HDC235 ZATERDAG 16 APRIL 2005 Verwoest regenwoud bij de Senangau rivier. Crisis in man die op een bankje zenuwachtig over zijn broek wrijft. Kappen doet hij allang niet meer, vertelt hij. Maar in het regenseizoen kapt nog tachtig procent van de mannelijke dorpsbe woners en in het droge seizoen bijna één op de drie. Hij weet van produc ten zoals aloë vera of rotan, waar tassen en matjes van worden ge vlochten. „Maar die alternatieven zijn onvoldoende." Alarmerend Zijn de stukken oerbos nog te red den? Wie de kleine plantages aloë vera afzet tegen de kilometers boomstammen die in de rivieren drijven, krijgt er een hard hoofd in. Daar komen de gigantische velden voor snel groeiend hout zoals acacia en eucalyptus nog bij. Dat hout voor de papierindustrie beslaat inmiddels 1,2 miljoen hectare op Borneo. Nog eens 2,3 miljoen hectare oerbos is omgezet in palmolieplantages. Palmolie is een goedkope geur- en smaakloze stof voor producten als chocolade, chips en boter. De Wereldbank noemt de situatie op Borneo niet voor niets 'alarmerend'. De eerste belangrijke ecosystemen zijn in 2010 al verdwenen en in de jaren daarna verdwijnen de laatste restjes jungle als de ontbossing in het huidige tempo doorzet. Op initi atief van het WNF zoeken diverse partijen samenwerking om de na tuur op het Aziatische eiland te be- men'üe Tientallen kilome partijen willen boomstamn met het Hartvan drijven in het w; Borneo- initiatief een gebied van 4,3 keer Nederland beschermen, onder meer door duurzame economische ont wikkeling te stimuleren. Dat is hard nodig, vertelt de Neder landse Jo-Lan van Leeuwen van de Borneo Orangutan Survival Founda tion, meestal aangeduid als de Stich ting Bos. In het opvangcentrum Nyaru Menteng ziet ze de aanvoer van orang-oetanweesjes alleen maar toenemen. Tientallen mensaapjes krioelen rondom hun verzorgers, vrouwen uit de omgeving die de orang-oetans 24 uur per dag omrin gen. „In het wild blijven jonge orang-oetans ook een jaartje of ze ven bij hun moeder. Als wij ze weer in het wild willen uitzetten, hebben ze liefde en aandacht nodig." De orang-oetans zien er schattig uit. Ze schommelen in autobanden en slingeren in een klimrek. Hun moe ders hebben ze op brute wijze verlo ren. Dorpsbewoners eten de moe ders soms op, maar meestal worden de moeders gedood opdat de baby's kunnen worden verkocht op de ille gale markt in Jakarta, voor zo'n 25 euro per stuk. Jo-Lan vertelt schrijnende verhalen. Kesi mist een hand. Ze wilde haar moeder niet loslaten toen deze met kapmessen op een oliepalmplantage werd gedood. Dan is er nog Pony, een vrouwtjesaap die in een bordeel is aangetroffen in een dorpje in de jungle. In de loop der jaren zijn zo'n vier honderd mensapen weer in het oer woud uitgezet. Soms worden ze snel dood teruggevonden. Om het risico op een vroegtijdige dood te verklei nen, moeten de mensapen voordat ze worden vrijgelaten een 'orang- examen' afleggen, ergens op een af gelegen eiland. Met een gammel houten bootje worden twee zakken bananen naai' dat eiland met veertig 'examenkandidaten' gebracht. De voerderplaats verschilt per dag, zo dat de orangs voedsel leren zoeken. Jo-Lans vriend Humphrey wijst naar een moederaap met een kindje, ge boren in het wild. „Die moeder zal haar kind nooit loslaten. "Humphrey pinkt in het bootje een traan weg als hij de bedreigingen voor de jungle van Borneo opsomt. De gedachte dat alle goed bedoelde projecten slechts een druppel op een gloeien de plaat zijn is soms moeilijk te ver dringen. „Daarom ga ik af en toe een paar uurtjes naar de mensapen kij ken. Dat geeft mij kracht om door te gaan." Gekapt hout uit het Nationaal park Sebangau wordt afgevoerd over de Katingan rivier. Foto's: ANP/Koen Suyk de jungle Illegale houtkap, bosbranden en oprukkende palmolieplantages vernietigen in hoog tempo de tropische regenwouden van het Indonesische eiland Borneo. Rond 2015 is van het oerbos weinig meer over. I neens zakt Simon weg in het zompige veenmoerasbos. Snel grijpt de onderzoeker een liaan. Hij trekt zich omhoog. De lucht van rot tende planten volgt. De Britse bio loog banjert al een uur door de jung le van Borneo; het bruine water reikt tot kniehoogte. Stilstaan is er niet bij, want anders wordt hij een prooi voor de muggen. Gehuld in een vale spijkerbroek en een smoezelig T-shirt zoekt Simon wilde orang-oetans. Hij legt zijn vin ger op de lippen. Geritsel klink! hoog in de bomen. Stukken schil van een rubberboom vallen naar beneden. Dan ziet hij de mensaap Beethoven, zoals Simon hem liefkozend noemt. Tachtig kilo schoon aan de haak. „Is hij niet prachtig?" Borneo is één van de vijf gebieden op aarde waar de natuur het meest wordt bedreigd. Het eiland is zeven tien maal groter dan Nederland en telt bijna achttien miljoen inwoners. Natuurspecialisten koesteren al tien tallen jaren de flora en fauna van het tropische regenwoud op Borneo. Sommige orchideeën en dieren ko men alleen hier voor. Maar er is en door Rudi Buis sis in de jungle. Houtkap en bos branden bedreigen het oerwoud. Grote stukken bos worden omgezet in plantages voor de uiterst lucratie ve productie van palmolie. De handel in zeldzame planten en dieren draagt bij aan verdere vernie tiging van het oerbos. Ook een pro ject van de centrale overheid in Ja karta om van Borneo 'de rijstschuur van Indonesië' te maken is faliekant mislukt. Veel bomen zijn gekapt om plaats te maken voor plantages, maar de grond blijkt ongeschikt voor het verbouwen van rijst. Jaarlijks verdwijnt alleen al op het Indonesische deel van Borneo circa 700.000 hectare oerwoud. Deskundi gen van de Wereldbank voorspellen dat zonder ingrijpende maatregelen het oerbos ergens tussen 2010 en 2020 grotendeels zal zijn verdwenen. Het is zeer de vraag of nakomelingen van orang-oetan Beethoven ook in het wild van tak naar tak kunnen slingeren, op zoek naar bananen en noten. Terug op het 'onderzoeksin stituut Cimtrop', een kamp van hou ten barakken in de jungle, vreest de Engelse onderzoeker Simon Husson het ergste. Hier, in een gebied ten De orang-oetan wordt op Borneo bedreigd in zijn voortbestaan. westen van de rivier Sebangau in Ka- limantan, leven naar schatting 6900 mensapen, nog maar de helft van wat er ooit in de bomen zat. Op heel Borneo leven nog zo'n 55.000 orang- oetans. Simon bestudeert het leven en het gedrag van de mensapen in hun ver stoorde leefomgeving. De kanalen zijn het grootste probleem, zegt hij. Overal in het oerbos zijn kanalen ge graven om stammen van tropisch hardhout af te voeren. Daardoor trekt het vocht uit het bos weg. „De veengrond klinkt in en de fruitbo men vallen om. Weg voedsel voor de orang." Boottocht Een boottocht rondom het be schermde Nationaal Park Sebangau, vernoemd naar de rivier aan oostelij ke zijde, duurt twee volle dagen. De begroeiing aan de oevers ziet er pa radijselijk uit. Maar schijn bedriegt, zeggen experts. De talrijke overwe gend lage bomen en planten zij bij lange na geen oerbos meer. Als de schipper met een scherpe bocht naar rechts een kanaal in draait, staan daar zo ver het oog reikt kale, dorre bomen. Stukken zwart gebla kerd hout drijven rond. Het gevolg van een bosbrand in 2002. Langs de kant staan schamele hou ten hutjes. De schuchtere bewoners zijn voormalige houtkappers. Ze kla gen niet, glimlachen zelfs. Ze heb ben immers werk. In grote bakken staan 500.000 jonge boompjes klaar om geplant te worden. De illegale kappers van weleer leggen een nieuw stukje oerwoud aan. Zelf zul len ze dat hoogstwaarschijnlijk nooit zien. Er gaan vele tientallen jaren overheen voordat het platgebrande gebied ook maar weer iets op oer woud lijkt. Hoewel het Nationaal Park Se bangau sinds kort beschermd gebied is, wordt er nog volop gekapt. Tien tallen kilometers boomstammen drijven in het water. Houtzagerijen staan nog steeds brutaal zichtbaar aan de oevers. Schepen uit Java en China halen óf stammen óf reeds op maat gezaagde planken op. Nu de economische groei in China ontem baar is, neemt de vraag naar hard hout aanzienlijk toe. De Chinese re gering heeft de binnenlandse kap sterk aan banden gelegd, wat de druk verhoogt op bossen van landen die hout exporteren. Slechts gehuld in onderbroeken bin den vijf jongemannen met behulp van een bijl en linten de drijvende stammen bij elkaar. Ze kijken nie mand recht in de ogen. „Het is ons eten, ons drinken", laat één zich ontvallen. Ze verdienen per persoon een miljoen rupiah om zo'n duizend kubieke meter stammen naar de ri vier te brengen. Een dikke honderd euro de man. In Indonesië zijn dat twee maandsalarissen. Corruptie Hoewel de oerbossen in rap tempo verdwijnen, is het domweg verbie den van de houtkap geen optie. Dorpsbewoners langs de rivieren zijn zo arm dat ze elke mogelijkheid om geld te verdienen gretig aanpak ken. Het toezicht op beschermde ge bieden is bovendien ronduit zwak. Gékapt hout krijgt geen certificaat, zodat nooit duidelijk is of het om le gaal of illegaal gekapte stammen gaat. Voor de spaarzame boswach ters en politieagenten is het gebied bovendien simpelweg te groot om te controleren. Dan is er nog corruptie. Houtimpor teurs wapperen met dikke stapels bankbiljetten als toezichthouders te dicht in de buurt komen. En dorps bewoners houden hun kaken stijf op elkaar. Als ze de politie tippen is het gedaan met hun 'handgeld' voor eten en drinken. De bevolking op Borneo heeft alter natieven nodig, zegt Abdul Muim, vertegenwoordiger van de regionale overheid van Centraal Kalimantan. „We kunnen de houtkappers baan tjes aanbieden als brandweerman in het droogseizoen". Ecotoerisme is ook mogelijk, maar dan zijn er eerst gigantische investeringen nodig om de voorzieningen op het eiland op peil te brengen. „Meer soelaas moet het duurzaam verbouwen van rotan of van de heilzame plant aloë vera bieden. In sommige dorpjes is men daar met steun van het Wereld Na tuur Fonds al mee begonnen", aldus Muim. Aloë vera is een geliefd ingrediënt van shampoo, zeep of bodymilk. „Goed voor je huid en gezondheid", roept een zwangere vrouw in één van de 41 dorpjes langs de Se- bangau-rivier. De plantages zijn klein. De groene aloë vera-planten, die nog het meest op cactussen lij ken, staan in rijen opgehoogde grond, net als Limburgse asperges. In de bladeren zit een soort gel die een scherpe geur afgeeft. Instruc teurs laten de bevolking zien hoe ze van aloë vera bestanddelen voor shampoo kunnen maken. De gel is ook geschikt voor thee of snoepjes, die zoet smaken. Eén hectare aloë vera levert ongeveer zes tot zeven miljoen rupiah op. Van de vier plan tages moeten zeven boerenfamilies van 25 personen leven. Even verderop ligt het dorpje Baun Bango aan de rivier. Een verzame ling houten onderkomens met iets meer dan achthonderd bewoners. De burgemeester van het dorp luis tert naar de naam Alwi, een oude

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8