bij uitstek een en standenorganisatie. zijn gewend elkaar rang aan te spreken, dus waarom een minister dan niet met excellentie? Toch is het moeilijk voorstelbaar dat oud defensieminister Henk Vrede- ling zich in de jaren zeventig - toen de aanspreektitel werd af geschaft - met excellentie liet aanspreken. Het is een goede zaak dat bij voorbeeld onderwijzers en lera ren een punt hebben gezet ach ter de je- en jijcultuur van de Maagdenhuisge neratie en zich niet lan ger laten tutoyeren. Dat versterkt het gezag van leerkrachten onder leer lingen. Maar respect moet uiteindelijk worden ver diend en groeit niet vanzelfspre kend met het aantal strepen op de mouw. Met zijn oproep bewijst Van der Knaap dat hij weinig gevoel heeft voor de tijdgeest. Net zo min trouwens als koningin Bea trix die sinds 25 jaar met majes teit aangesproken wenst te wor den, terwijl haar moeder daar al lang niet meer aan hechtte. Ko ningin - 'zeg maar mevrouw' - Juliana was daardoor heus niet minder majesteitelijk dan haar dochter. Hugo Schneider Vaticaanstad - Technici van OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Afscheid van Luciano Pavarotti niet weemoedig WSB neemt plaats UVS in hoofdklasse in door Anton Diedrich katwijk - De titelkansen van Quick Boys zijn tot een minimum geslonken. De ploeg verloor zaterdag met 4-3 van Kat wijk, terwijl concurrenten IJsselmeervo- gels en Capelle wonnen. Quick Boys is een geplaagde ploeg en sinds het bananenincident van twee we ken geleden een besmette naam. Het lijkt erop dat Gert Aandewiel, de trainer die naar Haarlem vertrekt, een afscheid krijgt zonder glans. De regerend landskampioen leek enkele weken geleden nog op weg naar een nieuw kampioenschap in de hoofdklas se, met een voorsprong van vijf verlies- punten op het kwakkelende IJsselmeer- vogels. Maar de klad kwam erin bij Quick Boys. Het ontbreken van een scorende spits legde te veel druk op de andere spelers. Bennie van Fruchten kaatste wel goed maar scoorde zelf niet, Remco Torken miste het grootste deel van het seizoen en is niet in vorm, Mamix van der Gun revalideerde het hele seizoen van een knieoperatie. Dat mag allemaal niet als excuus gelden, zei trainer Aandewiel eerder dit jaar. De spelers die hij ter beschikking had, be reikten na de winterstop immers de koppositie. „Toch mag je er niet aan voorbijgaan. Ook spelers die niet weke lijks in de basis staan, waren geblesseerd en dat werkt door." Er zijn verschillende oorzaken te verzin nen voor de strompelende wijze waarop Quick Boys zich naar het einde van een zwaar seizoen sleept. Weer een zwaar seizoen, want de spelers lopen al een paar jaar fysiek en mentaal op de top pen van hun tenen. Na een lange inhaalrace is het makkelijk om het gevoel te krijgen dat je er al bent. Aandewiel: „Het kan ermee te maken hebben dat ze al een half seizoen weten dat de trainer vertrekt. Het feit dat we een paar keer onderuit zijn gegaan, geeft het zelfvertrouwen misschien een deuk. En dan heb je nog te maken met een te genstander, die inmiddels weet hoe je Quick Boys het beste kunt bestrijden." Dat is door het centrum vol te pakken met verdedigende spelers en te loeren op de counter. Quick Boys wil de bal snel voorin krij gen, om daar het circus Bak/Van Beelen zijn voorstelling te laten opvoeren en de tegenstander er niet uit te laten komen. „Daarmee nemen wij risico, want die speelwijze ligt ons het beste en levert ons de meeste kansen op", aldus Aande wiel. Na zaterdag zijn de kansen op het pro longeren van de titel minimaal, beseft hij. „IJsselmeervogels moet het thuis tegen ons afmaken, dit mogen ze niet nog eens weggeven. En anders zit Capelle op het vinkentouw, die weten precies wat ze moeten doen tegen Scheveningen." Pagina Si: Van der Gun verliest zijn hoofd, Quick Boys verliest de derby Pagina S5: Eindelijk vindt w Katwijk dat beetje geluk het Vaticaan hebben in de Six tijnse Kapel een systeem geïn stalleerd waardoor het gebruik van mobiele telefoons tijdens de pausverkiezing, die vandaag is begonnen, onmogelijk wordt gemaakt. De bekendmaking van de nieuwe paus gebeurt iets anders dan voorheen. Naast de traditionele witte rook uit de Sixtijnse Kapel zullen voor het eerst ook de klokken van de Sint Pietersbasiliek klin ken om het feit wereldkundig te maken, aldus een zegsman van het Vaticaan. Pagina Buitenland Zalm: Invoering van kerosinetax Ziektes en virussen roeien complete bijenvolken uit Washington - Minister Zalm van financiën is voorstander van de invoering van kerosine- belasting op Europese vluchten als nieuwe financieringsbron voor schuldverlichting voor de armste landen. De extra belas tingmaatregel zou hij wel elders aftrekken, „want in Nederland doen wij al in ruime mate aan ontwikkelingshulp." De vice- premier zei dit gisteren na de vergadering van het Internatio naal Monetair Fonds in Was hington. Een heffing van 33 eu rocent per liter zou jaarlijks 6 miljard euro opleveren. In Ne derland bestaat zo'n belasting op vliegtuigbrandstof al. Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang J de eerste 2 weken gratis! J Ik betaal: J C automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Naam' Ü>"DT I I Adres: 1 Postcode I I Plaats: J Tblefoon: I Geboortedatum: Handtekening Uitsluitend by a de envelop n afd Lerorsservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) Mijn wereld, mijn krant. Leidsch fLi Dagblad 8 710404 600011 door Hans Hoogenboom Hilversum - De werkelijkheid overtreft soms de fantasie. Op zondagmorgen steekt uit de brievenbus van het huis waar een dag eerder vijf mensen dood werden aangetroffen, een verse ochtendkrant. De opening van de voorpagina laat zich raden: 'Gezinsdrama: vijf doden'. De bezorger blijft bezorgen. Het is op de zondagmorgen al tijd stil op de Hilvertsweg, maar de rust is deze ochtend onwer kelijk. Tegen de deur van huis nummer 17 ligt een zevental bossen bloemen. Verder herinnert nog weinig aan alle opschudding van zater dag. De gordijnen zijn gesloten, de rechercheurs zijn nagenoeg klaar. Het huis verkeert in slechte staat. Het hout van de daklijst is totaal vermolmd. De hoofd agent had vaste plannen om zijn huis op te gaan kalefateren. Het is er niet van gekomen. De steeg tussen de twee hoekwo ningen en de achterzijde zijn door de politie vrijgegeven. Op de zijmuur hebben kinderen zich uitgeleefd met kleurkrijt. Twee namen met een hartje er tussen. Ook op het muurtje bij de keu ken hebben de jongens zich uitgeleefd. In keurig hand schrift zijn in blauw en roze hun namen te lezen: Max, Bram en Pim. Op het betegelde plaatsje staan twee bakjes kat tenvoer. Het speelgoed van de kinderen, waarmee de buurtbewoners hen altijd in de weer zagen, ligt er nog: een kleine driewieler, een kiepauto. Het zijn allemaal stille getuigen. In de venster bank wacht een pot met drop jes. Het is als een tafereel dat in de tijd is bevroren, net als de au to's op de kleine, bomvolle par keerplaats naast de garage van broer Peter. In de buurt van Capelle aan den IJssel verlieten Ajax-supporters een trein. De NS moesten het treinverkeer tussen Rotterdam en Zwijndrecht uren stilleggen. Foto: GPD/Roel Dijkstra Pleidooi CDA en PvdA voor weren 'uitpubliek' bij risicowedstrijden rotterdam/gpd - De voetbal wedstrijd Feyenoord-Ajax is gisteren overschaduwd door een explosie van supportersge weld. Zeven agenten en drie supporters raakten gewond. In totaal werden 43 Feyenoord- fans gearresteerd. De Ajax-supporters, die naar De Kuip in Rotterdam waren gekomen, zagen geen seconde van de wedstrijd. Door het stranden van de vernielde trei nen uit Amsterdam lag het treinverkeer rond Rotterdam urenlang stil. CDA en PvdA menen dat risico wedstrijden in het betaald voet bal voortaan zonder 'uitpu bliek' moeten worden gespeeld. CDA-Kamerlid Atsma wil ook dat wordt geprobeerd de scha de die gisteren in Rotterdam is aangericht op de daders te ver halen. Arie van Eijden, alge meen directeur van Ajax, vindt dat het te vroeg is om zulke conclusies te trekken. Hij be treurt dat de ongeregeldheden hebben plaatsgevonden en ver langt een grondig onderzoek. Dat zal er ook komen. Burge meester Opstelten heeft oud- politica Margo Vliegenthart van het auditteam voetbalvandalis me gevraagd onderzoek te doen naar de rellen rond de wed strijd. De problemen gisteren in Rotterdam begonnen toen de eerste trein met Ajax-aanhang op een kleine afstand van het stadion strandde. Feyenoord- supporters kregen hier lucht van en gingen naar de plek toe. De ME kwam tussenbeide en wist een confrontatie te voorko men. De vernielde trein werd het sta tion bij De Kuip binnenge loodst. Een paar minuten later was het ook raak in Nieuwer- kerk aan den IJssel, waar een tweede trein tot stilstand kwam. De Rotterdamse burgemeester Opstelten, verbijsterd door het vandalisme in de treinen, be sloot de 1.600 supporters te we ren uit het stadion. Omdat de treinen niet meer konden rij den, werden bussen opgetrom meld om de supporters naar huis te brengen. Dit lukte niet voor de wedstrijd was afgelopen. Feyenoord-sup- porters, teleurgesteld door het verlies van him club (2-3), za gen bij het verlaten van De Kuip het kleine vak met jui chende rivalen. De ME kon met charges voorkomen, dat de massa bij de aanhang uit Am sterdam terecht kon komen. (advertentie) werkgevers achten de voorge stelde aanpassing van het sys teem voldoende, maar zetten in op een drastische beperking van het ontslagrecht. Dat zet meer zoden aan de dijk dan verder morrelen aan het uitke ringssysteem. De werkgevers kijken naar Groot-Brittannië en de Verenig de Staten. Daar is het betrekke lijk eenvoudig werknemers kwijt te raken. Door gebrek aan goede uitkeringen, gaan men sen veel harder op zoek naar een andere baan, is de redene ring. Een tussenoplossing zou vol gens hen het 'Deense model' zijn. Daar is ontslag makkelijk, is de WW-uitkering kort maar hoog, en verplicht de overheid om- en bijscholing. Daar loopt iedereen een stapje harder en dat is goed voor de economie, de bedrijven en de werknemer. Pagina Economie: Na WW is ontslagrecht het volgende conflict den haag/gpd - Het moeizaam tot stand gekomen advies van de Sociaal-Economische Raad over bezuinigingen op de WW is een politieke speelbal gewor den. Regeringspartij CDA vindt het een prima uitgangspunt, maar coalitiegenoot WD meent dat het compromis tussen werkgevers en werknemers niet ver genoeg gaat. FNV-voorzitter De Waal waar schuwde gisteren in het tv-pro- gramma Buitenhof, mede na mens de vakcentrales CNV en MHP, dat de politiek moet op passen. Als het advies van de SER over beperkingen in de WW niet serieus wordt geno men, dreigt een nieuw sociaal conflict, zei hij. Minister Gerrit Zalm (financi en) en liberaal kamerlid Bibi de Vries zeiden dit weekeinde dat het SER-advies niet ver genoeg gaat. Zij eisen verdergaande be zuinigingen op het stelsel van de uitkeringen bij werkloos heid. De vakbeweging vindt dat zij al ver genoeg is gegaan. De voorhout/de engel - Voor deze ene keer maakt kunstschilder Leo van den Ende een uitzondering: op uitdrukkelijk verzoek van een groep bewoners van buurtschap De Engel, geeft hij op zijn Panora ma Tulipland een plekje aan de Engelbewaarders- kerk. „Ik vind het geen mooie kerk, maar ik ben het met de actievoerders eens dat het een karakte ristiek gebouw is." Van den Ende werd gistermid dag tijdens het schilderen aan zijn panorama in Voorhout overvallen door de 'Engel-activisten' die de schilder met een ludieke actie wilden overhalen om de kerk, die dit jaar 75 jaar bestaat, op het doek te vereeuwigen. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1