Ajax toont fi veerkracht in de ■uick Boys kansloos na rood Van der Gun Boogerd: 'Ik ben zelden zo ontgoocheld geweest' Ploeg Blind naar tweede plaats Rood kost Cocu wellicht feestwedstrijd SPORT maandag 18 april 2005 jsendoortje jt AZ zwaar Ide maag I kampioen erste klasse tN - WSB is giste- 1 geworden van de isse. Onder het toe- jog van ongeveer vijf- jd meegereisde suppor- nnen de Noordwijker- s op het veld van Nieu- jom met 2-5. Aanvoerder ran der Weiden en spits e Fransen scoorden alle- e keer. De titel werd uit- ierd, eerst in Nieu- irn en later in thuisbasis :erhout. Tegelijk met is van WSB was er in Leiden. Daar de le UVS uit de hoofd- lor een 2-4 nederlaag der pagina Sport 7 enendijk h Ajax Ai' dam - Alfons Groenen- W it mogelijk aan de slag ler van de Al van Ajax d gisteren door het pgramma 'Studio Voet- Eeld. De Leiderdorper is lactief als assistent-trai- I Sparta. Bij die club ij aan het einde van het lop. Groenendijk kwam het eerste elftal van de ners uit. r staat twee «n buitenspel Feyenoord kan ze- weken geen beroep de Egyptenaar Hossam )e middenvelder liep in Imet Ajax een hersen- ing op, na een knalhar- ig met ploeggenoot asto. Ghaly mist onder halve finale in het be- looi tegen PSV, die ïg wordt gespeeld. door Peter van Duyl Rotterdam - Op de dag dat sup porters weer eens een donkere sluier over het voetbal legden, maakte Ajax toch nog serieus werk van zijn flirt met de twee de plaats. Niet ongelukkig, maar meer dan verdiend schudde het in Rotterdam Feyenoord van zich af (2-3). De beloning volgde gis termiddag in Alkmaar, waar AZ opnieuw puntenverlies leed. Toen de Amsterdammers thuis voor de buis de stand van de eredivisie in beeld kregen, zul len ze hebben gespind van te vredenheid. Voor het eerst in maanden staat AZ op de rang lijst onder de landskampioen. Met één punt achterstand heb ben de Alkmaarders weliswaar nog een wedstrijd te goed, het resterende programma van Ajax omvat niet al te veel obsta kels meer. De ploeg van Danny Blind ontvangt De Graafschap, RKC Waalwijk en FC Groningen en reist nog naar RBC Roosen daal en - op de voorlaatste speeldag - Vitesse. De herstelwerkzaamheden bij Ajax die door Blind zo voortva rend zijn aangepakt, kregen in de Kuip dus opnieuw een wel kom zetje in de rug. De oefen- meester schreeuwt van de da ken, dat het volgend seizoen voor hem het hoofddoel blijft. Hij beseft ook als geen ander dat zijn boodschap meer ge wicht krijgt als die zo nu en dan wordt geschraagd door een sportieve meevaller. Een zege op Feyenoord in de Kuip doet meer dan duizend woorden. Blind mocht na afloop met recht constateren dat de Am sterdamse zege verdiend was. Ajax deed een klemmend be roep op zijn veerkracht - het kwam twee keer op achterstand - maar was wel negentig minu ten veel sterker dan zijn spor tieve aartsvijand. En hoewel het absoluut niet goed speelde, be gint Ajax zichzelf heel voorzich tig te hervinden. De Amster dammers durfden ook in de Kuip vroeg te storen en ver van het eigen doel te verdedigen. De slag werd gewonnen op het middenveld, waar de driehoek De Jong-Maduro-Sneijder het in alle opzichten won van zijn Rotterdamse equivalent, dat bestond uit Goor, Ghaly (al snel vervangen door Pardo) en Ono. Feyenoord-trainer Ruud Gullit zag zich zelfs genoodzaakt na de pauze zijn spits Dirk Kuijt een linie naar achteren te ha len. Daarna ging het iets beter met Feyenoord, maar het ver schil in niveau was en bleef schrijnend. Omdat ze in het hart van het veld niets te vertel len hadden, was de lange bal de enige manier waarop de Rotter dammers hun spitsen konden bereiken. De onzorgvuldigheid waarmee dat gebeurde, smoor de bijna elke offensieve aan drang in de kiem. Gullit wilde na afloop doen ge loven dat zijn ploeg zich met opzet ver op eigen helft terug had laten dringen en zo van de nood een deugd had gemaakt. „We zaten niet lekker in de wedstrijd", zei hij. „Als je geen druk kunt zetten, moet je het slim doen. Een beetje inzakken en profiteren van de ruimte. Dat hebben we tachtig minuten goed gedaan. Dat we de wed strijd daarna nog hebben weg- Feyenoorder Salomon Kalou houdt zich Hatem Trabelsi van Ajax van het lijf. Foto: Reuters/Paul Vreeker gegeven, is ongelooflijk teleur stellend. Een Hitchcock-achtig scenario." Met die laatste opmerking had Gullit wel een punt. Want of schoon de zwakte van Feyen oord genadeloos bloot werd ge legd, hadden de Rotterdam mers de klassieker kunnen en misschien wel moeten winnen. Voor de pauze waren de meeste kansjes voor Ajax, maar mocht Feyenoord zich toch het meest beklagen over de 0-0 ruststand. Na een klein half uur kopte Dirk Kuijt raak, maar scheids rechter Temmink oordeelde wel erg zwaar door zijn treffer te annuleren vanwege een lich te overtreding op Zdenek Gry- gera. In deel twee leverde Feyenoord op zijn beurt het bewijs dat Blind en Ajax er nog lang niet zijn. Meteen na de pauze profi teerde Salomon Kalou van de ruimte achter de Amsterdamse defensie. Hij schudde Julien Es- cudé met gemak van zich af en klopte doelman Hans Vonk simpel. En na de gelijkmaker van Nigel de Jong (zijn derde treffer in twee wedstrijden) liet de Amsterdamse defensie Dirk Kuijt veel te veel ruimte. Hij nam een voorzet van invaller Edwin de Graaf op het gemak aan en scoorde uit de draai: 2- 1. Na die treffer, 600 seconden voor tijd, startte in de Kuip al een uitzinnig feest, maar in de slotminuten kreeg Ajax alsnog wat het verdiende. De prachtige gelijkmaker van Grygera werd gevolgd door een doelpunt dat Gullit barstende hoofdpijn moet hebben bezorgd. Ver in blessuretijd kreeg Feyenoord een hoekschop te nemen, der tig seconden later lag de bal aan de overkant achter Gabor Babos. De volledige Rotterdam se ploeg keek apathisch toe hoe Boukhari en Trabelsi het voor bereidend werk leverden en Hedwiges Maduro zeventig me ter overbrugde om de bal in de kruising te mikken: 2-3. FEYENOORD: Babos, Ostlund. Saïdi, Gibbs en Basto; Ono, Ghaly (11. Pardo, 77. De Graaf) en Goor, Castelen, Kuijt en Kalou. AJAX: Vonk; Trabelsi, Grygera, Escudé en Maxwell; De Jong, Maduro en Sneijder (83. Boukhari); Pienaar (88. Anastasiou), Babel en Mitea. tilburg/gpd - De herinnering kwam plotseling boven. Phillip Cocu miste in 1998 zijn af- scheidswedstrijd bij PSV door een onbenullige gele kaart in het voorlaatste duel. Nu zal hij geschorst worden voor de wedstrijd tegen Vitesse van komende zaterdag, waarin PSV driekwart jaar na de terug keer van Cocu in Eindhoven mogelijk de landstitel binnen haalt. „Als het zover komt, loop ik in mijn pak wel een rondje", lachte de middenvelder toen de boosheid weer een beetje was gezakt. Want boos was Cocu. Op Mar- tijn Reuser en op de Haarlemse scheidsrechter Ruud Bossen. Bij beide gele kaarten die Cocu gistermiddag kreeg, hoorde een verhaal. In de 70ste minuut trapte Martijn Reuser de bal niet uit terwijl ploeggenoot Bobson geblesseerd op de grond lag. Cocu reageerde daarop door het duel aan te gaan. Het opstootje dat ont stond, werd door Bossen ver oordeeld met gele kaarten voor de boosdoeners. Even later haalde Reuser fors door op Cocu, maar Bossen zag er geen overtreding in. Vervol gens blokte Cocu Reuser met zijn lichaam en stuurde Bossen de PSVer weg. „Ik wilde voor komen dat Reuser diep zou gaan", zei Cocu over de tweede gele kaart. „De eerste gele kaart vond ik overdreven, de tweede mag-ie geven. Maar als je niet meer fluit voor die aanslag van Reu ser die daaraan vooraf gaat, dan weet ik het niet meer. En dan cynisch: „Enfin, het paste wel in het beeld van de fantastische wedstrijd die Bos sen floot... Vindt hij dat wij in de spiegel moeten kijken en ge- irritteerd rondliepen? Tja, met zo'n arbiter krijg je vanzelf irri taties." Die mening was ook Guus Hid- dink toegedaan. „Bij dat eerste opstootje waren Cocu en Reu ser er zelf wel uitgekomen. Als je dat als arbiter niet aanvoelt, heb je weinig inzicht en per soonlijkheid." Sport 3: Rommelaar Robert ver heft stem vanuit wachtkamer Invaller moet al na tien seconden inrukken wegens slaan tegenstander iton Died rich r - Met een waas voor n kwam Mamix van der tveld op. Hij mocht in- voor Remco Torken. a loys stond in eigen huis «»iter tegen Katwijk, de ocht een vrije trap gaan en Van der Gun wilde ijn ploeg op sleeptouw Tien seconden later der Gun het middel een opstootje. Hij ai van de snelste rode in de geschiedenis van bal. Gun wilde na de wed- >g niet reageren op het fete breekpunt in de let begon met een ru ien hem en Toine l'A- roerder van Katwijk. In die volgde, haalde id Gun hard uit tegen de ian Katwijker Ronald Geen seconde gespeeld 3 )de kaart. dat moment speelde 'f™- loys een kansloze wed- len wedstrijd die het uit- I begon. Na een halfuur e titelkandidaat 2-0 voor le degradatiekandidaat, >als van Martin Bekx en kvan Beelen. Maar twee Ie aanvallen - de eerste T van Katwijk en twee iten van Wouter Verheij ngen de ploegen op 2-2 K to- Overigens had Peter iut op zijn minst een boeten bewegen bij de een vrije trap. Dan was ban in elk geval in de temen. De tweede ging j paar benen met een on- 'baar boogje over hem [geven van een, overi- tdiende, voorsprong is A d voor het Quick Boys ■Haatste weken. De verde- kwetsbaar en op het dd ontbreekt de rust. itander weet dat ze hebben tegen de rege- J ikampioen. Bij Quick it de paniek toe als de 'der wat feller wordt. Boys hielp nog een fie. Een te korte terug van Arie Guijt stelde ijlen in staat onder in het strafschopge lder Molenaar verzil- Marnix van der Gun is het middelpunt van een door hemzelf begonnen opstootje. Daniël Hensen hangt hem om de nek, Hendrik van Beelen houdt Jeroen Buijs weg. Foto: Cees van Hoogdalem verde zijn eerste van twee pe nalty's van de middag. De tweede kwam na de rode kaart voor keeper Kromhout, die op het been van Molenaar ging staan in de gebruikelijke spe lerskluwen die aan een hoek schop vooraf gaat. Dat Eef Schoneveld dik in de extra tijd nog de 3-4 binnen kopte, maakte niets meer uit. Quick Boys kan de titel zo goed als vergeten, na de onbegrijpe lijke actie van Van der Gun en de onmacht om een voor sprong vast te houden. De druk op de ploeg is de laat ste maanden enorm, de frustra tie over het matige spel groeit en die frustratie mondde zater dag uit in een oliedomme actie. Dat de scheidsrechter vervol gens alleen Van der Gun een kaart voorhield, van de juiste kleur overigens, en geen enkele andere deenemer aan de knok partij bestrafte, is frappant. Maar niet de oorzaak van de nederlaag. En ook de te gemak kelijk gegeven eerste straf schop, die de 2-3 betekende, mag Quick Boys niet aangrijpen om het eigen falen te verdoeze len. Feit is dat de ploeg van trainers Gert Aandewiel en Arjen van der Werf oppermachtig was in de eerste helft, twee ongelukki ge doelpunten incasseerde en na de 2-3 het hoofd verloor. „Als het langer 2-0 blijft of wij maken de derde, dan is Katwijk gezien", meende Aandewiel. „Maar nu geven we Katwijk een cadeautje dat ze maar al te graag aanpakken." Het droomscenario voor Quick Boys is dat de KNVB besluit het in mindering gebrachte punt terug te geven, dat de ploeg vol gende week wint van IJssel- meervogels en dat Capelle pun ten verspeelt tegen Schevenin- gen. Het doemscenario heeft zich zaterdag al afgespeeld. Pagina S5: Eindelijk vindt w Kat wijk dat beetje geluk door Ad Pertijs valkenburg - Daar stond-ie weer op het podium. Opnieuw links van de winnaar (Danilo di Luca dit keer) en met een ge zicht als een oorwurm. Michael Boogerd kwam gisteren in de Amstel Gold Race voor de derde achtereenvolgende keer niet verder dan de tweede plaats. „Dit is de meest trieste van alle. Ik ben zelden zo ontgoocheld geweest als vandaag", ver woordde hij zijn gemoedstoe stand boven op de mistige Cau- berg. Zijn moeder zag hem daar zo staan op het podium. „Laat hem Mikai zien. Dat zal hem nu goed doen", zei ze tegen Boo- gerd's vrouw Nerena. En inder daad. De verslagen wielrenner vond de lach terug op zijn ge zicht en samen met zijn tien maanden oude zoontje onder ging hij de huldiging als een warme douche. Daarna kwam de teleurstelling weer terug. In alle hevigheid. Het was het ultieme balen van een sprint die de mist was inge gaan. Zijn verhaal over aanloop naar die finale op de Cauberg. „Oscar Freire had bovenop de Keutenberg aangegeven dat hij nog goed was. Als Oscar goed is, is het logisch dat je zijn kaart speelt. Okee, ik eindig hier vaak op het podium, had de spurt ook zelf durven aangaan, maar Oscar is wel de man die heel veel spurts heeft gewonnen. Wie ben ik dan om het anders te willen spelen?" En dus zetten drie Rabobank - renners zich aan de voet van de Cauberg op de kop van de veer tig man sterke voorste groep, die na een vreemde, in nevelen gehulde koers op de meet af stormde. Kroon deed de eerste meters, toen trok Erik Dekker even hard door en uiteindelijk nam Boogerd het commando over. Met Freire in zijn wiel. „Iedereen deed het perfect", oordeelde Boogerd over het be gin van de sprint. En toen ging het toch nog mis. „Op een ge geven moment voel je dat Os car niet meer komt. Je kijkt even onder je arm door en ziet hem niet meer. Ik zag ook dat ik los was." Er waren nog 300 meter te rij den. De man die dacht de sprint aan te trekken („en na 200 meter naar de kant te gaan") moest hem plots ook af maken. Tijd voor een omscha keling was er volgens hem niet meer. „Je kunt onmogelijk stoppen en opnieuw beginnen. Ik kon alleen zo hard mogelijk door blijven trekken." Even dacht Boogerd het te redden, maar toen kwam alsnog Di Lu ca over hem heen. „Dat is dus heel sneu." Boogerd vond dat hij niemand verwijten kon maken. Ook Frei re niet. Het zat gisteren alle maal tegen. Het liep voor hem al niet lekker op de Eyserbosweg. „Karsten Kroon zat voorop met een kop- groepje, dus kon ik daar niets doen. Op zich kan dat ook een voordeel zijn als de concurren tie moet werken om hem terug te halen, maar de favorieten de den niets." Boogerd en Freire reden met een selecte groep van elf topfa vorieten de Keutenberg op. Daarna viel het even stil en konden nog dertig coureurs te rugkomen. Met hun hulp werd het kopgroepje waarin Kroon zat (samen met Wesemann, Et- xebarria en Lotz) op vijf kilome ter voor de streep achterhaalt. „Dan is er daarna geen tijd meer voor een aanval. Maar dan nog. Als ik mijn eigen sprint had gereden, had ik hem gewonnen. Dan was ik uit het wiel van Di Luca, of een ander, gekomen." Met dat gevoel beklom Boogerd gisteren het podium. Na een vlakke koers, die vanwege de mist grotendeels aan het zicht van de buitenwereld onttrok ken was gebleven. „Ik vond er niks aan vandaag zei de man die van het echte koersen houdt. Nadat hij zijn zoontje terug had gegeven aan zijn vrouw, zucht te hij nog een keer de frustratie van zich af. „Vorig jaar kon ik vrede hebben met de tweede plaats. Omdat ik toen op waar de werd geklopt. Nu was ik de beste." Sport 2: Mist voorkomt tv-uit- zending Amstel Gold Race Danilo di Luca kijkt achterom en weet dat hij de Amstel Gold Race gaat winnen. Michael Boogerd moet de Italiaan laten gaan. Foto: Reuters/Michael Kooren

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13