Ingetogen afscheid van prins Rainie GESPREK VAN DE DAG Maxima 'Dom Bontje 2001 c Besnijdenis prins leidt tot gratie Liever duur parfum dan schoon water uit de kraan Mijn eigen concurrent zaterdag i6 april 200$ s Marokkaanse mannen nemen deel aan een processie ter ere van de besnijdenis van kroonprins Moulay el Hassan. Zij hebben cadeau's bij zich voor de prins. Foto: EPA/Karim Selmaoui Koning Mohammed VI van Marokko heeft meer dan 7000 gevangenen gratie verleend wegens de besnijdenis van zijn zoon, kroonprins Moulay el Hassan. De islamitische ceremonie vond plaats in Fes, circa 200 kilometer ten oosten van de hoofdstad Rabat. Vanwege de 'blijde gebeurtenis' van de besnijdenis van het jongetje, die volgende maand twee jaar wordt, herkregen 7.179 gevan genen hun vrijheid of werd hun straf verminderd, aldus een verklaring. Onder de gelukkigen waren chronisch zieken, zwangere vrouwen, ouderen en gevan genen die een groot deel van hun cel straf hadden uitgezeten. Van de ruim 7000 vrijgelaten gevange nen hebben 26 een andere nationaliteit. Voor zover bekend waren onder hen geen Nederlanders, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. anp-afp MENSELIJK De jurk die JUDY GARLAND droeg in 'THE WIZARD OF OZ', wordt in de Ver enigde Staten tentoongesteld voordat die op 27 april in Londen wordt geveild. De .blauw met witte jurk hangt nu in San Francisco en zal ook nog in Los Ange les worden getoond. Het Britse veilinghuis Bonhams Butterfields verwacht een opbrengst van ongeveer 30.000 pond (45.000 euro) voor de jurk, die voor de toen 17-jarige actrice op maat werd gemaakt in 1939. Aan de binnenkant zit een label met haar naam erop. De vorige eigenaar kocht het verzamelobject in 1989 op een veiling van Sotheby's in New York. Foto: AP Een Amerikaans televisiestation zendt vanaf 17 mei een REALITY- SHOW uit rond de zwangere popster BRITNEY SPEARS en haar echtge noot Kevin Federline. Dat heeft het kabelstation UPN De beelden van de zesdelige serie zijn door het duo zelf geschoten. Zij hebben onder meer hun eerste afspraakje, hun trouwerij en de eerste tijd van de de ze week bekendgemaakte zwanger schap vastgelegd. De show is vol gens Federline een 'documentaire van de liefde'. De 27-jarige danser trouwde in september na een korte relatie met de 23-jarige popdiva. De vorige week overleden beeldend kunstenaar ANTON HEYBOER heeft, vermoedelijk als een van zijn laatste kunstwerken, nog een beker gemaakt ter gelegenheid van het ZILVEREN JUBILEUM van koningin Beatrix, komende 30 april. 'Deze kom zal nooit leeg zijn, Beatrix', schreef hij er bemoedigend in. De opdracht voor de beker kwam van het weekblad Margriet, dat nog ze ventien andere 'koninklijke koppen' liet maken, door verschillende kun stenaars en ontwerpers. Ze worden verkocht via een internetveiling. De opbrengt is voor de moeder-en-kind projecten van de hulporganisatie Cordaid. De wereldberoemde gitarist CAR LOS SANTANA laat in zijn geboorte dorp Autlan in Mexico een ZIEKEN HUIS bouwen. Het is de bedoeling dat in het ziekenhuis patiënten door zowel reguliere artsen als medicijn mannen en natuurgenezers worden behandeld. Santana is in Mexico om zijn nieuwe cd te promoten, die in juni uitkomt. Aan het album werk ten onder anderen Sting en Sheryl Crow mee. Foto: EPA Jean de la Bruyère De beminnelijkste mensen zijn diegenen die het minst de eigenliefde van anderen kwetsen Jaarlijks gooien Britten voor in to taal 30 MILJARD EURO aan VOED SEL weg terwijl met datzelfde voed sel 150 miljoen hongerende men sen gevoed zouden kunnen worden. Dat blijkt volgens The Independent van gisteren uit overheidsstatistie- ken. Het bedrag van 30 miljard euro is bijna het vijfvoudige van wat het land jaarlijks besteedt aan interna tionale hulp. Milieuorganisaties en politici hebben geschokt gereageerd op de cijfers. kathedraal Bewoners van krottenwijken die liever een maaltijd overslaan dan hun dure kleurentelevisie de deur uit doen. Inwoners van Ma li die pronken met digitale horlo ges die het helemaal niet doen. Zelfs de allerarmsten hebben er veel voor over om met dure merkspullen hun buren de ogen uit te kunnen steken. Dat merkte econoom Luuk van Kempen, die wel eens wilde we ten of het echt zo is dat armoe zaaiers elke cent spenderen aan voedsel, onderdak en medicij nen. Daar gaan de meest gang bare economische theorieën tenminste vanuit. Toch komt el ke toerist wel eens een jongetje tegen dat blootsvoets loopt maar wel een Nike-shirt draagt. Van Kempen dook voor zijn on derzoek, waarop hij 25 april pro moveert aan de Universiteit van Tilburg, de sloppenwijk in van Cochabamba, de derde stad van Bolivia. Hij stelde vast dat ook de aller armsten geld uitgeven om hun status op te krikken. Schoon wa ter komt er amper uit de kraan, maar de bewoners van de smeri ge wijk zien er geen been in om 20 procent meer te betalen voor een parfum met het logo van Calvin Klein. Zelfs als ze weten dat het precies zo ruikt als reukwater uit een flesje zonder duur logo. Vooral mensen met weinig opleiding bleken gevoelig voor soaps waar in veel westerse producten het beeldscherm vullen. Deze statusproducten vallen het minst in de smaak bij mensen die sterker vasthouden aan hun eigen cultuur. Zo blijken de Boli viaanse Aymara-indianen goed kopere televisies te hebben dan de Quechua-indianen. De Ay- mara hechten minder aan status omdat ze veel zelfbewuster zijn. Mensen die veel geld steken in traditionele statussymbolen ble ken ook minder jaloers te zijn op een namaak-Nike-shirt. Mensen die zich net een auto kunnen veroorloven, maar ver der geen geld hebben voor dure spullen, kunnen ook nog hun toevlucht nemen tot patserig ge drag dat alleen maar zweetdrup pels kost. Chilenen trotseren de hitte met dichte auto raampjes. Zo lijkt het net of ze een auto met airco hebben, anp Hommage aan Willeke Alberti! In Carré traden een paar weken geleden een streep artiesten op ter ere van haar. Karin Bloemen, Acda en De Munnik, Simone Kleinsma om er een paar te noemen, zongen de hits van Willeke. Altijd een beetje eng voor beide partijen, zo'n gebeurtenis. Zing je minder dan Wil dan had je beter thuis kunnen blijven. En zing je beter dan is het niet zo leuk voor het feestvarken. Ik heb bij een soortgelijke gelegenheid eens opgetre den ter ere van Herman van Veen. Mission impossible natuurlijk, want Herman was onbetivist de beste zan ger van Nederland. Dus wat moest ik nog? Ik oogstte beschaafd applaus voor mijn vertolking van Adieu Café ('en geen wc voor dames apart') en daar bleef het bij. Niet meer over hebben. Concurrent zijn van een collega komt nogal eens voor aan het toneel. Griekse tragedies en Shakespeare staan al eeuwen op het repertoire. Dus als je een rol hebt in één van die stukken, hoor je al gauw van ou dere collega's dat ze de rol in kwestie nog magistraal gespeeld hebben gezien in Londen door Albert Finney of Alec Guinnes. Of in de jaren vijftig door Albert van Dalsum. Schimmen zijn je concurren t. Grootheden uit een ver of recent verleden die soms tot je pijnlijke verrassing in de zaal blijken te zitten. En die na af loop in de kleedkamer vriendelijk komen vertellen dat jij het ook heel aardig gedaan hebt. Echt erg is het als je concurrent bent van jezelf. Dat is me één keer overkomen. Het was de merkwaardigste gebeurtenis die ik heb meegemaakt in een televisiestu dio. Nog niet zo langgeleden had ik een rol in een slapstickscène. Ik moest iemand spelen die geen con trole had over zijn ledematen en die daardoor in een dokterswachtkamer een andere patiënt volledig bont en blauw schopte en sloeg. Humor van de tekenfilm. Die sketch was nauwkeurig gerepeteerd, wantslap- stick vereist nu eenmaal precisie. Na afloop van de opname werd de sketch onder hilariteit vertoond op de studiovloer. Zelfs ik moest hartelijk lachen terwijl ik toch meestal in de studio met strenge blik naar me zelf kijk. Toen zei de regisseur: „Helaas, de scène moet over. Technische redenen. De nummers i, 2 en 3 bij de verkiezing van het Domme Bontje van het jaar: Prinses Maxima (Foto: ANP), Koblenko (Foto: Mike van den Toorn) en Linda de Mol (Foto: TROS) Prinses Maxima is de winnares van de 'Dom Bontje 2004-verkie- zing' van de Bont voor Dieren. De prinses kreeg veertig procent van de denduizend uitgebrachte stemmen. Ze werd voor de prijs genomineerd nadat ze eind au gustus in Argentinië met een bontstola werd gesignaleerd. Ook draagt ze geregeld kleding van de Belgische modeontwerper Edouard Vermeulen, die veel met bont werkt. De Bont voor Dieren wilde de prinses haar trofee graag persoon lijk overhandigen, maar daar had ze volgens de Rijksvoorlichtings dienst geen dek in. Ze krijgt hem daarom per post, samen met een anti-bont-T-shirt voor prinses Amalia. Directeur Lieke Keiler van de Bont hoopt dat de prijs Maxi- I ma aan het denken zet. „I blieke opinie in Nederlani overduidelijk tegen bont.I moet toch ook tot het kor doordringen?" Nummer twee werd soap; toria Koblenko. Op drie ei Linda de Mol. Deze heeft 1 m dels laten weten alleen no nepbont te zullen dragen, gin Beatrix staat op vier. c h Troonopvolger prins Albert en zijn zussen Caroline en Stepha nie volgen de kist. Foto's: Reuters Monaco heeft gisteren definitief afscheid genomen van de vorige week woensdag overleden prins Rainier III. Het stoffelijk overschot is, voorafgegaan'door koningen en presidenten, overgebracht naar de kathedraal van het vorstendom, waar het lichaam gisteravond is bijgezet. De aartsbisschop van Mo naco prees Rainier als gelovig fami lieman, vader van de Monegasken en 'bouw-prins'. Tranen biggelden over de wangen van de kinderen van prins Rainier. 'God zegen onze prins' zong het koor. Een ode aan de overleden vorst van Monaco, maar ook een bede voor zijn zoon en opvolger Albert II. Albert keek strak voor zich uit, zijn zussen Caroline en Stephanie zongen het 'Domine, salvum fac principem nostrum' huilend mee. Het gebed voor de prins was de apotheose van de ruim anderhalf uur durende ingetogen rouwmis. Het laatste afscheid, zoals Ber nard Barsi, de aartsbisschop van Monaco, het noemde. Voor het verlaten van de kathedraal bogen de drie prinsenkinderen nog één keer voor de kist, gevolgd door Rainiers enige zus Antoinete en zijn drie oudste kleinkinderen: Andrea, Charlotte en Pierre - kin deren uit het huwelijk van Caroli ne met de later verongelukte Ste- fano Casiraghi. Caroline's huidige man, Ernst-August van Hannover, was afwezig. Hij ligt nog steeds met een ernstige alvleesklieraan doening in het ziekenhuis, resul taat van zijn alcoholisme. In zijn preek had de aartsbisschop vol lof gesproken over de aan dacht en liefde die Rainier als va der en grootvader voor zijn fami lie had. Rainier was naast familie man, ook souverein en vriend - een vader voor de Monegasken. Aan zijn opvolger Albert de taak om het werk van de 'bouw-prins' voort te zetten, aldus de aartsbis schop. De nieuwe vorst (47), die later dit jaar nog de eed zal afleg gen - Monaco kent geen kroning - leek zich ervan bewust dat het geen eenvoudige opgave zal zijn. Rainier immers maakte van zijn armlastige en vervallen gokhol een rijke, moderne staat, lid van de Verenigde Naties en de Raad van Europa. „De beste garantie voor onze onafhankelijkheid", zei de prins herhaaldelijk. Die speel ruimte moest hij veroveren op Frankrijk, dat het belastingpara dijs lange tijd beschouwde als een hinderlijke splinter. „Hij heeft Monaco internationale erkenning gebracht", aldus aartsbisschop Bernard Barsi in zijn overweging. Bij de installatie van Rainier ont brak Frankrijk. Nu zat de Franse president Jacques Chirac op de eerste rij van de kathedraal naast de koningen van Spanje en Zwe den, temidden van tientallen an dere hoge buitenlandse gasten onder wie ook op rij zes prins Wil- lem-Alexander, gezeten naast de Britse prins Andrew. Voor hun veiligheid werd Monaco gisterochtend praktisch geheel af- 'Technische redenen' is een verzamel naam voor alles wat maar fout kan gaan. Van een geplakte snor die loslaat of een decorstuk dat omvalt tot een ver keerd shot van een slaperige came raman. Het moest dus over. En ter- r. wijl wij de voorbereidingen daartoe troffen, dacht ik: dat lukt me niet. Want zo leuk als die man van zo-even ben ik niet. Maar die i man was ik zelf. Ik moest tegen j-- --- mijn eigen leukigheid gaan concur reren. Ik ben mezelf in een hoek van de studio moed gaan inpom pen. Pas toen mijn tegenspeler, Vliegende Panter Remco Vrijdag, i - mij streng maar bemoedigend toe- 1 sprak, ging ik weer voor de camera j staan. Liep allemaal goed af Want - uiteindelijk won ik gelukkig de concurrentieslag van mezelf. Prins Willem-Alexander (links van de Marokkaanse prins in het wit) nijgt het hoofd als de kist met het lichaam van prins Rainier de Monte Carlo wordt binnengedragen. Foto: Reuters gesloten. Alleen de inhee c volking mocht bij het klif"1 de dag naar het plein voon leis komen.Er was gerekt,3 drieduizend mensen - de 'j het aantal Monegasken - slechts een paar honderd men opdagen. !f In de vijf parochiekerken 11 naco stonden grote scheir waarop de plechtigheden te zien. Daar was het wel eigen bevolking was gistf J bovendien welkom bij ee emmis in de kathedraal,! kist nog voor het altaar sl eigenlijke bijzeting in dei waai- ook de in 1982 gesti!l- prinses Grace haai' laatstt f; plaats heeft, was pas gisli Hans Jacobs I li

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2