LEIDE Leiden betaalt 17 miljoen voor RGL Singel loop Vrijdag 22 april Niet bang voor 'Schulden maken is heel gemakkelijk' REGIO Studenten kunnen nog twee jaar aan de Aalmarkt blijven E. CD CD Start 19.30 uur Start verkoop 22 maart zaterdag 16 april 2005 R1 and Zeehonk g steeds iblust indeling jongens vee jongens van 15 iepen gistermiddag t\ op bij een mishan- het Van der Waals- gaat om een jongen irendsveen en een Leiden. Ze werden ïog onbekende man ur 's middags mishan- ïog onduidelijke re ader is weggelopen. lende Leidse r mishandeld >n 34-jarige man uit londerdagavond aan- op verdenking van ling. Hij zou op de chansweg een trim- dse (30) hebben ge- uitgescholden. De ;on te schreeuwen, jas weg te komen ongens op een voorbij kwamen en nriepen. Op basis ior de vrouw opgege- ement wist de politie ite op te pakken. ireden op Breestraat politie stelt een on naar een aanrijding, op de Breestraat. ige Leidse stond op oen zij door een auto !t voetpad reed werd n. De vrouw liep erwondingen aan ht en been op. De au- zou de vrouw na de geld hebben aange- zouden bedreigingen in daarna is de be lt inzittenden weg- ort na de aanrijding le politie een 32-jari- Nieuw Vennep en onder (28) op de kt aangehouden. De lerzoekt de exacte van de aanrijding, rden getuigen ge- door Silvan Schoonhoven leiden - Het bedrag dat Leiden op tafel moet leggen voor de Rijn Gouwe Lijn (RGL) komt rond de zeventien miljoen euro te lig gen. Meer dan de helft daarvan komt voor rekening van de ge meente, de rest moet komen van partijen als de universiteit, het LUMC en het ROC. De hoogte van de Leidse bijdra ge is officieel nog niet bekend omdat wethouder Ruud Hes- sing (verkeer) er nog over on derhandelt. Raadsleden beves tigen echter dat het gaat om een bedrag tussen de zestien en de zeventien miljoen euro. De bijdrage valt in elk geval la ger uit dan verwacht, wilde Hessing wel al kwijt. Volgende week moet hij met de provincie Zuid-Holland en de andere ge meenten langs de RGL overeen stemming bereiken over de Leidse bijdrage. In Oegstgeest overschreed de gemeentelijke bijdrage de grens die de ge meenteraad had gesteld, waar door een wethouder sneuvelde. In Leiden - waar de raad geen bovengrens stelde - lopen de kosten niet uit de hand, verze kert Hessing. Het oostelijk deel van de RGL (tussen Gouda, Alphen en Lei- den-west) moet in 2010 rijden. De totale kosten van dat ooste lijk deel bedragen 240 miljoen. Het rijk betaalt 140 miljoen, de provincie draagt vijftig bij en de afzonderlijke gemeenten moe ten met elkaar ook vijftig mil joen op tafel leggen. Belangrijk punt in de onder handelingen is de vraag voor welke kosten Leiden gedekt is en voor welke niet. De aanleg van de lightrail door de binnen stad levert veel extra posten op, zoals het verleggen van riole ring, het aanpassen van brug gen of het omleggen van buslij nen. Leiden moet vastleggen welke klussen wel en niet door de gemeentelijke bijdrage zijn gedekt, zodat duidelijk is wie moet betalen als kosten uit de hand lopen. De provincie draagt het grootste risico: die is verantwoordelijk voor kosten- overschrijdingen van alle on derdelen die binnen de afspra ken met de gemeenten vallen. Bewoners Au bord du Rhin trekken bezwaren in Veel actie- en protestgroepen, vooral op milieugebied, zijn door langdurige subsidieverlening geëindigd als verlengstuk van de overheid. Dat wil Eurodusnie absoluut voorkomen. Foto: Hielco Kuipers Eurodusnie laat zich niet 'voor één of ander overheidskarretje spannen' door Marijn Kramp leiden - De bewoners van het studentenhuis Au bord du Rhin mogen tot juli 2007 in het huis aan de Aalmarkt blijven wonen. In ruil daarvoor trekken zij hun bezwaren in tegen het Aal marktplan. Dat werd gisteren duidelijk tijdens de zitting van Raad van State over de bezwa ren tegen het Aalmarktplan. De schikking van de gemeente met de studenten is op een haar na rond, vertelde een ambtenaar aan staatsraad R. Cleton. De bewoners van het studentenhuis hadden beroep aangetekend tegen de gemeen telijke plannen voor het Aal marktgebied. Zij willen niet weg uit het pand waarvan de ge meente de begane grond heeft bestemd als café. De rechter oordeelde onlangs echter an ders. De studenten moeten er op korte termijn uit. De gemeente heeft het nu op een akkoord gegooid met de studenten. In plaats van nog een paar maanden mogen de huurders nog ruim twee jaar in het huis wonen. Maar aange zien zij hun beroepschrift offi cieel nog niet hebben ingetrok ken ziet staatsraad Cleton zich wel genoodzaakt uitspraak in de kwestie te doen. Ook het bezwaar van de Stich ting Cultureel Platform Leiden en Vereniging Oud Leiden te gen het Aalmarktplan lijkt on dertussen niet meer zo onover komelijk. De organisaties keren zich tegen de Boommarktgara- ge die in het oorspronkelijke Aalmarktplan meer dan 300 parkeerplaatsen groot is. On dertussen is de gemeente hier op teruggekomen. Eind vorig jaar besloot ze meer dan 200 parkeerplaatsen te schrappen en er een bewonersgarage van 90 parkeerplaatsen van te ma ken. Dit is voor Oud Leiden- voorzitter C. Waal beduidend minder problematisch. Aan de bezwaren van de overi ge appellanten: de stichting Arent van 's-Gravensande en de heer Kukenheim, was nog niets afgedaan. De stichting Arent van 's-Gravensande vindt dat het Aalmarktplan te weinig re kening houdt met het be schermde stadsgezicht van dit deel van de binnenstad. De ex tra steeg en brug die de ge meente wil maken tussen Haar lemmerstraat en Breestraat gaat ten koste van een aantal waar devolle oude panden en doet teveel afbreuk aan het histori sche stadsbeeld vindt de stich ting. Daarnaast plaatst de stich ting kanttekeningen bij de Rijn en Gouwe Lijn die al in het plan is opgenomen. Het beroep van Kukenheim heeft vooral betrekking op het verkeer in het Aalmarktgebied. Hij vindt dat de gemeente te weinig maatregelen treft om het Kort Rapenburg verkeersluw te maken. Het is officieel 30 km- gebied. Maar de gemeente komt volgens Kukenheim niet verder dan het plaatsen van maximale snelheidsborden. Hij drong er bij de staatsraad op aan dat de gemeente meer actie onderneemt om het doorgaan de verkeer op het Kort Rapen burg te weren. De Raad van State doet binnen zes weken schriftelijk uitspraak. door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Met het aanvragen van subsidie wijkt Eurodusnie af van haar eigen traditie om volstrekt onafhankelijk te opereren. Toch zijn de linkse actievoerders niet bang voor 'inkapseling', zoals ze het zelf noe men. Het Leidse collectief heeft zich er eerst van vergewist dat het zich niet 'voor één of an der overheidskarretje laat spannen', voor dat het een subsidie aanvroeg bij de Refe rendumcommissie. Veel actie- en protest groepen, vooral op milieugebied, zijn door langdurige subsidieverlening geëindigd als verlengstuk van de overheid, zegt woord voerder Marco van Duin. Dat wil Eurodus nie absoluut voorkomen. „We hebben eerst uitgebreid intern gediscussieerd. „Maar de Referendumcommissie neemt geen stand punt in over de Europese Grondwet." Eurodusnie is al sinds de oprichting in 1997 een verklaard tegenstander van de Eu ropese Unie. Die is voortgekomen uit een 'kapitalistische ideologie' en is 'een belan genorganisatie ter facilitering van het be drijfsleven'. Daarmee is de EU eerder een bedreiging voor de democratie in Europa dan een waarborg, meent Van Duin. Grens overschrijdende bedrijven bouwen veel macht op, zijn niet te controleren en gaan hun eigen gang. „Het is een illusie dat die bedrijven tot de orde te roepen zijn", zegt Van Duin. „Zij maken mensen afhankelijk en leveren ze over aan de markt." Met het bestuur van de Europese Unie is het al niet anders gesteld, zegt Van Duin. „Bureaucraten en politici in Brussel leggen amper verantwoording af aan de burgers in de lidstaten. Alle EU-besluiten zijn onde mocratisch. Een staat met 500 miljoen bur gers heeft niets te maken met democratie." Eurodusnie verzet zich ook tegen de 'Lissa- bon-agenda' van de EU. Die is gericht op innovatie en economische groei, maar 'maakt milieuoverwegingen of sociaal be leid hieraan volkomen ondergeschikt'. De 'Lissabonakkoorden' bevoordelen de Euro pese elite, maar pakken negatief uit voor gewone werknemers, die hun traditionele banen naar Zuidoost Azië zien verdwijnen. Daarnaast houdt de EU, als 'Fort Europa', armen uit andere continenten buiten. On begrijpelijk, vindt Van Duin. „Als kapitaal zich ongehinderd over de wereld mag ver plaatsen, waarom mogen mensen dat dan niet? Laat ze daarheen gaan waar het werk is!" „Ook de Tweede Kamer heeft als wens ge uit dat 'het debat over Europa tot in de poriën van de samenleving wordt gevoerd' en dat burgerinitiatieven welkom zijn." Daarmee konden de leden van het basisde mocratische initiatief leven en dus werd de subsidie aangevraagd, 'voor het eerst in on ze geschiedenis'. Eurodusnie gebruikt de subsidie voor drie activiteiten. Er komt een landelijke mani festatie met een toegankelijk politiek-cultu- reel programma' op de Beestenmarkt. Eu rodusnie nodigt 'zeer veel' verwante orga nisaties uit en is in onderhandeling met 'aansprekende bands'. Verder worden er vanaf 1 mei 250.000 'free cards' verspreid en een programmaboekje waarin Eurodus nie uitlegt wat zij tegen de Europese Grondwet heeft. Dit boekje wordt in 30.000 exemplaren in 1200 openbare bibliotheken neergelegd. De voorbereidingstijd is kort. Zes weken heeft Eurodusnie om de campagne op te zetten. „We hebben de vergunning voor onze manifestatie op de Beestenmarkt al aangevraagd. Hij staat zelfs op de Leidse evenementenkalender. Met haar acties loopt Eurodusnie het risico in een politieke hoek terecht te komen die toch al heel veelkleurig is. In Nederland zijn Geert Wilders, de IJPF en de Socialisti sche Partij tegen, maar ook de Britse To ries, het Franse rechtse 'Mouvement pour la France', het Front National en de ex treem-rechtse Duitse NPD. Van Duin is echter niet bang om met zulke groepen op één hoop te worden gegooid. „Ik stop niet met spruitjes eten omdat Geert Wilders óók van spruitjes houdt. Hij doet zijn ding, wij het onze. Wat wij van ex- treem-rechts vinden, is op onze website te vinden. We hebben geen zin om ons aan Wilders te storen." (advertentie) n Nederlanders hebben i, kopte de krant deze week. n gouden tijden zijn voor Iers. Bram Buik van het Leid- sdeurwaarderkantoor Buik Horst doet het werk al ir. Dat steeds meer mensen lebben komt volgens hem door de verlokkingen van iptiemaatschappij en de he dip, maar ook door de 'ik echt op vakantie' mentali- iw voor jullie, al die men- e geldzorgen? ir werk ja, dat klopt. Er zijn ind ook veel meer deur- dan een paar jaar geleden, nu te zeggen dat het goed Nee, dat is wat wrang. Er el het een en ander af te het nieuws. Het onder laan door de Groep Ge- rwaarders Nederland it is een samenwerkings- an wat commerciëlere Iers, die met name bulkza- idelen en het zwaartepunt !gen bij incasso. Die heb- it bij de krant te halen met sgevens." iet er misschien geen 3 mil- r ook jullie merken dat het nsen met schulden groeit. if dat door? i maken is heel gemakkelijk Ik hoorde laatst een rech- lissaris vertellen dat hij lostorder- en telecombe- gesloten dienen te worden ificatievergaderingen. Dat leringen waar schuldeisers instemmen met het voor- ercentage van de totale jttvan betaling wordt aan- 'an de schuldeisers. En ik el met die rechter-commis- Neem de telecombedrij- obiele telefoons weggeven 'rjarigen. Dan neem je toch 1st een risico. In de Ver- Men is het nog veel erger, •mie draait volledig op ge- I Ik denk dat dat in Neder- 1 het geval is en vraag me fcnselijk is. Neem de hui zenmarkt. Lange tijd kon het niet op. Hypotheken op twee inkomens en weet ik veel hoeveel keer het jaarsala ris. Als het dan een jaartje minder gaat komen mensen direct in de pro blemen. Dat vertaalt zich nu in de verdubbeling van het aantal gedwon gen huisverkopen." De verlokking van de consumptie maatschappij in combinatie met de economische dip doet veel mensen de das om? „Dat én een veranderde mentaliteit. Wij noemen dat op kantoor ook wel de 'ja maar ik heb toch recht op va kantie' opvatting. Dan hebben wij met mensen een betalingsregeling getroffen en dan betalen ze niet in de zomer. Blijken ze op vakantie te zijn. Hetzelfde gaat op voor de auto. Daar moet je ook vanaf blijven. Dat soort zaken worden in toenemende mate als rechten beschouwd." Is hetgeen naargeestig werk? U klopt - zacht gezegd - niet aan op het ge lukkigste moment in iemands leven? „Dat niet, maar het is wel degelijk leuk. Je kunt namelijk heel veel voor iemand betekenen. Doorverwijzen naar hulpverleners, betalingsregelin gen treffen, ze wijzen op de mogelijk heden van verweer want niet alles waar mee wij aankloppen is een te rechte eis." Klinkt erg positief allemaal, maar worden jullie niet met regelmaat de straat uitgejaagd? „Dat valt hartstikke mee. Ik heb in de twintig jaar dat ik dit werk doe drie keer een klap voor mijn kop gekre gen. De eerste keer was dat door on ervarenheid. De tweede keer betrof het een psychiatrische patiënt, daar was geen houden aan. De derde keer kon Uc niet verklaren. Ik heb dat later nog eens aan die man gevraagd, waarom hij me toen een hengst ver kocht. Bleek dat hij dacht dat ik bij het weglopen om hem had gelachen. Dat was niet zo, ik zag verderop be kenden, maar bij hem is dat jaren lang in zijn hoofd blijven zitten. Dus toen ik heel veel later weer bij hem aanbelde kreeg ik gelijk een knal." Afgezien van die paar klappen valt het dus mee hoe jullie worden beje gend? „Ja hoor. 'Dag meneer Buik. Wat £U TT IDE STELLING I Leiden iNigg Leidsch Dagblad Topmanagers hebben recht op een topsalaris. Ceef uw mening www.leidschdagblad.nl t Lees nu Leidsch Dag-blad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ontbijtservies spaaractie heeft u dit keer voor me.' Zo gaat het vaak. In Katwijk heb ik weieens bij ie mand op de kinderen gepast omdat moeder even de deur uit moest. Hoe je bejegend wordt, is afhankelijk van je eigen opstelling. Het draait alle maal om conflictbeheersing en je so ciale omgangsvormen. Ik heb daar veel cursussen in gevolgd. Je moet op een nette manier met de mensen omgaan. Het wordt nog weieens ver geten maar mensen zijn niet minder omdat ze schulden hebben." Nooit ruzie zeker op een kantoor met allemaal conflictbeheersers? „Jawel hoor. En thuis met mijn vrouw komt dat ook wel eens voor. Alhoewel zij wel zegt dat ze veel heeft geleerd van de manier waarop ik met mensen omga. Maar ik ben nog altijd degene die de lastige karweitjes moet opknappen. Dat heb je als deurwaar der. Hm, op de valreep toch nog een minpuntje aan het vak ontdekt." tekst: Marijn Kramp foto: Hielco Kuipers I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dl Dagblad Zja, ik neem een vast kwartaalabonnement fn ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Naam: M 1 Adres Postcode/Plaats Ttelefoonnr: (i.v.m. l—unuatroii Geboortedatum e-mailadres Bank-/girorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij Automatische incasso Bvr Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 gratis). E-mail lezer8servlcet?'hdc.nl of surf naar www leidschdagblad nl Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tó Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13