'Hier ben ik een stuk minder beleefd geworden' BINNENLAND Hoogleraar moderne geschiedenis James Kennedy: geen Hollander, geen Amerikaan s H DC 292 zaterdag 16 april 2005 Hofland iam - James Kennedy logleraar moderne ge- lisaan de Vrije Universi- Amsterdam. Een Ameri- teen Nederlandse moe eens per maand heim- ftnaar zijn geboorte- Nederland ben ik min- efd geworden." irste ervaring met Ne- was traumatisch. Ik j de friteskraam en ik ooit aan de beurt. Ik !tjes te wachten, maar rland werkt dat niet. Al- Nederlanders willen je Ikke eerst. Hier moet ezelf opkomen, nou ja, d, maar doorgaans kom eleefdheidsvormen niet iak. Het is hier: ik let op k en jij let op jouw dat ik daar aan mee be ien. In de trein zet ik naast me, zodat de daar iemand gaat zit- kleiner is. Ik ben min- efd geworden. Ik ben eboren Amerikaan niet Dat heeft te maken yspace. nd tegen je aan botst, lof met zijn karretje in markt, dan zegje: sor- ie me. Jij staat in de lan ben je die andere excuses schuldig. Of it een paar mensen iraten en iemand kan ngs, dan maak je ruim- hij er wel langs kan. t. Wou je d'r langs? Dat fmaar op. vanochtend moest ik in op de fiets ergens brengen en dan kom je pad door een prachtig idee dat je in de stad fiets kunt gebruiken lat je meteen op een treg terecht komt, dat eweldig. Dan is Neder- fantastisch land. ifeer is hier ook heer- ook ruimte voor een iz'ntijd, voor stoom voor een beetje bezin- t is echt veel losser dan ka. Dus als je vraagt of tier bevalt, dan moet ik lat ik een dubbel gevoel Amerika geboren, ben gebracht, heb er het e deel van mijn leven I. Ik ben aan dat land Misschien heb ik één rper maand heimwee, t, maar dat vind ik ei- rel veel. Dan heb ik het ik Amerika mis, denk ik familie en vrienden, 1 die ik er heb gemaakt, is het geen enkel pro- n af en toe te twijfelen, wijfels te hebben, in is dat een essentieel el van het leven, als te er van alles weten en :htig optreden. In Ne- fijn de marges kleiner: ïachtpatsers, maar ook ipenlijke twijfelaars, ïen voelen zich zo op ak als ze zich bloot ge- ze zich daardoor ook tsbaar voelen, oor mijn studenten op te treden als ver sman of raadsman. Ze un eigen weg wel. Ik [dat een goede vrien- nijn vrouw voor het Nederland was. Ze Nederlandse vrouwen elbaar zelfverzekerd, ka ben je voor een be- leel afhankelijk van die je een positieve k geven, die je stimule- •eleving hebben Ne- rs dat nauwelijks no- is het veel meer: Ik ik ben, ik weet wat ik 'en, mijn persoon niet. Zo beleef ik het in als iemand die uit komt. it een dorpje in het westen van de VS en tst een bescheiden cul- auteur hoor je te zeg- tuk stelt niets voor. ft een ander te zeggen: is juist heel goed. In 'd weet je zelden of je goed of echt slecht rijg heel veel positieve 'P mijn werk, maar te- Et ik dat ik daar voor- lee moet zijn. In het odel ben je afhankelijk ir, dus uitbundige lof dige kritiek zal er zijn er momenten dat ik denk: wat doe ik hier? Nederland is een uitermate boeiend land, maar in Amerika is er voortdurend een intense dynamiek die ik hier wel eens mis. De verkiezingen bijvoor beeld zijn een echte belevenis en de gesprekken gaan daar over het algemeen ook over an dere dingen. Vaak zijn de om gangsvormen oppervlakkig, maar tegelijkertijd is de emotio nele lading sterker. Amerikanen praten gemakkelijk over hun gevoelens, hun emo ties, hun worstelingen. Neder landers hebben daar meer moeite mee, hier gaan gesprek ken veel meer over de buiten wereld en hoe mensen daar te genaan kijken. Ik zeg niet dat het beter is, maar anders, soms wel warmer. Ik zie Nederland wel langzaam veranderen, on der invloed van de emotie-tv, maar er is toch nog altijd iets van: een fatsoenlijk mens moet zich bedwingen. Rationaliteit blijft een hoge waarde, huilen komt voor, maar geldt toch als vrij drama tisch, soms zelfs als een beetje gênant. In Amerika is dat mak kelijker, je ziet ook dat mannen elkaar omhelzen. Ik heb geen bijzonder emotionele inslag, maar af en toe is dat toch wel verfrissend. Buitenstaander „In de trein zet ik mijn tas naast me, zodat de kans dat daar iemand gaat zitten toch kleiner is. Ik ben minder beleefd geworden. Ik ben dat als geboren Amerikaan niet gewend. Dat heeft te maken met bodyspace," aldus Kennedy. Archieffoto: United Photos De Boer nooit zijn. Daardoor is alles ook een beetje grijs, de lof is niet diep en de kritiek is niet diep. Ik kom uit een academische cultuur die veel meer recht voor z'n raap is. Dat is wel harder, ja, en ik weet eerlijk gezegd niet of ik er tegen zou kunnen als ik met de grond gelijk gemaakt zou worden. Niet op het mo ment dat het gebeurt, denk ik, maar achteraf, op termijn, ver moedelijk wel. Ik heb me aan gepast, waarbij ik natuurlijk het voordeel heb dat ik de taal goed beheers. Ik heb een Rotterdamse moe der. Zij emigreerde in 1960 naar de VS, omdat haar man, een Schotse Presbyteriaanse domi nee-docent, daar werk kon krij gen. Mijn moeder was toen 22 jaar en dacht dat ze nooit meer naar Nederland zou terugkeren. Vanaf dat ik een maand of ne gen was, ben ik met mijn moe der en later ook met mijn vader elke twee, drie jaar naar Neder land gegaan, maar dat had ze destijds niet voorzien. He<ht Mijn ouders pasten niet hele maal in die hechte, religieuze plattelandsgemeenschap waar ze betrekkelijke non-conformis ten waren. Ik heb van hen ge leerd dat ik anders mocht den ken en handelen. Wees je eigen persoon. Mijn vader was Repu blikein, maar heeft door de in vloed van mijn linksere Neder landse moeder herhaaldelijk op Democratische presidentskan didaten gestemd. Ik herinner me nog goed dat hij een keer op McGovem wilde stemmen en ik tegen hem zei: Waarom zou je dat doen, die man is kansloos. Mijn vader zei toen: Soms moet je dat doen, soms moet je Daniël in de leeu wenkuil durven zijn. Ik vond mijn jeugd in dat dorp soms prima en soms benau wend. Als ik 's avonds laat met een vriendinnetje over straat liep, dan had iedereen het daar de volgende morgen over. Dat soort dingen vond ik vervelend, maar ik kan niet zeggen dat ik er vijandige gevoelens aan heb overgehouden. Ik ben wel in Washington gaan studeren en het was een bevrijdend gevoel dat niemand het daar kon sche len wat ik deed. Ik was toen twintig jaar en reis de 's zomers al regelmatig naar Nederland. Daar krijg je snel in vloeden van mee. In Nederland heb ik veel familie van mijn moeders kant, die heel andere opvattingen hebben dan mijn ouders. Dat leidt vaak tot felle theologische en politieke dis cussies. Daardoor heb je het merkwaardige feit, dat mijn ou ders in hun Amerikaanse woonplaats als aarts-progres- sieven te boek stonden en bij de Nederlandse familie en vrienden als aarts-conservatie ven. Dat heeft me wel de be trekkelijkheid doen inzien van ideologische standpunten. Rotterdam Begin jaren zeventig heb ik een jaar in Rotterdam gewoond en daar heb ik op de Montessori school Nederlands geleerd. De taal heb ik daarna bijgehouden via Nederlandse stripboeken en door de gesprekken met familie en vrienden als ik in Nederland was. Nederlands is mijn tweede taal. Ik vond Nederland altijd een prachtig vakantieland en tot een jaar of vijftien geleden had ik nooit gedacht dat ik hier nog eens zou studeren of werken. Het lag ook niet voor de hand dat ik Nederlandse moderne geschiedenis zou gaan stude ren, want in de VS is niemand geïnteresseerd in Nederland. Ik had echter een promotor die ff. j een brede blik had en vond dat ik gezien mijn achtergrond Ne derlandse geschiedenis zou moeten doen. Hij vond het een natuurlijk voordeel. Ik was de enige die dat studeerde en voor mijn promotie-onderzoek ben ik naar Amsterdam gegaan. Daar heb ik mijn latere vrouw ontmoet. Zij had geen belang stelling voor Amerika, maar was bereid mijn zoektocht naar een baan voorrang te geven. Als dat geen ware liefde is. Het zat er niet in dat we ooit nog naar Nederland zouden te rugkeren. We hebben in Ameri ka onze drie kinderen gekregen en spraken ieder onze eigen taal met ze. Dat doen we tot de dag van vandaag, omdat het zo wel Amerikaanse als Neder landse staatsburgers zijn, we geregeld naar de VS gaan en ze straks veel voordeel van een tweetalige opvoeding zullen hebben. Balans Een jaar of vier geleden werd ik benaderd of ik zou willen solli citeren aan de Vrije Universi teit. Mijn vrouw heeft toen jui chend een paar rondje om het huis gelopen... nou ja, ze was heel blij. Ik zag het helemaal niet zitten, ik vond dat ik een balans had gevonden in mijn leven. Ik had een prettige baan, had drie kleine kinderen, ging regelmatig naar Nederland, ik vorid het leven wel comfortabel zo. Ik vond dat ik het voor mijn vrouw moést doen. One good turn deserves another'. Zij had tien jaar voor mij in de VS ge woond, nu was het mijn beurt. Ik was achterin de dertig en vond dat het eigenlijk ook wel tijd werd voor nieuwe kansen. Dus we zijn gegaan. Ik heb er geen spijt van, het is een goede beslissing geweest. Ja, af en toe Nederland ken ik veel meer in de rol van buitenstaander. In de loop van mijn leven heeft het verschillende gedaanten gehad. Eerst de periode van de jaren zeventig, van het linkse engage ment waarin de VS het op alle gebieden moest ontgelden en elk conservatisme uit den boze was, en daarna het begin van de jaren negentig, waarin die linkse gedrevenheid helemaal was verdwenen. Nederland was toen veel opener geworden, maar tegelijkertijd ook wat on bestemd, het was een echte overgangstijd. Nu is er onmiskenbaar een ge voel van crisis. Een zekere fel heid en onzekerheid zijn terug gekeerd. In de jaren negentig was er geen enkele twijfel dat Nederland overeind zou blij ven, dat was vanzelfsprekend. Die zekerheid dat het goed zou aflopen is er de laatste twee, drie jaar niet meer. Nederland is onzeker: Blijft geweld uit? Gaan we ten onder aan de ter reur? Is er te weinig sociale bin ding? Het bijzonder aardige en tege lijk irriterende aan Nederland in al die eerdere periodes was de overtuiging dat dit land niet stuk kon gaan. Nu heerst er voor het eerst onzekerheid: misschien komt de hemel toch naar beneden. Dat heeft iets moois in de zin van: de zelfvol daanheid is verdwenen. Het leidt ook tot wantrouwen, ge weld, dwang. Ik spreek Nederlands met een accent, maar ik heb het idee dat mensen dat wel aardig vinden, zeker als een Amerikaan dat doet. Ik zeg Amerikaan, omdat ik me geen Nederlander voel, maar ik voel wel een sterke ver wantschap, verbondenheid en ik probeer Nederland en de Ne derlanders te begrijpen en te waarderen. In elk geval probeer ik open te zijn, maar ik besef te gelijkertijd dat ik dat alleen maar kan doen als ik buiten staander blijf. Ik zit tussen twee culturen en daar wil ik ook blijven. Ik hoef niet 100 procent Nederlander te worden net zo min als ik 100 procent Amerikaan wil zijn. Het effect daarvan kan zijn dat je je nergens-thuis voelt, maar ik heb geleerd me juist op beide plek ken thuis te voelen en tegelijk reserve te houden. Dat is ook wel bevrijdend, want daardoor zit je niet klem tussen die twee culturen. Ik zal niet snel verzu ren over de VS en ten aanzien van Nederland kan ik gemakke lijker zijn gebreken mild kritise ren, omdat ze niet hele^pal van mij zijn." Biografie James Kennedy Geboren: 2 september 1963 in Orange City flowa, VS) Getrouwd, drie kinderen (4, 6 en 8 jaar) 1971-1972: Montessori school Schiebroek (Rotterdam) 1982: Diploma High School Orange City 1986: Bachelorsgraad buitenlandse betrekkingen Uni versiteit van Georgetown (Washington D.C.) 1991 -1993: Fullbright beurs voor onderzoek in Amster dam 1995: Gepromoveerd op proefschrift Nieuw Babylon in aanbouw; Nederland in de jaren zestig, aan de univer siteit van Iowa 2002: Publicatie boek Een weloverwogen dood. Eutha nasie in Nederland 2003-heden: Hoogleraar moderne geschiedenis aan de Vrije Universiteit van Amsterdam Historicus James Kennedy. Foto: GPD/Harmen de Jong

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9