Ik woon waar ik werk GESPREK VAN DE DAG Alles uit de kast om vrouwelijke lezers te verleid^ Blote Belgen in Brugge Turks-Nederlandse Miss World maakt filmdebuut Tom Fori Domenic de Sole te in het zac Spencer Tuniek, de Amerikaanse fotograaf van blote mensenmassa's, komt op 7 mei naar Brugge. Zevenhonderd vrijwilligers, onder wie ook enkele Nederlanders, hebben zich inmiddels aangemeld om (bloot) op de foto te gaan. De fotograaf komt op uitnodiging van de stad Brugge in het kader van het festival Corpus Brugge '05. „Bij Corpus draait alles vier maanden lang om het lichaam. Wij vonden Spencer Tuniek per fect bij dat thema passen", zei Manon Billiet van de organisatie van het festival gisteren. Doel was dat het vooral een Belgisch kunstwerk zou worden. De aankondiging was daarom alleen in België verstuurd. Toch hebben enkele Nederlanders zich kunnen inschrijven. „Mogelijk hebben leden van een Nederlandse naturistenvereniging het persbe richt op hun site gezet", zei Billiet. anp MENSELIJK Voyeurs die met hun MOBIELTJES FOTO'S maken van mensen in intieme situa ties kunnen in Nieuw-Zeeland rekenen op drie jaar CELSTRAF. Het parlement in Nieuw-Zeeland heeft dinsdag een wet aangenomen die het stiekem fotografe ren van naakte of gedeeltelijk ontblote mensen verbiedt. „Filmen onder de kle ding van mensen of het schenden van hun privacy door stiekem opnames te ma ken in toiletten, kleedhokjes of in hun huizen is onaanvaardbaar", aldus minis ter van justitie Phil Goff. „Het is een moderne vorm van gluren, dat wordt verer gerd door nieuwe technologieën als mobiele telefooncamera's waarmee het makkelijk is opnames te maken en computers om die te verspreiden." De striphelden SUSKE EN WISKE komen op gouden HERDENKINGS- MUNTEN. De reeks van zes pennin gen omvat ook andere hoofdfiguren uit de populaire strips. De gouden munten worden in België uitge bracht naar aanleiding van de 60ste verjaardag van Suske en Wiske. De munten kosten 295 euro per stuk. Ze zijn van 18 karaats goud en heb ben een doorsnede van 25 millime ter. De munten zijn los of als set ver krijgbaar. Bij elk stuk wordt een cer tificaat geleverd dat gesigneerd is door Paul Geerts. Hij volgde in 1990 Willy Vandersteen als teke naar van Suske en Wiske op. De DUITSE inzending voor het Euro visie Songfestival is uit de Duitse hitparades VERBANNEN. De produ cent van het winnende liedje Run Hide zou hebben gerommeld met de verkoopcijfers. In de Bondsrepubliek gaan inmiddels stemmen op om win nares Gracia niet naar het liedjes concours op 21 mei in Kiev (Oekra- ine) te sturen, meldde de Duitse te levisie dinsdag. Gracia zelf verdedigt de handelwijze van haar producent. „Bijna iedereen in de branche koopt zijn eigen platen. Wie het niet doet, is dom", aldus de zangeres in de krant Express. Rün Hide mocht aan de Duitse voorronde meedoen omdat het lied al hoog in de hitlijs ten stond. De zangeres eindigde in 2003 als vijfde in de Duitse versie van Idols (Deutschland sucht den Superstar). Aan de Duitse finale van het Songfestival dit jaar deed ook de Nederlandse zangeres Ellen ten Damme mee. Zij haalde te weinig punten voor uitzending naar Kiev. De Miss World-verkiezing heeft Akin meer opgeleverd dan ze had durven dromen. Foto: ANP In Turkije is ze een ster, maar in Nederland kan ze nog gewoon over straat gaan, zonder dat mensen haar handtekening vragen. Azra Akin, de in Almelo geboren vrouw die in 2002 namens Turkije Miss World werd, vindt die rust wel ple zierig. De kersverse actrice woont tegenwoordig in Istanbul, maar was in Nederland om de première van haar eerste film Istanbul Tales in bioscoop Pathé De Kuip in Rot terdam bij te wonen. De Miss Worid-verkiezing heeft Akin meer opgeleverd dan ze had durven dromen. Begin 2004 werd haar gevraagd om als 'het gezicht van Turkije' reclame te maken voor het vaderland van haar ou ders. Om die reden verhuisde ze naar Istanbul. Al snel ontwikkelde ze naast haar werk als model een nieuwe passie: acteren. „Omdat ik geen ervaring had, wilde ik het goed aanpakken", vertelt ze in het hotel in Amsterdam waar ze ver blijft. „Ik heb drie maanden lang acteerlessen genomen en aan mijn Turks gewerkt." Haar inzet wierp snel vruchten af. In de zomer van 2004 bemachtig de ze een rol in de film Anlat Is tanbul, in het Engels Istanbul Ta- les. Hierin zijn vijf bekende wes terse sprookjes, waaronder Sneeuwwitje en Doornroosje, ver weven tot een eigentijds verhaal. De verhalen spelen zich in één nacht af in de Turkse stad. Akin speelt Sneeuwwitje. Als haar va der, een maffiabaas, overlijdt, stuurt haar stiefmoeder een moordenaar op haar af. „Ik ben een Turks meisje dat in Amerika studeert. Op die manier is mijn accent, want dat heb ik omdat ik in Nederland ben opgegroeid, te verklaren." De Turkse maffia, maar ook pros titutie, homofilie en travestie ko men aan bod in de film. Tot con troverses heeft de productie in Turkije desondanks niet geleid. Anlat Istanbul kreeg na de pre mière in maart lovende recensies. Dat was voor Multitone Produc tions, een distributeur die Turkse producties naar Nederland haalt, reden genoeg om de film ook hier uit te brengen. Istanbul Tales draait vanaJf vandaag in de Neder landse bioscopen. Akin heeft sinds de opnames van de film niet stilgezeten. Ze speelt een hoofdrol in de populaire Turkse televisieserie Yagmur Za- mani (Regentijd), die is afgeleid van de filmmusical Sound of Mu sic. „Die serie zie ik echt als een school. Ik moet nog zoveel leren." De twintiger heeft niet het gevoel dat ze zich extra moet bewijzen omdat ze mooi is, maar wel om dat ze pas net komt kijken. Een aantal ervaren Turkse acteurs liet onlangs in een interview weten zich te ergeren aan 'non-acteurs'. „Zij fungeren slechts als merk en weten niets van de Turkse cine ma", aldus 'oude rot' Ziya özan- lar. Akin zegt nog geen negatieve reacties te hebben gekregen, maar omdat het „altijd beter kan" blijft ze kritisch op zichzelf.Als ik de film nu terugzie, vind ik mezelf niet altijd geloofwaardig overko men." Haar Turkse collega Güven Kirac, die in de film travestiet Mimi speelt, heeft echter niets dan lof voor Akin. „Ze doet het heel goed voor iemand die net is begonnen. Veel mensen hebben slechte ver wachtingen omdat ze een model is dat acteert, maar ik vind dat je zulke vooroordelen niet moet hebben. Acteren komt van bin nenuit." Kirac speelde eerder in de veelgeprezen Duitse film Ge- gen die Wand, uitgeroepen tot beste Europese film van 2004. Eind april beginnen voor hem de opnames voor de Amerikaanse film The Net 2.0, een vervolg op The Net (1995) met Sandra Bullock. Ook Akin ambieert een rol in een Amerikaanse film. „Ik weet dat het moeilijk is om daar een carri ère op te bouwen, maar ik denk dat ik spijt krijg als ik het niet pro beer. In de zomerstop van Regen tijd ga ik naar Amerika. Ik ben nu bezig met contacten leggen." Een rol in een Nederlandse film staat ook op haar verlanglijstje. „Ik zou het heel leuk vinden om dat te doen, dus ook daar ben ik mee bezig." Als het nodig is, verhuist ze daarvoor naar Nederland. „Ik woon waar ik werk. En ik voel me hier net zo thuis als in Turkije." anp Tom Ford en Domi de Sole, de topman die modehuis Guc< jaar verlieten, hebb overeenkomst gesli met het Amerikaan luxeconcern Estée der. Zij gaan samei het roer staan vanl nieuwe bedrijf Ton In zijn nieuwe funi president gaat Fori eerste instantie aai slag met een gelimi collectie onder de 1 Holiday 2005, die n jaar uitkomt In hei jaar van 2006 volgt uitgebreide lijn onff naam Tom Ford voP tée Lauder. Daamat' wordt gewerkt aanC cosmeticamerk daijr staan uit een parfuF en hieraan gerelaterj producten. Deze ziL de herfst van 2006 F gelanceerd. De Sols- Ford bijstaan als val ter van het bedrijf. Sinds hun vertrekt ci zijn de speculati uit de lucht geweer beide mannen hun ères zouden vervol je Ford zou zijn pad i rQ filmwereld willen ja zetten, maai- concr nieuws daarover bl Ook over De Sole's j komstplannen blei t stil. De afgelopen 1 den gonsde echter gerucht dat er een C met Estée Lauder z te komen, die dinst werd bekendgema N Voor Estée Lauder de eerste keer dat I jr intensief gaat sami ken met een exten de-ontwerper. „To ;- is een icoon in de 1 wereld en Estée La a( een icoon in de coi a cawereld. Het is ee fecte deal", verkla; John Demsey, de tdt< van het luxeconcei de beide mannen binnen te halen. Ford en De Sole wi in de international n dewereld als goudf m gezien. In 1990 kw< zij ongeveer tegelij j: in het zadel bij Gui zes jaar tijd groeidi omzet van 230 mil C( Amerikaanse dolla je 1994 naar 3 miljari j in 2004. w Estée Lauder is om van The Estée Laui je Companies Inc. Hf te van de internation dende fabrikanten schoonheidsprodi i Deze worden in m 130 landen wereld verkocht onder de N merknaam Estée I ,n en andere merken je Clinique, La Mer, Ier Kar an, Tommy Hil Aveda. anp lt lei ij eli >n De liberaal-joodse rabbijn Awraham SOETENDORP heeft dinsdag in Was hington de eerste VREDESTICH- TERSPRIJS van de Alliantie voor In ternationale Conflictpreventie en Confictoplossing in ontvangst geno men. De Amerikaanse imam Feisal Abdul Rauf kreeg dezelfde onder scheiding. De organisatie eert de twee prijswinnaars voor hun „onver moeibare werk om de kloof tussen de Abrahamitische religies (jodendom, christendom en islam) te overbrug gen". Foto: Ton Kastermans Ondanks alle ruzies over taal en geld, vinden de VLAMINGEN en WALEN in België elkaar best AARDIG. Frans talige Belgen roemen hun Neder landstalige landgenoten om hun moed en stiptheid. Vlamingen zien de Walen als tolerant. Dit blijkt uit een enquête die in opdracht van het Waalse dagblad La Libre Belgique is gehouden. De wederzijdse oordelen zijn echter niet louter positief. Zo vindt 32 procent van de Vlamingen de Franstalige landgenoten knorrig. En 27 procent vindt hen ook egoïs tisch. Op hun beurt vindt ruim een derde (35 procent) van de Walen dat Vlamingen hoogmoedig en egoïstisch zijn. Met de door Nederlanders veel geroemde Belgische bescheidenheid valt het nogal mee, vinden de Belgen zelf. Slechts 3 procent van de Vla mingen en 17 procent van de Walen vindt Belgen bescheiden. De enquê te werd uitgevoerd onder 2000 Bel gen: 1150 Franstaligen en 850 Ne- derlandstaligen. De peuk van een SIGARET die is ge rookt tijdens de laatste seconden voordat een rookverbod zou ingaan in Nieuw Zeeland, heeft op een in ternetveiling reeds 4100 EURO op gebracht. Er kan nog tot vandaag worden gebo den op het vol gens de vei lingsite 'verza melobject van onschatbare waarde' en de verwachting is dat de prijs nog verder zal stijgen. De uit eindelijke ko per krijgt een certificaat van echtheid en een speciale box waarin hij het kleinood j kan bewaren. Sinds 10 december 2004 mag er in openbare gelegenheden in Nieuw Zeeland, waaronder restaurants en cafés, niet meer worden gerookt. Van de inmiddels peperdure peuk werden enkele seconden voor mid dernacht nog even snel een paar trekjes genomen door de eigenaar van een bar in Auckland. In Nieuw Zeeland kost een pakje sigaretten ongeveer 5 euro. Foto: EPA De Amerikaanse popzanger BILLY JOEL (55) is na een ontwennings- kuur van een maand ONTSLAGEN uit een kliniek. Joel deed in de Cali- fornische kliniek Betty Ford mee F aan een ontwenningskuur om van zijn alcoholverslaving af te komen. Het was al de tweede maal in drie jaar dat de Grammy-winnaar profes- sionele hulp zocht om van zijn ver slaving af te komen. In februari werd Joel in een ziekenhuis in zijn woonplaats New York behandeld SI wegens maagklachten. De woord- b voerster wees geruchten dat de pop muzikant een ontsteking zou heb- ben aan de alvleesklier van de hand. f fi f «g k I v E.L. Doctorow y De werkelijke betekenis van alle dingen wordt pas zichtbaar als ze afgedankt zijn De Nederlandse illusionist CHRIS TIAN FARLA neemt vier nieuwe illu- sieacts van zijn beroemde collega DAVID COPPERFIELD (foto) over. De acts zijn te zien in Farla's show 'Illusions from Las Vegas', die vanaf oktober in de Nederlandse theaters te zien is. Dat liet Farla dinsdag we ten. Farla ontmoette Copperfield in februari tijdens een tripje naar Las Vegas, waar hij op uitnodiging van het illusionistenduo Siegfried Roy een show verzorgde. Volgens de Ne derlander was Copperfield onder de indruk en besloot hij vervolgens de vier acts, inclusief de rechten, te verkopen. Eén van de acts is een grote boor, die door het lichaam gaat en de artiest ongeveer zes me ter de lucht in tilt. Foto: GPD Jarige Marie-Claire veilt shirts voor Hartstichting De glossy Marie-Claire bestaat 15 jaar. Om dit jubileum te vie ren, houdt het tijdschrift van daag een veiling met door be kende Nederlanders gesig neerde T-shirts. De opbrengst gaat naar de Nederlandse Hartstichting. Vijftien bekende Nederlan ders, onder wie acteur Chris Zegers, presentatrice Bridget Maasland en sieradenont- werper Rodrigo Otazu, heb ben hun hartekreet op een T- shirt laten zetten. Daarnaast worden er vanaf vandaag ook bij de Bijenkorf in Amster dam shirts verkocht, samen met het jubileumnummer van Marie-Claire. Het moet allemaal sneller, mooier en beter. Daarom wordt het voor tijdschriftuit gevers steeds moeilijker om de vrouwelijke lezers te ver leiden en daarna ook vast te houden. Het aanbod vrou wenbladen in de winkels wordt groter en iedere week is het opnieuw een gevecht tussen glimmende covers, ca deautjes en spannende inter views om de gunst van de le zer. „De afgelopen jaren zijn de verhalen korter geworden en is de nadruk meer komen te liggen op mooie foto's en an dere glamour", zegt Harriët Calo, hoofdredacteur van Marie-Claire.Als je kijkt naar het eerste nummer en het laatste nummer, is het verschil heel duidelijk te zien. Vroeger stonden er hele lap pen tekst in ons blad. Nu is de opmaak speelser en rui mer, maar met dezelfde diep gang." Die verandering heeft volgens mediastrateeg Jolanda de Jonge meerdere oorzaken. „Vrouwen zijn mondiger ge worden en mensen algemeen veeleisender. Als blad moet je dus extra je best doen om de juiste aspecten aan te spre ken in het leven van je doel groep." Volgens Calo eisen vrouwen steeds meer kwali teit en zijn ze veel vrouwelij ker geworden. „De Marie- Claire van vijftien jaar gele den is een stuk braver dan nu." Daarnaast speelt het volgens De Jonge ook een grote rol dat er steeds meer bladen bij zijn gekomen. „Het is niet meer alleen Libelle en Mar griet. Tientallen tijdschriften vechten om dezelfde groep vrouwen. Ze moeten duide lijk een territorium afbake nen." „De beweging dat de verha len korter moeten en de op maak mooier, heeft natuurlijk ook een tegenbeweging tot gevolg", zo zegt De Jonge. „We zien nu ook steeds meer vrouwenbladen die de na druk leggen op het journalis tiek inhoudelijke." Voorbeel den daarvan zijn Esta en het multiculturele tijdschrift Sen. Deze bladen richten zich op een specifieke doelgroep en leggen de nadruk op de lan gere verhalen in plaats van mode en lifestyle, de pijlers van veel glossy's. De laatste jaren ging het niet goed met de tijdschriften. Als gevolg van een tegenvallende economie, stonden de opla ges onder druk. Ook adver teerders waren huiverig met geld uitgeven. Dat er nu meer nieuwe titels op de markt zijn, is volgens De Jonge een indicatie dat het weer beter gaat. .Alhoewel ik nog niet durf te zeggen dat het herstel zeker is. De oplages staan nog steeds onder druk, ook al zijn ze afgelopen jaar voor veel bladen wel iets gestegen." „De concurrentie is heftiger dan ooit. Daarom moeten we scherper zijn", zegt ook Ma rie-Claire hoofdredacteur Ca lo. Een groot verschil tussen de lezers van bijvoorbeeld Li- belle en Margriet en de le zersgroep van de nieuwere glossy's, is loyaliteit. Abonne menten op Libelle en Mar griet gingen vaak over van moeder op dochter. Bij de nieuwere bladen wordt iede re week of maand in de win kel opnieuw de keuze ge maakt welk blad er wordt ge kocht. Het aantal abonne menten is een stuk lager, de winst ligt met name in de los se verkoop, anp Harriët Calo, hoofdredacteur van Marie-Claire. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2