REGIO Bruggen blijven files veroorzaken Door zo'n vertrek sneeuwt alles wat wél loopt volledig onder' 'Ik dacht altijd: belachelijk - maar je gaat toch op die stoep zitten' Kaagwater, schipperspetten en heel veel wind op itervillaY ïlgeest R3 Provincie past regime niet aan DE STELLING t alarm voor dje op balkon en - De brandweer van Voorschoten en ijn gistermiddag met iterieel uitgerukt voor brandende tuintegels lkonnetje. Tegen half de brandweer de 3at er op de tiende igvan de flat op de het Johannes Ver- ntsoen en het Frans ltsoen een uitslaande as. Toen de brandweer •blusvoertuigen en een agen arriveerde, bleek its een paar houten Is in brand stonden. mobilist op bromfiets ist - Een 16-jarig meis- gisterochtend met isel naar het ziekenhuis gebracht, nadat zij ngereden door een 39- itomobilist uit Oegst- et ongeluk gebeurde op t Voort. Het meisje reed bromfiets over de Lan- t en werd volgens de angereden door de au- ist die linksaf de Frans i in wilde rijden, maar aan de bromfietsster irrang verleende. - Een record in est. Voor de verkoop woningen in de Water- Poelgeest, zijn de afge weken iets meer dan formatiebrochures op- Toen in de nieuw- Cwaakhaven in de ging, was de belang- ook groot. Maar met de ïurt, door de project elaar de Rietkaag ge- stromen de inschrijf- iren bij de verkopende irs binnen. rbuurt wordt het enige de stukje in de Veerpol- huizen komen dus aan nrand van Poelgeest te Hellicht verklaart dat de :resse. iterbuurt (een samen- tussen Slokker Vast- uit Huizen en Proper- iningen bv uit Rotter- eft voor het gebied een ïwplan ontwikkeld. In men er 73 huizen. Dat :hakelde, halfvrijstaan- vrijstaande villa's. De staan langs een lange aan of op één van de iereilanden. Dankzij de ertig-architectuur on- dt het buurtje zich n de andere bouwpro- i Poelgeest. De VOF ty- Rietkaag als een klein- villawijk waarin bijna anders is. ïze maand ging de ver- an start. Tot 22 april 17.00 uur kunnen geïn- rden hun inschrijffor- nog inleveren bij de i Proper Makelaardij -Stok Woningen. Voor geldt de lotingproce- is opgesteld door de e Oegstgeest. De goed- moet een bedrag van euro opbrengen, de kost 709.000 euro. zaterdag 16 april 2005 Kandidaat-kopers bivakkeren twee nachten bij Leiderdorpse bouwer voor een huis in Voorhouts Hof van Lanen-project door Judy Nihof vervolg van voorpagina leiderdorp/voorhout - De medewer kers van Bouwmaatschappij Heij- mans zijn allang naar huis. Het is al donker en toch is het druk op de stoep voor het kantoor aan de Leider dorpse Zijldijk. Zeker zeventig men sen bivakkeren sinds donderdag op het terrein, om één van de 63 huizen in het gewilde Hof van Lanen-project in Voorhout te kunnen bemachtigen. De meeste kandidaat-kopers slapen in de auto, maar sommigen hebben het beter bekeken. Zij hebben een ca ravan meegenomen. De inschrijving begint vandaag om tien uur. „Ik dacht altijd: belachelijk, daar doe ik niet aan mee, als ik hoor de dat mensen bereid waren voor een nieuw huis op de stoep te gaan lig gen. Maar je doet het toch. Je moet wel", zegt de 31-jarige Martie van Beek uit Voorhout. Dat geldt ook voor dorpsgenoot Gert-Jan van Rijn. „Een loting zou veel beter zijn. Dit heeft iets heel ridicuuls, maar ik wil nu eenmaal heel graag groter wonen. We hebben maar twee slaapkamers." De (halflvrijstaande huizen en de twee-onder-een-kappers in de Hof Van Lanen zijn behoorlijk aan de prijs - de goedkoopste is 395.000 eu ro - maar dan heb je volgens de stoepzitters ook wat. De woningen zijn ruim en ze liggen gunstig: dicht bij het NS-station en het centrum van Voorhout. Bovendien heeft de archi tect zich laten inspireren door de bouwstijl van de jaren dertig en dat spreekt hen ook aan. Martie van Beek drinkt deze vrijdag avond even voor tienen een biertje met een groepje lotgenoten. Ze zitten op campingstoelen en op een tafeltje flikkeren een paar kaarsen. De Voor- houter heeft al een nacht op het ter rein van Heijmans achter de rug. Hij heeft in de auto geslapen met al zijn kleren aan, maar zelfs onder zijn dek bed had hij het nog koud. Zijn ouders zijn helemaal uit Lunteren gekomen om het tafereel met eigen ogen te zien. En om koffie te brengen. Klokslag tien uur springen alle kandi daat-kopers op. Als bij een legeroefe- ning worden hun namen afgeroepen door Jacco Wardenier. De 37-jarige Voorhouter arriveerde donderdag ochtend als tweede bij Heijmans op de stoep. Hij is verzekerd van een huis en heeft ook nog eens ruim de keus. Wardenier heeft zijn drie kinde ren elders ondergebracht, zodat hij en zijn vrouw in de race kunnen blij ven. „De twee jongsten zijn bij mijn ouders en de oudste van negen is bij de buren." Wardenier heeft samen met degene die het eerst bij Heijmans was, een lijst gemaakt van de belangstellen den. Elk uur, behalve tussen 12.00 en 6.30 uur. worden de namen afgeroe pen. Wie zich niet meldt, wordt on herroepelijk van de lijst afgevoerd. Een vervanger inschakelen mag wel. Zo heeft Martie van Beek familiele den in de arm genomen die 'ja' kun nen roepen als zijn naam valt. Daar door kon hij deze vrijdag gewoon naar zijn werk. „Gelukkig wel. Over dag én 's nachts aanwezig zijn, daar moet ik niet aan denken." Een van de Regenbogen onderweg naar de Jeneverboom, waar werd gezongen en geklonken op het begin van het vaarseizoen 2005. Foto: Henk Bouwman Vaarseizoen Kagerplassen geopend bij de Jeneverboom door Marieke de Kok warmond - „Hé, kerel! Jij ook hier?" Met een bekakte stem, een rollende -r en een enigszins dikke tong begroe ten de heren van de Stichting Waterevenementen elkaar. De drie trekkers van de stichting - Peter Labrujere, Nico Ouwehand en Luuk Schouten - hebben zich flink uitge dost. De twee Warmonders hebben gekozen voor rok- kostuum met hoge hoed, de Leidse voorzitter Labrujere koos voor een spierwit schipperspak. Erg toepasselijk want gistermiddag openden de drie officieel het water- Drie jaar geleden werd de Stichting Waterevenementen opgericht. De organisatie is een samenwerkingsver band van vier gemeenten die aan de Kagerplassen grenzen: Kaag, Alkemade, Warmond en Leiden. Zo worden festiviteiten als de Warmondse Schippertjesda- gen en de Leidse Waterdagen aan elkaar verbonden. „Door de samenwerking is annexatie van die kleine ge meenten niet meer nodig", grapt Labrujere. Hij is ge komen in een boot van de Leidsche Rederij. Het is een autoboot uit 1920 die pas is opgeknapt. De Leidenaar geniet er zichtbaar van om de motor voluit te zetten, als een echte kapitein zit hij achter het roer. Schouten en Ouwehand zijn met een heel andere boot gekomen. Zij kozen voor twee Regenbogen: pijlsnelle maar ook superdure zeilboten. Een betere keus had den de twee niet kunnen maken. De opening van het vaarseizoen heeft namelijk plaats bij de Jeneverboom in Warmond, een bekende picknickplek voor watertoe risten. Op het originele etiket van het bekende Kaagwa ter - jenever - staan namelijk twee Regenbogen met de nummers drie en zeven. „De woelige baren, bij storm en bij wind", zingt het Schippertjeskoor ondanks de ferme wind. De mannen doen flink hun best om boven het windgeraas uit te zingen. Onderwijl doen de twee Regenbogen hun best om aan te meren. Dat is nog niet zo gemakkelijk, want door de wind helt de boot flink over naar één kant. On der de passagiers van de zeilboten bevindt zich ook burgemeester Marc Witteman van Warmond. „Dit was voor mij de eerste keer in een zeilboot", verklapt hij na afloop. De nieuwe burgemeester ziet een beetje witjes. „Ik kom van het zand, ik kom uit Hillegom. Ik ben dit dus niet echt gewend." Terwijl iedereen geniet van een glaasje Kaagwater ver telt Labrujere de geschiedenis van de Jeneverboom aan de Kaag. „Sinds mensenheugenis staat er op deze plek een jeneverboom. Voordat de Kaagsociëteit er was, deed de boom altijd dienst als startpunt voor races. Vandaar dat er op het etiket van de fles Kaagwater ook twee race-zeilboten te zien zijn. In de Tweede Wereld oorlog is de boom gekapt om de kachel mee op te sto ken, maar in 1949 is er een nieuwe geplant. En nu doet het toeval, dat zowel Nico Ouwehand als ikzelf in 1949 geboren zijn. Ken geen toeval meer zijn, hè?" door Loman Leefmans leiderdorp/leiden - Het blijft ook komend zomerseizoen mo gelijk: een paar zeilbootjes die hun mast niet strijken en daar door enorme files in Leiden en Leiderdorp veroorzaken. On danks een verzoek van beide ge meenten is de provincie niet van plan het zogeheten brugregime over de Vliet, Rijn- en Schiekade en Oude Rijn bij te stellen. De toename van de recreatie vaart zorgt al jaren voor grote verkeersproblemen. Gaat bij voorbeeld de Wilhelminabrug bij de Leidse watertoren op vrij dagmiddag open voor een zeil jacht dan ontstaan enorme op stoppingen. Op de Hoge Rijn dijk staat dan een rij auto's tot aan het Levendaal en op de Ka- naalweg is er een file die voorbij het sportcomplex van Room burg reikt. Bij de Lammebrug (bij Lam- menschansplein) en de Leider- dorpsebrug (beter bekend als de Stierenbrug) ontstaan verge lijkbare situaties. Eén duwbak met grind op de Vliet en het verkeer op de Europaweg, uit de richting Zoeterwoude, vormt een stilstaande slinger die an derhalve kilometer verderop zelfs de afslag op de A4 vastzet. Aan de andere kant van de brug raakt de Voorschoterweg ver stopt. In Leiderdorp is het dagelijkse kost dat het verkeer vanaf de Stierenbrug op de Persant Snoepweg helemaal tot de En- gelendaal vaststaat als de hef bomen naar beneden gaan. De 'stadsfiles' zorgen niet alleen voor oponthoud, maar veroor zaken gevaarlijke situaties op verschillende kruispunten die volslibben. Daarbij loopt ook de dienstregeling van bussen ver traging op en ondervinden brandweer, politie en ambulan ces er veel hinder van. Volgens de huidige, toch wat archaïsche regelgeving heeft scheepvaart altijd voorrang op het wegverkeer. Een uitzonde ring wordt gemaakt tijdens de spitsuren. Alleen dan moeten zeilboten en motorjachten de auto's, bussen en vrachtwagens voor laten gaan, maar beroeps vaart heeft ook dan gewoon on vertraagd doorgang. Leiden en Leiderdorp verzoch ten de provincie, die het scheepvaartverkeer regelt, in november om de openingstij den van de genoemde bruggen aan te passen. Een officiële re actie van Zuid Holland laat nog op zich wachten, maar het ant woord zit al opgesloten in de onlangs uitgebrachte nota Pro vinciale Vaarwegen en Scheep vaart. Daarin wordt onomwon den gesteld dat alles bij het ou de blijft. In Leiderdorp en Leiden en spinnen de gemeentebesturen nog op een weerwoord in de richting van de provincie. Van uit het Leiderdorpse gemeente huis komt alleen de uitspraak dat de gemeente 'het zou be treuren als alles bij het oude blijft'. Topmanagers hebben recht op een topsalaris Geef uw mening www.leidschdagblad.nl Riannne Meester heeft het nog moeilijk met haar gedwongen vertrek als wethouder van Oegstgeest kia Stoelinga ist - „Het leven zit ingewikkeld Je kunt niet alles hebben. Ik It geval niet afgeknald op vak- nheid en integriteit. De com- ie, de derde poot, heb ik niet al- goed gedaan. Ik besef het." Bij ijn de emoties van haar gezicht Het gedwongen aftreden als Ier van de gemeente Oegst- tRianne Meester-Broertjes (56) lij het dossier Rijn Gouwe Lijn politieke kant onderschat. Dat 'akke actie van mij geweest." tijdens het debat geconsta- 't het oordeel van de andere niet alleen op mijn optreden lijn Gouwe Lijn is gebaseerd, to Als wethouder heb je ver- delijkheden jegens je dorp en Ie kunt niet alles bij het oude zult plannen moeten maken tregelen moeten nemen om op een verantwoorde mapier wonen en leven. Als je het m zorgcentrum Hofwijck wil en opknappen om oudere >*n fatsoenlijk onderkomen te egrijp ik niet waarom de poli- afvraagt wat we aan het doen mand wil zijn moeder toch in 1 armoedig kamertje stoppen? heb ik het gevoel dat de raad Jale systeem op de stoel van :ge of de wethouder gaat zit- Rianne Meester, drie weken geleden nog volop wethouder voor Progressief Oegstgeest (PrO), wist al tijdens het paasweekeinde, dat er een motie in de maak was om haar ten val te brengen. Kon U dat tij niet keren? „Nee, de gelederen waren gesloten. Ik voelde dat mijn verhaal er eigenlijk niet meer toe deed om het roer om te gooien. Een heel naar gevoel. Ik heb er in die dagen met mijn drie kinderen (26, 24, 22) en mijn echtgenoot bewust over gesproken Mijn jongste vond het raar dat iemand die zo hard heeft ge werkt, haar best heeft gedaan, geen streken levert, er toch uit moet. Ze zijn absoluut niet zo dat ze denken dat hun moeder nooit iets fout doet. Integen deel zou ik zeggen, maar dit ging ze te ver. Dat gaf mij vertrouwen. „Ik had in dat stadium een brief bij de burgemeester kunnen neerleggen, dat ik mij terugtrok. Na wat heen en weer gepraat in huiselijke kring stond mijn besluit echter vast: ik zou het debat in de openbaarheid aan gaan. Ik heb ver antwoordingsplicht en ik wilde mijn kant van het verhaal ook goed kunnen vertellen. Mijn man is die bewuste avond als toehoorder mee gegaan. Ge woon ter ondersteuning. Dat er iets spannends stond te gebeuren, bleek wel. Van de andere wethouders waren hun vrouwen meegekomen." In de nacht van donderdag op vrijdag 1 april moest wethouder Meester in derdaad het veld ruimen. Ook het col lege van B en W kon geen vuist meer maken om haar binnenboord te hou den. De aanleiding vormde het naar het oordeel van de gemeenteraad te hoge bedrag (4,6 miljoen euro) dat de gemeente Oegstgeest moet bijdragen aan de light-railverbinding Rijn Gouwe Lijn. Een regionale verbinding van Gouda naar de kust, die in de toe komst in Oegstgeest de nieuwe wijk Rijnfront aandoet. Wat is er misgegaan? „Ik had toestemming van de raad om voor deze lijn 3,5 miljoen euro te re serveren. Ik heb mijn best gedaan in regionaal verband daarvoor te strijden. In de zomer van 2004 voelde ik dat de bijdrage voor onze gemeente hoger ging uitpakken. Toch kreeg ik er niet goed de vingers achter. Er is steeds ge werkt aan het formuleren van criteria voor het berekenen van het te betalen bedrag. Bij de verdeel- en heersstrate gie onder leiding van Hans Kombrink was voor mij pas op een laat moment zichtbaar wat Oegstgeest naar het oor deel van Kombrink concreet moest gaan betalen en hoe dit nieuwe bedrag zich verhield tot de bijdragen van de andere zeven gemeenten. In novem ber 2004 werd duidelijk dat het om een bedrag 5,6 miljoen euro ging. Mijn col lege heeft onmiddellijk bezwaar aan getekend. Na heftig overleg met de provincie is naar wat meer maatwerk gezocht. Dit is gebeurd en heeft 1 mil joen euro opgeleverd." Wat luid 11 beter kunnen doen? .Achteraf gezien was het beter geweest als ik de gemeenteraad in de maanden september tot december 2004 telkens over de stand van zaken had geïnfor meerd. Ook» de andere collegeleden hebben dit niet voorgesteld. In de risi coparagraaf van de grondexploitatie van Rijnfront 2004 stond wel dat ik ging onderhandelen over de meerkos ten van de Rijn Gouwe Lijn." In het etablissement Het Witte Huis, schuin tegenover het gemeentehuis van Oegstgeest, zit ze in het hoekje toch niet zo onopgemerkt als ze had gedacht. Collega's en burgers, die ook aan het lunchen zijn, komen haar dis creet de hand schudden. Die sponta niteit doet haar zichtbaar goed. Ze houdt van haar werk. Ze had alles wat ze nu op de rit heeft staan, graag wil len afmaken. Ze weet dat ze de afgelo pen vier jaar veel heeft gewerkt, ze weet dat ze haar werk onder controle wil houden. „Perfectionistisch", noemt ze het zelf. „Ik wil alles zeker weten, alles lezen. Ik wil het in de hand hebben en er verantwoordelijk heid voor te nemen. Een karakterei genschap die ik moeilijk kan verande ren." Wat nu? „Ik weet het echt nog niet. Eerst moet dit gedwongen afscheid een plek krij gen. Ik heb nu nog zo'n zwart-wit ge voel. Door zo'n actie worden alle za ken, die wel lopen volledig onderge sneeuwd. Dat moet slijten. Ik kan een frisse neus halen. Ik kan gaan fietsen, ik kan mijn 83-jarige moeder wat meer bezoeken. Ik kan er zomaar een week je tussenuit. Ik kan vrijwilligerswerk gaan doen. Alle opties zijn weer open. Natuurlijk kan ik me als Wagenings in genieur op het gebied van milieukun de ook op andere plaatsen verdienste lijk maken. Dat heb ik 28 jaar van mijn werkzame leven ook gedaan. Ik ging als projectleider het hele land door. De politiek van Oegstgeest is een waarde volle aanvulling op dit leven geweest. Als ik de voordeur verliet, stond ik in mijn werk. Als een lantaarnpaal het niet deed, een tegel scheef lag of er bij een school een onveilige verkeerssitu atie was, dan meldde ik dat even. Je hebt een intensief contact met be stuurders en de mensen er omheen. De ene keer doe je het goed, de andere keer word je afgebrand. Dat heb ik in middels goed begrepen." Blijft u de gemeentepolitiek volgen? „PrO moet ook zijn draai weer vinden. Ik zal PrO steunen in haar oppositie rol. Ik heb een abonnement genomen op de raadsstukken. Ik wil als burger de zaken blijven volgen. Ja, ik wil ook zien hoe het met mijn projecten loopt: of de milieustraat goed blijft functio neren, de structuurvisie wordt nage leefd, het groen in ons dorp kwaliteit behoudt, de woningen aan de Gladio- lenlaan worden hernieuwd, de sport hal aan de Apollolaan met de vele nieuwe woningen zal worden ge bouwd en dat Rijnfront die mooie nieuwe wijk wordt, die ik in gedachten heb. Als ik merk dat ik geen bijzondere be langstelling meer heb voor de stukken die uit het gemeentehuis komen, dat ik de raadstukken niet meer volledig lees, dan heb ik het gebeuren van de afgelo pen weken verwerkt en is mijn nare gevoel waarschijnlijk over. Het positie ve beeld van vier jaar wethouder in de gemeente Oegstgeest zal dan de over hand hebben en dat is wat ik graag wil." Oud-wethouder van Oegstgeest Riannne Meester: ,,'lk wil alles zeker weten, alles lezen." Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15