BINNENLAND 2 Premie niet betaald, deurwaarder op de stoep Wie tegen Europa is, kan beter voor de grondwet stemmen Kamer: Prostitutie geen 'passende arbeid' Politiek verliest geloof in magneetzweefbaan Ruzie over monument Manuel Fetter Streep door de schulden Op de bres voor schildpad Van den Nieuwenhuyzen moet onderzeeërs slopen tegen ontsteking Mensen met een em- teking hoeven er een week in het zie- te blijven. Ze kunnen agen met een antibio- irnaar huis. Een pil- s even effectief als een handeling en bespaart dheidszorg per jaar 4,5 Dat blijkt uit on- fvan arts Jan Jelrik Oos- van het Universitair Centrum Utrecht. ngooier ehouden h - De politie heeft ivond een 17-jarige tDen Bosch aange- die ervan wordt ver hij vanaf een viaduct «ft gegooid naar een gen. De steen ging oorniit, maar de bleef ongedeerd. aar voor drugsbende - De rechtbank van in heeft een 51-jarige der veroordeeld tot cel en een boete van iuro voor het runnen rugsbende. Twee Ne- handlangers kregen s jaar cel. De drugs- erd in 2002 opgerold, tuk van de bende ope- inuit een Italiaans res- 5 Antwerpen. Van Igelde hij drugstrans- muit Ghana naar Ant- let een privé-vliegtuig. jongeren ek actief In tegenstelling tot eke partijen zelf heb- ongerenorganisaties in aanzienlijke leden- »ekt. Het totaal aantal op van 12.613 in ja- 15.157 in december, ïgvan 20 procent. De rootste stijging deed bij Perspectief, de organisatie van de Jnie. Die boekte een st van 41,2 procent. inderzoek moezelen Onderzoekster dr. Ju- lert heeft de volksge- jrijs (1500 euro) ge net haar onderzoek ivloed van snoezelen iliteit van leven van ende verpleeghuisbe- )e Vereniging voor radheid en Weten- ift de prijs toegekend, len maken verzorgen- ct met een bewoner ntuigen te prikkelen. iht markeert ding Veluwe optocht van ruim 250 ie legervoertuigen zaterdag het begin rdenking van de be- lan een groot deel van e in april 1945. Als eer- rijdt en fietst een nsen die het Neder- prinmei 1940 uit voeren onder andere jaarden getrokken ka- en de enige nog be- ooroorlogse Neder- ntserwagen. donderdag 14 april 2005 door Sylvia Marmelstein den haag - Zorgverzekeraars gaan men sen die hun premie niet op tijd betalen, aanpakken. Ze vrezen een enorme stijging van het aantal wanbetalers als het nieu we ziektekostenstelsel volgend jaar in gaat. „Als verzekeraars iedereen moeten accepteren kunnen wanbetalers van ver zekeraar naar verzekeraar hoppen." Twee keer heeft Roel de Ruiter (23) een incassobureau en een deurwaarder ach ter zich aan gehad omdat hij de premie voor zijn ziekenfonds lange tijd niet had betaald. Als student met een kleine bij baan noemt hij zijn inkomen 'geen vet pot'. „De premie van bijna 34 euro per maand is voor mij net zoveel als een week boodschappen doen," zegt hij. Wanbetalers als De Ruiter zijn een groot probleem voor zorgverzekeraars. Alleen al de vijf grootste zorgverzekeraars (Agis, CZ, VGZ, Menzis en Achmea) lopen jaarlijks samen meer dan 27 miljoen eu ro mis aan oninbare premies. Hoeveel wanbetalers er precies zijn, is niet be kend. Maar alleen al Achmea (1,6 mil joen ziekenfondsverzekerden) had in 2004 te maken met 78.000 mensen die hun premie niet op tijd betaalden. „Bij 16.000 van hen is het uiteindelijk niet gelukt de premie te innen", zegt woord voerster Sneller. Agis heeft enkele tien duizenden probleemgevallen. Zorgver zekeraar CZ (1,4 miljoen ziekenfonds verzekerden) heeft 18.000 mensen die te boek staan als 'moeilijke gevallen'. Tien duizend keer per jaar gooit CZ mensen uit de aanvullende verzekering omdat ze de premie niet betalen. Wanbetalers zijn volgens de woordvoer der van Menzis (onder andere Geove, Amicon, NVS en Nederzorg) voorname lijk mensen met een laag inkomen. „Het gaat bijvoorbeeld om uitkeringsgerech tigden die moeite hebben de eindjes aan elkaar te knopen." Veel ziekenfondsen sluiten om problemen te voorkomen collectieve contracten af met gemeenten voor mensen met een bijstandsuitke ring. De gemeente houdt dan de premie in op de uitkering. Maar lang niet alle mensen met een laag inkomen kunnen daaraan meedoen. Koepelorganisatie Zorgverzekeraars Ne derland (ZN) vreest een stijging van het aantal wanbetalers als het nieuwe ziek tekostenstelsel begin volgend jaar wordt ingevoerd. Het verschil tussen particu lier en ziekenfonds wordt dan opgehe ven en iedereen gaat een nominale pre mie betalen van ongeveer honderd euro per persoon per maand. Voor wie nu in het ziekenfonds zit is dat een stijging van ongeveer zeventig euro. „Een heel hoog bedrag voor mensen met een laag inkomen", zegt woordvoerder Walter Annard. Zorgverzekeraars maken volop plannen om wanbetalers aan te pakken. „We gaan ze flink achter de vodden zitten", zegt Bert Rensen van VGZ. „We sturen eerder herinneringen en schakelen eer der incassobureaus en deurwaarders In het nieuwe zorgstelsel mogen verze keraars de polis van wanbetalers na drie maanden royeren. Nu mag dat niet, om dat mensen het recht hebben op een ba sisverzekering. De verzekeraars zijn straks echter verplicht iedereen aan te nemen. „Zo kunnen wanbetalers van verzekeraar naar verzekeraar hoppen", zegt Annard. „Dat moeten we voorko men." De strijd van de zorgverzekeraars tegen de wanbetalers is deels symbolisch. Bij geen enkele maatschappij levert het echt financiële problemen op. Ter indicatie: bij vrijwel alle zorgverzekeraars blijft het percentage oninbare premies onder de één procent van het totaalbedrag dat wel wordt binnengehaald. „Maar wan betalers niet straffen is een slecht sig naal naar de mensen die wel netjes pre mie afdragen," zegt Bert Rensen van VGZ. Wanbetaler Roel de Ruiter is niet onder de indruk. „De televisie is al weg. Als de deurwaarder nog een keer is langsge- weest valt er niets meer te halen." leeuwarden/anp - De plaatsing van een monument voor de vo rig jaar vermoorde Manuel Fet ter heeft in Leeuwarden tot een knallende ruzie geleid. De fami lie van Fetter en een groep sympathisanten willen dat het ruim 2,5 meter hoge monu ment in de Leeuwarder binnen stad komt. De gemeente heeft daar een stokje voor gestoken, omdat het kunstwerk volgens haar niet binnen het historisch stadsbeeld past. „Als burgemeester en wethou ders het zo goed weten, moeten ze zelf maar met een monu ment komen", zei Wyb Fedde- ma, raadslid en zegsman van de sympathisanten, gisteren. De 32-jarige Fetter werd in de nacht van donderdag 23 sep tember 2004 in de Friese hoofd stad doodgestoken. Volgens de oudere broer van het slachtof fer maakte hij na een avondje stappen met zijn vriend alleen een opmerking over een kapot gegooid bierflesje. Meteen na de moord op Fetter werd om een monument ge vraagd. Omdat tijdens de be grafenis een libel op de kist van Fetter ging zitten, is een bankje met een libel ontworpen. „Maar het voldoet niet aan de eisen", zei burgemeester Dales van Leeuwarden. Volgens verantwoordelijk wet houder Waanders is de familie en sympathisanten duidelijk te verstaan gegeven dat de ge meente het monument in de huidige vorm niet kan plaatsen. „We wilden met de familie en de sympathisanten tot een ge sprek komen, maar dat is niet gelukt", zegt Waanders. Feddema en de nabestaanden willen het ontwerp niet aanpas sen. „Wij hebben zevenhon derd handtekeningen van om wonenden die geen bezwaar hebben tegen het monument. Op andere plekken in het cen trum staan ook goederen die onder het kopje kunst vallen en die wij maar mooi moeten vin den. De gemeente zoekt het maar uit", vindt Feddema. den haag - Boodschappentassen met bij el kaar 65.000 handtekeningen ontvingen de ministers Zalm (financiën) en Van Ardenne (ontwikkelingssamenwerking) gisteren uit handen van Greetje Lubbi van Jubilee Neder land. In de bijbehorende petitie wordt ge pleit voor het kwijtschelden van ten minste een deel van de schulden van arme landen. Doordat de arme landen per dag 100 miljoen dollar aan schulden afbetalen aan rijke lan den, hebben zij minder geld voor armoede bestrijding in eigen land, aldus Jubilee Ne derland en de medeorganisatoren Novib, Ic- co en Oikos. Foto: GPD/Harmen de Jong den haag/anp - De Tweede Ka mer worstelt met vacatures voor werk in de prostitutie die via de Centra voor Werk en In komen (CWI) worden aangebo den. Tijdens een debat met mi nister De Geus van Sociale Za ken bleek gisteren dat een meerderheid van de Kamer er grote moeite mee heeft dat prostitutie volgens de bewinds man als 'passende arbeid' kan worden beschouwd. De Geus stelde vorige maand dat wegens de afschaffing van het bordeelverbod 'op voor hand' niet kan worden uitgeslo ten dat een aanbod van werk als prostituee passend is. In de praktijk moet het dan gaan om mensen die vroeger als prosti tuee gewerkt hebben en boven dien aangeven er geen proble men mee te hebben. De christelijke partijen CDA, ChristenUnie en SGP plus de SP vinden dat vacatures voor werk in de prostitutie sowieso niet op de internetsite en in de bakken van het CWI thuisho ren. De PvdA, WD, Groenlinks en D66 hebben er niks op tegen dat dergelijke vacatures via de voormalige Arbeidsbureaus worden aangeboden, maar wij zen actieve bemiddeling af. „Werken in de prostitutie kan een vrije keuze zijn", aldus WD-Kamerlid Weekers. „Maar de klompen vielen mij af - ik wilde niet zeggen mijn broek zakte af - toen ik hoorde dat er sprake is Van passende arbeid omdat iemand ooit in de sector heeft gewerkt." De Geus stelde dat vacatures voor werken in de prostitutie formeel niet geweerd kunnen worden van de site van het CWI, maar dat wel 'gepaste censuur' mogelijk is. Volgens hem is werken in de prostitutie weliswaar legaal, maar 'zeker niet normaal'. Op aandringen van de WD zegde de bewinds man ook toe bij het CWI en uit keringsinstantie UWV helder te maken dat van actieve bemid deling, dwang en sancties geen sprake mag zijn. den haag/gpd - De Tweede Ka mer gelooft niet meer in een ruim drie miljard euro kostende magneetzweefbaan tussen Am sterdam en Groningen. Waar de kleine fracties en de WD al te gen waren, ziet nu ook de PvdA er geen toekomst meer in. Een goedkopere hogesnelheidslijn of snelle intercity op de Zuider- zeelijn blijft wel in beeld. Het CDA houdt als enige ook een zweeftrein nog voor mogelijk. Volgende week debatteert de Kamer met het kabinet over de bevindingen van de commissie- Duivesteijn, die onderzoek deed naar grote spoorprojec- ten. Op advies van Duivesteijn heeft verkeersminister Karla Peijs besloten de prijsvraag voor de Zuiderzeelijn af te bla zen en eerst te kijken of de snel le verbinding wel echt nodig is. De kans dat zo'n studie zal aan tonen dat de dure zweefbaan gewenst is, acht de PvdA 'geen waarschijnlijk verhaal', aldus kamerlid Co Verdaas. Toch wil len de PvdA-kamerleden vari anten voor de Zuiderzeelijn nog laten meedoen. Maar de scepsis over de uitvoering als zweef trein maakt duidelijk dat deze optie alleen nog voor spek en bonen meedoet. Enkele PvdA'ers willen dat de fractie volgende week al kno pen doorhakt. Zij zien het liefst de magneetzweefbaan definitief afvallen. Het handhaven van die mogelijkheid zou het Noor den alleen maar valse hoop ge ven. Als alternatief willen zij de 'superbus' van Wubbo Ockels tegen de resterende opties af wegen. Verdaas vindt het onredelijk de magneettrein nu al te schrap pen. Volgens de commissie- Duivesteijn is er nooit een goe de vergelijking gemaakt tussen de pluspunten van zweeftrein, hogesnelheidslijn en snelle in tercity. Door bij een nieuwe af weging direct al af te zien van de zweeftrein blijft de vraag be staan hoe deze ten opzichte van de andere gescoord zou heb ben. „Als we die stap nu zetten, nemen we Duivesteijn en ons zelf niet serieus, al zie ik het te gelijk heel somber in voor de zweeftrein", aldus Verdaas. amsterdam/anp - De Neder landse dierentuinen gaan geld inzamelen om de schildpad te redden van de ondergang. Met activiteiten als de ope ning van het fokcentrum voor schildpadden in Diergaarde Blijdorp in Rotterdam voor het publiek wil de Nederland se Vereniging van Dierentui nen (NVD) samen met Euro pese collega-dierentuinen 150.000 euro ophalen, in een campagne die zij 'Shellshock' gedoopt hebben. Veel van de 272 soorten schildpadden, die wereldwijd voorkomen, staan door ver schillende oorzaken op het randje van uitsterven. De die ren worden opgegeten, ge bruikt voor het maken van medicijnen en verhandeld als huisdier. Tevens krimpen de gebieden waarin de schild padden kunnen leven. Ook dat bedreigt de soorten in hun voortbestaan. Boten al bijna tien jaar op werf Maleisië den haag/anp - Het ministerie van Defensie heeft de omstre den Nederlandse ondernemer Joep van den Nieuwenhuyzen tot 24 april de tijd gegeven om met een sloopplan te komen voor twee van de marine ge kochte onderzeeërs. Gebeurt dat niet dan onderneemt De fensie gerechtelijke stappen om de schepen volgens de Neder landse normen te laten slopen. Van den Nieuwenhuyzen kocht de twee onderzeeërs, de Tijger- haai en de Zwaardvis, in 1995 en verscheepte ze naar Maleisië in de hoop ze van daaruit te kunnen verkopen. Maar omdat hij gebonden was aan de regels van het Nederlandse exportbe leid, kon hij bijvoorbeeld niet verkopen aan Taiwan. Omdat de verkoop maar niet wilde vlotten en de onbetaalde rekeningen van de Maleisische werf opliepen, maande Defen sie de ondernemer met een sloopplan te komen. Aanvanke lijk moest dat voor 1 januari van dit jaar op tafel komen. Maar Van den Nieuwenhuyzen vroeg en kreeg uitstel. Volgens een woordvoerder van Defensie is de maat nu echter vol en moet er gesloopt worden con form de afspraken in het koop contract. Defensie wil voorkomen dat de werf beslag legt op de schepen of dat de sloop wordt uitge voerd door Indiase kinderen. Ook wil het ministerie voorko men dat gevoelige onderdelen zoals de torpedobuizen of de radar in onbevoegde handen komen. Van den Nieuwenhuyzen heeft in een reactie laten weten dat er drie mogelijke kopers voor de onderzeeboten zijn. De zaken man bestrijdt dat er een schuld bij de Maleisische werf is opge bouwd. Het geld waar de werf recht op heeft, wordt betaald als de boten worden verkocht, aldus de ondernemer. >van Lambalgen van Rooij C/Brussel - Het vergaat ese grondwet net als. akmakende dikke boe- iand heeft hem gele- iedereen heeft er een Jver. Voorafgaand aan ïndum bestoken voor standers elkaar met 1 die moeilijk te contro- dus ook moeilijk te |en zijn. De voornaam- srstanden over de Euro- hdwet op een rijtje. ropese grondwet maakt kindse grondwet over- pese grondwet is hele- n grondwet, maar een onaal verdrag dat de erking van vijfentwintig ie landen regelt. Hij Q werking treden als dstaten de tekst goed- n artikel 1-5 staat uit- kdat de Europese identiteit van de lidsta- m politieke en consti- structuur 'eerbiedigt'. üpese grondwet is een [g voor de Nederlandse iteit. Jd is gebonden aan de e Europese wet- en re- Dat is al zo sinds jaar waarin het Euro- daarover een belang rijke uitspraak deed. De nieuwe grondwet brengt daar geen ver andering in. Ook de Nederland se identiteit staat niet ter dis cussie. „De Unie eerbiedigt de rijke verscheidenheid in cultuur en taal en ziet toe op de in standhouding en ontwikkeling van het Europees cultureel erf goed", staat in artikel 1-3. 3. De Europese grondwet maakt van 'Brussel' een superstaat. De grondwet geeft de EU geen nieuwe zelfstandige bevoegd heden. Wel wordt de manier waarop besluiten tot stand ko men ingrijpend veranderd. Het argument daarvoor is dat de Unie oorspronkelijk slechts zes leden telde en dat de bestaande structuren met 25 lidstaten niet meer werken. Nederland krijgt inderdaad minder invloed, om dat de Unie meer leden telt. De grondwet maakt op meer dan veertig beleidsterreinen een einde aan het vetorecht van individuele lidstaten. Dat is één van de manieren om te voorko men dat een lidstaat de besluit vorming verlamt. Nederland kan, net als alle andere landen, wel een besluit blokkeren als het gaat over de EU-begroting, de sociale zekerheid, defensie en belastingen. 4. Nederland betaalt veel te veel aan de Unie. Dat vindt minister Zalm van Fi nanciën ook. Maar de politieke strijd over het geld voor de ko mende jaren moet nog gestre den worden. Daar gaat de grondwet niet over. 5. De grondwet zet de deur open voor Turkije. De toetreding van Turkije en de grondwet hebben niets met el kaar te maken. Volgens de grondwet (art. 1-1) staat lid maatschap van de Unie open voor 'Europese staten die haar waarden eerbiedigen en zich ertoe verbinden deze gezamen lijk uit te dragen'. Het begrip 'Europees' wordt jiiet verder uitgelegd, maar Turkije wordt door de grondwet geen dag eer der lid van de Unie. De langdu rige procedure die uiteindelijk kan leiden tot het lidmaat schap, is zelfs een beetje aange scherpt. 6. De Europese grondwet is anti christelijk. Bij de totstandkoming van de tekst is een gevecht gevoerd over de vermelding van God en de christelijke traditie in Euro pa. De voorstanders, onder wie premier Balkenende, hebben die strijd verloren. In het hand vest van de grondrechten, dat is opgenomen in de grondwet, staat de vrijheid van godsdienst uitdrukkelijk vermeld (art. II- 70). In het voorwoord erkennen de ondertekenaars (de rege ringsleiders) dat de Europese Unie geïnspireerd is door 'cul turele, religieuze en humanisti sche tradities van Europa'. 7. 'Nee' zeggen tegen de grond wet is de beste manier om een eind te maken aan de macht van de Europese Unie. De tegenstanders doen graag alsof, maar het is niet waar. Om Bij de Leeuwarder Courant rolde een week geleden de Grondwetkrant van de persen. Foto: GPD/Siep van Lingen uit de Unie te stappen, zou Ne derland de bestaande verdra gen van Nice, Amsterdam en Maastricht moeten opzeggen en dat is helemaal niet moge lijk. Ironisch genoeg staat in de nieuwe grondwet wél een rege ling waardoor lidstaten de Unie kunnen verlaten. Wie een te genstander is van Europa, zou dus eigenlijk vóór de grondwet moeten stemmen. 8. Er komt een peperduur Euro pees leger. Volgens de grondwet kunnen lidstaten soldaten en materieel beschikbaar stellen, wanneer de Europese Unie besluit om - buiten de NAVO om - een mili taire operatie of een vredesope ratie uit te zenden. Voor zo'n missie is de instemming van al le lidstaten nodig. Geen enkele lidstaat kan gedwongen worden mee te doen. De landen ver plichten zich wel om hun 'mili taire vermogens' geleidelijk te verbeteren (art. 1-41) en beter op elkaar af te stemmen. 9. Als de Nederlanders tegen stemmen, gaat de grondwet niet door. De uitslag van het referendum is een advies aan de Tweede Kamer die het verdrag nog moet goedkeuren. CDA, PvdA, Groenlinks, D66 en SP hebben laten weten dat zij het advies van de kiezers overnemen. Voor PvdA en CDA moet de op komst dan wel tenminste 30 procent zijn. De WD 'blijft lie ver zelf nadenken'. 10. Als Frankrijk op 29 mei te genstemt (drie dagen voor de Nederlandse volksraadpleging), hoeft Nederland niet meer naar de stembus. Als Frankrijk tegenstemt, is de EU in grote problemen. Geen enkele politicus wil hardop speculeren over wat er dan moet gebeuren. Maar als de re ferendumcommissie besluit geen referendum te houden na een Frans 'non', geeft zij indi rect toe dat de grote lidstaten de dienst uitmaken in de.EU. Toen de Denen in 1992 en de Ieren in 2001 tegen Europese verdragen stemden, verzonnen de lidstaten een list. In beide landen werd een jaar later op nieuw een referendum gehou den, en toen stemde de bevol king vóór. Als een groot land als Frankrijk tegenstemt, levert dat echter zo'n politieke commotie op dat zo'n truc niet makkelijk uit te halen is. Bolkestein zit zonder stroom maubeuge/anp - Boze elektrici ens hebben gisteren de stroom voorziening doorgesneden van het buitenhuis van voormalig eurocommissaris Frits Bolke stein in Ramousies bij Maubeu- ge in Noord-Frankrijk. Zij zijn kwaad over de manier waarop Bolkestein een week ge leden in Parijs zijn omstreden richtlijn voor een vrij diensten verkeer in de EU verdedigde. De richtlijn maakt het bedrijven mogelijk tijdelijk mensen uit te zenden voor werk in andere EU-landen, volgens de regels die in het land van oorsprong gelden. „Frankrijk hoeft een tsunami van goedkope Poolse loodgie ters niet te vrezenzei Bolke stein in Parijs. „Kramen er maar een paar Poorac loodgie ters of elektriciens, want ik kan ze best gebruiken in mijn bui tenhuis in Noord-Frankrijk." Een paar dagen geleden leidde dat al tot een boze reactie van de burgemeester van Maubeu- ge. „Mijnheer Bolkestein hoeft maar in de Gouden Gids te kij ken. Daarin staan 13 loodgie ters in de omgeving en evenzo veel elektriciens die binnen 24 uur bij hem op de stoep". Gevolg: Bolkestein zit sinds gis teren zonder stroom omdat hij „te gierig is om te betalen naar de in Frankrijk geldende tarie ven". President Chirac heeft na de laatste Europese top aange kondigd dat de richtlijn van de baan was. Volgens Bolkestein is de richtlijn hoogstens geamen deerd, maar is iedereen binnen Europa op den duur gebaat met een vrij dienstenverkeer.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5