'Temptation Island is als een emobrmplp rnlWrnactpr' h een roze broek de golfbaan op Camera volgt wereldverbeteraars jack van Gelder blijft bij de Nos Versatel verleidt voetbalfan ran ten meer dan papier alleen' Aanbieding: adsl en eredivisie live voor 40 euro per maand hdc648 am am mmi WÊÊtm SBk HI snijdt fors in D A loneelsbestand zaterdag 16 april 2005 sum - De interkerkelijke Ep Nederland IKON gaat n in het personeelsbe- Daarbij zijn gedwongen gen niet uitgesloten, het toep gisteren weten, e dreigende verminde- ui het aantal uitzend- iet de IKON zich ge- aakt tot deze maatrege- j dit moment zijn er 63 splaatsen bij de IKON. ntal moet teruggebracht n naar 52,5. spunt zendt (journaal uit sum - Het programma iunt brengt vanaf maan- n dagelijks Pausjoumaal derland 1Op die dag be- t conclaaf, de verkiezing •nieuwe kerkleider. Het umaal wordt uitgezon- ssen 18.30 uur en 19.00 I AZ-Villarreal il bekeken sum - Met gemiddeld 5 miljoen kijkers is de ijdAZ tegen het Spaanse al de best'bekeken EUFA dstrijd van dit seizoen. 1 gemiddeld aantal van 100 kijkers behaalde het nma een kijkersaandeel m 37 procent. Vlak voor de zaten er 3,4 miljoen voor de buis. naars Gouden rijn bekend sag - De journalisten Jo- Casteren (NRC Handels- Vrij Nederland) en Bessems (Trouw) heb- jaarlijkse aanmoedi- ijs voor jong joumalis- ;nt, de Gouden Pen, ge- De Gouden Tape voor suele producties ging infried Baijens van het ïgdjournaal. Van Caste- eg de prijs voor een iportages over lokale ge- lissen die kleine of gro- lenvan Nederland enige le ban hielden. Hij onder meer over de 1 Broertjes vindt dat krant 'swingend multimediabedrijf moet worden Wc/anp - Een krant is in papier alleen. Dat is e overtuiging van Pie kjes, voorzitter van het schap van Hoofdredac- en ietwat ouderwet- rt ntenbedrijf moet een d multimediabedrijf n* of een enkeltje nemen 'Persmuseum", zei Pie kjes gisteren tijdens de adering van het genoot- 11 Den Haag. Kranten hebben het zwaar te verduren; minder abonnees, te ruglopende oplagen en een ad vertentiemarkt die maar niet wil aantrekken. Ook andere media hebben het niet makke lijk. De Publieke Omroep ligt onder vuur en ook commercië le zenders vechten voor hun marktaandeel. „Alle indexen staan op rood, tenzij de wetge ving wordt aangepast waardoor structurele belemmeringen voor intensievere samenwer king tussen kranten, televisie, óók de publieke omroep, en ra dio worden opgeheven. Dat is een eerste opdracht aan de po litiek", bepleitte Broertjes. Terwijl de krant aan de ene kant een snel, flitsend medium moet worden, staat hij ander zijds voor zogeheten 'slow jour nalism'. „Goede journalistiek moet de tijd nemen voor gron dig bronnenonderzoek, feiten en commentaar scheiden en zich terdege rekenschap geven van de consequenties van eigen interpretaties", aldus de voor zitter van het Genootschap. Broetjes is bezig aan zijn laatste jaar als voorzitter van de over koepelende club van hoofdre dacteuren. Broertjes geeft zijn collega's één ding mee: „In onze, soms wan hopige ontdekkingstocht naar nieuwe consumenten moeten we onze kerntaak niet verwaar lozen: blijven zoeken naar de waarheid." amsterdam/anp - Met een su persnelle adsl-verbinding van bijna 40 euro per maand hoopt Versatel voor het begin van het nieuwe voetbalseizoen zoveel mogelijk nieuwe abonnees aan te trekken. Het telecombedrijf investeerde 91,5 miljoen euro in de exclusieve live-uitzendingen van het eredivisie-voetbal, dat nu nog is ondergebracht bij Ca- nal+. De nieuwe Versatelklanten be talen alleen hun adsl-abonne- ment. Voor dat geld en eenma lige aansluitkosten van 50 euro kunnen ze alle wedstrijden uit de eredivisie volgen. Het voet balpakket kost ze vooralsnog niks. De introductieaanbieding is geldig tot 1 juni. Wat het abonnement en pakket daarna gaat kosten, wilde Versatel vrij dag bij de presentatie van het Live Eredivisie Voetbal niet zeg gen. Het abonnement wordt aangegaan voor 1 jaar. Wie een abonnement neemt bij Versatel krijgt een monteur over de vloer. Deze installeert het noodzakelijk multimedia modem en de decoder. Ieder een met een televisie en een analoge telefoonverbinding kan het voetbal via Versatel ontvan gen. Wie een computer heeft, profiteert daarnaast-van de su persnelle internetverbinding. Anders dan nu bij Canal+ kan de kijker bij Versatel zelf kiezen welke wedstrijd hij kijkt. Ook achteraf kijken is mogelijk. Zo kan iemand live een wedstrijd van Ajax volgen en daarna ook bijvoorbeeld FC Groningen in zijn geheel bekijken. Het ach teraf wedstrijden kijken, kost 1 euro per wedstrijd. Versatel gaf vorige maand al aan het eerste jaar 100.000 abonnees binnen te willen ha len. Als de licentie voor de de li ve-uitzendingen afloopt in 2008, moeten dat een half mil joen zijn. Maar de belangen voor Versatel zijn groter. De voetballiefhebbers wordt nu al leen gevraagd te veranderen van internetaanbieder, maar de telecomonderneming hoopt dat klanten in de toekomst ook hun huidige de kabel- en tele foonaanbieder inruilen voor Versatel. Met de 20 Mb adsl-aansluiting is de nieuwe klant alvast klaar voor digitale televisie. Maar di recteur Raj Raithatha wil de klant stap voor stap veroveren om te voorkomen dat het de ge wone mens te ingewikkeld wordt. Bovendien wil Versatel niet net als de kabelaars twintig 1 kanalen bieden en dan concur reren op de prijs. Als iemand in de toekomst voor zijn hele tele visie-aanbod aanklopt bij Ver- satel moet de kijker meer kun nen dan zappen van het ene naar het andere kanaal. Dan moet het mogelijk zijn om pro gramma's op ieder gewenst moment te kijken. Tanja Jess hoefde niet na te denken over presentatieklus tan een garterslang in recht, vreemdelingen in irzwaag en de moord éSteegmans in Venlo. is werd beloond voor ks reportages over het se denken en handelen slims in Nederland. Hij onder meer over homo moslims, radicale i en over oude gastar- ;n hun plaats in de Ne- ie samenleving. hilversum/gpd - StUCÜO SpOIt- presentator Jack van Gelder blijft bij de NOS. Van Gelder was in gesprek met John de Mol over een overstap naar de nieu we tv-zender, maar heeft 'op gevoel' uiteindelijk toch voor de NOS gekozen. Van Gelder (54): „Als ik alles afweeg, denk ik dat ik me bij de NOS de komende jaren het lekkerst voel." Van Gelder liet eerder weten zijn keuze mede te laten afhan gen van de toekomst van de Champions League. Vorige week werd bekend dat de hoog ste Europese competitie tot 2009 bij de NOS te zien zal zijn. „Als de Champions League ook naar De Mol was gegaan, was de keuze simpeler geweest: dan had ik gewoonweg geen voetbal meer kunnen doen bij de NOS." De familiezender van John de Mol zendt vanaf ko mend seizoen de duels in de eredivisie uit. „Jack kan bij ons niet alleen RKC - De Graaf schap doen, maar ook Chelsea - Bayem München" zo verklaart Maarten Nooter, hoofd sport van de NOS, de keuze van Van Gelder. „Bovendien gaat hij volgend jaar naar het WK Voet bal en de Olympische Winter spelen. En hij blijft een weke lijks programma maken op zondag. Het plezier in het werk heeft bij hem geprevaleerd." De Wildcard: afvalrace op de green Twee weken zonder haar vriend op een exo tisch eiland, omringd door verleidelijke man nen? Tanja Jess (36) moet er niet aan denken. Maar in het programma Temptation Island staat ze de kandidaten die de relatietest wel aandurfden, met raad en daad terzijde. „Ik heb echt een band gekregen met die meiden." door Ruth van Beek Hilversum - Tanja Jess presenteert, samen met de Vlaming Hans Otten, vanaf maandag een nieuw seizoen van Temptation Island. In deze populaire realityshow stellen vier kop pels, twee uit Nederland en twee uit België, hun relatie op de proef. Ze verblijven gedu rende twee weken apart van elkaar op een exotisch eiland in Thailand, van alle romanti sche gemakken voorzien en omringd door knappe vrijgezellen. Om de paar dagen krij gen ze bij het kampvuur videofilmpjes van el kaar te zien, waardoor de gemoederen hoog kunnen oplopen. Jess begeleidde de vier dames tijdens de op names Temptation Island. Ze liet de video filmpjes zien en had persoonlijke gesprekken met hen bij het kampvuur. „Dat vond ik echt een uitdaging om te doen, die gesprekken. Je moet namelijk zelf proberen de mensen zover te krijgen dat ze je eerlijk vertellen wat ze voe len en denken." Dit had tot gevolg dat ze zich erg betrokken voelde bij de belevenissen van de kandidaten. „Ik heb echt een band gekregen met die mei den, het waren stuk voor stuk leuke vrouwen. Ze hebben heel wat voor hun kiezen gekregen en ik vond het heel knap hoe ze daarmee om gingen." Hoe leuk ze het ook vond om het programma te presenteren, zelf zou Jess er nooit aan meedoen. „Het zou mij niets opleveren. Ik heb niet de behoefte om mijn relatie te tes ten, zeker niet onder zulke extreme omstan digheden. Ik vind dat je zulke verleidingen juist niet moet opzoeken, dat is toch de kat op het spek binden." Eerdere seizoenen tonen inderdaad aan dat lang niet alle relaties bestand zijn tegen Temptation Island. Maar dat is ook niet zo gek: er wordt een sfeer gecreëerd die zo vrij, tropisch en extreem is, dat de kandidaten zich al snel erin verliezen. Toch is de situatie realistischer dan je zou denken, meent Jess. „Ook al worden ze iedere dag blootgesteld aan verleidingen, er staan wel overal camera's bovenop. Zelfs verborgen camera's. Dat is voor mensen weer een stok achter de deur om niet te ver te gaan. En toch gaan vele deelnemers vroeg of laat over de schreef. Het verbaasde Jess dan ook dat er zoveel aanmel dingen waren voor de nieuwe reeks van Temptation Island. „Ik had niet verwacht dat er zo veel mensen zijn die vrijwillig in zo'n emotionele rollercoaster willen. Het is bijna masochistisch." Verlanglijstje Als actrice heeft Jess zich al veelzijdig getoond met rollen in soaps en serieuze filmprojecten, maar presenteren stond ook al een tijd op haar verlanglijstje. „Ik had duidelijk laten we ten dat ik dat heel graag wilde. Dus toen ik voor de screentest voor Temptation Island gevraagd werd, heb ik meteen ja gezegd." Juist de presentatie van een reality-program- ma als dit, ligt haar erg. „Ik ben heel geïnte resseerd in de psychologische kant van men sen, een showprogramma zou ik niet zo snel doen. Maar dit is me heel goed bevallen." Momenteel is Jess, die jaren lang de rol van Bowien Galema in GTST vertolkte, te zien in de soap Onderweg naar Morgen (ONM) als co-assistente Marjolein Curie. In september gaat op het Nederlands Filmfestival de film Leef! in première, waarin ze een bijrol speelt. Deze film is gebaseerd op de column in het Volkskrant Magazine van Maria Goos, die ook voor het scenario tekende. Twee heel ver schillende projecten, maar dat is juist teke nend voor Jess, vindt ze. „Ik kies heel bewust voor dat contrast, ik hoop daarmee ook een beetje de strijd tegen het hokjesdenken aan te gaan. Nederland is daar zo kneuterig in. Als je al acteert, mag je geen andere dingen ernaast doen. Dat is zo'n onzin." Dat er zo op de so ap wordt neergekeken, daar is ze het al hele maal niet mee eens. „Er wordt vaak gezegd dat je wanhopig moet zijn om in een soap te willen spelen. Of dat je vak verloochent. Maar ik vind soap heel leuk om te doen." Het predikaat 'soapie' gaat er bij haar dan ook niet in. „Dat is natuurlijk niet erg respect vol bedoeld", vindt Jess. Soapster kan nog wel, maar ook dat neemt ze met een korrel zout. „Mensen plakken zo gauw een titel op je, dat moet je niet al te serieus nemen. Toen ik in de musical Boyband speelde was ik een musicalster, als je in een film speelt ben je filmster. En toen ik in de Playboy had ge staan, was ik ineens een blootster", lacht Jess. Op soapacteurs wordt vaak neergekeken door mensen uit het 'serieuze' circuit, iets wat Jess zelf meemaakt. „In de soapwereld ben ik een 'ster', maar als ik op een première kom van een serieuze film, ben ik bijna persona non grata, alleen maar omdat ik in een soapserie speel." Toch zal zij de soap nooit met de nek aankijken, ook al heeft ze een toneelopleiding, gedaan. „In zo'n serie spelen is moeilijker dan je zou denken. Volgens mij kunnen ge schoolde acteurs heel veel leren van een so ap." Toch wil ze verder gaan met het acteren in films. „Ik heb nog veel dingen op mijn lijstje staan, maar ik zou heel graag eens een mooie, dragende rol in een film willen spelen. Zo'n karakterrol waarbij ik goed kan uitpakken. Leef! was al een stap in de goede richting." Maar eerst wil Jess het wat rustiger aan doen. „Ik heb zo hard gewerkt het afgelopen half jaar, ik ben wel toe aan een kleine pauze. Mijn vriend en ik hebben net een nieuw huis gekocht, daar zal veel tijd in gaan zitten." Temptation Island, maandag, Veronica, 20.30 Tanja Jess wil geen etiket opgeplakt krijgen. Foto: GPD/PR slaan, maar verder niet. Ik heb ook geen golfvaardigheidsbe- wijs." Dit diploma is nodig om überhaupt een golfbaan op te mogen. Zonder bewijs geen baanpermissie. „Dat moeten ze afschaffen", vindt Reinier, want golf is voor iedereen. „Je kunt zelfs golfclubs bij de Aldi ko pen, dan is het geen elitesport meer." Hij heeft ondertussen wel door dat het spel heel verslavend kan zijn. „Het is een kwestie van één goede bal slaan", zegt hij. Buiten de opnames was de tv- crew van De Wildcard veelvul dig op de golfbaan te vinden. „Een paar jongens van de ploeg waren niet meer van de baan af te krijgen. Terwijl de rest al aan het bier zat, waren zij nog steeds bezig." De dag na de eerste wedstrijd staan de deelnemers weer op de green. Zeven van hen zijn al door naar de volgende ronde, de overige twee moeten nog uitvechten wie naar huis gaat en wie blijft. Reinier kijkt ze ernstig aan. „Ik heb me laten vertellen dat jullie allebei een handicap hebben. Jij bent te ze nuwachtig en jij bent onerva ren. Succes." Even later belandt een bal vlak naast de bunker vol zand. „Valt tegen hè", zegt Rei nier. Ruth van Beek De Wildcard, vanaf vanavond iedere zaterdag bij RTL 5, 19.30 uur Hilversum - Stacey (17) heeft een plan. Ze wil onbekende bands een kans geven en ze promoten met haar eigen pla tenlabel Stacey Records. „Door al het downloaden durven grote platenmaatschappijen niet meer in zee te gaan met jonge, onbekende bands. Dat is jam mer, want er zijn heel veel leu ke bandjes in Nederland. En daarom ben ik er." Ze heeft zelfs al een cd uitgebracht op haar label, Dutch Delight. De 18-jarige lude heeft ook een plan. Hij wil een modeshow or ganiseren voor het goede doel. Hij heeft het goed voorbereid, mooie mappen met gekleurde tabbladen en een zelfbedacht logo van zijn productiebedrijfje op de zijkant voor zijn 'Crazy Fashion Show'. „Er zit nog niks in", zegt Jude. Maar hij is bezig met de artiestenlijst, die moet eind januari klaar zijn. Jude en Stacey zijn twee van de zes jonge wereldverbeteraars in het programma 'Ik heb een plan' van de Humanistische Omroep. Ze werden een jaar gevolgd door programmamaak sters Anneloor van Heemstra en Susan Koenen. Zij vonden zes mensen met een plan om de wereld te veranderen, stuk voor stuk vastbesloten om dit binnen een jaar te realiseren. Maar dat dat niet zo makkelijk gaat, ontdekken de ambitieuze jongeren al gauw. Eén van Stacey's bands, Beha ve, doet mee aan een band competitie. Ze staan in de finale in Den Haag. Stacey kijkt trots over haar biertje heen naar de vier jongens op het podium. Maar helaas, Behave gaat, on danks lovende woorden van de jury, met lege handen naar huis. Wat ging er nou mis?, vra gen de programmamaaksters aan Stacey. Die kijkt peinzend de camera in. „Ik denk dat ze toch te veel een partyband zijn. Ze moeten het wat rustiger aan doen." Dat zal ze de dag erna tegen de band zeggen. Eind ja- De programmamakers Susan Koenen (tweede van links) en Anneloor van Heemstra (vierde van links) met de plannenmakers Rosan, Stacey, Jerry, Fatima en Jude (vlnr) van het programma 'Ik heb een plan'. nuari heeft Jude zijn artiesten- lijst nog niet klaar. „Ik heb twee mensen, maar ik wil er eigenlijk twintig." Namen als Yuli van Idols, Karin Bloemen en Etiën- ne Poeder staan op zijn lijst. „Ik heb wel veel mensen aange schreven, maar nog niks ge hoord." Hij heeft al wel een plattegrondje van de catwalk. Programmamaaksters Van Heemstra en Koenen kwamen op het idee 'Ik heb een plan' te maken omdat zij zich zo ver baasden over de jeugd van te genwoordig. Alle jongeren die je op televisie ziet, zijn alleen maar met zichzelf bezig", ver telt Koenen. „Zo waren wij vroeger helemaal niet." De twee hadden massa's plannen om de wereld te verbeteren. „Ik had het Brood, Sla en Melk- plan, waarbij iedereen die pro ducten gratis zou krijgen." Niet dat ei; iets van terecht kwam, maar ze deed tenminste iets. Stacey staat in de eerste afleve ring in een doe-het-zelf-zaak. op zoek naar lijm. Om illegaal posters op de muren te plak ken. „Ik ga weer een band avond organiseren en ik heb wat publiciteit nodig. Dus gaan we stiekem de steegjes bij het Leidseplein volplakken." Met de artiestenlijst van Jude gaat het nog steeds niet zo goed. Hij kan weinig BN'ers vinden die willen meedoen. „Ik bel nu ongeveer iedereen die kan zingen", lacht hij. „Gerard Joling, Marco Bakker", grappen Van Heemstra en Koenen ach ter de camera. Jude kan de hu mor er wel van in zien. Hoe het Stacey, Jude en de an dere plannenmakers vergaat, is vanaf morgenavond te zien in 'Ik heb een plan'. Elke afleve ring worden drie mensen ge volgd. en geven optimist Geor- gina Verbaan en zwartkijker Beau van Erven Dorens com mentaar op hun plannen. Ruth van Beek Ik heb een plan, morgen. Neder land 2, 17.30 uur - um - Golf is saai, duur gepensioneerde, rijke n. Een imago dat al ja- [aan de sport kleeft, en nterecht volgens Victor presenteert vanaf van- juet nieuwe programma ■card, waarin tien golf- ■ionals strijden om een wjs voor het belangrijk- mationale toernooi in i! and, de KLM Open bij de 5 umsche Golfclub, fniet alleen voor oudere n is, blijkt wel uit de leef- an de deelnemers. Zes izijn in de twintig en de .Mathijs Fieten, telt nog I lentes. Ze gelden als ;fi ilenten en zijn allemaal ional. Reinier: „Ze heb- msors en spelen toer- En ze staan dus iedere de golfbaan." arste aflevering worden kandidaten op Schiphol v cht door Reinier, die ide eerste verrassing in p gooit: hij heeft maar ickets naar Zuid-Afrika, strijd plaatsvindt. De onde wordt in Neder- el speeld en voor één kan- loudt De Wildcard al douane op. Later in het 'Zuid-Afrika spelen de deelnemers om de dag le wedstrijd. De twee rs spelen de dag daarop de challenge, waarna P 'hen zijn koffers kan >n ikken. rt 'card is meer dan acht De deelnemers aan de afvalrace. Foto: GPD/Ronald J. Reinders afleveringen lang alleen maar beelden van golfende mannen, aldus Reinier. „Later in de wed strijd zijn er minder deelnemers en kunnen we meer laten van wat er gebeurt. In de eerste af levering kennen ze elkaar nog niet, maar straks zitten ze twee weken op eikaars lip. Er komen spanningen binnen de groep, en die hebben weer effect op hun prestaties op de golfbaan." De kandidaten staan in vol or naat op de baan, klaar voor de wedstrijd. Naast hen Reinier, in korte broek en op blote voeten. „Ik wilde onderscheid maken tussen de spelers en de presen tator." Dat lukt wel, want som mige heren staan er bijzonder gekleurd op. Met name de 41- jarige Russell trekt bekijks met zijn felroze broek en bijpassen de, geruite spencer. Reinier was geen fanatieke gol fer voor hij aan het programma begon. „Ik ging wel eens met vrienden mee een paar balletjes

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 31