voor lastige leerlingen 188.- expert BINNENLAND 1 INTERNATIONALE PRIJSSTUNT! op alle geneesmiddelen w en vitamines Vermist gezin mogelijk met de trein naar Den Haag School Mohammed B. zwijgt over moord 'Zuid-Holland moet fuseren met Zeeland' liming ens gaslek Honderden kinderen zitten thuis Tonnen schade na geweigerde KLM-vlucht Imams op de tribune voor minister Verdonk Nienke bij toeval slachtoffer Laadvloeren vliegtuigen doorverkocht als schroot Kamer wil geen gedragscode voor bijklussen 1 uimin Cf De voorvleugel van iterie van buitenlandse Den Haag is gistermid- uur lang ontruimd ge- Jnvvege een gaslek. Het r( veroorzaakt tijdens nheden aan het riool, ambtenaren moesten uw verlaten en verkeer te g*id- ujjrA. weer ehouden De vorige week vrijge- iaB erreurverdachte Samir jmiddag opnieuw iden. Zijn arrestatie :ekking op mishande- jn fotograaf van De Het OM eiste twee leden zeven jaar cel jiir A., en gaat tegen de 011in beroep. A. is in- veer vrijgelaten. mie zoekt 350 >e, ntjes Ikea - De politie heeft de ind op mensen die ;ns of transportkar- j meegenomen bij enhuis Ikea in Ani- [Zuidoost. Ikea heeft teerd dat sinds vorig "•7 arren zijn ontvreemd. ate^ liep het woonconcern 5Hde van 70.000 euro op. "j Tot 23 jaar t verkplicht donderdag 14 april 2005 Voor alle Neder- igeren tot 23 jaar 10 kort mogelijke ter- ^?l leer/werkplicht wor- 1 roerd. Dat stelt het nv laag voor tijdens een ir waarden en nor- ;ens fractievoorzitter 5 'is freewheelen er ^e'tmeer bij'. e wil njnen rellen na n - Justitie en politie steren een inval ge- Jmroep Brabant in n. Justitie wil de op- ;bben die het afgelo- einde zijn gemaakt bij !e In de Graafsewijk. acteur Kriek weigert af te staan. laS diabetes ishoudbeurs - Op de huishoud- .1500 bezoekers door- nnaar de huisarts voor jnderzoek.Tijdens de lden mensen een test 'Jjij de stand van het 'fonds. Hieruit werd pf iemand een ver- |co heeft. Van de 3000 lie de test deden, viel 1de helft in de risico- jwerden doorverwe- ;en vingerprik. Bij 500 Jleek het bloedgluco se hoog. pakt idalen op - De politie heeft in 45 jongeren gear- worden verdacht delingen, winkel bedreigingen en Hingen. In groepen inde samenstelling jongeren een spoor ilingen door Doetin- imgeving. kop in tje Arnhem ien levensgevaarlijke iet meer dan een kilo heeft in een schuur- woning in Arnhem leen vallen was al ge- ist om de raket te la- leren, zei een politie- rder. De raket maakte in een omvangrijke lommen en granaten lede Wereldoorlog, ge verzamelaar kreeg s-verbaal. eis 15 jaar moord Maja Het openbaar minis- gisteren voor het ge in Arnhem opnieuw tegen een 19-jarige aar geëist. De jongen ind betrokken te zijn ij de moord op Maja 16) in november praak 27 april. raak na meisje in psz *g - De rechtbank in k irg heeft gisteren de kinderopvang De Be- Jin Goes vrijgesproken, ank houdt de stich- erantwoordelijk voor an een toen 2,5 jarige luterspeelzaal (psz) ";ertjes. Het meisje ipklossen een glij- leed uit en kreeg het le klossen om haar |M had een boete van waarvan de helft ilijk, geëist. zoetermeer/gpd - De vermiste Claudia Harteveld-Van Veen (31) en haar beide dochtertjes Charlotte (3) en Marieke (5) uit Zoetermeer zijn maandagmorgen ver moedelijk met de trein naar Den Haag gereden. Ze zijn mogelijk op station Palenstein in de Zoetermeerlijn ge stapt. Dat heeft de politie gistermiddag laten weten op basis van getuigenverklaringen. Wat na de eventuele aankomst in Den Haag de be stemming was, is niet duidelijk. De politie heeft aan wijzingen dat het oudste dochtertje een fel fluoresce rend, oranje jasje droeg. Haar jongere zusje zou een groot knuffelbeest, voorstellende een hond, bij zich hebben gehad. Een woordvoerder: „Of de informatie klopt, weten we niet. Over het motief achter de ver dwijning tasten we nog in het duister." Het aantal tips dat de politie heeft binnengekregen, na dat ze dinsdag een opsporingsbericht verspreidde, was gistermiddag opgelopen tot dertig. Daaronder zou zich een aantal bruikbare bevinden. Er zijn tien recher cheurs op de zaak gezet. Claudia Harteveld en haar dochtertjes werden maan dagmorgen omstreeks half acht door Richard Harte veld, echtgenoot respectievelijk vader, thuis voor het laatst gezien. De politie heeft voor het onderzoek infor matie ingewonnen bij buren, familieleden en collega's van Claudia Harteveld. In de woonbuurt is de verba zing over de verdwijning groot. De meeste buren ken nen het gezin oppervlakkig. Van eventuele problemen in het gezin is hen niets bekend. De 31-jarige Zoetermeerse werkt dinsdags en vrijdags als onderwijzeres van een combinatiegroep 1/2 op de basisschool Maria Bemadette in Leidschendam. Mar lies Klooster-Ranke, directeur van deze school, noemt de verdwijning 'onbegrijpelijk'. ,,We hadden geen en kele aanwijzing dat er iets met haar zou kunnen zijn en konden de politie dan ook geen aanknopingspunten bieden." Claudia Harteveld is sinds 1997 verbonden aan de 'Maria Bemadette'. Ze pendelt altijd met de trein tussen Zoetermeer en Leidschendam. Soms wordt ze door haar man gebracht en gehaald. Marlies Klooster kent haar collega als een ervaren leer kracht: „Claudia is erg flexibel; het maakt voor haar niet uit of ze voor een groep 1 of een groep 8 staat. Ze kan met alle leeftijden goed overweg. Ze houdt van kinderen en kinderen houden van haar." Dat laatste blijkt ook uit een stukje tekst dat Claudia voor de website van de school schreef over een vorig jaar gehouden workshop. Het thema van die bijeen komst was 'Ouders van overleden kinderen/kinderen begeleiden bij dood en rouw'. Claudia vond het een emotionele ochtend. Ze schreef onder meer: 'De be langrijkste boodschap was wel de volgende: Het leven met kinderen is een feest!! Geniet met volle teugen van je kinderen!!' door Richard Mooyman schiphol - De KLM heeft een schade van honderdduizenden euro's geleden als gevolg van de weigering van de VS om een toestel met bestemming Mexico toe te laten tot het luchtruim. Dat zegt KLM-woordvoerder Koster. De KLM verwacht daar naast dat ontevreden passagiers schadeclaims zullen indienen. De vliegmaatschappij heeft veel extra geld uitgegeven vanwege de gedwongen terugkeer afge lopen weekeinde van een KLM- Boeing omdat er volgens de VS twee verdachte personen (ver moedelijk Saudi's) aan boord waren. De passagiers moesten worden ondergebracht in ho tels rond Schiphol en er werd een extra toestel geregeld om ze alsnog naar Mexico te vervoe ren. Ook vijftien paarden moes ten opnieuw op het vliegtuig worden gezet. Mogelijk zal de vliegmaat schappij de kosten proberen te verhalen als er meer duidelijk heid bestaat over wat zich pre cies heeft afgespeeld. Onder protest controleert de KLM nu ook vooraf vluchten naar Mexi co aan de hand van de zwarte lijst van de Amerikanen, die 70.000 namen zou bevatten. Dit om te voorkomen dat er op nieuw een vlucht wordt terug gestuurd. Vermoedelijk hebben de Mexicanen de gegevens doorgespeeld naar de VS. Volgens Koster is 'volstrekt on duidelijk' op grond waarvan personen op de Amerikaanse no fly-list staan. De Amerika nen mogen daarnaast meekij ken in het reserveringssysteem van de KLM als het gaat om vluchten naar bestemmingen in de VS zelf, maar voor vluchten naar Mexico mogen zij dat vol gens Koster niet. De imams op weg naar het gebouw van de Tweede Kamer. Foto: GPD/Harmen de Jong den haag/gpd - Enkele honder den van de 739 leerlingen die vo rig jaar wegens agressief gedrag van school zijn gestuurd, zitten thuis. Zij zijn volgens de wet leerplichtig, maar geen school wil deze lastpakken hebben. Dat blijkt uit cijfers van de inspectie voor het onderwijs. Volgens artikel 27 van de wet op het voortgezet onderwijs mogen middelbare scholen in principe geen leerlingen verwij deren. Pas als ze een nieuwe school hebben gevonden, mag de lastpak worden wegge stuurd. In de praktijk stuit dit op veel problemen, meldt de landelijke vereniging van leer plichtambtenaren. „Soms is een leerling zo agressief, dat hij op school niet meer te houden is. Hij zit dan - in afwachting van een nieuwe school - ge woon thuis. Dat is wettelijk wel toegestaan. Hij komt dan bij voorbeeld alleen nog naar school om huiswerk op te halen of examen te doen", aldus voorzitter Velthoen van de lan delijke vereniging van leer plichtambtenaren. Uit een rapport over 'thuiszit- ters' van de onderwijsinspectie blijkt dat er vorig jaar 88 leerlin gen thuiszaten, omdat ze nog niet stonden ingeschreven bij een nieuwe school. Daarnaast zaten er nog eens 98 wegge stuurde leerlingen thuis, omdat ze wachten op een plaats in het speciaal onderwijs. Ook onder deze groep bevinden zich veel leerlingen die worden verwij derd, omdat ze zich misdragen. Volgens de vereniging van leer plichtambtenaren horen de meeste weggestuurde leerlin gen eigenlijk thuis op de vroe gere lom-school. „Ze hebben leer- en opvoedingsmoeilijkhe den. Maar de lom-school in het voortgezet onderwijs is afge schaft, nu komen ze meestal te recht op het vmbo. Daar zijn ze niet te handhaven." De vereniging van leerplicht ambtenaren vindt dat de minis ter van onderwijs te laks rea geert op de problemen. „Ze heeft wel extra geld vrijgemaakt voor ernstige gevallen die op een gewone school niet meer te handhaven zijn, maar dat zijn noodverbandjes. Structureel is er geen oplossing voor deze leerlingen." Drie scholen in het voortgezet onderwijs moeten 3,5 miljoen euro terugbetalen aan het mi nisterie van onderwijs. Dit geld hebben ze gekregen voor leer lingen die geen onderwijs meer volgden aan deze scholen. Onderwijsminister Van der Hoeven en haar staatssecretaris Rutte gaan uitzoeken of ze nog aan meer scholen geld terug moet vragen. Het gaat om 3000 leerlingen, voor het grootste deel vmbo'ers, die voortijdig de schoolbankjes hebben verlaten omdat er op hun school geen geschikt onderwijs voor hen was. den haag/gpd - Zo'n vijftien Marokkaanse imams op de pu blieke tribune van de Tweede Kamer. Het was een primeur, gisteren bij een debat over een plan waarmee minister Ver donk (Integratie) wil voorko men dat islamitische jongeren radicaliseren. De imams zijn naar eigen zeggen gekomen om hun betrokkenheid te laten zien. Maar het plan van Ver donk hebben ze niet gelezen. De imams zijn per bus naar Den Haag gekomen. Het tripje is georganiseerd door het mul ticultureel instituut Forum, dat ook betrokken is bij de opstel ling van het plan van Verdonk. Forum-directeur Harchaoui is enthousiast over hun aanwezig heid. „De Tweede Kamer zegt dat er geen steun is voor het plan. Maar dat de imams hier zijn, bewijst het tegendeel." Imam Ousalah beaamt dat zijn collega's en hij het belangrijk vinden om islamitische jonge ren 'verkeerde ideeën' uit het hoofd te praten. Maar dat is niet louter een taak van imams, vindt hij. „De samenleving als geheel moet daar wat aan doen. Ook moslims moeten het ge voel hebben dat zij normale burgers van dit land zijn." Op de vraag wat hij van het plan van Verdonk vindt, moet Ousa lah het antwoord schuldig blij ven. „Ik heb het niet gelezen." De Kamerleden hebben wel een mening. Positief is die niet. 'Te leurstellend' is een woord dat vaak valt. Volgens Kamerlid Sterk (CDA) is het 'bedacht achter een bu reau, zonder overleg met de mensen die met hun voeten in de klei staan'. Terwijl het juist leraren, wijkagenten en jeugd werkers zijn die zouden moeten ingrijpen als zij jongeren rich ting de radicale islam zien drij ven. WD-Kamerlid Hirsi Ali laat zich ontvallen dat het plan net zo goed geschreven had kun nen zijn door de PvdA, die vol gens haar een veel te slap be leid voorstaat. Maar Van Heem st van diezelfde PvdA vindt het plan ook niks. Hij heeft zich 'een bult lopen zoeken' naar concrete voorstel len in de dertien kantjes die Verdonk bij de Kamer heeft in geleverd, maar nauwelijks iets gevonden. amsterdam/gpd - Mohammed B. zwijgt nog steeds over de moord op Theo van Gogh. De 27- jarige verdachte was gisteren aanwezig bij de tweede zitting van zijn proces in Amsterdam, maar alleen om zijn jongere broer vrij te pleiten. Volgens justitie heeft die geprobeerd een door Mohammed B. geschreven extremistisch pamflet uit de gevangenis te smokkelen. „Ik ben hier om dat beeld te ontkrachten", aldus B. Over de moord op Van Gogh wilde de verdachte niets kwijt, ondanks herhaaldelijk aandringen van de rechter. „Dit is mijn verhaal. Punt." Het OM heeft inmiddels sterkere aanwijzingen dat B. niet alleen heeft gehandeld. Uit afgeluisterde telefoongesprekken zou blijken dat andere leden van het extreem-islamitische Hofstadnetwerk op de hoogte waren van zijn plannen. Ook zijn er aanwijzingen dat een twee de Marokkaanse.of Arabische man aanwezig was bij de moord. Vooralsnog zijn het alleen aanwij zingen en geen hard bewijs, erkende het OM. „Het onderzoek is nog in volle gang", aldus offi cier Van Straelen. Veel hulp van inlichtingendienst AIVD verwacht het OM niet meer. Ondanks herhaalde verzoeken van justitie weigert de dienst meer materiaal be schikbaar te stellen. De AIVD heeft in de maan den voor de moord enkele Hofstadleden inten sief gevolgd en geschaduwd, maar houdt die in formatie achter. De dienst vreest dat bronnen in gevaar worden gebracht, aldus Van Straelen. De aanklager schetste Mohammed B. als een man met een morbide fascinatie voor geweld. In zijn woning werd een grote hoeveelheid beeld materiaal aangetroffen met stenigingen, ont hoofdingen en amputaties van ledematen en ge slachtsorganen. Het was voor het eerst sinds de moord op Theo van Gogh op 2 november dat B. in het openbaar verscheen. Bij de eerste zitting in januari kwam hij niet opdagen. Hij liet toen wel via zijn advo caat weten volledig verantwoordelijk te zijn voor zijn daden. De daad zou een bewuste keuze zijn geweest, geoorloofd in een 'oorlog' tegen anti-is lamieten. De verdachte zit al sinds januari tegen zijn zin in het Pieter Baan Centrum (PBC), de observatiekli niek van justitie in Utrecht. Justitie wil het onder zoek nog langer voortzetten, vanwege de extreem gewelddadige en koelbloedige manier waarop Van Gogh is vermoord - met messneden door de keel, nadat hij was neergeschoten. B. staat ook terecht voor het schieten op agenten en omstanders en het belemmeren van parle mentariërs in hun werkzaamheden, een vergrijp waar levenslang op staat. Daarbij gaat het vooral om de doodsbedreiging aan Ayaan Hirsi Ali. De dader deed dat door een dreigbrief met een keukenmes op het lichaam van Van Gogh te ste ken. De inhoudelijke behandeling van de zaak tegen Mohammed B. begint op 11 juli. rotterdam/anp - Het openbaar ministerie heeft gisteren twintig jaar cel en tbs geëist tegen een 26-jarige man uit Hoek van Holland. De hoofdmoot van de straf moet de man volgens jus titie krijgen voor de dood en verkrachting van de 10-jarige Nienke en de poging tot dood slag op en aanranding van haar toen 11 -jarige vriendje in een park in Schiedam. Daarnaast acht het OM de man schuldig aan een roofoverval op een videotheek in Den Haag, waar hij een medewerkster ver krachtte en in haar buik stak. Ten slotte is de man volgens justitie ook de poging tot aan randing van een vrouw in Maassluis aan te rekenen. De man verklaarde voor de rechtbank dat hij zijn slachtof fers willekeurig uitkoos. De overval in Den Haag had vol gens hem plaats kunnen vinden in een willekeurige winkel waar hij langskwam. De vrouw in Maassluis zat toevallig op een bankje waar hij gefrustreerd langs liep en over de situatie in het Schiedamse park zei hij: „Het had een willekeurig per soon kunnen zijn, maar het wa ren twee kinderen". De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde in 2001 een Vlaardin- ger tot 18 jaar cel en tbs voor de misdaden tegen Nienke en haar vriendje. Pas toen de man uit Hoek van Holland na zijn arres tatie bekende, werd het onder zoek heropend. De man uit Vlaardingen zat toen vier jaar vast, waarvan één jaar voor een ander zedenmisdrijf met een minderjarige. De rechtbank doet uitspraak op 27 april. (advertentie) Portable DVD speler met GROOT 18 cm scherm Bel 020 - 35 55 355 of kijk op www expert.nl voor adressen en telefoonnummers van de ruim 200 experts in heel Nederland rotterdam-schiphol/anp - Het openbaar ministerie heeft in een onderzoek naar de invoer van cocaïne drie mannen opge pakt die vanaf Schiphol alumi nium laadvloeren van vliegtui gen verduisterden. Bovendien ontdekte het OM dat de ver dachten zich bezighielden met de handel in drugs. De vloerplaten verkochten de drie mannen uit Spijkenisse, Amsterdam en Assendelft door als schroot aan een handelaar in Zwijndrecht. De platen we gen ongeveer 100 kilo en bren gen als schroot ongeveer 50 cent per kilo op. Uit onderzoek is gebleken dat de mannen zelfs vijftig vloeren per keer achter over drukten. Het OM ziet de handelaar niet als verdachte. De mannen konden bij de pla ten omdat zij als afhandelaars van vracht en bagage op Schip hol werkten. Zij zetten pallets en containers met vracht klaar den haag/gpd - De meeste Ka merfracties wijzen een algeme ne gedragscode af om het bij klussen van parlementariërs in te tomen. Ook voelen de mees te Kamerleden er niets voor een groter deel van hun extra in komsten af te staan aan de staat. PvdA-Kamerlid Depla stelde afgelopen weekeinde voor om per fractie een ge dragscode op te stellen voor bijverdiensten. Aanleiding was een onderzoek van deze krant, waaruit blijkt dat één op de drie Kamerleden bijverdiensten heeft. Zeven Kamerleden had den vorig jaar zo veel nevenin komsten, dat zij een deel daar van aan de staat moesten afdra gen. Eerder dit jaar pleitten de Kamerleden nog wel voor een strengere code voor commissa rissen van de koningin. voor vliegtuigmaatschappijen. Overigens heeft Schiphol de controles op luchthavenperso neel aangescherpt. Enkele klei nere personeelsdoorgangen naar beveiligd gebied zijn op last van het ministerie van justi tie afgesloten. Bij grotere door laatposten voor Schipholwer- kers is nu permanent toezicht en controle door beveiligings personeel. Enkele weken terug werd ook al één personeels- doorgang afgesloten. Een concrete aanleiding voor de maatregelen is er niet, aldus een Schiphol-woordvoerster. „Er wordt continu gekeken of de beveiliging moet worden aangescherpt." De luchthaven kwam de afgelopen tijd negatief in het nieuws door een specta culaire diamantroof. De gewa pende daders wisten in bevei ligd gebied voor tenminste 75 miljoen euro aan edelstenen te bemachtigen. Amsterdam - De Randstad kan het beste worden bestuurd door twee provincies. Zuid- Holland kan fuseren met Zee land en westelijk Noord-Bra bant. Noord-Holland moet sa mengaan met Utrecht en Flevo land. Een fusie van Noord- en Zuid-Holland zou een te groot machtsblok opleveren. „Bij wij ze van spreken zou zo'n provin cie de landsregering overbodig maken." Dat zei commissaris van de koningin Borghouts gis termiddag op een congres in Amsterdam van de Vereniging Deltametropool. Volgens Borghouts sluiten dè door hem voorgestelde fusies in de Randstad goed aan op de huidige samenwerking met een Noord- en een Zuidvleugel. Beide 'vleugels' vragen om an dere oplossingen voor hun pro blemen, stelt de commissaris van de koningin. Een samengaan van Noord- en Zuid-Holland zou ook 'tot scheve verhoudingen' met an dere eventueel samen te voegen provincies leiden. Mede daar om voelt Borghouts niets voor één provincie Holland. Hij riep gisteren bestuurlijk Ne derland op nu eindelijk eens concrete stappen te zetten. (advertentie) Iedere dag korting? Word leüKkliiMar Hmm* 2(1% KORTI

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3