REGIO De brand is eigenlijk nog steeds niet geblust Uit het Nieuws HDC 970 ■W10 j vobrxileiiwe N'oordwijk-.r; j bestvnifnifig Spnee Bxpo oud Tuinhuis Basisschool Noordwijk uitgebrand Bomhard geopereerd tliilwórtiJr*(WeiUich i IJlroclH fliinpercml |nker Iwrat Oo4/W| i, ür minor Verwijden!- Op televisie is hij altijd in voor een lolle tje. Verborgen camera, verkleedpartij en. Met Carlo Boszhard is het altijd lachen geblazen. Zo in het echt, op een podiumpje in de Winkelhof, valt het dan toch een beetje tegen. Zijn glimlach is strak, zijn pak don kerblauw. De presentator van quizzen en ander entertainment werkt zich zonder grapjes door zijn schnabbel heen. Nu eens geen pogingen om Paul de Leeuw te imite ren. Boszhard is Boszhard, op deze zater dagmiddag in het winkelcentrum. Hij staat op een verhoginkje, pal voor de Hema. Zijn er vrijwilligers in de zaal? Ok, dan kunnen we beginnen. Met de Cash 'n Carlo quiz. Een prijzenspel dat lijkt op de te levisievariant. Het publiek vindt het prachtig, want er zijn prijzen te winnen. „Hoe vaak is Cash 'n Car lo op televisie geweest", luidt een van de vragen. „Meer of minder dan 200 keer?" De kandidaat moet 'boven' of 'onder' zeggen. En, gelukkig voor Carlo, is het antwoord goed. „Cash 'n Carlo is 220 keer op televisie geweest." Eigenlijk had het een feestelijk middagje moeten zijn. Boszhard is in Leiderdorp om de 25ste verjaardag van de Winkelhof op te luisteren. Maar op de een of andere manier is het helemaal niet feestelijk. De sfeer heeft meer iets weg van die van een bloemenvei ling, in de allervroegste ochtenduren. Als de prijzen zijn gewonnen, mag Carlo naar huis. Hij bedankt het publiek en zegt - zonder een spoortje van humor - dat 'ie het heel leuk heeft gevonden. Dan springt hij met een snelle sprong het podium af. Maar Leiderdorp laat hem nog niet los. Jon gens en meisjes stromen toe, met hun mo bieltje in de aanslag. Dit is een uitgelezen kans om met een Bekende Nederlander op de foto te gaan. Twee opgeschoten jongens met lang sluik haar kijken geamuseerd naar het schouwspel. „Daar staat onze held", klinkt het sarcastisch. „Recht voor ons. Is het niet bijzonder?" Zijn vriend grijnst. „Héél bijzonder." Wat is het toch heerlijk om een Onbekende Nederlander te zijn. Erna Straatsma Bent u het eens meti nister? „Beslist niet. Zo kani wel tien redenen bedt Bijvoorbeeld dat mini die te lang werken eei gere kans lopen op ha vaatziekten. Ze bewej weinig. Moeten we vi dan ook de premie v< gen?" Is het mogelijk om va stellen wie ongezom „Nee. We weten te weinig van mensen om uitspraken overh zondheid te doen. Bovendien is het niet gewenst dat ziekteki verzekeraars gaan treden in het privé-leven van mensen, den we informatie moeten verzamelen, daarover een oordee ten vormen en dat vervolgens in de premie tot uitdrukking brengen. Een onmogelijke taak. Zeker op dit moment. Dit jas staat in het teken van de voorbereiding op de basisverzekerii 1 januari volgend jaar. Wij moeten ervoor zorgen dat alleeni deze regio zo'n honderdduizend mensen in december net ali andere jaren de polis op tijd op de deurmat hebben." Leidt de door de minister voorgestelde aanpak tot ongelijh „Zeker. Je kunt bijvoorbeeld over dik zijn geen algemene uits ken doen. De oorzaken kunnen heel verschillend zijn. Een aa mensen heeft een natuurlijke aanleg om dik te worden. Moei hen dan straffen? De reacties op te veel eten kunnen ook heel schillend zijn. Stel dat mensen honderd calorieën per dag tei eten. In het ene geval leidt dat tot een overgewicht van twinfe in het andere geval tot zestig kilo. Daar is geen peil op te treki De minister wil een discussie losmaken over gezond leven, fi denkt Zilveren Kruis Achmea tot verbeteringen te komen „De afgelopen vijfjaar hebben wij vijftig miljoen euro géïnve in preventie en voorlichting. Al onze klanten krijgen een blad leefstijl. Ze kunnen terecht in healthcentra en kunnen een he check laten doen. Er wordt nu net gedaan alsof praten overg zondheid een nieuw onderwerp is, maar dat is natuurlijk nie Het is een aanpak die veel tijd vergt en waarbij we meer zieni preventie dan in sancties." tekst: Jan Preenen archieffoto: UIT DE ARCHIEVEN VRAAG Hermine Verburg: „Toen ik hoorde van die saamhorigheid, dacht ik: 'dat is een school waar ik wil werken'." Foto: Mark Lamers ANNO 1955, Zaterdag 16 April LEIDEN - In de Leidse Doelenkazerne bevindt zich de grootstes -wij bedoelen die der Koksschool - van ons land. En ook hetp „hotel" van onze stad, want circa 1000 officieren en manschap zijn hier gelegerd. Zij vinden er hun „natje en droogje", wordeni voed en gekleed en vinden er bovendien hun nachtrust... Met de spoortkazerne als dependance. Tientallen slagers snijden er hun biefstukje, maken er hun roll zorgen voor tientallen kilo's hamspek, pekelvlees of hoofdkaas. 2000 biefstukjes per dag draaien zij hun hand niet om. Alleeni aan vlees heeft de Koksschool een respectabele omzet: gemidi' koeien en varkens per week! Hiervan worden ongeveer 8000 porties per dag bereid, welke worden verstrekt aan een even grc tal militairen, gelegerd in Den Haag, Haarlem en uiteraard ookl ANNO 1980, woensdag 16 april LEIDEN - Cortona, het opvang- en begeleidingscentrum vooral staande vrouwen met kinderen, is vanmorgen leeggeruimd. trum aan de Haagweg wordt de komende maanden ingrijpend ve bouwd. De bewoners van Cortona worden ruim een jaar ondergel in de Ursula-kliniek in Wassenaar. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien da plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op girc 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermeil Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante be de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc,nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboortejubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-681 3677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met. 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bin worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt 6 zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-5 (als op zaterdag voor 12.00 uur wordtf wordt de krant dezelfde dag nabezt tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ont krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen; uitslu schriftelijk, uiterlijk één maand vooral de abonnementsperiode, t.a v. afdelif lezersservice, postbus 2,1800 AA Alk® Voor leveringsvoorwaarden abonnen* www.leidschdagblad.nl of KvK-numiw 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechte aanzien van (de inhoud van) deze uil|? 81] worden uitdrukkelijk voorbehouden. R rechten berusten bij HDC Uitgeverij W Pq c.q. de betreffende auteur. -V «»iL ■org! itvatj itsW HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangeslotentj CISAC-organisatie zijn geregeld met$ Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de veiWjj gegevens van abonnees van dit dagbS gegevens kunnen tevens worden gel* gerichte informatie over voordeelaan^ en te geven, zowel door onszelf als ds derden. Heeft u hier bezwaar tegen, u dat laten weten aan HDC Media BV.' Lezersservice, postbus 2,1800 AA AIL®' Mensen die ongezond leven, moeten dat volgens minister Hoe vorst van volksgezondheid voortaan voelen in hun portemonrt; Ziektekostenverze- 7 keraars moeten VeVhOgeü WC till OOK premie voor minister die veel te zwaar zijn ofte veel drinken hogere premies laten b len. ARNÉ VAN DEN BOOM, directeur klantenorganisatie vanZil Kruis Achmea in Noordwijk, heeft daar een duidelijke meningj Een week geleden was het. Toen merkte Hermine Verburg, directeur van de Noordwijkse Basisschool Zee- honk, dat de brand die op 29 decem ber 2000 het grootste deel van de ou de school verwoestte, nog steeds niet helemaal geblust is. „Het bericht kwam binnen dat de jongens die de brandstichting bekend hadden, in ho ger beroep vrijgesproken waren. Nou, die dag laaiden in de personeelsver gadering de emoties hoog op." Tranen vloeiden er niet, zegt Ver- burg, maar onbegrip was er des te meer. „En het gevoel van onmacht. Hoe kan het dat mensen die verant woordelijk zijn voor het stukmaken van iets wat je dierbaar is, geen ver antwoording hoeven af te leggen? Dat kon er bij niemand in. We had den zo graag gezien dat ze schuldig waren verklaard, al hadden ze slechts een symbolische straf gekre gen. We hadden ook graag gezien dat ze hier een keer langs zouden zijn gekomen om sorry te zeggen te gen de mensen van de school. Echt, was er maar iets gebeurd." Nee, het is niet zo, dat Zeehonk [zeg overigens nooit De Zeehonk tegen Zeehonknog steeds in zak en as is na de brand die ontstond na het gooien van vuurwerk. De school aan de Julianastraat is na de herbouw immers een plaatje. Het gebouw, dat ruim twee miljoen euro kostte, doet ruim, licht en fris aan. „Een heel ver schil met het oude gebouw, dat in de jaren zeventig werd gebouwd en ge heel naar de trend van die tijd nogal donker was", zegt Verburg over het oude Zeehonk, dat ze alleen van een foto kent. „Ik ben hier pas in 2002 begonnen en daarvoor werkte ik tien jaar in Amsterdam. Ik wilde iets an ders, ik wilde werken in een mooi plaatsje bij de kust." Dat werd Noordwijk, hoewel het net zo goed Bloemendaal had kunnen zijn. „Nee, Noordwijk was toch aan trekkelijker. De bouw van een nieu we school leek me een mooi mo ment om ergens als nieuwe direc teur aan de slag te gaan. Als nieuwe woon op school kunnen laten. „We hebben nu zelfs een brandwerende kast, dus dat is veiliger dan veilig, maar de neiging om alles mee naar huis te nemen blijft hardnekkig. En begrijpelijk, een aantal collega's is toen alles kwijtgeraakt wat belangrijk was voor het lesgeven. Dat lijkt me inderdaad vreselijk." Kinderen zijn gelukkig makkelijker. Zij zijn vooral bezig met vandaag en soms misschien ook met morgen. Gisteren is lang geleden. Verburg maakt dat mee in de groepen 6, 7 en 8, waar zij parttime lesgeeft. Haar pupillen hebben dus als Zeehonker- tjes de brand meegemaakt. „Het speelt bij hen niet of nauwelijks. Al leen af en toe, als er ergens in de buurt brand is geweest. Dan begint er een over de brand die 'toen' op school was, alsof het iets uit de ge schiedenisles is." Verburg zag het als haar taak om mee te werken aan de verse start van 1 Zeehonk. Ze droeg, met collega Mie- ke Krug, een fors steentje bij aan de inrichting van het gebouw, dat bij de aanvang van het schooljaar 2003/2004 in gebruik werd geno men. „De bouwtekening was klaar, maar daarin stonden eigenlijk alleen de muren en de fundamenten gete kend. Verder was alles blanco en was het aan de bouwcommissie om het gebouw in te vullen. In die commis sie zaten Mieke, Carry Cramer na mens de ouders en ik. We vonden al snel overeenstemming over de kleu ren en het materiaal en we hebben verder heerlijk kunnen werken. Ik heb daardoor sterk het gevoel dat het mijn gebouw is. Het voelt goed." Ook het logo van de school werd vernieuwd en er kwam een motto onder het nieuwe logo. „Door de brand was het vertrouwen weg, dat vertrouwen moest terugkomen met het nieuwe pand. Ik wilde laten zien dat Zeehonk een plaats is waar een ieder zich veilig en welkom voelt. Met het motto 'een veilige basis', zeggen we wat we uit willen stralen en wat we willen zijn. En dat ver trouwen wordt steeds sterker. Zee honk voelt zich veilig." Gerard Baas een beetje op orde waren en de no dige spullen verhuisd, konden de leerlingen terecht in leegstaande lo kalen van de Witte Mavo aan de Duinweg en de voormalige Willi - brordmavo aan de Van Panhuys- straat. Aan de Julianastraat werd de schade opgenomen. Die schade was enorm. „Er was zoveel verdwenen. Dossiers, foto'si leermaterialen enzovoort. Maar ook veel toneeldecors en kos tuums. Zeehonk is een school waar veel aan drama en toneel wordt ge daan en zo waren er in de loop der jaren ontzettend veel mooie spullen verzameld." Nog steeds wordt er 'misgegrepen'. „Dan praten we bijvoorbeeld over de aankleding van een themaweek en vertelt een leerkracht dat we nog ergens een grote balanceerbal of een matrozenpak moeten hebben liggen. Na even nadenken zegt er iemand anders dat dat inderdaad zo was, tot de brand, Zulke dingen gebeuren nog best vaak." Veel leerkrachten moeten er nog al tijd aan wennen dat zij hun leerma teriaal, cijferlijsten en dossiers ge- De ravage was groot na de brand in het oude pand van Zeehonk. Archieffoto: Henk Bouwman directeur wil je bijna altijd dingen veranderen naar je eigen inzichten, maar meestal loop je op tegen de onmogelijkheid om dat te doen. Mensen houden immers niet van verandering. Bij een nieuwgebouw de school zou dat minder spelen, dacht en hoopte ik." Dat kwam uit, ziet Verburg nu tevreden terug. „Ik trof hier een team aan dat geweldig goed met me meedacht. We hebben met elkaar iets goeds in elkaar ge zet." Soms denkt de Zeehonk-directeur wel'eens dat de ellende van de brand ook zijn goede kanten heeft gehad. „Er is hier ontroerend veel en hard gewerkt aan de wederopbouw. Al vanaf de dag na de brand, die mid den in de kerstvakantie gebeurde. Velen kwamen terug van hun vakan tieadres om meteen de boel op te ruimen en de school klaar te maken voor de nieuwe start. Ook de ouders hebben zich toen van hun beste kant laten zien en zelfs mensen uit de buurt. In de tijd daarna zijn veel ac ties geweest om geld in te zamelen. Toen ik hoorde van die saamhorig heid, dacht ik: 'dat is een school waar ik wil werken'." De kerstvakantie van 2000-2001 duurde voor de kinderen een week langer, maar toen eenmaal de zaken

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16