REGIO Alles staat aangegeven, behalve 'Archeon' Leidse timmerman neemt zoete wraak <o BV Wonen in het midden van alles Alphen terug in de tijd met Romeins museum GERECHT Oplossing Paaspuzzel 'Een hond is net zo lief als zijn baas' Meisjes in relaxhuis veren' zijn eigen baas De oplossing van de Paas puzzel 2005 luidt: Met ge- kleurde eieren bij het ont bijt wordt Pasen een feest van gezelligheid. De winnaars zijn: D. van der Keijl, Wilhelmina Bladergroenweg 23, Leiden; E. Dokter, Cantineweg 11, Katwijk; C.P. de Klerk, Duin- doomstraat 3, Noordwijker- hout; D. Kikkert, J.P. Coen- laan 53, Alphen aan den Rijn; E. Vïsch, Burg. Kete laarstraat 19/a, Warmond; H.M. Brugman, Zuidhof 6, Rijpwetering; G.P. Walta, Muzenlaan 86, Leiderdorp; J.J. Tacx, Meijerspad 3, Oegstgeest; A.G. Geertsen, Huifkar 42, Sassenheim; C. van den Berg, T.H. Romeyn- straat 4, Voorhout. Spaarpunten voor servies in overvloed G.J.W. Roessing van Iterson (80) is speciaal op zijn fiets naar Ar- cheon gereden om 489 servies spaarpunten te komen brengen. „Hopelijk kan ik iemand er een plezier mee doen", zegt hij. „Als weduwnaar heb ik geen nieuw servies meer nodig, ik zou het zonde vinden als iemand punten tekort komt terwijl ik er nog zo veel heb liggen. De actie loopt immers binnenkort af." Roessing van Iterson woont sinds 1955 in Alphen aan den Rijn en is al even lang abonnee van eerst het Alphens, later het Leidsch Dagblad. Hij heeft het dorp om zich heen zien verande ren in een stad. „Toen we hier kwamen wonen, had Alphen 17.000 inwoners. Als je vroeger naar de markt ging, keek je uit op de weilanden en de koeien. Dat heet nu allemaal 'het centrum' van Alphen." Er is, kortom, heel wat veranderd in zijn woon plaats. „Ik vind dat de krant alle ontwikkelingen goed in de gaten houdt en rustig uitlegt wat er ge beurt, dat wilde ik ook even kwijt." Wie belangstelling heeft voor de servies-spaarpunten van de heer Roessing van Iterson kan contact opnemen met het Leidsch Dagblad: 071-5356401. P. van Berkel wandelt met zijn rottweiler een rondje langs de grasvelden naast Archeon. De hondensoort staat bekend als ge vaarlijk. Max is anderhalfjaar oud en is de derde rottweiler van de familie. Hij heeft zijn staart nog. „Dat maakt zo'n beest al een stuk vriendelijker", zegt Van Berkel, terwijl Max staat te kwis pelen. „De dierenarts zegt altijd: aardige mensen hebben aardige honden. Je hebt een hond toch ook voor je plezier, toch niet om andere mensen overlast te bezor gen?" Van Berkel woont sinds 35 jaar in Alphen aan den Rijn. „Mijn broer verhuisde uit Leiden naar Al phen, twee jaar later ben ik ge volgd. Vanwege de woningnood in Leiden." Zijn woonplaats be valt hem, ook al is het in die 35 jaar minder rustig geworden. „Door alles wat er wordt bijge bouwd. Ik vind die bouwplannen tegenwoordig veel te massaal. Het gemeenschapsgevoel van de kleinere gemeenten gaat overal de mist in doordat ze zo nodig moeten uitbreiden. Het centrum van Alphen, dat is toch afschu welijk? Het gemeentehuis ziet er niet uit, vind ik. Het past niet in het dorpse karakter dat zo hele maal verloren gaat." Redacteuren Loman Leefmans en An ton Diedrich van het Leidsch Dagblad hebben gisteren enkele uren doorge bracht bij het historisch themapark Ar cheon in Alphen aan den Rijn. Op deze pagina staan hun bevindingen. Pal naast het historisch educapretpark verrijst de woon wijk Burggooi, een villawijk met huizen in verschillende stijlen. Martin Verhorik uit Leiden en Marcel van Noort uit Zoeterwoude leggen namens Bouwbedrijf Zoeter- woude de laatste hand aan een van de huizen. Ze reini gen de gevel. „We zijn ongeveer drie jaar- bezig geweest in dit wijkje", zegt Verhorik. „Ons bedrijf heeft hier ne gen woningen gebouwd." Daaronder was de allereerste woning die in Burggooi verrees. En ook een van de grootste..Allemaal togen en rondingen, die springt er wel uit", zegt Van Noort. Het Leidsch Dagblad heeft in het verleden uitgebreid be richt over de nieuwe villawijk. Verhorik leest de krant re gelmatig. „Maar dan vooral de sportpagina's", zegt hij. Dat is ook niet zo vreemd: hij is coach van korfbalvereni ging Crescendo en ziet zijn eigen naam daarom geregeld terug in de sportkolommen. Verderop draait een mevrouw die haar naam liever niet in de krant wil de deur van haar nieuwe woning op slot. De familie is nog niet verhuisd. „Dat moet volgende maand gebeuren", zegt zij, „als het oude huis is ver kocht." Ze wonen al in Alphen aan den Rijn. „In een rij tjeshuis. Dit is vrijstaand, dat is de reden om te verhui zen." Haar accent verraadt een buitenlandse afkomst. Dat klopt: in 1985 kwam de familie uit Engeland naar Al phen. „Mijn man kreeg een baan in Nederland en Al phen bevalt goed als woonplaats. Het ligt in het midden van alle grote steden. Je bent zo in Den Haag, Amster dam, Rotterdam of op Schiphol." Een nadeel van haar woonplaats moet haar van het hart: „Er zijn weinig parkeerplaatsen voor invaliden. En voor de meeste moet je nog betalen ook." Een medewerker van Archeon legt de laatste hand aan het herstel van de Alphense dinosaurus. Foto: Henk Bouwman Het is een onopgelost probleem. De blauwe bor den op provinciale weg Nil verwijzen in Alphen aan den Rijn en omgeving naar van alles en nog wat, maar niet naar Archeon. „Vervelend en een beetje flauw", aldus directeur Jack Veldman van het historische attractiepark. Bij de afslag die leidt naar Archeon staat: Kerk en Zanen, Centrum, Hoge Zijde en de Schansen. Kort om, verwijzingen naar verschillende plaatselijke wijken en bedrijventerreinen, maar niet naar het historisch themapark. Veldman legt uit hoe de vork in de steel zit. „Toen de NI 1 nog niet was doorge trokken, hadden wijzelf borden langs de weg ge plaatst en die werden jarenlang gedoogd. Op last van rijkswaterstaat zijn bij de opening van het nieuwe gedeelte van de NI 1 de borden van ons en van de Rijneke Boulevard weggehaald. Volgens rijkswaterstaat moeten we minimaal 500.000 be zoekers trekken om een officiële richtingaanwijzing te krijgen. Dat halen wij niet, we zitten op 200.000. Een tweede voorwaarde is dat 15 procent van de bezoekers de weg niet kan vinden. Daarom hebben we met Pasen een onderzoek laten uitvoeren. Daaruit bleek dat wel 50 procent verkeerd was ge reden of in elk geval problemen had met het vin den van Archeon." Dat onderzoek wordt overgedragen aan rijkswater staat en Veldman gaat ervan uit dat het daarna goed komt met de wegwijzers. In de tussentijd moeten de weggebruikers op de Nil het doen met spandoeken die door medewerkers van het attrac tiepark zijn vervaardigd. 'Archeon, volg Kerk en Za nen'. Tot voor kort was het geschetste probleem kleiner doordat een enorm beeld van een Tyrannosaurus Rex langs de weg opdoemde. De dino trok zoveel aandacht dat voorbijgangers zelfs ongewild werden gewezen op de aanwezigheid van Archeon. Het ge vaarte moest echter in de revisie. „Het beest komt uit Mexico, heeft behoorlijk veel geld gekost en valt enorm op", aldus Veldman. „Probleem is alleen dat de dinosaurus geen raakvlakken heeft met het historische themapark. Archeon is verdeeld in drie gedeelten; de Middeleeuwen, de Romeinse tijd en de prehistorie. Dat zijn perioden ver na de tijd van de dinosaurussen. Ondanks dit historische missertje is het de bedoe ling dat het object van kunststof wordt hergeplaatst op ongeveer dezelfde plek, met een verwijzing naar het themapark tussen de imposante poten. Daar mee krijgt Alphen een markante markering terug. Als een klein Gallisch dorp door een overmacht aan Romeinse cohorten. Zo wordt attractiepark Archeon rond om belegerd door woningen van de nieuwe wijk Burggooi. Als die buurt over vijf jaar klaar is, zit het historisch themapark definitief aan zijn grenzen vast. Voor het zover is, wil directeur Veld man nog een bescheiden uitbreiding voor elkaar boksen; een museum over Romeinen in Zuid-Holland. Al phen was immers ooit een Romeinse nederzetting. „Nee, niet een museum met allerlei gebruiksvoorwerpen", zegt Veldman. „Daar is het Rijksmuseum van Oud heden in Leiden al goed in. In het nieuwe museum moet net als in de rest van Archeon een beeld worden geschetst van de manier van leven in die tijd, maar dan met meer docu mentatie. Scholen hoeven het muse um niet in combinatie met het park te bezoeken, omgekeerd kan uiter aard wel. En het museum krijgt niet te maken met problemen die je mid den in een stad wel hebt, zoals het parkeren." Archeon haalde in de eerste jaren na de opening in 1994 lang niet de ver wachte hoeveelheid bezoekers. Daar om werd in 1997 besloten het histori sche park te verkleinen, te commerci aliseren (het thema archeologie viel af) en werd een nieuw management aangesteld. Inmiddels is Archeon een blakende ex-patiënt die allerlei plan nen smeedt voor de rest van het le ven. Tijdens een rondgang aan de hand van Veldman gebaart hij van links naar rechts. „Daar komt nog een boerderij, daar komt nog een kerkje, verderop komen nederzettin gen uit de Karolingische tijd, daar ko men nieuwe rieten daken op en daal komt beplanting om de huizen naast Archeon wat meer uit het zicht te houden." Het Romeinse museum verschilt van deze innovaties doordat het buiten het historische complex park moet komen te staan. In een hoek naast het park, meent Veldman. Op de par keerplaats, vindt de gemeente. Dat meningsverschil moet binnen vijf jaar worden opgelost, want dan is het laatste stuk Burggooi klaar. „In elk geval zijn alle betrokkenen enthousi ast en haast heeft het dus niet, maar we moeten er wel uit zijn voor de wijk definitief klaar is." In de tussentijd timmert Archeon aan de weg. Binnen het park met histori sche werktuigen, naar buiten toe met de modernste marketingmiddelen. „We brengen bij campings aan de kust folders rond in het Duits, we presenteren ons via Exèrc, een ver eniging van Europese historische parken, en binnenkort staan Kelti sche dagen en een Vikingweekeinde op het programma." De opsomming van plannen en programma brengt Veldman tot de conclusie: „Archeon is nooit helemaal af." Hij laat regelmatig iets over zijn kant gaan. Want zo'n vre selijk opgewonden standje is de Leidse timmerman naar ei gen zeggen niet. Echter, er zijn grenzen. Dat een tegen ligger voorrang neemt op een kruispunt aan de Doezastraat waar hij juist voorrang moet verlenen, is nog tot daar aan toe. Maar als de Leidenaar vervolgens zijn timmerbus vriendelijk naar achter rijdt om de automobilist te laten passeren en als dank de vin ger opgestoken krijgt, begint het bij hem van binnen licht jes te borrelen. Wanneer de onbekende weggebruiker hem daarna ook nog even klem rijdt, uitstapt en met zijn hand een snijdende beweging langs zijn hoofd maakt, is het kookpunt van de timmerman bereikt. Dit staaltje van onbeschoft gedrag mag niet onbestraft blijven, meent de Leidenaar en hij stapt uit. Hij zal de bru tale vlerk persoonlijk wel even een lesje leren. Maar de mo gelijkheid daartoe krijgt hij niet. De automobilist zonder fatsoen kiest namelijk eieren voor zijn geld als hij de haast twee meter lange klusjesman tierend op zich af ziet komen en rijdt er in zijn Volkswagen met hoge snelheid vandoor. Schijterige angsthaas, denkt de timmerman boos. Vastbe sloten de kerel op zijn gedrag aan te spreken, zet hij de ach tervolging in. De wat lompe automobilist krijgt het nu toch behoorlijk op zijn heupen. Heeft hij de chauffeur van het busje mis schien verkeerd ingeschat en loopt hij serieus gevaar? Met de staart tussen de benen en de motor nog ronkend, vlucht hij voor de zekerheid het kan toortje van de stadsparkeer wacht binnen aan de Zonne veldstraat. Terwijl hij daar om hulp vraagt, ziet de timmer man zijn kans schoon. Zijn wraak is zoet, zo grijnst hij, terwijl hij de sleutels uit het contact van de Volkswagen neemt. Na een rondje met de auto sleutels door de buurt gere den te hebben, wordt de tim merman overvallen door twij fels. Het grapje heeft zo eigen lijk wel lang genoeg geduurd, realiseert hij zich. Hij rijdt daarom terug naar de perso nenwagen en ziet een stads parkeerwacht staan. Via het autoraampje hoopt de Leide naar aan hem de sleutelbos af te geven en snel door te kun nen rijden. „Ik geloof dat deze sleutelbos van die meneer daar is", zegt de timmerman genoegzaam en drukt het gas in. De parkeerwacht probeert hem tegen te houden maar wanneer de bus toch wegrijdt, slaat hij hard op de wagen. In zijn rechterspiegel constateert de timmerman dat er een flin ke deuk in zijn wagen is gesla gen en hij ontploft ter plekke. Voor het beledigen van zowel de automobilist van de Volks wagen als de parkeerwacht wordt de Leidse timmerman vanochtend voor de rechter gedaagd. Dit stuit bij de ver dachte wel op enig verzet. „We leven in een kromme we reld", verzucht de klusjes man. „Ik was vriendelijk door de automobilist in eerste in stantie voor te laten gaan. Ik had namelijk voorrang." Om zijn woorden kracht bij te zet ten, heeft hij de verkeerssitua tie voor de rechter op papier gezet. Toch is de rechter niet onder de indruk van het betoog. „U heeft het allemaal bijzonder slecht aangepakt. U had na het verkeersincident gewoon naar huis moeten gaan", oor deelt hij. Door achter de auto mobilist aan te rijden, heeft de Leidenaar zichzelf in een moeilijk pakket gebracht. Ei genlijk heeft de man nog ge luk dat hem geen diefstal ten laste is gelegd, zegt de rechter. „Ach", reageert de verdachte laconiek. De beschuldiging van diefstaf zou ook onterecht geweest zijn: „Het wegnemen van de autosleutels was maar een geintje." Nu hij aan zijn ludieke actie terugdenkt, moet hij weer grinniken. Maar zijn geschater slaat al snel dood tegen de ijzige stilte van de officier en de rechter. Zijn gevoel voor humor wordt kennelijk niet door iedereen gedeeld. Met 350 euro boete moet de man zijn onbeheerste gedrag maar afleren, aldus de offi cier. De timmerman hoort de eis morrend aan. Met de deuk in zijn bus is hij toch ook al genoeg gestraft, redeneert hij. „Ik schold dan wel, maar heb nu zeker 1000 euro schade aan mijn bus." De rechter is een stuk milder gestemd. Met 200 euro boete, geheel voor waardelijk, mag de man wat hem betreft vertrekken. Er zijn volgens hem immers ern stigere zaken dan een paar le lijke scheldwoorden. Floor Ligtvoet ANNO 1980, maandag 14 april LEIDEN - De 8-jarige Dominique Plug deed een bijzondere ontdekking, hoop zand achter de Agaatlaan vond hij namelijk een menselijke schede cherche neemt de schedel mee, nadat Dominique hem op school heeft zien. „Misschien gaan ze wel alle graven openmaken om te kijken of ien hoofd mist." Foto: archief Leidsch Dagblad rtieol Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien! plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op glrL 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelf c Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante M*>n de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U kriJitèrs binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel, 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut, ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VRAAG De prostitutie is gelegaliseerd. Het werken in 'relaxhuizen' is ee ke broodwinning geworden. Volgens minister De Geus kan dat en ogen ,.J CWI (Cl Dagblad werklozen zich moeten melden. Want nu prostitutie te boek st 'gewoon' werk, kan het CWI beslissen dat het 'passend werk'is een werkzoel mocht er een re bestaan in sekspaleis. Na j bij HENDRIK)L DOORN, eigei F" nachtclub Tro Heat aan del 19 straat in Leidse i' iM Hoe zit het n 1 aantal werk den in de pn tie? „Dat is minii natuurlijk. D |V' altijd zo ge\v Di Op de website staat: 'Leuke spontane kamerhuursters ziji ;e' ons facilitair relaxbedrijf altijd welkom'. U bent dus niet e°, werkgever? g|j „Nee, wij verhuren de kamers, de meisjes zijn eigen baas.l inj gen ze ook niet in dienst hebben, want dan zou je in een bied terechtkomen, vlakbij slavenhandel. De meisjes moei ri melijk altijd een klant kunnen weigeren en dat kan beter al mi geen baas boven staat. Ik krijg mijn inkomsten uit de huur va kamers en uit de bar en Er is dus binnen de club nog ruimte voor huursters? ise „Eigenlijk altijd wel, ja. We hebben vier kamers, maar niel wi een werkt elke dag. En er is veel verloop. Een stuk of twee, n meisjes kunnen we er altijd wel bij hebben. Het is elke dag'5 weer de vraag hoe lang die kamers worden gebruikt. tekst: Anton Diedrich fi !e nn 1 m P' ANNO 1955, Donderdag 14April LEIDEN - Indien de Leidse Raad straks zijn toestemming zalie< voor Augustus komt het plan nog in de Raad - en men ook van' hand met de plannen accoord gaat, zal binnen enkele jaren in een stad in de stad verrijzen. Leiden gaat met haar tijd mee ei een lang gekoesterde wens in vervulling te doen gaan. Waaron deneerde men in het College van B. en W., zou Leiden niet da stand kunnen brengen, wat in steden als Den Haag, Rotterdai sterdam wel mogelijk is: een woning- en winkelcentrum in afz ke delen der stad. Heeft Den Haag zijn Fahrenheitstraat en Lorentzplein, Rotten Schiedamsewegen Beijerlandselaan, Amsterdam zijn Evertse en „Ferdinand Bol", in welke delen der stad de winkels zichaip rijen. Leiden zal daarbij straks niet achterblijven. In het Zuid-I der stad, ter hoogte van de 5 Mei-brug aan de Zoeterwoudsew fen melijk een woon- en winkelcentrum gedacht, waarin plaats is \je woningen, 64 winkels, 36 garages en vier verhuurbare ruimte do ondereen café-restaurant. :hc VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per posti worden verzonden geldt een toer' jj. aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen s't, zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gró Mobiel: 072 - 5196800. r ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za. oS (als op zaterdag voor 12.00 ui wordt de krant dezelfde dag nat".!n tussen 12.00 en 13.00 uur belt, od Wij krant op maandag.) OPZEGGEN m Opzeggen van abonnementen; u' schriftelijk, uiterlijk één maand w »l de abonnementsperiode, t.a.v afi lezersservice, postbus 2,1800 AA' Voor leveringsvoorwaarden aboni www.leidschdagblad.nl of KvK-iW 37014187. I AUTEURSRECHTEN nk Alle auteursrechten en databank lag aanzien van (de inhoud van) dez« g. worden uitdrukkelijk voorbehoud js rechten berusten bij HDC Uitgeve |g cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 alk De publicatierechten van werken beeldende kunstenaars aangeslo!1"' CISAC-organlsatie zijn geregeld i» Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de« gegevens van abonnees van ditd gegevens kunnen tevens worden gerichte informatie over voordeel 1,11 en te geven, zowel door onszelf) derden. Heeft u hier bezwaar tej Sne u dat laten weten aan HDC Med Lezersservice, postbus 2,1800 AA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16