Katwijkse derby was nog nooit zo De belangrijlj SPORT Marnix van der Gun Daniël Hensen Met de 'aanvoerdersband' kwam ook de omslag Het demasqué van Kobe Bryag Dagboek van twee kemphanen HDC 982 zaterdag 16 april 2005 Zelden heeft in de derby Quick Boys - Katwijk zo veel op het spel gestaan. De blauwwitten zijn verwikkeld in een nek-aan- nek-race om het kampioenschap, de oranjehemden hebben de punten hard nodig in de strijd tegen degradatie. Hoe bereiden de spelers van beide clubs zich voor op de voorlaatste wedstrijd van het seizoen, de wedstrijd der wedstrijden, de Katwijkse derby? Het dagboek van Daniël Hensen (Katwijk) en Marnix van der Gun (Quick Boys). door Anton Diedrich DE Zondag 10 april Heel ontspannen dagje gehad, lekker genoten van de overwinning tegen Hui zen. Met mijn knie gaat het prima, ik heb nergens last van. Sinds tweeënhal ve week train ik weer volledig mee met de groep. Verder weinig te melden van- Maandag 11 april Keihard gewerkt, geld verdiend, snel naar huis, een hapje eten, in de auto ge sprongen, onderweg getankt, een Red Bulletje gekocht, een sigaretje gerookt en op tijd voor de training. Natuurlijk spookt de wedstrijd tegen Katwijk al door ons hoofd. Voor allebei staat er za terdag heel veel op het spel. Maar eerst moeten we morgen die wedstrijd tegen Capelle afmaken. Als we daar nog wat uit kunnen slepen, kan dat heel belang rijk zijn. 's Avonds bij mijn broertje Ce- dric langsgeweest en even nagebabbeld. Hij had lekker gekookt, iets met kip. Dinsdag 12 april Voor de wedstrijd heb ik nog even op de behandeltafel gelegen, even alles los la ten gooien. We hadden niks te verliezen tegen Capelle, maar we hebben ook niks gewonnen. Daar waren we best ziek van'. We hebben er in die 36 minu ten alles aan gedaan om nog een punt te halen. Maar zij moesten per se die winst vasthouden, dat was duidelijk. Het is volkomen logisch dat ze het zo gespeeld hebben, we kwamen er niet echt doorheen. Een paar jaar geleden in vijf minuten scoorden we wel, nu in 36 minuten niet. Heel jammer. We hebben ons wel helemaal leeggespeeld, dat wa ren we ook van plan. Dan voelt het als gewoon een goede, zware training. Het was mooi om te zien dat er nog zo veel supporters waren gekomen om op het duin te kijken. Dat zag iedereen na tuurlijk aankomen zodra de uitspraak van de tuchtcommissie bekend werd. Ons sportpark ligt er nu eenmaal zo bij. Woensdag 13 april We moeten zaterdag weer vol aan de bak. Voor lang balen over gisteravond hebben we geen tijd. Ik voel een beetje dat ik een knietje op mijn been heb ge had en een tikje in mijn rug, maar da's niet erg. Vandaag een dagje herstellen en morgen weer goed trainen voor Kat wijk. Twee keer winnen is het devies, dan zijn we er ook. Maarten Bak en De- rek van der Plas zijn terug van een schorsing, w;e zijn weer zo goed als compleet. Onze supporters gaan Daniël 'verwelkomen', dat zullen de Katwijk supporters voor mij ook wel in petto hebben. Die vinden me op het veld niet de sympathiekste voetballer. Donderdag 14 april We hebben een standaard-donderdag training gedaan. Eerst een beetje uitge lopen van dinsdag en daarna de voor bereiding op zaterdag. Een warming- up, een rondootje, afwerken op het goal en een grote partijvorm. Dat is meestal de basiself tegen de rest. Ik reken zater dag absoluut niet op een basisplaats, dat komt voor mij nog te vroeg. Ik heb zo'n grote conditionele achterstand, dat haal je niet zomaar in. We zijn onder ling al enorm met Katwijk bezig. Je praat erover: wie komt op wie te staan, hoe gaan we het aanpakken. Maar in de wedstrijd loopt het toch altijd anders dan je verwacht. Vrijdag 15 april Ik heb me nog even laten behandelen, even de spanning van mijn liezen los la ten gooien. De spanning ga je nu echt voelen. Niet over de supporters, trou wens. Ik weet dat ze van alles aan het voorbereiden zijn, maar ik verwacht geen wangedrag of zo, daar maak ik me niet druk over. Het wordt een groot spektakel. Hoe de wedstrijd verloopt valt met geen mogelijkheid te voorspel len. Ik ga ervan uit dat wij winnen, maar dan nog kan het alle kanten op. Het kan lang 0-0 blijven, het kan ook 6-4 wor den. Vanavond even eten met mijn vriendin en haar zus en om half een mijn mandje in. En dan wakker worden op de dag van de derby. Eerst even bij het tweede kijken, dat kan kampioen worden. Dit wordt de grootste Quick Boys - Katwijk in jaren. Je kunt de span ning ruiken op Nieuw-Zuid. Zondag 10 april Een'dagje rustig-aan gedaan..Een beetje herstellen van de wedstrijd en van de zaterdagavond. We zijn met een flinke groep van Katwijk gaan stappen in Rot terdam, dat was erg gezellig. Dus ik heb goed uitgeslapen, een vast ritueel op zondag, de enige dag dat het kan. Maandag 11 april Ik ben nog niet echt aan het nadenken over aanstaande zaterdag, maar ik moet wel zeggen dat ik er naar uitkijk. Het wordt volle bak, dat is altijd mooi. En wij komen de laatste weken beter in ons spel. Ik heb er echt zin in. Vanavond lekker getraind. De laatste tijd doen we met het eerste en tweede samen eerst een aantal kleine partijen en aan het einde een grote. Het is allemaal nog niet echt gericht op zaterdag, maar in onze hoofden speelt dat natuurlijk al wel. Dinsdag 12 april Hard gewerkt. Ik ben artsenbezoeker voor een farmaceutisch bedrijf, sinds half september. Ik heb vandaag aardig wat artsen gezien, in tegenstelling tot gisteren. Een nuttige dag dus. 's Avonds weer getraind. We waren redelijk com pleet, maar het tweede moest spelen te gen Valken '68. Natuurlijk hebben we gehoord hoe Quick Boys - Capelle is afgelopen. Dat hadden we ook wel verwacht, Capelle is een stugge ploeg. Die kunnen zo'n 1-0 voorsprong wel vasthouden. Woensdag 13 april Vanmorgen mijn auto bij de garage ge bracht. Er was iets mis met de brand- stofpomp. Ik kon wachten tot het klaar was en daarna ben ik naar Zoetermeer en Den Haag gegaan om artsen te be zoeken. Aan het einde van de dag weet je eigenlijk nog niet hoe succesvol de werkdag is geweest, alleen hoeveel ge sprekken je hebt gevoerd. Pas later blijkt of je wat hebt kunnen verkopen, als de artsen jouw product gaan voor schrijven aan hun patiënten. Een voetballoze dag vandaag, voor de rest. Nou ja, ik heb een pizza besteld en PSV gekeken. Ik hoor dat de supporters van Quick Boys al van plan zijn om me een warm welkom te geven. 'Alle ballen op Hensen', dat soort kreten. Dat mo gen ze best roepen, daar word ik abso luut niet slechter van. Donderdag 14 april Vanmorgen had ik mijn eerste afspraak om tien voor tien in Delft, daarvoor had ik thuis al een beetje gewerkt. Om half zes thuisgekomen, snel even wat te eten gemaakt. Kip met aardappeltjes. Om kwart over zeven moeten we op het veld staan, om half acht begint de training. Dan kun je best nog om een uur of zes wat eten. Ze zeggen dat twee tot drie uur voor een wedstrijd of training eten het beste is, maar een uurtje kan ook wel. Je moet jezelf natuurlijk niet hele a maal volproppen. De laatste training '9 voor de wedstrijd was keihard en heel scherp. Kleine partijtjes, vier tegen viei 91 lijnvoetbal, dan afronden op het doeli dan de grote partij. Ik ga eivan uit speel, zaterdag. Het komt nu wel dich bij. Morgenavond zal het ongetwijfeld enorm door mijn hoofd spoken, maai eta natuurlijk denk je er nu al aan. En jeb denkt hoe het zou zijn om er een paar in te schoppen. In het goede doel, na tuurlijk. Kenrick Zondervan: „Het moet mogelijk zijn om via een college team als prof in Europa te gaan spelen." Foto: Mare Lamers PROFIEL Naam: Kenrick Zondervan Geboortedatum: 28 november 1985 Woonplaats: Hoofddorp School: Hogeschool van Am sterdam Club: BS Leiden Positie: Center Lengte: 2.05 nieter Schoenmaat: 47.5 leiden - Het was een geleidelij ke transformatie, van het flie- refluitertje dat vooral basket balde omdat hij er lol in had, tot de bloedserieuze boom van 2.05 meter die overloopt van ambities. Hogerop moet hij, naar een collegeteam in de Verenigde Staten of anders naar een eredivisionist in Ne derland. „Deze sport is mijn leven. Ik wil er alles voor doen", zegt Kenrick Zonder van, center in de succesvolle juniorenploeg van BS Leiden. In weinig doet hij nog denken aan het ventje dat ooit bij BV Hoofddorp begon met basket ballen. „Ik vond het leuk, niet meer dan dat." Zondervan weet wel wanneer de omslag kwam. „In het laatste jaar bij de kadetten werd ik aanvoer der. Dat was een nieuwe situa tie. Ik maakte kennis met het gevoel belangrijk te zijn voor een team en verantwoordelijk heden te hebben. Daardoor word je vanzelf serieuzer." Zijn eerste ambities kon de jonge basketballer nog waar maken in Hoofddorp. Hij pro moveerde er met de junioren- ploeg naar het hoogste niveau, waarop ook BS Leiden acteer de. Onvrede over het plotselin ge ontslag van zijn trainer dreef Zondervan weg uit zijn woonplaats. „Het bestuur stel de een nieuwe coach aan, ie mand waarmee ik echt niet kon opschieten. BS Leiden had me al eens eerder benaderd, ik kon er zo terecht." Op maandag werd hij op de hoogte gesteld van de trainers-, wissel, op dinsdag trainde Kenrick Zondervan voor het eerst mee in de Vijf Meihal. Hij maakte de overstap samen met een vriend die ook bij Hoofddorp speelde, Alphenaar Bernd Persoon. „Het bevalt me hier. Ik kan het goed vin den met de mensen en ik ben vooruit gegaan door de andere basketbalfilosofie die ze hier hanteren." Hij verduidelijkt: „Bij Leiden spelen we veel meer als team, terwijl ik in Hoofddorp gewend was om heel veel alleen te gaan."- Nog een verschil: bij zijn vori ge vereniging speelde het juni orenteam een bijrol onderin de eredivisie, terwijl Leiden langzaam maar zeker naar een hoofdrol toewerkte. Vorig sei zoen verloor de ploeg van coa ches Ivo Boom en Armand Goddijn de finale van de play offs van Eiffel Towers in Nij megen. Dit jaar begint de Leid- se juniorenequipe als favoriet aan de final four. Niet alleen omdat de ploeg de reguliere competitie als koploper zal af sluiten, vooral ook omdat de kruisfinales en de eindstrijd (6 en 7 mei) in de Vijf Meihal ge speeld worden, voor eigen pu bliek. Zondervan verwacht een spektakel. „We willen ons re vancheren voor vorig jaar, toen we het vergooid hebben. Maar wat wil je ook? We ston den daar strak van de zenu wen. We waren een team dat was gevormd met 'losers', jon gens die allemaal nog nooit iets gewonnen hadden, en we haalden ineens de finale." Niet alleen de ploeg gaat het voor de wind, ook Zondervan zelf draait een uitstekend sei zoen. Hij is de laatste maan den niet alleen vaste kracht in zijn eigen team, ook in heren 1 krijgt hij inmiddels veel speel tijd. Alles lijkt op zijn plaats te vallen, maai" voor de Hoofd dorper betekent dat niet dat hij zijn lotsbestemming gevon den heeft. Sterker nog: de kans is uiterst gering dat Kenrick Zondervan volgend seizoen nog voor BS Leiden speelt' „Ik wil het maximale uit mijzelf halen en dat kan hier niet. Kijk alleen maai' naar de trainings faciliteiten. We trainen drie keer per week als team. Ik wil liever vijf keer trainen, plus fit nessen en specifieke training voor mijn positie als center. Dat is hier niet haalbaar, daar voor moet je in Nederland naar een van de grote teams in de eredivisie." Een andere optie is verkassen naar de andere zijde van de At lantische Oceaan. Zondervan speelde al eens een proefwed- strijd voor een Amerikaans collegeteam, maar dat liep op niets uit. „Ik arriveerde met een jetlag en was compleet uit vorm, want het seizoen in Ne derland was allang afgelopen." Nog altijd hoopt hij op een avontuur in de Verenigde Sta ten. Een agent is druk doende met het vinden van een ge schikte kandidaat-ploeg. Zon dervan: „Ik denk dat het mo gelijk moet zijn om via een collegeteam als prof in Europa te gaan spelen. Maar daarbij is het een vereiste dat ik een goe de opleiding kan volgen. Je moet je indekken voor het ge val basketbal niet lukt. Straks breek je je been. En dan?" Maarten Dekker 'Kidssport' is een serie over jeugd- sport in Leiden en omgeving. Heeft u tips of suggesties voor deze ru briek, mail dan naar sport.ld@hdc- .nl Vrijdag 15 april Gisteren na de training hebben we he er onderling natuurlijk best over geha We hebben zelfvertrouwen, mede dot dat we al twee weken goed spelen. Wi hebben dan niet gewonnen, maar dat botte pech. Ik ben helemaal fit voor morgen. Op vrijdagavond houd ik he altijd rustig, meestal blijf ik thuis. Eei filmpje kijken en dan om een uur ofh twaalf, twaalf uur naar bed. Morgen; ik eerst even kijken bij het tweede elf dat speelt thuis tegen FC Lisse. En d< begint het. Ik verwacht een 2-0 over winning voor ons, ik heb er een goed en gevoel over. We hoeven van niemand verliezen. Ik denk dat er een geweldig sfeer hangt, iedereen weet hoe belang mpi rijk die wedstrijd is. Ik verwacht geen problemen van de supporters. Ik weel dat ze dingen van plan zijn, maar ikj ervan uit dat ze zich gedragen. :eul< vwv\ Lakers verworden tot lachertje van LA door Edward Swier los angeles/gpd - Wie zich, als toerist, laat verleiden tot een Star Tour door Hollywood, Be verly Hills en Bel Air komt langs zijn huis. Kobe Bryant heeft in een van de miljonairsstraatjes een aardige woonstek gevon den, naast supersterren als Ni colas Cage, Britney Spears, Oz- zie Osbourne, Bill Cosby en George Michael. De basketbal ler van de Los Angeles Lakers thuis treffen is teveel gevraagd, maar om de kijkers tegemoet te komen, staat doorgaans wel een raam open van Bryants ri ante woning. En wat ziet de gulzige gluurder? Een megagro te, overigens niet goed gelijken de, muurschildering van... Mi chael Jordan. Jordan en Bryant, ze lijken - hoe graag de huidige speler van de LA Lakers ook zou willen - niet op elkaar. Jordan maakte zijn Chicago Bulls in de jaren negentig zes keer kampioen. Bryant dacht hetzelfde te kun nen met de Lakers. Alleen. Maar dat is een utopie geble ken. Vorig seizoen nog stonden de Lakers nog in de NBA Finals, te genover de Detroit Pistons. Met de 4-0-nederlaag werd de neer gang ingezet. De verwende su perster Bryant, vorig jaar ver wikkeld in een smakeloze over spelaffaire, slaagde erin de eige naren van de Lakers voor zich te winnen. Een ruzie met center Shaquille O'Neal werd in zijn voordeel beslecht, O'Neal koos de wijk naar Miami Heat. Coach Phil Jackson zag de bui hangen en koos voor een sab batical. Terwijl de Heat met O'Neal tot de grootste kanshebbers op de titel behoren, ontbreken de La- kers van Bryant als over een week de play-offs van start Kobe Bryant kon de Lakers dit seizoen niet naar de playoffs Ie Foto: Reuters ■pari fiswi enve 6-81 ding 20-4 gaan. Het is voör de eerste keer in elf jaar dat de trots van Los Angeles moet toekijken als het beslissende stadium van de competitie van start gaat. Bryant (26) haalde met de La- kers in 2000, 2001 en 2002 de ti tel, maar dat was meer een teamprestatie dan een hoog standje van Bryant zelf. O'Neal was, zeker in de play-offs, door gaans veel dominanter. Bryants persoonlijke statistieken zijn al jaren goed, daar niet van. Maar hij laat teamgenoten zelden of nooit beter spelen. Bryant ziet dat zelf niet zo. Hij zoekt de oorzaak in de gemiddelde leef tijd van zijn ploegmalc play-offs zijn gemist on rest niet goed speelt. een jong team. Daarbi°28- dat je onevenwichtig bei En de ellende is nog ni IVVG bij, het leed nog niet koko Het vermoeden is dat Jackson niet terugkeert Staples Center. De mee; joecj Iers in de selectie, ook niet voldoen, hebben pende contracten. En h' yXf is dusdanig onevenwid er ook voor de succe nauwelijks succes te t Daar kan zelfs Jacksot aan veranderen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 24