SPORT 2 Radcliffe verplettert concurrentie 'Van de Men' van last verlost Mist voorkomt televisie-uitzending Gold Race Advocaat ontkomt niet aal de spot van supporters Vierde Europese titel De Brui Barros wint in de regen van Estoril Atlete in Londen terug op haar oude niveau NK dami beslist in nachtlevl Hoge functie lonkt voor Van Langen ussELSTEiN - Ellen van Langen is in de race voor een positie in de council van de internationale atletiekfederatie IAAF. De Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie draagt de voormalig olym pisch kampioene op de 800 me ter voor tijdens het congres van de IAAF in augustus aan de vooravond van de WK in Hel sinki is de verkiezing. De coun cil is het belangrijkste bestuur s orgaan van de atletiekfederatie en bestaat momenteel uit 28 personen. De IAAF wil een ex tra vrouw aan de council toe voegen. In het huidige bestuur zitten maar twee vrouwen. Tweede zege van Admirals Amsterdam - De Amsterdam Admirals hebben hun tweede zege geboekt in de NFL Europe 2005. De American footballclub uit de hoofdstad won zaterdag avond in de Arena met 31-27 van Berlin Thunder en staat nu tweede. Cologne Centurions is als enige van de zes deelnemers nog ongeslagen. Ze versloegen in Keulen Frankfurt Galaxy met 23-14. Dennis Bekkers pakt bronzen plak Madrid - Dennis Bekkers heeft de Nederlandse afvaardiging op de slotdag van de wereldkampi oenschappen taekwondo in Madrid toch nog aan een me daille geholpen, een bronzen. De Bosschenaar verloor in de categorie tot 67 kilogram in de halve finale van de Amerikaan Mark Lopez: 0-2. Virginia Lou- rens (-59 kg) stelde teleur. Ze verloor al in de eerste ronde van de Griekse Areti Athanas- opoulou. Het verschil was één punt: 7-8. Nadal sterkste in Monte Carlo monte carlo - Rafael Nadal heeft gisteren de Monte Carlo Masters op zijn naam gebracht. De jonge Spaanse tennisser ver sloeg in de finale van dit met 2 miljoen euro gedoteerde toer nooi de Argentijn Guillermo Coria in viert sets: 6-3 6-1 0-6 7- 5. IJshockeyteam start met zege eindhoven - Het Nederlands ijshockeyteam is gisteren in Eindhoven met een zege be gonnen aan de wereldtitelstrijd in de eerste divisie. Op de ope ningsdag versloeg het team van Doug Mason Roemenië met 6- 3. Eenvoudig kwam de winst niet tot stand. Nederland kwam met 0-3 achter. Pas in de loop van de tweede periode kwam Oranje in het juiste ritme. estoril/anp/rtr - De Brazili aanse wegracer Alex Barros heeft gisteren de Grote Prijs van Portugal in de koningsklasse MotoGP gewonnen. Het was de zevende GP-zege in de carrière van de 34-jarige veteraan. Bar ros troefde in regenachtig weer op het circuit van Estoril we reldkampioen Valentino Rossi af. Max Biaggi finishte als der de. De Italiaan Rossi vergrootte wel zijn voorsprong in het klasse ment van het wereldkampioen schap. Zijn voornaamste con current Sete Gibernau moest opnieuw een domper verwer ken. De Spanjaard viel uit in Es toril. Vorige week tijdens de openings-GP in Jerez duwde ri vaal Rossi hem in de allerlaatste bocht de grindbak in. De Cata laan blesseerde zijn schouder en twijfelde zelfs over deelne ming in Estoril. Gibernau beet op zijn tanden en startte toch. De Honda-rij- der deed het zelfs heel goed, want hij stoomde direct op naar de koppositie en reed zestien ronden lang tamelijk souverein aan de leiding. Totdat hij op nat asfalt een slipper maakte in een bocht en onderuit schoof. Bar ros, die dankzij supersnelle kwalificaties poleposition had verdiend, nam de kop over en stond deze niet meer af. Rossi deed uiteraard goede za ken met zijn tweede plek. De viervoudig wereldkampioen heeft al 45 punten en toonde in de eerste twee races aan dat hij jacht maakt op een vijfde we reldtitel. Barros staat nu tweede met 38 punten. Een fotofinish wees de Fin Mika Kallio aan als winnaar van de Grote Prijs van Portugal in de 125cc-klasse. Het was de eerste zege in een grand prix voor de KTM-motorcoureur. De Span jaard Hector Faubel kreeg de tweede plek toebedeeld. De Zwitser Thomas Luthi finishte op afstand als derde. Kallio nam ook de leiding in het WK- klassement. maandag 18 april 20051 'Je kunt nu eenmaal niet winnen van de natuur' door Edward Swier valkenburg - ,,Een ramp? Nee, zo wil ik het niet noemen." Leo van Vliet, wedstrijdleider van de Amstel Gold Race, had onderweg vanzelfsprekend stevig gebaald. „Jammer, ja heel jammer." De mist had een grauwsluier over zijn wielerkoers gelegd. „Maar een ramp is het pas als je er zelf iets aan had kunnen veranderen en het niet gedaan hebt. Nu kan ik moeilijk een ander de schuld ge ven. Dat we geen televisie-uitzending konden verzorgen, was over macht. Het instituut Amstel Gold Race is echter sterk genoeg om deze tegenvaller op te vangen." Genoot het grootste deel van Nederland van een zonnige dag, in Zuid-Limburg was de wereld grauw, grijs én heel erg klein. Het was koud en vochtig, het zicht soms niet meer dan 25 meter. De verkeersleiding in Beek verbood de helikopter, de onmisbare scha kel in het netwerk van straalverbindingen, op te stijgen. Commen tator Mart Smeets sprak namens de omroep een publiekelijk 'mea culpa' uit. „Maar je kunt het nu eenmaal niet winnen van de na tuur." Slechts de vaste camera's op de Cauberg registeerden live-beelden van de passages en de eindsprint, de overige beelden uit de koers kwamen slechts via een hevig vertraagde samenvatting in de huis kamers. Van Vliet was zelf in een bevoorrechte positie, zat continu in de buurt van de koplopers. Zodoende zag hij tenminste nog wat. „Maar van de mooie natuur, het uitzicht én het verschil tussen de verschillende groepjes kreeg ik visueel niets mee." Hij had gemerkt dat ook de renners zich moeilijk raad wisten met de omstandigheden. „In 1981 hadden we ook mist, toen eindigden we in de finale ook met een hele grote groep. Het legt klaarblijke lijk een deken over het peloton. Er staat op zo'n dag helemaal geen wind, liet voelt allemaal heel onwezenlijk. Ik sta hier aan de streep, maar besef nauwelijks dat er deze dag gefietst is." Een algehele afgelasting kwam nooit ter sprake, de veiligheid van de renners was volgens de organisatie nimmer in het geding. In 1981 was dat anders. Toen werd de koers lange tijd geneutraliseerd na een aantal, door het gebrekkige zicht veroorzaakte valpartijen. Bernard Hinault won die Gold Race uiteindelijk. Van Vliet: „Twee keer in veertig jaar, ik denk dat we daar voor de toekomst maar rekening mee moeten houden. Je tegen zoiets ver zekeren heeft volgens mij geen zin." De organisatie van de Amstel Gold Race zal geen pogingen ondernemen de schade te beramen. door Wilko Voordouw den haag - Met een puike tijd, die nooit erkend zal worden als een wereldrecord, won de Engel se Paula Radcliffe gisteren met overmacht de marathon van Londen. Haar tijd, twee uur 17 minuten 41 seconden is de op twee na snelste ooit, maar de snelste in een 'all-woman's ma rathon', een race zonder manne lijke hazen. Radcliffe leverde gisteren over tuigend het bewijs; ze is weer terug op haar oude niveau. Vo rige zomer op de Olympische Spelen in Athene veranderde ze van zekere medaillewinnares in een beklagenswaardig figuur na twee volledig mislukte races op de marathon en de 10 kilome ter. Engeland leed met haar mee en hoopte dat ze uit het diepe dal zou oprijzen. Eind vo rig jaar won ze al de New York marathon in een voor haar doen correcte tijd: 2.23.10. Gis teren verpletterde ze de verza melde concurrentie. De blonde atlete uit Bedford, de favoriete buurvrouw van alle Engelsen, loopt op een manier, waar alle atletiekestheten van gruwen. Ze schokt met het hoofd, siddert met de armen, het bovenlijf zwaait heen en weer. Maar ze is snel, bijna bo venaards snel. Gisteren, in de jubileumeditie van de marathon van Londen, had de racedirectie voor prima concurrentie gezorgd. De Keny- aansen Susan Chepkemei en Margareth Okayo (winnares in 2004) zijn in staat om Radcliffe het vuur na aan de schenen te leggen. En ook de Roemeense veterane Constantina Dita is snel op de afstand van 42.195 kilometer of 26,1 Engelse mij len. Maar Radcliffe, die twee jaar ge leden in Londen het onwaar- door Harm Vonk groningen - Het NK di is niet beslist in de spei maar- in een café. Natioi kampioen Kees Thijssei in twee weken tijd de uit gelegenheden in het Gri nachtleven kennen. „Wa betreft spelen we volgi weer in Groningen", sen, die voor de derde eenvolgende keer 's land is geworden. Om Thijssen verwijten tt ken gaat te ver; de Amstf mer (29) won vier van zi tien partijen, de overige moetingen eindigden in Eén van zijn overwinnin kreeg wel een heel vreen smaak: die van bier en In de voorlaatste ronde Thijssen tegen Marino B De Vriezenvener, kanslo een topklassering, verzei zinnen de avond en nad voor in het nachtleven. I gende dag schoof Thijss tegenstander in een lava van het bord. Of beter: B schoof zichzelf van het l Gevolg: Thijssen vergroe voorsprong op concurre Aleksander Baljakin totl punten, waardoor remis slotronde volstaat. Sailla tail: rond een uur of vijf, ochtends) heeft Barkell lallend wakker gemaakt „De volgende keer moei no dat echt anders doen Thijssen. „Hij had niete doucht, zweette en stonl bier. Ach, Marino is een leid projectiel, met hem alle kanten op. Ik profite maar kan me goed voor; dat anderen balen. Zelf is Thijssen ook wezi pen, maar nadelen in zij ondervond hij nauwelijl n leen op de rustdag, toene ik van de koppijn. Maar moet kunnen: ik probee sport altijd met het soci Een bekend beeld: Paula Radcliffe passeert als eerste de finish. Foto: Reuters/Mick Finn-Kelcey schijnlijk lijkende wereldrecord klokte van 2 uur 15 minuten en 25 seconden, besloot volledig haar eigen race te gaan lopen. Al vanaf kilometer 1 schudde ze aan de boom met concurrentes. Ze was van plan om met over macht te winnen. Al bij 'het hoefijzer' rond het zeilschip Cutty Sark liep ze onbedreigd aan kop. En zo wil ze het ook. Met veel risico aan kop gaan lopen, de hele concurrentie aan gort lo pen om daarna lekker in het ei gen tempo aan de haal te gaan. De twee vrouwelijke hazen wa ren voor Radcliffe eerder een hindernis dan een hulp. Op de blonde Engelse stond gisteren eenvoudig geen maat. Toch hield Engeland na onge veer 35 kilometer even de adem in. Want Radcliffe vertraagde, hield halt bij de verversingspost en knielde even onder de tafel met de bekers water. Het was een krampje in haar boven been, verklaarde ze later. Even kwam het spook van Athene te rug. Maar ze overwon het lichte pijntje en holde onbedreigd naar een klinkende overwin ning. De eerste concurrente (de Roemeense Dita) had ze op ruim vijf minuten gezet. Chep kemei werd derde op meer dan zes minuten. Bij de mannen won de Kenyaan Martin Lel (2.07-425), ruim voor landgenoot en wereldrecord houder Paul Tergat die een in zinking niet meer te boven kwam en vier minuten later fi nishte. Het zilver was voor de Marokkaanse wereldkampioen Jaouad Gharib (2.07.49) en de derde plaats was voor Zuid- Afrikaan Hendrick Ramaala (2.08.32). Van Nistelrooij en Van Persie scoren in FA Cup den haag/cardiff/gpd - De ta bloids zullen er vandaag onge twijfeld mee aan het werk zijn gegaan. Met een combinatie van de tussenvoegsels 'van' bij Robin van Persie en Ruud van Nistelrooij worden de lezers speels gewezen op de hoofdrol spelers in de halve finale van de strijd om de FA-cup. 'Van the Men'? In Cardiff, in het Millennium Stadion, gaven Robin van Per sie en Ruud van Nistelrooij het Engelse cupweekend kleur. Met twee goals verschafte invaller Van Persie Arsenal zaterdag te gen Blackburn Rovers (3-0) ze kerheid over de vierde FA-cup finale in vijf seizoenen. In het zelfde stadion zette Van Nistel rooij - liefkozend 'Van the Man' genoemd - de 'Red Devils' met twee goals en een assist in het juiste spoor tegen Newcastle United (4-1). De finale van de FA Cup is 21 mei, opnieuw in Cardiff. Om verscheidene redenen viel in hun 'moments of glory' voor beiden een loden last af. Na twee rode kaarten en een auto ongeluk wist Arsenal-manager Arsène Wenger de voorbije maanden niet wat hij aan zijn 21-jarige pupil had. Er werd zelfs openlijk getwijfeld aan het karakter van Van Persie. Was de Rotterdammer wel uit het juiste hout gesneden? Zaterdag wierp Van Persie 'het gewicht' gedecideerd van zijn schouders. Als vervanger van Dennis Bergkamp toverde de oud-Feyenoorder in de slotfase twee keer met zijn linkervoet. Beide goals konden worden in gelijst. Zelf zag Van Persie voor al sterretjes. Bij zijn tweede tref fer liep hij tegen de elleboog op van Blackburn-captain Andy Todd. Met een gezwollen lip was Van Persie het middelpunt Ook in Duitsland wordt ex-bondscoach weggehooi den haag/mönchenglad- bach/gpd - Dick Advocaat zit met Borussia Mönchenglad- bach in de problemen. Op spandoeken eisten supporters zaterdag zijn vertrek. Zijn club verkeert in degradatiegevaar. Advocaat wordt lijfelijk be dreigd: op internet werd de af gelopen week opgeroepen een regen van vuurpijlen op de trai ner te richten. Eén persoon werd gearresteerd. Meteen na de 1-1 van afgelopen zaterdag tegen FSV Mainz 05 was er crisisberaad om te be slissen of Advocaat het seizoen afmaakt. Sportdirecteur Christi an Hochstatter zei na de bijeen komst: „We gaan op deze weg verder, clubleiding en Advocaat zijn ervan overtuigd dat we de zaak in de huidige samenstel ling aankunnen." Net als twee weken geleden bij dé 2-2 tegen Vfl Bochum kwam ook Mainz in de extra tijd aan de gelijkma ker. Advocaat haalde rond de win terstop zeven spelers (Böhme, Moore, Keiler, Thijs, Eiber, Daems en de Ajacied Sonck), maar de resultaten werden niet beter. „In vier jaar bij Glasgow Rangers haalde hij 37 spelers voor 72 miljoen euro, deze ze ven haalde hij voor 3,7 miljoen- Advocaat is zuinig geworden", rekende de ARD-presentator zaterdagavond scynisch voor tijdens Duitslands meest beke ken sportprogramma Die Sportschau. Een ongelukkige wissel van Ad vocaat tegen Bochum werd di rect gelijkgesteld met de 'fatale Robben-wissel' tijdens Neder- land-Tsjechië afgelopen juni op het EK. Advocaat bracht bij een 2-0 voorsprong verdediger Mar- celo Pletsch in voor de sterke linksbuiten Marcell Jansen; zili Pletsch maakte de fouti de 2-1 leidde en schoot in eigen doel. Omdat zij volgens Advo niet de juiste instelling l den, zette de Hagenaar chum zowel Pletsch j Hausweiler en Igor Den naar de amateurafdelin| club. Daar stond tegeno hij de Tsjechisch intern! Marek Heinz, die al bijn verloren werd beschoui bij de groep kon halen. Mönchengladbach staaWjj slechts één verliespuntf 15de, boven Bochum di 16de (degradatie) plaats Toen Advocaat zaterdag zijn toekomst bij Mönd gladbach werd gevraag! woordde hij: „Het is belangrijk hoeh :lu de club verder gaat, niei in het met mij verder gaat peet te combineren." Baljakin, de grote verlie; gerde om terug te vallen wijten: „Natuurlijk had! te veel gezopen, maar ii 1 zelf meer kansen moete d dwingen. En dat ik 's oi om 5 uur wakker werd g maakt, ach, het was tor om op te staan." Toch is de organisatie li01 volgens een column van nisatielid Michiel Kroes! „U moet er zelf maar vast ken wat u wilt", aldus Rer: bergen. „Ik zou zeggen: NOC*N! schrap het dammen als Hef de KNDB op. Ga lek "J kroegen spelen. Zuipen dammen: topsport blijk J niet te zijn." Thijssen verdiende met 1500 euro. „Daar kan ik biertje voor kopen. Ikh( wel verdiend, dacht ik zi 0 fill Robin van Persie balt zijn vuist temidden van zijn medespelers Pires, Lauren en Fabregas. Foto: Reuters/Darren Staples van een Aisenal-feestje. Van Nistelrooij kwam er zonder kleerscheuren vanaf, maar had gisteren moeite het veld van het Millennium-stadion te verlaten. Met twee doelpunten brak de Brabantse spits de ban, na ne gen duels zonder doelpunten. Zijn laatste doelpunt in het ro de shirt van United dateerde al weer van 27 november, voordat hij met een achillespeesblessu re maanden van het toneel ver dween. Door het gebrek aan producti viteit werd de druk op Van Ni- stelrooy op Old Trafford de voorbije weken danig opge voerd. De ontlading bij de op geluchte Van Nistélrooy was er niet minder om. Van Nistelrooij en Van Persie werden door hun coaches overladen met compli menten. Wenger: „Ik moet eerlijk beken nen dat ik de voorbije weken aan Van Persie heb getwijfeld. Maai- vandaag heeft hij zijn temperament op de enig juiste manier gebruikt, in zijn spel. Hij moet zijn energie niet in randzaken steken. Bovendien is zijn spel verbeterd. Met zijn ac ties tegen Blackburn deed Ro bin me bij vlagen aan Berg kamp denken." Ferguson, die op de bank glun derend het eerste doelpunt van Van Nistélrooy begroette, prees op zijn beurt Van Nistélrooy. „iedereen in de kleedkamer is opgetogen over Ruud's doel punten. Maar afgezien van zijn doelpunten was hij vandaag de perfecte spits. Het belangrijkste is dat Ruud terug is. We hebben hem gemist, dat lijdt geen twij fel. We hopen dat zijn doelpun- tenmachine weer is aangezet, want als die loopt houdt nie mand hem tegen." aalten/anp - Jean-Paul de Bruijn heeft zich voor de vierde keer gekroond tot Europees kampioen bandstoten. De 39- jarige biljarter uit het Zeeuwse Hulst versloeg zondag in Aalten in de finale zijn vriend Dick Japsers. De wereldkampioen driebanden kreeg klop met 150- 103 in acht beurten. De Bruijn speelde in de Achter hoek een puik toernooi in zijn specialiteit. Hoewel hij zaterdag een nederlaag moest incasseren tegen de Duitser Fabian Blon- deel, ging hij met het hoogste gemiddelde door naar de halve finales. Zondag kleineerde hij eerst de Franse titelverdediger Alain Remond (150-93) en in de finale was De Bruijn een maatje te groot voor Jaspers. Michel van Silfhout bereikte als derde Nederlander de laatste acht van het EK. Hij ging zater dag echter in drie partijen on deruit. De Bruijn, ook viervou dig nationaal kampioen in deze klassieke discipline, excelleerde in de groepsronde tegen de Oostenrijker Kahofer caramboles in vijf beu gemiddeld) en een hoi rie van 83. Driebander Jaspers m Aalten een uitstapje 1 1 spelsoort die hij vroe; °- beoefende. Dat hij het kunstje niel was, bewees hij in de ronde tegen titelverdeiJ mond. Jaspers vernet) Fransman met 150-3 J>( beurten, een moyen 37,5. bi di ntlt

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14