Leiden presenteert zich als van ontdekkingen Provincie uit zorgt in brief aan premii LEIDEN REGIO Het wil maar niet lukken: de burgemeester bereiken Lissese manegehoudster wil af van weggooidieren' 'Jongeren loket' wil 1 schoolverlaters mini FloraHolland doceert op Wellantcolli e Noodkreet over problematiek luchtkwaliteit - Initiatief sinds half jaar operatic duin- en bollenstreek - Twintig procent minder schoolverlaters. Dat is de doelstelling van het project Jongerenloket dat onlangs ook in de Duin- en Bollen streek van start is gegaan. Het Jongerenloket is sinds een half jaar operationeel in de Leidse regio en is een sa menwerkingsverband van organisaties die met voortij dige schoolverlaters en jeug dige werklozen te maken hebben. De provincie Zuid-Holland heeft met een subsidie van ruim 125.000 euro tot 2006 voor de beide regio's de op richting van het loket moge lijk gemaakt. In de Duin- en Bollenstreek verlieten in het schooljaar 2002/2003 508 jongeren tussen de 16 en 22 jaar vroegtijdig hun oplei ding. Dat moeten er dus on geveer honderd minder wor den. De meewerkende instanties, onder meer het CWI, ROC Leiden, ID College, Nova College, het Regionaal Bu reau Leerplicht (RBL) Zuid- Holland Noord, Duin- en Bollengemeentes en hun so ciale diensten, streven er naar om de schoolverlaters die over het algemeen kans loos zijn op de arbeidsmarkt, te helpen bij het zoeken naar een opleiding of het vinden van een baan. Het loket, overigens geen fy siek loket maar meer een sa- menwerkings- en overlegor gaan, werkt 'hartstikke goed' in de Leidse regio, zegt R. Zoutendijk, directeur RBL Zuid-Holland „We hebben tientalli geren op individuel kunnen helpen. Zot vroegtijdige schoolv (j signaleren, en dat kal aard door elk van dl s werkende partners ren, zoeken we gezai naar een oplossing. I weg worden ze begel nl ze een baan hebben je een opleiding volgent een zorgtraject is ges! In die gezamenlijkheii 'Jr kracht van het Jong F ket. „Het is echte san |e king, omdat je met rond de tafel zit. De la bundelen en individu 1 lossingen bieden, dal we doen." »a Die aanpak is nodig de problematiek v vroegtijdige schools vaak complex is, waa t geval een geval op i n „Soms is het gebrek a [jj tivatie, anders is het e zc keerde studiekeuze. J :(j kunnen ook psychos j( aanpassings- of versl problemen spelen. ring leert dat deze jo c een grote kans hebb werkloos te worden er blijven." n De partners van het e renloket willen zoveel je lijk jongeren minimi diploma op mbo 2- ,n laten halen. Voor wi( hoog gegrepen is, wo zocht naar een leervvi J; atie met uitzicht o >n baan. Centrummanager Robert Strijk: 'We streven naar top of mind awareness' door Erna Straatsma leiden - Leiden gaat zichzelf aan de man brengen als 'stad van ontdek kingen'. Centrummanager Robert Strijk heeft een uitgekiend plan voor 'citymarketing' opgesteld. Vanaf deze week presenteert de stad zich met een nieuw logo: een driehoekje met een sleutelgat. En Leiden komt op televisie. „We stre ven naar top of mind awareness." De vorige stadsslogan - 'Niets lijkt op Leiden' - ligt in de prullenmand. Bij nader inzien was het toch niet zo'n gelukkige kreet, zegt wethou der Alexander Geertsema. „Het was een fantastische slogan, maar hij werd in veertien dagen volledig af gebrand. Daar was echt geen red den meer aan." Strijk: „En dan krijg je een soort Buckler-effect." Bang voor een nieuw debacle zijn Geertsema en Strijk niet, want de afgelopen tijd is de slogan uitvoerig getest op zijn houdbaarheid. Dat pakte positief uit. De wethouder: „De mensen hebben er een goed beeld bij." Daarnaast onderschrij ven achttien Leidse instellingen de nieuwe kreet 'stad van ontdekkin gen'. Zij willen het logo, naast hun eigen huisstijl, gebruiken in folders en op posters. „Als je een slogan top down introduceert, werkt het niet", zegt de centrummanager. „Bij de nieuwe slogan ging het bot tom up, dit is gevoeld." Over het sleutelgatlogo: „We hebben ge zocht naar iets dat héél erg opvalt en tegelijkertijd héél bescheiden is." De slogan duidt niet op een imago probleem van Leiden, zeggen de ci- tymarketeers. Geertsema: „Leiden is een leuke stad, maar hoe ver koop je een leuke stad? Daar gaat het om." Strijk: „Het imago van een stad komt niet altijd overeen met de werkelijkheid. Het is heel belangrijk dat je je bewust bent van het imago dat je uitstraalt." Een beetje stad kan niet zonder 'ci tymarketing', zegt Strijk. „We leven in een tijd waar corporate identity heel belangrijk is." En dat is in Lei den 'ontdekken'. Een thema waar van alles onder te brengen is: win kels, musea, onderwijs, horeca, de universiteit, noem maar op. Toch is het ook een heel Leidse kreet, zegt Strijk, die betwist dat Amsterdam óók een 'stad van ontdekkingen' is. „Nee, dat is geen stad waar de hardware van de universiteit zich zo heeft uitgekristalliseerd als in Leiden." De nieuwe slogan, met bijpassend logo, moet zowel Leidenaars, Sas- senheimers, Groningers als Japan ners houvast bieden. Voor het bui tenland is gemakshalve gekozen voor een Engelse variant: key to dis covery. Geertsema: „We hebben goed gekeken naar welke pay offs in het buitenland mogelijk waren." De wethouder denkt het straks een stuk makkelijker te hebben als hij weer eens in Japan is en moet uit leggen waar Leiden ligt. „Je zult zien dat dit een enorme impact heeft." Stiijk verwacht dat bijvoor beeld ook Sassenheimers baat heb ben bij een steuntje in de rug. „Die Sassenheimer weet nu waarschijn lijk niet waar hij bij het woord 'Lei den' precies aan denkt." Dat gaat straks vast veranderen. „Als we dit logo consequent gaan gebruiken, zal dat een kader van associaties gaan oproepen." Citymarketing betekent ook dat er een landelijke promotiecampagne voor Leiden komt. Waarbij de acht tien Leidse partners niet ge schroomd hebben om RTL4 in te zaterdag 16 april 2O0Q scha kelen. Ze hebben een half uur zendtijd gekocht in het pro- "1/ gramma 'Bestemming Ne- derland'. Geertsema: „We krij gen een enorme spin off." door Jan Preenen rijnsburg - Medewerkers van de Rijnsburgse bloemenvei ling FloraHolland gaan gast les geven op het Wellantcolle- ge. Door deze lessen, maar ook stages, rondleidingen en presentaties bij de veiling mi bloemengroothandels wor den leerlingen beter voorbe reid op werk in de sierteelt- sector. Deze afspraak is onderdeel van een samenwerkingsover eenkomst die het Wellantcol- lege en FloraHolland maan dag sluiten. Ook de Vereni ging van Groothandelaren in de Bloemenkwekerijproduc- ten fVGB) doet hieraan mee. Alle partijen denken voordeel te hebben van de samenwer king. Door gezamenlijke pro motie-activiteiten hoopt het Wellantcollege meer leerlin gen te trekken voor 'groene' opleidingen. Ook moeten er zo meer gega digden komen voor een baan bij FloraHolland of de bloe menhandelaren. Gezamenlijk wordt daarnaast voor leer- werkplekken gezorgd, tenein de de kloof naar de arbeids markt te overbruggen voor mensen die bijvoorbeeld niet over de vereiste diploma's be schikken. Directeur L. Marijs van het Wellantcollege is heel blij met de samenwerking: „Eigenlijk is het te gek dat dit nooit eer der goed van de grond is ge komen. We willen het sen de arbeidsmarkt )f onderwijs zo klein n maken. Vanuit mode u derwijs is het heel goei J twee in elkaar over Het is niet zo dat het l genaantal bij ons ter en dat daarom dit init genomen. Wel is de vi je groter dan het aanb f aantal leerlingen vai j school." j Een werkgroep met ve woordigers van schoo en veiling bereidt de sen voor. Marijs: „He bedoeling dat we de nog vóór de zomen1 vorm geven en dat we j vakantie starten." lisse - Konijnen, hamsters, kip pen, hanen. Van alles heeft Puck de Vroomen-Puntenburg al over de vloer gehad. Of liever gezegd in haar tuin aan de Spekkelaan in Lisse. Gedropt in dozen en hokken. „Altijd zit ik hier met weggooidieren. Daar wil ik vanaf. Ook in het belang van de dieren zelf." De actie van de 76-jarige Lisse se kan het best van de slogan 'opgeruimd staat niet netjes' worden voorzien. „Het is toch te gek voor woorden dat men sen dit doen. Niet alleen hier hoor. Ook overal om ons heen. Op het kerkhof, langs de Van Lijndenweg, op de tennisbanen en langs de Loosterweg-Zuid worden zomaar dieren losgela ten. Al zolang we hier zitten." Dat is inmiddels al zo'n 35 jaar, sinds het moment dat ze met haar (inmiddels overleden) man een manege begon ('Pun tenburg'), waarbij ze in 1999 zijn gaan wonen. „Eén keer za gen we het zo voor onze ogen gebeuren. Een man zette een doos met zes kippen neer en wilde wegrijden. M'n man heeft hem toen aangehouden en ge zegd dat dat niet hoorde. Tja, zei hij, hij had van iemand ge hoord dat-ie ze hier kon drop pen. 'Gooi ze maar bij De Vroo- men over het hek, dan pikken ze daar wel een graantje mee.' In dat geval heeft die man de kippen weer meegenomen, maar in alle andere gevallen is de dader spoorloos." Zoals twintig jaar geleden, toen twee konijnen, die allebei drachtig waren, te vondeling werden gelegd in het duinge biedje langs de Loosterweg- Zuid. „Mijn dochter vond ze. 'Mam', zei ze, 'je moet mee gaan, ik heb van die schattige beestjes gevonden.' Die hebben we liefdevol opgenomen. Maar binnen de kortste keren hadden we er twintig. Die hebben we in de loop der tijd toch maar weg gegeven. Aan mensen dus, die ze echt wilden hebben." Dat is met de meeste dieren ge- de drie kippen en de haan die onlangs bij haar zijn gedropt. „Ik kan toch niet de hele dierenwereld hier op- Puck de Vroomen-Puntenburg bij nemen." Foto: Hielco Kuipers beurd. Deze week nog, toen Puck de Vroomen een haan duidelijk maakte dat zij bepaalt wie victorie kraait. „Er was ook nog een tweede haan, maar die lag op een gegeven moment dood. Het is mé niet helemaal duidelijk of ze nou met elkaar' hebben gevochten of dat-ie de weg is opgelopen en is aangere den. In elk geval heb ik die le vende met veel moeite met een net gevangen toen die voor m'n kippenhok zat. Ik heb 'm afge leverd bij kennissen in Voor hout die een boerderij hebben. Die wilden 'm wel hebben. Ben ik af van het geschreeuw om vier uur 's ochtends bij het kip penhok." De Vroomen kan zo tientallen verhalen vertellen. Wat ze ook doet. Over die keer bijvoorbeeld dat hamstertjes in een kooi wa ren achtergelaten, maar het na tuurlijk niet overleefden. „Het zijn geen natuurbeesten. Dat geldt ook voor makke konijnen. Ze zijn meestal kansloos als ze hier in de buurt worden losge laten. Ze worden het slachtoffer van de konijnenziekte myxo- matose of van vossen die hier vaak rondlopen. H,et is toch niet de bedoeling dat die bees ten zo aan hun eind komen?" Op dit moment heeft ze bezoek van drie kippen en een haan. „Maar vandaag of morgen kan het zo maar weer gebeuren dat we nieuwe beesten krijgen. De meivakantie staat voor de deur en daarna de zomervakantie. Dé tijd voor mensen om dieren weg te doen." Laat er geen misverstand over bestaan: Puck de Vroomen houdt van dieren. Maar ze heeft zelf al vier kippen, een haan, drie konijnen en de Appaloose- paarden van de manege, waar op vaak kinderen met een han dicap zich uitleven. „Maar ik kan toch niet de hele dierenwe reld hier opnemen? Mensen moeten inzien dat je anderen niet met hun probleem moet opzadelen. En ze moeten zich vooral tien keer bedenken voor dat ze een dier in huis nemen." Harry van Dooren woont aan de Ou de Singel en'strijdt al vanaf begin 2003 met de afdeling Bouwen en Wo nen om een bouwvergunning voor een ander kozijn bij zijn balkondeu ren. Begin dit jaar heeft hij gevraagd of burgemeester Henri Lenferink zou kunnen bemiddelen in de ruzie tus sen hem en de gemeente. Maar dat wil vooralsnog niet lukken. Een chro nologisch overzicht. Op 5 januari van dit jaar stuurt Van Dooren de secretaresse van Lenferink een mailtje. Daarin legt hij het pro bleem tussen hem en Bouwen en Wonen uit en vraagt hij de burge meester om 'een constructief kwar tiertje'. Van Dooren had al eerder ge probeerd via het burgerspreekuur contact te krijgen met Lenferink, maar dat was niet gelukt. Een dag later krijgt hij antwoord van uit het stadhuis. Er worden excuses gemaakt voor het burgerspreekuur, omdat er problemen waren met de verwerking van e-mails. „Maar laten we een nieuwe start maken. Deze week is het nog reces, maar volgende week gaan we met uw mail aan de slag." Nog dezelfde dag mailt Van Dooren dat hij weinig van een reces merkt en dat hij zich opgejaagd voelt door Bouwen en Wonen. Hij krijgt antwoord van de secretaresse van Lenferink: zij gaat 'haar .best doen' voor Harry van Dooren. Het is inmiddels 17 januari en Van Dooren heeft nog niets van het stad- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 huis gehoord, dus mailt hij weer. „Is er uitzicht op een gesprek met de burgemeester?" Van Dooren hoort niks en een kleine maand later belt hij maar weer eens met het stadhuis. Een dag later wordt er elektronisch geantwoord: Lenferink wil eerst zelf het dossier bekijken. Donderdag 17 maart mailt Van Doo ren maar weer eens met de secreta resse van de burgemeester. „Kunt u mij zeggen of Lenferink al is toegeko men aan het dossier Oude Singel?" Vrijdag 18 maart antwoordt de secre taresse: 'Ik moet het eerst even voor u navragen'. En dat was volgens Van Dooren de zoveelste toezegging dat Lenferink aan zijn jasje zou worden getrokken, maar sindsdien heeft hij niets meer uit het stadhuis verno men. Galadiner Het ROC Leiden organiseert woens dagavond het Juigalpa Galadiner 2005. De feestelijke gebeurtenis wordt gehouden in het Kamerlingh Onnes Gebouw aan het Steenschuur. Tussen Leiden en Juigalpa in Nicara gua is al meer dan vijftien jaar een stedenband. Die relatie wordt sinds 1998 door het ROC gesteund om zo de levensstandaard in Juigalpa te ver hogen. Het diner begint om zeven uur en wordt bereid door chef-kok Marno Langbroek van restaurant In den Doofpot aan de Turfmarkt. Het wordt een avond in Caraïbische sferen met muziek, een veiling van allerhande interessante artikelen en uiteraard een exclusief etentje. De opbrengst gaat naai- een project om ouders van gehandicapte kinderen in Juigalpa te leren omgaan met hun kind. Voor de ze problematiek begint langzamer hand aandacht te komen in Nicara gua. Iedereen die Juigalpa een warm hart toedraagt en een leuke avond wil hebben, is welkom. Eric-Jan Berendsen Het balkonkozijn linksboven op de foto staat meer naar voren dan bij de an dere appartementen. Harry van Dooren, bewoner van dat appartement, heeft de burgemeester gevraagd te bemiddelen in de ruzie tussen Van Dooren en de afdeling Bouwen en Wonen. Foto: Hielco Kuipers door Erna Straatsma den haag - In brieven aan pre mier Balkenende en staatssecre taris Van Geel van milieu uiten Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland hun 'ernstige zor gen' over tal van stagnerende bouwplannen in de provincie. Ze vragen de regering om op korte termijn in actie te komen tegen de blokkades, die veelal het ge volg zijn van een slechte lucht kwaliteit. De luchtkwaliteit staat in Zuid- Holland onder druk door de beoogde economische ontwik kelingen. Door scherpe Europe se normen op het gebied van fijn stof en koolstofdioxide loopt de provincie het gevaar van een tijdelijke bouwstop. 'De gevolgen voor de situatie in onze provincie zijn aanzienlijk', schrijft commissaris van de ko ningin Jan Franssen in een brief aan Balkenende. 'Wij willen de term 'Zuid-Holland is op slot' niet gebruiken, maar wij maken ons ernstig zorgen. Dit geldt in het bijzonder voor de ruimtelij ke en economische ontwikke ling van de zuidvleugel van de Randstad.' Als de Nederlandse regering er op korte termijn niet in slaagt de blokkades op te heffen, is overleg op 'het hoogste Europe se niveau' noodzakelijke,, me nen GS. Op landelijk niveau zou Van Geel aan de slag moe ten met de invoering van roet- filters voor auto's en andere mi lieumaatregelen, schj sen. In de Leidse regio lopJ verse bouwplannen gevolg van problems gebied van luchtkwal blokkade dreigt om voor de verbreding v en de aanleg van eenl terrein in de Oostvliet] De Raad van State ht Wl gelopen tijd diverse l|f( bestemmingsplannen d. schorst, die niet void de Europese norm luchtkwaliteit. Van G 0( Tweede Kamer onlai dat hij geen kans ziet de Eiropese regels uit Hij hoopt wel dat de !r Commissie de lucht] u*. normen versoepelt. ;r| 'd

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14