lastpakken uit de gevangenis BINNENLAND San Marcoplein Voodoo en blauwe plekken in het verpleeghuis Kabinet wil Steeds vaker opstand tegen ongewenste buren van tilWEJïGïn Kartell en kunststof Nieuwbakken Gele Rijders Vermissing tweede klap voor school Geen royaal pardon 26 Miljoen voor probleemjongeren Hoofdrolspeler programma SBS6 pleegt zelfmoord in cel Met het Meubelplein naar het Meubelplein Leiderdorp bij Van Til '0S!= C02-limiet Schiphol Ook Schiphol zal pten houden aan een ior de uitstoot van |ide (C02), het belang- isgas. Staatssecre- |Geel (Milieu) kondig- jen aan dat hij een jcatieplan' maakt, dat eveel C02 grote bedrij- fcn uitstoten. Schiphol kele andere bedrijven, n meegenomen. airen Weert t met politie •n groot aantal mili- de nacht van don- vrijdag op de vuist iet de politie en de ussee voor het politie- i Weert. De politie Noord moest verster- iepen uit Oost Brabant i imburg om de gemoe- ii bedaren te brengen, chaussee arresteerde irige militair uit Nieuw- tijdens een afewaai- „4gs raakte met een bur nt ichten van p indeling vast ?ft M - De twee vrouwen nc an die worden ver- het toebrengen van cfcamelijk letsel en ge- seksuele handelingen u 20-jarige vrouw, blij- jrlopige hechtenis, verschenen twee van jdens een derde pro ting bij de rechtbank dam. Het drietal zit al i jaar in voorarrest. Het nder wie de stiefzuster lachtoffer, hebben het ider meer tot seks met 1 gedwongen. ac 16 april 2005 we CAO welzijn door Thea van Beek De kaalheid van het leven. Dat was het eerste wat Anne-Mei The opviel toen ze haar onderzoek in een verpleeghuis be gon. „Bewoners zijn er ontzettend af hankelijk. Dingen die we zelf doen zon der erbij na te denken, zoals wassen, aankleden of eten, beheersen in het ver pleeghuis de dag. Door de werkdruk ko men de verzorgers zelfs aan die heel ba sale dingen niet toe. Dat kan gemakke lijk omslaan naar een machtssituatie." Anne-Mei The, juriste en antropologe, legde haai' bevindingen vast in het boek 'In de wachtkamer van de dood'. Het niet nader genoemde randstedelijke ver pleeghuis waar ze werkte, heet daarin 'Het huis aan het park'. Om te weten wat zich achter de muren afspeelt, ver bleef ze twee jaar op een afdeling voor dementerenden. Aanleiding was de commotie in 1997 rond het Groningse verpleeghuis 't Blauwbörgje. Familie van een demente man beschuldigde het verpleeghuis van poging tot moord omdat dat hem liet 'versterven'. Na opname in een zieken huis knapte de man op en leefde nog vier jaar. Uiteindelijk bepaalde het Ge rechtshof dat geen sprake van was van doodslag of zware mishandeling. Antro pologe The: „Ik vroeg me af wat er dan wél precies aan de hand was. De enige manier om daar achter te komen is een tijdje mee te lopen. Dan zie je de dingen in een context." Wat ze aantrof noemt ze 'schokkend'. In vijftien jaar tijd was het aantal verzor gers aan het bed gehalveerd. Tweederde van het personeel bleek niet of nauwe lijks geschoold; de werkdruk is hoog en het ziekteverzuim is 15 procent. Als het 's avonds en 's nachts niet lukt een afdeling te bemannen, draaien de verzorgers dubbele diensten. Doordat personeel moeilijk is te vinden, worden op grote schaal onervaren uitzendkrach ten ingezet. „Even praten, een witte jurk lenen en je bent zuster", vertelde een verzorgster aan The. Het werk is moeilijk en lichamelijk zwaar. De bewoners hebben vergroeiin gen of zijn incontinent. The: „Sommi gen smeren zichzelf en hun hele kamer onder de poep. Ga dat maar eens oprui men, dat is gewoon vies." Ze ervoer het zelf hoe een kamer naar een kapot riool stonk. Bijna kotsend probeerde ze met een flesje shampoo de zaak schoon te krijgen. Een bijkomend, vooral randstedelijk probleem is dat overwegend zwart per soneel zorgt voor witte bewoners. En dat levert problemen en irritaties op door de cultuurverschillen. Surinaamse verzorg sters die onderling luid Surinaams pra ten, waaraan witte bewoners, familie en personeel zich ergeren. Zwart personeel voelt zich genegeerd en gediscrimineerd en vormt onderling één front, zeker bij conflicten. Als een zwarte verzorgster een spugende bewoner terugspuugt en een collega daarover een opmerking maakt, luidt het antwoord: „Je gaat het toch niet op nemen voor een witte?" Het conflict loopt zo hoog op, dat een groepje ver zorgsters in het geheim voodoo-rituelen uitvoert tegen een witte leidinggevende die de spuugster met ontslag dreigt. Er gebeuren meer vreemde dingen. Be woners die 's morgens in bed worden aangetroffen met blauwe plekken. Was het ingehuurd nachtpersoneel dat zich niet kon beheersen of was de bewoner misschien gevallen? The: „Het gebeurde niet alleen in dit verpleeghuis. Ik hoorde het ook elders." De zorg is 'verkleurd' door de status van het werk, zegt ze. „EerSt zag je dat in de schoonmaakbranche en nu heeft het zich verplaatst naar de zorg. Vaak zijn het alleenstaande Surinaamse moeders, die ook nog voor andere familie zorgen. Om het hoofd boven water te houden, hebben ze vaak twee banen in de zorg. Ze zijn oververmoeid en moeten dan ook nog het geduld opbrengen om voor onze demente ouderen te zorgen." In haar onderzoek dat zich ook tot 't Blauwbörgje uitstrekte, stelt The vast dat versterving in verpleeghuizen een geac cepteerde praktijk is. Bij diep demente renden worden geen ingrijpende medi sche handelingen meer verricht. Bij ern stige verzwakking wordt bewoners de kans gegeven op een rustige manier te sterven. „Dat moet dan wel in goed overleg met de familie gaan." De oorzaak dat zo roekeloos met de menterenden wordt omgesprongen, ligt volgens The niet alleen bij slecht ge schoold personeel. Ook leidinggevenden die zich achter een bureau verschansen falen. „Daarmee laten ze niet alleen be woners in de steek, ook de verzorgers. De problemen in het verpleeghuis zou den minder zijn als we dit werk hoger waarderen. Dit zegt wel iets over de be schaving van een land." Anne-Mei The, 'In de wachtkamer van de dood'; uitgeverij Thoeris; prijs 19,90 euro. |De 70.000 werkne- je sector welzijn en Ippelijke dienstverle- n per 1 januari een iging van 0,75 pro- ecember krijgen zij ilige uitkering van 0,5 |Dat hebben de bon- iMOgroep (Maat- jke Ondernemers Besproken in de nieu- Jaarover zij gisteren lemming hebben be- AO geldt voor dit nbeul bekent iteken man |- De 49-jarige Ensche- frorige week vrijdag ■gehouden op verden- prnstige dierenmis- fe, heeft tegenover de Ikend dat hij 28 juni land om het leven heeft ■Een 50-jarige zwerver 71 in Enschede met p gedood. Verder prdachte bekend dat chede enkele mensen pes heeft gestoken in Je van juli tot en met |r2002. Twee mannen puw werden destijds pige aanleiding ver- ■tal van mi naar 32 - Het aantal Neder- chtoffers van de zee- a jf nd vorig jaar in Azië, ,o0 n naar 32. Het gaat ■lu achtoffer met een de lationaliteit, waaron- 1derlandse, dat eind ?r(j ir een buitenlands entificatieteam in en is geïdentificeerd. Cir- nei nsen worden nog ver ier. /el in voor <T enzorg' - Het moet fiscaal lijk worden om te tsi or niet strikt medisch ist lijke ouderenzorg en rzieningen. Daarnaast Ugemene Wet Bijzon- tekosten niet worden I. maar moeten men- ikomensafhankelijke Irage betalen voor ex il zaken als een rolla- een van de voorstel- n rapport van de PvdA leze maand verschijnt. af na rellen afsewijk 1 Wegens stenen mielen van meubilair huis hebben van vier icktails is een 19-jari- it Den Bosch gisteren Jd tot een gevange- in acht maanden ier maanden voor- 2L De jongeman die de rechtszaal verliet, 2 &en bij de rellen die in de Graafsewijk in 0 1 uitbraken. Dat ge- jj de uitzending van gramma Probleem- arin een buurtbewo- tucht te hebben ge- ïtzijn 8-jarige stief- 1 Apeldoorn - Op Paleis Het Loo werden gisteren 21 militairen van het Korps Rijdende Artillerie beëdigd. Het korps, beter bekend als de Gele Rijders, is het oudste korps van de Koninklijke Landmacht. Het werd in 1793 op initiatief van prins Willem V opgericht. Foto: GPD/Cees Baars zoetermeer/gpd - De vermissing van Claudia Harteveld en haar dochtertjes Marieke (5) en Charlotte (3) is hard aangekomen op basisschool De Spelevaert in Zoetermeer. Marieke zit in de gecombineerde groep l/2c. Haar verdwijning komt voor deze school bovenop het nog maar nauwelijks verwerkte verlies van een ander leer- lingetje: de 6-jarige Esmée die in groep 2/3 zat. Esmée werd op de avond van 6 januari met haar 3-jarige broertje Ivan thuis in een bovenwoning in Zoetermeer door haar moeder om het leven gebracht. De 38-jarige, gescheiden vrouw pleeg de daarna zelfmoord door zich voor een trein te werpen. Evenals voor buren en familieleden van het gezin en voor collega's van Claudia Harteveld, is de verdwijning ook voor schooldirecteur Van der Aar een raadsel. „We hebben echt geen idee wat er achter zit. We kennen deze mensen als een normaal gezin.' Claudia Harteveld, onderwijzeres van een groep 1/2 op een basisschool in Leidschendam, en haar dochtertjes zijn maandagmorgen voor het laatst door echtgenoot en vader Richard gezien in hun woning. De politie stelde de school dinsdag op de hoogte. Dat Marieke maandag niet op school werd gemist, kwam doordat ze de voorgaande week ziek thuis was geweest en nog niet beter was gemeld. Veel praten, is volgens Van der Aar de enige ma nier om met de schok om te gaan. „Ook de leer krachten schrokken natuurlijk, gelet op wat er eerder dit jaar is gebeurd. Zolang er onzekerheid is, kunnen we hier niet veel méér doen dan pra ten." Van der Aar put een beetje hoop uit het ver moeden van de politie dat de moeder en haar kinderen maandag zijn gezien op het Zoeter- meerse station Palenstein. den haag/gpd - Er komt geen generaal pardon voor de 26.000 uitgeprocedeerde asielzoekers ter ere van het 25-jarig rege ringsjubileum van koningin Beatrix. Ook gevangenen hoe ven er niet op te rekenen dat zij gratie krijgen, zei premier Bal kenende gisteren. In andere landen is het gebrui kelijk dat op bijzondere dagen het staatshoofd gevangenen in de feestvreugde laat delen door hen strafvermindering te geven. Het comité Royaal Gebaar heeft de koningin, en dus de rege ring, gevraagd uitgeproceerde asielzoekers een pardon te schenken. De regering heeft al besloten asielzoekers die door traagheid van de overheid ja renlang in de procedure zitten een verblijfsvergunning te ge ven. Het gaat daarbij om 2300 men sen. Daarnaast mogen nog eens 3000 asielzoekers blijven die uitgeproceerd zijn, maar in een schrijnende omstandigheden leven. „Een generaal pardon is niet goed denkbaar als je ziet hoe zorvuldig we te werk gaan," al dus Balkenende. En voor ge vangenen geldt: „Zij zitten niet voor niets in de gevangenis." (advertenties) Zelfstandig ondernemer en niet tot uw 65ste tegen arbeidsongeschiktheid verzekerd? door Dick Hofland den haag - Buurten komen massaal in opstand zodra er sociaal zwakkeren in aantocht zijn. Vaak omdat de bewoners bang zijn dat hun huis in waarde daalt. „Vooral in villawijken is de toleran tie gering." Bij hem om de hoek wonen drie verstandelijk ge handicapte jongens. Hij ziet ze wel eens voorbij slenteren. „Rustige, beetje slome knullen van wie je geen centje last hebt." Toch wil Piet Schuer- man niet te fel van leer trekken tegen de mensen die in een Sittardse villawijk de komst van ver standelijk gehandicapten willen tegenhouden. „Want ze zijn niet alleen maar lief en leuk en niet iedere gehandicapte past in een woonwijk." Maar angst voor deze mensen slaat nergens op, vindt Schuerman, die secretaris is van het lande lijk netwerk kritische ouders van verstandelijk ge handicapten. „Die kopers van de luxe woningen in Sittard zijn vooral bang dat hun huis minder waard wordt. Waarmee je gehandicapten indirect natuurlijk ook diskwalificeert." Of het nou gaat om de komst van van verstande lijk gehandicapten, psychiatrisch patiënten, asielzoekers, verslaafden of daklozen, het leidt steevast tot buurtprotesten. Net als bij de bouw van moskeeën, blijf-van-mijn-lijf-huizen en hos pices, waar ernstig zieken in een huiselijke omge ving kunnen sterven, zijn alleen al de plannen voor huisvesting reden voor het oprichten van actiecomités. „Er is sprake van afnemende tolerantie tegenover buitenstaanders en dat holt onze samenleving uit", concludeert Kees Fortuin, onderzoeker bij het Verwey-Jonker Instituut, dat is gespeciali seerd in sociale vraagstukken. „Als je dergelijke mensen uitsluit, wat voor samenleving houd je dan over? Dan wordt het los zand, waarin ieder een zich terugtrekt in zijn eigen, vertrouwde om geving en anderen niet meer welkom zijn." Luister naar een bewoner van de Rotterdamse villawijk De Bruggen, waar de gemeente een on derkomen voor acht verstandelijk gehandicapten wilde vestigen: „De wijk is bedoeld voor gezin nen en met de komst van gehandicapten veran dert het karakter". De aankoop ging niet door. Of denk aan de riante villa in Vught, die door een aantal welgestelde omwonenden voor bijna 1,7 miljoen euro werd gekocht. Ze voorkwamen daarmee dat de gemeente er driehonderd asiel zoekers in zou onderbrengen, waardoor volgens de buurtbewoners de waarde van hun huizen zou dalen. Afgezien van de morele kant, is het nog maar de vraag of ze gelijk krijgen. Uit een onderzoek van financieel-econoom Marcel Theebe, waarmee hij promoveerde aan de Universiteit van Amster dam, blijkt dat de komst van een asielzoekers centrum geen invloed heeft op de waarde van de omringende woningen. Die huizen staan even min langer te koop dan gemiddeld. Andere stu dies hebben aangetoond dat woningen in de buurt van bijvoorbeeld een kerncentrale, vuilnis belt of hoogspanningsmast wel in waarde dalen. Fortuins ervaring is niettemin 'dat vooral villawij ken moeilijk doen tegenover nieuwkomers'. In volkswijken komt hij veel minder problemen te gen. „We moeten ook oppassen niet iedereen over één kam te scheren. Elke situatie is weer an ders. Soms zijn klachten terecht of in elk geval begijpelijk en moet je er serieus naar kijken." Een voorbeeld daarvan is de woede van bewo ners van een Venlose straat over de komst van tbs'ers, die daar in een gewoon huis worden voorbereid op terugkeer in de maatschappij. „We zitten niet te wachten op verkrachters, moorde naars, pedofielen of andere zware criminelen", zegt woordvoerder Jansen van het buurtcomité. Daarom, zegt onderzoeker Fortuin, moet je je al tijd afvragen wat de werkelijke motieven zijn om nieuwe buren te weren. „Is het angst voor het vreemde, het onbekende of is er toch al weinig of geen sociale samenhang in een wijk? Want hoe hechter een wijk, hoe meer sociaal besef, des te eerder zeggen de bewoners: kom d'r maar bij." den haag/gpd - Probleemjonge ren die nergens anders terecht kunnen, moeten niet langer op gevangen worden in jeugdge vangenissen. Zij kunnen in de toekomst terecht in speciale, soms gesloten, inrichtingen die niet onder justitie maar onder de gewone gezondheidszorg vallen. Dat staat in een plan van minis ter Donner (Justitie) en staatsse cretaris Ross (Volksgezondheid), dat het kabinet gisteren goed keurde. Op dit moment zitten ongeveer tweeduizend probleemjonge ren, die wegens een crisissitua tie tijdelijk elders opgevangen moeten worden, in jeugdgevan genissen. Zij kunnen niet in de gewone jeugdinstellingen te recht. De gezamenlijke opvang van jonge gevangenen en jongeren die door de rechter onder toe zicht zijn gesteld, is veel fracties in de Tweede Kamer al lange tijd een doom in het oog. De jongeren worden op dit mo ment ondergebracht in jeugd gevangenissen omdat in de ge wone opvang te weinig plaat sen zijn en er voor hen geen ge sloten instellingen zijn. Donner en Ross gaan de wet nu aanpas sen zodat ook in de gewone zorg gesloten opvang mogelijk wordt. Honderden plaatsen in de jeugdgevangenissen worden vervolgens overgeheveld wor den naar de gewone zorg. Dat betekent dat er nieuwe instel lingen worden gebouwd, maar ook dat oude instituten worden aangepast. De nieuwe wet zal waarschijn lijk pas in 2007 ingaan. Tot die tijd willen de bewindslieden in ieder geval dat de probleemjon geren goede therapie krijgen. Op dit moment krijgen van de tweeduizend jongeren die noodgedwongen in jeugdge vangenissen zitten zevenhon derd jongeren geen enkele vorm van behandeling. Het Kabinet trekt dit jaar twaalf miljoen euro uit en volgend jaar nog eens veertien miljoen euro om te verzekeren dat zij een therapie krijgen. groningen/gpd - Een 31-jarige man uit de Oosterparkwijk in Groningen, die een hoofdrol speelde in het SBS6-program- ma Probleemwijken, heeft zich in de gevangenis van het leven beroofd. Gevangenispersoneel van De Marwei in Leeuwarden vond hem gistermorgen. In een brief aan zijn familie meldde de man dat hij diepe spijt had van zijn optreden in het program ma, waarin hij luidruchtig en dronken te zien was. De man zat een straf van zes weken uit vanwege een aantal parkeer boetes. SBS6 ontkent elke ver antwoordelijkheid voor de zelf moord. De 31-jarige man heeft het pro gramma in de gevangenis moe ten zien. Volgens een woord voerster van het ministerie van justitie waren er geen aanwij zingen dat de uitzending hem zo had aangegrepen, dat hij een verhoogd risico op zelfdoding liep. De Rijksrecherche stelt een onderzoek in. Zijn familieleden en buren ver telden al voor de uitzending dat ze er ingeluisd waren door SBS6. De programmamakers hadden het gezin en hun buren opgehitst, vertelden ze. Hen was voorgespiegeld dat ze mee werkten aan een programma over het dagelijks leven in een volkswijk. Hoewel SBS6 dat in alle toonaarden ontkent, vertel de zijn partner dat er tijdens de opnamen in februari kratten bier werden aangedragen. Zij was bang dat ze werden afge schilderd als een soort Tokkies. Hoewel de beelden uit de Oos terparkwijk meevielen vergele ken met andere afleveringen van 'Probleemwijken', was het een ontluisterend portret van de familie van de man en zijn partner. Dat hij tijdens een op gefokt feestje door een buur man tegen de vlakte werd ge slagen, vond SBS6 kennelijk een hoogtepunt waarmee al dagen vooraf reclame werd gemaakt voor de uitzending. De uitzen ding veroorzaakte in de wijk opmerkelijk weinig onrust. De omroep schrijft in een gis teravond uitgegeven verklaring dat het nieuws hard is aangeko men dat 'een van de uitzendin gen van SBS6 van de serie Pro bleemwijken waarin hij heeft gefigureerd, een rol heeft ge speeld bij zijn beslissing tot suï cide'. De programmamakers hebben zich de vraag gesteld of zij verantwoordelijkheid dra gen. „We kunnen naar eer en geweten stellen dat we zorgvul dig en integer hebben gehan deld", luidt de conclusie. SBS houdt vol dat de man niet ne gatief werd geportretteerd. Hij deed bovendien vrijwillig mee. (advertenties) Win een reis met Meubelplein Leiderdorp naar andere beroemde pleinen van Europa! A4, afslag 6. Gratis parkeren Info (071) 541 65 85 of wwwmeubelplein-leiderdorp.nl Opzienbarende toepassingen met kunststof vormen de signatuur |an het Italiaanse designhuis Kartell. Verwonder u over het model Ero|S| van de spraakmakende ontwerper Philippe Starck. De organische eivorm lijkt het licht te willen omhelzen. Licht en comfortabel op een voet met vloerbasis, pootjes of zwenkwielen. Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-Di-Wo 9 30-17 30 u 1823CJ Alkmaar Do-Vr 9 30-21 00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9 30-17 30 uur Volg de borden Zondags gestolen QEigen parkeerterrein www vanlil nl DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3