Kinderporno op internet groeit sterk BUITENLAND Bij het graf van de paus is het flitsen geblazen Spanning te snijden in Turkije na bijna-lynchpartij Bot: Wapenembargo tegen China moet blijven VN-rapporteur slaat alarm Klaar voor vertrek Roemenië en Bulgarije in 2007 lid Europese Unie t kannibaal voor rechter Oproep tot vernietiging van gevaarlijk griepvirus Debat over genocide op Armeniërs HDC155 donderdag 14 april 2005 Willis nu i ridder Amerikaanse acteur is door de Franse lerd. De 50-jarige iu Officier van de Literatuur noemen, minister van Cultuur innedieu prees Willis lijdragen aan de in- ale filmwereld. ijn cel in ns terreur In Groot-Brittannië is jen Algerijn veroor- ♦eventien jaar cel om- gifaanslag had wil- De man kreeg daar- ig omdat hij bij zijn ;n politieman dood- is de grootste terro- izaak in het land islagen van 11 sep- il in Amerika. Vol- itse justitie is de man terreurnetwerk al- Osama Bin Laden. ire kever jeorge Bush Een nieuw ont- jr heeft in de VS de jen van president ;h: de agathidium andere kevertjes vice-president Dick defensieminister sfeld. De kevers, jtot de familie Agathi- bekend als slijm- 'ers, zo genoemd lich voeden met zwa- :himmels. De naam- en hommage aan de ïse leiders, aldus [heeler, de entomo- namen koos. ii weg als er Libanon le pro-Syrische be ier Omar Kar ami van ;ft ontslag genomen lem niet was gelukt i regering te vormen, aanslag op oud-pre- al-Hariri vormde het le politieke crisis. Li- jinds 28 februari zon- ig toen Karami op- iassale volksprotes- islag op al-Hariri. !nt vroeg hem vervol- 'ieuwe regering te door onze correspondent Bob Kroon genève - Kinderporno, kinder prostitutie en zelfs kinderhandel via het internet nemen schrikba rende vormen aan. Regeringen en in het bijzonder internetpro- viders moeten hieraan paal en perk stellen, maar in vele landen ontbreekt daarvoor nog de juri dische basis in de nationale wet geving. Dat stelt de Speciale Rappor teur voor Kinderporno en Kin derprostitutie, de Uruguayaan- se jurist Juan Miguel Petit, in een onthutsend jaarverslag aan de Commissie voor de Mensen rechten van de VN. Op basis van een onderzoek in meer dan 50 landen zegt Petit, dat de 'dit weerzinwekkende tijdsverschijnsel alleen kan worden aangepakt als de fatale keten van producent tot consu ment wordt doorbroken.' Hoewel de meeste VN-lidstaten het protocol over kinderhandel, kinderprostitutie en kinderpor nografie van de Conventie voor de Rechten van het Kind heb ben getekend, hebben tiental len landen in hun strafrecht daaraan nog geen inhoud gege ven, aldus de rapporteur. Vooral in arme landen hebben ouders vaak geen benul van de gevaren voor hun kinderen via bij pedofielen populaire chat- sites op het internet. Dit 'pa thologische onheil' kan volgens de rapporteur alleen worden bestreden door intensieve sa menwerking tussen de overheid en de privésector. Petit: „Het belangrijkste is dat internetpro- viders internationaal afspraken maken om kindererotiek en desbetreffende chat-sites uit hun pakket te bannen. Op scholen en in gezinsverband, in de media en desnoods op sta tions en in treinen moet ener giek campagne worden gevoerd tegen deze afschuwelijke schending van de mensenrech ten in de eigen samenleving." De rapporteur was in zijn on derzoek op wrange voorbeel den gestuit. Westerse sekstoe risten in Zuid-Oost Azië foto graferen of filmen hun eigen ontucht met schandknaapjes of meisjes, en verkopen vervol gens hun 'reportages' met grof gewin via het Internet. Zo ging vorig jaar op het Internet een foto van sex met een vierjarig meisje in meer dan 300.000 exemplaren de wereld over. parlementariërs stemden tegen, 577 voor. Over Roemenië werd tot vlak voor de stemming een verhitte discussie gevoerd. Een forse minderheid in het parlement wilde een besluit uitstellen om dat Roemenië in de verste ver ten nog niet aan de belangrijk ste EU-voorwaarden voldoet. Overigens kunnen de nationale parlementen van de Europese lidstaten het EU-lidmaatschap van Roemenië en Bulgarije nog blokkeren. Pas als alle volksvertegenwoor digingen van de 25 lidstaten ak koord gaan met de toetreding van Bulgarije en Roemenië, is de zaak echt rond. baikonoer - De Sojoez-TMA-6 raket staat op de Russische ruimtevaartbasis in Baikonoer in Kazachstan klaar voor de lancering. Morgen zal een nieuwe bemanning voor het in ternationale ruimtestation ISS de ruimte in worden geschoten. Aan boord een Rus, Sergei Kirkaljov, een Amerikaan, John Philips, en een Italiaan, Roberto Vittori. Foto: EPA straatsburg/gpd - Roemenië en Bulgarije mogen per 1 janu ari 2007 lid worden van de Eu ropese Unie. Daar heeft het Eu ropees Parlement mee inge stemd. De landen moeten de komende jaren wel doorgaan met hervormingen. Als ze daar bij niet genoeg vorderingen maken naar de zin van de EU, kan het lidmaatschap tot 2008 worden uitgesteld. Met het Bulgaarse lidmaat schap van de EU had het Euro pees Parlement niet zoveel moeite, hoewel er daar nog veel aan te merken is op de rechts spraak, de bestrijding van cor ruptie en de aanpak van geor ganiseerde misdaad. Slechts 22 door onze correspondent Erwin Tuil Peking - China hoeft voorlopig niet te re kenen op Nederlandse steun voor de opheffing van het EU-wapenembargo. Minister Bot (Buitenlandse Zaken), op bezoek in Peking, heeft dat gisteren te gen zijn Chinese ambtgenoot Li Zha- oxing gezegd. „Onze positie is duide lijk," zei de minister in Peking. „Wij zijn tegen opheffing." Het kabinet was vorig jaar nog optimistisch over een spoedige opheffing, terwijl de Tweede Kamer daar tegen is. De directe aanleiding voor de omme zwaai vormt de vorige maand aangeno men anti-afscheidingswet. Die is gericht tegen Taiwan dat door de communisti sche Volksrepubliek wordt gezien als een opstandige provincie. De wet biedt de Chinese regering de mogelijkheid om Taiwan met militaire middelen in het gareel te krijgen. Volgens Bot is die wet een uiterst onver standige zet geweest. „Het heeft de te genstanders van opheffing van het em bargo een uitstekend argument gegeven voor hun standpunt." Bot heeft dat mi nister Li en de Chinese vice-president Zeng Qinghong ook uitgelegd. Maar de Chinezen zeggen absoluut geen kwade bedoelingen te hebben met de wet. „Zij begrijpen oprecht niet dat wij dat niet willen begrijpen", zei de minister. Ook de mensenrechtensituatie heeft een rol gespeeld in het nieuwe standpunt van de regering, maar geen doorslagge vende, aldus Bot. Bij zijn vorige bezoek, vorig jaar april, hoopten zowel Bot als premier Balkenende op een snelle ver betering van de mensenrechtensituatie. Daarmee zou China dan een gebaar hebben gedaan naar de Europese Unie dat kon leiden tot opheffing van het em bargo dat werd ingesteld na de bloedige onderdrukking van de pro-democrati sche beweging in 1989 door het Chinese leger. „Maar helaas is dat niet gebeurd. Op sommige terreinen is de mensenrech tensituatie zelfs slechter geworden." Bot noemde als voorbeeld de verdere beper king van de persvrijheid. De Europese Unie vraagt niet om naleving van nieu we regels, zo zei de minister, maar sim pelweg om naleving van internationale verdragen die China ondertekend heeft. De Chinezen hebben Bot uitgelegd dat het verhogen van het welvaartsniveau momenteel een hogere prioriteit heeft. Voor China is tlat een belangrijk men senrecht, zo bleek gisteren uit een 41 pagina's tellend rapport dat de regering uitbracht. Als voorbeelden van een ver beterd mensenrechtenbeleid wijst Pe king ook op de grote stijging van het aantal persconferenties door overheids instellingen en het steeds grotere aantal religieuzen in het land. Bovendien zou den er al 35 miljoen kopieën van de bij bel in China zijn gedrukt. De Chinese re gerende partij is formeel atheïstisch. Het land kent toch bijvoorbeeld een katho lieke kerk, maar die is door de staat goedgekeurd en ze erkent de macht van de paus niet. De Chinese machthebbers wijzen in het document ook op de vele justitiële hervormingen die ertoe heb ben geleid dat rechten van verdachten beter zijn gewaarborgd, dat corruptie binnen de rechterlijke macht hard wordt aangepakt en dat corrupte ambtenaren worden uitgebannen. i Wisconsin lijk vogelvrij Ut - Verwilderde kat- ïerikaanse staat dreigen vogelvrij te rklaard. Een meer- inwoners van de noorden van de VS [idee dat iedereen afschieten die geen :agen of niet onder iaan van een mens. de beest- laadwerkelijk op de ;en nemen, moet nog j lastige hordes wor- 'ien. Zo moet het par- instemmen met een de jachtwet. 1-Voor het Duitse jhtshof hebben zowel ng als het openbaar Jgevraagd om een «van de zaak tegen de Ivan Rotenburg'. Ar- s kreeg in januari r celstraf opgelegd dslag. Hij had be- igenieur uit Berlijn [gedood en gedeelte- ien opgegeten. Het ]de dat Meiwes zich lad gemaakt aan |eiste levenslang. Vol- Jlrdediging werkte het [vrijwillig mee en kan jchts veroordeeld ter hulp bij zelfdo- 'oggerechtshof in poet 22 april uit- i overreden |igen auto ten Britse vrouw is feigen auto doodgere- pldden Britse media [at gebeurde nadat ze lie niet wilde starten, Istratie klappen met |had gegeven. De 'e spontaan, waarna eniet op de hand- iets naar voren 136-jarige vrouw ver- jvenwicht en greep land per ongeluk een Jhet gaspedaal. De •ed haar vervolgens. door onze correspondent Hans Geleijnse Vaticaanstad - Avanti, avanti, gebaren de suppoosten bij het gisteren voor het publiek open gestelde graf van paus Johannes Paulus II. De pelgrims rest maar één optie: met de camera flit send langs de nis flitsen. Na de massale emoties van de rouwen de miljoenen transformeert Jo hannes Paulus II langzaam maar zeker in de wat rustiger rol van zijn voorgangers: een reli-toeris- tische attractie. „Church to the left, tomb to the right", schreeuwt de met een blauw hesje met opdruk 'Servi- zio' toch al zeer zichtbare vrij williger. Hij maakt zich druk om niets. Bijna niemand kiest voor de vrijgehouden linker helft van de opgang naar de Sint Pieter en van 'overwippen' is al helemaal geen sprake. De rij op de rechterhelft van hoog- Avanti, Avanti, klinkt het bij de tombe van JPII. Tijd om stil te staan bij de dood van de kerkvorst is er niet. Foto: Reuters uit duizend mensen gaat stap voets maar onmiskenbaar voor uit. Achter ons wordt in min stens vier talen gekeuveld over weer, wachttijd en de pracht van de Sint Pieter. Het is warm op deze open plek na het pas seren van de schaduw bieden de rijen Dorische zuilen. Rechts achter ons staat een beweging loze tweede rij van enkele hon derden mensen. Zij wachten bij het postkantoortje van het Vati- caan op de uitgifte van de spe ciale postzegel met het op schrift 'Zetel vacant' die de slimme schatbewaarder voor deze pausloze periode heeft la ten drukken. Vijfenveertig minuten na het passeren van de metaaldetec tors staan we in de grafkelder. De korte wachttijd heeft z'n prijs: we hebben nauwelijks de tijd om wat er te zien is in ons op te nemen. Er wordt gesist, om stilte gemaand en wat ge duwd maar vooral doorgelo pen. Op de wit-marmeren graf steen van de paus zijn behalve zijn naam slechts de twee be langrijke data gebeiteld: die van het begin van zijn pausschap in 1978 en zijn sterfdag. Er voor staan twee rieten mandjes; een tje waar persoonlijke aanden kens van pausvereerders in zijn verzameld, het andere met een stapeltje eurobiljetten en mun ten duidelijk uitnodigend voor giften. Een paar bossen bloe men. Een bloemstuk met linten in Poolse kleuren en tekst. Meer mag er trouwens niet bij, de suppoosten zijn onverbiddelijk. Na hooguit vijftien seconden worden we langs andere pause lijke grafmonumenten en sar cofagen de kelder uitgeloodst. „We werden er gewoon langs- gebonjourd, ik had niet eens de tijd om een kruisje te slaan", zegt Edine, een blonde reisleid- ster uit Utrecht. Ondanks alles vond ze het bezoek indrukwek kend. Over de paus geen kwaad woord. „Hij had zijn visie op zaken als homoseksualiteit, de pil, abortus, ik de mijne. Ik vond het belangrijk dat hij altijd voor vrede en mensenrechten opkwam. De nieuwe paus mag net zo zijn als hij, nou ja, mis schien moet de kerk de stand punten over homoseksualiteit en voorbehoedmiddelen wat bijstellen". Morena uit Milaan, met haar vriend speciaal voor dit grafbe- zoek zes uur eerder in de trein naar Rome gestapt, zegt 'ge roerd' te zijn door de eenvoud van het graf. „Zo is hij, een ech te opvolger van Christus op aar de", weet ze. Ook zij wenst een nieuwe paus zoals de oude. „Hoewel, hij mag ietsje moder ner zijn over echtscheiding en de rol van de vrouw in de kerk", zegt ze ten afscheid. washington/anp-afp - De We reldgezondheidsorganisatie WHO heeft circa 4000 laborato ria in achttien landen opgeroe pen om monsters met een po tentieel gevaarlijk griepvirus onmiddellijk te vernietigen. Volgens de VN-organisatie be staat er een kleine kans op een epidemie, als een onderzoeker besmet zou raken. Volgens het Nationaal Influenza Centrum (NIC) zijn de monsters niet bij Nederlandse laboratoria te rechtgekomen. Een Amerikaans bedrijf verzond de flesjes met het 'virus de afgelopen maan den voor diagnostiek naar de laboratoria. Bij testsetjes gaat het normaal gesproken om 're cente' virussen. Het is niet pre cies duidelijk waarom het com merciële bedrijf een bijna vijftig jaar oud virus heeft verstuurd. De griepvariant, H2N2, dook in 1957 op. In dat jaar kwamen in de wereld tussen de een en vier miljoen mensen om het leven door besmetting met het virus. door onze correspondent Fidan Ekiz Istanbul - De nationalistische senti menten in Turkije worden steeds hefti ger. Sinds enige tijd is Turkije het to neel van onlusten. Op diverse univer siteiten braken onlangs gevechten uit tussen linkse en ultra-rechtse jonge ren. In de Turkse steden Trabzon en Adapazari ontsnapten linkse jongeren op het nippertje aan een lynchpartij door een woedende menigte. Onder een deel van de bevolking heerst de opvatting dat de frustraties worden ge voed door de media en de politie. De onrust in het land begon vorige maand nadat een groep Koerdische jongeren de Turkse vlag in brand wilde steken. Het incident vond plaats tij dens de Newroz-vieringen van het Koerdische vrijheidsfeest in de zuide lijke Turkse stad Mersin. Uit protest werden in bijna alle delen van het land Turkse vlaggen opgehangen, die nu nog overal wapperen. De gebeurtenis en de reactie van het volk daarop, wer den breed uitgemeten in de Turkse media. „De media spelen net als de overheid een belangrijke rol bij het indammen van de nationalistische sentimenten", zegt Nese Oguz. De socioloog meent dat enkele televisieomroepen moeten erkennen dat fout is gehandeld bij de berichtgeving over het incident in Trabzon. „Enkele televisiezenders lie ten live-beelden zien van vijf jongeren van de organisatie TAYAD (die banden zou hebben met de ultra-linkse bewe ging DHKP-C), die werden aangeval len door een menigte. Zonder na te gaan wat er precies aan de hand was, meldde de televisie dat jongeren, die vermoedelijk lid waren van de Koerdi sche beweging PKK, een vlag in de brand hadden gestoken." Later bleek dat het vijftal pamfletten uitdeelde over de slechte conditie in Turkse ge vangenissen. De woedende Turken za gen de actievoerders aan voor PKK-le- den, omdat één van hen een jas droeg in de rood-gele kleuren van die bewe ging. Oguz: „Toen duidelijk werd dat de eerste veronderstelling niet klopte, was het hek al van de dam." De voorkomen lynchpartij werd een dag later gevolgd door een soortgelijk incident, weer in Trabzon. Een groep TAYAD-leden gingen uitdagend de straat op om te protesteren tegen de arrestatie van hun kameraden. Het werd ze niet in dank afgenomen. Afge lopen maandag was het weer raak, dit keer in de steden Adapazari en Sams- un. De oproep van de Turkse autoritei ten aan het volk om rustig te blijven, blijkt aan dovemansoren gericht. Veel Turken vinden dat er ook een onder zoek moet komen naar de provoceren de ultra-nationalisten. „De TAYAD-le- den worden opgepakt voor opruiing, maar de aanvallers treft blijkbaar geen blaam", zegt Oguz. „Hun 'onschuld' wordt nog eens aangedikt door de me dia, die consequent spreken van een 'gevoelig volk' en 'vaderlandslievende burgers'. Er moet snel iets gebeuren, anders loopt de gespannen situatie volledig uit de hand." Volgens de schrijver en hoofdredac teur van de linkse krant Evrensel (Uni verseel) Ihsan Caralan voedt de politie de provocaties. „De politie speelt voor rechter, door te bepalen wie wel en wie niet moet worden opgepakt. Bij een willekeurige Koerdische demon stratie grijpen ze hardhandig in en moet iedereen mee naar het politiebu reau. Maar aanhangers van de ultra rechtse Grijze Wolven, zoals in Trah- zon, krijgen altijd vrij spel." De televi sie toont alleen beelden vanaf het mo ment dat de politie „veel te laat" in greep, meent Caralan. „Er worden ver keerde keuzes gemaakt. Of dat bewust of onbewust gebeurt, weet ik niet. De vlagverbranding in Mersin bijvoor beeld, haalde de volgende dag in som mige kranten niet eens de voorpagina. Pas toen de generale staf met een ver oordelende verklaring kwam, pakten de kranten groots uit over de gebeur tenis." Caralan vergelijkt de situatie in het land met de roerige jaren zeventig. Het Turkse leger kondigde in 1980 een staat van beleg af om de straatterreur en botsingen tussen linkse en ultra rechtse jongeren een halt toe te roe pen. „De onrust is nu ook overgesla gen op de universiteiten. De overheid moet inzien dat het te laat is om op te roepen tot kalmte. Wat nu nodig is, is snel ingrijpen", aldus Caralan. Na 1968 verdween het virus en werd het niet meer in vaccins meegenomen. Het gevolg is dat mensen die na 1968 zijn gebo ren, er geen antistoffen tegen hebben. Volgens de leider van het griep- programma van de WHO, Klaus Stohr, kan het zich razendsnel verspreiden. De WHO hoopt dat alle monsters eind deze week zijn vernietigd, maar kan dat niet garanderen. De kans bestaat dat laboratoria mon sters hebben doorgestuurd. Viroloog A. Osterhaus van het NIC noemt het slordig dat een bedrijf zo'n gevaarlijk virus rondstuurde. „Wij hebben dat zelfde virus ook in huis bij het NIC. Maar als we daarmee wer ken, worden er strikte veilig heidsmaatregelen genomen." De meeste monsters zijn naar laboratoria in de Verenigde Sta ten gestuurd. In Europa hebben onderzoekscentra in België, Duitsland, Frankrijk en Italië de testflesjes ontvangen. ankara/anp-dpa-afp De Turkse premier Recep Tayyip Erdogan heeft gisteren opge roepen tot een „open debat" over de volkerenmoord door de Turken op Armeniërs aan het begin van de 20ste eeuw. Vol gende week herdenken Armeni ërs in heel de wereld dat de ui terst wreed uitgevoerde poging tot volkerenmoord in het Otto maanse Rijk op 24 april 1915 begon. Armeniërs spreken van zeker 1,3 miljoen doden. Tur kije houdt het op 300.000. In Turkije is de genocide altijd een onbespreekbaar onderwerp geweest. Het benoemen werd onvaderlandslievend en als ver raad gezien.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9