lichtend voorbeeld Conclaaf heikele zaak Elektronicaconcern schonk Eindhoven huizen, scholen en sportaccommodaties De Heilige Geest kan alle kanten opwaaien Frits Philips ZATERDAG 16 APRIL i philips nou in Eindhoven of Eindhoven in i ips? Frits Philips, die vandaag zijn 100ste [jaardag viert, stichtte fabrieken, scholen en sportcomplexen. Voor zijn personeel r wde hij duizenden huizen. Voor de jonge was het een uitgemaakte zaak dat hij in voetsporen van zijn vader zou treden en voorzitter van de raad van bestuur zou worden. door Hans Matheeuwsen en Chris Paulussen Als Philips-president heeft Frits Philips in Eindhoven veel gebouwd en veel ver kocht. Ir. Henk Boter was van 1964 tot 1985 directeur van het Woning en Grondbedrijf van Philips. Samen met Frits, die voorzitter was van di verse woningcorporaties, bouwde hij zo'n 12.000 tot 15.000 huizen in de stad. Boter: „Zijn filosofie was ruimte. Hij zei: Ingenieur Boter, laatje nooit in bouwen. Als je grond hebt, heb je wat te zeggen. Frits vond het belang rijk dat het topkader goed was ge huisvest. Maar ook de gewone werk nemers hadden recht op goede woonruimte." Naast fabrieken en huizen bouwde Philips na de oorlog scholen en sportcomplexen. Toen Eindhoven in 1957 sportstad van het jaar werd, had Philips 53 procent van alle sportaccommodaties in bezit en al tijd aangelegd in en tussen het groen. Frits vond dat de mensen te allen tijde een ommetje moesten kunnen maken, verklaart Boter. Verreweg de grootste inspanning werd geleverd op het terrein van de volkshuisvesting. De overheid deed een beroep op de industrie ter leni ging van de woningnood. Met als ge volg dat Philips in de jaren zestig en zeventig veel gesubsidieerde wo ningwet- en premiewoningen kon bouwen. „Wij zijn allen verantwoor delijk voor de oplossing van het wo ningprobleem", vond Frits. „Het is in belang van de duizenden die een woning willen hebben en de duizen den die hun woning beter willen hebben." De plattegrond van Eindhoven in 1960 toonde 21 woningprojecten van Philips. In alle stadsdelen werd gebouwd onder de vlag van zijn wo ningstichtingen, waaronder de Ver- eeniging Volkshuisvesting en Hertog Hendrik van Lotharingen. Frits pro pageerde ook het eigen woningbezit. Begin jaren zeventig had Philips- vastgoedbedrijf De Nieuwe Erven voor 250 miljoen gulden aan ver strekte hypotheken uitstaan. Twijfels In de laatste jaren van het president schap van zijn zwager Frans Otten leefde Frits bewust toe naar het mo ment waarop hij de leiding van het concern zou overnemen. Toch was zijn aantreden als topman in 1961 niet onomstreden. Vooral zijn activi teiten op het gebied van de Morele Herbewapening riepen twijfels op over de geschiktheid van Frits Phi lips. Bovendien was er in de persoon van de daadkrachtige en charismati sche Philips-bestuurder Theo Tromp een tegenkandidaat van kali ber. Pas na een stevige lobby vanuit de familiekring trok Tromp zich terug en kreeg Frits Philips de voorkeur. Dat gebeurde overigens pas nadat hij beloofd had om binnen het con cern geen activiteiten te ontplooien op het gebied van de Morele Herbe wapening. Dat niet iedereen over tuigd was van de leiderschapskwali teiten van Frits Philips kwam ook door zijn manier van doen. Met zijn aimabele optreden riep hij het beeld op van een zachtmoedige man in vergelijking met mannetjesputters als zijn vader, Otten en Tromp. Ad Teulings beschreef Frits Philips in zijn boek over de geschiedenis van het concern (1976) als een naïe ve maar integere man. De top van het bedrijf vergeleek hij met een constitutionele monarchie. „Met Frits als staatshoofd, die overwegend ceremoniële en representatieve functies vervult en achter hem een kabinet dat de kernpunten van be leid bepaalt." Die omschrijving doet geen recht aan Frits Philips, die wel vriendelijk en innemend kon zijn maar ook over een ijzeren wil beschikte. Hij ver stond ook als ondernemer de kunst om net zo ongedwongen om te gaan met arbeiders in de fabriek en vak bondsbestuurders als met grootin- dustriëlen en regeringsleiders. Met zijn natuurlijke charme bereikte hij vaak meer dan anderen met een ramkoers. Groeiperiode Toen Frits Philips aantrad als be stuursvoorzitter had het concern een enorme groeiperiode achter de rug. De omzet bedroeg in 1961 4,9 miljard gulden en het aantal werk nemers was opgelopen tot 226.000. In 1971, het jaar dat hij met pensi oen ging, was de omzet omhoog ge schoten naar 18,1 miljard en het aantal werknemers naar 367.000. Philips had een waaier aan activitei ten, uiteenlopend van gloeilampen, radio's, tv's, scheerapparaten, gram mofoonplaten, wasmachines, stof zuigers en koelkasten tot beeldbui zen, halfgeleiders, medische syste men, defensie-apparatuur, farma ceutische producten en computers. De keerzijde van de groei was de af nemende winstgevendheid en de daardoor verzwakkende financiële positie met als gevolg een toene mende behoefte aan vreemd (ge leend) vermogen. Frits Philips zag dat ook. Hij hamerde op de nood zaak om het kapitaalverbruik te ver minderen door de voorraden te ver lagen, de efficiency te verhogen en minder te investeren, maar slaagde er niet in meer financiële discipline Frits Philips viert vandaag zijn honderdste verjaardag. Foto: ANP/Bert Jansen Werknemers van Philips nemen topman Frits Philips op de schouders bij de vie ring van het 75-jarig bestaan van het elektronicaconcern in 1966. Foto: ANP/Jacques Klok af te dwingen. Wel wist het concern onder zijn leiding zijn sterke positie op de elektronicamarkt te handha ven. Intussen veranderde de wereld door de opkomst van digitale technieken, chips en computers. Bovendien be gon de concurrentie uit het Verre Oosten, toen nog vooral Japan, seri euze vormen aan te nemen. Frits' opvolgers zouden er nog hun han den aan vol krijgen. Familie Eigenlijk is Philips al geen familiebe drijf meer sinds de beursgang in 1912. In de jaren zestig verklaarde Frits Philips dat het aandelenbelang van de familie nog slechts in tienden van een procent was uit te drukken. Hij zei dat ter onderbouwing van zijn stelling dat de familie geen in vloed meer had op de raad van be stuur. Toch behield Philips nog lang het karakter van een familiebedrijf, ook al was het dat niet meer. Het con cern werd ruim driekwart eeuw be stuurd door twee generaties Philips. Eerst door de broers Gerard en An ton Philips. Vervolgens door de zwa gers Frans Otten, Frits Philips en Henk van Riemsdijk, die op hun beurt na hun pensionering ook alle drie voorzitter waren van de raad van commissarissen. Na zijn terugtreden als voorzitter van de raad van commissarissen nam Frits Philips zich voor zijn op volgers niet voor de voeten te lopen, maar dat viel hem niet altijd gemak kelijk. Hij had nog tot in de jaren ne gentig een kantoor op het Vrede- oord-complex, waar hij zakelijke be sprekingen voerde en nog lang ber gen post ontving. Volgens ingewijden liep hij van daar uit nogal eens het hoofdkantoor in om zijn mening te geven over allerlei zaken. Daar werd met respect naar hem geluisterd, maar dat wilde niet altijd zeggen dat hij zijn zin kreeg. Frits liet zich later vooral kritisch uit over de verhuizing van het hoofd kantoor van Eindhoven naar Am sterdam en over de verkoop van de Lichttoren. Zijn vertrouwen in het Philips-concern wankelde echter nooit. 1. \l ns de katholieke leer moet de Heilige Geest vaardig worden over de kardinalen die een JJ euwe paus gaan kiezen. Het conclaaf is niet alleen een religieus ritueel. Het is ook een oning van hogere politiek, met alle intriges, romissen en blokvorming die daar bijhoren, coulissen worden de messen geslepen, aan ettafels congsi's gesmeed en in de Sixtijnse Kapel moet dat uiteindelijk leiden tot het 0 uze Habemus Papam, We hebben een paus! doorThei Hoeymakers Onder het zingen van het Veni crea tor spiritus - aanroep tot die Heilige Geest - begeven de 115 kiesgerech tigde kardinalen zich maandag naar de Sixtijnse Kapel. De deuren gaan dicht en het grote spel kan begin nen. De prinsen van de kerk laten pas weer van zich horen als ze uit hun midden de nieuwe plaatsver vanger van Christus op aarde heb ben gekozen. Nog niet zo lang geleden waren het betrekkelijk miserabele omstandig heden waaronder de kardinalen hun even belangrijke als met geheimzin nigheid omgeven klus moesten kla ren. Ze verbleven tot en met de twee conclaven van 1978 in kleine, be nauwde cellen. Niet zelden gaf een kar dinaal tijdens zo'n conclaaf de geest of moest ziek worden afge voerd. Nu, dankzij de laatste paus, gaat het er allemaal wat luxer aan toe. Johan nes Paulus II liet de Domus Sanctae Marthae ombouwen tot een comfor tabel hotel, waar het de kerkprinsen aan weinig zal ontbreken. Er zijn - nadat ze zich van hun dagtaak heb ben gekweten - geurige sigaren en mooie wijnen en cognacs, die een modern conclaaf een vleug van het Rijke Roomse leven meegeven. Het heeft al tot de voorspelling geleid dat het wel eens een lang conclaaf zou kunnen worden. Het was paus Nicolaas II, die in de elfde eeuw bepaalde dat kardinalen de paus moesten kiezen. Daarvoor gebeurde dat door de geestelijkheid en het volk van Rome en, later, door de adel, die er een corrupte puin hoop van maakte. In de tiende eeuw, bijvoorbeeld, was het een komen en gaan van pausen en tegenpausen. Ene Albericus II wist in die periode zijn onwettige zoon op de troon te manoeuvreren. Deze 18-jarige paus Johannes XII zou de geschiedenis in gaan als een losbol, die de zetel van Petrus voor lange tijd bezoedelde. De pausverkiezing zoals we die nu kennen dateert uit de tijd van paus Gregorius X. Hij werd in 1271 pas na een kleine drie jaar in Viterbo geko zen, nadat de plaatselijke bevolking - moe van het lange wachten op een nieuwe paus - de kardinalen eerst opsloot, vervolgens het dak van het verblijf van de kardinalen sloopte en de geestelijken tenslotte op een rant soen van water en brood zette. Voortaan zouden, zo bepaalde Gre gorius, de kardinalen in strikte af zondering en onder vaak Spartaanse omstandigheden een paus moeten kiezen. De regels zijn later nog wel aange past. Paulus VI bepaalde dat alleen kardinalen onder de tachtig jaar stemrecht hebben. Johannes Paulus II kondigde een nieuwe stemproce- dure af. De benodigde tweederde meerderheid mag na dertig stem rondes worden vervangen door een meerderheid van de helft plus een. Maandag start het ritueel met één - verkennende - stemming. Vervol gens wordt elke dag vier keer ge stemd. Na drie dagen is er een dag tijd voor gebed en contemplatie en natuurlijk voor discreet overleg. Elke dag worden de stembriefjes ver brand en is er zwarte rook te zien. Totdat de heren er uit zijn en witte rook de verkiezing van een nieuwe kerkvorst aankondigt. De speculaties over wie dat zal zijn gonzen al sinds de gezondheidstoe stand van Johannes Paulus ernstig verslechterde door de Vaticaanse gangen en de wereldpers. Een Ro meins adagium wil dat: wie het con claaf als paus begint, er als kardinaal uitkomt. Dat zou slecht nieuws zijn voor de geheide favorieten van de bookmakers: prelaten als kardinaal Tettamanzi van Milaan, Maradiaga van Honduras of Arinze van Nigeria. Er zijn in het verleden zeker vaak verrassende pauskeuzes geweest; namen die op geen enkel lijstje van de Vaticaan-watchers voorkwamen. Pius XII in 1939, Johannes XXIII in 1958 en Paulus VI in 1963 behoor den wel degelijk tot de topfavorie ten. Ook een andere vooronderstel ling - dat de laatste paus praktisch alle huidige kardinalen heeft be noemd en dat zijn opvolger dus zijn lijn zal volgen en zelfs een soort kloon van hem zal zijn - gaat niet al tijd op. Pius XII benoemde ook - op twee na - alle kardinalen, maar de wereld kreeg met Johannes XXIII een totaal andere paus. Vast staat wel dat de uitkomst van een pausverkiezing ook voor de kardinalen die er aan deelnemen zeer ongewis is. Het is best mogelijk dat er over enkele da gen of weken een volstrekt onbeken de op het Vaticaanse balkon ver schijnt. Het zou niet de eerste keer zijn dat geheide favorieten elkaar dwarsbo men en zo de weg vrij maken voor een compromis-kandidaat. Er is tijdens een conclaaf vanzelf sprekend sprake van blokvorming, niet alleen van conservatieven, ge matigden en progressieven, maar De afgelopen dagen kwamen de kardinalen al enkele malen bijeen. Vanaf maandag gaan zij in con claaf en komen zij pas weer naar buiten als een nieuwe paus is gekozen. Foto: EPA ook langs continentale en nationale lijnen. Krijgen de Latijns-Amerika nen - waar meer dan de helft van de katholieken woont - eindelijk hun paus? Worden ze gesteund door het niet-Italiaanse Europese blok en door de Noord-Amerikanen. Zelf zijn deze praktisch kansloos, omdat de kerkprinsen niets voelen voor een paus uit de supermacht Amerika. Is het al tijd voor een zwarte paus? Als we de gokkantoren moeten gelo ven is Arinze van Nigeria een van de topfavorieten, maar in Rome schij nen ze er nog wat huiverig tegenaan te kijken. En slagen de Italianen er in - met een slinkend aantal kardinalen - het pausschap na 26 jaar weer naar zich toe te halen? Een belangrijke rol is weggelegd voor de 'koningmakers', de machtige kardinalen die kandidaten kunnen maken en breken. De rol van pausmaker lijkt deze keer weggelegd voor de Duitse kardinaal Ratzinger, de machtige deken van het College van Kardinalen. Ook zo'n constatering is speculatief. Zo als elke voorspelling voor een con claaf een heikele zaak blijft. De Heili ge Geest kan immers alle kanten op waaien.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7