LEIDE 'Sneltram en extra weg niet genoeg' REGIO rkoop rondvaartboten zet verhoudingen weer op scherp Oud-voorzitter ID College betreurt stuklopen fusie -fÉNsas* «Z O 020"538,M Geen toename van jeugdterreur in Leiden-Noord9 R1 Rijnland krijgt octrooi voor internetstemmen Noodbrug over Oude Rijn fabel eu^ens ^O/oKo t J donderdag 14 april 2005 hwegwijzering Archeon laat ensen over edkope 1 met t antwoorden lens vernielen dere auto's wee jongens uit Lei- 1118) zijn dinsdag- "e buurt van de Zoe- weg opgepakt op ver- ra het vernielen van [ond kwart over elf lolitie een melding ter de vernieling. Op t signalement weetal gearresteerd. »nnen bij eidscontroles ij snelheidscontroles 11 Voorschoten zijn m week 504 bonnen I. In totaal werden D auto's gecontro- gste snelheid 1 op de Churchill- ilometer. Eén p de Churchilllaan le- fï snelheidsovertredin- n 45 automobilisten i reden. eliers en LUMC )e ondernemers van itrum De Luifelbaan I-Zuidwest steunen de- 1 het Willem-Alexan- irfonds. Vanaf deze een aantal winkels e over dit fonds van afdeling van het vinden. De actie is ge- lan een prijzenfestijn winkelend publiek. Be- itvangen tot en met 6 loten waarmee ze rtken op vele honderden jtëen soortgelijke actie ■dnkeliers leverde in au- 003 ruim 1500 euro op. em-Alexander Kinder- I lanciert onderzoek 3 ndelijker behandelme- ]ie voor ernstig zieke kin- ok verzorgt het de we- itzendingen van kin- ie in het LUMC. il: tok Juitzi ionagers hebben op een topsalaris. STELLING Ceef uw mening iw.leidschdagblad.nl Verkeersprobleem groter dan gedacht door Erna Straatsma vervolg van voorpagina den haag - De verkeersproble matiek in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek is veel nij pender dan tot nu toe werd ge dacht Een nieuwe oost-west- verbinding voor automobilisten - de Rijnlandroute - en de snel tram Rijn Gouwe Lijn zijn teza men niet voldoende om alle ver keersknelpunten weg te nemen. Dat blijkt uit onderzoek van het bureau DHV, in opdracht van het regiobestuur HollandRijnland. Een sneltram tussen Gouda en Noordwijk, de beoogde Rijn Gouwe lijn, vermindert de ver keersdruk nauwelijks, verwacht DHV. Het onderzoeksbureau gaat er vanuit dat de nieuwe 'lightrail' slechts 2,5 procent van de verwachte verkeersgroei opvangt. Tussen 2000 een 2020 wordt die geschat op 40 pro cent. Van de groep extra trein reizigers is naar verwachting 35 procent 'ex-automobilist'. „Openbaar vervoer is geen al ternatief voor de Rijnlandrou te", zei André van Es, project leider Rijnlandroute, gisteren. Namens het regiobestuur pre senteerde hij de statencommis sie mobiliteit de uitslagen van het DHV-onderzoek. Dat on derzoek vormt de basis voor de tracékeuze voor een Rijnland route. „Eén nieuwe weg levert niet het grote walhalla op, waarop we hopen. Er is meer nodig dan de Rijnlandroute. De verkeersproblematiek is groter en complexer dan tot nu toe werd voorzien." Een wegtracé door Voorschoten en Valkenburg (of rondom het Valkenburgsemeer) maakt de meeste kans, maar discussies over 'luchtkwaliteit' kunnen roet in het eten gooien. DHV denkt dat een route ten zuiden van de Leidse Stevenshof en dwars door Voorschoten moge lijk op bezwaren stuit. De kans is groot dat hierbij de Europese normen voor luchtkwaliteit worden overschreden. Een tun nel onder Voorschoten kan dat probleem verhelpen, maar is veel te duur. Andere milieuproblemen levert een nieuwe weg tussen de A4 en de A44 waarschijnlijk niet op. Hoewel de mogelijke route op diverse punten 'ecologische structuren' aantast, verwacht DHV geen 'breekpunten' op dit gebied. „Qua natuur en land schap zijn alle problemen op losbaar", aldus Van Es. Het DHV-rapport wordt van avond aan het publiek gepre senteerd, tijdens een bijeen komst in hotel De Gouden Leeuw in Voorschoten. leiden - Het hoogheemraad schap van Rijnland heeft een Nederlands octrooi ontvangen voor het systeem van internet stemmen dat het schap samen met waterschap De Dommel heeft ontwikkeld. Met het sys teem wordt het mogelijk om via internet te stemmen op een eenvoudige en veilige manier. Bij de waterschapsverkiezingen van vorig jaar brachten zo'n 700.000 mensen via het systeem hun stem uit. Door het octrooi kan Rijnland de boer op met het internet stemmen. Het is de bedoeling dat het systeem in 2008 lande lijk wordt toegepast bij de wa terschapsverkiezingen. Rijnland stelt de vinding daarvoor koste loos ter beschikking. Eind dit jaar verwacht het hoogheemraadschap ook een internationaal octrooi op het kiessysteem te verwerven. leiden - De St. Jansbrug wordt geheel gerenoveerd. De brug over de Oude Rijn, tussen Hoogstraat en Donkersteeg, verkeert al jaren in deplorabele staat. De sloopwerkzaamheden beginnen nog deze maand. De hele opknapbeurt duurt tot eind november. Tot en met 3 oktober is doorvaart onder de brug moge lijk. Voor het winkelend publiek komt voor de duur van de werkzaamheden naast de brug een noodbrug te liggen. Fietsers worden over de brug tussen de Dullebakkersteeg en het Van der Sterrepad geleid. De St. Jansbrug bestond vermoedelijk al in het jaar 1204. In 1865 werd de stenen brug, waar in de loop der eeuwen wel de nodige aanpassingen aan zijn gedaan, vervangen door een dubbele ijzeren bascule- brug. De huidige stenen brug is in 1914 gebouwd. Dat kostte toen 5000 gulden, omgerekend zo'n 2270 euro. De renovatie van de brug gaat de gemeente nu 671.000 euro kosten. Foto: Hielco Kuipers leiden - Er zit geen stijgende lijn in het aantal gewelddadige incidenten met jongeren in Leiden-Noord. Dat schrijft het Leidse college in antwoord op vra gen van het raadslid De Rooij (WD) naar aanleiding van mededelingen van de politie zelf over toenemende overlast. Politiewoordvoerder Van Egmond sprak van scheldpairtijen, bedreigingen en ver nielingen rondom vooral de Bernhard- straat, Bernhardkade en de Kooilaan. Het ging om een groep van hooguit vijf tien jongeren. In februari werd een 64-jarige man mis handeld bij buurthuis 't Spoortje nadat hij een jongen had aangesproken op het omgooien van een fiets. Afgezien van dat incident zijn er niet meer meldingen van geweld of intimidatie bij politie of buurtwerk binnengekomen, meldt het college. Wel surveilleert de politie extra rond het buurthuis. De 64-jarige daders van de mishandeling zijn nog niet ge vonden. wordt de voet dwars gezet door allerhande hobbyisten' teid opI iSchoonhoven De verkoop van de rond en van Rederij Rem- opnieuw de verhou- Assen Leidse reders op I Ie Leidse reders Parmen- iga en Groenen vrezen brandt via een omweg komt van Stadspar- liden, waarmee ze geleden in de clinch la- het monopolie op het ater. „De markt wordt door hobbyisten." Rembrandt is negen anden geweest van de - Ie, die de rondvaartbo- litbaten door sociale uziening DZB. Nu dat label blijkt, gaan de bo- 'verkoop. Tot de geïn- fde partijen horen het Klse Olympia Charters dienst Groenen uit Lei- d Groenen is echter Ide rondvaartboten in tomen van de Leidse banden heeft met ting Stadsparkeerplan >SL). Voorzitter Tuin bed van de Leidse Re- tont echter dat hij in svoor Rembrandt, e Rederij maakt het an- ers nu al moeilijk, zeg- hippers Groenen, Par- (Schuitje Vaart) en Ve- Rederij Rembrandt staat te koop, met ponton, kassahuisje, boten, personeel en al. Volgens de gemeente zijn er diverse geïnteresseerden. Foto: Henk Bouwman ringa (De Oude Rijn): omdat ze veel met vrijwilligers werken, zouden ze lagere prijzen kun nen hanteren dan de beroeps matige reders. „Ze verzieken de markt", zegt Groenen. „Ons wordt de voet dwars gezet door allerhande hobbyisten. Ze heb ben geld zat, ondernemers kun nen daar niet tegenop." Sjaak Veringa van De Oude Rijn zegt: „Als Rembrandt verkocht wordt aan de Leidse Rederij, moet ik zeker een ander vak zoeken." De Leidse reders botsten twee jaar geleden in wat al snel de 'rederijoorlog' werd genoemd. De schippers Parmentier en Ve ringa beschuldigden Chris Ver- plancke (SSL en de Watertaxi's) van oneerlijke concurrentie en het varen zonder de juiste pa pieren. Ook verweten Veringa en Parmentier hun concurrent dat hij te nauw is verweven met Rembrandt. Door gebruik te maken van overheidssubsidie zou hij de anderen oneerlijke concurrentie aandoen. De ge meenteraad drong aan op tus senkomst en een bemiddelaar liet de partijen een convenant tekenen, waarin hun verschil len werden bijgelegd. Ook werd de invloed van SSL beperkt: Stadsparkeerplan mag daarom niet bieden op Rembrandt. Ve ringa, Parmentier en Groenen zijn bang dat dat nu alsnog ge beurt via de omweg van de Leidse Rederij. Er hebben zich al meer belang stellenden gemeld voor Rem brandt, zegt directeur Den Drij ver van het Weespse bedrijf dat de verkoop van de rederij re gelt. De keus valt niet automa tisch op de hoogste bieder, maar ook 'geschiktheid en be kendheid met exploitatie' we gen mee, voegt een gemeente woordvoerder daaraan toe. Een koper moet bovendien het per soneel overnemen en de boten moeten in Leids water blijven varen. De gemeente kondigde de ver koop anderhalf jaar geleden al aan. Dat Rembrandt in die tijd nog steeds niet van eigenaar is verwisseld, wil beslist niet zeg gen dat de gemeente de rederij aan de straatstenen niet kwijt kan, benadrukt een woordvoer der. De gemeente is alleen niet erg voortvarend geweest met de voorbereidingen van de ver koop. „We verwachten de over dracht kort na de kijkdagen." Rembrandt bestaat uit twee rondvaartboten en een ponton met kassahuisje aan de Bees tenmarkt. De rederij heette vroeger 'Sleutelstad' en kwam in 1996 in handen van de ge meente. Die liet de rederij ex ploiteren door sociale werk voorziening DZB. Bedoeling was om het watertoerisme een impuls te geven en gesubsidi eerde banen te scheppen. In handen van DZB bleek Rem brandt geen succes. Binnen de gelederen van de sociale werk voorziening bleek weinig ge schikt personeel. Ook vielen de exploitatiekosten hoog uit ten opzichte van het geld dat bin nenkwam. Stichting Stadspar keerplan Leiden (SSL) voerde de laatste jaren het manage ment van Rederij Rembrandt. Den Drijver noch de gemeente wil zeggen wat Rembrandt moet opleveren. 'Anderhalve ton', denkt Peter Labrujère van de Leidse Rederij. 'Misschien enkele tonnen', schat Verplanc- ke. „Er zijn flink wat boekingen en daarmee heeft de koper in zekere zin een omzetgarantie. Als je het wat commerciëler op pakt en ook 's avonds gaat va ren, kun je er flink wat uit ha len. Je moet elk kwartier een boot laten vertrekken." Labrujère acht het een onver standige zet om de rondvaart boten nu te verkopen. „Als je het bedrijf goed zou behande len, is het rendabel te maken." door Marijn Kramp leiden - De eind vorig jaar ver trokken bestuursvoorzitter van het ID College, Annemarijke Wooldrik, vindt het onvoorstel baar dat de fusieonderhande lingen tussen het ID College en ROC Leiden nu al zijn stukgelo pen. „Het is zeer te betreuren dat er zo slecht gecommuni ceerd is en dat de fusie nu niet doorgaat." In haar afscheidsinterview in deze krant stelde Wooldrik eind december dat het goed voor het proces was dat zij de fusiebe sprekingen aan haar opvolger Jim Bijlstra overliet. Aan haar kleefde immers als enige aan de onderhandelingstafel behalve ervaring ook de mislukking van de vorige fusiepoging. Die op merking is nu in een heel ander licht komen te staan, realiseert ze. Of het anders was gelopen als zij nog wat langer was aan gebleven, weet ze niet. „Dat is koffiedik kijken." Ze betreurt de recente ontwik kelingen. „Toen ik wegging was de intentieverklaring voor de fusie al helemaal klaar. Ik heb hem alleen niet ondertekend omdat het logischer was dat mijn opvolger dat deed. Die moest het proces tenslotte voortzetten. Dat het al binnen twee maanden zou stuklopen, had ik echt niet verwacht." Of de fusie er ooit nog van gaat komen, durft Wooldrik niet te voorspellen. „Toen ik wegging riep ik 'die fusie moet!' Die is onafwendbaar. En dat vind ik nog steeds. Maar of het ooit nog gaat lukken betwijfel ik zeer. Dit is de tweede keer dat het misgaat en het loopt weer stuk op hetzelfde onderwerp; de samenstelling van de be stuursorganen. Er zit kennelijk iets in het proces waardoor het maar niet wil lukken. Het is weinig bemoedigend." Wooldrik maakte de eerste mis lukte fusiepoging als bestuurs voorzitter van het ID College mee. Een week voor de onder tekening van de fusie eiste het ROC Leiden uitstel omdat de samenstelling van de bestuurs organen nog niet rond was. Het LD College nam hier geen ge noegen mee en daarmee was de fusie van de baan. De bestuurs voorzitter van het ROC Leiden vertrok en maakte plaats voor Jacques van Gaal. Wooldrik bleef aan en na een paar jaar zochten de twee scho len weer toenadering. Ze gin gen op verschillende onderde len samenwerken en besloten uiteindelijk weer te fuseren. Om het debacle van de eerste keer niet te herhalen werd besloten om als eerste de samenstelling van de bestuursorganen te re gelen. De raden van toezicht en de raden van bestuur van beide scholen moesten daar op 1 april uit zijn. Dat lukte niet en ditmaal werd de fusie door de raad van toezicht van het ID College afgeblazen. Servies- spaaractie I Mijn wereld, mijn krant. I 1 Leidsch Dagblad (advertentie) De Kooi heeft vaker te maken gehad met groepen lastige jongeren. Een jaar gele den waren er twee actief, die bekend stonden als 'de groep uit de Sumatra- straat' en de 'groep Scheepswerf, naar hun favoriete hangplekken. Eén groep kreeg een eigen honk in buurthuis De Kooi. €5-775'- Strakke re-fU l - H dCntb- >"CZï"ine in "oosgw ,™li *-J Ka IM'655~657 Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang- de eerste 2 weken gratis! Zja, ik neem een vast kwartaalabonnement en^ ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam (DM DV Adres: Postcode Plaats Ttelefoonnr (ïv.m bezorgcontrole) Geboortedatum: e-mailadres: Bank-/girorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso bvp« Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch <@4 Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13