Broers Ait el Houssi denken en dromen voetb. SPORT Frits Philips (100): even vertellen hoe het moet Teamgeest is het geheim van R(i LZ 1886 is te sterk voor Rapido: 12-7 HDC 983 zaterdag 16 april 2005 leiden - De waterpoloërs van LZ 1886 zijn de tweede ron de van de nacompetitie goed begonnen. De Leidenaars versloegen in het 5 Meibad het Haarlemse Rapido met 12-7. De zege van de in de gradatienood verkerende hoofdklasser was geflatteerd. In de derde periode kon Ra- pido-speler van Tongeren na een slaande beweging defi nitief de kant opzoeken. De Haarlemmers stonden op dat moment nog met 4-3 voor. De ploeg van trainer Michel van der Zeeuw kon in dat derde part nog niet over tuigen (5-5), maar sleepte in het slotdeel wel eenvoudig de broodnodige overwinning binnen. In het vierde part scoorde de thuisploeg im mers nog zeven maal. Van daag kan LZ 1886 de degra datietweekamp beslissen door een tweede overwin ning te boeken. Bij verlies volgt op zondag nog een duel. Voor LZ 1886 waren de doelpuntenmakers Mirko Zuid weg 3x, Joeri Klein 2x, Stefan van Iterson, Koen Schrama, Timo Bongers, Jo nathan van der Meij, Jolger Klein, Mathieu Spros en Ar nold Spros. Loo, die ooit zelf furore maakte op de velden. Bekend is ze van haar meisjesnaam Knijnenburg. „Teambuilding is heel belang rijk. We doen ook dingen sa men buiten het voetbal. We doen spinning op een home trainer. We hebben een keer bodybuilding gedaan, wand- klimmen en beachvolleybal. Door teambuilding wordt het een hechte groep." De groei van het elftal geeft ook Van der Loo de voldoening die ze zoekt. „Ik heb zelf 22 jaar ge voetbald. Als ik mijn visie kan overbrengen, is dat heerlijk. En als ik dat in het veld terugzie, sta ik te kwijlen langs de lijn. Het is smullen om vast te stel len dat de speelsters hebben opgelet op de training en de aanwijzingen hebben opge pikt." De prestaties van de Leider- dorpse voetbalsters zijn boven verwachting. Aan het begin van het jaar durfde de trainer, die overkwam van SJC uit haar woonplaats Noordwijk, niet te hopen op een titel. „Ik ver wachtte dat we achter Ter Leede 2 en RVVH zouden eindi- Nancy van der Loo: „Door teambuiling is het een hechte groep geworden." Foto: Mare Lamers gen. Maar eigenlijk spelen we het hele seizoen al sterk. Een paar keer werd een wedsüïjd van RWH afgelast en toen we zelf de onderlinge ontmoeting wonnen, zijn we die ploeg voorbij geaan op de ranglijst." Vervolgens liet de concurrentie nog punten liggen, hoewel het verschil minimaal bleef. Alleen een overwinning geeft morgen daarom de zekerheid op de ti tel. Een kampioenschap betekent nog geen promotie. De vier ti telhouders van de eerste klas sen maken in een nacompetitie uit welke twee teams promove ren naar het hoogste landelijke RCL - Reiger Boys (vrouwen) Zaterdag, 14.30 uur niveau. Van der Loo vindt het belachelijk. „Het is gewoon achterlijk dat wij dan nog een nacompetitie moeten spelen. Je speelt het hele jaar om kampi oen te worden en dan zou je niet eens promoveren. Met SJC is het me al eens op het aller laatste moment niet gelukt." „Het is het bewijs dat de KNVB vrouwenvoetbal nog altijd niet serieus neemt", vervolgt Van der Loo. „De bond zegt wel dathet niveau omhoog gaat, maar in vergelijking met andere landen in Europa staat de ont wikkeling van het vrouwenvoet bal gewoon stil. Je zou eigenlijk een hoofdklasse op zaterdag en zondag moeten hebben. Want waarom spelen meiden op zon dag? Omdat ze op zaterdag werken." Sinds dit jaar krijgt de vrouwen selectie dezelfde voorzieningen en rechten als de mannen en de Al. Het betekent bijvoorbeeld dat de speelsters een onkosten vergoeding krijgen, 'benzine- geld', aldus Van der Loo, en dat met geld van sponsors kingen kunnen wordei di\ trokken. Promotie houdt ook in der Loo volgend trainer naast zich hfbt Noordwijkse beschikt 1 de vereiste papieren. T/C 3, maar blijf hoofdtrainer." Bij de zou ze overigens met (H ma niet eens een der mogen coachen. „Er een logische verklari zijn, al zou ik hem nil Mijn gevoel zegt inden Nb het niet klopt. Want al 22, de coach van de mam 16,: bijvoorbeeld tactiek pi SK ten we toch aardig in ril, richting." Doorleren voor een ningsdiploma, daarvofl de tijd. Nodig is het na geval niet, vindt de N« se: „Ik sta achter de °S! van RCL, dus in princij «4 me voor drie jaar Vj aan de club. En het isl geld." Het Sassenheimse Teylingen kan de titel in de vierde klasse niet meer ontgaan Suzanne de Goede. Archieffoto: Hielco Kuipers De Goede eerste op wereldranglijst zoETERwouDE - Suzanne de Goede uit Zoeterwoude is de nieuwe aanvoerster van de we reldranglijst van de wielrenunie UCI. De renster van Ton van Bemmelen/AA Drink loste met een totaal van 243 punten de Australische Oenone Wood af. De Goede won begin vorige maand een wereldbekerwed strijd in Nieuw-Zeeland en schreef afgelopen weekeinde de Ronde van Drenthe op haar naam. Vandaag start zij in de eerste topcompetitiewedstrijd van het seizoen, de ronde van Gelderland. Parrel naar Voorschoten '97 voorschoten - Teun Parrel voetbalt volgend seizoen bij Voorschoten '97. Parrel (29) is centrumverdediger van zon daghoofdklasser UVS. Hij is een van de 'bende van acht', die met het bestuur van UVS in de clinch lag over de vergoedingen voor spelers van het eerste elf tal. Naast Parrel heeft Voor schoten '97, dat degradeert uit de zaterdaghoofdklasse, nog vijf spelers aangetrokken. Buiten speler Erkan Sensoy (29) komt van zondaghoofdklasser Kra nenburg. Dennis Bax (22) be gon bij ARC en speelde in de jeugd bij Ajax, Feyènoord en Quick Boys. Dit seizoen lukte het hem niet om bij Ter Leede een basisplaats te bemachtigen. Voorschotenaar Remco Dubbe ling (18) keert van ADO Den Haag. Middenvelder Ferdi Claessen (23) komt over van Forum Sport. Hij doorliep bij Feyenoord de gehele jeugdop leiding en stond in het seizoen 2002-2003 onder contract bij RBC. Jan-Henk Willemse (19) is nu nog spits van SEV. Roy Witteman naar ARC alphen aan den run - Roy Wit teman gaat voetballen bij de za terdaghoofdklasser ARC. De 29- jarige verdediger kreeg van HFC Haarlem geen nieuw contract aangeboden. Witteman kwam twee jaar geleden met trainer Roy Wesseling van Huizen naar Haarlem. ARC staat op een elf de plaats in de hoofdklasse A, maar wil volgend seizoen een prominentere rol spelen. Om dat streven te realiseren, zijn naast Witteman ook Berry Cha- rité, Jasper Ketting (beide Rijns- burgse Boys), Richard Corts (IJsselmeervogels) en Berry Jan sen (Noordwijk) vastgelegd. De club uit Alphen aan den Rijn wordt getraind door Dennis van den IJssel. door Frans van den Nieuwenhof eindhoven - Iedereen die bij PSV gevoetbald heeft, kan de anekdote oplepelen. Over hoe Frits Philips, die vandaag zijn honderdste verjaardag viert, zich in de rust van een wed strijd richting kleedkamer begaf voor het geven van een korte aanwijzing. „Jullie moeten meer naar de bal kijken", zei hij dan. Of er moest anders, beter, meer op doel geschoten wor den. „Hij kwam graag even ver tellen hoe het moest. Heel kort. En dan ging ie weer", herinnert Willy van der Kuijlen zich. Frits Philips slaat, geen thuis wedstrijd van PSV over. Hij heeft nog maar tien procent zicht, maar hij blijft kritisch. „Mijn vader leeft nog altijd enorm mee", weet zijn zoon Frits jr. „Als PSV verliest, heeft hij daar gigantisch de pest over in." Frits Philips bezoekt al sinds de jaren dertig de wedstrijden van PSV. Het is de mengeling van betrokkenheid, humor en rela tiveringsvermogen die hem on der spelers veel respect en ge negenheid oplevert. Als hij op de tribune zijn ploeg aanmoe digt, roept hij: „Hup Philips!" De band met de club is bijna 95 jaar oud. Frits was er eerder dan de sportvereniging. Als kind van vijf jaar verrichte Frits- je Philips op 15 januari 1911 de aftrap van de eerste wedstrijd die het pas opgerichte Philips Elftal speelde. Op 31 augustus 1913 besloten enkele vooraanstaande Philips- mensen tot de oprichting van Philips' Sport Vereeniging. De band tussen het bedrijf en de club was aanvankelijk zo hecht als maar zijn kan. Lange tijd, tot 1928, stond PSV alleen open voor werknemers van Philips. Het was vooral aan ir. Frans Ot- ten te danken dat de ontwikke ling van PSV vanaf 1926 een grote vlucht nam. De latere top man van het bedrijf - hij volgde Frits Philips' vader Anton op - was niets teveel om de spelers van PSV in de watten te leggen. De club gl oeide in de jaren der tig uit tot een vooraanstaande in Nederland. Openlijke, directe steun van de NV Philips was in de jaren zes tig een groot taboe. Voormalig manager Ben van Gelder, de vertrouweling van Otten, zegt daarover: „Bij Philips heerste destijds heel sterk het gevoel, dat de vakbonden fel zouden ageren tegen het bedrijf als offi cieel bekend werd dat er geld in PSV werd gestoken, terwijl er aan de andere kant mensen moesten worden ontslagen." De opvatting van 'meneer Frits' werd Van Gelder snel duidelijk. Toen hij aan de buitenkant van het stadion grote borden ophing met daarop de tekst 'Philips Sport Vereniging' wer den die op last van Frits Philips verwijderd. En toen Van Gelder een declaratie indiende omdat hij panty's had gekocht voor de vrouwen van de spelers van een Bulgaarse tegenstander, stuur de Philips hem heen. „U moet zich heel erg schamen dat u mij om geld komt vragen", kreeg de manager te horen. Nu kan hij nog altijd „geweldig genieten van mooie spelers als Arjen Robben", aldus Frits jr. „Hij houdt van inventieve en dynamische spelers. In hen herkent hij iets van zichzelf." door Anton Diedrich sassenheim- Teylingen wordt morgen kampioen in de vierde klasse. Dat kan bijna niet mis sen. De ploeg uit Sassenheim staat al het hele seizoen boven aan en verspeelde alleen punten aan ASC, UDO en de tegenstan der van morgen, SJZ. Drie be langrijke schakels in het zo suc cesvolle team dragen dezelfde achternaam: de broers Moham med, Saïd en Youssef Ait el Houssi. Mohammed, met zijn 29 jaar de oudste van de drie, is speciaal hiervoor teruggekeerd naar de club in hun woonplaats Sassen heim. De middenvelder keerde Teylingen in 1997 de rug toe. „Het is mijn club, altijd ge weest", zegt hij. „Maar op dat moment zag ik in het elftal niet veel perspectief en ik kreeg een goede aanbieding van SJC." La ter voetbalde hij voor Katwijk. Daar kon de 'grote broer' een seizoen doorgaan en ook SJC wilde hem graag terug, maar Ait el Houssi hoorde de lokroep uit het oude nest het hardst. Zijn broers Saïd (22) en Youssef (19) kwamen door de jeugdge- lederen naar het eerste elftal. „Ik wilde per se een keer met mijn broers in een elftal voet ballen", zegt Mohammed. „Ik werd blessuregevoeliger, heb regelmatig last van mijn ham strings. Dan ga je erover naden ken hoe lang je daar nog mee door kunt gaan. Ik wilde terug naar Teylingen, voor het te Iaat was." Het seizoen met zijn drieën be valt de broers uitstekend. De fa milieband is sterk en de jongere twee hebben zeker profijt van de oudste. „Ik vind het alleen maar gunstig dat we met hem samen spelen. Mo coacht heel goed", zegt aanvaller Saïd, MBO-student werktuigbouw kunde. Youssef is middenvel der, Mohammed is een linie naar achteren gezakt en speelt laatste man. Youssef: „Het zou er altijd eens van komen, sa men in een elftal." De drie broers zijn behoorlijk technisch en heel erg bezeten van het spelletje. „We eten, drinken, denken en dromen zoen. „Maar we hoevi weinig ploegen onder te Teylingen speelt morge een van de weinige ploe de Sassenheimers punt ben ontnomen. „Dat door een paar persoonlj ten", herinnert Youssi „We voetbalden de he strijd op hun helft. Kw zijn wij veel sterker." „D op papier voor al onze standers dit seizoen", v aan. „Het is misschien 1 te zeggen als je tien voor staat", zegt Mohi „maar we hebben af en dermaats gepresteerd. I morgen niet gebeuren." Morgen, rekenen de d viert de club uitbundi Youssef: „Het is een kat schap voor de hele c! feest dat de club ookv Teylingen is een heel leuke vereniging. Dat is van de redenen waarc en ik hier zijn geblevet hammed: „Je hoort 01 blemen en toenemend ningen tussen autochtc allochtonen. Daar is bij gen geen sprake van, i gaat harmonieus met om. Dat geeft je het gei je thuis bent bij deze t kenend voor de sfeer is dereen ermee bezig is, dereen naar morgen tos Youssef: „Ik heb trouws idee wat er gepland is morgen de titel pakki schien weet de aanvoei Mohammed, de man band om de arm, heeft vernomen. „Het zal wel men op een tochtje t dorp met de strontkar.! na een groot feest bij de heb in elk geval maand) a t SJZ - Teylinj Zondag, 14.00 it C e ter." Mohammed: „De samen werking tussen hem en de spe lers klopte niet echt." Nu klopt alles. En nu blijkt de huidige ploeg veel te sterk voor de vierde klasse. Waar ligt het plafond? Mohammed Ait el Houssi denkt dat hij het wel weet. „Als we dit team bij elkaar houden, komen we een heel eind. Ik zou het jammer vinden h Leiderdorpse vrouwen bij winst kampioen in eerste klasse door Robbert Minkhorst leiderdorp - Niet de tactische aanwijzingen van trainer Nancy van der Loo maken van het vrouwenelftal van RCL zo'n succes. Ook niet de 28 doelpun ten van Claudia van den Heili genberg, of de individuele klas se van alle speelsters. Het is de teamgeest, zegt Van der Loo stellig. Vanmiddag kan het elftal kampioen worden van de eerste klasse. „We gaan het wel doen, maar er zal voor gevochten moeten worden. Alleen winst is goed genoeg." „Die meiden gaan voor elkaar door het vuur. Beter kun je het niet hebben", vindt Van der voetbal", .zegt Mohammed, schadebehandelaar bij Natio nale Nederlanden. „We hebben alledrie de bezieling om zo hoog mogelijk te wülen spe len." Hij heeft die zaterdag hoofdklasse gehaald bij Katwijk, zijn jongere broers zijn nog op weg omhoog. „Zo hoog moge lijk", zeggen Saïd en Youssef in koor. Saïd: „Maar als we nu bij voorbeeld naar Ter Leede zou den overstappen, dan zouden we in het tweede elftal terecht komen. Ik speel liever bij Tey lingen in het eerste dan daar in het tweede." En, benadrukt Mohammed, dit elftal van de zondagclub heeft toekomst. „Het klikt op allerlei fronten. De resultaten zijn goed, de sfeer is goed en dat komt voor een groot deel door dat de club met Laurens Mou ter een fantastische trainer heeft binnengehaald." Youssef: „Er zijn weinig zwakke punten op te noemen van ons team. Dat was vorig jaar ook al zo, toen hadden we ook hoge ver wachtingen. Maar die trainer (Rob Suttorp - red.) was zo'n beetje de tegenpool van Mou- als er jongens weggaan naar een club, waarvan ze weten dat ze niet in het eerste elftal te recht komen. Met dit Teylingen kunnen we het elke ploeg in de tweede klasse moeilijk maken." Hij denkt niet dat volgend sei zoen meteen de derde klasse op dezelfde manier wordt onder worpen aan de wil van Teylin gen als de vierde klasse dit sei- Youssef, Saïd en Mohammed Ait el Houssi (van links naar rechts). Foto: Taco van der Eb Frits Philips: Jullie moeten meer naar de bal kijken". Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 26