Te weinig kinderen kunnen naar school BUITENLAND Twintig doden bij brand in Parijs Zwitserse rechter oordeelt over losgeld Arjan Erkel 'Si M' Premier Berlusconi gaat wanhopig door Indonesië: masterplan voor wederopbouw Verlanglijst' Tribunaal telt nog maar elf namen Unicef: onderwijsdoelen niet gehaald Bevrijding Bergen-Belsen herdacht Helft Europa heeft in 2020 last allergie Nieuwe premier Libanon e geboorte ringerdier Voor het eerst is in ittannië (Bristol) een in gevangenschap Het bijzondere nacht- gele ogen, puntige stekelig haar, werd gis- or het eerst aan het pu- oond. De nu acht we- Kintana is pas het [jngerdier in de wereld okt. De apensoort i M het wild alleen voor in :a f skar. Slechts tien die- in in de wereld hebben tc telt aantal kinderen Meer dan twee inderen in de wereld irven door armoede laatste bijeenkomst 1 -ven rijkste landen (G7) ioi ui. Dat geeft een enor- in die Oxfam gisteren italleerd voor de zetel fereldbank in Washing- ctrice Bernice Romero Itemationale hulporga- Novib de Neder- van is, zei dat elke nden in de wereld een doordat het in ar- eft en geen toegang medische zorg. zaterdag 16 april 2005 leeuws verwoest ;n brand heeft het der- feuwse Gotische kasteel bij de zuid-Tsjechi- Brno, grotendeels De schade wordt ge ruim drie miljoen eu- dan 1000 historische verbrandden, waaron- neubelen en 300 schil- iok al was de brand- ïen een kwartier ter 'emstejn werd als het ardevolle kasteel in lostelijke deel van Moravië, beschouwd, akvan de brand is nog nd. angst I drecord De Australische auto- lebben circa vijf mil- •tabletten in beslag Het zou gaan om de vangst van de drug fereld. Volgens de poli- in de drugs een straat- iJf in meer dan 250 mil- ralische dollar (bijna en euro). De pillen za- scheepslading kera- gels uit Italië. Vier zijn aangehouden. schandaal lelkpoeder :en zes maanden ou- n China is ernstig ziek vanwege ondeugde- loeder. Het is het ihandaal in korte tijd I poeder in China. Vorig eden 13 babies en 00 anderen ziek na het Ut giftige melk. Pe- vervolgens op jacht ielaren in nepproduk- esteerde een aantal 2 pogingen tie gehaald Zuid-Koreaan is na igen eindelijk geslaagd heoriegedeelte van men. De bijna 70-jari- ng-moon, die analfa- erde zichzelf de „re- Ie weg" door keer op idelinge theorie-exa- leggen. Medewerkers school waar Seo meer iar kind aan huis was, in enthousiast op zijn q e bejaarde Zuid-Kore- zich nu op het prak- te van zijn rijexamen feji wellicht bewoond w - Het Italiaanse ras mogelijk al vroe- lond dan tot nog toe Eenomen. Zweedse ar- [1 hebben resten ge ldwijzen op bewoning jnen tijdperk. Pompeji [oral, wereldfaam door luitbarsting in het ie de stad bedolf. De Eweedse archeologen Pen sporen liggen on- ^ag vulkanisch as, die f00 en 3000 voor Chris- ifnd door een eruptie Jsuvius. ukirgvirus schrik aan familieleden van mar loten in de zwaar door [getroffen Angolese |Uige, durven hun zie len niet naar een spe- lntaine-afdeling in de ingen. De verontrus- igvan de provincie I de ziekte wordt ver- s het vervoer van jeVN-organisatie over- illnoodmaatregel desin- p middelen te ver laan familie van be- rftsonen. den haag/gpd - In 75 van de 200 landen wereldwijd is het niet ge lukt om evenveel meisjes als jon gens naar de basisschool te laten gaan. Dit blijkt uit een rapport van het kinderfonds van de Ver enigde Naties, Unicef. Hiermee wordt het eerste van de zogehe ten millenniumdoelen niet ge haald. Leden van de VN hebben afgesproken om middels die doelen voor 2015 de armoede in de wereld te halveren en andere grote problemen te lijf te gaan zoals ziekten en ondervoeding. Als tussendoel werd gesteld dat in 2005 evenveel jongens als meisjes naar school zouden moeten gaan. „Dit vanwege de cruciale betekenis", stelt Uni cef. „Zonder dit doel zullen alle andere millenniumdoelen niet gehaald worden. Onderwijs is de beslissende factor in het ver beteren van de perspectieven van mensen. Dat geldt voor de positie van vrouwen, het terug dringen van kindersterftes en ziektes, het verbeteren van de gezondheid van moeders en de bestrijding van armoede." Uit het Unicef-rapport blijkt weliswaar dat het aantal schoolgaande kinderen in de wereld in tien jaar tijd gestaag is toegenomen, maar die groei blijft nog altijd flink achter bij de prognoses. In Somalië gaan de minste kin deren naar de basisschool: nog geen 11 procent, terwijl het ge middelde in de wereld 82 pro cent bedraagt. Wereldwijd Brandweermannen redden een peuter uit het hotel dat als een fakkel brandt. Foto: EPA Afrikaanse immigranten zaten in opvangcentrum als ratten in de val parijs - Een felle brand in een hotel in het centrum van Parijs heeft het leven gekost aan zeker twintig mensen, onder wie tien kinderen. Elf personen zijn ernstig gewond en enkele tientallen anderen liggen met lichtere verwondingen in het ziekenhuis. Het etablissement staat formeel te boek als hotel, maar is door de gemeente Parijs al geruime tijd aangewezen als opvangcen trum voor dakloze immigranten. De mees te slachtoffers zijn van Afrikaanse origine. Het zes verdiepingen tellende pand ligt vlak achter het grote warenhuis Galeries Lafay ette, nabij het spoorwegstation Saint-Laza- re. Door nog onbekende oorzaak brak don derdagnacht rond twee uur brand uit op de eerste verdieping. Het vuur werd ontdekt door enkele prostituees die in dezelfde straat wonen. Zij sloegen alarm en dankzij de permanente aanwezigheid van een ploeg brandweerlieden in het warenhuis Lafayette waren de hulpverleners snel ter plaatse. Zij konden echter niet voorkomen dat er zoveel slachtoffers vielen. De meeste hotelgasten zaten als ratten in de val. Er is in het gebouw maar één trap die vrij snel na het uitbreken van de brand instortte. Een nooduitgang ontbrak. Een aantal kamers op de onderste etages had zelfs geen raam. Gasten op de bovenste verdiepingen sprongen in paniek naar bui ten. Buurtbewoners beweren te hebben ge zien dat ouders zo in de war waren dat ze hun kinderen op straat gooiden. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de brandweer de grootste moeite had het pand binnen te komen. „Dit is de heftigste brand die ik de laatste twintig jaar in Parijs heb meegemaakt", verklaarde de woord voerder van de brandweer. Volgens hem werkte het trappenhuis als een soort schoorsteen. Er was voor de bewoners van de bovenste etages geen ontkomen aan. Het zoeken naar slachtoffers ging de hele dag door. Telkens moest het dodental wor den bijgesteld omdat ernstig gewonden aan hun letsel overleden. Gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers uiteindelijk nog hoger zal uitvallen omdat er wellicht onder de puinhopen nog meer lijken liggen. Over de oorzaak van de brand bestaat grote on duidelijkheid. Een zegsman van de brand weer verklaarde dat de brand begonnen zou zijn in de keuken op de eerste verdie ping. Niemand heeft een ontploffing ge hoord, maar het vuur greep zo snel om zich heen dat het hele pand volledig verwoest is. Dat er niet meer dodelijke slachtoffers zijn is louter en alleen te danken aan de aanwe zigheid van de brandweerploeg in het grote warenhuis om de hoek. Galeries Lafayette fungeerde ook als noodhospitaal om de be woners van het getroffen pand de eerste hulp te verlenen. Premier Raffarin heeft een onderzoek gelast. Volgens de Parijse politie zou het hotel eerder dit jaar nog op brandveiligheid zijn onderzocht. Er zouden toen geen aanwijzingen zijn gevonden dat het gevaar opleverde. rome/gpd - Hectisch politiek overleg in Rome. Premier Ber lusconi wil met een gewijzigd kabinet doorgaan nadat hij gis teren een vice-premier, twee ministers en een fiks aantal staatsecretarissen verloor. Hij probeerde met de moed der wanhoop politieke bondgeno ten op één lijn te krijgen en ver vroegde verkiezingen te voorko men. Maandag zal Berlusconi bij pre sident Ciampi waarschijnlijk een met nieuwe bewindslieden aantredende ploeg presenteren, die naar zijn mening op vol doende steun van het parle ment kan rekenen. Het woord is dan aan het staatshoofd. Als Ciampi door de premier over tuigd is, komt er een nieuw ka- binet-Berlusconi. De president, die een kille verhouding met de premier heeft, kan echter ook besluiten dat er onvoldoende politiek draagvlak voor zo'n vernieuwde regering is en het parlement ontbinden voor nieuwe verkiezingen. Berlusco ni kwam in de problemen door dat twee kleine partijen, de christendemocratische UDC en de socialistische Nuova PSI, hun bewindslieden uit het kabi net terugtrokken. Berlusconi, met onverholen woede tegen journalisten: „Zo gemakkelijk komen jullie niet van me af. Ik Jakarta/ANP - De Indonesische regering heeft een vijfjarenplan opgesteld voor de wederop bouw van de regio's die eind 2004 en eerder dit jaar zijn ge troffen door zeebevingen en tsunami's. Met de uitvoering van het 'masterplan' is circa 4 miljard euro gemoeid, geld dat voor een belangrijk deel opge bracht zal worden door interna tionale donoren. President Yudhoyono zal op korte termijn een aantal decre ten uitvaardigen, onder meer over de oprichting van een spe ciaal bureau. Dat moet zorgdra gen voor de uitvoering van het plan en toezicht houden op de geldstromen, aldus Indonesi sche media gisteren. (advertentie) De Nieuwe School Vmbo-t, Havo, Vwo, 2 jaar in 1 Informatieavond dinsdag 26 april 020-6234809 www.denieuweschool.com De uitvoering van het omvang rijke plan zal vrijwel zeker stui ten op de nodige bezwaren. De overheid gaat bijvoorbeeld strikte eisen stellen aan de her inrichting van volledige ver woeste gebieden in onder meer Atjeh. Daarbij zullen verboden gaan gelden om op bepaalde plaatsen dicht bij de kust te (her)bouwen. Deze regels zul len betekenen dat getroffenen moeten gaan verkassen of niet meer kunnen terugkeren naar de plaats waar ze voor de ramp woonden. Een probleem in Atjeh is ook het al decennia lopende con flict met de rebellen van de Be weging Vrij Atjeh (GAM). Grote delen van de provincie Atjeh zijn militair gebied, waardoor de bewegingsvrijheid van het deels autonome lokale bestuur is beknot. Daardoor kan de uit voering van alle plannen in ge vaar komen. De rebellen en de regering on derhandelen overigens weer over een mogelijke vredesrege ling. De uitkomst daarvan zal van enorm belang zijn voor mogelijkheden van Atjeh om zich weer te herstellen van de enorme ramp. belsen - Overlevenden van het concentratiekamp Bergen-Belsen hebben gisteren herdacht dat zestig jaar geleden het kamp bij de Duitse stad Hannover door Britse militairen werd bevrijd. Overlevenden uit verschillende landen waren met bussen teruggekomen naar de plaats des onheils, waar naar schatting 70.000 mensen de dood vonden. Onder hen ook Anne Frank, die in oktober 1944 vanuit Auschwitz-Birke- nau werd overgebracht naar Bergen-Belsen. Ze overleed daar samen met haar zus Margot op 31 maart 1945. Bergen-Belsen was in 1940 opgezet als doorgangskamp, maar werd later een echt concentratie kamp. Tegen 1945 zaten er duizenden gevangenen die te zwak waren geworden om te werken en daar zouden doodgaan van de honger of aan een ziekte. In het kamp heerste onder meer tyfus en tuberculose. De houten onderkomens werden door de Britten bij de bevrijding snel verbrand om verspreiding van de ziektes te voorkomen. Foto: EPA door onze correspondent Bob Kroon geneve - Een Zwitserse rechter zal zich komende week buigen over een klacht van de Nederlandse regering tegen Art sen zonder Grenzen (AzG) inzake de beta ling van een miljoen euro voor de bevrij ding van Arjan Erkel. Het voor het eerst in de geschiedenis, dat een regering een dergelijke stap zet tegen een hulporgani satie. Den Haag eist terugbetaling van het los geld, omdat het om een 'voorschot' zou zijn gegaan. Maar AzG, waarvan het hoofdkantoor in Parijs staat, houdt bij hoog en laag vol nooit een mandaat aan Den Haag te hebben verstrekt om in zijn naam de bevrijding van Erkel te bewerk stelligen. Het is allemaal chantage van de Nederlandse regering, vindt de AzG- top. Om aan het conflict een eind te maken en onder de druk van de Nederlandse regering uit te komen, bood AzG-Zwit- serland, waar Erkel voor werkte, vorig jaar aan aan de helft van het losgeld te rug te betalen. Den Haag nam hier geen genoegen mee. AzG-Parijs keerde zich ook tegen het plan van haar Zwitserse afdeling. Daarop trad het bestuur van de Zwitserse AzG af. Erkel werd in augustus 2002 in Dagestan ontvoerd, onder de ogen van twee Rus sische veiligheidsagenten. Daardoor ontstonden sterke vermoedens dat het om een politiek getinte en geen crimine le gijzeling ging. Erkels bevrijding in april 2004, dank zij de tussenkomst van 'gepensioneerde' KGB-veteranen, ver sterkte dat beeld. De gijzelnemers zijn nooit gevonden. Tussen 2002 en 2004 zetten zowel AzG als ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zich in voor zijn bevrijding. Den Haag verweet AzG daarbij door voortdurend de publi citeit te zoeken, de 'stille diplomatie' met Moskou te frustreren. AzG ageerde tegen de 'onmacht of onwil' van Neder land en Rusland om Erkel vrij te krijgen. De hulporganisatie stelt nog steeds, dat het hier ging om een zaak tussen twee regeringen: de ontvoering vond plaats op Russisch grondgebied en Erkel was een Nederlands staatsburger. De directeur van AzG in Zwitserland, Christian Captier, hoopt dat er door de rechtszaak eindelijk een streep onder de zaak-Erkel wordt gezet. AzG-raadsman Enrico Monfrini denkt sterk te staan. „Geen enkele regering wil toegeven los geld te betalen voor een gijzeling, hoe wel dit wel degelijk gebeurt. De Italiaan se staat kocht de in Irak gegijzelde jour naliste Sgrena ook vrij, omdat er ge meenteraadsverkiezingen aankwamen. Nederland deed hetzelfde. Dat het zoge naamd om een voorschot ging, is een zwak argument om het gezicht te red den." AzG zelf bestrijdt losgeld te beta len. Indien men dat wel zou doen, zou den veldwerkers immers een dankbaar object worden voor kwaad willenden. ga door." Hij bestempelde de weglopers als 'verraders'. Later bond hij in en liet weten dat er alleen een nieuw kabinet komt als dat het landsbelang ook kan dienen. Zijn centrum-rechtse coalitie raakte ontregeld door zwaar verlies bij recente regionale ver kiezingen. UDC en PSI eisten eerst vervroegde parlements verkiezingen, maar zwakten die eis vervolgens af. Er moest een geheel nieuwe regeringsploeg komen die met een aangepast programma de rit zou afmaken. Berlusconi ging niet op hun verlangens in. Vraag is hoeveel geloof Berlus coni hecht aan de verzekering van UDC-leider, en nu ex-vice- premier, Follini dat zijn partij de regering wel blijft steunen. Die belofte deed ook PSI-leider De Michelis. In de Eerste Ka mer verliest Berlusconi de meerderheid als beide partijen zich tegen hem keren. In de Tweede Kamer, het Huis van Afgevaardigden, kan hij zonder gedoogsteun van UDC en PSI, maar zijn meerderheid is dan nog maar een handvol zetels. De Berlusconi gezinde krant II Giomale citeerde de premier 'Ik zie geen Van Basten op de re servebank', om te benadrukken dat hij de onvervangbaar is op het politieke speelveld. moesten in 2001 nog zeker 115 miljoen kinderen basisonder wijs ontberen. Voor het middel baar onderwijs ligt het gemid delde op 40 procent. In Afrika bezuiden de Sahara komt het echter niet boven de 20 procent uit. Landen met het laagste aantal meisjes dat de basisschool be zoekt, zijn vooral te vinden in West- en Centraal-Afrika, gevolgd door het Midden-Oos ten Noord-Afrika en Zuid- Azië. Jemen en Afghanistan scoren het slechtst met 60 meisjes op 100 schoolgaande jongens. In het Midden-Oosten en Noord-Afrika is de situatie tussen 1980 en 2001 overigens wel aanmerkelijk verbeterd, constateert Unicef. brussel/anp-belga - Eén Op de twee Europeanen heeft in 2020 last van één of meerdere aller gieën. Dat voorspellen onder zoekers van de internationale organisatie Global Allergy and Asthma European Network, die dinsdag in Gent de resultaten van een grootscheeps onder zoek presenteren. Oorzaken van de stijging van het aantal allergieën zijn de toenemende welvaart en vervuiling, de da ling van de voedselkwaliteit en de vergrote kans op infecties. Als gevolg van betere preventie maatregelen zal het aantal ast- magevallen niet toenemen, ver wacht coördinator en toekom stig rector van de Rijksuniversi teit van Gent Van Cauwen- berghe. De Gentse hoogleraar en arts stelt dat vooral jongens meer kans lopen op allergieën. Momenteel heeft al zeker één op de vier kinderen last van huidaandoeningen of -uitslag. Van Cauwenberghe houdt reke ning met een sterke stijging van het aantal allergieën. „Binnen tien tot vijftien jaar is ruim 50 procent van de bevolking in Eu ropa allergisch", aldus de Gent se hoogleraar. Het aantal allergieën zal vooral toenemen in de nieuwe Oost- Europese lidstaten van de EU. den haag/anp - Hoofdaan- klaagster Carla Del Ponte van het Joegoslavië-Tribunaal heeft een verzoek ingediend om de aanklacht tegen de Bosnische Serviër Goran Borovnica in te trekken. Van Borovnica wordt al jaren aangenomen dat hij dood is. Hij werd meer dan tien jaar geleden aangeklaagd, sa men met Dusko Tadic. Beiden worden beschuldigd van oor logsmisdaden in het Noord- west-Bosnische district Prije- dor, waar de beruchte kampen Omarska, Keraterm en Tmoplje lagen. Als de aanklacht tegen Borovni ca wordt ingetrokken, blijven maar elf namen over op de lijst van voortvluchtige verdachten, onder wie Karadzic, Mladic en Gotovina. Het Joegoslavie-Tri- bunaal heeft sinds 1993 zo'n 140 mannen en één vrouw aan geklaagd. De afgelopen maanden kwam een ware golf op gang van vrij willige overgaves en uitleverin gen. Donderdag nog was de Srebrenica-verdachte Popovic vrijwillig naar Den Haag geko men. Het aantal 'gasten' in het voor malige Oranje-Hotel daalde gis termiddag weer door de voorlo pige vrijlating van de Servische ex-president Milutinovic en drie medeverdachten. De 'nieuwe aanwinsten' waren gisteren tevens reden voor twee eerste voorgeleidingen. De Bos- nisch-Servische generaal Radi- voje Miletic verklaarde on schuldig te zijn. Del Ponte be schuldigt hem van moord op en deportatie van inwoners van de Oost-Bosnische moslimen claves Srebrenica en Zepa. Miletic kwam in februari vrij willig naar Den Haag. Hij wordt beschouwd als naaste mede werker van legerleider Mladic. Miletic wordt echter niet recht streeks in verband gebracht met de Srebrenica-genocide in juli 1995. De Bosnische Serviër Gojko Jankovic zei gisteren voor een andere VN-rechter, de Egypte naar El Mahdi, eveneens on schuldig te zijn. Hij was in maart vrijwillig naar Den Haag gekomen. Jankovic wordt be schuldigd van veelvuldige ver krachtingen en marteling van moslimvrouwen. Hij was een van de. commandanten van de Bosnisch-Servische militaire politie in Foca. Tot de nog voortvluchtige ver dachten van het Joegoslavië- Tribunaal behoort generaal An te Gotovina. Hij heeft van de Kroatische po litie een paspoort met een valse naam gekregen, vlak voordat het Joegoslavië-TribuMal in 2001 de aanklacht tegnï hem wegens oorlogsmisdaden be kendmaakte, zo meldt het Kro atische weekblad Feral Tribune. Zijn zaak was in maart aanlei ding voor de EU om het begin van toetredingsonderhandelin gen met Zagreb uit te stellen. Beiroet - De Libanese president Emile Lahoud heeft gisteren de gematigd pro-Syrische politicus Nsajib Mikatti benoemd als nieu we premier. Het parlement, inclusief de oppositie, had zich al ach ter Mikatti's kandidatuur geschaard. Lahoud begon eerder op de dag met het consulteren van parle mentariërs om een nieuwe premier aan te wijzen. Libanon zit al zes weken zonder regering. Premier Omar Karami trad in februari af na de moord op zijn voorganger Rafik al-Hariri. Mikatti is een vriend en bondgenoot van de Syrische president Bashar al-Assad en een politieke tegenstander van Karami. Tot vo rig jaar was hij eigenaar van een van de twee mobiele telecombe- drijven in Libanon. De anti-Syrische oppositie vormt de minder heid in het 128 zetels tellend parlement.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5