Miniatuurauto's vooral het terrein van grote jongens WEG WIEL 2 Samen uit en thuis met De Trekhaak Caravanclub voor 50-plussers Kleintje onder de modelauto's wint Namac wordt 40 jaar WMKi IS Herz volgt auto tegen diefstal Amsterdam - Hertz is begonnen met de installatie van voertuig volgsystemen in haar huurau to's om diefstal te voorkomen. Het mobiele opsporingssys teem wordt geactiveerd zodra er melding wordt gedaan van diefstal van de huurauto. Het systeem is compact en snel ge monteerd. Het kan een geogra fisch gebied bewaken en kan melden aan verschillende alarmcentrales en meldsyste men in binnen- en buitenland. Hertz verliest gemiddeld één dure auto per jaar. De onderne ming heeft 7000 vestigingen in 150 landen en is marktleider in de autoverhuurbranche. Hertz is onderdeel van Ford Motor Company. Chrysler Voyager voorbij 11 miljoen vianen - Chrysler heeft de 11- miljoenste Voyager verkocht. Deze mijlpaal komt 21 jaar na dat Chrysler het mpv-segment begon met de Voyager. Tot dan waren auto's sedans, hatch backs, stations, coupé's en 4x4's. In het mpv-segment wor den sindsdien wereldwijd 1,2 miljoen voertuigen per jaar ver kocht. Chrysler maakt zijn Voy ager in Amerika, Canada en Oostenrijk. Dieselfilters bij MB standaard utrecht - Mercedes-Benz gaat als eerste automerk vanaf 1 juni alle dieselpersonenauto's stan daard met een speciaal diesel- filter uitrusten, in eerste instan tie voor Duitsland, Oostenrijk, Nederland en Zwitserland. In totaal gaat het om dertig mo dellen die een onderhoudsvrij partikelfilter krijgen. Om de zo veel tijd zorgt de motor dat de verzamelde roetdeeltjes in het filter verbrand worden door ex tra brandstof in te spuiten en de uitlaatgastemperatuur flink te verhogen. KALENDER Stand WK 2005: 1. Alonso - Renault - 26 pt 2. Trulli - Toyota - 16 pt 3. Fisichella - Renault - 10 pt GP Australië - 6 maart 2005 1. Fisichella (Ita) Renault 2. Barrichello (Bra) Ferrari 3. Alonso (Spa) Renault GP Maleisië - 20 maart 2005 1. Alonso (Spa) Renault 2. Trulli (Ita) Toyota 3. Heidfeld (Dui) Williams GP Bahrein - 3 april 2005 1. Alonso (Spa) Renault 2. Trulli (Ita) Toyota 3. Raikkonen (Fin) McLaren Verdere F1-programma: 24 april - Grand Prix San Marino (Imola) 8 mei - Grand Prix Spanje (Barcelona) 22 mei - Grand Prix Monaco (Monte Carlo) 29 mei - Grand Prix Europa (Nürburgring) 12 juni - Grand Prix Canada (Montreal) 19 juni - Grand Prix Verenigde Staten (Indianapolis) 3 juli - Grand Prix Frankrijk (Magny-Cours) 10 juli - Grand Prix Engeland (Silverstone) 24 juli - Grand Prix Duitsland (Hockenheim) 31 juli - Grand Prix Hongarije (Hungaroring) 21 augustus - Grand Prix Turkije (Istanbul) 4 september - Grand Prix Italië (Monza) 11 september - Grand Prix België (Spa-Francorchamps) 25 september - Grand Prix Brazilië (Interlagos) 9 oktober - Grand Prix Japan (Suzuka) 16 oktober - Grand Prix China (Shanghai) www.firacing.nl wT v.formulai.com APRIL 2005 16-17 Lotus Open Dagen bij Lotus-importeur Van der Kooi in Lochem. www.lotuscars.nl 16-17 Tamiya Euro Cup, Velp. www.tamiya.nl 16-17 Internationale Lente Oldtimerbeurs Automobielen, Autotron Rosmalen. 073 6293 262. www.expodia.nl 17 DTM-races Hockenheim. Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. FORMULE 1 vrijdag 15 april 2005 Jeu de boules op het vorige najaarskamp in Otterlo. venray/gpd - Het is geen grote club, maar de leden van cc De Trekhaak zijn wel trouw. Vaak 'tot de dood hen scheidt' blijven zij lid van deze caravanclub voor 50-plussers. Gezellig samen op vakantie. Deze maand begint het nieuwe seizoen met een voor jaarskamp op camping De IJze ren Man in Weert. „Tijdens de schoolvakanties zit ten wij thuis. Dan is het te druk en te duur op de campings. Wij betalen voor een nacht gemid deld 13 euro, maar tijdens de schoolvakanties betaal je het dubbele. Wij hebben de tijd, dus gaan we buiten de school vakantieperiodes. Dan is het lekker rustig en kunnen wij van De Trekhaak meestal overal ge zellig met onze caravans bij el kaar staan. Want dat wil je na tuurlijk als je met een groep op reis gaat." Tien jaar zijn Bert Elderhorst uit Venray en zijn vrouw Ti Smolders lid van caravanclub De Trekhaak. Eind mei vertrek ken zij samen met nog acht an dere Trekhaak-paren naar Noorwegen. Vijfduizend kilo meter in zes weken. Andere groepen gaan dit jaar naar Frankrijk, naar Duitsland/Oos tenrijk en naar Hongarije/Kroa tië. Maar eerst is er van 23 april tot en met 6 mei het voorjaars kamp in Weert. „Dit jaar orga niseren wij dit kamp samen met een ander echtpaar. Zo'n kamp is bedoeld als introductie voor nieuwe leden. Zij kunnen er de andere leden leren ken nen en zien of ze het met die mensen kunnen vinden", ver telt de 70-jarige Elderhorst. Hij gaat al vele jaren met de ca ravan op vakantie. Vroeger met de kinderen, daarna in clubver band. Tiny en Bert gaan nooit met het vliegtuig-op reis. Zelfs naar Zuid-Turkije zijn ze met de caravan geweest. Lekker op hun gemak. „Als je met het vliegtuig naar de Turkse Rivièra gaat en je wilt niet alleen de he le dag aan het strand liggen, maar ook iets zien, moet je een auto huren of met een bus gaan. Wij hebben altijd onze auto bij ons en kunnen overal naar toe. Nee, zo lang wij nog kunnen, gaan wij lekker met de caravan. We zijn ook lid van de Nederlandse Caravan Club, maar die is veel groter dan De Trekhaak. De NCC telt wel 5000 leden en als daar maximaal 50 mensen mee kunnen op een vakantie, loop je natuurlijk gro te kans om uitgeloot te worden. De Trekhaak telt op dit mo ment slechts 41 equipes (van twee personen met een cara van), dus de kans datje mee kunt op een reis is groter. Maar we kunnen nog wel wat leden gebruiken. Met name jonge le den vambegin 50. In een ver eniging als de onze heb je steeds veFS bloed nodig, pen sen worden te oud om het nog aan te durven om met een cara van achter hun auto op vakan tie te gaan en er overlijden na tuurlijk ook leden. Sommige oudere leden doen alleen mee aan het voor- en najaarskamp in eigen land." Het mooie van in clubverband met de caravan op vakantie gaan, is volgens Elderhorst dat je nöoit alleen bent. „De ANWB organiseert ook groepsvakan- ties voor mensen met caravans. Daar gaan ook altijd een tech nische man en een reisleider mee. Een prettig gevoel voor mensen die wat ouder en onze ker zijn. Wij zijn al eens met de ANWB naar Spanje gegaan. Al les was voortreffelijk georgani seerd, maar daar hangt natuur lijk wel een prijskaartje aan. Bij De Trekhaak kost de organisatie niks. We zijn vrijwilligers. Het enige dat onderweg min of meer verplicht is, is het af scheidsdiner. Voor de rest is ie dereen vrij om te doen en te la ten wat hij wil. We kennen geen ballotage. Iedereen mag '~1 De Opel Rekord P2 (schaal 1:87) van Breki- na uit Duitsland is in de ogen van de Na- mac-leden de meest geslaagde miniatuur auto van het afgelopen jaar. Bij de verkie zing van de Miniatuurauto van het Jaar 2004 hadden de leden van de Namac de keuze uit zeven categorieën. Vooraf waren in elke categorie acht modellen genomi neerd door een vakjury. De leden mochten per categorie één favoriet model aangeven. Het model met in totaal de meeste stem men kreeg de titel. Dat was dus de Opel Re kord P2, die ook de categorie Personenau to's 1:87 won. De zes overige categorieën kennen de volgende winnaars: Personen auto's 1:43 civiel: Spyker C8 van Replicars, Personenauto's 1:43 race/rally: Spyker C8 Double van Replicars, Bedrijfsauto's 1: 43/50: Mercedes-Benz 1113 Autoladder van Minichamps, Bedrijfsauto's 1:87: Krupp Ti tan van Wiking, Grote Schalen civiel: Volvo P 1800 ES van Minichamps en tenslotte Grote Schalen Race /Rally: Volvo PV 544 'Safari Rally' van Reveil. De Opel Rekord P2 die van 1961 tot en met 1963 in productie was volgde de PI uit 1958 op. De P2 was meteen een succes zoals dat in die tijd meestal het geval was met een product uit Rüsselsheim en was leverbaar als 2- en 4-deurs sedan, Caravan (Opeis naam voor de stationwagon) en als coupé. Op zijn beurt werd de P2 opgevolgd door de A-Rekord. Brekina bestaat 25 jaar en in die tijd hebben zij een vaste plek binnen de 1:87 wereld yerworven. Al meerdere keren vielen Brekina-modellen in de prijzen. De winnende modelauto's, met vooraan in het midden de piepkleine Opel Rekord P2 van Brekina. Foto: Namac door Martin Ruesink almelo - Europa's grootste club verzamelaars van kleine voertui gen is jarig. De Nederlandse Al gemene Miniatuur Auto Club (Namac) bestaat 40 jaar. Het speelgoedje dat schoorvoetend door volwassenen werd opgepikt is tegenwoordig nauwelijks meer in trek bij kinderen. „De spelcomputer heeft veel kapot gemaakt". De een verzamelt alleen Volks wagens, de ander alles van Din ky Toys, een derde brandweer wagens en een vierde voertui gen in de schaal 1 op 43. De ruim 5000 leden van de Namac vormen een bont gezelschap. „Op onze beurzen zie je echt een dwarsdoorsnede van de be volking, van mannen met tatoe ages en paardenstaarten tot het type bankdirecteur", zegt de Otto Snel (61), voorzitter van de jubilerende club. De Namac begon in 1965 als een klein Goois clubje liefheb bers van racebaan-autootjes. Modelauto's waren in die tijd nog speelgoed. „Als volwassene was het eigenlijk not done om je daarmee bezig te houden. Pas toen enkele jaren later het tijdschrift AutoVïsie ook aan dacht aan miniaturen ging be steden, werd dat taboe door broken. De club is in die jaren zeer sterk gegroeid", weet Snel. Tegenwoordig is de Namac Eu ropa's grootste verzamelaars club op zijn terrein. „Ik weet niet of Nederlanders zoveel meer van autootjes houden dan anderen. In andere landen zijn de clubs vaker gespecialiseerd in een soort of merk. Een Belgi sche verzamelaar heeft me ooit verteld dat zo'n grote, overkoe pelende club in zijn land on mogelijk zou zijn. Iedereen is daar namelijk het liefst voorzit ter van zijn eigen vereniging." Snels plaatsgenoot Tom Brink huis (57) raakte 14 jaar geleden in de ban van kleine autootjes. Weer in de ban, want de amb tenaar speelde als jongetje al het liefst met vrachtwagentjes. Zijn ogen glimmen als hij een groen/gele Leiand Octopus van Dinky Toys pakt. Het 50 jaar oude truckje met oplegger is niet het meest bijzondere of puntgave model van de Alme- loër, wel zijn meest dierbare exemplaar. „Deze zag ik als jochie van een jaar of zeven in de etalage van speelgoedwinkel Van Ulzen in Enschede. Elke keer ging ik er maar weer naar toe met m'n vader. Ik vond hem zo mooi... Waarom? Gewoon, de hele uit straling. Die dubbele vooras is natuurlijk heel indrukwekkend. Wat een stuk techniek voor die tijd." De Leiand kostte destijds 15,95 gulden, een fortuin voor een jochie van 7. „Maar ik wilde 'm zo graag hebben, dat het toch is gelukt. Ik heb er al mijn zakgeld voor opzij gelegd en tijden lang oud-papier opgehaald. Dat bracht geloof ik twee cent per kilo op." Ook Snel, directeur van een in stelling die zich bezighoudt met onderwijsachterstanden, heeft levendige jeugdherinneringen. „Ik ben opgegroeid naast de Rijksweg 13. Vanuit ons huis zagen we om de haverklap ket tingbotsingen. Dat speelde je natuurlijk na als kind. Nou, dat hebben die Dinky's van mij ge weten..." Waar Brinkhuis vooral van vracht- en bestelwagens ge charmeerd is, verzamelt Snel 'alles met een nummer', rally auto's dus. Zijn meest dierbare autootje is een donkergroen model van de vooroorlogse Fiat Topolino. „Ik heb ooit van mijn broer het boek Het Grote Rally- avontuur gekregen, over een ra ce in Monte Carlo. Dit autootje speelde daar een hoofdrol in, daarom heeft het een speciale betekenis voor mij." Snels zorgvuldig bijgehouden boekhouding noteerde na de laatste aankoop 1008 stuks. Brinkhuis: „Je denkt als verza melaar dat je precies weet wat je hebt en wat niet, nou vergeet het maar. Ik heb al vier keer een autootje gekocht dat ik achteraf toch al bleek te hebben. Dan is zo'n lijstje toch wel heel han dig". Een goede boekhouding is Gezellig borrelen op het najaarskamp. Foto s: GPD worden. Je leert elkaar toch pas kennen als je samen op een camping staat. Bij calamiteiten probeer je als groep op te tre den. Iedereen is verantwoorde lijk voor iedereen. Je gaat dus ook mee als iemand naar een ziekenhuis moet en als het ern stig is, moeten natuurlijk ook mensen bij zo'n zieke achter blijven. Ik heb dat zelf nog niet meegemaakt." Neem de komende reis naar Noorwegen. Een clublid wil naar Noorwegen gaan. Hij maakt een reisplan en zegt hoe veel caravans mee kunnen. Dan wordt op een bepaalde dag op een bepaald uur ergens in De nemarken afgesproken en ne men de deelnemende Trekha- kers samen de boot naar Noor wegen. „Daar rijden we steeds met twee of drie caravans ach ter elkaar van camping naar camping. We houden co> "act via de bakkies, want we hebben allemaal zendapparatuur aan boord. Maximaal 300 kilometer leggen we per dag af. Dat is met een caravan achter de auto zo'n zes uur rijden, 's Middags om een uur of drie zijn we dan op de volgende camping, waar steevast om vijf uur een 'happy hour' is. Dan drinken we een borrel en bespreken we wat er gebeurd is en wat we willen gaan doen. De campings wor den niet vooraf besproken. Dat geeft meer vrijheid. Als het er gens heel erg mooi is, blijven we langer; als het er smerig is, vertrekken we de volgende och tend weer. De route die we gaan rijden ligt van tevoren min of meer vast. Bij ons geldt wel het samen-uit-samen-thuis- principe én het principe dat de meerderheid beslist", vertelt El derhorst. Tiny en Bert gaan drie ket per 11 jaar met De Trekhaa eerst 14 dagen op vo B kamp, dan vier tot ft op zomervakantie ei nog 14 dagen op naim „En dan gaan we oo|e weken met de kleink j totaal zijn we dus zo j maanden per jaar wi schien gaan we dit n nog mee naar Hon# u nieuwe EU - landen best interessant. We |e ook aan te denken 0 3e kele andere leden va n haak mee te gaan dit n van januari tot maar,j{ teren in Spanje. Na< gen lekker weg naar vlak voor Pasen wee fg hier de krokussen bl lijkt ons wel wat.|U ilt Meer informatie: www.cc-detrekhaakJtü ook bittere noodzaak om een kostbare collectie te kunnen verzekeren. Diefstal is de nachtmerrie van ieder Namac-lid. Snel: „We hebben wel eens na een grote tentoonstelling binnen enkele weken vier inbraken bij deelne mende leden gehad". Daarom vermeldt de Namac tegenwoor dig geen namen en plaatsna men meer bij de modellen die leden beschikbaar stellen voor tentoonstellingen. Dat geldt ook voor de grote jubileumex positie die de Namac van 28 november tot en met 18 de cember in de hal van het Haag se stadhuis houdt. Hier zal een dwarsdoorsnede van het bezit van de Namac-liefhebbers te zien zijn. Andere feestactiviteiten zijn de uitgave van een boek en de twee speciale zilverkleurige Na- mac-modellen, die de club voor zijn leden laat vervaardigen. Door hun beperkte oplage (dit keer 500 vrachtwagentjes en 1000 personenwagens) blijken de collectors items in de loop van de jaren gewilde en waar devaste objecten te zijn. Bijna net zo belangrijk als de modelletjes zelf zijn de doosjes waar de auto's in zitten. Brink huis: „Niemand gooit tegen woordig nog doosjes weg. Ze opvouwen is ook lang niet altijd mogelijk. De meeste leden heb ben de zolder vol staan met le ge doosjes". Het gros van de modelauto's wordt tegenwoordig in China gemaakt. Dankzij steeds betere spuitgietmachines zien de wa gentjes er natuurgetrouw uit. Snel: „En vaak ook heel betaal baar, soms al zes k zeven euro". Internet heeft een nieuwe im- Miniatuurauto's in alle soorten en Auto Club. Foto: GPD maten, te vinden bij de 40-jarige Nederlandse Algemene Mie m k; puls aan de hobby ge 1, Verzamelaars over de e: reld wisselen nieuwtj ra torische gegevens ovi l len uit, terwijl ze op v <o op jacht gaan. Brinkh d regelmatig het water mond bij al het mooi 'E koop ziet. „Ik neem d nl eens een tabletje exü ip Snel: „Hij is een slapt m kaan". aa Of over enkele decen Ut deren van nu autootj n verzamelen, is zeer d t-1 modelauto als kindei bestaat nog wel, maa Brinkhuis zien tot hu It zen dat kleine jongetj h meer in de ban zijnv vierwielers. „De spelt - heeft veel kapotgema zucht Snel. Meer informatie: ww

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22